İngiliz Mastiff Büyüme Tablosu: Erkek ve Kadın Ağırlık ve Boyu

İngiliz Mastiff Büyüme Tablosu: Erkek ve Kadın Ağırlık ve Boyu

Dev İngiliz Mastiff kesinlikle büyük bir köpektir. Buna hiç şüphe yok: boyutları ve yapıları komuta ediyor. Ama bu kadar büyümelerine neyin sebep olduğunu merak ettiniz mi?

Metin ile yerde hasta köpek Reklamcılık

Birincisi, şaşırtıcı bir büyüme hızına sahipler, bu yüzden boyutları hızla gelişiyor. İlginç bir şekilde, diğer birçok köpeğe göre olgunluğa erişmeleri daha uzun sürer. sahibi olarak bir ingiliz mastifi , mümkün olduğunca güçlü olabilmesi için köpeğinizin büyüdüğünden emin olmak istersiniz. Ancak, yavru köpeğiniz büyüdükçe bazı sorular sormak zorundasınız.Bazı yavrular diğerlerinden daha hızlı büyüyebilir. Bu, birçok evcil hayvan ebeveyni için biraz kafa karışıklığına neden olmak zorundadır. Elbette, büyük ve hacimli olacaklarını biliyorsunuz, ancak yolda olduklarından emin olmak için ağırlık kilometre taşlarını keşfetmeye değer. Köpeğinizin düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için karşılaştırma noktalarına sahip olmak her zaman iyidir. İngiliz Mastiff büyümesine birçok faktör girer ve bunları bu makalede inceleyeceğiz.

Yetişkin bir Mastiff'ten neler bekleyebileceğinizi keşfedin ve ayrıca bir İngiliz Mastiff köpek yavrusunun her ay nasıl büyüdüğü hakkında daha iyi bir fikir edinin. Kullanışlı ve güvenilir bir referans noktanız olması için köpeğinizin büyüme grafiğini de paylaşıyoruz. Ardından, köpeğinizin büyümesine katkıda bulunan farklı faktörleri keşfediyoruz. Son olarak, bu dev türün büyümesiyle ilgili en sık sorulan sorulardan bazılarını yanıtlıyoruz.

İçindekilerNe bekleyebileceğinizi

mastiff köpek yavrusu

Yavruluk, köpeğinizin hayatındaki en önemli gelişim dönemidir, bu yüzden bunu doğru yapmak önemlidir.

İngiliz Mastifflerinin büyüyüp büyük, güçlü köpekler olacaklarını biliyoruz. Bununla birlikte, ne bekleyeceğinizi bilmek de yardımcı olur. Bu, yavru köpeğiniz büyüdükçe tüm değişikliklere hazırlanmamıza yardımcı olacaktır. Büyüme çizelgeleri yardımcı olsa da, buna en iyi nasıl bakacağımızı anlamamız gerekiyor.bizimköpekler vücutlarını doldururken. İlk yıllarda meydana gelen birçok gelişimsel değişiklik hakkında bilgi edinmek de iyidir. Yavru büyüme ortalamalarına girmeden önce, her köpeğin farklı olduğunu kendimize hatırlatmak için hızlı bir adım atalım.

hatırlatıcılar

Bu makale, bir İngiliz Mastiff'in tipik büyümesini ayrıntılarıyla anlatmaktadır, ancak yavru köpeğinizin yolu değişebilir. Büyümelerini aşan veya yavaşlatan büyüme atakları veya platolar yaşayabilirler. Bu normal. Yavrunuz ayrıca iki yaşından sonra da büyüyebilir. Genel sağlıkları da gelişimlerini belirler, bu nedenle onları uygun şekilde beslemeye ve yaralanmalardan kaçınmaya özen gösterin. Sonuç olarak, yavru köpeğiniz bu ortalamalardan daha büyük veya daha küçük olabilir; Büyüme veya büyüme eksikliğinden endişe duyuyorsanız, yavrularınızın sağlıklı büyüyüp büyümediğini görmek için bir veterinere danışmak iyi bir fikirdir.
Köpek Büyüme Zaman Çizelgesi

