Köpeğim Az önce Bütün Bir Somun Ekmeği Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Bütün Bir Somun Ekmeği Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğinizin boyutu ne olursa olsun, ekmek çoğu köpeğin hızla bir hayranlık geliştirmek . Genellikle, bir masa hurdası olarak başlar veya eğitim seansları sırasında geçici bir tedavi olarak kullanılır. Sahip olduğunuz köpeğin türü ne olursa olsun, bir parça ekmeğin onları alması nadir değildir. saniyeler içinde salya akıyor düz. Ama yavrunuz ekmek yerse ama çok fazla yerse ne olur?

Ölçülü olarak yenildiğinde, çoğu ekmek oldukça zararsızdır. Ancak Fido tam bir somun yerse, kabızlığa ve diğer semptomlara neden olabilir. olabilecek malzemeleri içeren bazı ekmek türleri de vardır. çok zehirli senin yavru için.Peki ne zaman endişelenmelisiniz? Aşağıdaki makalede, üzerinden geçeceğiz ne bekleyebilirsin köpeğiniz biraz ekmek veya bütün bir somun yerse. Ayrıca, nelere dikkat etmek isteyeceğinizi ve veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğini de açıklıyoruz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Ekmek Köpekler İçin Kötü mü?

Kısa cevap hayır, n küçük miktarlarda ekmeğin herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Bunun elbette bir uyarısı var. Bu gerçekten ekmeğin içerdiği malzemelere bağlıdır. Çoğu standart beyaz veya buğday ekmeği az miktarda iyidir. Ancak, içinde kuru üzüm olan ekmek meyveli ekmek gibi potansiyel olarak toksik bu nedenle veterinere acil bir gezi tavsiye edilir.Miktar da önemli. Bir köpek aynı miktarda sade beyaz ekmek yerse, bu problemli olma ihtimali yok . Tabii ki, köpek arkadaşınız bir bütün somun, bütün bir Fransız galeta unu veya bir paket ekmek gibi çok fazla miktarda ekmek yerse, bunu semptomlara neden olabilir karın ağrısı, kabızlık ve şişkinlik gibi.

Köpeğim Tam Bir Somun Yedi! Şimdi ne var?

Bir somun ekmek yiyen köpek

Köpeğiniz bütün bir somunu yerse, atmanız gereken bazı adımlar vardır.

Yani köpeğin bütün bir somunu yemeye mi karar verdi? Tüketilen ekmeğin türüne ve ne kadar yendiğine bağlı olarak izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Takip et aşağıdaki adımlar Yavrunuzla ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için.Adım 1: Fido'nun daha fazla ekmek yemesini önleyin

Daha fazla ekmek veya ambalaj yemelerini önlemek için Fido'yu bölgeden çıkarmaya çalışın. Yavrularınızı kafesine koyabilir veya ekmek ya da başka herhangi bir yabancı cisme erişimi olmayan güvenli bir yere taşıyabilirsiniz.

Adım #2: Hayatı tehdit eden semptomları kontrol edin

İyiler mi yoksa herhangi bir rahatsızlık belirtisi mi gösteriyorlar? Var herhangi bir şişkinlik , kusma veya ishal? uyuşuk mu davranıyorlar yoksa evin etrafında dolaşmak huzursuz görünüyorsun? Bunların hepsi endişe kaynağıdır ve veterinerinizi aramadan önce bu semptomları kontrol ettiğinizden ve bunları not ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Adım 3: Kanıt toplayın ve yazın

Ne tür ekmek yendiğini bulmaya çalışın. Ne tür olduğunu ve hangi malzemeleri içerebileceğini görmek için sargıyı veya kalan ekmeği arayın. İçindekiler listesinde toksik bir şey varsa, bunu bir sonraki adımda veterinerinizle paylaştığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.4. Adım: Veterinerinizi arayın

Yavru köpeğinizin kuru üzüm, ksilitol veya soğan gibi potansiyel toksinler içeren ekmek yediğinden şüpheleniyorsanız hemen veterinerinizi arayın. Ayrıca çok miktarda ekmek yemişlerse veya ekmeğin küflü olduğundan şüpheleniyorsanız aramanız gerekecektir.

Adım 5: Veterinerinizin tavsiyesine uyun

Veterineriniz, yavrularınızın ofiste görülmesi gerektiğini size tavsiye edebilir. Ekmeğin içinde toksik bir şey varsa veya herhangi bir şişkinlik veya başka hastalık belirtisi gösteriyorsa kesinlikle bir veteriner ziyareti yapacaksınız. Bu noktadan itibaren, semptomlarını veya aşağıda listelenen diğer adımları izlemek için veterinerinizin rehberliğini izleyin.

Köpeğim Tam Bir Somun Yedikten Sonra Ne Olur?

Büyük Köpek ve Ekmek

Bundan sonra ne olacağı, ekmeğin içindeki malzemelere bağlı olacaktır.

