Cardigan Welsh Corgi - Pembroke Welsh Corgi: Fark Nedir?

Cardigan Welsh Corgi - Pembroke Welsh Corgi: Fark Nedir?

Doğru, zaten bilmeyenleriniz için 2 tür Corgi ile kutsanmış durumdayız! Cardigan ve Pembroke bazı açılardan çok benzer, ancak diğerlerinde biraz farklıdır.

Her ikisi de sizi ve tüm ailenizi şefkat ve tüylü tüyleriyle yıkayacak harika aile köpekleridir. Cardigan, Pembroke'dan daha güçlü gütme ve koruma içgüdülerine sahip ciddi bir yavrudur ve Pembroke, Cardigan'dan daha sosyal ve zıplamaz.Cardigan, orijinal antik Corgi'dir ve Pembroke, Fin Spitz köpeklerinin sadece birkaç yüzyıl önce Cardigan ile yetiştirilmesinin sonucudur. Ancak, artık resmen iki ayrı cins olarak tanınmaktadırlar. Bir Corgi için çaresizseniz, ancak hangisinin size daha çok uyacağından emin değilseniz, okumaya devam edin!

Tarih

Cardigan Welsh Corgi, en eski köpek ırkları MÖ 1200'lere kadar uzanan dünyada Büyük Britanya'ya getirildiler. Kelt savaşçılar Orta Avrupa'dan. Aslen Galler'den olmamalarına rağmen, cins oraya yerleşti ve tanınmış kasabanın adını aldı. Hırka .Pembroke Corgi, çok daha yeni Cardigan'dan daha iyidir ve MS 1107 yılına kadar uzanır.O aslen Belçika Henry I tarafından Güney Galler'de yaşamaya ve çalışmaya davet edilen çeşitli zanaatkârlara aitti. Onlarla birlikte, Cardigan'la çiftleştikleri çoban köpekleri geldi ve sonra ismini verdiler. Pembroke , yaşadıkları ilçeden sonra. Orijinal köpeğin Fin Spitz mirasına ait olduğuna inanılıyor.

Her biri kendi başına bir cinstir, ancak 19inci Yüzyıl sık sık melezlenmiş Bu onların bir süre aynı cins olarak görülmelerine neden oldu. Bununla birlikte, her cinsin meraklıları devreye girdi ve ırkları kurtardı egemenlik ve şimdi bir kez daha birbirlerinden ayrıdırlar. İki cinsi birlikte yetiştirme uygulaması kısıtlandı.

Çobanlık yapan harika hayvanlar yaptılar çünkü onlar akıllı ve koruyucu . Ek olarak, küçük boyutları, yapabilecekleri anlamına gelir. kımıldamak koyunların ve sığırların ayak bilekleri, başlarına bir tekme alacak kadar uzun olmadan! Sürü tamamlandığında, geceleri dışarıda uyurlar ve sürülerine ve sürülerine göz kulak olurlardı. şaşırtıcı derecede yüksek sesle havlama davetsiz misafirleri uyarır ve efendisini uyarır.Corgi özellikle 2 şeyle ünlüdür. İlki ve muhtemelen en ünlüsü, Corgi'nin İngiltere Kraliçesi'nin en sevdiği cins , özellikle Pembroke. Şimdi sadece 2 Dorgi'ye sahip olmasına rağmen, Dachshund ve Corgi mix, hayatı boyunca 30'dan fazla Corgi yetiştirdi ve sahiplendi. İkincisi, Instagram'da etiketiyle 542 bin gönderi var 'Corgi popo' ve bu son Corgi makalemden bu yana yalnızca bir ay içinde 24 bin gönderi arttı. Yani bu oldukça popüler bir şeftali!

American Kennel Club (AKC) tarafından tanınan 193 ırktan Cardigan Corgi’nin popülaritesi, 68 numara ve Pembroke Corgi onu önemli ölçüde yendi 13 inci yer . Aynı zamanda popüler bir köpektir. diğer safkanlarla karıştır .

