Xoloitzcuintli Irk Bilgisi: Irk Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Xoloitzcuintli Irk Bilgisi: Irk Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Çoğu modern köpek, ortak atalarını erken Avrupa ırklarına kadar izleyebilir. Xoloitzcuintli, kıtaya yaklaşık on bin yıl önce insan göçüyle gelen ilkel köpeklerle doğrudan ilişkili olabilir, ancak fosil kayıtları kesin değildir.

Aztek tanrılarının köpeği Xoloitzcuintli veya kısaca Xolo, bugün neredeyse hiç olmamasıyla ünlüdür. düşük dökülme kaban. Bir zamanlar Meksikalı Tüysüz olarak bilinen Xoloitzcuintli, Meksika'nın Ulusal Köpeğidir. Arkeolojik kanıtlar, eski insanların muhtemelen ölümlü davetsiz misafirlere ve kötü ruhlara karşı koruyucu olduklarına inandıklarını gösteriyor.Tüysüz köpekler, erken dönem Meksika kültürlerindeki manevi rollerinin yanı sıra çok pratik ve yardımcı roller oynadılar. Günlük hayatın bir parçasıydılar. Orta Amerika'daki ilk insanlar için yoldaşlar, bekçiler ve hatta yiyecek kaynaklarıydılar. Bugün, benzersiz özellikleri onları benzersiz ve özel evcil hayvan arkadaşları yapıyor.

merle color pitbull fiyatları
Xoloitzcuintli
  • Ağırlık oyuncak 10-15 minyatür 15-30 standart 30-55 lira
  • Yükseklik
  • Ömür 13-18 yaş
  • Renkler siyah, gri-siyah, baruttan kırmızıya, ciğer ve bronz, izin verilen beyaz noktalar ve işaretler
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

 Xoloitzcuintli cinsi üç köpek, standart boyda siyah renkli Meksikalı tüysüz köpekler, yaz gününde arka planda yeşil çimler ve ağaçlarla yerde açık havada duruyorlar.
Xoloitzcuintli cinsinin geçmişi üç bin yıl veya daha eski olabilir.

Bu modern cinse benzeyen köpekler, Kolomb Öncesi ikonografisinde önemli bir rol oynadı. Avrupa ırklarının akını birçok ilkel ırkı kapsasa da, arkeolojik kanıt modern Xolo'nun yaşlı popülasyonda anne kökleri olabileceğini öne sürüyor.Antik Aztekler ve Mayalar, cinsi bir refakatçi hayvan, şifacı ve Yeraltı Dünyasına rehber olarak kullandılar. Aztek kültüründe, köpek başlı bir tanrı olan Xolotl, şimşek ve ölüm tanrısıydı. Efsane şunu belirtir: Xolotl, Xolotl Köpeğini yaşayanları korumak ve yaşayanların ruhlarına Yeraltı Dünyası Mictlan aracılığıyla rehberlik etmek için yarattı.

Bazı durumlarda, köpekler, öbür dünyada onlara yardım etmek için bakıcılarının yanına gömüldü, ancak genellikle onlara sembolik olarak rehberlik etmesi için ölülerin yanına bir köpek heykeli yerleştirildi. Arkeologlar bu parlak kırmızı seramik köpek heykellerini Mezoamerika'nın her yerinde, özellikle de Meksika'nın batısındaki Colima eyaletinde, eski şaft mezarlarda bulabilirler. Bu figürinler kısa, kalın, yuvarlak gövdelidir. Birçoğu, köpeklerin kırmızı rengini yoğunlaştırmak için kullanılan su ve ince kil karışımı olan kırmızı astarla boyandı.

