Köpekler Neden Oturur, Uyur veya Ayağa Yatar? İşte 8 Neden!

Köpekler Neden Oturur, Uyur veya Ayağa Yatar? İşte 8 Neden!

Bir köpeğiniz varsa, yanınızdan ayrılmak istemedikleri zamanlar yaşayabilirsiniz. Belki ayaklarının dibine otururlar sana pençe ve belki seninle konuşuyorlar. Ayaklarınızın dibinde uzandıkları o sevimli anlar, sevimli davranışlarından sadece bir tanesidir, değil mi? Yanımızda evcil hayvanlarımızla bu rahat gecelerin tadını çıkarırken, yaptıkları şeylerin çoğunun arkasında içgüdüsel nedenler olduğunu unutmaya meyilliyiz.

Yavrularımız bize son derece bağlılar ve gün boyunca pek çok şekilde bunu gösteriyorlar. Eylemleri genellikle nasıl hissettikleri hakkında çok şey anlatır ve vahşi köpeğe kadar uzanan köklü bir nedeni vardır.Peki yavrularımızın ayaklarımızın dibinde oturmakta ısrar etmesi tam olarak ne anlama geliyor? Bu makalede, bu davranışın ardında yatan sekiz nedenden bahsedecek ve evcil hayvanınızın ayaklarınızın dibinde kucaklaştığı zaman ne düşündüğüne bir göz atacağız!

Köpekler Ayaklarınızı Neden Seviyor?

Köpeğinizin ayaklarınızın altına uzanmayı sevmesinin birçok nedeni vardır. Sevecen olmaktan sadece doğal içgüdülere kadar değişebilir. Bunun genellikle bir nedeni vardır ve bu genellikle rahatlığa ve sadece birlikte olmak istemeye bağlanabilir. paketlerinin üyeleri . Köpeğinizin sizi evin her yerinde takip etmesine ve ayaklarınızı şirkette tutmasına neyin sebep olduğuna daha derinlemesine bakalım.İçgüdülere Geri Dönüyor

Yavrularımızı 'sürü hayvanları' olarak düşünmek zor olsa da, bu içgüdüsel özellikleri hala kökleşmiş durumda. Vahşi doğada hiç bir gün geçirmemiş 10 kiloluk chihuahualarımızda bile, vahşi atalardan evcilleştiriliyorlar. Bu, vahşi, sürü bir hayvanın bazı davranışlarını gösterecekleri anlamına gelir.

Vahşi doğada, köpekler genellikle paketler halinde seyahat eder. Dinlenmeyi bıraktıklarında, grubun lideri kendi seçeceği bir yere uzanacak, geri kalanı ise güvenlik ve sıcaklık için etrafta toplanacak. Evinizi kendi vahşi simülasyonunuz olarak düşünün. Evinizde sürü lideri sizsiniz.

Ayaklarınızın dibinde oturma ve uzanma eylemi DNA'larına aşılanmış bir davranış olabilir. Alfa siz olduğunuz için, rahat yerinizi bulduğunuzda ayaklarınızın altına uzanmalıdırlar. Bu hareket temelde size sürünün lideri olarak size saygı duyduklarını ve bunun bir işareti olarak ayaklarınızın üstüne uzanmak istediklerini söyler. Bu onların kendi saygı ve bağlılık işareti olabilir.Bu şekilde kendilerini güvende hissediyorlar mı?

Sine, tüylü yoldaşlarımız bizi sürü lideri olarak görüyor, biz aslında onların süper kahramanıyız. Onlarla ilgilenmemiz için bize güveniyorlar ve gerektiğinde onları koruyacağımıza inanıyorlar. Çocukluğunuz ve güvendiğiniz biriyle kalabalık bir odaya girdiğiniz bir zamanı düşünün. Muhtemelen kendinizi güvendiğiniz koruyucunuza doğru eğilirken buldunuz ve her zaman gözlerinde kalmaya çalıştınız. Yavrularımız tedirgin olduklarında da aynı zihniyete sahiptirler.

Köpeğimiz bir durumda gergin hissettiğinde, korunmak için size gelecek ve büyük olasılıkla ayaklarınıza yapışacaktır. Sürü liderleri olarak, onları güvende tutmanız için size güveniyorlar. Bu genellikle bir köpek için yeni bir durumda olurken, itaatkar bir yavru için de günlük bir olay olabilir.

Bu düşünceyle, uyku bir çok savunmasız zaman bir yavru için. Bir köpek uyurken, görünüşe göre çevresinden habersizdir. Vahşi doğada, bu, gelen tehditlere karşı savunmasız oldukları için vahşi bir köpek için en savunmasız zaman olarak görülebilir. Şımarık köpeklerimiz vahşi köpekler olmasa da, başlarını dinlendirmek için güvenli bir yer arıyorlar. Sadece ayaklarınızın dibine uzanmak ve dokunuşunuzu hissetmek, onlara uykuya dalmak için ihtiyaç duydukları rahatlığı getirebilir.Bu bölgesel bir davranış mı?

