Fransız Bulldog Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Fransız Bulldog Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Fransız Buldozerleri Frenchies olarak da bilinen , dünyadaki en popüler refakatçi köpeklerden biridir. Büyük 'yarasa' kulakları, kaslı vücutları, ezik yüzleri ve çok daha büyük İngiliz Bulldog'a benzerlikleri ile tanınırlar.

Her köpek farklıdır, bu nedenle büyümeleri çevre, genetik, beslenme, bakım, yaşam tarzı, egzersiz ve genel sağlık gibi birçok şeye bağlı olacaktır.Yavru köpeğiniz büyüdükçe dikkat etmeniz gereken bazı yönergeler ve genel kilometre taşları vardır. Bu kapsamlı rehber, sizi Fransız Bulldog'un yavrudan yetişkin köpeğe büyüme döngüsüne götürür.

İçindekiler

Ne bekleyebileceğinizi

Fransız Buldozerleri yedi büyüme aşamasından geçer , doğumdan yaklaşık 18 aylık (yaklaşık bir buçuk yıl) yaşa kadar sürer. Fransız Bulldog büyümesinin çeşitli aşamaları ve gelişimsel dönüm noktaları hakkında bilgi edinmek, yavru köpeğinizin sağlıklı olmasını ve köpek yavrusu ve itaat eğitimi ile yolunda gitmesini sağlamak için hayati önem taşır.Fransızlar çok inatçı olabilir ve bu da eğitim sırasında bazı baş ağrılarına neden olabilir. Kendinizi yavru köpeğinizin beklenen büyüme zaman çizelgesine alıştırmak, neyin yaklaşmakta olduğunu bilmek ve hazırlıklı olmak için harika bir yoldur.

 Fransız Bulldog Sahibinin Kucağında

Hatırlatıcılar

Yavru köpeğinizin tam olarak aynı zaman çizelgesinde olmayabileceğini unutmayın. Tüm köpekler benzersizdir. Hızla büyüdüğü zamanlar olabilir ve sonra büyümenin durduğu zamanlar olabilir. Bu dalgalanma, büyüme döngüsünün normal bir parçasıdır.

Bazıları yaklaşık iki yaşına kadar doldurabilir. Yavru köpeğinizin büyümesi beslenme, yaşam tarzı, sağlık, fiziksel aktivite vb. faktörlere bağlıdır. Ne beklememiz gerektiğine dair ortalama bir fikir sunuyoruz. Ancak, yavru köpeğiniz daha büyük veya daha küçük olabilir. Yavru köpeğinizin büyüme döngüsü hakkında endişeleniyorsanız, en iyisi veterinerinizle konuşmaktır.Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

İşte Fransız Bulldog yavru köpeğinizin büyümesinin tahmini bir zaman çizelgesi ve her yaştaki farklı gelişim aşamaları ve ihtiyaçları hakkında kısa bir tartışma. Bu, köpek yavrusu büyümesi ve gelişimi hakkında genel bir tartışmadır. Her evcil hayvan kendi hızında büyüyecek.

Yavrularda büyüme atakları ve gecikmeleri olacaktır. Bunların hepsi normal köpek yavrusu gelişiminin bir parçasıdır. Bir yavru köpeğin ne kadar büyüyeceğini veya tam gelişmiş kişiliğini tam olarak tahmin etmek mümkün değildir. Erkekler dişilerden daha büyük olacaktır. Sağlanan bilgiler harika bir genel referans noktasıdır. Belirli endişeleriniz hakkında daima veterinerinizle konuşun küçük adamınızın büyümesi ve gelişmesi hakkında.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Doğumda, Fransız Bulldog yavruları hem kör hem de sağırdır. Anne köpek bir şekilde müsait değilse, anne köpekten veya yerine geçen bir insandan destek almadan çaresiz kalırlar. Doğumda, yeni doğan Fransızlar tadabilir ve dokunabilir. Bu iki duyu onları anne sütüne ve sıcaklığına yönlendirir.köpekoyunlari

Yeni doğan yavrular, bu ilk iki hafta boyunca uyumak, emzirmek ve anneleri ve yavru arkadaşlarıyla kucaklaşmaktan fazlasını yapmayacaktır. Yaklaşık iki haftalık, gözleri ve kulakları açılmaya başlayacak . Bu iki yeni duyunun tanıtılması oldukça teşvik edici olacaktır. Yavru köpeğinizin ana beslenme kaynağı, annesinin sütü veya uygun bir ikame olacaktır.