Bu ekmeğin cinsine göre değişir bu yenmiş! Çoğu normal pişmiş beyaz veya buğday ekmeğinin ciddi sorunlara neden olması pek olası değildir. Yavrularınız, tüketilen büyük miktardan dolayı bazı karın rahatsızlıklarından veya hafif şişkinlikten muzdarip olabilir.Ekmek küflüyse veya ekmek içeriyorsa herhangi bir bileşen Köpekler için toksik olan diğer belirtiler görülebilir. Aşağıda, bazı özel somunlarda bulunan yaygın toksik bileşenlerin bir listesi bulunmaktadır. Bu bileşenlerden herhangi biri ambalajın üzerindeyse ve tüketildiyse hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Soğanlar

Bazı ekmekler, onlara ekstra lezzet vermek için soğan gibi maddeler içerebilir. büyük miktarlarda soğan köpeklerde toksisiteye neden olabilir . Kırmızı kan hücrelerini etkileyebilecek oksidatif hasara neden olarak hemolitik anemi adı verilen ciddi bir durum yaratırlar. Semptomlar hemen görülmeyebilir, ancak köpekler zamanla ciddi hastalık geliştirmeye devam edebilir.

Sarımsak

Sarımsak, soğan gibi, oksidatif hasara neden olabilir kırmızı kan hücrelerine, yani hemolitik anemiye yol açan daha kolay kırılırlar. Bu anemi zayıflığa ve çökmeye neden olabilir. Bu nedenle köpeklere sarımsaklı ekmek yedirilmemelidir.

ksilitol

Bazı ekmekler - özellikle diyabetik veya 'diyet' türleri - ksilitol adı verilen yapay bir tatlandırıcı içerebilir. Ksilitol bazı ekmek bazlı gıda ürünlerinde kullanılabilir, çörek gibi . Köpekler bundan küçük miktarlarda bile yediklerinde, kan şekerinde hızlı bir düşüşe neden olan uygun olmayan miktarda insülin salmalarına neden olabilir. Bu hipoglisemi tedavi edilmezse nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir .Kuru üzüm

kuru üzüm üzümden yapılmış ve her ikisi de köpekler için zehirlidir. Birçok meyveli ekmek ve hamur işi, aşırı derecede toksik olma potansiyeline sahip kuru üzüm içerebilir. Toksisitenin kesin mekanizması bilinmemektedir, ancak bazı köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Herhangi bir kuru üzüm tüketildiyse, bir veterinerden hemen tedavi önerilir.

Çikolata

Muzlu ekmek, tatlı çörek veya hamur işleri gibi bazı tatlı somunlar çikolata içerebilir. köpekler teobromini metabolize edemez Çikolatada bulunur, bu nedenle toksik miktarlarda yenildiğinde karaciğer yetmezliğine neden olma potansiyeline sahiptir. Küçük köpekler çikolatanın etkilerine daha duyarlıdır ve bitter çikolatalar özellikle tehlikelidir.

Fındık

Macadamia fıstığı köpekler için zehirlidir ve titreme, arka bacakta güçsüzlük ve kusma gibi semptomlara neden olabilir. Ceviz ayrıca ilişkilendirildi köpeklerde zehirli olduğu için kuruyemiş içeren ekmeklerden kaçınılmalıdır.Ekmek hamuru

Ayrıca çiğ ekmek hamurundan da bahsetmekte fayda var. Bir köpek makul miktarda pişmemiş ekmek hamuru tüketirse, bu sorunlara neden olabilir. Çiğ hamur, köpeğinizin ılık midesinde şişkinlik ve karın rahatsızlığına neden olacak şekilde genişleyecektir. Ayrıca zararlı etanol salarak fermente edebilir. Bu, zayıflık, uyuşukluk ve çöküşe yol açan kan dolaşımına emilecektir.

Veterinerde Neler Oluyor?

Veterinerde Kırmızı Beyaz Köpek

Veterinerinizin duruma bağlı olarak atabileceği birkaç adım vardır.

Veteriner hekiminiz yenen ekmeğin hacminden endişe ediyorsa veya daha önce listelenen toksik maddelerden herhangi birini yemişse, size tavsiyede bulunacaklardır. kedini kliniğe getir bir muayene için. Veterineriniz, köpeğinizin genel tavrına bakmak ve herhangi bir karın rahatsızlığı belirtisi olup olmadığını değerlendirmek için fizik muayene yapacak.

teriyer yetişkinler

veteriner önerebilir Ekmeğin çoğunu ortaya çıkaracak ve daha fazla sindirimi durduracak şekilde kusturmaya yönelik ilaç.Bazı durumlarda, gerekli olabilir ek tanılamayı çalıştır örneğin kan testleri gibi - özellikle köpeğiniz potansiyel olarak toksik maddeler içeren ekmek yemişse. Benzer şekilde, evcil hayvanınızın durumu kötüyse ve destekleyici tedaviye ihtiyacı varsa, izleme için klinikte kalmasını önerebilirler.

