Akita vs Sibirya Husky: Cins Farklılıkları ve Benzerlikleri Karşılaştırma

Akita vs Sibirya Husky: Cins Farklılıkları ve Benzerlikleri Karşılaştırma

Akita ve Sibirya kurdu çok farklıdır, aralarında sadece birkaç benzerlik vardır. Çok benzer görünebilirler, ancak tamamen farklı kişiliklere sahip, birbirinden tamamen farklı iki türdür.

Akita baskın ve ciddi bir köpektir ve ailesiyle eğlenmeyi sevse de, her zaman nöbet tutacaktır. Husky hiperaktif ve ilgi odağı olmayı seven aptal bir yavru, ancak bağımsız ve inatçı ve eğitilmesi Akita'dan daha zor olabilir.İkisinin de sağlam bir efendiye ihtiyacı olsa da, Akita'nın örnek alabileceği bir sürü liderine ihtiyacı var ve eğer yeterince baskın olmadığınızı hissederse, o zaman kesinlikle size aşağı bakacaktır. Her iki cinsin daha ince ayrıntılarına girelim.

Irk Karşılaştırma Tablosu

AkitaSibirya kurdu
Yükseklik 26-28 inç (M)
24-26 inç (F)
21 - 23,5 inç (M)
20-22 inç (F)
Ağırlık 100 - 130 pound'a kadar (M)
70-100 pound'a kadar (F)
45-65 pound (M)
35-50 pound (F)
Mizaç Cesur, Onurlu, Son Derece Sadık Yaramaz, Sadık,
Sevgi dolu
Enerji Enerjik Çok enerjik
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada 2-3 Kez Haftada 2-3 Kez
Ömür 10-13 yıl 12-14 yaş
Fiyat 1.250+ ABD doları 1000 $ +

Geçmiş Karşılaştırması

Çok farklı geçmişleri var, ancak benzer şekilde her cinsin, 20'in ortalarında ırklarını çok popüler yapan ünlü ve kahraman bir yavruları vardı.inci Yüzyıl.Akita

Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Akita Japonya'da geliştirildi 17 sırasındainci Yüzyıl. Birkaç on yıl boyunca, büyük ve güçlü belgelenmemiş köpekleri üreterek Akita, yaban domuzu ve ayıları ve bunların arasındaki diğer her şeyi avlamak için tasarlandı. Bir Akita sahibi olmak bir zamanlar sadece kraliyet ailesinin sahip olduğu bir ayrıcalıktı, ancak şimdi tüm dünyada kitleler tarafından beğeniliyor. Akitalar Japon geleneğinde özel bir yere sahiptir ve sağlık, mutluluk ve uzun bir yaşamın sembolü .

1925'te bir Japon profesör işyerinde aniden vefat etti ve o gün eve, sadık Akita'sına geri dönemedi. Hachik Ö. Hachikō olur her gün onu bekle ve efendisine eve dönerken eşlik eder. Tabii ki, efendisi o gün eve dönmeyi başaramadı ve Hachikō, kendisi hastalanana kadar 9 yıl boyunca her gün aynı yerde bekledi. Ünlü konuk yazar Helen Keller sadakati ve güzelliğinden çok etkilendi, Amerika'ya iki Akita getirildi ve 1939'da bir cins standardı oluşturuldu. Bundan kısa bir süre sonra Keller, Akitas'ı şöyle tanımlamaya devam etti: 'Kürklü melekler' . Şu anda American Kennel Club tarafından sıralandı 47 gibiinci Amerika'daki en popüler cins.Sibirya kurdu

Sibirya Husky, Chukchi Kabilesi tarafından Rusya binlerce yıl önce. Bir köpek yarış arabası ve mesleği, geniş buzlu arazilerde hafif yükler taşımaktı ve o, kolayca yorulmadan çok çabuk yaptı. Husky'nin çalışan bir köpek olmasına rağmen, arkadaşlık nitelikleri de tercih edildi ve her zaman bir sevgili aile hayvanı .

