Köpeğinizin Aniden Arka Bahçenizde Delikler Kazmasının 7 Nedeni

Köpeğinizin Aniden Arka Bahçenizde Delikler Kazmasının 7 Nedeni

Köpeğiniz arka bahçenizi bir kazma partisine dönüştürürken aniden çukur kazmaya mı başladı? Bu davranış tüylü dostlarımız için eğlenceli olsa da, ciddi sonuçlar sahipleri için. Kazmak sadece mülkünüze çok zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sevgili yavrularımıza olası bir kaçış yolu da verebilir.

Peki neden köpeklerimiz aniden çukur kazıyor ve bunu nasıl durdurabilirsin? Şaşırmış olabilirsiniz, ancak aslında yavrularınızın farklı olmasının çeşitli nedenleri vardır. arka bahçeni kazmak . Hepsi davranışsaldır, bu da Fido'nun bu sinir bozucu alışkanlıktan eğitilmesi gerektiği anlamına gelir.Bu yazıda yedi nedeni tartışacağız köpekler neden birdenbire çukur kazmaya başlar . Bu zahmetli davranışa son vermenin birkaç yolunu da öğreneceksiniz. Hadi köpek kazma detaylarına geçelim!

İçindekiler

Kazma Davranışını Anlamak

Taze kazılmış delikte köpek

Köpeklerin kazmasının birkaç nedeni vardır, bu yüzden davranışı anlamak önemlidir.Bir köpeğin kazmasının ardındaki nedenleri 'kazmadan' önce, aşağıdakileri anlamak çok önemlidir. davranışın kökü . Kazma arzusu bir köpeğin DNA'sına işlemiş ve uluma veya havlama kadar doğal bir davranıştır. Bu içgüdüsel davranış, tüylü dostlarımız için o kadar normaldir ki, geçmişte birçok köpek özellikle kazma becerileri için yetiştirilmiştir.

Kazmanın sadece birçok köpeğin bir parçası olduğunu fark ettiğinizde, bu davranışın durdurulması için neden ekstra dikkat gerektirebileceğini anlayabilirsiniz. Sırf içgüdüsel bir davranış olması, onun bahçemizde olmasını istediğimiz anlamına gelmez ve davranışa kalıcı olarak son vermenin birkaç başarılı yolu vardır.

Artık kazmanın ne kadar doğal olduğuna aşina olduğunuza göre, yavrularınızın neden kazdığının ayrıntılarına girelim.Köpeğiniz Neden Kazmaya Başladı?

Kazıcı tüylü bir arkadaş oldukça acı verici olabilir. İster bahçenizi mahvediyor olsunlar, ister kaçış planları yapıyor olsunlar, köpek kazısı sahipleri için çok fazla hayal kırıklığına neden olabilir. Hayatınızdaki kazma yavrularını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, bu davranışın ana nedenlerini aşağıda tartışalım.

Genlerinde var

Kafası Yeraltında Olan Köpek

Bazı köpekler kazma yetenekleri için yetiştirilmiştir, bu nedenle bazı ırklar diğerlerinden daha güçlü bir kazma dürtüsüne sahip olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kazma eylemi bir köpeğin DNA'sına yerleşmiştir. Bu dürtü bir şekilde tüm köpeklerde mevcut olsa da, kazma ihtiyacı bazı ırklarda diğerlerinden daha güçlüdür. Bazı köpek ırkları, küçük yaratıkları yuvalarına sokma konusunda uzman olduklarından, özellikle avlanma ve kazma yetenekleri için yetiştirilmiştir.İnsanlar, çukur kazmaya çok hevesli köpeklerin yaratılmasında büyük rol oynadılar. Mükemmel kazıcılar olan yavruları seçici olarak yetiştirerek, elimizde kaldı. oyuk uzmanları .

Bu nedenle, kazma dürtüsü bugün evimizdeki birçok ırkta mevcut kalmıştır. Kazmaktan en çok zevk alan ırklardan bazıları Jack Russell Teriyerleri dahil , dachshund'lar , Sibirya Huskies , Beagle'lar , ve dahası.

