Golden Retriever vs Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Golden Retriever vs Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Bir sonraki aile yavrunuz için Golden Retriever ile Sibirya Kurdu karşılaştırması? Belki de bu iki cinsi ve nasıl farklı olduklarını merak ediyorsunuzdur? Belki bir sonraki aile üyenizi küçümsediniz. Golden Retriever ve Sibirya Husky, veya hangi cinsi seçeceğiniz konusunda takılıp kaldınız mı? Başka okuyucu aramayın, çünkü bu kılavuzda ihtiyacınız olan tüm köpek ayrıntılarını sunuyoruz.

Golden Retriever ve Sibirya Kurdu çok farklı köpek görünümlü. Kişilikleri bazı yönlerden benzer, ancak diğerlerinde çok farklıdır. Ayrıca farklı egzersiz, eğitim ve beslenme ihtiyaçları vardır.Bu şanslı adamlardan birini hayatınıza kabul etmek üzereyseniz, onlara verebileceğinizden emin olmalısınız. ihtiyaç duydukları her şey . Öyleyse, farklılıklarını ve benzerliklerini karşılaştırmak için her cinse bir göz atalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Golden RetrieverSibirya kurdu
Yükseklik 23-24 inç (M)
21,5 - 22,5 inç (F)
21 - 23,5 inç (M)
20-22 inç (F)
Ağırlık 65-75 pound (M)
55-65 pound (F)
45-65 pound (M)
35-50 pound (F)
Mizaç Nazik, Akıllı, Sevecen Yaramaz, Sadık, Giden
Enerji Enerjik Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada 3-4 kez Haftada 3-4 kez
Ömür 10-12 yıl 12-14 yaş
Fiyat 1.000 $ + 1.000 $ +

Irk Geçmişi Karşılaştırması

Yolculuklarına farklı zamanlarda ve yerlerde başladılar. Aile hayvanları olarak nasıl olabileceklerine dair bir fikir vermesi için geçmişlerine bakmak çok önemlidir.Golden Retriever

Golden Retriever Çimlerde

Golden Retriever yolculuğuna 19'un ikinci yarısında başladıinci yüzyılda İskoçya, Büyük Britanya'daki gölet boyunca. Golden Retriever, çeşitli günahlardan akıllıca yetiştirildi. olmak için yaratıldı mükemmel Av köpeği . Hem avlanma yeteneği hem de güzelliği bakımından o kadar etkileyiciydi ki, Amerika'ya göçmenlerle gitti ve o zamandan beri büyük bir hit oldu.

AKC'ye göre Altınlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler ırkların karşılaştırmasında 3. sırada yer almaktadır. American Kennel Club'a (AKC) göre. Genç aileler, yaşlı büyükanne ve büyükbabalar ve aradaki herkes tarafından çok sevilir. İnanılmaz kişiliği ve aile dostu olması nedeniyle Goldens ayrıca popüler bir melez köpek yapmak .

Sibirya kurdu

Sibirya kurdu açık havada

Sibirya kurdu, binlerce yıl öncesine dayanan eski bir köpek ırkıdır. İlk olarak Rusya, Sibirya'da yetiştirildi. malları ve insanları taşımak için bir kızak çektirmesi geniş buzlu topraklar boyunca. Zor bir günün ardından, aile şirketini korumak için aile evine de kabul edildi.AKC'ye göre, 2020 yılında Popülerlik listesinde 14. cins Birleşik Devletlerde. Yüksek enerji seviyelerini garanti edebilen aktif aileler ve daha soğuk iklimlerde yaşayanlar arasında popülerdir. Goldens gibi onlar da birkaç melez ırk için popüler ebeveynler .

shiba inu karışımı

Görünüm

Görünüm Farklılıkları Sibirya Husky Golden Retriever

Görünüşleri, Golden Retriever ve Husky'nin çok farklı olduğu yerdir. Benzer boyutları dışında, görünüşleri neredeyse tamamen farklıdır. İkisi de 22 ve 24 inç boyunda düşmek dişiler genellikle erkeklerden daha küçüktür.

