Köpeklerde Kötü Davranış: Çiğneme, Isırma, Kazma ve Daha Fazlası Nasıl Durdurulur

Köpeklerde Kötü Davranış: Çiğneme, Isırma, Kazma ve Daha Fazlası Nasıl Durdurulur

Yavru köpeğiniz terlikleri çiğniyor mu? Köpeklerin ağzına bir şeyler koyması doğaldır. İyi hissettiriyor. Ağızlarıyla yiyorlar. Ağızlarıyla içerler. Hatta ağızlarını kullanarak oynuyorlar.

Sorun, her şeyi ağızlarında istemeleridir. İşiniz köpeğinize hangi şeylerin çiğnenmesinin uygun olduğunu öğretmektir.Şimdi köpek sahiplerinin durdurmak istediği en yaygın davranışlardan bazılarına ve köpeğinizi yaramaz davranışlarını geride bırakmanın en kolay yoluna bakalım.

Daha Fazla Çiğnemek Yok

İşte bir sınav. Sevimli yavru köpeğinizin ağzında yepyeni bir terlik var. Ne yapmalısın? Aşağıdan doğru cevabı seçin. Sadece bir cevap doğrudur. • Çığlık at, 'Hayır! Terliğimi bana geri ver! '
 • Bağır, 'Kötü köpek!' ve köpeğinizi yatak odanıza koyun.
 • Onu yakalayana ve terliği alana kadar köpeğinizi kovalayın.
 • Terliği alın ve köpeğinizi dışarıya koyun.
 • Köpeğinizin en sevdiği oyuncağı alın, sonra terliği alıp 'Teşekkürler!' Deyince ona oyuncağı verin.

Köpekler Neden Çiğniyor?

Köpekler oynamak için ağızlarını kullanırlar. Köpeğinizin sizi kızdırmaya çalışmadığını bilmelisiniz. O sadece doğal olanı yapmak . Kendini eğlendirmenin yeni yollarını öğrenmesine yardım etmelisiniz.

Köpeklerin gün içinde yapacak çok işi yoktur. Köpekler, insanların meşgul olmak için yaptıklarını yapamaz. En sevdikleri kitabı okuyamıyorlar. TV izleyemezler. Köpeğiniz için aktiviteler düşünmeye çalışın. Bir şeylerle oynamakla meşgulse, en sevdiğiniz ayakkabıyı aramaya gitme olasılığı daha düşüktür.

Önleme

1. Diz çöküp evinizin etrafına bakarak köpeğiniz olduğunuzu varsayın. Ne görüyorsun? Bir köpek olsaydınız yerde ilginç ve eğlenceli olacak şeyler var mı? Peki ya ayakkabılar, kalemler, ataçlar, giysiler, terlikler vb.YAPMANIZ GEREKENLER: Tüm nesneleri toplayın yerden kaldırın ve ait oldukları yere koyun ya da bir dolaba koyun ve kapıyı kapatın.

2. Evinizin etrafına bakın. Açık olan bir kapı görüyor musun? O kapının diğer tarafında ne var? Yerde çok güzel şeyler olan bir dolap mı? Yoksa ulaşması kolay, tatlı kokulu çorapların olduğu bir yatak odası mı?

YAPMANIZ GEREKENLER: Soruna yol açan tüm kapıları kapatın. Yapılacak en iyi şey, içinde bulunduğunuz oda dışındaki tüm kapıları kapatmaktır. Köpeğinizin davranış sorunları varsa, her zaman denetlenmelidir.3. Evinizdeki mobilyalara bakın. Çiğneme mutlu bir köpeğe hitap eden mobilyalarınız var mı? Çoğu mobilya öyledir. Bacaklar lezzetli ağaçtan mı yapılmış? Kanepede davetkar, çekici bir döşeme (kanepenizi örten kumaş veya deri) var mı?

NE YAPMALISINIZ: Yavru köpeğinizi büyüyene (belki 2 yaşına!) Ve tavırlarını bilinceye kadar evde yalnız bırakmayacağınıza tüm ailenizle birlikte karar verin.

Onu bir saat bile yalnız bırakmayacaksın. Evden ayrılırsanız, köpeğinizi bir kasaya, kaleme, banyoya veya çamaşır odasına koyacak veya onu dışarıda bırakacaksınız.

Yavruların oyuncaklara ihtiyacı vardır, bu yüzden köpeğinize oynayacak şeyler verin.Unutmayın, çiğnemeyi önlemenin 3 adımı şunlardır:

pomsky yetişkin köpek
 • Yerdeki her şeyi toplayın.
 • Soruna neden olan tüm kapıları ve dolapları kapatın.
 • Güvenilir bir yetişkin olana kadar köpeğinizi yalnız bırakmayın.