Av Arıyorlar

Küçük Köpek Bir Ağacın Yanında Kazıyor

Yavru köpeğiniz bir ağacın yanında kazıyorsa, muhtemelen orada saklanan bir yaratık arıyordur.

beyaz alman çoban yavruları fiyatı

Tüylü dostlarımız vahşi köklerinden uzak olsalar da, potansiyel avın peşinden koşmaktan hâlâ keyif alıyorlar. Küçük memeliler ve böcekler gibi yaratıklar, bir köpeğin av sürüşünü karıştırarak mülkümüze girebilir.Geçen bir hayvan, bir köpeğin onları bulma umuduyla kazmasına neden olmakla kalmaz, kokuları da bir köpeğin kazmasına neden olabilir. Hayvan pisliği ve artık kokular bir köpeğin avlanma dürtüsünü tetiklemek , belirli alanlarda aşırı kazmaya yol açar.

Bahçenizde hayvanlarda veya hayvan pisliklerinde bir artış fark ederseniz, köpeğinizin aniden kazmasının nedeni bu olabilir. Ayrıca, yavrularınızın ağaçların etrafını, kayaların yakınında ve diğer kötü şöhretli yaratık saklanma yerlerini aşırı derecede kazdığını da gözlemleyebilirsiniz.

Stresi Gideriyorlar

Kumda Mutlu Köpek

Kazmak, köpekler için stres giderici bir aktivitedir.

Özellikle stresli olduğunuzda yapmaktan keyif aldığınız favori bir aktiviteniz var mı? Köpeklerimizin de keyif aldıkları hobileri vardır ve bunların çoğu endişeli olduklarında veya bunaldıklarında başvurmaktadırlar.Birçok köpek stres ve stres sergilemek için diğer köpek davranışlarına başvurur. huzursuzluk , ancak kazma bir zevkli aktivite birçok köpek için ve onlara mevcut mücadeleleri için bir çıkış noktası sunuyor.

Köpekler çeşitli durumlar nedeniyle stres yaşayabilir. Bir köpek uzun süre yalnız bırakılırsa, yeterince egzersiz yapmazsa kazma davranışına dönebilir, yeni bir köpeğin eklenmesiyle uğraşmak evde ve daha fazlası. Köpeğinizin kazması, potansiyel olarak stresli bir olaydan sonra başladıysa, ani kazmalarının nedeni bu olabilir.

Sıkıldılar

Siyah ve Kahverengi Köpek Tarlada Esniyor

Köpekler can sıkıntısını gidermek için çukur kazmaya meyillidir.Birçok köpek can sıkıntısı yaşıyorsa yıkıcı davranışlara dönüşebilir. Bastırılmış enerjisi olan bir köpek, eğlenceli oyalama onları meşgul etmek için ve bu dikkat dağınıklığı birçok durumda ani kazma olabilir.

Köpeklerimiz, kendilerini memnun etmek için her gün zihinsel ve fiziksel uyarılara güvenirler ve bu ihtiyaçları karşılanmadığında bile stres yaşayabilirler. Enerji seviyeleri yükseldiğinde ve hüsrana uğradıklarında, bahçeniz fırtınanın yükünü alabilir.

Köpek arkadaşınız her gün cinsi için önerilen egzersiz miktarını almazsa, rutinlerinde çok sayıda yıkıcı davranış biçimi görebilirsiniz. alıyor olmaları çok önemlidir. yeterli miktarda egzersiz. Hiper köpeğiniz her fırsatta kazıyorsa, zihinsel ve fiziksel uyarımlarını artırmanın zamanı gelmiş olabilir.

