Köpeğinizin Dişlerini Nasıl Fırçalarsınız: Diş Sağlığı Rehberi

Köpeğinizin Dişlerini Nasıl Fırçalarsınız: Diş Sağlığı Rehberi

Dişlerimizi fırçalayarak ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret ederek temiz tutmak, ağız sağlığımızı korumanın hayati bir parçasıdır. Ancak köpek arkadaşınızın dişlerinin ve diş etlerinin de aynı derecede sağlıklı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Köpeğinizin dişlerini fırçalamanın bakteri oluşumunu azalttığı kanıtlanmıştır, bu da onların plak ve tartar geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğu, ağrılı diş eti iltihabını, enfeksiyonları ve diş kaybını en aza indirdiği anlamına gelir. Köpeğinizin dişlerini en az gün aşırı fırçalamak, tüm faydayı görmelerini sağlar.Gerçek şu ki, inanılmaz derecede hoşgörülü olmadıkça ve çok zamanınız olmadıkça, köpeğinizin ağzını kendi ağzınız kadar temizlemeniz pek olası değildir. Ancak bu, iyi bir evde bakım rutininin tüylü en iyi arkadaşınızın ağzını temiz ve rahat tutmasına yardımcı olmayacağı anlamına gelmez.

koku yapmayan köpek maması

Bir Bakışta: En İyi Diş Fırçalama Ürünleri

Köpekler için Vetoquinol Enzadent Çift Uçlu Diş Fırçası Derecelendirmemiz

En İyi Köpek Diş Fırçası

Vetokinol Enzadent
Çift UçluChewy.com'da görüntüle Veteriner Derecelendirmemiz

En İyi Diş Parmak FırçasıVeterinerin En İyisi
diş parmak

Chewy.com'da görüntüle Veterinerin En İyi Enzimatik Köpek Diş Macunu Derecelendirmemiz

En İyi Köpek
Diş macunuVeterinerin En İyisi
enzimatik

Chewy.com'da görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi ek ürün bilgileri ve müşteri yorumları alabileceğiniz Chewy.com'a götürür. Bir satın alma yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

İçindekilerDiş Hastalığı Nedir?

Köpek dişleri ve diş etleri plak ile

Zamanla bakteriler, veterinerlik prosedürü olmadan çıkarılması neredeyse imkansız olan plak ve tartar oluşturur.

Diş eti hastalıkları, köpeğinizin diş yüzeyinde ve diş eti çizgisinin altında bakteri biriktiğinde devreye girer. Diş eti ve dişi destekleyen diğer yumuşak dokular iltihaplanır ve enfeksiyon kapar ve zamanla diş eti çekilmeye başlar. Diş eti çekildikçe, diş kökünün daha fazla kısmı açıkta kalır.

Periodontal hastalık köpeğiniz için acı vericidir ve diş kaybına ve hatta yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir. Sadece bu değil, kötü dişler de köpeğinizin kötü nefes almasına neden olabilir. Bu nedenle, tüylü arkadaşınızdan öpücüklerden kaçınmaya çalışıyorsanız veya onunla kucaklaşmaktan zevk almayı bıraktıysanız, dişleri kötü olabilir.

Köpeğinizin Dişlerini Fırçalamak Neden Önemlidir?

Köpeğinizin dişlerini fırçaladığınızda, her dişi kaplayan bakterilerin biyofilmini bozar . Bu biyofilm sonunda plak ve tartar oluşumuna yol açar. Bu nedenle, fırçalama sıklıkla diş hastalıklarının başlamasını önler, yani köpeğiniz acı çekmez ve mümkün olduğunca uzun süre dişlerini gıcırdatabilir.Köpeğinizin Dişlerini Fırçalamaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Köpeğinizin dişlerini fırçalamaya başlamak için asla erken değildir . Dişleri olduğu sürece, deneyebilirsin. Bu, yalnızca altı veya sekiz haftalıktan itibaren diş fırçası ve macununa alışma sürecine başlayabileceğiniz anlamına gelir.

“Ama köpeklerin dişleri altı aylıkken dökülmemeli” diye düşünüyor olabilirsiniz. diş çıkarma ? Amaç ne?' Evet, genç yaşta başlarsanız onların geçici dişlerini temizleyeceğiniz doğru ama köpek dişleri düşse bile, yine de faydalıdır. Ne de olsa, yepyeni yavrularınızı diş rutinine ne kadar erken alıştırırsanız, uzun vadede korkmadan veya hoşgörüsüz olmadan kabul etmeleri o kadar olasıdır.