Altınlar biraz daha ağırdır ve ağırlığı 55 ila 75 pound arasındadır. Sibirya kurdu daha zayıftır ve 35 ila 65 pound ağırlığındadır.Tüyleri onları sıcak tutmak için kalın ve hava koşullarına dayanıklı bir kalkan olarak çift katmanlı . Golden Retriever’ın ceketi boynunda, kulaklarında, göbeğinde ve kuyruğunda tüylü kürkle, daha uzun ve ipeksi. Husky'nin ceketi biraz daha kabarık ve daha kalındır.

Golden Retriever, neredeyse beyazdan beyaza kadar değişen ünlü altın rengini sporlar. altın kırmızı , vücudunun her yerinde sağlam. Husky çok daha fazla renk çeşitliliğine sahiptir yanı sıra işaretler ve yüz maskeleri. Gri, kırmızı, kahverengi, siyah, beyaz, hepsinin karışımı, işaretli veya yüz maskeli veya maskesiz olabilir.

Husky, aynı zamanda parlak mavi gözler veya farklı renkli olanlar. Buna karşılık, Golden Retriever koyu kahverengi göz renklerini tercih eder. Genel olarak, Altınlar zarif dış görünüşleriyle bilinir ve Sibirya kurdu çarpıcı görünümüyle bilinir.

Mizaç

Golden Retriever vs Husky Mizaç

Golden Retriever'lar eğlenceli ve arkadaş canlısıdır. Birçoğu onları şöyle düşünüyor ideal aile köpeği . Sosyal ve sevecen. O da senin yüzünde ya da gösterişli değil. Altınlar sadıktır, sadıktır ve ne zaman davranıp ne zaman dinleneceğini bilir. Özellikle Husky ile karşılaştırıldığında, insan ailesinin ihtiyaçlarına ve duygularına uyarlanabilir.Öte yandan Husky, vahşi bir çocuk . İlgi odağı olması gerekiyor. Aynı zamanda, ister arkadaşlarla ister yabancılarla olsun, partinin gösterişli ruhudur. Dış yapraklar aile ile rahatlarken, oyun oynamayı tercih ederler. Bazı aileler Husky'yi başa çıkamayacak kadar çok bulur, ancak bazıları onun köpek kişiliğine bayılır.

Altınların gevrek olduğu bilinmektedir. Avını nazikçe yakalamak ve “yumuşak ağzı” olmak üzere eğitilmişlerdir. Ağızları o kadar yumuşak ki yumurtayı ezmeden taşıyabilirler . Bu, küçük çocuklu ailelerde en iyi seçim olmasının bir başka nedenidir. Dövüş oynarken bile çok naziktir.

Husky, ancak, gücünün her zaman farkında değil oynarken bile. O da gevezektir, ancak bu sınırda meme ucu olabilir. Bu, Sibirya Kurdu'nun daha büyük çocuklu aileler için en uygun olmasının birçok nedeninden biridir. Sadece bu değil, aynı zamanda zıplayan ve hiper. İhtiyacı olacak çok oyun zamanı . Oyun arkadaşlarının kazayla devrilmemesi için ondan daha güçlü olması gerekir. Onu çılgın bir köpek isteyen aktif aileler için mükemmel bir aile üyesi yapan aptal kişiliği.

Genel olarak, Golden Retriever ile Husky'yi karşılaştırırken, Golden Retriever, daha sakin bir köpek arıyorsanız, aynı zamanda kabarcıklı ve arkadaş canlısı bir köpek arıyorsanız, sizin cinsinizdir. Yaramazlıktan hoşlanan giden bir köpeği seviyorsanız, Husky bu iş için doğru cinstir.Egzersiz yapmak

Golden Retriever ve Husky Egzersizi

Orijinal bir spor köpeği olan Golden Retriever, çoğu insanın düşündüğünden çok daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Her gün yaklaşık 60 dakika egzersize ihtiyacı olacak. Zeki biri olarak, onun faaliyetlerini karıştırırsan harika olur. Suyu da seviyor ve yerel gölünde bir dalışı gerçekten takdir ediyor.

