Vizsla vs Weimaraner: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Vizsla vs Weimaraner: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Vizsla ve Weimaraner çok benzer görünmek Vizsla genellikle ikisinin küçük kardeşi olarak yanlış anlaşılırken, birbirlerinden tamamen ayrı türler. Vizsla ile Weimaraner'ı karşılaştırırken, Vizsla'nın bir eski köpek türü ve Weimaraner köpek standartlarına göre nispeten yenidir. Görünüşleri ve mizaçları çok benzer olmasına rağmen, birbirleriyle doğrudan ilişkili değildirler.

Her ikisi de av köpeği olarak yetiştirildi ve bu nedenle her ikisinin de yüksek bir av sürüşü ve çok fazla enerjisi var, bu yüzden aktif bir eve yerleştirilmeleri gerekiyor. Ancak Weimaraner'da çok daha fazlası var baskın kişilik Vizsla'ya kıyasla ve bu nedenle, daha önce köpek deneyimi olan bir aileye daha iyi yerleştirilirken, Vizsla, ilk kez köpek sahipleri ve aileleri .Sonuçta, her ikisinin de çok fazla egzersize ihtiyacı var ve çok sadık ve sizi memnun etmeye istekli bir Velcro köpeği aradığınız sürece, bu kadar çok şeyden hayal kırıklığına uğramayacaksınız. köpek aşkı hem bu adamlar teklif etmek zorunda. Bu nedenle, hangi ırkı tercih edeceğinize karar vermeden önce, benzerliklerine ve farklılıklarına daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

VizslaWeimaraner
Yükseklik 22-24 inç (M)
21-23 inç (F)
25-27 inç (M)
23-25 ​​inç (F)
Ağırlık 55-60 pound'a kadar (M)
44-55 pound'a kadar (F)
70-90 pound (M)
55-75 pound (F)
Mizaç Sevecen, Nazik, Enerjik Arkadaş canlısı, Korkusuz, İtaatkar
Enerji Yoğun Aktivite Yoğun Aktivite
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 12-14 yaş 10-13 yıl
Fiyat 1200+ $ 1200+ $

Irk Geçmişleri

Vizsla ve Weimaraner, mükemmel av köpeği arayışında yerel asilzadeler tarafından rafine edilmiş benzer geçmişlere sahiptir, ancak farklı Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Hangi türün daha iyi olduğuna karar vermeden önce, her cinsin özel geçmişi ve geçmişi hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz.Vizsla

Macarca Vizsla

Vizsla eski bir cins Ataları Rusya'dan gelen ve ünlü Magyar Kabilesi ile yaşayan ve Avrupa'daki fetihlerinde onlara eşlik eden. Kabile sonunda Macaristan'a yerleşti ve bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Vizsla'nın geliştiği yer burasıydı. Olmak için rafine edildi hızlı ve çok amaçlı bir av köpeği Kim gösterecek ve geri alacaktı ve efendisini memnun etmek için hemen her şeyi yapacaktı ve bugün hala yapıyor.Dünya Savaşlarında gizli mesajlar vermek için kullanıldı ve ırkı oldu yakından korunan bir Macar sırrı . Vizsla, ülkeden kaçtıktan sonra ilk olarak 1950'lerde Amerika'ya geldi ve özellikle 5 farklı spor dalında şampiyonluk kazanan ilk köpek olunca ünlendi ve böylece AKC oldu. ilk beşli şampiyon . 2019 yılında Vizsla 31. sırada yer aldı.st Amerika'daki en popüler köpek ırkı American Kennel Club tarafından (AKC). Vizsla aynı zamanda yaygın olarak Macar İşaretçisi. Genellikle şunun için karıştırılırlar Kırmızı ceketli işçiler ve Rodezya Ridgebacks ile karşılaştırıldığında görünüşlerinden dolayı.

Weimaraner

Weimaraner in Grass

Weimaraner’ın geçmişi, 19inci Yüzyıl , Almanya'da Weimar adlı küçük bir kasabadan. Kasabadaki soylular ve aristokrasi hevesli sporculardı ve mükemmel bir av köpeği aradılar ve bir tane yaratma girişimlerinde Bloodhound, German Shorthaired Pointer, English Pointer, mavi Danua ve potansiyel olarak birkaç başka cinsi karıştırdılar ve Weimaraner böyle doğdu. Onlar başlangıçta yaban domuzu, ayı ve kurt avlamak için kullanılır ancak bu büyük hayvanların nüfusu azaldığında, av hayvanları ve diğer küçük hayvanları avlamaya başladılar.Weimaraner aynı zamanda bir yakından korunan Alman sırrı ancak Amerika'ya ilk olarak 1920'lerin başında geldi ve kısa süre sonra William Wegman'ın portreleri Weimaraner'larını insan kostümleri ile giydiren. Weimaraner, Vizsla'nın çok gerisinde değil. AKC popülerlik yarışması , kendini 36 olarak sadece 5 sıra geride buluyorinci 2019'da Amerika'daki en popüler köpek türü. gümüş hayaletler Bu şefkatli köpekler artık aile evinde daha çok sevimli arkadaşlar olarak bulunuyor. Sık sık Gümüş Labradorlar için kafası karışmış .

