Mountain Cur Dog Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Mountain Cur Dog Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Mountain Cur, son derece enerjik ve eğlenceli olan harika bir köpektir. O küçük hayvanları, özellikle sincapları ve rakunları avlamayı ve kovalamayı seven bir işkoliktir. Günde en az 90 dakika yoğun egzersize ihtiyacı var, aksi takdirde yıkıcı ve endişe verici bir köpek olabilir. Küçük yaşlardan itibaren onu yeterince eğitecek ve sosyalleştirecek sağlam bir ustaya ihtiyacı var ve yakın ailesine çok sevecen.

Tüm ailelere uygun değildir, ancak doğru olanı bulursa, harika bir aile köpeği olur. Mountain Cur, genellikle Black Mouth Cur ile karıştırılır ve birçok insan, sadece farklı renkli bir ağızlığı olan aynı köpek olduklarını düşünür, ancak aslında ayrı bir köpek türüdür ve karıştırılmamalıdır.Black Mouth Cur hakkında daha fazla bilgi için, özel kulübü burada bulundu . Toplamda 16 Cur cinsi var. Şimdi Mountain Cur'e daha yakından bakalım ve bu son derece mükemmel köpeğin size uygun olup olmadığını keşfedelim.

Tarih

Mountain Cur hakkında gerçekten bilinen tek şey, çoğunlukla İspanya'dan geldiğine inanılan Avrupalı ​​göçmenlerin onu Amerika'nın güneydoğu toprakları ve esas olarak Ohio, Kentucky, Tennessee ve Virginia eyaletlerine yerleştiler ve söylendiği gibi, gerisi tarih! Mountain Cur, öncelikle bir av köpeği ve ikinci olarak bir bekçi köpeği olarak kullanıldı, ancak her iki işi de eşit derecede iyi yaptı. Bununla birlikte, yerleşimcilerin, ailelerini beslemek ve geçimini sağlamakla daha çok ilgilendikleri için, cinsin izlenmesine ve kaydedilmesine yatırım yapmak için çok az ilgi veya zamanı vardı. Ancak 1950'lerde sayıları önemli ölçüde azaldığında, dört yetiştirici devreye girdi ve 1957'de Amerika'nın Orijinal Mountain Cur Breeders (OMCBA). Mountain Cur nihayet resmi bir cins olarak kabul edildi ve bu güzel ve nadir cinsi korumak için adımlar nihayet alındı ​​ve bu güne kadar devam ediyor.Arline, Ledbetter, McConnell, Stephens ve York olan Mountain Cur'de başlangıçta 5 soy vardı. Beş kan hattından OMCBA, yeni bir kan hattı geliştirdi ve onlara Robert Kemmer Stock Mountain Curs . United Kennel Club (UKC) Mountain Cur'nun temellerini oluşturan bu soydu. Bazen bir yetiştirici, Mountain Curs'larına soy adlarıyla hitap edebilir, ancak sonuçta hepsi aynıdır.

UKC, Mountain Cur'yu şu şekilde tanıdı: 1998'den beri resmi bir cins , ancak Amerikan Kulübesi Kulübü hala böyle değildir ve bu nedenle Mountain Curs yalnızca UKC'ye kaydedilebilir. OMCBA'nın sıkı çalışması sayesinde eskisinden daha popüler hale gelirken, hala nispeten nadir ve bilinmeyen bir köpek ırkıdırlar.

Mizaç

Mountain Cur başlangıçta için yetiştirildi küçük haşarat avlamak ama en çok sincap ve rakun avlamasıyla tanınır. O olarak bilinir ağaçlandırma köpeği , hayvanları ağaçlara kadar kovalayacak, efendisinin onları vurmasını sağlayacak. Güneydoğu Amerika eyaletlerinde, hızı, havlama sinyalleri ve eğitilebilirliği nedeniyle hala tercih edilen av köpeğidir. Söylemeye gerek yok ki bu adam bir mükemmel av köpeği ve bu doğuştan gelen içgüdüyü her zaman koruyacaktır, bu nedenle arka bahçede veya dışarıdayken küçük hayvanları kovalaması için hazırlıklı olun.blue nose pitbull yavruları

Mountain Cur size avlanma konusunda yardımcı olacak veya bir aile arkadaşı köpeği olacaksa, kesinlikle bir alıngan ve enerjik yavru ellerinin üzerinde. Bu küçük cep roketinin enerjisi sınırsızdır ve bu nedenle, çok fazla egzersize, zihinsel uyarıma ve çantasıyla etkileşime ihtiyaç duyan çok yoğun bir köpektir, bu nedenle bu, herhangi bir ailenin ona sağlamaya hazır olması gereken bir şeydir. Bu ona sağlayabileceğiniz bir şeyse, o bir çok eğlenceli köpek ailesi ile bütün gün oyun oynamayı sevecek etrafında olması.