Popülariteleri, Balto adlı ünlü bir Sibirya kurdu, 1925'te bir sürü köpeği yönettiğinde başladı. hayat kurtaran bir panzehir taşıdı 658 millik donmuş arazi boyunca. Ölümcül bir Difteri salgınından yüzlerce hayatı kurtarmakla kalmadılar, bunu sadece beş buçuk günde yaptılar. O zamandan beri Husky çok popüler aile köpeği ve şu anda 14.inci en popüler cins AKC tarafından .Görünüm Karşılaştırması

Akita ve Sibirya kurdu görünüşlerinde çok farklıdır. Akita, erkekler arasında ölçüm yapan çok daha büyük bir köpektir. 26-28 inç pençeden omuza, çok daha kısa ölçüm yapan Husky'ye kıyasla 21-23 inç uzun boylu. Akita da erkekler tartılırken çok daha ağırdır. 100 ila 130 pound tartan Husky ile karşılaştırıldığında 45 ila 65 pound ; Akita'yı iki katına çıkaran ölçeğin üst ucunda. Birçok insan Husky'yi bir kurt zannetmek , ama aslında onlara boyut olarak yaklaşan Akita'dır, o zaman Husky yapar.

Akita, yüz hatlarında çok daha hassas görünen Husky'ye kıyasla daha kare. Akita ekstra büyük bir cins iken Husky orta boy bir yavrudur. Akita dev bir cins olduğu için, çok fazla yer kaplayacağı için yaşam alanı dikkate alınması gereken bir şeydir! Akita’nın en ayırt edici özelliği, kıvırcık kuyruk , bir Catherine tekerlekli havai fişek şekline benzeyen ve hangi durumda olursa olsun her zaman sıkıca kıvrılan. Husky'nin düz fırça benzeri kuyruk Bu, uyanıklık veya heyecan halindeyken sırtında kıvrılır.

Her ikisi de orijinal olarak soğuk iklimlerden geliyorlar ve bu nedenle her ikisinin de benzerlerini veren çift katları var. kabarık dış . Husky, 9 standart renkle markalamasında ve renklerinde daha tekdüzedir, Akita ayrıca 9 standart renge sahiptir ancak ceketinde daha geniş bir işaret yelpazesine sahiptir. İnsanlar genellikle yanlış melez gerber çobanı bir Akita için de.

Mizaç Karşılaştırması

Akita işini alır aile vasisi cidden, ailesiyle oynamaktan ve eğlenmekten mutluyken, etrafındaki dünyayı her zaman gözlemliyor ve ne olursa olsun korumaya hazır. Yabancılardan şüpheleniyor ve yakın akrabası olmayan insanları bir pakete kabul etmesi biraz zaman alabilir. Ancak, bir kez kabul ettiğinde, Hayat arkadaşı !cavpoo

Öte yandan, Husky'lerin özellikle gözlemci oldukları bilinmemektedir ve bir mülkü veya aile evini nadiren aktif olarak korurlar. Elbette sadıktırlar ve eğer ailelerinin tehlike altında olduğunu düşünürlerse onları korurlardı, ama öyleler. sosyal yaratıklar vücutlarında şüpheli bir kemik olmadığını. Yani, bir bekçi köpeği arıyorsanız, Akita bu role daha iyi uyacaktır.

Akita’nın koruyuculuğu, aileleri için sonsuz sevgi ve şefkatle el ele gelir. Çiviler kadar sert dış görünüşlerine rağmen, aynı sevecen ve sevgi dolu Husky olarak aileleriyle birlikte. Bu adamların her ikisinin de çok fazla sevgiye, ilgiye, sarılmaya ve göbek ovmaya ihtiyacı var!

Akita'nın olabileceği söyleniyor diğer köpeklere karşı agresif özellikle aynı cinsiyetten olanlar. Bununla birlikte, birçok Akita sahibi, yavru erken sosyalleşir ve hayata geçirilirse bu eğilimin kolayca ortadan kalktığını söylüyor. disiplinli itaat eğitimi . Ne Akita ne de Husky ilk kez sahiplerine uygun olmasa da, Akita, izin verilirse iğrenç ve asi hale gelecek olan yoğun baskın bir köpektir. Bu sorunlarla mücadele edebileceğinizi düşünüyorsanız, her iki köpekte de hayvan saldırganlığıyla ilgili endişeleriniz olmamalıdır.