Görünüm Karşılaştırması

Irkları iyi bilmiyorsanız, o zaman ikisi arasında ayrım yapmak genellikle zor olabilir, ancak uzmanlara göre farkı anlamanın en hızlı yolu, ırklarına bakmaktır. kuyruk ve kulakları . İlk olarak Hırka var uzun kuyruk oysa Pembroke , onun yerleştirilmiş . İkincisi, Cardigan'ın yuvarlak kulaklar oysa Pembroke'da sivri kulaklar daha dik.Hem Cardigan hem de Pembroke küçük boyutlu köpekler. Cardigan her zamankinden biraz daha uzun. Hırka arasında önlemler 10,5 ve 12,5 inç yükseklikte, Pembroke ise 10 ve 12 inç . Hırka daha ağır 30-38 pound erkekler için 25-34 pound ve kadınlar için 25-34 pound, Pembroke daha az tıknaz ve erkekler ağır 30 pound'a kadar ve dişiler 28 pound ağırlığındadır.

Her ikisi de eşit derecede kısadır kısa bacaklar . Kısa bacaklara sahip 19 modern köpek ırkından biridir ve kısa bacaklarının bir zamanlar belirleyen bir gene bağlı olduğuna inanılır. cücelik . İsimleri, Corgi, ' cüce köpek Galce dilinde ’.

Her ikisi de çoban köpeği olduğundan, her ikisinin de bir astar onları ıslak ve soğuk Galler havasında sıcak tutmak için. Onlar ikisi de kabarık ve dış tüyleri pürüzsüz. Pembroke'un paltosu yalnızca 4 renkte sunulurken, Cardigan'ın paltosu 11 renkte gelir, ancak AKC tarafından yalnızca 5 tanesi tanınır. Benzer şekilde, her ikisinin de dikkat çekici bir sırtlarına yama kürklerinin yön ve yoğunluk olarak değiştiği yer. Galler efsanesi, perilerin Corgi'ye bindiğini öne sürüyor ve buna genellikle 'Peri eyeri' meraklıları arasında.

pitador

Mizaç Karşılaştırması

Her iki cins de geleneksel çoban köpekleri olmasına rağmen, artık daha popüler. aile hayvanları . İkisi de eşit olarak macerayı sevmek Ormanda, öğleden sonrayı sevdikleriyle kanepede kucaklaşarak geçirmek kadar. Onlar ikisi de uyarlanabilir ailelerinin yaşam tarzına, bu yüzden dünya çapında aileler tarafından tercih ediliyorlar.İkisi de eşit sevecen ve sevgi dolu yakın akrabalarıyla ve her ikisinin de çocuklar için yumuşak bir noktası var. Onlara toleranslıdırlar ve yanlarında oturmayı severler. Bununla birlikte, her ikisi de orijinal çoban köpekleri oldukları için, çocuklar denetlenmeli bu potansiyel gütme veya kıstırma davranışını izlemek için. Her ikisinin de diğer aile hayvanları ve köpekleriyle birlikte oldukları biliniyor, bu yüzden çok evcil hayvanlar için harikalar, belki de koyun değil!

Ailelerine olan sevgilerinden dolayı uzun süre evde yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve acı çekerler. ayrılık kaygısı . Bu, aşırı havlama veya sızlanma gibi yıkıcı davranışlara kadar birçok şekilde olabilir.

Cardigan Corgi'nin yabancılarla daha az sosyal olduğu ve genellikle oldukça uzak olabileceği söyleniyor. O çok daha fazlası olabilir bölgesel ve geleneksel çalışma özelliklerini Pembroke'dan çok daha fazla korudu. Bu nedenle, çalışan bir köpeğin peşindeyseniz veya daha çok bekçi köpeğini tercih ediyorsanız, Cardigan en iyi seçeneğiniz olacaktır!