Mountain Cur çok sadık ve koruyucu Ailesi ve mülkiyeti ve yine, bu, herhangi bir olası mal sahibinin bilmesi gereken bir şeydir. Çok gürültülü bir havlaması var ve sizi aile malikanesine gelmeye çalışan biri hakkında uyaracak, o düşman dostu olsun ve bu nedenle bir olağanüstü bekçi köpeği . Ustası her zaman kapıda arkadaşlarını selamlamalıdır, böylece Mountain Cur onun bir arkadaş olduğunu bilir. Aşırı korumacılık, eğitim ve erken sosyalleşme yoluyla azaltılabilir.

Boyut ve Görünüm

Erkek ve dişi Dağ Lanetleri, aralarında ölçüm yapacak orta boy köpeklerdir. 16-26 inç pençeden omuza ve aralarında ağırlık olacak 30 ve 60 pound. Uzun ve ince bacakları vardır ve genel atletik bir görünüme sahiptir. Mountain Cur, uzun olduğundan biraz daha uzundur ve bu, güçlü yürüyüşü ve avlanma yetenekleriyle ona yardımcı olur.Mountain Cur, tepesinde düz olan geniş kafatasını taşıyan güçlü ve hafif kemerli bir boyuna sahiptir. O sahip orta boy kulaklar çene çizgisinin her iki tarafından sarkan. Her zaman koyu renkli büyük gözleri vardır ve göz kenarları her zaman burnunun rengiyle eşleşir, genellikle siyah veya çok koyu kahverengi. O genellikle düz ve doğal olarak yerleştirilmiş bir kuyruk ancak bazen bu normal uzunlukta olabilir.

Görünüşüyle ​​ilgili daha fazla ve daha ayrıntılı bilgi için UKC’ye bakın. tam cins standartları .

Ceket ve Renkler

Mountain Cur, her iki katmanı da içeren çift katlıdır. uzunlukta kısa ve vücuduna sıkı. Paltosu dokunulduğunda sert veya pürüzsüz olabilir.

Mountain Cur, şu palto renklerine sahip olacak: kahverengi, brindle, mavi, kırmızı, sarı, krem, sarışın veya ayran, soluk altın rengi olan buckskin. Ayrıca düz siyah renkli veya siyah olabilir. brindle ve ten rengi işaretleri ile vücudunun karşısında. Ayrıca vücudunda beyaz lekeler olabilir, ancak cins standartlarına göre bu, vücudunun üçte birinden fazlasını kapsamamalıdır, aksi takdirde diskalifiye edilmelidir.Egzersiz Gereklilikleri ve Yaşam Koşulları

Mountain Cur, ihtiyacı olan yüksek enerjili bir köpektir. günde en az 90 dakika egzersiz egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için. İdeal olarak bir av köpeği olarak kullanılması gereken veya en azından evde yapması gereken bir iş verilen çalışan bir köpektir ve ayrıca mükemmel bir koşu partneri olur. Bu adam yeterince egzersiz yapmazsa, kesinlikle size bunu bildirecektir. Mutlak yıkım ve yüksek sesle havlama Bu adama egzersiz ihtiyaçlarını sağlamazsanız, yakında günlük hayatınızın bir parçası olacak, bu yüzden ona bunu sağlayamazsanız, başka bir cins almayı düşünmelisiniz.

Dünyadaki en enerjik köpeklerden biri olduğu için orta ila büyük boyutlu bir eve yerleştirilmesi gerekiyor. büyük bir arka bahçeye erişim güçlendirilmiş çitle çevrelenmiş. Apartmanlarda iyi olmayacak ve kesinlikle kabin ateşi olacak. Akşamları ailesiyle kucaklaşmanın tadını çıkarırken, zamanının çoğunu açık havada temiz havada geçirip bir sonraki sincabını aramayı tercih edecektir. Bu nedenle, bir arka bahçeye erişim, Mountain Cur için tartışılmaz.

Yine de dikkatli olun, Mountain Cur mandalları nasıl açacağınızı ve kapıları nasıl açacağınızı çözecek kadar akıllıdır, bu nedenle tüm mandalların kilitli ve emniyetli olduğundan emin olun. Ayrıca oldukları biliniyor mükemmel kazıcılar , bir koku almış veya yeni sıkılmış olsalar da, çok hızlı bir şekilde büyük çukurlar kazacaklardır, bu yüzden iyi egzersiz yapmalarını sağlamak için bu başka bir nedendir.