Ne Sıklıkta Fırçalamalısınız?

İnsanlar olarak dişlerimizi günde en az iki kez, ancak ideal olarak her yemekten sonra fırçalamamız önerilir. Bununla birlikte, tüylü aile üyenize bakmak söz konusu olduğunda bu büyük bir taahhüt olacaktır. Ne kadar çok yaparsanız, gerçekçi olarak o kadar fazla fayda sağlarlar, günlük veya gün aşırı, köpeğinizin ağız sağlığı üzerinde bir etki yaratmak için yeterlidir. Yine de, en azından gün aşırı fırçalamayı denemek en iyisidir, çünkü daha az sıklıkla fırçalama arasında bakteri oluşumuna izin verir ve çabalarınız boşa gidebilir.

Ya Düzenli Olarak Fırçalayamazsanız?

Aşağıdaki yöntemi ve ipuçlarını izlerseniz, umarız köpeğinizin dişlerini fırçalamayı kabul etmesi konusunda biraz başarılı olursunuz. Bununla birlikte, köpeğiniz buna hala tahammül edemiyorsa, belki de davranışsal sorunlar veya ağrı nedeniyle, deneyebileceğiniz alternatifler .Islak mama yerine kuru köpek mamalarıyla beslemenin diş hastalıklarını azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ek olarak, bazı köpek çiğnemeleri ve diş diyetleri, diş yüzeyinde sürtünmeye neden olarak plakları çıkarmak için özel olarak formüle edilmiştir.

Gibi diğer ürünler Dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, dişlerdeki enfeksiyonla savaşan antibakteriyel köpek gargaraları ve jeller de yardımcı olur. Bununla birlikte, köpeğinizin ağzını en iyi durumda tutmanın en etkili yöntemi olduğundan, önce köpek diş fırçalamayı öğrenmek için biraz zaman harcamaya değer.

kilo vermek için en iyi köpek maması nedir?

Köpeğinizin Dişlerini Nasıl Fırçalarsınız?

Sahibi evde sevimli köpeğin dişlerini fırçalıyor.

Başlamadan önce, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun.Hazırlamak

Neyse ki, söz konusu olduğunda birçok seçenek var köpeğinizin dişlerini fırçalamak için doğru araçları seçmek . Bu nedenle, köpeğinizi ve ona en uygun olanı düşünmeye değer. Örneğin, bazı köpekler parmaklarınızı ağızlarına sokmanıza izin verebilir, ancak diş fırçanızı tutarken temkinli davranırlar. Bu durumda, bir deneyebilirsiniz parmak fırçası , bir yüksük gibi parmağınıza oturan. Ayrıca köpekler için güvenli birçok diş macunu seçeneği de vardır. parmak fırçası ve diş fırçası ile birlikte gelen bu seçenek dahil , bu yüzden köpeğinizin sığır eti, tavuk veya balık sevip sevmediğini bulabilmeniz gerekir.

Bir Konum Seçin

Yaramaz köpeğinizin biraz kıvranacağını tahmin ediyorsanız, konumunuzu akıllıca seçin. Hızlı kaçış imkanı olmayan sessiz bir köşe en iyisidir. Halıya veya perdeye bulaşan hindi diş macununu temizlemek istemiyorsanız, yüzeyleri silinebilir bir yer de tercih edebilirsiniz.

Yardım isteyin

Sonunda, köpeğinizin dişlerini fırçalamak tek kişilik bir iş olabilir, ancak genellikle ilk gün böyle olmaz. Bu nedenle, sakin bir aile üyesinden, arkadaşınızdan veya komşunuzdan size yardım etmesini istemeye değer. Birisi köpek arkadaşınızı nazikçe ve güvenli bir şekilde dizginleyebilirse, elinizdeki işe veya duruma göre ağzınıza odaklanmanızı çok daha kolay hale getirecektir.