Görünüm

Vizsla vs Weimaraner Görünüm Karşılaştırması

Biri ikiz mi dedi ?! Büyük ihtimalle bu adamlarla, çünkü gerçekten çok benziyorlar. Tek gerçek fark, boyutları ve renkleri, Vizsla'nın iki köpeğin küçüğüdür. Vizsla arasındaki önlemler 21 ve 24 inç ve Weimaraner, 23 ve 27 inç . Vizsla arasında tartılır 44 ve 60 pound ve kendini aralarında bulan Weimaraner'dan çok daha hafif 55 ve 90 pound . Hem kaslı hem de iyi yapılı olmasına rağmen, Vizsla daha zayıftır ve Weimaraner'a kıyasla vücutta daha uzun olma eğilimindedir.

Vizsla sporları kırmızı ve paslı ceket renkleri Weimaraner ise gümüş ve mavi ceket renkleri ve kaplama renkleri nedeniyle, Vizsla'nın genellikle kahverengi gözleri ve kahverengi bir burnu vardır ve Weimaraner'ın mavi gözleri ve gri bir burnu vardır.Paylaşıyorlar benzer şekilli kulaklar , çünkü ikisi de büyük, aşağıya inen üçgenler, genellikle çene çizgilerinin hemen altında otlıyorlar, ancak Weimaraner'in kulakları, Vizsla'ya kıyasla kafatasında çok daha yüksekte oturuyor. Vizsla'nın biraz daha kısa bir ağzı olmasına rağmen, her ikisinin de uzun ve dar ağızlıkları var ve her ikisinin de kare ve etli bir burnu var. Doğal olarak onlar her ikisinin de kuyrukları var avcılık doğası gereği ve her ikisi de çift ceketi tercih ediyor, ancak kısa ve pürüzsüz saç . Bazen her ikisi de göğsünde ve ayak parmaklarında daha küçük beyaz bir leke bulurlar, ancak vücutlarının başka herhangi bir yerinde beyaz bulmak hoş karşılanmaz.

Görünüşleri hakkında daha fazla bilgi için şurayı bulabilirsiniz: Vizsla’nın tam cins standartları burada ve Weimaraner'in tam cins standartları buraya.

Mizaç

Vizsla vs Weimaraner Mizaç

Bu ırkların her ikisi de Velcro köpekleri olarak tanımlanır, çünkü etrafta olduğunuzda size yapışırlar. ikinci bir gölge aramak , o zaman bu adamlardan başka yere bakmayın! Her iki cins de insanlarına bayılır ve her ikisi de efendilerini ve tüm aileyi memnun etmek için her şeyi yapar ve hem çok arkadaş canlısı hem de yabancılarla arkadaş canlısıdırlar. Ancak onlar her ikisinin de ayrılık kaygısı yaşadığı biliniyor Ortalama bir köpekten çok daha fazla, bu yüzden her ikisinin de ailelerin yanına yerleştirilmesi gerekiyor, böylece birileri günün çoğunu onlarla geçirebilir, aksi takdirde çok endişeli ve huzursuz olurlar.

Onlar ikisi de çok zeki köpekler aynı zamanda çok enerjik olan ve bu, gün boyunca zihinsel ve fiziksel olarak uyarılmasa da huzursuz olmalarına neden olur. Size yapıştırıcı gibi yapıştıkları için hem çok yoğun köpekler olabilirler hem de bu herkese veya her aileye uygun değildir. Eğer seversen çok yapışkan köpekler, o zaman bu türlerin ikisi de mükemmel bir eşleşme olabilir.Weimaraner olarak bilinir çok daha iddialı ve baskın Vizsla'ya kıyasla, bu nedenle acemi köpek sahibine uygun değildir ve bu, bu iki ırk arasında seçim yapanlar için ana karar verici faktörlerden biridir. Doğru bir şekilde sosyalleşmemişse veya kendi haline bırakılmışsa, Weimaraner oldukça iğrenç ve asi olabilir ve oldukça korkutucu, bu yüzden uyması için kurallar ve sınırlar belirleyecek güçlü bir eğiticiye ihtiyacı var. Ancak Vizsla çok daha itaatkârdır ve siparişleri takip etmekten mutlu , bu yüzden ilk kez köpek sahiplerine çok daha uygun.

