Köpeğim Bar veya Sıvı Sabun Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğim Bar veya Sıvı Sabun Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Demek köpeğiniz az önce sabun yedi! Muhtemelen kendinize soruyorsunuz, 'Neden bir köpek sabun yemek ister? İyi olacaklar mı? Ne yapmalıyım'? Bu, ne tür bir sabun olduğuna bağlı olacak. Bulaşık makinesi sabunu yüz sabunundan farklıdır ve kalıp sabunu sıvı sabundan farklıdır. Çoğu durumda, köpeğiniz yediği miktara bağlı olarak iyi olacaktır. Hemen sonra atabileceğiniz bazı adımlar var.

Daha fazlasını okumadan önce, lütfen öncelikle şunu bilin: veterinerinize bir telefon görüşmesi önerin . Çoğu durumda, bedava ve veteriner hekiminiz veya veteriner teknisyeniniz size çoğu zaman iç rahatlığı sağlayabilir şahsen ziyaret olmaksızın . Ayrıca şunları da yapabilirsiniz ASPCA yardım hattını arayın Bedelsiz. İyi haber şu ki, biraz el sabunu, bulaşık sabunu veya vücut sabunu yiyen bir köpek çoğu zaman iyi olacaktır. Ayrıntılı olarak atmak isteyeceğiniz adımlara girerken, derhal kendi veterinerinize veya yerel hayvan zehiri kontrol yardım hattınıza başvurmanızı öneririz.Bu yüzden köpeğiniz sabun yediğinde paniğe kapılabilirsiniz. Bulunduğu sabunun türüne bağlı olarak bazı adımlar vardır. hemen alabilirsin . Aşağıdaki kılavuzda, en sevdiğiniz tüylü arkadaşınız şundan biraz daha fazla köpüğü olan bir barı yemeye karar verirse, tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. en sevdikleri köpek maması .

Sabun Maddesi Türleri

Beyaz Zemin üzerine Sabun Çubukları

Evlerimizde kullanılan birçok sabun çeşidi bulunmaktadır. Bunlar vücudumuzu yıkamak için kullanılanları (örneğin eller ve yüz) ve giysilerimizi ve bulaşıklarımızı yıkamak için kullanılan deterjanları içerir. Katı çubuklar, tozlar ve sıvılardan çeşitli biçimlerde gelirler. Ambalajsız olabilirler veya dağıtıcılar, kapsüller veya 'tabletler' içinde saklanabilirler.Çoğu zaman, bir köpek biraz el veya bulaşık deterjanı yediğinde, bu inanılmaz derecede endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Bir köpeğin yutacağı en yaygın sabun türleri, temel bir kalıp el sabunu veya bulaşık deterjanına girmeye karar verirler. Bunların ikisi de oldukça yaygındır ve tedavi adımları basittir. Yavru köpeğiniz akne tedavisi, deterjan kapsülü veya herhangi bir türden büyük miktarda sabun için yapılmış bir sabunu almaya karar verdiyse, tedavi içeriğe bağlı olarak değişecektir.

Bazen köpeğinizi güvende tutmak için kesinlikle her şeyi yapabilirsiniz. Her nasılsa, hala biraz sıvı sabun yalamayı ve hatta bütün bir kalıbı yemeyi başarıyorlar! Çok çabuk gerçekleşebilir ve sahip olabileceğiniz tek kanıt, eksik bir kalıp sabun veya çiğnenmiş bir sabunluk olabilir! Bu olursa endişelenmemeye çalışın. Bilmeniz gereken her şeyi tartışırken okumaya devam edin. Köpeklere neden sabun çekildiğini, sabunun köpekler için zehirli olup olmadığını ve köpeğiniz sabun yerse ne yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

Köpekler Neden Sabun Yiyor?

Farklı Sabunlar

Bazı köpekler diğerlerinden daha meraklı olacak. Büyük ölçüde yaşlarına ve kişiliklerine bağlıdır. Diş çıkaran yavruların yenmeyen öğeleri çiğneme veya yeme olasılığı daha yüksektir. Bir şeyi çiğnemek, rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olur. Yavru köpeğiniz çiğneme aşamasından geçtiğinde, muhtemelen çiğneme maddelerinin ulaşamayacağı yerlerde tutulmasını sağlamalısınız. Yavru köpeğinize bir uygun köpek çiğneme oyuncağı (veya birkaç) bu sorunu genellikle çözer.Güzel kokmayı severiz, bu nedenle sabunlara sıklıkla parfüm eklenir. Bu hoş aromalar köpeğiniz için de çekici olabilir. Bu onları büyük miktarda sabun yalamaya, çiğnemeye ve hatta yutmaya teşvik eder. Bu basitçe köpeğinizin bir oyuncak zannettiği için olabilir. Ya da yere sabun sızmış olabilir ve köpeğiniz döküntüyü 'temizlemek' için yanına gelir. Banyo yaparken o muhteşem sabunlu baloncuklar onları cezbedebilir. Duştan veya banyodan çıktığınızda sizi yalıyor bile olabilirler.