Evcil hayvanlarımızı kendimizinmiş gibi görmemiz gibi, onlar da bizi bu ışıkta görüyor. Yavru köpeğiniz için inanılmaz bir sürü lideri olduğunuz için, genellikle bölgelerini işaretleme ve diğer köpekleri uzak tutma ihtiyacı hissedeceklerdir. Ne zaman toplum içinde olursanız olun, tüylü arkadaşınızın tam tepenizde olmasa bile son derece yakın oturduğunu görürsünüz.

Bu, diğer köpeklere onların sürü lideri olduğunuzu ve diğer herkesin nasıl uzak durması gerektiğini söylemenin bir yoludur! Evcil hayvanlarımız bize son derece adanmıştır, bu yüzden bu eylem sadece sizi kendilerine saklamanın bir yoludur. Bu, onların ne kadar iyi bir sürü lideri olduğunuzu ve başka hiçbir yavru köpeğin sizi sahiplenemeyeceğini iltifat etmenin bir yoludur.

Eylemle ilişkili herhangi bir saldırganlık olmadığında bu sorun olmazken, bu eylemin korkutucu olabileceği zamanlar vardır. Bazı köpekler sahiplerine o kadar bağlanır ki çok yaklaşanlara zarar vermeyi düşünürler. Alanımıza giren her insan tehlikeli değildir, bu nedenle, yavrularınız sizinle fazla bölgesel hale gelirse, bu davranışı durdurmanın yolları hakkında bir eğitmenle konuşma zamanı gelebilir.

Hakimiyet Gösteriliyor

Hiç yeni bir köpekle tanıştınız mı ve hemen kucağınıza atladıkları için anında özel hissettiniz mi? Evet, sizi gördüklerine çok sevinmiş olabilirler. Ama aynı zamanda odadaki herkesin sorumlu olduğunu ve artık onların olduğunu bilmesine izin veriyor olabilirler.İnsanların üzerine oturarak, bir köpek daha yüksek ve daha sorumlu hissedebilir. Üstünüzde veya ayaklarınızın üzerinde oturmak onlara bir bacak verir ve esasen size veya odadaki diğer evcil hayvanlar üzerindeki hakimiyetlerini göstermelerinin pasif bir yoludur. İnsanlar, eve yeni evcil hayvanlar getirmişlerse bu davranışı genellikle yavrularından görürler.

Tüylü yoldaşlarımızın kucağımıza mı oturmaya istekli olduklarını yoksa bize yerimizi göstermeye mi çalıştıklarını kesin olarak bilmek zor. Bu durumda, köpeğinizin genel davranışlarını değerlendirmek en iyisidir. Evinizde başka şekillerde egemenlik gösteriyorlarsa, bu onların egemenliklerini sergilemelerinin bir yolu olabilir.

'Sürü'nü Korumak

Bu bir köpek gerçeği tıpkı yavrularımız korunmak için bize bakarken, çoğu zaman sizi korumaya meyilli hissedecekler. Siz onların sürülerinin çok önemli bir üyesisiniz ve ellerinden geldiğince size korumalarını sunmak için ellerinden geleni yapacaklar. Sevgili arkadaşlarımız bize o kadar bağlılar ki, ayaklarımızın dibinde oturarak kendilerini sizinle herhangi bir tehlike arasına sokuyorlar.

Çoğu zaman, gerçek bir tehlike yoktur, ancak bu, köpeklerimizin bize her şeyi vermesini engellemez. Köpeklerimizin bizim için her şeyi riske atmaya istekli olması sevindirici olsa da, herhangi bir saldırganlıkla ilişkili olması bir sorun haline gelebilir.Köpeğiniz aşırı derecede 'çantasını koruyorsa', köpeğinizin gereksiz bir belaya girmesini önlemek için onunla çalışmanıza yardımcı olacak bir eğitmene bakmanız gerekebilir. Köpeklerimiz bizi bazı riskli durumlara girme noktasına kadar sevebilirler!

Beni sevdikleri için mi?

Diğer tüm davranışsal içgüdüler bir yana, bazen bunun nedeni köpeklerimizin bizi gerçekten sevmesidir. Bazen yavrularımız bize gerçekten hayran oldukları ve sadece yanımızda olmak istedikleri için ayaklarımızın dibinde uzanıp oturuyorlar. Sık sık, tüylü aile üyemizin tüm dünyası olduğumuzu unutuyoruz. Hepimizi kendilerine ayırdıklarında, sadece sarılmak isterler!