Onların yüzünden yüksek av sürüşü kedi veya diğer küçük hayvanların bulunduğu evler için uygun değildir. Yavru köpekler kadar sosyalleştirildikleri sürece çok köpek evlerine uygundurlar ve küçük çocuklara karşı çok nazik ve hoşgörülü oldukları bilinmektedir. harika bir aile hayvanı olun!

Egzersiz yapmak

Vizsla vs Weimaraner Egzersizi

Vizsla ve Weimaraner, egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda oldukça benzerler, çünkü ikisinin de çok fazlasına ihtiyacı var! Onlar her ikisi de her gün en az bir saat yoğun egzersize ihtiyaç duyar , koşu şeklinde, serbestçe koşmasına ve diğer köpeklerle oynamasına ya da getirmesine izin verilmesi, sadece birkaç favori eğlencenin adı. Birkaç 30 dakikalık yürüyüşün yeterli olacağını düşünmeyin, çünkü mobilyalarınızı tahrip ederler ve bir saatten daha kısa bir sürede bahçenizi kazarlar, bu nedenle egzersiz ihtiyaçlarını hafife almayın. Bu, kendilerini kurtarma sığınaklarında bulmalarının ana nedenlerinden biridir, çünkü sahipleri tam olarak ne kadar egzersize ihtiyaç duyduklarını hafife alırlar.

Yüksek av sürüşleri nedeniyle, bu adamları asla tasmasız bırakmayın güvenli bir bölgede olmadıkça, hatırlamaları ne kadar iyi olursa olsun! Onlar da çok güçlüler ve ideal olarak sahiplerinin daha güçlü olması gerekiyor ve bu darting sincap için her zaman hazırlıklı olmanız gerekiyor.Yeterince kullanılmazlarsa, sadece evinizi yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda alacaklarını da söylemeye gerek yok. kabin ateşi, ve davranış sorunları yakında ortaya çıkacaktır, bu nedenle her gün en az 1 saat yoğun egzersiz yapamazsanız, o zaman her iki ırktan da uzak durmalısınız.

Eğitim

İkisinin de olması gerekiyor genç yaştan itibaren sosyalleşmek Hem insanlarla hem de diğer köpeklerle, ancak birçok sahip, onları kedilerle veya diğer küçük yaratıklarla sosyalleştirmeye çalıştığınızda nadiren iyi sonuçlandığını öne sürüyor. Her ikisi de çok Velcro köpekleri olduğundan, yeterince sosyalleşmezlerse, onların da olma riskini alırsınız. aşırı korumacı ve kıskanç . Bu, eğitimsiz bir Weimaraner'da aşırı saldırganlık ve utangaçlık bulunabileceğinden, Vizsla'dan çok daha baskın olduğu bilinen Weimaraner için özellikle önemlidir.

Pozitif ödül eğitimi, eğitimin anahtarıdır her ikisi de başarılı bir şekilde ürerler ve efendilerini memnun etme istekleri, neredeyse her zaman yiyecek veya nesnelerden ziyade övgü ile yönlendirilecekleri anlamına gelir. Bunu zekalarıyla birleştirdiğinizde, çok itaatkar ve eğitilebilir köpekler olarak bilinirler.Weimaraner'ın eğitim ömür boyu sürecek bir taahhüt olmalıdır kendisini sürü lideri olarak göstermeye çalışmamasını sağlamak için ve efendisinden herhangi bir tereddüt veya zayıflık kokusu alırsa, uygun gördüğü şekilde ona meydan okuyacaktır. Bu nedenle hem köpek yetiştirme tecrübesi olan bir eve hem de sürekli olarak iddialı olacak bir aileye yerleştirilmesi gerekiyor. Bunun sizi rahatsız etmesine izin vermeyin, çünkü eğer onun eğitimini bozarsanız, ölçülemeyecek şekilde ödüllendirileceksiniz.

Sağlık

Vizsla vs Weimaraner Sağlık Karşılaştırması

Ortalama olarak Vizsla, Weimaraner'dan bir yıl daha fazla keyif alıyor, ancak bu ırkların ikisi de genellikle sağlıklı köpekler , ancak herhangi bir köpek gibi, belirli sağlık sorunları yaşarlar. Hem Vizsla hem de Weimaraner, ilgili ulusal cins kulüpleri tarafından aşağıdaki sağlık sorunları için test edilmek zorundadır:

Kalça Displazisi - Bu, sonunda eklem yuvasının aşınmasına neden olan ve sonraki yaşamda oldukça ağrılı ve artritik olabilen anormal kalça eklemi oluşumu ile karakterizedir.

