Köpekler Peynir Yiyebilir mi? Peynir Köpeklerin Düzenli Olarak Yemeleri İçin Güvenli mi Sağlıklı mı?

Köpekler Peynir Yiyebilir mi? Peynir Köpeklerin Düzenli Olarak Yemeleri İçin Güvenli mi Sağlıklı mı?

Hem köpeklerin hem de insanların bir peynir ile büyük aşk . Köpeğiniz tezgahtan bir parça çalmışsa veya ara sıra tabağınızdan bir ikram olarak tadını çıkarmışsa, muhtemelen köpeklerin peynir yiyebilir mi diye merak ediyorsunuzdur. Köpekler için güvenli mi?

İyi haber şu ki, evet, çoğu durumda peynir, köpek arkadaşlarımız için güvenlidir. Ancak, mide rahatsızlığına veya başka sorunlara neden olabileceğinden, Fido'nun pençelerini uzak tuttuğundan emin olmak isteyeceğiniz bazı türler vardır.İnsanlar için peynir, onu bir gıdanın parçası haline getirebilecek önemli besinler içerir. sağlıklı dengeli beslenme . Ancak, köpeğinize bir parça peynir yemeden önce, nasıl sindirildiğini ve yavrularınız için oluşturabileceği olası riskleri anlamalısınız. Daha derin bir göz atalım!

İçindekiler

Peynir Köpekler İçin Uygun mu?

İlk ve en önemli, çoğu peynir köpek arkadaşlarımıza çok az zarar verir . Mavi peynir, öncelikle köpek sorunlarına neden olabilen türdür. Ayrıca zararlı olan yapay bileşenler içerebilecek birkaç tane daha vardır, ancak bunlar genellikle yaygın olarak kullanılmaz.Beslenme Faydaları

Snack bakarak kabinde oturan köpek

Peynirin sunduğu pek çok besinsel fayda vardır.

Peynir dolu dolu protein, kalsiyum, A vitamini, esansiyel yağ asitleri ve B vitaminleri , bunların hepsi biz insanlar için gerçekten iyi. Ancak bizim için beslenme açısından faydalı olan şey, tüylü dostlarımız için her zaman böyle değildir.

Peynirin köpekler için herhangi bir beslenme veya sağlık yararını gösteren yayınlanmış hiçbir bilimsel çalışma yoktur ve peynirin köpekler için tüm faydaları almaları gerekir. normal diyetlerinden gerekli besinleri . Ancak bu, ara sıra peynir veya Japon balığı kraker yavrularımız için kötü bir şey!Fermente edilmiş peynirler gibi bazı peynirler, insanlarda bağırsak sağlığına faydaları olduğu gösterilen probiyotikler veya diğer dost bakterileri içerir. Köpeklerde de bununla ilgili az miktarda kanıt vardır, ancak bizim tüylü arkadaşların aslında bu ek bağırsak desteğine ihtiyacı yok Veteriner hekimleri tarafından önerilmedikçe veya reçete edilmedikçe.

Köpekler ve Laktoz intoleransı

Kanepede yatan gri köpek

Süt ürünlerinde bulunan laktoza duyarlılığı olan bazı köpekler vardır.

Laktoz, süt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Tıpkı bazı insanlarda olduğu gibi, bazı köpekler laktozu sindiremez . Bu laktoz intoleransı hafif veya şiddetli olabilir ve düzenli olarak köpeklere süt vermek karın rahatsızlıklarına neden olabilir. Bunun nedeni, köpeklerin laktozu parçalamak için gereken enzime yeterince sahip olmamasıdır.Yavrularınızın süt ürünlerine tahammül edemediğini zaten bileceksiniz, ancak daha önce onlara peynir vermediyseniz, sadece küçük bir miktar ver , onlara yakından bakın ve herhangi bir mide rahatsızlığına dikkat edin.

Peynir ve İlaç

İnsan Eliyle Köpek Besleme

Yavru ebeveynlerinin peynirleri köpeklerine verirken ilacı peynirin içine saklamaları çok yaygındır.

Köpeğinizin ilaçlarını almasını sağlamaya çalışmak zor olabilir. Kötü tatma tabletleri ve sıvıları vermek zor olabilir ve köpekler kısa sürede tüm hilelerimiz konusunda akıllı hale gelir! Köpeklerimiz için çok lezzetli ve karşı konulmaz peynir ile ilaçlarını almalarını sağlamak için harika, kusursuz bir yöntem ! Tableti küçük bir çedar küpüne koyun ve Fido onu sorun değil yemeli!

