Belçika Tervuren Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Belçika Tervuren Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Daha çok Terv olarak bilinen Belçikalı Tervuren, dört ilgili Belçika Çoban köpeği ırkından biridir. Ancak, bu köpek, hepsinin en zarifi olarak tanımlanır. Ancak bu açıklamanın sizi onların lüks kucak köpekleri olduğuna inandırmasına izin vermeyin. Bu adamlar başka bir şey değil. Çalışkandırlar ve kendilerine verilen hemen hemen her görevi yapabilirler.

Yoğun enerjileri ve kişilikleri, onları bazı aile tipleri için uygunsuz kılar. Eğitilmesi kolay bir yavru, rahat bir köpek veya daha önce köpek deneyimi olmayan aileler arayanlar geri dönmelidir. Bunun yerine, daha önce köpek eğitimi tecrübesi olan çok aktif aileler bu yavruyla iyi geçinmelidir. Bir Terv anne veya babası olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle tam bir sadakat, bolca sevgi ve komik bir karakter bulacaksınız.Belçikalı Tervuren cins rehberimiz, bu özel yavru için en iyi sahibi olup olmadığınıza karar vermeniz için gereken tüm bilgileri sağlayacaktır. Öyleyse, hadi ona gidelim ve tüm Tervuren gerçeklerini toparlayalım.

Belçika Tervuren
  • ağırlık simgesiAğırlık45-75 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik22-26 inç
  • ömür simgesiÖmür12-14 yıl
  • renk simgesiRenklerAçık Kahverengi ve Siyah, Maun ve Siyah
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Kolaylığı
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Belçikalı Tervuren alanında

Terv, Amerika'daki en popüler ikinci Belçika Çoban cinsi olmasına rağmen, hala nadirdir.Dört Belçikalı Çoban köpeği ırkı birbirine çok benzer, bu yüzden sıklıkla birbirleriyle karıştırılırlar. Ve genellikle ilk 100 ırk içinde yer almadıkları için daha önce biriyle tanışmamış olabilirsiniz.1959'dan beri American Kennel Club (AKC)Belçikalı Tervuren'i kendi başına bir cins olarak tanıdı. Ama bu her zaman böyle olmadı. Ve yine de, bugüne kadar, United Kennel Club hepsini aynı ad altında tanır - Belçika Çoban Köpeği , bir Terv yetiştiricisi ararken dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Terv'in yolculuğu 20. yüzyılın başlarında Belçika'da başladı. M.F. adında bir adam. Tervuren kasabasından Corbeel, siyah ve açık kahverengi çoban köpekleri yetiştirdi. Sanayi devriminden önce, çiftçiler, çiftliğin günlük işleyişinde kendilerine yardımcı olmak için çalışkan bekçi köpekleri kullandılar. Terv'lerbirincil görevleri vardı stoğu korumak ve taşımakve mülkü ve insan ailesini koruyun.Çiftçiler çiftliği işletmek için makinelere başvurduklarında, Tervpolis ve askeri işlerde yeniden konuşlandırıldı, arama ve kurtarma ve diğer yardım rolleri. Ayrıca İngiliz filmi 'The Company of Wolves'da rol aldılar. Birkaç Terv'in kurt rolünü oynadığı yerde (çok daha eğitilebilir ve set dostu!)

Terv'ler Amerika'ya ilk olarak 1930'larda geldi, ancak büyük bir hit olmadılar ve sonunda ortadan kayboldular. 1953'te ıslah programları oluşturmak için ülkeye birkaç tane daha ithal edildi. bu Amerikan Belçikalı Tervuren Kulübü (ABTC), 1960 yılında AKC'nin tanınmasından kısa bir süre sonra başladı. Ve cins meraklıları yorulmadan çalıştısağlıklı ve farklı bir cins oluşturmako zamandan beri.