Harika bir aile köpeği olabilirler, ancak yalnızca belirli bir aile ile. Yukarıdakilere ek olarak, çok evcil hayvan olan bir evde iyi sonuç vermez. Onlarla birlikte yetiştirilmediği sürece, evde başka köpek olmamalıdır, çünkü onları toprağını kovalamak için rekabet veya davetsiz misafir olarak görecek. Olmalı başka hayvan yok kediler veya kemirgenler gibi, çünkü onları avlayacak ve diğer aile hayvanlarını öldürdükleri biliniyor, bu yüzden bu cephede kesin bir hayır. Bu nedenle, Mountain Curs'u olan bazı aileler, daha küçük çocuklara karşı iyi olduklarını bildirirken, genellikle sadece daha büyük çocukları olan bir aileye uygundur , küçük çocukları paketin bir parçası olarak kabul etmediği bilindiği için. Tüm bunlara rağmen doğru aileye yerleştirilirse sevgi dolu bir aile köpeğidir.Eğitim

Mountain Cur mükemmel bir akıllı köpek aynı zamanda çok efendisini memnun etmeye istekli ve eğitim söz konusu olduğunda onu bir köpek sahibinin hayali yapan da bu kombinasyondur. Bununla birlikte, o çok iradeli yoğun bir köpektir ve bu nedenle, ona sıkı sıkıya bağlı olacak daha güçlü iradeli bir efendiye sahip olmalıdır. Dağ Lanetlerinin bir paket lideri ve eğer o işe uygun olmadığınızı hissederse, sizi tamamen işten çıkaracaktır.

Dağ Lanetleri özellikle bilinir sert eğitimden hoşlanmamak Bu yüzden sağlam bir lidere ihtiyaç duymasına rağmen, aynı zamanda ona karşı hoşgörülü ve nazik bir lidere ihtiyacı var. Olumlu pekiştirme eğitimi bu adamı eğitmenin tek yoludur ve eğer ona yanlış bir şey yaptığı için bağırdığınızı hissederse, muhtemelen surat asacak ve sizden saklanacaktır.

Mountain Cur olduğu için doğal olarak koruyucu Ailesinin, itaat eğitimi çok erken yaşlardan itibaren bir zorunluluktur. Olabildiğince çok sayıda diğer köpekle, her şekil ve büyüklükte ve kendi alanlarındaki tanıdık olmayan insanlarla sosyalleşmesi gerekiyor. Daha sık sen onu alışılmadık durumlara maruz bırakmak kendine ne kadar güvenirse, aşırı korumacı ve saldırgan olma şansını azaltırsın.Mountain Cur'de bir üstün burun ve en soğuk kokuları bile takip edecek, efendisini memnun etme hevesi daha da güçlü, bu da sahip olmak için oldukça eşsiz ve faydalı bir beceridir. Burnunu kapatma yeteneği, avcıların onu bir arkadaş olarak seçmelerinin ana nedenlerinden biridir, çünkü efendisini dinleyecek kadar itaatkar ve zeki olmasıdır. Beagle veya Bloodhound gibi diğer av köpeklerinin çoğu bu eşsiz yeteneğe sahip değildir. Mountain Cur'i bir av köpeği olarak kullanacaksanız, bu beceriyi ilk günden itibaren ona öğretmelisiniz.

Sağlık

Mountain Cur bir çok sağlıklı cins Sorumlu yetiştiricilerin köpeklerini birbirleriyle yetiştirmelerine izin veren OMCBA'nın eylemleri sayesinde, bu da tamamen ortadan kaldırılmasa bile herhangi bir akrabalı yetiştirme uygulamalarını önemli ölçüde azalttı. Bir Dağ Cur'unun ortalama ömrü yaklaşık 16 yıl , bu onun büyüklüğündeki bir köpek için oldukça etkileyici bir ömür.

Genel olarak, rapor edilen tek yaygın sağlık endişesi, sağırlık Bu genellikle uzun sarkık kulaklarındaki balmumu ve akarların birikmesinden kaynaklanır. Kulakları her hafta izlenip temizlendiği sürece bu bir sorun haline gelmemelidir. Diğer tek endişe cilt alerjileri genellikle nemli ortamlarda suya maruz kalmadan kaynaklanır. Yine Mountain Cur suyla temas ederse, daha sonra iyice kurutulduğundan emin olun.

Tabii ki, bu başka sağlık sorunları geliştirmeyeceği anlamına gelmez, ancak genellikle Mountain Cur en sağlıklı köpek ırklarından biri dünyada.Beslenme

Mountain Cur etrafı tüketecek Günde 2 bardak yemek ve çok enerjik olduğu için egzersizden en az bir saat önce veya sonra, tercihen iki öğün boyunca beslenmelidir. şişkinlikten kaçının . Kendini idame ettirmek için ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri almasını sağlamak için, orta büyüklükteki yüksek enerjili köpekleri hedefleyen yüksek kaliteli mama ile beslenmelidir.

