Köpekler Zencefil Yiyebilir mi? Zencefil Köpekler İçin Güvenli mi, Zararlı mı?

Köpekler Zencefil Yiyebilir mi? Zencefil Köpekler İçin Güvenli mi, Zararlı mı?

Zencefilin insanlar için önerilen bazı sağlık yararları vardır, ancak hiç düşündünüz mü? köpeğinize zencefil beslemek ? Bir insan olarak zencefil almaya karar verdiğiniz bazı durumlar olabilir, ancak belki de yavrularınızın benzer rahatsızlıklar için bazılarına sahip olmasına izin vermeyi düşünüyorsunuz? Bunu yapmadan önce, dikkate alınması gereken bazı önemli şeyler var.

Zencefil bir bitki köküdür. Asya, Doğu ve Afrika yemeklerinin çoğunda çiğ ve pişmiş olarak kullanılır ve ayrıca kurutulmuş ve öğütülmüş olarak da satın alınabilir. Tarihsel olarak zencefil, Geleneksel Çin Tıbbında ve Batı Bitkisel Tıbbında önerildi ve özellikleriyle ilgili bir araştırmadan geçiyor. Çoğu süpermarkette bulmak kolaydır. Tadı zingy ve keskin.Ama Ginger köpeğinize zarar verebilir mi? üzüm gibi , çikolata , bazı fındık ya da köpeğinizin yutabileceği diğer şeyler? Hemen konuya girelim ve beklentilerinizin neler olduğuna bir göz atalım. yavru biraz zencefil yiyor .

İçindekiler

Zencefil Köpekler İçin Güvenli mi?

Yeterince küçük miktarlarda, zencefil köpeklerin yemesi için güvenlidir . Toksik değildir, ancak daha büyük miktarlarda sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Çiğ zencefil, toz zencefil, zencefil suyu ve kuru zencefilin hepsinin köpeklerin yemesi için güvenli olduğu düşünülmektedir. Bazı köpekler, özellikle cilde uygulandığında zencefile alerjisi var gibi görünmektedir. Tüm yiyeceklerde olduğu gibi, onu köpeğinize beslemeye karar verirseniz, biraz denemek ve olumsuz etkiler için evcil hayvanınızı 48 saat izlemek iyi bir fikirdir.Zencefil Köpekler İçin Tehlikeli Olabilir mi?

masada zencefil

Aşırı miktarda olmadığı sürece, Zencefil genellikle köpekler için iyidir.

Tüm yiyecekler gibi, zencefil de bazı köpeklerle aynı fikirde olmaz ve potansiyel olarak mide rahatsızlığına neden olur. Ayrıca zencefil çok liflidir. Bu, sindirimi zorlaştırabilir ve bu nedenle daha küçük miktarlarda beslenmelidir. Köpeğinizin dayanmasını isteyeceğiniz son şey, sonrasında bağırsak tıkanıklığıdır. sıkışabilecek bir şey yemek .

Ayrıca zencefilin cilt ile teması alerjik reaksiyona neden olmak . Bu, döküntü, kızarıklık veya kurdeşen ve ayrıca ani ve şiddetli kaşıntı olarak görünebilir. Köpeğinizin cildine fazla bulaşması pek olası olmasa da toz zencefil konusunda dikkatli olmalısınız. Toz zencefil dudaklara kolayca temas edebilir ve nefes alabilir, bu da burnun hassas dokularında benzer bir alerjik tepkiye neden olabilir.Zencefil köpeklerde gerektiği gibi çalışılmamıştır. . Alerjiler dışında zencefilin köpekler için henüz tanımlanmamış başka sorunlara da yol açması mümkündür. Özellikle hamile, emziren veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan köpeklere zencefil vermekten kaçınmalısınız. Bilinen pıhtılaşma bozuklukları olan köpeklere zencefil vermekten de kaçınmalısınız. Bunun nedeni zencefilin dolaşımı etkileyebileceği düşünülüyor. Ek olarak, zencefilin birkaç yaygın ilaçla etkileşime girdiği düşünülmektedir. Bu nedenle, köpeğinize düzenli olarak zencefil vermeyi planlıyorsanız, güvenli olduğundan emin olmak için köpeğinizin diğer ilaçları hakkında veterinerinizle konuşmalısınız.

koyun kurabiyesi

Zencefilin Sağlığa Faydaları

Zencefil

Zencefil, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere birçok besinsel sağlık yararına sahiptir.