bu Colima köpek figürleri erken Amerika'da insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olur. Modern Batı kültürümüz, hayvanları ve insanları, en tepede insan olmak üzere bir hiyerarşi içinde görür. Mezoamerikan köpeklerinin insanlarla daha akıcı bir ilişkisi vardı ve bazen eşit olarak görülüyorlardı - günlük yaşamda temel rollere ve işlevlere hizmet eden bireyler.Eski Meksika halkının ağırlıklı olarak bitki maddesine dayalı bir diyeti vardı, ancak protein alımlarını artırmak için et olarak köpek, hindi ve ördek yetiştirip tüketiyorlardı. Tüm köpekler besin kaynağı olarak yetiştirilmedi. Diğerleri refakatçi hayvanlar olarak ve diğerleri ritüel kurban için yetiştirildi. Köpekler, sıcak vücutlarıyla hastaları korumak, mal taşımak ve hastaları rahatlatmak için kullanılıyordu.

Mizaç

 Kadın hırlayan köpeği xoloitzcuintli'yi tasmalı tutuyor
Tarihsel amaçlarına uygun olarak, Xolos uyanık bekçilerdir.

Aşırı havlamazlar veya mantıklı bir şekilde uyarmazlar. Xolo'lar, aileleriyle sevecen ve neşeli arkadaşlardır ve evde sakindirler. Bir Xolo'nun şahsına olan bağı güçlüdür, bu yüzden yeni durumları uygun şekilde ele almak için diğer insanlarla sosyalleştirilmelidir. . Diğer pek çok refakatçi türe kıyasla vahşi özelliklerini korudukları için, kendilerini bir sürünün parçası gibi hissetmeye can atarlar. Sürü lideri olarak kendi kişileriyle bağ kuracaklar ve tamamen kendilerini adamış olacaklar.

Boyut ve Görünüm

 Xoloitzcuintli cinsinden bir köpeğin yatay portresi, standart boyutta siyah renkli Meksikalı tüysüz köpek, güneşli bir yaz gününde arka planda yeşil çimenler ve ağaçlarla yerde açık havada duruyor.
Düzgün kaslı, sağlam bir köpek olan Xolo, boyundan biraz daha uzun bir gövdeye sahiptir.

Tüysüz ve kaplamalı olmak üzere iki tür Xolo vardır. Her çeşitte üç boy vardır. Oyuncak, omuzda on ila on dört inç arasında duran en küçük Xolo'dur. Minyatür, omuzda on dört inçten fazla ve on sekiz inç dahil. On sekiz inçten fazla, standart boyutun alt sınırıdır, ancak omuzda yirmi inçten fazla veya on inçten az diskalifiye sebebidir.Xolo'nun kama şeklindeki kafası, uyanıkken kaş kırışıklarını gösterir. Büyük, zarif kulaklarını dik taşır ve badem gözleri rengine bağlı olarak koyu veya açık olabilir. Tüysüz çeşidin sıra dışı diş yapısı vardır. Tüysüz Xolos, bazı küçük azı dişlerinden veya kesici dişlerden yoksun olabilirken, kaplanmış tipte tam bir diş seti olmalıdır.

Ceket ve Renkler

Xoloitzcuintli tüysüz veya kaplamalı olabilir. Daha popüler tüysüz tür, sert, pürüzsüz bir cilde sahiptir ve başının üstünde, ayaklarında ve kuyruk ucunda kaba, kısa tüyler olabilir. Bu tüysüz köpek, az tüy döken tüyleriyle tanınır ve bu da onu hafif ila orta dereceli köpek alerjisinden muzdarip aileler arasında popüler kılar. Hiçbir köpek tamamen hipoalerjenik , bu yaklaşıyor. Kaplamalı tip, vücudunu kaplayan kısa, düz bir kaplamaya sahiptir.

Xolos'un kürkleri siyahtan barut grisine veya kırmızıdan bronza kadar değişen koyu renktedir. Cildinin kırışık gösterebileceği tek yer yüzüdür. Tüysüz Xolos'un güneş kremine ihtiyacı var veya derilerinin yanmaması için güneşten başka bir koruma şekli. Gençken cilt sivilceleri olabilir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Xoloitzcuintli yaz gününde arka planda yeşil çimenler ve ağaçlarla açık havada yerde duruyor.
Xolo sakin ve evinin içine yerleşmiş olmasına rağmen, bol enerjili oyuncu bir yardımcı olabilir.