Hazine Saklıyorlar

Yerden Oyuncak Alan Köpek

Delikler, kemikler veya oyuncaklar gibi değerli eşyalar için mükemmel saklanma noktaları oluşturur.Evinde oyuncaklarını diğer hayvanlardan saklamayı seven bir köpeğiniz var mı? İkramlarını huzur içinde yemek için diğer odaya götüren bir köpeğe ne dersiniz? Bunun gibi köpekler genellikle 'hazinelerini' bir Güvenli yer , tadını çıkarabilecek tek kişi olmalarını sağlamak.

Bazı köpekler bunu, avlunun en sevdikleri yerinde delikler açarak ve daha sonra en sevdikleri köpek oyuncaklarını bu süreçte gömerek yaparlar. Bu yavrular, en sevdikleri oyuncağını gizlemeyi bir tür beyin uyarıcı oyun .

Birçok köpek, kazmak için mükemmel bir yer bulmak için bahçelerini ararken en sevdikleri eşyayı ağızlarında tutacaktır. Daha sonra, eşyayı yeni deliklerine düşürdüklerini, gömerken genellikle kiri burunlarıyla karıştırdıklarını görebilirsiniz. Yavru köpeğinizi kazmadan önce değerli eşyalarını bahçede taşırken görürseniz, bir hazineyi saklamaya çalışıyor olabilirler.

Onlar Denning

Battaniye üzerinde döşeme Alman Çoban köpek yavrusu

Battaniyelerde kazmak veya kazmak, yavrularınızın inleme içgüdülerine iyi bir örnektir.

Nasıl ki bazı köpeklerin derin bir kazma ihtiyacı varsa, bazı köpekler de bir sığınak yaratmak için çok güçlü bir dürtü hissederler. Evcilleştirilmiş yavrularımızın barınaklarını yaratmaları gerekmeyebilirken, vahşi ataları kesinlikle bunu yaptı. Bu aynı zamanda sandık eğitiminin etkili olmasının ve çoğu köpeğin uyumak için bir köpek sandığını tercih etmesinin nedenidir.

Vahşi köpekler, kendilerini ve yavrularını elementlere karşı korumak için toprağa yuvalar oluşturarak onlara rahat bir alan sunar. Güvende hissetmek . Bu içgüdü, köpeğinizin rahatlık sürecinin bir parçası olduğu için yerleşirken battaniyelerini kazdığını fark etmenizin nedenidir.

Yavru köpeğinizin bahçenizde bir çukur kazdığını ve ardından yerinde yatıp dinlenmesini fark ederseniz, kendileri için güvenli bir yuva oluşturmaya çalışıyor olabilirler. Köpeğiniz her rahatlamak istediğinde aynı deliğe dönebilir veya her dışarı çıktığında yeni bir çukur kazmaya başlayabilir.

Kaçmak İstiyorlar

Çitin Altından Yukarıya Bakan Köpek

Bir köpeğin iradesi varsa, her zaman bir yol vardır. Bir çitin üzerinden geçemezse, tek çıkış yolu engelin altını kazmaktır.

husky koşum

Bazı köpeklerin özgürce koşmak için sonsuz bir ihtiyacı vardır. Bir kaçış sanatçısı bir engelin üzerinden veya üzerinden atlamak için bir yol bulamazsa, bir sonraki seçeneğe geçebilir; altında gidiyor . Bir köpek yeterince derin bir çukur kazabilirse, bahçesinden kaçmayı başarabilir. Çitler genellikle yerin derinliklerine inmez, bu da onları kazmaya yeterince adadıkları takdirde mükemmel bir kaçış tüneli sağlar.

Köpeğiniz her zaman çitinizin altını kazıyorsa, bir kaçış planı yapmaya çalışıyor olabilir. Bu kaçış planı özellikle tehlikeli tüylü dostlarımız için, dünyayı kendi başlarına dolaşırken birçok talihsiz kaderin kurbanı olabilirler.

Kazmanın Riskleri

Kafası Delikte Olan Kahverengi Beyaz Köpek

Kazma delikleri genellikle köpeğiniz için risk oluşturabilir, bu nedenle mümkün olduğunda onu durdurmak en iyisidir.