Zencefil, küçük dozlarda köpekler için bazı sağlık yararları sağlayabilir. İnsanlarda olduğu gibi, yavrularınızın bağışıklık sistemine yardımcı olabilecek bir dizi vitamin ve mineral içerir. Orta miktarda beslenirse, Zencefil'in köpeğiniz için sağlığa faydalarına bir göz atalım.Vitaminler, Mineraller ve Besinler

Ham zencefil kökü keskin, keskin bir kokuya sahiptir. Buna gingeroller ve diğer fitokimyasallar neden olur. Gingerollerin vücuttaki serbest radikallerin sayısını azaltmaya yardımcı olan mükemmel antioksidanlar olduğu düşünülmektedir. Ham zencefil kökü içerir B ve C vitaminleri ile potasyum ve bakır mineralleri ılımlı miktarlarda. Bununla birlikte, daha yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip birçok meyve ve sebze vardır, bu nedenle zencefil normalde vitamin takviyesi yapmanın iyi bir yolu olarak önerilmez.

Zencefilin Bulantı Önleyici Etkileri

Zencefilin bulantı önleyici etkileri insanlarda dikkatle incelenmiştir. Zencefilin birçok koşulda ve bir dizi klinik çalışmada mide bulantısını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, birkaç meta-analiz ( bir , 2 ) (bilimsel kanıtın en iyi şekli), plaseboya kıyasla zencefilin olumlu bir etkisi olduğunu da göstermiştir. Köpeklerde çok daha az araştırma var- ama bir çalışma bunu gösterdin mi zencefil deneysel olarak indüklenen mide bulantısını azaltabilir .

Zencefilin Kalp Kurduna Karşı Etkileri

Birkaç çalışma ( bir , 2 ) zencefilin enfekte köpeklerde vücutta dolaşan bebek kalp kurdu sayısını azaltabileceğini öne sürdü. Ancak, bu tam olarak araştırılmamıştır. Ayrıca, çalışmalardan biri köpeklerin birkaç gün hastalandı tedaviye başladıktan sonra. Zencefilin kalp kurdunu iyileştirmediğini ve tamamen engellemediğini biliyoruz - ama yardımcı olabilir. Ayrıca, zencefilin bu kullanımı önerilmeden önce daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Zencefil Doggy Dementia'ya Yardımcı Olabilir

Sıçanlarda yapılan çalışmalar ( 3 , 4) Zencefilin beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye ve Alzheimer benzeri hastalıkları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. oradayken köpeklerde bu etki için henüz kanıt yok , insanlardaki kanıtlar artıyor. Zencefilin bunu antioksidan etkileri aracılığıyla yapması mümkündür, bu nedenle köpek bilişsel işlev bozukluğu belirtileri ortaya çıkmadan önce zencefil kullanmak yardımcı olabilir.pitbull maması

Zencefilin Obezite Üzerindeki Etkileri

Son birkaç yılda, bunu öneren çalışmalar ortaya çıktı. sıçanlar ve fareler zencefil suyu veya zencefil özleri verildiğinde obezite riskini azaltabilir. Çalışmalar daha yeni yayınlandı ve daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Ancak zencefilin köpek obezitesine karşı mücadelede önemli bir bileşen olması mümkündür.

Zencefilin Antiinflamatuar Özellikleri

Zencefil bazen bir anti-inflamatuar olarak önerilmiştir. Bu, kuzeni zerdeçal ile ortaktır. Bununla birlikte, zerdeçal çok yüksek dozlarda gerekli görünmektedir. Zencefilin antienflamatuar özellikler için zerdeçaldan daha az etkili olduğu biliniyor, bu yüzden muhtemelen bu amaç için kullanmaya değmez . İnsanlarda yapılan çalışmalarda, bazı mide rahatsızlıklarına neden olan yüksek dozlar gerekliydi. Köpekler zencefilin mide rahatsızlığına daha yatkın olduğundan, ihtiyaç duyulan yüksek dozların rahatsızlığa neden olması muhtemeldir.

Köpeğime Zencefil Nasıl Verebilirim?

Yemek bekleyen köpek

Köpeğinize her zaman ölçülü olarak zencefil beslemenin birkaç yolu vardır.

