Köpekler Limon Yiyebilir mi? Limonlar Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Güvenli mi?

Köpekler Limon Yiyebilir mi? Limonlar Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Güvenli mi?

Lezzetli köpek muamelesi hayal ederken, limonlar tam olarak yavrularınızın istek listesinin başında değildir. Narenciye, genel olarak, çoğu yavru için listenin başında değildir. Ancak meraklı arkadaşlarımız, onlara sunduğunuz her şeyi deneyecektir. limon bile .

Limon, insanlar için bildirilen sağlık yararları nedeniyle ilginizi çekebilirken, bu, yavrularınızı beslemeniz gerektiği anlamına gelmez. Köpeğinizin tadını çıkarabileceği başka meyve türleri de vardır. karpuz , ve çilekler .Peki köpeğiniz siz bakmıyorken limon yerse ne olur? Acı tatmak dışında, limon yenirse köpeklere zarar verebilir . Bu nedenle, onları elimizden geldiğince korumak evcil hayvan ebeveynleri olarak bizim görevimizdir. Limonların köpekler için nasıl zararlı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin ve nelere dikkat etmeli eğer yavrunuz bir limon yerse.

İçindekiler

merle color pitbull fiyatları

Limonlar Köpekler İçin Güvenli mi?

Dilimlenmiş Sarı Narenciye

Limonlar zehirli değildir, ancak köpekler için de iyi değildir.Kısa cevap hayır, limonları köpeğinize vermek güvenli değildir . Bizim için iyi bir C vitamini ve lif kaynağı olabilirler, ancak limonun herhangi bir parçası olabilir. köpek sağlığı sorunlarına neden olur . Özellikle kabuğu (kabuğu), öz (limonun kabuğunun altındaki beyaz lifli kısmı), et (meyvenin merkezi ve en yenilebilir kısmı) ve hatta bitkiden (yapraklar veya ağaç kabuğu) bahsediyoruz. .Bir limonun eti köpeğiniz için toksik değildir sadece küçük bir miktar olduğu sürece yediklerini söyledi. Ancak çoğu köpek bunu tatsız bulacaktır. Öyle olsa bile, köpeğiniz çok miktarda limon yerse, limonlar güvenli değildir - nedenini şimdi öğreneceğiz.

Limonlar Köpekler İçin Neden Kötüdür?

Ekşi Bir Meyvede Büzüşen Kahverengi Köpek

Köpekler özellikle limonların sunduğu ekşi tadı sevmezler.Bir köpeğin bakış açısından limonlarla ilgili en kötü şey, tatlarının kötü olmasıdır. Ancak tek neden bu değil değerli yavrularınıza limon vermekten kaçınmalısınız. . Limonlar, tümü köpekleri hasta ettiği bilinen sitrik asit, uçucu yağlar (limonen gibi) ve psoralen içerir.

Diğer narenciye meyvelerini de hatırlamakta fayda var. portakal gibi ve greyfurt eşit derecede tehlikelidir.

Köpekler Limon Yerse Ne Olur?

Barınak Köpeği Yatıyor

Karın rahatsızlığı, limonların köpek tüketiminin en yaygın yan etkisidir.Az miktarda limon yiyen köpeklerin çoğunda hiçbir belirti olmayabilir. Onlar çok limon yedikten sonra genellikle rahatsız olur . Köpeklerin hepsi farklı tepki verebilir ve köpeğinizin küçük bir limon parçasıyla hastalanması hala mümkündür. Neye dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsanız, yavrularınızın kötü göründüğü anda bir veteriner tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Peki limon köpeklere ne yapar? Hadi bulalım.

Limon yemeye kötü tepki veren köpeklerde şunlar olabilir:

 • Kusma
 • İshal
 • iyi tıkanıklık
 • boğulma
 • Letarji
 • Cilt problemleri

Kusma veya İshal

Limonlarda bulunan sitrik asit ve turunçgil yağları köpeğinizin karnını üzebilir, Bunları et ve kabukta bulacaksınız. Yavrularınızın semptomları hafif olabilir, ancak ne kadar limon yediklerine bağlıdır (ne kadar çok yerse, o kadar hasta olurlar). Hassas bağırsakları olan köpekler daha ciddi şekilde etkilenebilir.