 • Erkek : 1 ila 3 lira
 • Dişi : 1 ila 2 lira

1 ay

Bir aylık olduğunda, Frenchie yavru köpeğiniz tüm duyularını kullanabilecektir. ve farklı kokuların çeşitli varlıklara ait olduğu konusunda ılımlı bir anlayışa sahip olmaya başlayacaktır. Köpek dişleri içeride çıkmaya başlamış olacaktır. Yavrular ilk başta ayakları üzerinde çok sallanacak olsalar da adım atmaya ve etrafta dolaşmaya başlayacaklardır. İster inanın ister inanmayın, küçük oğlunuzun sosyalleşmesi, annesi ve yavru arkadaşlarıyla kucaklaştığı için bu kadar erken başlar. Bu, duyusal gelişiminin hızla gerçekleştiği bir zamandır. Uzay, çevresini olabildiğince sakin tutar. Yavru köpekler bu yaşta sevimli olsalar da, mümkünse onları dış uyaranlara veya fazladan çok sayıda insan ve diğer hayvanlara maruz bırakmamak en iyisidir.

Yaklaşık dört haftada, köpek maması verilebilir , ve yavrular anne sütünden kesilmeye başlayacak. Hala bağırsağını kontrol etme veya bu sinyallerin ne anlama geldiğini anlama yeteneğinden yoksundur. Bu ilk birkaç hafta oldukça dağınık olabilir. Yavru köpekler, yaşamlarının ilk birkaç haftasında annelerine mümkün olduğunca yakın kalmalıdır. Kendini güvende, desteklenmiş ve sevilmiş hissetmesi çok önemlidir. Bu ilk günler, onun en kolay etkilenebildiği dönemlerdir ve deneyimler, hayatının geri kalanında uyaranlara nasıl tepki vereceğini şekillendirebilir. Yavru aşılarına başlama konusunda veterinerinizle konuşun.

 • Erkek : 4 ila 7 lira
 • Dişi : 3 ila 6 pound

2 ay

İki aylıkken, Frenchie'niz ayakları üzerinde çok sabit olacak ve doğal merakı devreye girmeye başlayacak. Yavrular geceleri daha uzun uyumaya başlayacak ve ev eğitiminin nasıl çalışabileceğine dair temel bir anlayış edinmeye başlayabilir. Yavru köpeğiniz henüz eğitime hazır değil ama tuvaleti kullanma dürtülerini ve ihtiyaçlarını kontrol etme konusunda daha fazla bilgi sahibi olacak. Tam gün köpek maması yemesi gerekir ve ağırlığının daha hızlı artmaya başladığını göreceksiniz.Yavru köpeğiniz çok heyecanlı ve enerji dolu olacak ama yine de çok şefkatli ve sevgi dolu bir bakıma ihtiyacı var. Daha bağımsız olmaya başlasa da, fazla iddialı veya agresif olmasına izin vermemeye dikkat etmelisiniz. İnsanlara veya çöp arkadaşlarına kıstırma gibi davranışları kontrol etmek çok önemlidir. başlar başlamaz rutin davranış haline gelen daha büyük bir köpek olmadan önce.

 • Erkek : 8 ila 12 pound
 • Dişi : 6 ila 10 lira

3 ay

Bu yaş, yavru köpeğinizin bağımsızlığını test etmeye başlayacağı dönemdir. Çok meraklı olacak ve çevresini daha fazla keşfetmekle ilgilenecek. Bu aşamada çok çabuk korkabilir veya tehdit edilebilir, bu nedenle üzerinde uzun süreli olumsuz bir izlenim bırakabilecek ani durumlara yakalanmamaya dikkat edin.