Mizaç

Belçikalı Terv hırlıyor

Bu çalışkan ve aktif bir köpek ırkıdır.Tervlerin çok fazla dikkat, egzersiz ve uyarılmaya ihtiyacı vardır. Onlaryoğun köpek karakterlerive etraftaki bu adamlardan biriyle nadiren yalnız kalacaksınız. Onlar da orijinal çobanlardır, bu yüzden ters yönde giden her şeyi kovalarlar.

Koruyucu yapıları, aile evinde yoğun olarak bulunur. Yabancılara karşı mesafelidirler ve gerekirse aileleriyle tehlike arasında dururlar. Ama kavga aramıyorlar. Düzenli ziyaretçiler zamanla arkadaş olarak kabul edilecektir. Yine de, değerli bir aile üyesiyle aynı sevgiyi asla alamayacaklar. Yani, eğer arıyorsanızbir aile koruyucusu, Terv mükemmel bir seçimdir.

Terv, tek kişilik akrabalarının aksine, sevgisini tüm aileyle paylaşır. malinois . Ancak genellikle evde yetişkinlerle en çok vakit geçirirler. Aileyi ve mülkü korumakla geçen zor bir günün ardından Terv, ödül olarak kanepede kucaklaşmayı sever. Onlargizlice hassas yavrular– sadece aile birimi dışındaki hiç kimsenin bilmesine izin vermeyin. Ayrıca uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.

Boyut ve Görünüm

arabada Belçikalı

Bu kabarık yaratık, güçlü ama zarif bir görünüme sahip orta ila büyük boy bir köpek ırkıdır.Erkekler şüphesiz erkeksi olmalı ve dişiler kesinlikle kadınsı olmalıdır. Erkek Tervler, 45 ila 60 pound ağırlığındaki daha hafif kadınlara kıyasla 55 ila 75 pound arasında olmalıdır. Ve erkekler tipik olarak 22 ila 24 inç boyundaki kadın meslektaşlarına kıyasla, pençeden omuza 24 ila 26 inç arasında daha uzun durur.

pomeranya husky

Tervler çok benziyor uzun tüylü alman kurdu eğitimsiz göze, ancak belirgin farklılıklar vardır. Ağızları, Belçika Malinois'lerine benzer şekilde iyi yontulmuş ve daha dardır.üst çizgi düz ve sağlam olmalıdırfazla. Kulakları da üçgendir ve neredeyse her zaman serttir. Ayrıca başlarını gururla taşırlar ve her zaman tetikte bir tavırları vardır.

İstersenizgösteri ringinde Terv'inizi rekabet edin, uymak zorundadırlar Belçikalı Tervuren cins standardı . Bu, esasen iyi bir örneğin ne olması gerektiğini belirler. Bir aile evcil hayvanı arıyorsanız, bu katı kurallar gerekli değildir.

Ceket ve Renkler

Oturan 2 Belçikalı Terv

Bir Terv'in ceketi, en belirgin fiziksel özelliklerinden biridir.Paltoları, Terv'lerin diğer Belçika Çoban köpek ırklarından nasıl ayrıldığıdır. Onların ve akrabalarının paltoları arasındaki farklar şunlardır:

 • Belçika Tervuren– Uzun saçlı, kararmış açık kahverengi veya kırmızı
 • Belçika Çoban Köpeği– Uzun saçlı, siyah
 • Belçika Malinois- Kısa saçlı
 • Belçika Laekenois– Tel saçlı

Tervçift ​​kat var, ve uzun tüylü olarak tanımlansa da teknik olarak orta uzunlukta bir kabandır. Dış kaplama, yumuşak veya sırım gibi olmadığı için orta zemin dokusuna sahiptir. Düz ve bol, yoğun astarı elementlerden korur. Baş, dış kulaklar ve bacakların ön kısmındaki saçlar kısadır.

