Corgi Saç Dökülmesi: Galce Pembroke ve Cardigan Corgis Ne Kadar Dökülür?

Corgi Saç Dökülmesi: Galce Pembroke ve Cardigan Corgis Ne Kadar Dökülür?

Corgis döküyor mu? Evet, kesinlikle yapıyorlar! İkisi de Galce Pembroke Corgis ve Cardigan Corgis çift ​​kaplamalı yavrulardır, yani adil miktarda Corgi dökülmesini bekleyin eğer evinize hoş geldiniz! Corgis, giysilerinizin ve mobilyalarınızın her yerine kürk parçaları bırakmasıyla ünlüdür. Ancak, köpek alerjiniz yoksa, bunun sizi bir köpek alerjiniz olmadıkça alıkoymasına izin vermeyin. Düzenli bakım ve tımarla dökülmeleri yönetilebilir.

Cardigan & Welsh Pembroke Corgis, İngiltere'nin farklı yerlerinden gelen birbirine benzer. Daha küçük köpekler ama daha kalın ve daha kısa katlar . Corgis'in uzun saçları da olabilir. Kürkleri çift kaplıdır, yani birincil kürk katmanlarının altında daha ince bir kürk tabakası vardır. Düzenli tımarlamayı sürdürmek, çift kaplamalı ırklarda kış ve yaz aylarında daha yaygın hale gelen dökülmeyi hafifletmeye yardımcı olabilir.Köpek alerjiniz varsa, Hipoalerjenik köpek ırkına bakmanızı öneririz. Hiçbir cins gerçekten hipoalerjenik olmasa da, alerjisi olanlar için daha kolay olabilecek türler vardır. Corgis kulübe, ama ne kadar ? Bu sevimli yavrulardan birini evinize getirirseniz neler bekleyebileceğiniz hakkında biraz daha ayrıntıya girelim.

Corgi Coats

Hem Galce Pembroke hem de Hırka Corgis genellikle orta uzunlukta tüyleri vardır. Genetiklerine bağlı olarak biraz daha uzun da olabilirler. Galce Pembroke Corgis, uzun saçla sonuçlanacak ikisinden daha muhtemeldir. Belirtildiği gibi, Corgis'in çift katları var. Bunun anlamı şudur ki daha kalın ve kaba bir üst kürk katmanına sahipler altında daha yumuşak, yoğun bir ikinci katman ile. Çift kaplamalı köpekler neredeyse her zaman daha fazla tüy döker. Herhangi bir Labrador Retriever sahibine sorun ne kadar döktüler .fransız bulldog karışımı

Her iki tür Corgis yıl boyunca dökülür. Bu, bir Corgi seçerken katlarının rengi de dahil olmak üzere birkaç şeyi hesaba katmak isteyeceğiniz anlamına gelir. İkisi arasındaki ceket rengindeki temel fark, Hırka'nın bir brindle ceket ve mavi merle palto. Galce Pembroke olmayacak .

Tüy dökülmesi söz konusu olduğunda tüy rengi önemlidir. Corgi'nizin zemine veya mobilyanıza uyan bir ceketi varsa, dökülme daha az fark edilir hale gelir . Corgi'nizin dökülmesini yönetmek için yapabileceğiniz şeyler olsa da, evinizin etrafında görünür köpek kılı söz konusu olduğunda doğru kaplama rengine sahip olmak çok işe yarayabilir.

Corgi Dökülme Frekansı

Tarlada Corgi Bakımını Atma

Corgis yıl boyunca tüy dökücüdür ve kürklerini günlük olarak bir şekilde dökerler. Yazın ve kışın daha sık tüy dökerler. Bu yaygın tüm çift kaplamalı ırklarla. Çoğu Corgis'in orta uzunlukta tüyleri olduğu için saçları Border Collie'den daha az görünür , daha uzun bir palto taşıyan. Corgi'nizin daha uzun bir ceketi varsa, onları her hafta tımar etme konusunda daha dikkatli olmanız gerekir.Corgis günlük olarak tüy döktüğü için bu, evde sık sık bulunmuyorsanız tavsiye edebileceğimiz bir tür değildir. İlgiye ihtiyaçları vardır ve günlük bakım tavsiye edilir. En azından, Corgi'nizi tımar etmelisiniz haftada yaklaşık 3 kez . Bu, istenmeyen tüylerin rutin olarak kontrol altında tutulmasına ve hem mobilyalardan hem de giysilerden uzak tutulmasına yardımcı olacaktır.

Corgis Döküldüğünde

Corgis her gün dökülür. Ancak bahsettiğimiz gibi, Corgi'nin yılın diğer zamanlarından daha sık dökülme eğiliminde olduğu yılda iki kez oluyor. Bu, Yaz ve Kış ayları . Corgis yazın ve kışın tüy döktüğü zaman, buna 'ceketlerini havaya uçurmak' denir. Bu, kışın vücutlarını daha sıcak tutmak için daha kalın bir kürk çıkardığında olur. Sonra yaz aylarında, onları serin tutmak için tam tersi olur.