Üç aylıkken ev eğitimine başlayabilir. Ev eğitimi sürecinde ona karşı sabırlı olun. Bu sizin için olduğu kadar onun için de yeni bir şey ve bunu doğru yapması için pek çok olumlu pekiştirmeye ve örnek davranışa ihtiyacı olacak. Yavru köpeğinize ev eğitimi vermek için belirlenmiş bir zaman çerçevesi yoktur. Süreç birkaç hafta sürecek ve sabırlı ve pozitif kalmak çok önemli. Bu noktada, yavru köpeğiniz günde birkaç küçük öğün yiyecektir.

 • Erkek : 10 ila 14 lira
 • Dişi : 8 ila 12 pound

4 ay

Dört aylıkken, yavru köpeğiniz dikkat çekici bir şekilde yeni yürümeye başlayan bir insan gibi davranacaktır. Dünyayı keşfetmek ve yeni şeyler öğrenmekle çok ilgilenecek. Ayrıca davranış ve tavırları test etmeye başlayabilir. İnatçı tarafı bu zamanda parlamaya başlayacak, ancak en kötü inatçılığı henüz ortaya çıkmadı. Yavru köpeğiniz süt dişlerini kaybetmeye başlayacak ve yaklaşık 4 aylıktan itibaren tam bir yetişkin köpek dişi seti alacaktır. Bu süreç yaklaşık altı aylık olana kadar devam edebilir. Daha kısa ağzı nedeniyle bu, Fransız Bulldog'unuz için en eğlenceli deneyim olmayabilir.Özellikle diş çıkarma ve ısırma gibi diş çıkarma davranışlarına karşı uyanık olun. Köpeğiniz bunu yaparken agresif davranmıyor, ağzı ağrıyor ve kendisini daha iyi hissettirmek istiyor. Bir şeyleri çiğnemek yardımcı olur, bu nedenle yavru köpeğinize çeşitli çiğneme oyuncakları ve soğuk ikramlar sağladığınızdan emin olun. Bu, rahatsızlığını hafifletmeye ve insanları ısırmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğiniz henüz öğrenmediyse oyun oynamayı öğrenmeye hazır. Getirme, halat çekme ve saklambaç, ona şimdi öğretmeye başlamak için iyi oyunlardır. Onu mahallede kısa yürüyüşlere çıkarmaya da başlayabilirsiniz, ancak aşıları tamamen bitene kadar köpek parkına gitmek konusunda dikkatli olun.

 • Erkek : 12 ila 16 pound
 • Dişi : 10 ila 15 lira

5 ay

Beş aylık Fransız Bulldog'unuz bir avuç dolusu olacak, yanı sıra sürekli bir sevgi ve kahkaha kaynağı. Önümüzdeki birkaç hafta içinde yüksek vitese geçecek olan hormonal değişiklikleri deneyimlemeye başlayacak. Hormonları değiştikçe, bazı farklı davranışlar fark edebilirsiniz. Bu yaşa kadar ev eğitiminde çok iyi durumda olmalı, ancak yine de kazalar olacak.Büyüyen bir köpek yavrusu olduğunu unutmayın, ve ardından rutini, yemeği ve genel gelişimindeki değişiklikler bazen ev eğitiminde aksilikleri tetikleyebilir. 5. ayda diş çıkarma döneminde olacak, bu yüzden onun ihtiyaçlarına dikkat ettiğinizden emin olun. Hızla olgunlaşmasına ve hızla büyümesine rağmen hala nispeten gençtir ve yaşam boyu uygun davranış ve alışkanlıkları aşılamak için düzenli rehberliğe ve eğitime ihtiyacı olacaktır.

 • Erkek : 15 ila 20 lira
 • Dişi : 11 ila 17 pound

6 ay

Altı ayda, Fransız Bulldog'unuz ergenliğe girecek. Artık elinizde bir gencin eşdeğeri olacak ve oldukça baş belası olabilir. Ergenliğe giriyor olsa da ve bazı bilgiler bu dönemde kısırlaştırmayı düşünmeyi önerebilir, beklemek en iyisidir. Bu prosedür için en uygun zamanın ne zaman olduğunu veterinerinizle görüşün.