Tüysüz Xolos ev köpekleridir. Dışarıda vakit geçirirlerse, elementlerden korunmaya ihtiyaçları olacaktır. Sadece güneş yanığını önlemek için önlem almanız gerekmeyecek, aynı zamanda rüzgardan ve aşırı sıcaklıklardan korunmaya da ihtiyacı olacak. Aktif yapısı nedeniyle, ailesiyle birlikte güzel bir koşunun veya yürüyüşün tadını çıkarmaya devam edecek.Tüysüz Xolos, açıkta kalan derileri nedeniyle aşırı sıcaklıklardan ve diğer hava koşullarından korunma gerektirir. Saçları var ama o kadar az ki vücut ısısını korumasına ya da güneşten korumasına yardımcı olmuyor. Soğuk havalarda dışarı çıkarsa, bir fayda görür. tam oturan ceket bir sıcaklık katmanı vermek için. Köpekler için formüle edilmiş güneş kremi, uzun süre güneşte kaldıklarında iyi bir fikirdir.

Eğitim

 Xoloitzcuintle bir numara yaparak başını yere eğiyor. Elinde tedavi olan eğitmen önünde oturur.
Çabuk çalışırlar ve sert azarlamalara karşı hassastırlar.

Xoloitzcuintlis, çalışan bir köpek zihniyetine sahiptir ve aile bekçi köpeği olarak işlerini ciddiye alır. Xolo'nuzu erkenden diğer köpeklerle sosyalleştirin, böylece aile üyeleri, evcil hayvanlar ve komşuların yanında sakin olacaktır. Zekayla birleşen atletizmleri, onları çeviklik konusunda rakip yapar. Zekaları ve istekli mizaçları onları çok eğitilebilir kılar ve olumlu pekiştirmeye ve nazik yönlendirmeye iyi yanıt verirler.

shilo alman çoban

Sağlık

 Xoloitzcuintli yüzünü kapat
Genel olarak, Xolos sağlıklı köpeklerdir.

En yaygın sağlık sorunlarından biri tüysüz genle bağlantılıdır. Onlara benzersiz kaplama tipini veren aynı gen, dişlerinde de anormalliklere neden olur. Tüysüz Xolos köpek dişleri, kesici dişler, azı dişleri ve küçük azı dişleri dahil olmak üzere genellikle dişleri kaçırır. Bazı bireylerin dişleri renksiz, biçimsiz ve yanlış yerdeyken, diğerleri neredeyse kaybedebilir. dişlerinin yarısı ömürleri boyunca.

Beslenme

Büyüyen bir köpek yavrusu, özel beslenme gereksinimlerine sahiptir. İlk yılında, hızlı büyümeye bağlı eklem displazisi gibi kas-iskelet sorunları riskini azaltmaya yardımcı olmak için yavrunuz için yavaş ama istikrarlı büyümeyi destekleyen bir formül seçin. Köpeğiniz vücut ağırlığını korumuyorsa veya gıda alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinize görünün. Xolos bazen oburluğa eğilimlidir, bu nedenle günlük alımını ve vücut durumunu izleyin. Büyüklüğüne ve aktivite düzeyine bağlı olarak, köpeğiniz bir yetişkin olarak günde bir ila iki bardak kuru köpek maması yiyebilir.Ticari köpek mamalarındaki en yaygın alerjenler buğday, glüten, yumurta, soya, sığır eti, tavuk ve kuzu etidir. Köpeklerde gıda alerjileri hem sindirim rahatsızlığına hem de kaşıntılı cilde neden olabilir. Veterineriniz, yavrunuzun cildi iyileşirken en yaygın alerjenlerden arınmış bir diyet önerebilir. Veterinerinize hangi markaları ve formülleri önerdiklerini sorun. Birlikte yaşayabileceğiniz bir fiyat noktasında, arkadaşınızı sağlıklı ve mutlu tutan bir karışım bulabilmelisiniz.