Evcil hayvanlarımız da nasıl hissettiğimizle çok uyumludur. Bizimle her gün yaşayarak, hareketlerimize ve duygularımıza alışırlar. Eğer kötü hissediyorsak, bunu hissedebilirler. Bir çöküşün ortasındayken yavrularınızın endişesini hiç fark ettiniz mi? Vücut dilleri değişir ve yaptığınız şeyle tüketilirler. Köpeğinizi, kendinizi düşük hissettiğiniz bir zamanda ayaklarınızın dibinde otururken bulursanız, bu onların size büyük bir kucaklaşma yolu olabilir.Sıcaklık arıyorlar mı?

Bazen, özellikle soğuk mevsimlerde, tüylü arkadaşlarımız vücut ısınız için sizinle kucaklaşıyor olabilirler. Soğuk bir kış gününde, bir grup arkadaşın arasına sokulmak, tek başına ayakta durmaktan daha fazla sıcaklık sunar, değil mi? Bu tam olarak köpeğinizin soğuk gecelerde sizinle yaptığı şeydir. Bu aynı zamanda, paketin sıcaklık için 'alfa' etrafında kucaklaştığı eski alma davranışlarına da bağlanabilir.

Bazı köpekler diğerlerinden daha fazla sıcaklık ister. Bu özellikle chihuahuas, shih tzus ve diğer benzer cinsler gibi daha küçük köpek ırkları için geçerlidir. Size yakın sarılmak, onların arzu ettikleri sıcak rahatlığı bulmalarının bir yoludur. Sen onların kişisel ısıtmalı battaniyesin.

çikolata köpeklere zararlımı

Nerede Olduğunuzu Bilmek İstiyorlar

Yıllar geçtikçe, köpekler insan arkadaşlarıyla iç içe geçmiştir. Araştırmalar, köpeklerin ebeveyn-çocuk bağında bulunanlara benzer bir 'güvenli temel etkisi' gösterme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu, bir çocuk gibi bir ebeveyne yapışan köpeklerin rahatlık için varlığımızı aradıkları anlamına gelir.

Ayaklarınızın üstüne uzanarak, pozisyon değiştirmeye veya odayı terk etmeye karar verdiğinizde ilk öğreneceklerin kendileri olacağını bilirler. Sahiplerinin konumunun her zaman farkında olduklarını bilmek, sadık bir arkadaş için rahatlatıcı olabilir. Bu alışkanlık aynı zamanda kendilerini güvende hissetme ihtiyaçları ve muhtemelen sizi koruma ihtiyaçları ile de bağlantılıdır.Bu alışkanlığa izin vermeli miyim?

Genel olarak bu, evcil hayvanınızın sahip olması gereken rahatsız edici bir alışkanlık değildir. Çoğumuz, evcil hayvanlarımızın bize yakın oturarak veya uzanarak gösterdiği sevgiyi seviyoruz. Sık sık bu zamanı onlara sevgi dolu bir şekilde okşamak ve karşılığında sevgimizi göstermek için ayırırız.

Yavrularınız herhangi bir saldırganlık gösterenlerden biriyse veya köpeğinizin günün her anında ayaklarınızın altında olmasını istemiyorsanız, bu davranışı durdurmanın birkaç yolu vardır.

İlk olarak, evcil hayvanınız bu eylemlerin ortasındayken asla ödüllendirmemek veya olumlu pekiştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Ayağımızın dibinde yatan evcil hayvanlarımızı okşayarak, aslında onlara yaptıklarını sevdiğimizi söylüyoruz. Bunun yerine, ayaklarınızın altına uzandıklarında onları sevmekten kaçınmaya çalışın ve rahat yatağına gitmeleri için onları teşvik edin. Yatağı yanınızda tutabilirsiniz, ancak bu şekilde, yavru köpeğiniz üstünüzde oturmayacaktır.

Ayrıca, yatağını kullandıklarında olumlu güçlendirme sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın ya da ayaklarınızın üzerinde oturmak yerine yanınızda oturmayı seçin. Bu kurallara uyduklarında onlara nefis bir muamele veya övgü vererek, gelecekte bunu yapmaya daha meyilli olacaklardır.

Tüylü arkadaşınızın diğer insanlara veya evcil hayvanlara karşı saldırganlık gösterdiği durumlarda çözüm o kadar kolay olmayabilir. Bu durumlarda, yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyi eğitimli bir profesyonelden almasını sağlamak için bir eğitmenle çalışmanızı öneririz.

Son düşünceler

Genel olarak, bu sevimli bir eylemdir. Yavrularımızın bizi ne kadar sevdiklerini bize göstermelerinin bir yolu olsaydı, bu çok iyi ayaklarımızın üstüne oturarak yapılırdı. Bize uzanarak veya üzerimize oturarak, onların sürü lideri olarak ne kadar iyi bir iş yaptığımızı anlatıyorlar. Bu eyleme herhangi bir istenmeyen eylem eşlik etmedikçe, köpeklerimizin bize önemsediklerini göstermeleri son derece normal bir yoldur.

Yorumlar