Olumlu Takviye Kullan

Köpeğinizin dişlerini fırçalamak sizin için sadece yeni bir deneyim değil; aynı zamanda onlar için yeni ve potansiyel olarak korkutucu bir deneyim. Hemen itaat etmezlerse onları cezalandırmamak, iyi davranışlarını lezzetli bir ikram ve bol bol ovuşturarak ödüllendirmek önemlidir.Yavaş Başla

Başlamadan önce bolca zamanınız olduğundan emin olun çünkü acele etmemek en iyisidir. İlk denemede, eğer cesur hissediyorsa, köpeğinizin parmağınızdaki veya fırçadaki macunun bir kısmını yalamasını sağlayın. Sakin ve rahat olduklarında, tek bir dişi fırçalamaya hazır hale gelebilirsiniz. Zamanla, bir oturuşta tüm dişlerini fırçalayana kadar daha fazlasını yapabilmelisiniz.

Dişlerini fırçala

Her dişi fırçalarken yukarı ve aşağı hareketler yapın ve sadece size bakan tarafı değil, dişin tüm yüzeyini kapladığınızdan emin olun. Ayrıca diş eti çizgisine odaklanmaya değer. Ancak dikkatli olmalısınız çünkü köpeğinizde diş eti iltihabı varsa bu bölge hassaslaşabilir.

Şansınızı Zorlamayın

Köpeğinizden gelen sinyalleri asla görmezden gelmemelisiniz. Başlarını çeviriyorlarsa, kaçmaya çalışıyorlarsa, hatta hırlıyorlarsa ya da ısırmaya çalışıyorlarsa, yeterince yediklerini iletiyorlar. Rahatsız olmalarına rağmen dişlerini fırçalamaya devam etmek, uzun vadede yarardan çok zarar getirir. Hatta bir sonraki denemenizde onları daha az toleranslı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle, köpeğinizin durmanızı istediğini gösteren işaretler görür görmez, onlara bir mola vermelisiniz. Yarın her zaman geri gelip tekrar deneyebilirsiniz.

Rutin Yap

Başladıktan sonra, diş fırçalamayı köpeğinizin rutininin düzenli bir parçası haline getirmek iyi bir fikirdir. Bunu her yaptığınızda, daha rahat ve konforlu hale gelmelidirler. Sonunda, bağlanma zamanının tadını çıkarabilir ve inci beyazlarını gösterebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kişi, evcil hayvanlar için özel diş fırçası ve diş macunu ile yan dişlerini yanağın arkasına fırçalar.

Köpekler için özel olarak yapılmış bir diş fırçası ve diş macunu kullandığınızdan emin olun.

red nose pitbull

Köpeğimin dişlerini fırçalamak için ne kullanabilirim?

Köpek diş fırçaları birçok biçimde gelir. parmak fırçaları ile uzun plastik diş fırçaları . Köpeğinizin inci beyazına hangi fırçanın uyacağı, onların mizacına ve ağızlarının şekline bağlıdır. Ve unutmayın, uygun boyutta bir insan diş fırçası kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur, ancak insan diş macunu kullanmamalısınız. florür köpekler için toksiktir . Seçin evcil hayvan güvenli diş macunu , köpeğinizin diş hijyeni zamanının tadını çıkarmasına yardımcı olmak için birkaç farklı etli aromada mevcuttur.

Bir köpeğin dişlerini fırçalamanın en kolay yolu nedir?

Olumlu pekiştirme için yavaş ve nazik bir yaklaşım, en fazla başarıya sahip olmanızı sağlamaya yardımcı olur. Bazı ekstra fikirler için bu makaledeki adımları izleyin. Ayrıca, bazı evcil hayvan ebeveynlerinin, köpekler zaten rahatlama modundayken sabahları veya yatmadan hemen önce ilk iş olarak daha başarılı olduklarını duyduk.

Köpeğiniz dişlerini fırçalamanıza izin vermiyorsa ne yapmalısınız?

Köpeğiniz dişlerini fırçalamanıza izin vermiyorsa, ağızlarını sağlıklı tutmanın başka yollarını deneyebilirsiniz. Kuru köpek maması beslemek, köpeğinizin diş sağlığını iyileştirmenin en önemli yollarından biridir. Diş diyetleri ve çiğnemeler, köpek ağız gargaraları ve antibakteriyel jeller de yardımcı olabilir.

Son düşünceler

İnsanların dişlerini fırçalaması sadece önemli değildir. Ayrıca köpeklerinin dişlerini fırçalamaları da önemlidir. Bir angarya gibi görünebilir, ancak köpeğinizin dişlerini fırçalamanın ağız sağlığı üzerinde oldukça faydalı bir etkisi vardır ve ağrılı diş eti iltihabını, ciddi enfeksiyonları ve diş kaybını önler.

Yorumlar