Süsleme denen bir şeyleri de var.vücudun belirli bölgelerinde daha kalın, daha uzun saçlar.En dikkat çekici olanı, çoğunlukla erkeklerde, bazen yaka olarak adlandırılan boyun çevresindeki daha uzun saçlardır. Ayrıca pantolonun çevresinde, önkolun arkasında ve kuyrukta daha yoğun saçlara sahiptirler.Terv spor birsiyah bir kaplama ile maun ceket için zengin açık kahverengi. Genellikle, Terv coats, açık kahverengi tüylerin uçlarının siyah olduğu çift pigmentlidir. Tervurenler de yaşlandıkça, özellikle omuzlar ve kaburgaların çevresinde koyulaşmaya eğilimlidir. Çoğu Terv, gösteri yüzüğünde tercih edilen kararmış kulaklı siyah bir maskeye de sahiptir.

Egzersiz yapmak

Tasmalı siyah ve kahverengi köpek

Sınırsız dünyada egzersiz yaparken, bu adamların tasmalarına izin verilmemelidir.

Bu, yüksek enerjili çalışan bir köpek ırkıdır.60 ila 90 dakika arasında günlük egzersiz ihtiyacı. Hatasız! Tüm aileler onlara iş teklif edemez ve bunda bir sorun yok. Ama onlara yoğun aktiviteler sağlamalısınız. Bunu sunamıyorsanız veya yalnızca haftanın bazı günlerinde sunabiliyorsanız, Terv sizin için köpek değildir. Aksi takdirde, elinizde sefil bir köpek yavrusu bulacaksınız. Cins standartları onları 'görünüşte hiç yorucu olmayan' olarak tanımlar.

Ve egzersiz burada bitmiyor. terimlerevde bolca oyun süresine ihtiyacım varaçık hava maceralarının yanı sıra birçok zihinsel uyarım arasında. Solo oyun süresi ve etkileşimli, zorlu beyin oyunları dahil. O enerjik çekirdeklerini yakmak için günde birkaç saat harcamayı bekleyin. Çeşitli oyuncaklara yatırım yapın, özellikle dayanıklı çiğneme oyuncakları ve kovalayabilecekleri oyuncaklar.Tervler, onlardan kaçan her şeyi kovalayacak doğal çoban köpekleridir. Hayvanları, (bazen) küçük çocukları ve bisikletçiler ve araçlar gibi tehlikeli şeyleri kovalarlar. Bu yüzden onları kontrol altında tutarak herkesi ve köpeğinizi güvende tutun. Onları çoban köpeği olarak çalıştırmasanız bile, sizin emrinizi dinleyecekleri bir sürü içgüdüleri vardır.

Yaşam Gereksinimleri

Belçika Terv koşusu

Bu, daha da büyük enerjiye sahip büyük bir köpek.

Bu adamlararka bahçeye erişimi olan evlerde en iyisini yapın. Küçük daireler tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda çok fazla egzersizle işe yarayabilir. Ve onları tasmalı tutmanız gerektiği gibi, arka bahçenizin de uzun, güvenli çitlerle çevrilmesi gerekir.

Terv, onlarla birlikte büyüdüğünde diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Yeni bir hayvanı evlerine getirmek, koruyucu ve hayvancı doğası gereği pek iyi gitmeyebilir. Tüm aile üyeleriyle iyi geçinirler veçocuklar için harika köpek kardeşleri yapın. Sadece onları denetlediğinizden ve çocuklarınıza bir köpeğin sınırlarına nasıl saygı duyacağını öğrettiğinizden emin olun.

Eğitim

Sağlık çevikliği eğitimi

Bunun çok zeki bir cins olduğunu göreceksiniz.

Eğitim söz konusu olduğunda, zekaları iyi veya kötü bir şey olabilir. Daha önce köpek eğitimi deneyiminiz ve son derece zeki bir köpekten en iyiyi nasıl alacağınız konusunda bilginiz varsa, bu çok kolay olacaktır. Ancak acemi bir köpek sahibiyseniz, zeki köpekler çabuk sıkılır ve sizi görmezden gelmeye başlar.

Çalışan köpek ırklarının da inatçı bir çizgiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenlekendine güvenen ve deneyimli köpek sahipleri Terv'i üstlenmeli. Bu nedenle, eğitiminizle tutarlı olmanız ve hemen başlamanız gerekir. Sınırları belirleyin ve hiç kimsenin onlardan ayrılmamasını sağlayın, o insan köpeği olun. Ve herkesi, hatta çocukları gemiye alın.