İşte ortalama İngiliz Mastiff köpek yavrusu büyümesinin bir zaman çizelgesi ve geliştikçe onlardan ne bekleneceği. Ayrıca bu süre zarfında yavru köpeğinize sağlamanız gerekenleri de ele alıyoruz.

genç mastiff

İngiliz Mastiff'ler büyümek için uzun zaman harcarlar, bu nedenle en iyi sağlığı sağlamak için büyümelerini yakından izlemek akıllıca olacaktır.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Yavru köpeğinizin doğduğu andan yaklaşık iki haftalık olana kadar onlarla yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu zamanda, sağır ve kör oldukları için tamamen annelerine bağımlıdırlar. İyi beslendiğinden emin olmak için anneyi yakından takip etmek iyi bir fikirdir, ancak aksi takdirde yavruların kendi işlerini yapmasına ve kalplerinin yettiği kadar süt emmesine izin vermelisiniz. Yavruların gözleri açılmaya ve sağırlıklarının kaybolmaya başladığı iki haftalık bir işarettir.köpek parkı küçük rock ar

1 ay

Yaklaşık bir aylık ila beş haftalıkken, yavru köpeğinizin duyuları önemli ölçüde gelişmiştir. Çöp arkadaşlarıyla daha sosyal olmaya başlarlar. Bu noktada, en azından annelerinin sütünü kesmeye başladılar. Bu noktada onlara ıslak mama vermeye başlayabilirsiniz. Erken sosyalleşmelerine yardımcı olmak için kardeşleriyle oynamak için çok zamanları olduğundan emin olun.

2 ay

Yavru köpeğinizi annesinden ayırmanın zamanı geldi. Bu noktada sütten tamamen kesilmelidirler. itaat eğitimi yaşamlarının geri kalanında davranışları için iyi bir temel oluşturduğu için bu aşamada başlamalıdır. Ev eğitimi kolayca gelmelidir. Ayrıca insanları ve diğer hayvanları ısırmamaları veya kıstırmamaları öğretilmelidir. Şu anda, daha normal bir gelişme olduğunu görmeye başlıyoruz.

İşte erkek ve dişi İngiliz Mastiff'lerinden bekleyebilecekleriniz. Bu gözleme bu bölümün geri kalanında devam edeceğiz.

 • hastalıklar : ortalama 29 pound ağırlığında ve 13,5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 24 pound ağırlığında ve 12 inç civarında duruyor.

3 ay

İngiliz Mastiff yavru köpeğinizin eğitimi ve sosyalleşmesi üç aylıkken devam ediyor. Tasma ve koşum hissine alışmaları için bu zamanda tasma eğitimine başlamak iyi bir fikir olacaktır. Yavru köpeğiniz için aşırı efor çok zor olabileceğinden, onları henüz uzun yürüyüşlere çıkarmamaya dikkat edin. Sert yüzeylerde uzun mesafeler yürümek de uygun kemik gelişimini bozabilir. Gelecekte çok yönlü bir köpek olması için köpeğinizi yeni insanlara, hayvanlara, yerlere ve durumlara maruz bırakmaya devam edin. • hastalıklar : ortalama 45 pound ağırlığında ve 15,5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 39 pound ağırlığında ve 13,3 inç civarında duruyor.

4 ay

Dört ay civarında, yavru köpeğiniz yeni evine mutlu bir şekilde yerleşmiş olmalıdır. Her zamanki gibi itaat eğitimine ve sosyalleşmeye devam edin. Her ikiniz de eğitime yardımcı olması için derslerden yararlanabilirsiniz. Köpek anaokulu sınıfları, köpeğinizin diğer köpeklerin yanında en iyi nasıl davranacağını anlamasına yardımcı olmak için de iyi bir fikirdir. Bu onların kendine güvenen, agresif olmayan yetişkinler olmalarına yardımcı olacaktır. Hayatlarının bu noktasında ağır egzersiz yapmadıklarından emin olun, çünkü bu onlara zarar verebilir.

 • hastalıklar : ortalama 60 pound ağırlığında ve 18 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 50 pound ağırlığında ve 17 inç civarında duruyor.

