Yavru Köpeğinizin İlk Yılında Neler Bekleyebilirsiniz?

Yavru Köpeğinizin İlk Yılında Neler Bekleyebilirsiniz?

Yeni bir köpeği hayatınıza davet etmek heyecan verici bir zamandır! İster ilk yavru maceranız olsun, ister ömür boyu süren bir köpek sahibi olun, yavrunuzun hayatının ilk yılında ikiniz için de kritik bir uyum dönemi var. Birlikte geçireceğiniz gelecek yılların her iki taraf için de doyurucu ve stressiz olması için çok önemli olan bu biçimlendirici zamandır.

İlk yıl, özellikle ailenizin çocukları varsa, yeni bir köpeği ağırlayan herkes için en zor olanıdır. Evde çocuklarınız varsa, bir tür seçmek her zaman iyi bir fikirdir. biraz daha aile dostu ve eğitilmesi diğerlerinden daha kolay daha dik başlı ırklar .İlk yıl, itaat eğitimine başlamak için en iyi zamandır ve köpeğine hileler öğret ayrıca. Köpekler gençler gibidir. Çok meşgul olmayı severler. Yetişkin olmak istiyorlar ama nasıl olacağından emin değiller. Onlarla baş edemeyecek kadar küçükken yetişkinlere yönelik şeyleri deneyebilirler.

Bu makalede, yavru köpeğinizin ilk yılında neler bekleyebileceğinize dair size her ay rehberlik ediyoruz.

0-8 Hafta

Yavru köpeğinizin doğduğu andan itibaren en güçlü etkisi annesi ve kardeşlerinden gelir.

Yavru köpeğiniz tat ve dokunma duyularıyla doğar, ancak gözleri iki ila dört haftalık olana kadar açılmayacaktır. Ayrıca bu zamanda, yavrunuzun işitme ve koku alma duyuları gelişecek ve ilk süt dişleri görünecektir.

Bu süre boyunca tek yapmanız gereken, Annenin yavrularının ihtiyaç duyduğu tüm bakımı sağladığını izlemektir. Bununla birlikte, yetim bir yavru köpeğe bakıyorsanız, onu sıcak tutmanız ve iyi beslenmeniz gerekir, böylece kilo alıp düzgün şekilde büyür. Bu koşullar altında yapmalısınız bir veterinerden tavsiye isteyin ne için yeni doğan yavru köpeğinizi besleyin ve ne sıklıkla.8-16 Hafta

Yavru köpekler genellikle yaklaşık sekiz haftalıkken satın alınmaya hazırdır. Bu zamana kadar, yavrularınız birkaç sosyal beceri geliştirmiş, fiziksel koordinasyonunu geliştirmiş ve bir bebek ısırığı geliştirmiş olacaktır.

1. İlk Veteriner Ziyareti

Şimdi tam zamanı köpeğinizi veterinere tanıtın ilk sağlık kontrolü için ve başlamak için bir aşılama programı . Yavru köpeğiniz de olmalı mikroçipli böylece kaybolur veya çalınırsa sizinle yeniden bir araya gelebilir.

Ayrıca, veterineriniz bir solucan giderme ve pire önleyici tedavi programı seninle.2. Ev Eğitimi

Yavru köpeğiniz, halılarınızın her yerinde rahatlamanın kabul edilebilir olmadığını bilmiyor! Öyleyse, ilk zorluklarınızdan biri onu ev eğitimi almak.

Yavrulara kendilerini rahatlatmak için dışarı çıkmayı öğretmek aslında oldukça kolay ve hızlıdır. Başlangıç ​​olarak, köpeğinizi birkaç saatte bir, beslendikten hemen sonra, sabah ilk iş olarak ve onu gece sandığına yerleştirmeden önce bahçenize götürün. Bir rutin oluşturduğunuzda, banyo ziyaretleri sorun olmayacak ve yavrularınız ihtiyaç duyduğu zaman dışarı çıkmayı istemeye başlayacaktır.

Yavru köpeğinizi tuvalete gittiğinde daima övün ve yalnız bırakıldığında herhangi bir kazayı yakalamak için bazı köpek eğitim pedlerine yatırım yapın.

Uzak kurt ataları gibi, modern evcilleştirilmiş köpeklerin de içsel bir sürü zihniyeti vardır. Paketin içinde, her şeyi uyumlu tutmaya yardımcı olan bir hiyerarşi var. Her paket üyesi yerini bilir ve bu nedenle rahat ve mutludur.Yavru köpeğiniz söz konusu olduğunda, siz ve aileniz onun sürüsüsünüz ve kabilenin Alpha erkeği veya dişi olduğunuzu ona göstermek size kalmış!