Husky'de şunlardan biri var: köpek krallığında en yüksek egzersiz ihtiyacı, bu çoğu ailenin kaldırabileceğinden çok daha fazla. Bu, sık sık kurtarma merkezlerinde kalmasının büyük bir nedenidir, çünkü aileler onun ne kadar ihtiyacı olduğunu hafife almıştır. Her gün en az 90 dakika egzersiz yapmalı ve egzersizin güçlü ve yoğun olması gerekir. Onsuz, sorunlu ve çok asi olabilir ve kısır ve yıkıcı olmak .

Her ikisinin de ortalama köpeğinizden daha fazla egzersize ihtiyacı var. Egzersiz ihtiyaçları en önemli faktör iki cins arasında seçim yapmaya çalışıp çalışmadığınızı düşünün.Eğitim

Husky ve Golden Retriever Eğitimde

Bu adamların ikisi de çok zeki. Bununla birlikte, Golden Retriever'in eğitilmesi Husky'ye kıyasla çok daha kolaydır. Goldens'in yardımcı köpek olarak seçilmesinin ana nedenlerinden biri, sadık ve sadık . Bunu zekasıyla birleştirmek, onu eğitmek için bir çocuk oyuncağı yapar.

Husky, ancak, süper inatçı ve bağımsız ve sadece istediği zaman eğitilebilir. Bu, eğitim seanslarını biraz daha zor hale getirir ve antrenman seanslarını kısa ve heyecan verici tutarak dikkatini çekmeniz gerekir.

Tıpkı herhangi bir köpek gibi, onlar her ikisinin de erken sosyalleşme ve itaat eğitimine ihtiyacı var . Bunların hepsi pozitif pekiştirme eğitimi ile güçlendirilmelidir. Retriever'in her zaman bir öğretmenin evcil hayvanı olması, eğitimsiz olarak otomatik olarak evcil hayvan olacağı anlamına gelmez. Hala sıkı çalışmanız gerekiyor.

Tamamen itaatkar bir köpeğin peşindeyseniz, Golden Retriever sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Veya deneyimli bir köpek sahibiyseniz ve köpek yarışmasını seviyorsanız, Husky size bunu sunabilir.yetişkin siberian husky

Sağlık

Sağlıklı Husky ve Golden Retriever Oynuyor

Sibirya kurdu dünyanın en sağlıklı köpek ırklarından biri ve 12 ila 14 yıllık bir ömrü var. Golden Retriever aynı zamanda sağlıklı bir köpektir, ancak diğer safkan köpekler gibi sağlık kaygılarında da payı vardır. 10 ila 12 yıl yaşıyor.

Her ikisi de kalça displazisinden ve progresif retinal atrofi, katarakt ve collie göz gibi çeşitli göz hastalıklarından muzdariptir. Altınların ayrıca dirsek displazisi, kardiyak kaygılar ve nöronal ceroid lipofuscinosis .

Goldens hakkında düşünürken dikkat edilmesi gereken bir şey, cinste kanser oranının yüksek olmasıdır. Bulundu ki Golden Retriever ölümlerinin yaklaşık% 61'i bir tür kanserden kaynaklanıyordu, ki bu çok yüksek. Bu adamlardan birini hayatınıza davet ederken bu her zaman düşünülmesi gereken bir şeydir.

Herhangi bir köpek ırkında olduğu gibi, daima potansiyel yeni köpeğinizin ebeveynlerini ve sağlık sertifikalarının bir kopyasını görün . Hiçbir zaman tam olarak sağlıklı bir köpek garanti edilmeseniz de, en azından ebeveynleri sağlıklıysa, onun da en iyi olma şansına sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Beslenme

Yapraklarda Oynayan Golden Retriever ve Husky

Golden Retriever ve Sibirya Husky'nin ikisi de her gün yaklaşık 3 bardak mama yiyin . Köpeğinizin ihtiyaçlarına bakmak her zaman önemlidir çünkü büyüklüğüne, enerji seviyelerine ve yaşına bağlı olarak biraz daha fazla veya daha az ihtiyacı olabilir.