5 ay

Mastiff yavru köpeğiniz beş aylık olduğunda, ne kadar hızlı büyüdüklerine şaşırabilirsiniz! Büyüdükçe, öğrendikçe ve oynadıkça başa çıkılması zorlaşmaya başlayabilirler. Onlara karşı sabırlı olmanızı ve iyi davranışları ödüllendirmenizi öneririz. Olumlu pekiştirme, eğitimlerinde tüm farkı yaratabilir. Gerektiğinde davranış eğitimi derslerine devam edebilirsiniz. Bu yaşta daha fazla oyun zamanı sunmaya başlayın, ancak yine de bu yaşta köpeğinizi yalnızca kısa sürelerle egzersiz yapmanızı öneririz.

 • hastalıklar : ortalama 80 pound ağırlığında ve 20 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 65 pound ağırlığında ve 18 inç civarında duruyor. Bu, erkek köpeklerden belirgin şekilde daha küçük olmaya başladıkları yaştır.

6 ay

Köpeğiniz altı aylık olduğunda, vücutlarını gerçekten iyi doldurmaya başlıyorlar. Onlara bir yapı hissi vermek için yavru köpeğinizle rutinlere başlayın. Hayatlarının bu noktasında sağlam ve kendine güvenen bir lider olmak, sizi otorite figürü olarak görmelerine yardımcı olacaktır. Abartılı olabilirler, ancak yine de onlara sabırla davranmalısınız. Gördüğünüz gibi kötü davranışları engellediğinizden emin olun, ancak her zaman iyi alışkanlıkları da teşvik edin.

 • hastalıklar : ortalama 100 pound ağırlığında ve 21.5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 80 pound ağırlığında ve 19 inç civarında duruyor.

7 ay

Yavru köpeğiniz yedi aylıkken, sizinle birlikte günlük yaşamlarına iyi uyum sağlamalıdır. Rutinleriniz iyi bir şekilde hazırlanmalı ve günlük olarak takip edilmelidir. Zaman zaman tepki göstermeleri normaldir, ancak yine de kötü davranışları caydırmak için onlara karşı sıkı durmalısınız. Bu noktada evini paylaşan insan ve hayvanlara iyi uyum sağlamaları gerekir. Sosyalleşme, korkularını yenmelerine yardımcı olmak için yeni insanlarla devam etmelidir. • hastalıklar : ortalama 125 pound ağırlığında ve 22,5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 90 pound ağırlığında ve 20 inç civarında duruyor.

8 ay

Sekizinci ay geldiğinde, İngiliz Mastiff'inizin size oldukça iyi bağlandığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle, çok uzun süre yalnız bırakılırlarsa ayrılık kaygısı geliştirmeye başlayabilirler. Bu yıkıcı davranışlara yol açabilir. Mümkün olduğunda, sıkılmamaları ve yalnız kalmamaları için köpeğinize bakması için birini bırakmak en iyisidir. Ayrılık kaygısının ötesinde, köpeğiniz tatmin edici bir hızda olgunlaşmalıdır. Uygun bir programda yemek yemeli, egzersiz yapmalı ve sosyalleşmelidirler.

 • hastalıklar : ortalama 140 pound ağırlığında ve 23,3 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 100 pound ağırlığında ve 20,5 inç civarında duruyor.

9 ay

Köpeğinizin dokuz ay civarında daha hızlı olgunlaşmaya başlamasını bekleyebilirsiniz. Hala çok oyuncu olacaklar, ancak ihtiyaçları karşılanırsa nispeten iyi davranmalıdırlar. Hayal kırıklığına uğradıklarında çok yıkıcı olabileceklerini unutmayın, bu yüzden her zaman ilgilenildiğinden emin olun. Oyuncaklar, onları zihinsel ve fiziksel olarak uyarmanın harika bir yoludur, bu yüzden onlara bol bol verdiğinizden emin olun.

 • hastalıklar : ortalama 155 pound ağırlığında ve 24,5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 110 pound ağırlığında ve 21.3 inç civarında duruyor.