Bakım

Mountain Cur, tımar ihtiyaçları söz konusu olduğunda bakımı çok kolay bir köpektir. Çift ceketi var, ancak her iki katmanı da çok kısa ve sıkı ve bu nedenle dökülmesi çoğu köpek kadar fark edilmeyecek. Sadece isteyecek haftada bir fırçalama parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak ve kan dolaşımını teşvik etmek.

altın cocker retriever

Sadece çok kirliyken banyoya ihtiyacı olacak ve bu nedenle iki veya üç ayda bir banyo yeterli olacaktır. Avlanma sırasında kirlenirse, taze kokmasını sağlamak için köpek mendilleri veya sprey kullanabilirsiniz ve bunlar herhangi bir evcil hayvan dükkanından satın alınabilir.

Yavru köpekler

Bir Mountain Cur köpek yavrusu ortalama fiyatı civarındadır 450 ABD doları . Ödüllü veya orijinal bir soydan geliyorlarsa, genellikle bundan çok daha fazlasını satabilirler.

Bir yavru köpeğin fiyatı da nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır. Mountain Cur'nun en popüler olduğu Güneydoğu eyaletlerinde yaşıyorsanız, daha az olan batı kıyısına kıyasla o bölgede çok daha fazla yetiştirici olacağı için bir tane satın almak daha ucuz olabilir.

Saygın yetiştiriciler hakkında sorularınız varsa OMCBA, bilgili insanlara sormak için harika bir yerdir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Mountain Cur çok aktif bir aileye yerleştirilmelidir.
 • Ona her gün en az 90 dakika yoğun egzersiz sağlamak isteyeceksiniz.
 • Büyük bir evde başarılı olacak ve büyük ve kapalı bir arka bahçeye erişimi olması gerekiyor.
 • Başka bir köpekle büyütülmediği sürece, evdeki tek evcil hayvan o olmalıdır.
 • Kesinlikle kedi veya kemirgen gibi başka hayvan olmamalıdır.
 • Mountain Cur, daha büyük çocukları olan bir aileye uygundur.
 • Mountain Cur, ailesine çok sadık ve koruyucudur.
 • Zor bir günün sonunda ustasıyla bir iki kucaklaşmanın tadını çıkaracak.
 • Mountain Cur, en çok avlanma veya çeviklik kursları gibi yapacak bir işi olduğunda mutlu olur.
 • Mountain Cur, düşük bir kırıcı olmasına rağmen hipoalerjenik değildir.
 • Köpek alerjisi olan ailelere uygun değil.

Bir Dağ Cur Yetiştiricisi Bulmak

Herhangi bir çevrimiçi arama motoruna 'Mountain Cur Breeders' yazmak sonuç verecektir. Bu genellikle yetiştiricileri bulmanın en kolay yoludur, ancak aynı zamanda kapsamlı araştırma yapmak incelemeleri okuyarak ve onlarla ve yavrularıyla tanışarak onları araştırın.

Olması gerektiği kadar sağlıklı olmalarını sağlamak için saygın bir yetiştiriciden bir Mountain Cur satın almak önemlidir. Vicdansız bir yavru değirmeni, Mountain Curs'u diğer cinslerle birlikte üretebilir veya satın alması ucuz olan, hasta veya sağlıksız Dağ Lanetleri üretebilir ve bu nedenle yavruları da sağlıksız olma riski altında olacaktır.

Ayrıca özel sosyal medya grupları da vardır. Birleşik Mountain Cur Derneği , diğerleri ile birlikte ve bunlar üyelerden yetiştirici tavsiyeleri istemek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Kurtarma ve Sığınaklar

Mountain Cur Kurtarma kuruluş, eyalet bazında kabul edilebilir Mountain Curs ve mix'ler ile web sitelerini güncel tutuyor.

Yine, sosyal medya birçok kurtarma merkezi tarafından kullanılmaktadır. ağızdan ağza güvenmek Sonsuza dek evlerini arayan Mountain Curs'un reklamını yapmak için yukarıdaki Facebook grubuna göz atmayı ve diğer üyelerle iletişime geçmeyi unutmayın.

Son düşünceler

Mountain Cur, kuşkusuz, ortalama bir yavrudan çok daha fazla egzersiz, eğitim ve dikkat gerektiren yoğun bir köpektir. Her aileye uygun değildir, ancak doğru aile için mükemmel bir evcil hayvan olur. Tüm kutularınızı işaretlerse ve onun hepsini işaretleyebileceğinizden eminseniz, o zaman uzun yıllar sürecek uyumlu bir ilişkiye sahip olursunuz.

Bu nedenle, ister sincap yahnisi isterse sadece koruyucu ve eğlenceli bir aile eki arıyor olun, Mountain Cur mükemmel bir aile hayvanı olacak harika bir köpektir.

Yorumlar