Bazı köpekler sadece açgözlüdür ve her zaman bir sonraki atıştırmalıkları için göz kulak olurlar. Bu olabilir bu ne olursa olsun . Kararlı köpekler oldukça zorlu olabilir. Bazen köpeğinizin çiğnemesinin veya yenmeyen yiyecekleri yemesinin tıbbi veya davranışsal bir nedeni olabilir. Bu sık görülen bir durumsa, bu olasılığı tartışmak için veterinerinizle bir kontrol yaptırmanızı öneririz.

Pika

Sabun veya diğer yenmeyen öğelere defalarca ilgi duyan köpeklerin daha fazla araştırılması gerekebilir. Pica bir durumdur evcil hayvanların alışılmadık şeyler yemeye ihtiyaç duyduğu ahşap gibi , çimen , plastik, kağıt veya metal. İstedikleri belirli bir öğe olabilir veya farklı öğeler arayabilirler. Pika, altta yatan bir davranışsal veya tıbbi durumdan kaynaklanır. Veterineriniz kan testleri yapmak veya davranışsal bir değerlendirme önermek isteyebilir.Sabun Köpekler İçin Zehirli Midir?

Farklı Sabun Çeşitleri

Her sabun farklıdır ve değişken bileşenlere ve toksik bileşenlerin kuvvetlerine sahip olabilir, bu nedenle evcil hayvanınız tarafından sindirilebilecek tanımlanmış güvenli bir miktar yoktur. Katı sabun kalıpları, sodyum hidroksitten yapılır (aksi takdirde kostik soda olarak bilinir ve genellikle 'sodalı su' olarak anılır).

Sıvı sabunlar potasyum hidroksitten üretilir. Her iki hidroksit de güçlü alkalilerdir ve yutulursa ağızda, yemek borusunda (yemek borusu) ve midede kimyasal yanıklara neden olabilir. Semptomlar salya akması, kusma, karın ağrısı ve ishali içerebilir.

Bir kapsül içindeki bulaşık makinesi veya çamaşır deterjanı daha tehlikeli kabul edildi , çiğnendiklerinde 'patladıkları', kimyasalları ağzın ve boğazın arkasına ve hatta ciğerlere ateşledikçe. Yutulan deterjan veya sabun kapsülleri, kesinlikle derhal bir veteriner hekiminizi aramanızı ve / veya ziyaretinizi garanti eder.

Farklı Sabunlarda Parfüm ve Yağlar

Çam yağı gibi uçucu yağlar genellikle sabunlara eklenir ve yenildiğinde evcil hayvanınız için sorunlara neden olabilir. Çam yağı yutulması halsizliğe, çökmeye ve karaciğer ve / veya böbrek hasarına neden olabilir. Ağızda oluşan yanıklar veya ülserler, evcil hayvanınızın ağzını pençeleyerek veya aşırı yalayarak gösterebileceği rahatsızlığa neden olabilir. Acil servis veterinerine acil bir yolculuk yapmadan önce köpeğinizin yediği sabunun içinde ne olduğunu bilmek önemlidir.Sabun yemenin diğer tehlikeleri

Sabunun yutulması genellikle mide rahatsızlıklarına neden olduğundan, evcil hayvanınızın köpüklü kusmayla boğulma riski vardır. Bu malzemenin bir kısmı solunduğunda ciddi bir akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Sabunlar ayrıca büyük miktarlarda katı sabun yutulursa yemek borusu, mide veya bağırsaklarda tıkanmalara neden olabilir. Evcil hayvanınızın tıkanıklığı gidermek için ameliyat olması gerekebilir.

Bu bileşenler evcil hayvanınızın cildine veya gözlerine temas ederse ciddi tahrişlere veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar, şiddetli vakalarda yüzde şişlik veya nefes almada zorluklara neden olabilir.