Yılda bu iki kez, Corgi'nizin bakım alışkanlıklarını takip etmek çok önemli hale gelir. Günlük fırçalama seansları (haftada en az 3 kez) yaptığınızdan ve elinizin altında iyi bir deshedder olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Corgi’nizin saçı bir hale gelirse, dökülme önleyici bir şampuan bile düşünebilirsiniz. çok zor rutin olarak yönetmek için.Tetikleyicileri Atma

Corgi sahilde

Corgis'in yılda iki kez dışında paltolarını daha fazla dökmek , başka dökülme tetikleyicileri var. Bunlar, Corgi'nizin daha sık döküldüğü meydana gelebilecek olaylardır. Bazılarının yönetimi daha kolaydır, ancak her olay dikkate alınmalıdır. Corgi'niz normalde olduğu gibi davranmıyorsa, temel nedeni belirlemek için veterinerinizi ziyaret etmeniz her zaman önemlidir. İşte aşırı dökülmeye neden olabilecek bazı yaygın dökülme tetikleyicileri.

  • Alerjiler: Corgi'niz çimenlere veya diğer tahriş edici maddelere alerjisi varsa, daha sık dökebilirler.
  • Beslenme: Yanlış beslenme, Corgi'nizin normalden daha fazla dökülmesine neden olabilir.
  • Stres: Yeni bir eve taşınmak veya çevreyi değiştirmek gibi stres, kürk kaybına neden olabilir.
  • Sağlık: Corgi'nizin bir sağlığı veya cilt rahatsızlığı varsa, bu dökülmeye neden olabilir.
  • Banyo Yapma: Çok fazla banyo yapmak Corgis'in paltolarını dökmesine neden olabilir.
  • Şampuan: Yanlış şampuan kullanmak cilt sorunlarına katkıda bulunabilir.

Tüm bu yaygın tetikleyiciler tamamen önlenemese de, gözünüzü Corig'inizde tutmak sıklığın neden azaldığını belirlemenize yardımcı olabilir artmış olabilir . Köpeğinizin rutininde stres bazen kaçınılmazdır. Ancak rutin tımar bakımı, yavrularınızın yaşayabileceği çoğu tüy dökülmesine yardımcı olabilir.

Corgi’nizin Dökülmesini Yönetmek

Corgi banyo

Corgi'nizin döktüğü gerçeği asla tamamen ortadan kaldırmayacak olsanız da, kesinlikle başarabilirsiniz. Sahip olduğunuzdan emin olmak düzenli fırçalama rutini ve doğru beslenme iki önemli faktördür. Corgi'nizi düzenli olarak yıkamak ayrıca yardımcı olacak Bir deshedder olacağı gibi. Saçı uzak tutmak için dökülme önleyici şampuanlara ve diğer takviyelere de başvurabilirsiniz.

Rutin bakım Corgi'nize gerçekten yardımcı olmuyorsa, veterinerinize gitmenizi öneririz. Ancak çoğu durumda, rutin tımar ve uygun bir diyet hile yapmaya yardımcı olacak. Aşağıda Corgi’nizin saçını kontrol altında tutmakla ilgili biraz daha ayrıntıya giriyoruz.Fırçalama

Corgi'nizi sürekli olarak fırçalamak, fazla köpek kılı söz konusu olduğunda daha büyük bir fark yaratabilecek tek şeydir. Doğru fırçayı bulmak ve ardından köpeğinizi haftada en az 3 kez fırçalamak isteyeceksiniz. Tüylerin dökülmesinin daha ağır olduğu aylarda, Corgi'nizi her gün fırçalayın . Bu, kıllı bir fırça veya iğne stili bir fırça ile yapılabilir. Haftada 3 kereden az herhangi bir şey muhtemelen Corgi'nizin evinizin etrafında, zeminlerinizde ve giysilerinizde biraz saç dökeceği anlamına gelecektir.

Şampuanlar

Çoğu Corgis hassas ciltlerle çok sık ilgilenmez. Öyle olsa bile, şuna bakmanızı öneririz: doğal köpek şampuanı , bu nedenle Corgi'nizin cildini tahriş etme olasılığı yüksek kimyasallar içeren bir şey kullanmazsınız. Corgi'niz bolca dökülürse, o zaman bir Dökülme önleyici köpek şampuanı kullanılabilir . Aşmayın üretici tarafından sağlanan banyo yönergeleri . Bu önemli. Köpeğinizi aşırı yıkarsanız, cilt tahrişine ve daha fazla dökülmeye neden olabilir. Ayrıca cilt rahatsızlığı ağrılı hale gelirse veterinere gitmeye de yol açabilir. Köpeğinizi ayda bir yıkamak genellikle yeterlidir.