Oyuncaklar Yardımı

Artık köpeğinizin çiğnemesini istemediğiniz şeyleri aldığınıza göre, onları çiğneyebileceği şeylerle değiştirmek önemlidir.

Köpeklerin çiğneme ihtiyaçlarını karşılayacak oyuncaklara ihtiyaçları vardır. Diş çıkarma, dikkat ya da sadece sıkılmak için çiğnemeleri gerekebilir. Dükkana gidin ve köpeğinizin sevdiği oyuncak türünü bulun. Kemikler, plastik veya vinil oyuncaklar veya yumuşak koyun postu oyuncakları olabilir. Köpeğinize yapacak bir şey veren oyuncaklar, sahip oldukları paraya değer.

Çiğnemek Oyuncaklar

Köpek kemikleri her zaman için iyidir. Pek çok farklı türde köpek kemiği vardır. Gerçek, plastikten yapılmış büyük kemikler, ve kırılmaz köpeğinizin kokusunu alabilir ve ona iyi gelebilir.Bir Kong yiyecekle doldurulabilir ve köpeğiniz onu çıkarmaya çalışırken eğlenecektir. Ayrıca Kong'unuzu ikramlarla doldurmayı deneyin.

Yavru köpekler ve genç köpekler için yaratıcı olmayı deneyebilirsiniz. Yavru köpeğiniz için kendi çiğneme oyuncaklarınızı yapabilirsiniz. Temiz bir bez alın ve suyla ıslatın. Sonra gerçekten sıkıca çevirin. Dondurucuya koyun. Dondurulduktan sonra, çiğnemesi için köpeğinize verin. Ağrıyan diş etlerini uyuşturacak ve kendini daha iyi hissedecek. (Köpeğinizi her zaman denetleyin ve bezi parçalamasına ve yemesine izin vermeyin.)

Kaçınılması Gereken Oyuncaklar

İnek toynakları genellikle güvensizdir çünkü keskin kenarlara sahip olabilirler. Rawhide, köpeğinizi çiğnerken yanında oturursanız daha güvenli olabilir. Ancak bazen parçalar yumuşar ve bükülebilir ve köpeğin boğazına sıkışabilir. Köpeğinizi ham derisini çiğnerken denetlerseniz, bu olmamalıdır.Akşam yemeğinden kalan tavuk veya biftek kemikleri köpeğinizi boğabilir veya kırılabilir ve vücudunun iç kısmına zarar verebilir. Köpeğinizin çiğnemesi için güvenli olan özel kemikleri bulmak için en sevdiğiniz evcil hayvan dükkanını ziyaret edin.

Diğer İpuçları

Demek köpeğinizin ağzında bir terlik var. Bununla nasıl başa çıkıyorsun? En iyi yol, köpeklerin çiğnemesinin doğal olduğunu hatırlamaktır. Köpeğinizi kovalamayın. Terliği sevdiği bir oyuncakla takas edin ve takas ederken 'Teşekkür ederim köpek!' Deyin.

beyaz erkek köpek isimleri

Köpeğiniz bir oyun oynayabilir ve size bir şeyler getirmeye başlayabilir. Telaşa gerek yok. Sadece oyunu oynayın ve köpeğinizin size getirdiği şeyleri çiğneme olasılığı düşüktür.

Sokakta yürüyen sevimli bir yavru gördüğümüzde ilk tepkimiz koşup onu okşamak olabilir. Nazik ve nazik görünse bile endişeli, gergin ya da sadece kötü bir gün geçiriyor olabileceğini hatırlamalısınız.Tıpkı bizim gibi, ürkmek ya da hazırlıksız yakalanmak istemeyiz, ya da biz de iyi niyetli karşılama görevlisine saldırabiliriz. Herhangi bir köpeğe nasıl yaklaştığınız ilk izlenimi verebilir veya bozabilir, bu nedenle ne zaman ve nasıl yaklaşılacağını bilmek önemlidir.

Herhangi bir köpek her an ısırabilir ve duruma bağlı olarak arkadaşça, gergin, uyarı veya agresif bir ısırık olabilir. Bir köpeğin ısırmak üzere olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, çevresinin ve vücut dilinin farkında olmaktır. Vücut dili, bir köpeğin vücudunun görünüşü ve davranışıdır. Beden dilini anlamak sizi korumaya yardımcı olacaktır. Aşağıda farklı beden dili örnekleri verilmiştir.

Zihin Okuyucu olmayı öğrenin!

Bu köpeklerden bazıları arkadaş canlısı görünüyor, ancak bu köpeklerin tümü ısırabilir. Biraz vücut dili öğrenmek için biraz zaman ayırın ve köpeğin ne düşündüğünü daha iyi anlayacaksınız.