10 ay

On ayda, köpeğinizin büyümesinin yavaşladığını göreceksiniz. Bu normaldir ve geliştirme sürecinin bir parçasıdır. Yine de sınırsız bir enerji bekleyebilirsiniz, ancak yine de, artık güven ve iyi bir ilişki kurduğunuz için sizi dinlemeye daha meyilli olacaklardır.Bu, onları daha uzun yürüyüşlere çıkarabileceğiniz yaş civarındadır, ancak onlara kaldırabileceklerinden fazlasını vermemelisiniz. Günde iki kez 25 dakikalık yürüyüş, enerjilerini harcamalarına yardımcı olacak tüm farkı yaratacaktır.

 • hastalıklar : ortalama 165 pound ağırlığında ve 25 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 115 pound ağırlığında ve 21.5 inç civarında duruyor. Dişilerin genellikle bir büyüme platosuna ulaştığı yer burasıdır.

11 ay

Köpeğiniz on bir aylık olduklarında ev hayatına çok iyi uyum sağlamalıdır. Ailenizin yerleşik bir üyesi olacaklar ve bu şekilde hareket etmelidirler. Her ne kadar günde iki seansa bölünmüş bir saatlik yürüyüşe ihtiyaç duysalar da, yumuşamaya ve daha rahat olmaya başlarlar. Ayrıca bahçede veya köpek parkında sizinle oyun oynamaktan da faydalanırlar. Ancak kazara yaralanmamaları için çok yorucu bir şey yapmadığınızdan emin olun.

 • hastalıklar : ortalama 170 pound ağırlığında ve 25,5 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 115 pound ağırlığında ve 21.7 inç civarında duruyor.

1 yıl

Bu noktada, köpeğiniz artık birinci yaş gününe ulaştığına göre, ev hayatı uyumlu olmalıdır. Bazen boyutları göz önüne alındığında onları dizginlemek zor olabilir, ancak bu yüzden erken itaat eğitimi çok önemlidir - yapmadığınızı hayal edin! Büyümelerini uygun beslenmeyle desteklemeye devam edin ve yetişkin vücutlarına dönüşmelerine yardımcı olmaya özen gösterin. Mastiff'inizin, bir yıllık işareti geçmiş olsa bile, hala biraz büyümesi var!

 • hastalıklar : ortalama 175 pound ağırlığında ve 26 inç civarında duruyor.
 • dişiler : ortalama 120 pound ağırlığında ve 22,5 inç civarında duruyor.

Sonra ne olur?

Sudaki Köpek

Mastiff'ler çok özel köpeklerdir, çünkü tam vücut olgunluğuna ulaşmaları uzun zaman alır.Beş yaşına geldiklerinde bile büyüyebilirler. Bu nedenle, bir yıl geçtikten sonra köpeğinizin büyümeye devam etmesi tamamen normaldir. Yaşlandıkça büyümelerini takip etmek iyi bir fikirdir. Köpeğinizin yolda olup olmadığını görmek için notları veterinerinizle karşılaştırabilirsiniz. Ancak, gerçekten önemli olan genel sağlıklarıdır. Köpeğiniz sağlıklıysa, ne kadar büyük oldukları konusunda endişelenmenize gerek yok.

Tam Yetişkin İngiliz Mastiff

Muhteşem, sevecen, sakin Mastiff'iniz beş yılda çok büyümüş olacak. Hem ağırlık hem de boy olarak gerçekten büyük olmalarını bekleyebilirsiniz - aynı zamanda kalpleri de. Bu köpekler çok tatlıdır ve yanınızda olmaktan başka hiçbir şeyi sevmezler.

Rakamlarla ilgili olarak, dikkate alınması gereken çok şey var. Erkek İngiliz Mastiffleri 160 ila 230 pound arasında herhangi bir ağırlığa sahip olacaktır. Dişiler çok daha küçüktür, 120 ila 170 pound ağırlığındadır. Yüksekliğe gelince, biraz daha zor. AKC standardı, tam yetişkin Mastiff'ler için belirli bir maksimum yükseklik vermez. Bununla birlikte, erkekler en az 30 inç ve dişiler 27.5 inç boyundadır.


Büyüme Grafikleri

İngiliz Mastiff için iki büyüme çizelgesi hazırladık - biri kilo takibi ve diğeri boy için. Bu, köpeğinizin büyümesi düşünüldüğünde hızlı ve kullanışlı bir referans noktası sağlar. Verdiğimiz sayıların ortalama olduğunu unutmayın; köpeğiniz bu standartların dışında kalabilir.