Zencefil köpeğinize çiğ, tablet, sıvı ve kapsül şeklinde verilebilir. Köpeklere kuru zencefil de verilebilir. ancak yan etkilere neden olma olasılığı biraz daha yüksektir, bu nedenle genellikle önerilmez. Çoğu köpek için, köpeğinize bu bitkiyi vermenin en iyi yolu az miktarda çiğ zencefildir. Yiyeceklerine karıştırılabilir veya bir tedavi olarak verilebilir. Köpeğinizin zencefilden midesi bulanıyorsa, daha iyi kabul edilip edilmediğini görmek için onu tekrar yiyecekle vermeyi deneyebilirsiniz.Köpeğim Ne Kadar Zencefil Yemeli?

Köpeğinize zencefil vermeye karar verirseniz, atıştırmalık olarak az miktarda çiğ zencefil beslemek genellikle zararsızdır. Bu, elbette, köpeğiniz alerjisi olan şanssızlar . Yarım inçten fazla zencefil kullanmayın. Daha küçük parçalara ayırın, böylece köpeğiniz bütün olarak yutarsa ​​tıkanmaya neden olmaz. Köpeğiniz için doğal, bitkisel bir ilaç olarak zencefil kullanmak istiyorsanız, veterinerinizle birlikte kullanmak için doğru doz ve zencefil türünü tartışmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Hala ek sorularınız mı var? Belki de köpeğinizin en sevdiğiniz yemeği zencefille yiyip yiyemeyeceğini veya mide bulantısı için işe yarayıp yaramadığını merak ediyorsunuz? Aşağıdaki soru-cevap bölümünde aldığımız en sık sorulan sorulardan bazılarını yanıtladık.

Köpekler suşi turşusu zencefil yiyebilir mi?

Suşi Japonya dışında yaygın olarak bilinir hale geldiğinden, sıklıkla servis edilen lezzetli zencefil turşusu da öyle. Zencefil genellikle pembemsi beyazdır ve turşu suyuyla servis edilir. Bu genellikle sirke, su, tuz ve şekerin bir kombinasyonudur. Dan beri bunların hiçbiri köpekler için toksik değildir , turşu zencefil güvenli olmalıdır. Ancak eklenen tuz ve şekerin köpeklere hiçbir faydası olmadığı için ara sıra ve küçük miktarlarda verilmelidir.Zencefil köpeklerde mide bulantısı için çalışır mı?

olduğuna dair bazı (sınırlı) kanıtlar vardır. zencefil köpeklerde mide bulantısına iyi gelir özellikle kemoterapiden sonra. Ancak, tüm bitkisel ilaçlarda olduğu gibi, sonuçlar tahmin etmek zor . Köpeğiniz için zencefil kullanmak istiyorsanız, denemenin uygun olduğundan emin olmak için veterinerinizle görüşmelisiniz.

Köpeğim kemoterapi sırasında zencefil yiyebilir mi?

Bir çalışma, zencefilin köpeklerde kemoterapinin neden olduğu hastalığa karşı olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, kemoterapi protokollerinin değişiklik gösterdiğini hatırlamanız önemlidir. Olabilir gibi görünse de bazı köpekler için bazı mide bulantılarına karşı çalışır , herkes için etkili olmayabilir. Ek olarak, zencefil ile etkileşime giren bazı ilaçlar vardır ve muhtemelen köpeğiniz uyuşturucu kokteyli alıyordur.

Veterinerimle zencefili nasıl yetiştirmeliyim?

Veterineriniz terapi olarak zencefil hakkında soru sorma hakkınıza saygı duysa da, muhtemelen bu konuda endişeleneceklerdir. Unutmayın, veterineriniz işini evcil hayvanınızın avukatı olarak görür ve asıl endişeleri köpeğinizin sağlığıdır. Köpeğinizi kanıtlanmış bir antiemetikten çıkarmak, kanıtlanmamış bitkisel ilaç köpeğinizi kötü hissettirebilir. Zencefil kullanmak isteme nedenleriniz konusunda veterinerinize açık olmak iyi bir fikirdir, ancak onların bakış açısını da dinlemeye hazır olun. Bitkisel ilaçları kullanmak konusunda güçlü hissediyorsanız, ancak veterineriniz sizi dinlemiyorsa, daha bütünsel bir veteriner bulmaya çalışabilirsiniz.

Son düşünceler

Sonuç şu ki zencefilin köpekler için toksik olduğu bilinmiyor . Yavrularını ilk kez yeni bir gıda maddesi yediklerinde izlediğinden ve her zaman ölçülü olarak test ettiğinden emin ol. Çoğu köpek, yiyeceklerinde biraz zencefil veya bir tedavi olarak iyi yapacaktır. Yedikten sonra herhangi bir olumsuz reaksiyon fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.Yorumlar