Köpeğiniz herhangi bir plastik ambalaj tükettiyse, bunun fiziksel bir engele neden olacağı konusunda endişeler olabilir. Bu, ekmek herhangi bir türde sarılmışsa da geçerli olacaktır. daha kalın kağıt ürünü . Bunlardan herhangi biri doğruysa, röntgen veya ultrason gibi daha fazla teşhis gerekebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Tam bir somun oldukça büyük bir miktar bir köpeğin yemesi için! Tek seferde çok fazla ekmek yiyen herhangi bir köpek şişkinlik, rahatsızlık ve gastrointestinal rahatsızlık gibi şeyler yaşayabilir. Ambalaj ekmeğin yanı sıra tüketilmişse, bu potansiyel olarak ciddi olabilecek fiziksel bir tıkanıklığa neden olabilir. Ekmek yedikten sonra ishal, kusma veya şişkinlik fark ederseniz, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Herhangi diğer yan etkiler ekmeğin içeriğine göre değişir. Bazı somunlar, köpekler için oldukça zehirli maddeler içerir, bu nedenle hemen veterinerinizi aramalısınız. Ayrıca, köpeğiniz şeker hastasıysa, normal diyetinin dışında bir şeyler yemek kan şekeri yönetimiyle ilgili sorunlara neden olabilir, bu nedenle konuyu daha ayrıntılı görüşmek için tekrar veterinerinizi aramanız faydalı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeklere ekmek beslemek güvenli midir?

  Sağlıklı köpeklerin çoğu ara sıra az miktarda sade ekmek yiyebilir, ancak ekmek diyetlerine fazladan kalori ekleyebileceği ve obezite riskini artırabileceği için tavsiye normal diyetlerine bağlı kalmak olacaktır. Köpeğinize zehirli maddeler içeren (soğan, çikolata, ksilitol vb.) ekmek parçaları vermekten kaçınmalısınız.

 • Ekmek köpeğin midesini rahatlatır mı?

  Köpeğinizin huzursuz midesinden endişe ediyorsanız, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır. Biraz sade ekmeğin evcil hayvanınıza zarar verme olasılığı düşük olsa da, mide-bağırsak rahatsızlığına yardımcı olacak daha etkili tedaviler ve diyetler mevcuttur.

 • Köpeğim küflü ekmek yerse ne olur?

  Küf, kusma, titreme ve nöbet gibi ciddi yan etkilere neden olabilen mikotoksinler içerir. Toksinler ayrıca geri dönüşü olmayan karaciğer hasarına ve hatta ölüme neden olabilir. Köpeğiniz çok zayıfsa, yoğun veteriner tedavisi gerektirecektir. Köpeğinizin evdeki çöp kutularına baskın yapamayacağından emin olmaya çalışın ve onları insanların ekmeği atmış olabileceği bir yere koyun - örneğin ördek poundlarının veya kuş yemliklerinin yakınında.

 • Kabak ekmeği köpekler için uygun mu?

  Ara sıra küçük miktarlarda yenen balkabağı ekmeği, kuru üzüm gibi toksik maddeler içermediği sürece çoğu köpek için yeterli olacaktır. Genellikle daha fazla diyet lifi içerir ve diğer bazı ekmeklerden daha az işlenebilir. Ancak, çok şişmanlatıcı olduğu için köpeğinize ekmek yedirmeyi alışkanlık haline getirmemelisiniz.

 • Tohumlu ekmek köpekler için uygun mu?

  ekmek ki tohum içerir Ara sıra küçük miktarlarda beslenirse köpeğinizde herhangi bir özel soruna neden olması olası değildir, ancak yine de herhangi bir toksik bileşen içeriyorsa bundan kaçınılmalıdır. Çok fazla kalori içerdiğinden ve obeziteyi daha olası hale getirebileceğinden, köpeklerinize düzenli olarak ekmek vermeye hevesli olmalısınız.

 • Köpeğime çavdar ekmeği yedirebilir miyim?

  Küçük miktarlarda çavdar ekmeği köpeğinizde herhangi bir soruna neden olmamalıdır, ancak köpeğinizi düzenli olarak herhangi bir ekmekle beslemenin, diyetine boş kaloriler ekleyebileceğini ve sağlıksız kilo alımına neden olabileceğini unutmayın.

 • Köpeğime ekşi mayalı ekmek yedirebilir miyim?

  Ekşi mayalı ekmekleri köpeklere başka herhangi bir tür ekmek yerine yedirmekle ilgili özel bir endişe yoktur, ancak yine de diyetlerine gereksiz kaloriler eklendiğinden tavsiye edilmez.

Son düşünceler

Özetle, normal sade ekmek çok fazla endişeye neden olmaz Küçük miktarlarda tüketilirse sağlıklı köpeklere. Ancak unutmayın, köpeğinize normal diyetinin dışında kalan şeyleri beslememeye çalışmalısınız ve ekmek ekstra kaloriler dışında besin açısından fazla bir katkı sağlamayacaktır.

Deneyin ve herhangi bir ekmeği saklayın iyi yoldan çekil Herhangi bir endişeniz varsa, özellikle de çok miktarda yerse veya potansiyel olarak toksik maddeler içeriyorsa, köpeğinizin çöp atmaktan kaçınmak için evde erişebileceği yerlerden uzak durun ve herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizi arayın.

Yorumlar