Ağırlık

YaşErkek Ağırlığı (lbs.)Kadın Ağırlığı (lbs.)
2 ay2924
3 ayDört beş39
4 ay60elli
5 ay8065
6 ay10080
7 ay12590
8 ay140100
9 ay155110
10 ay165112
11 ay170115
12 ay175120
14 ay185125
16 ay189126
18 ay192129
2 yıl205135
3 yıl220167.5
4 yıl225175
5 yıl227.5185

Gördüğünüz gibi, bu köpeklerin çoğu, birçok insandan daha ağır olacak şekilde büyür - bu da onları bir avuçtan çok daha fazla yapabilir! İtaat eğitimi, heyecanlandıklarında üzerine atlayarak kimseyi devirmemelerini sağlamak için kritik öneme sahiptir.

Yükseklik

YaşErkek Ağırlığı (lbs.)Kadın Ağırlığı (lbs.)
2 ay13,512
3 ay15.513.3
4 ay1817
5 ayyirmi18
6 ay21.519
7 ay22.5yirmi
8 ay23.320.5
9 ay24.521.3
10 ay2521.5
11 ay25.521.7
1 yıl2622.5
Tam büyümüş3027.5

AKC, bir İngiliz Mastiff'in maksimum büyümesi için bir standarda sahip olmadığından, bu çizelge ağırlıktan daha kısadır. Tamamen büyüdüğünde, erkekler yaklaşık 30 inç boyunda ve dişiler için 27.5 inç boyunda olmalıdır. Ancak birçok köpek bu sayıların dışında kalmaktadır.


Dikkate alınacak faktörler

nefes nefese köpek

Mastiffler büyümek için uzun zaman harcarlar, bu nedenle en iyi sağlığı sağlamak için büyümelerini yakından izlemek akıllıca olacaktır.

Köpeğinizin düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için bu faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Bunlar aynı zamanda, yavrularınızın büyümesini etkileyen faktörleri anlamanıza yardımcı olacak ve hayal ettiğiniz gibi gitmese bile, dinlenmenize izin verecektir.

Genetik

İngiliz Mastiffleri dev köpekler olarak yetiştirilir. Bu onların genetik çizgisinin bir parçasıdır, ancak bazı köpekler diğerlerinden daha büyüktür. Genellikle ebeveynlerine bakarak köpeğinizin ne kadar büyük olacağının iyi bir resmini elde edebilirsiniz, ancak bu boyutun tezahür edeceğini her zaman garanti edemezsiniz. Bu, genel genetik resmin sadece küçük bir parçasıdır.

Ebeveynlerin, yavrularının kendilerinden daha küçük, aynı boyda veya daha büyük olacağını gösteren genleri olabilir ve köpeğiniz o noktaya gelene kadar bunu anlamanın bir yolu yoktur. Ebeveynlerin ne tür yavrular ürettiğini görmek için yetiştiricinizden önceki yavru hatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Beslenme

Beslenme, köpeğinizin sağlığının temelidir ve köpeğinizin ne kadar büyüyeceğini veya küçüleceğini belirleyen bir faktör olabilir. Aşırı beslemenin mümkün olan en büyük köpeğe yol açacağı yaygın bir yanılgıdır. . Gerçekte, bu sadece sayısız önlenebilir hastalığa neden olabilen obeziteye giden yolu açıyor.

Gelişimin ilk iki ayında, köpeğinizin annesinden yeterince süt aldığından emin olun. Köpeğinizi günlük olarak uygun büyüklükte birkaç öğün beslemeniz önemlidir. Mastiffler için en iyi köpek maması , dengeli sağlık ve beslenmenin sağlanması. Mama, büyüyen vücutlar için gerekli olan tam ve dengeli besinleri sağlayan büyük veya dev cins köpekler için tasarlanmalıdır. Onlara vitamin ve mineral vermek de büyümeyi sağlamaya yardımcı olabilir.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Büyüme atakları ve platolar, herhangi bir yaştaki herhangi bir gelişmekte olan köpeğin başına gelebilir. Bazen köpeğinizin hayatında belirli dönemlerde yaylalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, dişi İngiliz Mastiff'leri genellikle on ay civarında bir platoya ulaşır. Büyüme ataklarının veya platoların tam olarak beklediğiniz anda gerçekleşeceğine güvenemezsiniz, ancak köpeğinizin kendi hızında büyümek için elinden gelenin en iyisini yaptığını anlamak önemlidir. Büyüme atakları rastgeledir, bu yüzden onlar hakkında çok fazla stres yapmayın. Sadece köpeğinize bakmak için elinizden gelenin en iyisini yapın, gerisini onların vücutları halledecektir.