Kusma ve ishal çok şiddetli değilse kendi kendine iyileşebilir . Küçük hafif yemeklerle besleyin (örneğin, çırpılmış veya haşlanmış yumurta , sade pilav , tavuk göğsü) ve yavrularınızın olduğundan emin olun. içme suyu . Hala mide rahatsızlığı varsa veterinerinizden yardım istemeden önce 24 saatten fazla beklememek en iyisidir.Tedavi olmadan yapabilirler ciddi şekilde susuz kalmak ve iyi değil. Ancak köpeğiniz baştan yemiyor veya içmiyorsa veya çok sessizse, veterinerinizle daha erken konuşun.

Bağırsak Tıkanıklığı veya Boğulma

Bazı evcil hayvan ebeveynleri, bir köpeğe yuvarlanması veya oynaması için bütün bir limon vermeye cazip gelebilir. Bunu yapma! imkansız olduğunu düşünebilirsiniz köpek bütün bir limonu yutabilir , ama köpeklerin neler yutabileceğine şaşıracaksınız! Ayrıca, çoğu köpek için harika oyuncak gibi görüneceğinden, limonlarınızı evde nerede tuttuğunuza çok dikkat edin.

Bütün bir limon veya çok miktarda limon kabuğu, sadece boğulma tehlikesi , ancak yavrunuz onu tek parça olarak yutarsa, bağırsaklarına sıkışmış . Bağırsak tıkanıklığı olan köpekler genellikle kusuyor, uyuşuk, yemekten uzak, kaka yapmıyor ve karın ağrısı çekiyor. Çabuk müdahale edilmezse ölebilirler, bu yüzden bunun olduğunu düşünüyorsanız veterinerinizi arayın.

Letarji

Uçucu yağlar gibi limondaki bazı kimyasallar, köpekleri uyutmak sakin, rahatlatıcı bir şekilde değil de çok miktarda yenirse. Yağlar limon kabuğunda (veya kabuğunda) ve yapraklarda yüksek konsantrasyonlarda bulunur.En kötü durumda, köpekler titreyebilir, salya sallayabilir ve yürüme sorunları yaşayabilir. Uçucu yağ toksisitesinin belirtilerini görebilmeniz için çok fazla limon yenmesi gerekir.

Avustralya çoban ve border collie

Cilt problemleri

Psoralen, köpeğiniz limon yediğinde cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Ne zaman güneşe maruz , ciltleri iltihaplanabilir ve ağrılı lekeler ve kabuklar oluşturabilir. Köpekler, limon yememiş olsalar bile, doğrudan güneş altında çok uzun süre dışarıda bırakılmamalıdır.

Limon Aromalı Yiyecekler Ne Olur?

Tatlılarla Piknikte İki Kahverengi Köpek

Limon aromalı içecekler, tatlılar veya diğer yiyecekler köpeğinize verilmemelidir.Numara, limonla tatlandırılmış yiyecek veya içecekleri beslememelisiniz senin köpeğine. Bizim ve muhtemelen köpek arkadaşlarımız için karşı konulmaz olmalarına rağmen, onlara masadan bir veya iki lokma gizlice sokarak yarardan çok zarar verebiliriz. En sevdiğimiz limon aromalı ikramlarımızdan bazılarının yavrularımıza nasıl zarar verebileceğini öğrenelim. Şunun gibi şeylerden bahsediyoruz:

 • Limonlu Kek
 • Limonlu merenk turta
 • Limonata veya limon suyu
 • Jöle, reçel veya limonlu lor
 • Korunan Limonlar

Şeker ve Yağlar

Köpeğimizi zararlı sitrik asit, yağlar ve kimyasallardan hastalanma riskine sokmanın yanı sıra, tatlı tatlılar ve meyveli içecekler şeker ve/veya yağlarla doludur. Çok fazla şeker ve yağın hiçbir diyette harika olmadığını biliyoruz! Köpeklerimize kilo aldırabilirler, verebilirler. diyabet, diş eti iltihabı ve diş çürümesi, kalp ve tansiyon sorunları ve artrit . Onları hastalanmaktan korumak istiyorsak, köpeklerimizin bunun yerine sağlıklı bir diyetle beslenmesi gerekir.