Yavru köpeğiniz, yiyecek, barınak ve arkadaşlık sağlayıcısı olduğunuzu çabucak anlayacaktır. Yavru köpeğinizin sandığına ne zaman girmesi gerektiğine siz karar verirsiniz ve ona neyi çiğneyip neyi çiğneyemeyeceğini gösterirsiniz. Tüm bu dersler, yeni ev arkadaşınıza paket gagalama düzeninde nerede durduğunu netleştirmek için bir araya geliyor.

Yavru köpeğinizin, büyüdükçe ve büyüdükçe ve cinsel olarak olgunlaştıkça sürü lideri olarak konumunuza meydan okumaya çalışması beklenir. Onu yerinde tutmak için yapmanız gereken tek şey Alpha statünüzü hasta eğitimi yoluyla güçlendirmektir ve sipariş oldukça hızlı geri gelecektir.

3. Sosyalleşme

Şimdiye kadar, yavru köpeğiniz sadece yavru arkadaşlarıyla etkileşime girdi. Bu ilk haftalarda diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmeyi öğrenmek, yavru köpeğiniz için çok önemlidir.Bu süre zarfında yavru köpeğinizi yeni manzaralar, sesler ve insanlarla tanıştırmaya başlayın, ancak aşılarını ve güçlendirici aşıları olana kadar diğer köpeklerle tanışmasına izin vermeyin. Bazı hastalıklar aşılanmış bir köpek tarafından taşınmaya ve bulaşmaya devam edebilir, bu nedenle, veteriner hekiminiz size yavrunuzu diğer köpeklerle tanıştırmanın güvenli olduğunu söyleyene kadar yavru köpeğinizi diğer köpeklerden uzak tutun.

köpekoyunlari

4. Hassaslaştırma

Yavru köpeğinizin erken eğitiminin hayati bir parçası, özellikle pençeleri, ağzı ve kulakları gibi hassas alanlarda, ele alınmayı ve dokunulmayı öğrenmektir. Ayrıca, yavru köpeğinize kaldırılırken ve nazikçe zaptedilirken rahat olmasını da öğretmelisiniz.

Kullanılmayı kabul etmeyi öğrenmek, ilgilenen herkes için bakım ve veterinere gitmeyi çok daha kolay hale getirecek ve köpeğiniz kulak temizleme, diş fırçalama ve tırnak kesimi için daha işbirlikçi olacaktır.5. Kasa Eğitimi

Yavru köpek sandıkları, siz oda dışındayken yavruları içeride tutmak için mükemmel araçlardır ve uygunsuz öğeleri çiğnemek gibi davranışları önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, köpeğiniz bunu öğrenirse sandığını güvenli ve güvenli bir alan olarak gör , dışarı çıkıp onu geride bıraktığınızda ayrılık kaygısı yaşama olasılığı daha az olacaktır.

Yavruların çok fazla denetime ihtiyacı vardır ve insanlarla birlikte olmayı sever, ancak yavrularınızın da yalnız zaman geçirmeyi öğrenmesi gerekir. Sandık eğitimi bu konuda yardımcı olabilir ve ilk günden itibaren yavru köpeğinize, siz yokken yerleşip mutlu olmayı öğrenmesi için sandığında kısa süreler verin.

6. İsmini ve Hatırlamayı Öğrenmek

Yavru köpeğiniz komutları öğrenmeden önce, sizinle konuştuğunuzu bilmesi gerekir. onu! Bu nedenle, ilk günden itibaren, dikkatini çekmek ve onu aradığınızda size gelmek için köpeğinizin adını kullanın.Yavru köpeğiniz adını öğrendikten sonra, onu aradığınızda size gelmesini öğretmelisiniz. Eğer aramaya gelmezse köpeğinizi parkta yakalayamamanın hayal kırıklığı bir yana, size gelmek için itaat etmek tehlikeli bir durumda cankurtaran olabilir.

7. 'Otur' gibi Temel Komutlar

Yavru köpeğinizin öğrenmesi gereken ilk 'püf noktalarından' biri oturmaktır. Kendisine söylendiği zaman oturmayı öğrenmek, stresli veya heyecan verici olabilecek durumlarda yavru kedinizin sakin kalmasına yardımcı olacaktır. Ve yavru köpeğiniz yeni insanlarla tanışırken oturmayı öğrenirse, zıplamaya başla !

Tüm eğitiminizi eğlenceli hale getirin! Bir insan yürümeye başlayan çocuk gibi, yavru köpeğinizin de kısa bir dikkat süresi olduğunu unutmayın, bu yüzden dersleri kısa tutun ve köpeğinizi doğru anladığında kucaklamaları ve ikramları ile ödüllendirin!