Olumlu pekiştirme eğitimi, Terv'inizi eğitmenin en iyi yoludur. Köpekleri güttükleri için en sevdikleri ödül, kovalanacak bir toptur. Ustalarından övgü ve lezzetli ikramlar da iyi gider. Sadece tüm köpekler ödüle dayalı eğitime daha iyi yanıt vermekle kalmaz, aynı zamanda Terv gibi hassas köpekler desert eğitime olumsuz yanıt verebilir.

Tüm köpekleryavruyken sosyalleşme eğitimine ihtiyaç duyan,ancak doğal koruyucu bir çizgiye sahip köpekler için çok önemlidir. Aksi takdirde aşırı korumacı olurlar ve bu da tehlikeli davranışlara yol açabilir. Onları diğer köpeklerle karıştırmak için mümkün olan en kısa sürede yerel köpek parkınıza götürün. Ve yeni insanlara alışmaları için ziyaretçileri düzenli olarak evinize davet edin.

Terv, çok uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmayan hassas bir köpek olduğundan, eğitimin bir diğer önemli yönü de sandık eğitimidir. Pek çok insan kasaları köpek hapishanesi olarak görüyor ama durum böyle değil. Köpekler doğal olarak barınak isterler, bu yüzden bir sandık olacak endişelerini yatıştırmak onları bırakmak zorunda kaldığında. Ayrıca, siz denetlemek için orada olmadığınızda yaramazlık yapamayacakları anlamına gelir.

Sağlık

Yakışıklı Köpek Kuru Arazide Duruyor

Belçikalı Tervuren'in güzel burnu ve tehditkar görünümü, polis çalışmaları için iyi bir kombinasyon oluşturuyor.

Bu köpek birnispeten sağlıklı cins. Benzer büyüklükteki bazı köpek ırklarına kıyasla mükemmel olan ortalama 12 ila 14 yıllık bir ömre sahiptirler. Ancak tüm safkanlar gibi, genetik olarak belirli sağlık koşullarına yatkındırlar. Beklenmedik veteriner masraflarını önlemek için evcil hayvan sağlık sigortasına kaydolmayı düşünebilirsiniz. Şimdi, köpeğinizin genç olduğu zaman. Yaşlandıkça, tıbbi özgeçmişine yeni sağlık sorunları ve yaralanmalar eklemesi daha olasıdır ve bu da onu önceden var olan koşullar için hiçbir teminattan mahrum bırakabilir.

Sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmak, köpeğinizi düzenli egzersizle formda tutmak vesağlık kontrolleri ile güncel tutmakonları mükemmel durumda tutmanın en iyi yollarıdır. Aşağıda, Terv soyunu etkileyen başlıca sağlık sorunlarından bazılarını listeledik, bu nedenle yetiştiricinize bunları sorduğunuzdan emin olun.

Kalça ve Dirsek Displazisi

Kalça ve dirsek displazisi köpek dünyasında en sık görülen iskelet problemleri arasındadır. Ebeveynlerden miras alınabilir, bu nedenle yetiştiricinizden her iki ebeveynden de iyi kalça ve dirsek puanlarının kanıtı isteyin. Gelişim aşamasında iskelet çok hızlı büyüdüğünde de ortaya çıkabilir. Genel ağrı, topallık ve oturmak, ayakta durmak ve tırmanmak için mücadele gibi semptomlara dikkat edin.

Tiroid Endişeleri

Terv, vücutlarının yeterli tiroid hormonu üretmediği hipotiroidizme yatkındır. Epilepsi, kilo alımı, cilt hastalıkları, saç dökülmesi ve davranış değişiklikleri gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Tanı konulduğunda günlük hormon takviyesi ile tedavi edilebilir.