Şekersiz Tatlılar

Şekersiz olarak reklamı yapılan tatlılar asla köpeklere verilmemelidir. Şekersiz tatlılar ksilitol içerebilir. Ksilitol zehirli ve çok tehlikelidir köpekler yerse (küçük bir miktar bile öldürücü olabilir). Yenilirse, kan şekeri seviyeleri tehlikeli bir şekilde düşer. Daha sonra nöbet, koma ve ölüm (en kötü durumda) olabilir. Yediğiniz bir şeyin içinde ksilitol olup olmadığını bilmiyorsanız, risk almayın. Bunun yerine köpeğinize lezzetli, köpek dostu bir muamele bulun!

Tuz

Konserve limon gibi tuzlu yemeklere genellikle tuz eklenir. Fazlası, köpeğinizi su kabının üzerinde gezdirmekle kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığına, yüksek tansiyona veya tuz zehirlenmesine de neden olabilir. Tuz zehirlenmesi titreme, mide rahatsızlıkları ve nöbetlere neden olabilir. Köpeğinize her zaman erişim izni verin bol tatlı su, ve normalden daha fazla veya daha az içtiklerini fark ederseniz, veterinerinizle konuşun.Başka Tehlikeler Var mı?

Köpek Narenciye Kabuğu Sunan İnsan Eli

Bazı köpekler limonun tadını beğenebilir, bu nedenle limon kokulu veya aromalı maddeleri onlardan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Son bir uyarı sözü. Bazı köpekler konu limonun tadına geldiğinde seçici olmayabilir ve aslında bundan zevk alabilir. kullanırken dikkatli olun ev temizlik ürünleri Birçoğu limon kokulu olduğundan ve köpeğinizin denemesi için cazip gelebileceğinden, köpeğinizin etrafına koyun.

Yavru köpeğiniz, ağzına koyması ve vermemesi arasındaki farkı her zaman bilemez, bu da onları zarar görme riskine sokar. çok hasta olabilirler temizlik ürünlerini yalamaktan kaçının, bu durumda hemen veterinerinizi arayın.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeklere limon verildiğinde neden garip tepkiler veriyor?

  Limonlar acıdır ve yavrularınız için tatsızdır. İçgüdüleri onlara tadı kötü olan şeylerin onlara zarar verebileceğini söyler ve bu tehdide tepki verirler. Köpeğinize limon vermek iyi bir fikir veya kibarlık değil.

  benekli av köpeği
 • Köpeklerin limon kabuklarını sindirmesi ne kadar sürer?

  Limon kabukları bir süre köpeğinizin bağırsağında kalabilir ve hiç sindiremeyebilir. Sadece bağırsaklarında sıkışıp kalmazlar, aynı zamanda onlara ishal, kusma, uyuşukluk ve cilt problemleri verirler. Köpeğiniz limon kabuklarını yedikten sonra rahatsızlanırsa veterinerinizi arayın.

 • Köpekler limonlu kek yiyebilir mi?

  Limonlu kek köpeğinizi mutlaka zehirlemez, ancak bu, o yavru köpek bakışlarına teslim olabileceğiniz anlamına gelmez. Kekler şeker ve yağla doludur ve yavrularınız için sağlıksızdır. Çok fazla şeker ve yağ yemekten mide rahatsızlığı, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve artrit gelişebilir.

Son düşünceler

Köpeğinizi hasta edebileceğiniz için limon vermeyin Limonlar sadece acıdır (tadı kötüdür) aynı zamanda büyük miktarda sitrik asit, uçucu yağlar ve kimyasallar içerir yavru sağlığı için iyi değil .

Limon yiyen köpeklerde biraz kusma veya ishal olabilir veya boğulabilir, bağırsak tıkanıklığı yaşayabilir, uyuşuk hale gelebilir veya cilt yaraları geliştirebilir. Sorumlu evcil hayvan ebeveynleri olarak bizim işimiz değerli yavrularımızı koruyun zarar görmesin, bu yüzden limonlarınızı erişemeyeceğiniz bir yerde tutun!

Köpeğiniz için endişeleniyorsanız ve bunun nedeninin limon yediğini düşünüyorsanız, veteriner kliniğinizi arayın ve onlara ne olduğunu anlat. Size en iyi tavsiyeyi ve güvenceyi verebilirler.

Yorumlar