Göz Koşulları - Yaygın endişeler Progresif Retinal Atrofi ve birkaçını saymak için entropiyondur, ancak kontrol edilmeden bırakıldığında ciddi rahatsızlık ve körlüğe yol açabilir.Tiroid Endişeleri - otoimmün tiroidit tipik olarak 2 ila 5 yaş arasında kendini gösterir ve uyuşukluk, zihinsel donukluk, egzersiz ve soğuğa tahammülsüzlük ve açıklanamayan kilo alımı gibi çeşitli semptomlara neden olan hormonal bir dengesizliktir.

Her ikisini de etkileyebilecek diğer sağlık sorunları epilepsi, kardiyak endişeler ve lenfomadır, bu yüzden mutlaka Düzenli olarak veteriner sağlık kontrollerine ayak uydurmak .

Beslenme

Vizsla etrafta yemek yiyecek 3 bardak yemek her gün ve biraz daha büyük olan Weimaraner etrafta yemek yiyecek 3 ½ bardak yiyecek bir gün. Elbette bu tamamen büyüklüğüne ve enerjisine bağlı olacaktır. Onlara beslenme ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli bir mama yemi ile beslediğinizden emin olun ve kaslı ve enerjik köpekler olduklarından, onlara en az% 25 protein içeriği sağlayan bir mama yemine ihtiyaç duyacaklardır.

Her iki cinsin de bilinmektedir şişkinlikten muzdarip, bu nedenle onları en az 2 ayrı öğün besleyin ve egzersize çok yakın beslemeyin. şişkinlik ve dikkat edilmesi gereken semptomlar hakkında bilgi edinin , çünkü derhal Veteriner hekimin müdahalesini gerektiren ciddi bir durumdur.

Bakım

Vizsla vs Weimaraner Bakım Karşılaştırması

Neyse ki hem Vizsla hem de Weimaraner nispeten basit bakım ihtiyaçları , çünkü ikisi de yalnızca bir mala haftada bir fırçala ve bir her 6-8 haftada bir banyo , vaktinizin çoğunun bunları kullanmak için harcanacağını düşünürsek bu harika bir haber! Çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmayacak onları soymak çünkü paltoları nispeten kısadır.

Büyük kulakları nedeniyle bunları haftada en az bir kez iyice kontrol etmek önemlidir ve ortak göz kaygıları da haftalık göz kontrollerini gerektirir. Ancak kulakları ve gözleri temiz olduğu ve herhangi bir görünür değişiklik göremediğiniz sürece endişelenecek bir şey olmamalıdır.

Fiyat

Vizsla ve Weimaraner, saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu ile aynı fiyat etiketini paylaşıyor. 1.200 $ 'dan başlayan fiyatlarla . Belirli bir avcılık soyundan veya ödüllü bir soydan bir yavru arıyorsanız, 2.000 $ fiyat etiketi için çok daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Herhangi bir köpeğin olduğu gibi, bir ile çalışmak önemlidir. saygın yetiştirici Sadece sağlıklı ebeveynler yetiştirmekle kalmayan, aynı zamanda size sağlık sertifikaları verebilecek biri.

Alternatif olarak, isterseniz evlat edinmeyi düşün bu köpeklerin herhangi biri, sonra bir göz atın Vizsla Club of America web sitesi , bölgesel kurtarma iletişim bilgilerini listeledikleri ve Weimaraner Amerika Kurtarma Kulübü Eyalete göre ayrılmış tüm kurtarma evlerini listeleyenler.

Son düşünceler

Vizsla ve Weimaraner, farklı olduklarından daha benzerdir, bu yüzden birçok aile iki cins arasında seçim yapmakta zorlanır. Vizsla ile Weimaraner'ı karşılaştırırken, artık hangi türün size ve yaşam tarzınıza daha uygun olacağı konusunda daha iyi bir fikriniz olmalı. Mümkün olduğunca çok sayıda yürüyüş ve kucaklaşma isteyen eşit derecede sevgi dolu, sadık ve tatlı köpekler.

Onlara hem sık sık hem de yoğun egzersiz yapmayı garanti edebildiğiniz ve köpek deneyiminize daha uygun olan cinsi seçtiğiniz sürece, mükemmel Velcro arkadaşınızı bulacaksınız!

Yorumlar