Kazmak, köpek dostlarımızda normal bir davranış olabilir, ancak bu tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Diggin yanında birkaç tane getiriyor ciddi riskler tüylü dostlarımız için, mümkün olduğunda bu davranışı denemeyi ve sınırlamayı zorunlu kılar. Köpeklerde kazmanın bazı riskleri şunlardır:

  • Bahçenizden kaçmak
  • Travma nedeniyle kırık tırnaklar
  • Bahçenizin etrafında hasar
  • Önceden kazılmış deliklerde artan takılma riski
  • Toprakta yaşayan bakteri ve parazitlere maruz kalma

Kazma Davranışı Nasıl Durdurulur

Deliğin yanında pislik içinde yatan köpek

Bahçenizdeki delikleri doldurmaktan bıktıysanız, kazma isteğinin ortadan kalkması için köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.

/resources/stop-dogs-digging” rel=”noopener”>bu davranışa bir son verin temelli olarak. Bahçenizi sayısız delikten korumanıza yardımcı olmak için, köpek kazmayı durdurmanın en iyi yollarını tartışalım.

Daha Fazla Egzersiz Sunun

Kazma davranışı sıkıldıklarında başlıyorsa, ekstra egzersiz yapmak davranışı bitirmek için yeterli olabilir. İle onu yormak her gün biraz daha fazla, artık herhangi bir yıkıcı davranışa yönelme ihtiyacı duymayacaklar. İyi egzersiz yapmış bir köpek yavrusu genellikle iyi huylu bir köpek yavrusudur!

Haşere kontrolü

Bir köpeğin bahçenize giren yaratıkları görmezden gelmesi son derece zordur. Bu nedenle, sık sık ihtiyacınız olacak zararlıyı ortadan kaldırmak Köpeğinizin kazma alışkanlıklarında bir azalma görmek için bahçenizden Sadece haşere kontrol seçeneğinizin yavrularınız için güvenli olduğundan emin olun!

Onlara Barınak Önerin

Köpeğiniz kazmayı ve inler oluşturmayı seviyorsa, bahçenize bir köpek barınağı eklenmesinden faydalanabilir. yerleştirebilirsiniz rahat köpek evi genellikle kazdıkları alanlarda, onlara kendilerinin diyebilecekleri güvenli bir alan sunar. Kazma yönünden gerçekten keyif alıyorlarsa, köpek kulübesini bile kirle doldurabilirsiniz.

Engelleri Kaldır

Çitinizin tabanına yakın kazdıklarını fark ederseniz, o bölgeyi kazmalarını daha zor hale getirmeniz gerekebilir. Bunu, çitin dibine taşlar yerleştirerek, bahçenin çevresine çalılar dikerek veya yavrularınızı uzak tutabilecek başka herhangi bir engel oluşturarak yapabilirsiniz. Ayrıca önemli kısırlaştırmak Kaçış sanatçısı köpeğiniz hala sağlamsa, hormonları ezici bir şekilde kaçma ve dişileri bulma dürtüsüne neden olacağından.

Zihinsel Uyarım

Köpeğinizin kazmasını önlemenin en iyi yollarından biri, başka dikkat dağıtıcı şeyler sunmak onlar dışarıdayken. Bunu, bir getirme oyunu oynayarak, halat çekme oyunu oynayarak veya kazmanın dışında onlara zihinsel uyarım sağlayacak başka herhangi bir aktivite yaparak yapabilirsiniz. Bu aktiviteler, onlara ekstra egzersiz sunmada da yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi köpek arkadaşlarımız kazma eylemine yöneliyor. bir çok sebepten ötürü . Her nedenin arkasında farklı mantık olduğundan, davranışı durdurmak veya önlemek için farklı eğitim yöntemleri kullanmanız gerekir. Yukarıdaki bilgilerden yararlanarak, bu sinir bozucu davranışa bir kez ve herkes için bir son verebilmelisiniz!

Yorumlar