İkisi de çok geveze köpekler özellikle Husky. Akita, Husky'den daha fazla havlama eğilimindeyken, Husky az havlıyor ama her zaman uluyor ya da 'konuşuyor'. Bazıları bunu sevimli buluyor, bazıları bunu yorucu buluyor, bu yüzden bu adamlardan birini evinize kabul etmek istiyorsanız hazırlıklı olmanız gereken bir şey.Egzersiz Karşılaştırması

Hem Akita hem de Husky'nin egzersize ihtiyacı var ve daha fazlası. Akita'nın etrafa ihtiyacı olacak 60 dakika Husky'nin bir güne ihtiyacı olacak 90 dakika bir gün. Akita dominant bir köpek olduğu için, güç otoritesine meydan okunan savaş çekme gibi oyunlar oynanmamalıdır. Bunun yerine getirme ve frizbi oynayın. Akita çevikliğiyle tanınmasa da, eğlenmeyi sevdiği için mutlu bir şekilde çeviklik kursuna gidecektir.

Orijinal kızak köpeği olan Husky, uzun mesafe koşu ve hız ve bu nedenle mükemmel bir koşu partneri olur. Bu öneremeyeceğiniz bir şeyse, onu uzun tempolu yürüyüşlere çıkardığınızdan emin olun ve bu ekstra enerjiyi yakmak için yoğun oyunlar oynanmalıdır. Huskilerin, ihtiyaç duydukları egzersizi yapamazlarsa biraz çılgın oldukları biliniyor! Dış yapraklardan emin olmak önemlidir. ihtiyaçları olan oyuncaklara sahip onları da meşgul etmek, böylece başlarını belaya sokmasınlar.

Huskies, enerji seviyelerini biraz düşürebilirler. Pitbull gibi diğer ırklarla geçti .Eğitim Karşılaştırması

Akita memnun etmeye hevesli ve efendisine hizmet eder ve bu nedenle komutları eğitmek çok daha kolaydır ve komutlarını Husky'ye kıyasla daha hızlı öğrenme eğilimindedir. Husky inatçı bir köpektir, Akita kadar zeki olmasına rağmen efendisini memnun etmek için çabalamaz ve çok şey yapar. Daha bağımsız . Bu, Husky'nin eğitimini biraz daha zor hale getirebilir. Buna karşı koymanın en iyi yolu eğitim seanslarını sürdürmektir. kısa ve ilginç .

Akita komutları daha hızlı alır ve Husky'den daha itaatkâr olsa da, daha fazlası var. karmaşık kişilik çok daha baskın olduğu için ve bu nedenle liderliği alacak katı bir efendiye ihtiyacı var. Bu bir tartışılamaz faktör ve eğer bunun üstlenebileceğiniz bir şey olduğunu düşünmüyorsanız, o zaman Akita sizin için bir cins değildir, tabii ki, tüneği yöneten asi ve eğitilemez bir köpeğe sahip olmaktan mutlu olmadığınız sürece!

Sağlık Karşılaştırması

Akita Ulusal Irk Kulübü Akita'nın aşağıdaki sağlık sorunları için test edilmesi gerektiğini önerin:

  • Kalça Displazisi - buna, ağrılı artrite neden olabilen anormal kalça eklemi oluşumu neden olur. Bu, birçok köpekte oldukça yaygındır.
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi - Akita aşağıdaki gibi göz rahatsızlıkları listesi için taranmalıdır. Progresif Retinal Atrofi .
  • Tiroid Değerlendirmesi - bu, hormonların ve metabolizmanın düzenlenmesini etkiler ve bir dizi sağlık sorunları Myasthenia Gravis gibi.