Ancak, bu antibiyotik söz konusu olduğunda durum böyle değil . Antibiyotikler peynirdeki kalsiyuma bağlanabilir, yani bağırsak tarafından emilmeyebilirler ve bu da onları daha az etkili hale getirir. Belirli bir ilacı peynirde saklamanın uygun olup olmadığını daima önce veterinerinize danışın.Ödül olarak peynir

Mastiff

Peynir, birçok sahibinin köpeklerini eğitmek için ödül olarak kullandığı lezzetli bir ikramdır.

Köpeğinizi eğitmek zor iş olabilir ve iyi davranışı teşvik etmek için birçok ödül ve olumlu pekiştirme gerektirir. Köpekler peynir için çıldırıyor , özellikle geri çağırma gibi daha zor komutlar için ideal bir yüksek kaliteli ödül haline getiriyor. Cheddar bunun için en iyi şekilde çalışır. Küçük küpler halinde kesildiğinde işe yarar, cebinizde taşıması kolaydır ve köpeklerin yemesi güvenlidir.

Bazen köpeklerin, örneğin bir süre yalnız bırakıldıklarında olduğu gibi, biraz oyalanmaya ihtiyacı vardır. Paspasları yalamak ve dayanıklı Kong oyuncaklar yavrularınızı meşgul etmek için harikadır. A sade krem ​​peynirin ince bulaşması yavrularınızı uzun süre meşgul tutabilir.

Hangi Peynirler Köpekler İçin Güvenlidir?

Beyaz Köpek Mamayı Kokluyor

Süzme peynir, köpeğinize atıştırmalık veya ikram olarak sunmak için en iyi peynirlerden biridir.Delaware'deki köpek parkları

Çoğu peynir, köpeklerin ılımlı bir şekilde tadını çıkarması için güvenlidir. Cheddar genellikle harika bir seçimdir kolayca küçük parçalara ayrılabildiği için süzme peynir tipik olarak yağda daha düşüktür pek çok peynir çeşidine göre evcil hayvanınız için en sağlıklı seçim olabilir.

Köpekler için güvenli peynirler:

 • çedar
 • Diğer sert peynirler
 • sade krem ​​peynir
 • Sade süzme peynir
 • Beyaz peynir ve keçi peyniri
 • mozzarella

Köpeklerin yememesi gereken peynirler

Çoğu peynir köpeğinize vermek için uygun olsa da, onları çok hasta edebileceklerinden kaçınmanız gereken birkaç peynir vardır. Bu peynirlerden bazılarının tadını bir insan olarak çıkarabilirsiniz, ancak bu, yavrularınız için güvenli oldukları anlamına gelmez.Rokfor

Beagle Tabağa Bakıyor

Mavi peynirdeki mantar, yavrularınız için sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

Mavi peynir yapımında kullanılan mantar, tehlikeli olabilecek rokfortin C adlı bir madde üretebilir. Yenilirse, kusma, ishal, ateş ve nöbetlere neden olabilir. Ne kadar çok mavi peynir tüketilirse, bu semptomları geliştirme şansı daha yüksek . Yavrunuz mavi peynir yemişse ve bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, hemen veterinerinize başvurun.

Eklenmiş Otlar veya Tatlandırıcı İçeren Peynir

Snack Spread

Pek çok durumda, peynire tat vermek için yapılan eklemeler peynirin kendisinden daha fazla zarar verebilir.

Soğanlar , Sarımsak ve frenk soğanı köpekler için zehirlidir. Ayrıca krem ​​peynir gibi bazı peynirlerde oldukça sık kullanılırlar. İşte bu Bunları yavrularınıza beslemekten kaçınmak için en iyisi . Köpeğiniz soğan, sarımsak veya frenk soğanı içeren bir peynir yemişse, hemen veterinerinizle iletişime geçin.Ksilitol İçeren Sütten Arındırılmamış Peynirler

Vegan Yayma

Tehlikeli bir yapay tatlandırıcı içeren birçok vegan veya süt içermeyen peynir vardır, bu nedenle köpek tüketimi için bunlardan kaçınılmalıdır.

Ksilitol, genellikle süt içermeyen ürünlerde bulunabilen bir şeker ikamesidir. Bu köpekler için çok zehirli , bu nedenle, herhangi bir vegan ürününü köpeğinize vermeden önce her zaman içeriğini kontrol edin. Bu bileşen bazı şekerlerde daha yaygın peynirde olduğundan daha fazla, ama yine de izlemeniz gereken bir şey.

Peynir Köpekler İçin Kötü mü?

Hangi Köpekler Peynir Yemez?

Border Collie Ararken

Dilenirken ne kadar sevimli olurlarsa olsunlar, peynirden her zaman kaçınması gereken bazı köpekler vardır.

Ne yazık ki bazı köpekler var, ne kadar sallarlarsa salsınlar peynir çıkınca yiyemez. her zaman en iyisidir veterinerinizle konuşun Peyniri köpeğinizin diyetinin normal bir parçası olarak tanıtmadan önce, onlar için güvenli olmasını sağlayın.