Köpeğim Sabun Yedi, Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin sabun yediğini fark etmek için eve geldiyseniz, sabun alımının etkilerini sınırlamak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

alman kurdu 101

Daha Fazla Erişimi Engelleyin

Tıpkı senin gibi köpek çikolata yer , tavuk kemikleri veya tehlikeli fındık İlk adımınız köpeğinizin daha fazla sabun yemesini durdurmaktır. Genel olarak, ne kadar çok yerlerse, etkileri o kadar kötü olur. Köpeğinizi kapatın ve dökülenleri temizleyin. Ayrıca evin etrafına güvenli bir yere başka sabunlar koymalısınız.Köpeğinizi Temizleyin

Mümkünse (ve ısırılma olasılığınız yoksa!), Köpeğinizin ağzını suyla çalkalayın. Bu, sabunu sulandıracak ve evcil hayvanınızın ağzındaki sert etkileri sınırlayacaktır. Yine de dikkatli olun, köpeğinizin ağzına su sıçratırken hiç su solumasını istemezsiniz. Yani eğer mücadele ediyorlarsa, durdurmak en iyisidir. Evcil hayvanınızın gözlerine veya cildine sabun bulaşırsa, sabunu seyreltmek için duşta yıkayın.

Hemen Veterinerinizle İletişime Geçin

Köpeğiniz iyi görünse bile, veteriner hekime danışmanız önemlidir. En uygun eylem planına karar vermelerine yardımcı olacağından, veterinere sabun ambalajındaki içerik listesini sağladığınızdan emin olun. Evcil hayvanınızın semptomlarını yalnızca evde izlemek gerekli olabilir, ancak bazı durumlarda daha fazla değerlendirme ve tedavi için veteriner muayenesi gerekir.

Evde Tedavi Etmeyin

Köpeğinizi hasta etmeye çalışmayın. Bu gerekli olmayabilir ve bazı durumlarda evcil hayvanınız için zararlı olabilir. Bir köpeğin tahriş edici maddeyi kusmasına neden olmak yemek borusuna daha fazla zarar verebilir. Ek olarak, köpüklü bir maddeyi kusmak, köpeğinizin bazı baloncukları solumasını çok daha olası hale getirerek solunum güçlüklerine ve inhalasyon zatürresine neden olabilir. Bunun yerine, veterinerinizin tavsiyelerine uyun.Köpeğim İyi Olacak mı?

Mutlu Köpek

Sabun ürünlerinin yutulması, özellikle küçük miktarlarda yenildiğinde hiçbir zarar vermeyebilir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda sabun tüketilirse veya yüksek düzeyde toksik maddeler içeren sabunlar tüketilirse daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Verileri Pet Poison Yardım Hattı Kapsüllerde sıvı sabun yiyen köpeklerin yaklaşık dörtte üçünün semptomlar gösterdiğini, ancak el sabunu için sayının çok daha düşük olduğu düşünülmektedir.

Her türlü sabun alımı durumunda, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin . Köpeğinizin semptomlarının izlenmesi gerekli olan tek şey olabilir - ancak yine de veterinerinize önceden haber vermek iyi bir fikirdir. Bazı sabun zehirlenmesi durumlarında, veterinerinizin evcil hayvanınıza daha agresif davranması gerekebilir. Sabunun yutulması ülsere veya ağızda, yemek borusunda veya midede yanıklara neden olduysa, evcil hayvanınızın herhangi bir kusma ve ishali tedavi etmek için hastaneye kaldırılması gerekebilir. Mide duvarını korumak için intravenöz sıvılar veya ilaçlar gibi destekleyici tedavi sağlanmaları gerekecektir.

Evcil hayvanınız büyük bir parça katı sabun yemişse ve yemek borusuna, midesine veya bağırsaklarına takılmışsa, tıkanıklığı gidermek için ameliyat edilmesi gerekebilir. Bu genellikle nadirdir. Bazı ciddi sabun toksisitesi vakalarında evcil hayvanınız karaciğer veya böbrek hasarı geliştirebilir. Sonuç olarak, veterineriniz ek testler ve tedaviler önerebilir.

Son düşünceler

Çoğu zaman, sabun yutulması çok az etkiye neden olur veya hiç olmaz. Bununla birlikte, sabunun içeriğine ve evcil hayvan üzerindeki etkisine bağlı olarak bazı durumlar ciddi semptomlara neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir. Korunma her zaman tedaviden iyidir. Eve götürme mesajı, zararlı ürünlerin köpeğinizden uzak tutulmasını sağlamaktır. Yavru köpeğiniz herhangi bir sabunu ele geçirirse, daha sonra ne yapılacağı konusunda tavsiye için veterinerinize başvurun.Yorumlar