Diyet

Corgi beslenmesi genellikle köpek sahipleri tarafından göz ardı edilmektedir. Emin olmak Corgi besleyici bir köpek maması yiyor Omega yağ asitlerinin yüksek olması esastır. Yemek, mecbur değilseniz 'tasarruf etmek' istemeyeceğiniz bir alandır. Kuru mama, güçlü ve sağlıklı kalmaları için ihtiyaç duydukları vitamin ve besin maddelerine sahipse yavrularınız gelişecektir.

benekli köpek cinsleri

Omega Yağ asitleri bakımından zengin olan kuru mama taneleri tüylerinin pürüzsüz, cildinin yumuşak kalmasını sağlar. Uzun vadede Corgi'nizi fırçalamayı ve Tımar etmeyi çok daha kolay hale getirir. Bütçe her zaman önemlidir bir köpeğiniz varsa, ancak Corgi'nizin sağlıklı bir tüy için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağladığından emin olmak için diğer alanlarda tasarruf etmenizi öneririz.Takviyeler

Kürk sağlığı söz konusu olduğunda çiğneme ürünleri Corgis için harikadır. Piyasada cilt ve tüy sağlığı için özel olarak formüle edilmiş çok sayıda çiğneme takviyesi bulunmaktadır. Bunları bir eğitim ödülü olarak da kullanabilirsiniz. Corgi'niz seçici bir yiyiciyse, her zaman sıvı form takviyesi alın ve onu köpeğinizin kuru mamasına ekleyin. Takviyeler bir tutamda harikadır ve çeşitli nedenlerden dolayı harikadır. Ancak genel gıda kalitesi ile takviye satın alma arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, Corgi’nizin kürk ve cilt sağlığının birinci önceliğiniz olduğundan emin olmak için satın alabileceğiniz en iyi köpek mamasını satın almanızı tavsiye ederiz.

Deshedding Ürünleri

Bir Corgi sahibi olarak, cephaneliğinizde bir soyucunun olması şarttır! Bu araçlar için çok gerekli olmasa da Goldendoodles gibi alçak tüylü ırklar , onlar gerekli Tüy döken çift tüylü ırklara gelince. Öneririz Furminator veya Ostershedmonster'a bakmak iki mükemmel seçenek olarak.

Yılda iki kez bir deshedder kullanmak, Corgi'nizin tüylerini uçurma olasılığı daha yüksektir. Sadece bir deshedder kullanmak istemezsiniz - bir fırça ile birlikte kullanın . Köpeğinizi düzenli olarak fırçalamazsanız, yılda iki kez kurutucuyu çıkardığınızda tüylerinden paspaslar çıkacaktır. Saklayacağınız bir deshedder alın ve hem yaz hem de kış mevsiminde kullanın.Sıkça Sorulan Sorular

S: Corgis ne kadar döküyor?
C: Corgis, herhangi bir çift kaplamalı cins kadar tüy döktü. Herhangi bir kaniş veya kaniş karışımından daha yüksek bakım gerektirirler, ancak büyük tüylü köpek Bernese Dağ köpeği gibi.

S: Bir corgi ceketini ne zaman çıkarır?
C: Yıl boyunca. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, kışın ve yazın daha kötüdür.

S: Corgis ne kadar süre dökülür?
C: Tımar etmeye devam ederseniz, kürkün yılın büyük bir bölümünde başa çıkmak için çok kötü olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak, belirtildiği gibi, Corgis her zaman tüy döktü. Yıl boyunca asla olmayacakları bir nokta yoktur.

S: Corgis neden bu kadar çok tüy döküyor?
C: Çift tüylü köpeklerin çoğu epey tüy döker. Yani bu tamamen bekleniyor. Hala daha büyük, daha kabarık, daha uzun tüylü ırklar kadar tüy dökmezler.S: Yazın mı yoksa kışın mı daha çok döküyorlar?
C: Tipik olarak Corgis yazın daha çok tüy döktü. Bu, kışın ısınmak için kendilerine ekledikleri o çok kalın paltodan kurtulma zamanıdır.

Son düşünceler

Sonuç olarak bu. Evet, Corgis kulübesi. Ancak yönetilemez değildir. Tüylerini her gün veya haftada en az 3 kez fırçalamak saçlarını uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Biraz sahip olmak evinin etrafında daha fazla saç belirli bir köpek ırkını benimsememenizin nedeni olmamalıdır. Çok daha önemli olan, cinsin mizacı ve büyüklüğü ve ailenize uyup uymadığıdır.

Kalbiniz bir Corgi evlat edinmeye kararlıysa, ancak gerçekten köpek tüyleriyle uğraşmak istemiyorsanız, her zaman bir iyi köpek makası seti saçlarını güzel ve kısa tutmak için. Corgi bir aile dostu yavru ve günde birkaç dakikanızı tüylerini fırçalamak için ayırabilirseniz, çok daha mutlu bir köpek sahibi olursunuz.

Yorumlar