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Köpeğinizi erken yaşta kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, büyümesini engellemeyecektir. Bununla birlikte, büyük bir cins köpek olarak, İngiliz Mastiff'inizin eklemleri etkilenebilir. Bazı araştırmalar, erken kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın bir köpeğin büyüme plakasını etkileyebileceğini göstermektedir. Bu, kapanmasını geciktirebilir ve köpeklerin normalde olduğundan daha uzun büyümesine izin verebilir. Bu kulağa hoş gelse de, bu onları daha sonraki yaşamlarında eklem hastalığına yatkın hale getirebilir.

Köpeğinizi kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın ne zaman uygun olduğunu veterinerinize sorduğunuzdan emin olun. Genel bir kural olarak, dişiler ilk ısı döngüsünden sonra sabitlenmelidir, erkekler ise yaklaşık iki yaşında değiştirilmelidir.

Fiziksel sağlık

Dikkate alınması gereken son faktör, köpeğinizin genel fiziksel sağlığıdır. Yavru köpeğiniz uzun süre rahatsız olursa, bu büyümesini engelleyebilir. Kötü sağlık, vücudun tam potansiyeline ulaşmasına izin vermez, bu nedenle her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için hasta köpeğinizi veterinere götürün.

Alman kurdu border collie karışımı

Aşırı efor, köpeğinize zarar verebileceğinden kaçınılması gereken başka bir faktördür. English Mastiff'inizi aşırı egzersiz yapmamaya dikkat edin.

Son olarak, büyük boyutları göz önüne alındığında, Mastiff'inizin oynaması için çok fazla alana izin vermek çok önemlidir. Bu, yaralanmayı önlemeye yardımcı olur ve kaslarının tam ve serbest hareket yoluyla gelişmesini sağlar.


Sıkça Sorulan Sorular

Kameraya bakan köpek

Köpeğinizin büyümesini izlemek bir tür endişeye neden olabilir - bu sevgi dolu bir evcil hayvan ebeveyni için normaldir.

Sadece köpekleri için en iyisini isteyen English Mastiff sahiplerinin en sık sorulan sorularına cevap verelim.

İngiliz Mastiff'im ne zaman büyümeyi bırakacak?

Bu dev cins hızlı bir şekilde büyür; birçoğu üç ay içinde iki katına çıktı! Ancak, yavaş yavaş tam olgunluğa ulaşacaklar - yaklaşık iki yaşında bir yerde. Buna rağmen, dört yaşından sonra bile büyümeye devam edecekler!

Köpeğinizin büyüme hızı iki yıllık işarette stabilize , böylece köpeklik döneminde olduğu kadar hızlı bir şekilde büyümeyecekler. Bununla birlikte, eskisi kadar belirgin olmasa da, yine de kilo ve inç kazanmalarını bekleyebilirsiniz. Büyüme 5 yaş civarında durur , bu noktada mükemmel masif olacaklar.

Mastiff'im ne kadar hızlı büyüyebilir?

İngiliz Mastiffleri şaşırtıcı bir hızla büyüyor . Bununla birlikte, köpeğiniz rastgele büyüme ataklarına ve platolara duyarlı olduklarından, bu oranı sabitlemenin gerçek bir yolu yoktur.

Genetiği tartıştığımızda olduğu gibi, ne kadar büyüyebileceklerine dair kaba bir gösterge için köpeğinizin ebeveynlerine ve akrabalarına bakabilirsiniz. Ancak, sonuçlarınız büyük olasılıkla değişecektir. Bazı köpekler küçük yaşta başlayabilir, ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde aniden kilo ve boy bakımından artabilir. Diğer bazı köpekler, yavru arkadaşlarından daha büyük başlayacak, ancak daha sonra bir platoya ulaştıktan sonra büyümeleri yavaşlayacaktır.