Oysa Pembroke Corgi diğerlerini kendi çantalarına daha çok kabul ediyor ve çok daha az havlıyor Cardigan'dan daha. Aynı zamanda çok daha sınıf bir palyaço ve çok sakar olduğu söyleniyor. Öyleyse, peşinde olduğunuz daha az ciddi ve daha aptal bir pooch ise, Pembroke muhtemelen size daha çok uyacaktır.Enerji Karşılaştırması

Eski çalışan köpekler olmak, ikisi de orta enerji , bu yüzden bütün gün oturup çay yudumlamasını beklemeyin! İkisinin de etrafına ihtiyacı var 45 dakikalık egzersiz bir gün ve yerel parkın etrafında veya bahçede iyi bir eğlenceyi sevin. Ataları egzersiz yapmak için geniş alanlardan hoşlanırdı ve bugünün Corgi'leri de bundan çok keyif alırdı.

Onlar ikisi de şaşırtıcı derecede atletik ve çeviklik kurslarında harikalar, eğer bu onları sık sık alamayacağınız bir şeyse, tüm bu çalışma enerjisini atmaları için frizbi ve savaş halatlarına yatırım yaptığınızdan emin olun. İkramları da severler, bu yüzden ödüllü bulmaca oyuncağı kesinlikle birkaç saat eğlendirirdi.

Eğitim Karşılaştırması

Çalışan köpekler olan Hırka ve Pembroke, eğitiminizle tutarlı olduğunuz sürece kolayca eğitilebilir. Olumlu pekiştirme eğitimi Erken yaşlardan itibaren disiplin aşılamanın ve emirlerinizi yerine getirmelerini sağlamanın anahtarıdır. Onlar yemek takıntılı ve bu tür muameleler onlar için itici faktör olacaktır. Bunu kendi yararınız için kullanın, ancak onlara bol miktarda sözlü övgü de sunduğunuzdan emin olun. Yavaş yavaş ikram sayısını azaltmak zamanla komutları ve istenen davranışları öğrendikten sonra.Ek olarak, gütme içgüdüleri ve kıstırma davranışları nedeniyle, sizin onları erken sosyalleştir iyi huylu bir yavru istiyorsanız. Sosyalleşme, köpeğinizi kaldırımda rahatça yürümek veya her şekil ve büyüklükteki köpeklerle rahatlamak ve sakin ve mutlu olmak gibi çok çeşitli günlük durumlara maruz bırakma sürecidir. Her deneyimin bir zevkli Biri başarının anahtarıdır.

Corgi'ler de çok bağımsız ve inatçı ve bu, sahipleri eğitimlerinde ısrarcı olmaktan caydırabilir. Korkmayın, muhtemelen yanlış yaptığınız bir şey değildir, sadece bir şeyler yaptıkları bilinmektedir. Corgi zamanı . Buna karşı koymanın en iyi yolu eğitim seansları yapmaktır. kısa ve eğlenceli . Corgi'nizi eğitmeyi planlıyorsanız, hayatın erken dönemlerinde başlayın ve bir Corgi büyüklüğünde köpek sandığı .

Sağlık Karşılaştırması

Hırka ve Pembroke Corgi genellikle sağlıklı köpekler , ancak benzer sağlık sorunlarına eğilimliler. Cardigan'ın yaşam beklentisi 12 ila 15 yaş Pembroke ise biraz daha az 12 ila 13 yaş .

Hırkalar Ulusal Irk Kulübü Kalça Displazisi, Dejeneratif Miyelopati ve Progresif Retinal Atrofi için test edilmesini önerir. The Pembroke’s Ulusal Irk Kulübü Kalça Displazisi için test edilmesinin yanı sıra bir Oftalmolog değerlendirmesinden geçmesini önerir.Ayrıca ikisi de eğilimli İntervertebral Disk Hastalığı (IVDD), omurga disklerinin uzun ve kompakt omurgaları nedeniyle kırıldığı yerdir. Onları önlemek yüksekten atlama bu hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Belirtiler arasında merdiven inip çıkma sorunları, uzuvlarda güçsüzlük veya felç yer alır.