Çok gençken bu adımı atması, hayatının ilerleyen dönemlerinde önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır. . Çok uzun süre beklemek de sorun olabilir. Bağışıklık sistemi, kişiliği ve vücudu gelişmeyi tamamlamadı ve bu süreci invaziv cerrahi ile kesintiye uğratmak genel sağlığı için en iyisi değil. Fiziksel büyümesi şimdi yavaşlamaya başlayacak, ancak önümüzdeki birkaç ay boyunca kilo almaya devam edecek.

 • Erkek : 15 ila 22 pound
 • Dişi : 12 ila 20 lira

7 ay

Yavru köpeğiniz yedi aylıkken inanılmaz derecede aktif olacak. Küçük tyke maceracı, meraklı ve çok fazla enerjiye sahip olacak. Daha az köpek yavrusu gibi görünmeye ve daha çok yetişkin bir köpeğe benzemeye başlayacak. Bu aşamada tüm yetişkin dişlerine sahip olmalı ve dışarı çıkıp dünyayı keşfetmeye hazırdır. Bu noktada, yavru köpeğinin tüm aşılarının yapılması gerekiyor ve dışarı çıkıp dünyayı keşfetmeye hazır.Bu sırada onu köpek parklarına ve diğer köpeklerin çevresine götürebilirken, dikkatli olmaya ve çok dikkat etmeye devam edin. Hâlâ uygun şekilde davranmayı öğreniyor ve yeni durumlar farklı davranış türlerini tetikleyebilir. Sabırlı olmaya devam edin ve uygun davranışları öğrenmek için onunla olumlu pekiştirme kullanın.

 • Erkek : 17 ila 25 pound
 • Dişi : 14 ila 21 pound

8 ay

Yavru köpeğiniz bu noktada tam ergenlik çağındadır. Kısırlaştırma / kısırlaştırma süreci hakkında veterinerinizle konuşmaya başlamadıysanız, şimdi tam zamanı. Birçok veteriner, köpeğiniz tamamen büyüyene kadar beklemeyi tercih edecektir. Kas-iskelet gelişimini kesintiye uğratmak istemezler. Bu, Fransız Buldozerleri ile yaklaşık 9 ay kadar gerçekleşir.

Yavru köpeğiniz ergenlik çağının zirvesinde ve onu eğlendirmek ve sağlıklı tutmak için bolca sosyalleşmeye ve aktiviteye ihtiyacı olacak. Fiziksel büyümesi yavaşlamış olacak, ancak dolmaya ve kilo almaya devam edecek. Fransız Bulldog'unuz günde iki tam öğün yemelidir. Onu en kaliteli dengeli köpek mamasıyla beslemek çok önemlidir. Tüm yavru köpek mamaları eşit yaratılmamıştır ve her cinsin özel beslenme ihtiyaçları vardır. Veterineriniz size tavsiyelerde bulunabilir ve köpeğinizin kilo alması veya kilo almaması ile ilgileniyorsanız, bir evcil hayvan beslenme uzmanına da ulaşabilirsiniz.

Yavru köpeğinize pek çok pekiştirme sağlamaya devam edin ve eğitim davranışları için uygulama zamanı verin. Dışarıda ve diğer köpeklerin yanında zaman geçirmesi gerekecek. Ancak, onu asla denetimsiz bir şekilde dışarıda bırakmamalısınız. Çok küçük olduğu için, evde veya çitle çevrili bir bahçede değilse, onu dışarıda tasmalı tutmak da akıllıca olacaktır.

 • Erkek : 19 ila 25 pound
 • Dişi : 15 ila 22 pound

9 ay

Yavru köpeğin biraz olacak dokuz aylıkken çok yerleşmiş rutinler ve alışkanlıklar . Tamamen eğitimli görünse de, bu, itaat ve davranış eğitimine devam etmenin ve genişletmenin hayati olduğu zamandır. Unutma, o bir genç ve sınırlarını zorlamak normal.