Sibirya Husky Ulusal Irk Kulübü Husky'nin Kalça Displazisi için test edilmesi ve yukarıdaki Akita gibi bir Oftalmolog değerlendirmesinden geçmesi gerektiğini önerin.labrador için en iyi yiyecek

Yukarıdakilere ek olarak, Akita acı çekmeye daha yatkındır. Kabartmak ciddi ve hayati tehlike oluşturabilir. Husky'nin Akita'ya kıyasla birkaç yıl daha uzun bir ömrü vardır ve Akita genel olarak sağlıklı olmasına rağmen, Husky etraftaki en sağlıklı köpeklerden biridir. Herhangi bir köpekte olduğu gibi, bunlardan birini almayı düşünüyorsanız, o zaman yaptığınızdan emin olun. kapsamlı araştırma sağlıklarına ve hangi belirtilerin farkında olunması gerektiğine.

Beslenme Karşılaştırması

Akita etrafta yemek yiyecek 4 bardak yemek bir gün, oysa Sibirya kurdu biraz daha az yiyecek 3 civarında bardak yiyecek bir gün. Husky, Akita'dan çok daha küçük olmasına rağmen, çok daha enerjik ve çok daha yüksek bir metabolizmaya sahip ve bu nedenle Akita kadar hızlı kilo almayacaktır.

Her ikisinin de yaşına uygun yiyeceğe ihtiyacı olacak, ancak bazı Veterinerler 7 yaşından sonra Akita'nın beslenmesi gerektiğini söyleyecektir. düşük kalorili yiyecek kaçınmak için böbrek hastalıkları genellikle eğilimli olduğu.

Bakım Karşılaştırması

Hem Akita hem de Sibirya Kurdu, tımarları söz konusu olduğunda bakımı nispeten kolaydır. İkisinin de fırçalamaya ihtiyacı var Haftada 2-3 defa dökülme mevsiminde veya aylar ısınmaya başladığında günde bir kez olacak. Dikkat edilmesi gereken tek şey, her ikisinin de ağır kırıcılar , özellikle Husky ve böylece vakumlama programını yükseltmeniz ve çok sayıda tiftik silindiri satın almanız gerekecek!

Fiyat karşılaştırması

Bir Akita ortalama fiyatı civarındadır 1.250 $ Husky'nin ortalama fiyatı ile karşılaştırıldığında 1000 dolar . Çünkü bu ırkların her ikisi de ortalama bir yavrudan daha fazla yiyecek yedikleri için her şeye daha büyük boyutlarda ihtiyaç duyacaklar, özellikle de ekstra büyük Akita, devam eden maliyetler bu adamların dikkate alınması gerekiyor. Her yavruda olduğu gibi, güvenebileceğiniz saygın bir yetiştirici aradığınızdan emin olun.

Akita ve Sibirya kurdu da kendilerini evlat edinme merkezleri ortalama bir köpeğe göre daha fazla ve bunun nedeni, sahibinin bu adamların ne kadar yoğun ve enerjik olduğunu hafife almasıdır. Öyleyse, bir Akita'yı kurtarmayı düşünüyorsanız, o zaman Amerika Akita Kulübü birkaç özel kurtarma merkezini listelemiştir ve America Trust'ın Sibirya kurdu eyalete göre ayrılmış kurtarma merkezlerini de listeler.

Son düşünceler

Hem eğlenceli hem de enerjik köpeklerdir ve size unutulmaz anılar yaşatır. Akita’nın kişiliği daha yoğun ve karmaşıktır ve bu nedenle eğitimi ömür boyu sürecek bir taahhüt olacaktır. Husky daha enerjik ve hiperdir, ancak inatçı olmasına rağmen tecrübeli bir mal sahibine ihtiyacı yoktur.

Bu nedenle, ister bir Hachikō ister bir Balto'yu tercih edin, kulağa hayatınıza iyi uyum sağlayabilecekleri ve onlara ihtiyaç duydukları şeyi verebildikleri sürece, hem ödüllendirici hem de sevimli yavrulardır.

Yorumlar