Acı çeken köpekler kronik pankreatit veya geçmişte akut pankreatit alevlenmeleri olanlara peynir yedirilmemelidir. Küçük bir miktar bile pankreaslarının üstesinden gelemeyeceği kadar fazla olabilir ve onları çok hasta edebilir.

Böbrek hastalığı olan köpekler de peynirden kaçınmalıdır. Bunun nedeni peynir yağ ve tuz oranı yüksek , bu nedenle çok sık beslenildiğinde böbreklere daha fazla zarar verebilecek yüksek tansiyona neden olabilir.

Aynı şey köpekler için de geçerli hassas mideler . Köpeğiniz bağırsak sorunlarına yatkınsa veya belirli bir reçeteli diyetle besleniyorsa, peyniri tolere etmeleri pek olası değildir. Yavru köpeğinizin hassas bir midesi olmasa bile, bazen yeni yiyeceklerin bir kısmını vermek onları biraz gazlı veya ishale neden . Bu sadece peynirin bir yan etkisi olabilir, ancak birkaç günden fazla devam ederse, veterinerinizden randevu almanız gerekecektir.

Köpeğime Ne Kadar Peynir Verebilirim?

Jack Russell Brie için Yalvarıyor

Ölçülü olmak çok önemlidir, bu yüzden köpeğinize biraz peynir sunarken %10 ikram kuralına uyun.

Her şeyde olduğu gibi, peynir de tüylü dostunuz tarafından ölçülü olarak tüketilecek bir şeydir. Çok fazla aslında kötü bir şey olabilir . Peynir mükemmel bir ek protein, vitamin ve mineral kaynağı olabilse de, yağ ve kalorisi de yüksektir. Evcil hayvanınız, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli, eksiksiz köpek mamasından alıyor olmalıdır. Özel ikramlar, günlük kalori alımının yalnızca %10'u kadar olmalıdır.

Çok fazla peynir kilo alımına ve obeziteye neden olabilir. Obezite, diyabet gibi her türlü diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüylü arkadaşınızı düzenli olarak yüksek yağlı yiyeceklerle beslemek, pankreatit geliştirme şanslarını da artırabilir. Bu, potansiyel olarak ciddi bir durumdur ve pankreas iltihaplanır . Bazı ırklar, örneğin Minyatür Schnauzerler ve horoz İspanyolları , özellikle bu duruma eğilimlidir.

Günlük veya ideal olarak birkaç günde bir az miktarda peynirin çoğu köpeğe herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Emin olun yavrularınızın büyüklüğüne uygun miktarda peynir verin. Danua büyüklüğünde bir porsiyon bir Chihuahua için oldukça fazla olurdu!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler peynir kabuğu yiyebilir mi?

  Mavi peynir gibi bazı peynir kabukları köpekler için tehlikeli küfler içerebilir. Diğerleri, köpeklerin sindiremeyeceği balmumu içerir. Bu kabukları yavrularınıza beslememek en iyisidir. Brie gibi yumuşak peynir kabukları köpeklere küçük miktarlarda verilebilir.

 • Köpekler çedar peyniri yiyebilir mi?

  Evet, köpekler kaşar yiyebilir. Cheddar peyniri diğer peynirlere göre daha az laktoz içerir, bu nedenle kolayca sindirilebilir. Küçük çedar parçaları, ilacı saklamak için veya eğitim sırasında yüksek kaliteli bir ödül olarak harika bir seçenektir. Köpekler için toksik olan otlar, soğan veya sarımsak gibi ek bileşenler içeren kaşarlardan kaçının.

 • Bir köpeğe ne kadar peynir verebilirsiniz?

  Peynir en iyi şekilde köpeklere sağlıklı ve eksiksiz bir diyetin yanı sıra bir tedavi olarak verilir. Ödüller, köpeğinizin günlük yiyecek alımının sadece %10'unu oluşturmalıdır. Her gün az miktarda peynir zarar vermemelidir. Fido laktoz intoleransı varsa çok az ve seyrek miktarda peynir verilmelidir.

Son düşünceler

Evet, peynir ölçülü olarak köpeklere beslenebilir ve çoğu peynir, yavrularınız için harika lezzetli bir muamele yapar. Ancak, köpeğinizin normal diyetinin yanı sıra günlük yiyecek alımının maksimum %10'unu oluşturması gerektiğini unutmayın.

Mavi peynir gibi bazı peynirlerden ve peynir yiyemeyen bazı köpeklerden uzak durulmalıdır. laktoz intoleransı veya pankreatit . Peynir, evcil hayvanınızın ilaçlarını almasını sağlamak ve eğitim için yüksek kaliteli bir ödül olarak özellikle yararlıdır.

Yorumlar