Ödeyebileceğiniz en kaliteli besinleri beslemek, uzun vadede ucuz bir markayla cimrilik yapmaktan daha uygun maliyetli olabilir. Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Xolo'nuzun cildi diyetteki ek omega yağlarından fayda sağlasa da, maliyetli takviyeler ekleme olasılığınız daha düşük olacaktır.

dachsador

bakım

Kaplamalı bir Xoloitzcuintli'yi tımar etmek, çoğu kısa tüylü köpeği tımar etmek gibidir. Tazı eldiveni ile geçiş, saçlarının bakımsız görünmesi için yeterlidir. Tüysüz Xolo'ların düzenli olarak yıkanması gerekir, ancak ciltleri doğal koruyucu yağlar üretir. Cildin bu doğal koruyucu tabakasını soymamak için, banyo rutinlerinde yumuşak sabun kullanın ve cildinin esnek kaldığından emin olmak için daha sonra nemlendirici bir losyon uygulayın.Xolos, diğer ırkların çoğundan daha özenli diş bakımına ihtiyaç duyar. Tüm köpeklerin dişlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir, ancak Xolo'ların doğal olarak sıra dışı diş yapısı vardır. Temel olarak köpeğinizin dişlerinin nasıl göründüğünü öğrenin, böylece dişlerini kaybetmeye başlayıp başlamadığını anlayabilirsiniz. Haftalık fırçalama, bir Xolo ile bir zorunluluktur. Fırçalama, dişlerinden ve diş eti çizgisinden yiyecek parçacıklarını, bakterileri ve plağı uzaklaştıracaktır. Plağı sertleşmeden ve kireçlenmeden çıkarmak tarter oluşumunu ve potansiyel çürümeyi önler.

Veterineriniz, ilk köpek ziyaretinde köpeğinizin dişlerini nasıl fırçalayacağınızı size gösterebilir. Onunla genç bir yavru olarak başlamak, büyüdükçe prosedürle rahat etmesini sağlar. kullandığınızdan emin olun diş fırçası köpek ağzı ve veteriner diş macunu için tasarlanmıştır. Xolo'nuz bir diş fırçasını tolere edemiyorsa, uygun bir köpek diş fırçasını kabul edene kadar diş mendilleri bir alternatiftir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Kadında iki sevimli tüysüz Meksikalı köpek yavrusu's hands look at each other.
Damızlık hayvanları genetik olarak bağlantılı koşullar için tarayan saygın bir yetiştirici arayın.

Bir yetiştiriciden bir Xoloitzcuintli için 800 ila 4.000 $ ödemeyi beklemelisiniz. Seçtiğiniz yetiştiricinin, köpeklerinin sağlığının arkasında durduğundan emin olun.

Genel olarak, bu cins: • Zeki ve eğitilebilir.
 • Dikkatli ve itaatkar.
 • Sert eğitime duyarlı.
 • Aile dostu.
 • Diğer köpeklerle arkadaş canlısı.
 • Aktif.
 • Her şeyiyle mükemmel bir köpek.
 • Üç boyutta ve iki ceket stilinde mevcuttur.
 • Saç başına alerji semptomlarını tetikleme olasılığı daha düşüktür.

Son düşünceler

Çok az tüy döken benzersiz bir arkadaş arıyorsanız, Xoloitzcuintli sizin için olabilir. Kucak köpeklerinin sıcak su şişesi olan bu ilkel cins, içeride çok zaman geçiren ancak oynamayı seven bir köpek aile üyesi isteyen bir aileye uygundur. Xoloitzcuintli, yoldan geçenler onun çarpıcı görünümü ve asil ismi hakkında soru sordukça, başları döndürecek ve dilleri karıştıracak.

Yorumlar