Evdeki diğer köpekler, insanlar veya evcil hayvanlar üzerinde hakimiyet kurmakla çok ilgilenebilir. , gerekirse davranışını düzeltmeye hazır olun. Yavru köpeğiniz saldırganlık veya yıkıcı davranışlar yaşıyorsa, şimdi bir eğitmenle konuşmanın tam zamanı. Bu davranışı bir an önce durdurmak istiyorsunuz. Daha olgun olmasına rağmen, yavru köpeğiniz hala büyüyor ve hormonal değişiklikler geçiriyor ve bu onun davranışını etkileyebilir.

Oynamak için çok zamana ve günde en az bir yürüyüşe ihtiyacı olacak. Enerji çıkışı olmayan, sıkılmış bir köpek yavrusu, yıkıcı bir hal alacaktır. Hareketsizlik veya can sıkıntısı döngüsünün yavru köpeğinizi asi davranışlara yönlendirmesine izin vermeyin. Bu da, disipline yol açar ve evcil hayvan ebeveynlerini üzer. Bu nedenle, zaman ve tekrar gerektirse de, rahatsız edici herhangi bir davranışı şimdi yeniden yönlendirmek en iyisidir.

 • Erkek : 20 ila 28 pound
 • Dişi : 16 ila 22 pound

10 ay

Yavru köpeğiniz yaklaşık 10 aylıkken rutininden sıkılmaya başlayabilir. , ve bazı yeni teşvikler sunmak iyi bir fikir olabilir. Yürüme süresini artırabilir, yeni oyuncaklar sağlayabilir, yeni aktiviteler ve maceralar ekleyebilirsiniz.

Fransız Buldozerleri daha küçük köpeklerdir, bu nedenle uzun bir bisiklet yolculuğunda yanınızda koşmak veya beş millik bir yürüyüşe çıkmak için uygun olmayabilirler. Yavru köpeğinizi strese sokmayacak veya aşırı zorlamayacak aktiviteler seçtiğinizden emin olun. Köpeğinize her gün ne kadar çok egzersiz yaparsanız, geceleri o kadar az aktif olacaktır. Gündüzleri kendini iyi yormalı ve gece boyunca uyumalı.

 • Erkek : 20 ila 28 pound
 • Dişi : 17 ila 24 pound

11 ay

Yavru köpeğiniz yetişkinliğe geçiş yapmak üzere ve 11 aylıkken neredeyse orada. İyi sosyalleşmeli, uslu olmalı ve diğer evcil hayvanlar ve insanlarla nasıl etkileşim kuracağını bilmeli. Duygusal olgunluk henüz burada olmasa da, duygularını iyi idare edecek. Köpeğiniz yemek, favori oyunlar ve ziyaret edilecek yerler için tercihler geliştirmiş olacaktır. Bir yıllık köpek yavrusu muayenesini planlamayı düşünmeye başlamalı ve veterineriniz için olabilecek tüm soruları yazmalısınız. Onu köpek mamasından yetişkin mamasına geçirmek için hazırlanmaya başlayın.

 • Erkek : 20 ila 28 pound
 • Dişi : 17 ila 24 pound

1 yıl

Hem siz hem de yavrunuz bir yıla ulaştınız! Doğum günü zamanı. Çoğu Fransız Bulldog, şimdiye kadar tamamen büyümüş olacak, ancak 24 aya kadar (yaklaşık iki yıl) kas kütlesini artırmaya ve doldurmaya devam edecek. Erkekler kadınlardan biraz daha fazla kütle alacaktır.