Bu adamların ikisi de, yoğun günlerinde ona yüksek protein içeriği ve bol miktarda enerji sağlayan yüksek kaliteli bir mama yemekte başarılı olur. Dengeli bir diyet hayati önem taşır ve mama, yaşa özel ve kaliteli olduğu sürece, her ikisine de ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamalıdır.

Her iki ırkın da kendileri için diğerinden daha iyi yiyeceklere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Golden Retriever köpek maması kalça displazisini önlemek için glukozamin takviyesi yapılmalıdır. Sibirya Husky köpek maması cilt sağlığının korunmasına yardımcı olmak için Omega yağ asitlerine sahip olmalıdır.

Golden Retriever muhtemelen Husky'den daha fazla yiyecekle ilgileniyor ve ayrıca daha yavaş bir metabolizmaya sahip. Bu yüzden emin ol kilosuna dikkat et asla obez olmadığından emin olmak için. Nadiren aşırı kilolu bir Husky göreceksiniz, bu yüzden bu bir sorun olmamalı.

Bakım

Sibirya Husky ve Golden Retriever ikisi de Açık Havada

Hem Golden Retriever hem de Husky, ölü tüyleri ve kiri fırçalamak için her hafta düzenli olarak tımar edilmelidir. Sadece tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onlarla olan bağınızı da güçlendirir. Her ikisinin de kalın katları olduğundan, bir deshedding aracına yatırım yapmaktan fayda sağlayacaksınız.

Golden Retriever'in kulakları, boynu, karnı ve kuyruğu etrafında daha uzun ve tüylü tüyleri vardır. Bu yüzden biraz daha fazlasına ihtiyacı olacak özen ve dikkat ne zaman Husky ile karşılaştırıldığında . Deshedding aracına ek olarak, daha ince bir fırça da Golden Retriever'in ceketi için harika bir seçim yapın .

Yavru Fiyatları

Golden Retriever Açık Havada Husky Puppy

Amerika'daki en sevilen 3 köpeklerden biri olduğu için, Husky yetiştiricilerine karşı çok daha fazla Golden Retriever yetiştiricisi var. Bu, Golden Retriever'ın Husky'ye kıyasla neden biraz daha ucuz olduğunu açıklayabilir. Golden Retriever için ortalama maliyet saygın bir yetiştiriciden köpek yavrusu 800 dolardan başlayacak. Bir Husky'nin fiyatı genellikle 1.000 dolardan başlar.

büyük pirenler için en iyi köpek maması

Bir köpeğe sahip olmanın genel günlük yaşam maliyetleri, her iki cins için de aynıdır. Golden Retriever'in artan sağlık endişeleriyle yaşamı boyunca veteriner faturalarında daha pahalıya mal olabileceğini unutmayın. Ancak genel olarak, bu ortalama pooch'tan daha fazlası değildir.

Son düşünceler

İşte orada var. Şimdi Golden Retriever ile Sibirya Kurdu arasındaki tüm farklılıkları ve benzerlikleri karşılaştırdık. Hem muhteşem hem de keyifli köpeklerdir, ancak her cins bir aileye diğerinden daha çok hitap edebilir. Bu köpek tercihlerinize ve koşullarınıza bağlıdır.

Hem eğlenceli hem de soğuk, enerjik ve sakin göz alıcı bir köpek arıyorsanız, Golden Retriever en iyi seçeneğiniz olabilir. Eğitilmesi çok daha kolay, çok özverili ve sadık.

Sibirya kurdu, ihtiyacı olan tüm ilgiyi ona verebilecek, heyecan arayan, enerjik bir aileye daha uygundur. Golden Retriever'den daha inatçı ve mücadeleci, ama bu onun çekiciliğinin büyük bir parçası.

Tüm bunlardan sonra, Golden Retriever ile Sibirya Kurdu arasında hala karar veremiyorsanız, neden Goberian'a bir göz atmıyorsunuz? O bir Golden Retriever ve Sibirya Husky arasında karıştırın ve bazıları her iki dünyanın da en iyisini söyler.

Yorumlar