8. Tasma Eğitimi

Bir diğer önemli erken ders ise gevşek bir tasma üzerinde yürümeyi öğrenmek . Yavru köpeğiniz, tasmasını çekmenin ileriye doğru hareket etmesine neden olmayacağını öğrenmelidir. Bu şekilde, yanınızda sessizce yürüyen bir köpeğiniz olacak.

Tasma eğitimi başlamadan önce, yavru köpeğiniz için bir kayış, tasma ve tasma satın almanız gerekir. Tasmayı daima yakaya değil kayışa takın. Tasmalar ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilir, bu nedenle köpeğinizi tasmasını takarken gözetimsiz bırakmayın veya koparılabilir bir emniyet kelepçesi satın alın.

9. Paylaşım

Köpekler, oyuncaklar, çiğneme oyuncakları ve yiyecekler gibi en sevdikleri eşyaları koruma konusunda doğal bir eğilime sahiptir. Köpeğinize, ondan bir şeyler aldığınızda, karşılığında lezzetli bir muamele gibi daha iyi bir ödül alacağını öğretin.

10. Yavru Köpek Sınıfları

Yavru köpeğiniz diğer köpeklerle güzelce oynamayı öğrenmek istiyorsa, köpek yavrusu sınıfları çok önemlidir. Burada yavru köpeğiniz, diğer köpeklerin vücut dilini ve onlarla nasıl oynanacağını anlamayı öğrenecek. Birçok veteriner muayenehanesi, bebeklerin birlikte oynayabileceği ve genellikle kaosa neden olabileceği yavru sosyalleştirme dersleri verir!

Bu aşamada, yavrunuz için diğer dost köpeklerle oyun tarihleri ​​ayarlamak da iyi bir fikirdir. Ancak, güvenlik nedenleriyle çoğu köpek parkının altı aydan küçük yavruların orada oynamasına izin vermediğini belirtmekte fayda var. Özellikle safkan bir yavru satın alırsanız, bu noktada maliyetlerin artmaya başlayabileceğini unutmayın. Pom gibi .

11. Diş Çıkarma

Tüm yavru köpekler diş çıkarırken çiğniyor. Evinizin zarar görmesini önlemek için, köpeğinize neyi çiğneyebileceğini ve antika mobilyalarınız gibi ne bırakması gerektiğini öğretmeniz gerekir!

Köpeğinize evinizin etrafında ve köpek yavrusu sandığında bol miktarda güvenli çiğneme oyuncağı verin. Diş çıkarma, yavru köpeğinizin diş etlerinin ağrımasına ve iltihaplanmasına neden olur. Yavru köpeğinizin çiğneme oyuncaklarını dondurucunuza koymayı deneyin, böylece ağrılı diş etleri üzerinde serinletici ve yatıştırıcı olurlar.

12. Kıstırma ve Isırma

Yavru köpekler her şeyi ağızlarıyla keşfederler ve bu ısırmaya neden olabilir. Minik süt dişleri iğneler kadar keskindir, bu nedenle yavrunuzun insanları ısırmamayı öğrenir . Yavru köpeğiniz, onun yerine yaşlı bir köpek koyduğunda, köpek yavrusu derslerinde ısırmamayı öğrenecek, ancak onun dişleri için adil bir oyun olmadığını öğrenmesi gerekiyor!

Yavru köpeğiniz sizi ısırmaya çalışırsa, ona 'Hayır' deyin! ve sakince bir çiğneme oyuncağı için elini salla.

13. Bakım

Yavru köpeğinizin bakılmanın ve yıkanmanın keyifli olduğunu öğrenmesi gerekecek ve bu, öncesinde, sırasında ve sonrasında ikramlar anlamına gelecektir.

Bu, köpeğinizi fırçalamayı ve gerektiğinde yıkamayı güreş maçından daha az yapacak!

16-52 Hafta

Gördüğünüz gibi, yavru köpeğinizin sizinle ve ailenizle olan yeni hayatının ilk 16 haftası oldukça meşgul olacak! Şimdi eğitiminin bir sonraki aşamasına geçme zamanı.

1. Seyahat

Artık köpeğiniz biraz daha büyüdüğüne göre, onu arabanızla gezmeye götürebilirsiniz. Yavru köpeğinizi gezmenin en güvenli yolu, onun sandığında olması. Alternatif olarak, aracınızın arka koltuğundaki emniyet kemerine takabileceğiniz bir emniyet kemeri satın alın. Köpeğinizi daima yolcu koltuğunun arkasına koyun. Bu şekilde, aniden fren yapmanız gerekirse, koşum takımı arızalanırsa, yavru kediniz iki ön koltuk arasındaki boşluktan ateş etmeyecektir.

Çoğu köpek araba yolculuğuna iyi uyum sağlar. Ancak, bazı yavrular ilk başta araba hastalanıyor. Veterineriniz, gerekirse köpeğiniz için size bazı antiemetik tabletler verecektir.