Hem Cardigan hem de Pembroke obeziteye yatkın , ortalama pooch'tan daha fazla, bu yüzden kendisine verilen muamele sayısını izlediğinizden emin olun. Onların küçük çerçeve onların tıknaz bir Corgi olmasını önlemek için elinizden geleni yapmalısınız. Diğer bazı cinslerin aksine Corgi'nizin kaburgalarını asla göremezsiniz, ancak hissedemezseniz kaburgalar kürkleri sayesinde kesinlikle fazla kilolu olurlar.

Beslenme Karşılaştırması

Hırka ve Pembroke Corgi, aynı miktarda yiyecek günlük 1 ve 1 ½ bardak . Corgi'niz aktif bir yavru ise, muhtemelen fazladan ½ bardağa ihtiyacı olacaktır, ancak eğer kucak köpeği hayatını tercih ederse, onu sadece 1 fincan besleyin. Çabucak kilo alacaktır, bu yüzden kilo aldığını fark ederseniz, yiyecek alımını azaltın.

Yavru köpeğinizi en iyi besinlerle dolu yüksek kaliteli yiyeceklerle beslemek, onu içeride tutmanın en iyi yollarından biridir. en iyi durum ve Veteriner hekimden uzak durun ki size teşekkür edecek.

Bakım Karşılaştırması

Cardigan ve Pembroke'un benzer paltoları var, çünkü yoğun astar bu onları sıcak tutar ve kabarık palto . Bunun bir sonucu olarak ihtiyaç duyacakları 2-3 kez fırçalama bir hafta. Aylar ısındıkça dökmeye başlayacaklar gerekli olmayan tüm kürkler ve ne kadar küçük olduğunu düşünerek kurtulmak için önemli miktarda kürk var! Dökülme mevsimlerinde onu fırçalamak en iyisidir her gün ceketini hem kendisi hem de ev halkı için yönetilebilir tutmak için.

Genellikle Cardigan ve Pembroke'un sadece yıkanmaya ihtiyacı olacaktır. iki ayda bir ya da öylesine. Doğal palto yağlarına zarar vereceğinden bunları asla 6 haftadan fazla yıkamayın.

Küçük ırk oldukları için daha fazlasına ihtiyaçları var özenli diş bakımı Ortalama bir köpekten daha fazla ve bu nedenle haftada iki kez bir fırça uygun olacaktır. Gelişmeleri bilinebilir periodontal hastalıklar yaşlılıktan çok önce ve köpek diş macunu ile fırçalamak bu sorunları uzak tutacaktır.

Fiyat karşılaştırması

Cardigan ve Pembroke Corgi'nin fiyatı aşağı yukarı aynı. 1000 dolar saygın bir yetiştiriciden. Mevcut çalışan bir soydan çalışan bir yavru köpeğin peşindeyseniz, 2.000 $ 'a daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Pembroke Corgi, popülaritede artış son yıllarda, bu nedenle onlara olan talep şüphesiz daha yüksek olacak ve bu nedenle Cardigan'a kıyasla ona biraz daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Diğer Corgi Karışık Irk Yavruları

Hem hırka galce hem de pembroke galce corgi ırkları diğer popüler karışımlarda kullanılmaktadır. Burda biraz var.

Son düşünceler

Bu alıngan ama sevimli arkadaşlar harika bir aile hayvanıdır. Tüm yetişkinler, çocuklar, köpekler ve diğer hayvanlarla aynı şekilde anlaşırlar ve yakın ailelerine çok sevecen davranırlar. Cardigan, yabancılara karşı daha şüphelidir ve Pembroke'dan çok daha fazla havlar, oysa Pembroke daha cesur ve biraz şapşaldır.

Öyleyse, hangi Corgi'yi seçmeye karar verirseniz verin, doğru bir kraliyet muamelesine sahip olduğunuzu bilin!

Yorumlar