İngiliz Mastiffleri de dahil olmak üzere dev boy ırklar arasında çok fazla boyut farkı olabilir.

Yavru köpeğim büyüme sancıları yaşayacak mı?

Araştırmalar gösteriyor ki yavru köpekler gerçekten büyüme sancıları yaşamazlar . Bununla birlikte, bazı ortopedik koşullar onlara ağrı verebilir. Diyelim ki topallama, şişme, olağandışı bir yürüyüş veya daha önce eğlenceli aktivitelere katılma konusunda tereddüt fark ettiğinizi varsayalım. Bu durumda, neler olup bittiğine daha yakından bakmak için köpeğinizi veterinere götürmeye değer.

Köpeğinizin çok kaba oynamasına veya çok fazla egzersiz yapmasına izin vermek, yaralanmaya neden olabilir ve bu da onlara acı verebilir. Köpeğinize oynaması için bolca yer vermeye özen gösterin ve kendilerini aşırı zorlamalarına izin vermeyin. Bu önlemler yaralanma olasılığını en aza indirecektir.

Mastifflerde ortak olan bazı durumlar nelerdir?

Büyüyen İngiliz Mastifflerini etkileyen en yaygın koşullar şunlardır: ortopedik . Dev bir cins oldukları için Mastiff'ler yaşayabilir hipertrofik osteodistrofi büyüdükçe. Bu durum, genellikle ateşin eşlik ettiği büyüme plakalarında ağrılı şişmeye neden olur. Bu sorun çoğu zaman kendi kendine çözülür.

Büyüyen Mastifflerde yaygın olarak görülen bir başka durum da uyluk kemiğinin kalça yuvasına tam oturmadığı kalça displazisi . Bu çok acı vericidir ve artrite ilerleyebilir, bu nedenle sorunu onarmak için ameliyat önerilir. Neyse ki, en saygın yetiştiriciler kalça displazisi için tarama yapar ve bu durumdaki ebeveynlerin üremesine izin vermez.

Ya İngiliz Mastiff'im doğru ağırlıkta değilse?

İngiliz Mastiff'iniz doğru ağırlıkta değilse, en iyi hareket tarzını değerlendirmenin birkaç yolu vardır. Bir Mastiff'in ağırlığı, boyut olarak ne kadar büyük olduklarına bağlı olacaktır. Yaşlandıkça daha tıknaz olmalarını beklemelisiniz. Köpeğinizin fazla kilolu mu yoksa zayıf mı olduğunu anlamak için iyi bir test, kaburgalarını kontrol etmektir. Köpeğinizin kaburgalarına hafifçe bastırarak, göremeseniz de onları hissedebilmelisiniz.

Çok fazla yağ, dengeli bir diyet ve ekstra egzersiz gerektirecektir. Çok az yağ veteriner yardımı gerektirecektir. Düşük kilolu bir köpeğin iç parazitler için solucanların temizlenmesi gerekebilir. Sonuçta, her zaman için iyi bir fikirdir veterinerinizden fazla kilolu veya düşük kilolu köpekler için çözümler belirlemesine yardımcı olmasını isteyin.


Son düşünceler

İngiliz Mastiff'leri, büyümek için yapacak çok şeyi olan iri ve hantal köpeklerdir. Yaşlandıkça, ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir, çünkü onlara mümkün olan en iyi bakımı sağlamanızı isterler.

Mastiff'inizin büyüme modellerini daha iyi anladığınızı umuyoruz. Köpeğinizin büyümesine sayısız faktör katkıda bulunur, ancak araştırmaya zaman ayırdığınız için sizi alkışlıyoruz, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Bu şekilde köpeğinize en iyi bakımı verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Köpeğinizi düzenli veteriner kontrolleri için getirdiğinizden emin olun. Bu şekilde, köpeğinizin en iyi büyüme potansiyeli için doğru yolda olup olmadığını açıkça görebilirsiniz.

Yorumlar