Gözünü korkutan bir köpek tehlikeli olabilir. Bu köpek korkutulmuş. Kendini tehdit altında ve köşeye sıkıştırılmış hissediyor. Kuyruğuna dikkat edin. Bu köpeğe yaklaşmayın.

Endişeli bir köpek tehlikeli olabilir. Bu köpek endişeli. Bundan sonra ne olacağı konusunda endişeli. Bu köpeğe yaklaşmayın.

Agresif bir köpek tehlikelidir. Bu köpek agresif. Isırmaya hazır. Bu köpeğe yaklaşmayın.

Baskın bir köpek saldırgan ve tehlikeli olabilir. Bu köpek egemendir. Kendisinin patron ve sorumlu olduğunu düşünüyor. Bu köpeğe yaklaşmayın.

Korkan bir köpek tehlikeli olabilir. Bu köpek korkuyor. Nereden biliyorsunuz? Kuyruğuna bak. Kendini korumak için her şeyi yapacak. Onu sevmeye kalkarsan kendini daha iyi hissetmeyecek. Bu köpeğe yaklaşmayın.

Yukarıdaki köpeklere iyice bakın ve çok yaklaşırsanız ısırabileceklerini unutmayın. Kuyruklarını ve yüzlerindeki ifadeleri fark ettiğinizden emin olun. Sence en tehlikeli köpek hangisi?
Korkan köpek en tehlikelisidir. Neden olduğunu düşünebiliyor musun?

Bir şey daha… Mutlu ve oyuncu köpekler bile ısırabilir. Oyun ısırıkları gerçek ısırıklar kadar acı verir. Köpek size ait değilse, lütfen alanına saygı gösterin ve onu rahat bırakın.

Konuşmayı Öğret

Köpeğinizin oynamayı sevdiği, bir topla yakalama veya bir oyuncakla saklanıp arama gibi bir oyun seçin. Ardından, 'Haydi oynayalım!' Diyerek onu heyecanlandırın. Oynamak istiyorum?' ve ona topu veya oyuncağı gösterin. Zıpla ve aptalca davran ki havlıyor ve sonra 'İyi köpek, konuş!' Sonra oyunu şu şekilde oynayın: 'Konuşma' yı öğrenmenin ödülü .

İpucu: Dikkat! Havlaması nedeniyle zaten sorun yaratan bir köpeğiniz varsa, bu davranışı teşvik etmek istemeyebilirsiniz. Öğretmenin uygun olduğuna karar verirseniz, aynı zamanda değil, 'Sessiz' i de öğretmeyi unutmayın.

Sessiz Öğret

Köpeğiniz zaten nasıl konuşacağını biliyorsa, bu en kolayıdır. Köpeğinize Konuşmasını veya havlarken yakalamasını söyleyin. Tam karşısına geç ve 'Sessiz ol' deyin. Durduğu an, nefes alsa bile, ona bir ödül verin. Görsel bir sinyal eklemek için elinizi veya avucunuzu yüzünün önünde tutmak isteyebilirsiniz. Sık sık 'sessiz' oynamaya çalışın ve köpeğiniz 'Sessiz' kelimesini sevecektir.

İpucu: Köpeğinize Sessizliği öğretirken, sessizlik süresini kademeli olarak 2 saniyeden 5 saniyeye veya daha fazlasına çıkarın. Ardından, numarayı anladığında bir oyun yapın. Ona 'Konuş', 'Konuş', 'Konuş' ve ardından 'Sessiz' olmasını söyleyin. Sonra tekrar “Konuşun”. Arkadaşlarınızı eğlendirecek harika bir numara ve yavrularınız çok akıllı görünecek! Birçok insan bu iki numarayı farklı zamanlarda öğretmeyi tercih eder.

Kazmak Yok!

Bazı köpekler kazmayı sever.

Köpekler birçok nedenden dolayı kazarlar. Köpeğiniz, bir teriyer gibi bir kazıcı olarak yetiştirildiği için kazabilir. Kazabilir çünkü sıcaktır ve soğuk toprağa uzanmak ister. Ve kazabilir çünkü o kadar sıkılır ki yapacak başka bir şey düşünemez.

Köpeklerin gün içinde yapacak çok işi yoktur. Köpekler, insanların meşgul olmak için yaptıklarını yapamaz. En sevdikleri kitabı okuyamıyorlar. TV izleyemezler. Köpeğiniz için aktiviteler düşünmeye çalışın. Bir şeylerle oynamakla meşgulse, bir kemik çiğniyorsa veya uzun bir yürüyüşten yorgunsa, kazmaya başlama olasılığı daha düşüktür.

Bazı köpekler sıkıldıkları için kazarlar.