Göz Koşulları

Bunlar aynı zamanda birçok köpek ırkında da yaygındır ve Terv de bir istisna değildir. Neyse ki, progresif retinal atrofi (PRA), dikkat edilmesi gereken birincil endişedir. Yine de, diğer ırklara kıyasla Terv'lerde yaygın değildir. Tedavi edilmediği takdirde sonunda körlüğe yol açabilen retinanın dejeneratif bir hastalığıdır. Işık hassasiyetini fark ederseniz veya yavru bir şeylere çarpıyorsa, onları veterinere götürmelisiniz.

Beslenme

Büyük köpek kırmızı kaseden yemek yiyor

Tervler günde yaklaşık iki ila üç bardak yemek yiyecektir,

Ne kadar yedikleri büyüklüklerine, yaşlarına ve aktivite seviyelerine bağlıdır. Yavrularınızı aşırı beslemekten kaçınmak için her zaman paket talimatlarını ağırlıklarına göre izleyin. Köpek beslenmesinin bir numaralı kuralı, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye yardımcı olacağından, onları karşılayabileceğiniz en kaliteli beslenmeyle beslemektir.

Terv'inizin diyeti söz konusu olduğunda hatırlamanız gereken bir diğer önemli faktör de onları beslemektir.özellikle büyük ırklar için tasarlanmış bir yiyecek. Bu özellikle sırasında önemlidir köpek yavrusu aşaması . Beslenme, hızla büyüyen köpekler için optimize edilmiştir ve yukarıda bahsedilen eklem displazisi geliştirme şansını azaltır.

Terv eğilimli gastrik dilatasyon-volvulus (GDV), ayrıca şişkinlik olarak da bilinir. Midenin gazla dolması, diğer organları zorlaması ve şoka yol açmasıyla oluşur. Ölümcül olabilir, bu nedenle belirtilere aşina olduğunuzdan ve köpeğinizi hemen bir veterinere götürdüğünüzden emin olun. Bunun olma ihtimalini azaltmak için,günlük yiyecek ödeneğini en az iki farklı öğüne bölünve yemekten hemen önce veya sonra egzersiz yapmaktan kaçının.

tımar

Tenis topuyla suda köpek

Orta uzunlukta, kalın, çift katlı bir kürkleri vardır, bu nedenle en iyi şekilde görünmek ve hissetmek için biraz tımarlanmaya ihtiyaçları olduğundan emin olabilirsiniz.

Tervieshaftada iki kez fırçalanması gerekiryıl boyunca bir iğne ve daha ince bir fırça ile. Dökülme mevsimlerinde, biraz daha uzun süren daha düzenli fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır. Dökülmeyi yönetmenize yardımcı olmak için bir astar tırmığı gerekecektir.

Onlarındişler haftada birkaç kez fırçalanmalıdırköpek tasarımı diş macunu ile. İnsan diş macunu köpekler için uygun değildir. Tırnaklarını ayda bir veya yerde kırpıştıklarını işittiğiniz her an kesin. Uzun tırnaklar, inanılmaz derecede aktif Tervuren ile uyumlu olmayan şaşırtıcı derecede ağrılı pedlere yol açabilir.

Neyse ki, bakım rejimleri diğer bazı ırklara kıyasla zaman alıcı değildir. Yine de, tımar programını olabildiğince kolaylaştırmak için, onları genç yaştan itibaren buna maruz bıraktığınızdan emin olun. Fırçayla veya küvette ilk deneyimlerini keyifli hale getirin veonları eğlenceli ve ödüllendirici bir oyuna dönüştürünonların meraklı doğasını memnun etmek için.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

siyah ve ten rengi köpek yavrusu

Bu cins Amerika'da nadirdir.

Nadir oldukları için sorumlu bir yetiştirici bulmak için seyahat etmeyi vebekleme listesine koymak. Ama unutmayın, iyi şeyler bekleyenlerin başına gelir. Yetiştirici araştırmanıza başlamak için harika bir yer, AKC'nin Belçikalı Tervuren damızlık sayfası . Ancak ekstra çalışkan olun ve bunları kendiniz de araştırın.

Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için ortalama fiyatgenellikle 1.000 ila 3.000 ABD Doları arasında düşer.Bundan daha düşük fiyatlı bir köpek yavrusu bulursanız, yetiştiricinin sorumlu olmadığı anlamına gelebilir. Ya da daha kötüsü, hasta ve sağlıksız köpek yavruları üreten bir yavru değirmenin parçası.

Dikkate almanız gereken sadece ilk köpek yavrusu ödemesi değil. Ayrıca evinizi köpek yavrusu için korumanız ve bir köpek yavrusu ihtiyaç duyduğu her şeyle donatmanız gerekir. Ve ayrıca, hatırladevam eden yaşam masrafları, tıbbi tedavi, sigorta ve yemek gibi sadece birkaç isim. Köpek sahibi olmak sadece bir ayrıcalık değildir. Finansal kaynak gerektiren büyük bir sorumluluktur.

Kurtarmalar ve Sığınaklar

Büyük kahverengi ve siyah köpek uzanıyor

Nadir köpekler olsa da, zaman zaman kurtarma barınaklarına gidebilirler.

Bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın almak her aile için en iyi seçenek değildir. Bazı aileler de kurtarmayı tercih ediyorsonsuza kadar yuvaya ihtiyacı olan bir köpek.

Kurtarma yolculuğunuza başlamanın iki yolu vardır veyerel kurtarma barınaklarıilk seçenektir. Bir Terv göremiyorsanız, sizi başka bir yerel kurtarma barınağının bulunduğu yöne yönlendirebilecek personelle konuşun. Alternatif olarak, Belçikalı Tervuren Rescue Inc.'in web sitesi evlat edinme sürecinin nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatıyor ve ülke çapında Tervs'i yeniden barındırıyorlar.

Aile Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu siyah ve kahverengi yavrular:

 • Çitlerle çevrili evlerde yaşamayı tercih eden orta ila büyük bir köpek. Aksi takdirde, sıkılabilir ve sinirlenebilirler.
 • Her gün en az 60 ila 90 dakika egzersiz yapılması gereken çok aktif çalışan bir köpek ırkıdır.
 • Akıllıdırlar ve yaramazlık yapmamaları için gün boyunca zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar.
 • Yabancılara karşı mesafeli olan doğal aile koruyucuları.
 • İnsan sürülerine karşı sevecen ve özellikle yetişkinlerle birlikte uyumayı severler.
 • Akıllı köpekler ve onlardan en iyi şekilde yararlanmak için enerjilerini nasıl yönlendireceğini bilen biri tarafından eğitilmelidir.
 • Dost canlısıdır ve yanlarında yetiştirilirse çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla yaşayabilir.
 • Evdeki yeni evcil hayvanları her zaman hoş karşılamaz.
 • Doğal çobanlar ve hareket eden her şeyi kovalarlar.
 • Harika bir egzersiz partneri ve çok eğlenceli.

Son düşünceler

Belçikalı Tervuren, günde en az 60 ila 90 dakika yoğun egzersizi garanti edebilen aktif bir aileye ihtiyaç duyan özel bir köpektir. Blok etrafında basit bir gezinti bu yavrular için yeterli olmayacaktır. Ayrıca, onları kibar olacak ve içlerindeki en iyiyi ortaya çıkaracak şekilde yetiştirebilecek deneyimli bir sahiplerine ihtiyaçları vardır.

Onlara ihtiyaç duydukları şeyi sağlayabilirseniz, iyiliğin karşılığını koruma, eğlence, sadakat ve çok daha fazlasıyla ödeyeceklerdir. Elbette, gece kucaklaşmasına ve sürekli arkadaşlığa ihtiyaç duyan hassas köpekler olabilirler, ancak olası davetsiz misafirlerin bunu bilmesine izin vermezler. Yani, yukarıdakilerin hepsini ve daha fazlasını sağlamak için dört ayaklı, kıllı bir bestie arıyorsanız, Belçikalı Tervuren sizin için yavru olabilir.

Yorumlar