2. Gelişmiş Komutlar

Yavru köpeğinizin artık mutfağınız gibi evinizin belirli bir alanında rahat bir yatağa ihtiyacı var. Kendisini arayabileceği belirlenmiş bir alan, rahatlamasına yardımcı olur ve ayrıca ziyaretçiler geldiğinde kapıya koşmak ve yemek masasında yalvarmak gibi alışkanlıkların cesaretini kırmak için de yararlıdır.

'Aşağı' ve 'kal' ve 'bırak' gibi temel komutları öğretmek, köpeğinizin her yerde daha iyi davranmasına yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğinize kalmayı öğretmek, siz onu komuttan kurtarana kadar köpeğinizin olduğu yerde kalmasını sağlar. Bu, güvenlik için son derece önemlidir ve aynı zamanda yavrularınıza dürtü kontrolünü öğretir.

Yavru köpeğinize bir nesneyi düşürmesini zaten öğrettiniz, ancak şimdi ona bir şeyleri almamasını öğreterek eğitimi bir adım öteye taşımanız gerekiyor. 'Bırak' komutunun önemi fazla vurgulanamaz. Köpeğinizin işlek bir caddede bir sincabı kovalamaya meyilli olduğu bir durumu hayal edin ve 'kal' ve 'bırak' komutlarına itaat etmenin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

3. Kısırlaştır veya Kısırlaştır

Erkek ve dişi yavru köpekler, yaklaşık altı ila dokuz aylık olduklarında cinsel olarak aktif hale gelebilir. Şimdi yavru köpeğinizin kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını düşünmenin tam zamanı.

Yavru köpeğinizin cinsiyetinden arındırılması için çok sayıda iyi neden vardır:

  • Dişi köpekler ilk kızışmalarında hamile kalabilir.
  • Kızgın dişi köpekler, halılarınızı ve yatak takımlarını karıştırabilir.
  • Kısırlaştırılmamış dişi köpekler bazen şunlardan muzdariptir: yanlış hamilelik . Yanlış gebelik, süt üretme ve kanlı davranış sergileme gibi strese ve fiziksel semptomlara neden olur.
  • Kısırlaştırılmamış dişi köpekler, Pyometra veya tedavi edilmezse ölümcül olabilen rahim enfeksiyonu.
  • Bütün erkek köpekler, kızgınlık dönemindeki dişi köpekleri aramak için bahçenizden kaçmaya yatkın hale gelebilir.
  • Bazı erkek köpekler, diğer köpeklere, yabancılara ve sahiplerine karşı saldırgan davranışlar sergiler.
  • Bazı erkek köpekler size, ailenize ve evinizdeki diğer evcil hayvanlara aşırı baskın davranışlar sergileyebilir.
  • Tasmasız köpek parklarının çoğu kızışmış dişi köpeklerin veya kısırlaştırılmamış erkek köpeklerin parka girmesine izin vermemektedir.

Soyağacı bir köpek yavrusu satın aldıysanız ve gelecekte ondan üremeyi planlıyorsanız, köpeğinizin cinsiyetsiz olmasını istemeyeceksiniz. Barınaklarda planlanmamış gebeliklerin bir sonucu olarak doğan çok sayıda istenmeyen köpek var, bu nedenle köpeğinizden üremeyi düşünmüyorsanız, en iyisi yavrunun kısırlaştırılması veya kısırlaştırılmasıdır.

köpek çöp kutusu yorumları

4. Köpek Parkları

Yavru köpeğiniz altı aylık olduğunda ve cinsiyeti kesildiğinde, köpek parkına ilk gezisinin zamanı gelmiştir. Köpek parkları, köpeklerin oynayabileceği ve tasmasız eğlenebileceği harika yerlerdir ve aynı fikirdeki diğer köpek sahipleriyle de tanışma şansınız olacak.

Çoğu köpek parkında büyük ve küçük köpekler için ayrı alanlar bulunur. Yavru köpeğinizin ilk ziyaretinde, deneyimden bunalmış olması durumunda küçük köpek alanını kullanmak mantıklıdır. Yavru köpeğinizi oynarken daima yakından denetleyin ve sorun çıkması durumunda tasmasını yanınızda bulundurun.

Sarmak

Ailenize bir köpek yavrusu getirmek en heyecan verici şeydir!

Rehberimizden de görebileceğiniz gibi, yavru köpeğinizin ilk yılında öğreneceği çok şey var, ancak ona öğretirken çok eğleneceğinizi biliyoruz! Başarılı bir köpek yavrusu eğitiminin anahtarı sabır, tekrar ve çok sayıda övgü ve ödüldür.

Yorumlar