Pek çok köpek yavrusu kazmayı sever. Küçük ayakları üzerinde serin ve eğlenceli hissediyor. Parmak boyalarıyla oynayan çocuklar gibi. Ne komik! Yavru köpeğiniz ebeveyninizin bahçesinde birkaç delik açmışsa panik yapmayın. Onlara bunu sadece köpek yavrusu diye yapıyor olabileceğini açıklayın.

Onlara, yavruya yapması için başka şeyler vereceğinizi söyleyin, böylece artık kazmak istemeyecektir. Birçok yavru kendi başına kazmayı bırakacaktır. Ancak, yavru köpeğinizi başka aktivitelerle eğlendirmek yine de iyi bir fikirdir.

Bir köpek ya da köpek yavrusu dışarıda ne kadar yalnız bırakılırsa, yapacak şeyleri o kadar çok arayacaktır. Ve bu şeyler anne babanızı pek mutlu etmeyebilir.

akita vs husky

Amacınız köpeğinize bol bol egzersiz yapmak, bir sürü şirket ve yapılacak birçok ilginç şey. Köpeğinize kazmanın yanı sıra yapacak bir şeyler verecek şeylerin bir listesini yapın:

 • daha fazla egzersiz
 • yürüyüşleri
 • oyun getir
 • saklambaç
 • koşu oyunları
 • daha fazla oyun
 • seninle çok zaman
 • bazı ilginç oyuncaklar
 • çiğnenecek lezzetli, eğlenceli şeyler

Yetişkin köpekler, yavru köpekler kadar sıkılabilir. Tüm köpeklerin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ilginç şeylere ihtiyacı vardır. Çok zaman harcayın köpeğini eğitmek ve onun davranışında iyi değişiklikler görmeye başlayacaksınız. Köpekler çok fazla yalnız bırakılırsa sıkılır.

Sıcak bir günde serinlemek için kazı yapan köpekler için çare kolaydır. Bol miktarda soğuk su ve bol miktarda gölge sağlayın. Köpeğiniz ne kadar rahatsa, o kadar rahatlayacaktır. Ve kazmak yerine uzanıp biraz kestirebilir.

Kazma içgüdüsü güçlü olan köpeklerin eğitilmesi daha zor olabilir. Kazmasına izin vermek daha kolay olabilir, ama daha kabul edilebilir bir yerde.

Bahçenizde kazmaya uygun bir alan bulun. Alanı çevrelemek için bir kalem veya çit koymak isteyebilirsiniz. Burası köpeğinizin özel yeri olacaktır. Kalemi toprak veya kumla dolu bir alana koyun, böylece kazmak için daha davetkar bir yer olsun.

Bazı köpeklerin özel bir kazma yerine ihtiyacı vardır. Köpeğinizi orayı kazması için eğitmek için, köpeğiniz izlerken özel bir muamele veya kemik gömmeye başlayabilirsiniz. Kazdığı zaman onu övün. Fikri anlayana kadar bunu her gün yapın.

Yaratıcı olun ve onu ilginç hazinelerle şaşırtın. Bahçenin başka bir bölgesini kazmaya başlarsa, onu doğrudan özel yerine götürün ve ona iyi bir köpek olduğunu söyleyin.

Köpeğinizin sizi kızdırmaya çalışmadığını bilmelisiniz. Köpekler bunu yapmaz. Sadece doğal olarak gelen veya kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olanı yapıyorlar. Rahat olmanın ya da eğlenmenin yeni yollarını öğrenmesine yardım etmelisiniz.

Unutmayın, kazmayı durduracak adımlar şunlardır:

 • Köpeğinize bol bol egzersiz yapın. Onu dışarı atın!
 • Köpeğinizi eve daha çok getirin.
 • Köpeğinizle çok ve çok zaman geçirin.
 • Köpeğinizin oynadığı oyuncakları olduğundan emin olun.
 • Köpeğinize zamanını geçirmek için serin ve rahat bir yer verin.
 • Hala kazıyorsa, onu özel bir kazma yeri yapmayı deneyin.

Sarmak

Umarım bu ipuçları, tüylü en sevdiğiniz arkadaşınızın yapmasını istemediğiniz şeyleri yapmayı bırakmasını sağlamanıza yardımcı olur. Tüm köpeklerin ödül temelli pekiştirmeden yararlandığını unutmayın. Düzeltmelerin olması gerekirken, dengeli bir yaklaşımla eğitilmeleri gerekir.

Onlardan yapmalarını istediğiniz son şey, düzeltmeyi iyi bir davranışla ilişkilendirmektir, bu nedenle eğitiminizi nasıl uyguladığınız konusunda dikkatli olun ve sorularınız varsa her zaman profesyonel bir eğitmene danışın.

Yorumlar