Yavru köpek maması yağ ve kalori açısından çok yüksek olacaktır ve yetişkin bir köpeğin ihtiyacı bir köpek yavrusundan daha azdır. Şimdiye kadar geçiş yapmadıysanız, yetişkin Frenchie'nizi beslemek için en iyi yiyeceği bulma konusunda veterinerinizle konuşun. Çok fazla yemek ve yeterince egzersiz yapmamak, kilosu ve genel sağlığı ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Her köpek farklıdır. Bununla birlikte, kılavuz iki öğüne bölünmüş bir buçuk bardak yiyecek onun için bol yiyecek olmalı. Masa artıklarını ve ikramlarını gizlice sokmasına dikkat edin. Bu, ileriki yıllarında obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yavrunuz fiziksel olarak yetişkinliğe ulaşmış olsa da, olgunluk düzeyi henüz orada değil. Düzenli eğitime, nazik disipline ve olumlu pekiştirmeye ihtiyacı olacak. Tamamen büyüdüğünde bile yeni şeyler aramaya ve öğrenmeye devam edecek.

 • Erkek : 20 ila 28 pound
 • Dişi : 17 ila 26 pound

18 ila 24 Ay

18 aylıkken, Fransız Bulldog'unuz tam olgunluğa ulaşacaktır. Düzgün beslenmediği sürece artık kilo almayacaktır. Çok yapışkan bir cins olan yetişkin Frenchie'niz, siz gittiğinizde ayrılık kaygısı yaşayabilir. Bütün gün tek başına oturmaktan memnun olmayacak, bu yüzden siz yokken ona eğlence seçenekleri sağladığınızdan emin olun.

Köpeğinizin bu yaşta hala tutunma davranışı ve ayrılık kaygısı yaşadığını varsayalım. Bu durumda, gün içinde birisinin onu kontrol etmesini araştırmak veya profesyonel köpek gezdirme ve köpek bakım hizmetine bakmak isteyebilirsiniz. Fransızlar, yetişkin olduklarında bile seçici dinleyiciler olabilirler. İyi davranışını pekiştirmek için köpeğinize karşı sağlam ama pozitif olmayı unutmayın.

 • Erkek : 28 lira
 • Dişi : 24 ila 26 pound

Sonra ne olur?

İlk yıldan sonra, Fransız Bulldog'unuz fiziksel ve zihinsel olarak gelişmeye devam edecektir. Herhangi bir köpek yavrusu kilometre taşını kaçırmasından endişe ediyorsanız, veterinerinize danışmalısınız. Köpeğiniz sağlıklı olduğu, yeterince egzersiz yaptığı ve çok fazla ya da çok az yemediği sürece, boyutlarıyla ilgili herhangi bir sorun olmamalıdır.

 Mavi Fransız Bulldog

aklınızda bulundurun Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler de devreye giriyor. Yavru köpeğinizin yine de çok fazla sevgiye, ilgiye ve yiyecek ve egzersiz ihtiyaçlarına gösterilen özel ilgiye ihtiyacı olacaktır. Artık bir köpek yavrusu gibi hızla büyümese de, yetişkinliğe geçerken davranışları, sosyalleşmesi ve duygusal gelişimi üzerinde çalışılması gereken bir konu olacaktır. Hayatı boyunca eğitim hatırlatıcılarına ihtiyacı olacak ve hatta numaralar yapmayı, terapilerde çalışmayı vs. öğrenebilir.

Tam Yetişkin Fransız Bulldog

American Kennel Club'ın Fransız Buldozerleri için resmi standardına göre, bir yetişkin Frenchie, 28 pound'dan daha ağır olmamalı ve omuzdan pençeye 11 ila 13 inç boyunda durmamalıdır. Hem erkekler hem de dişiler, ağır kemikler, daha küçük vücutlar ve daha büyük kafalarla çok kaslıdır. Frenchie'nizin ne kadar büyük olacağını tahmin etmenin bir yolu yok, ancak bir fikir edinmek için ailesinin boyutuna bakabilirsiniz. Pek çok insan, yavrularının ağırlığını dört aylıkken alacak ve köpeklerinin tam olarak ne kadar büyük olacağına dair kaba bir tahmin olarak ikiye katlayacaktır. Fransızlar ortalama 8 ila 13 yıl yaşarlar.

Ağırlık Büyüme Tablosu

DOĞUM - 2 HAFTA 1 - 3 1 - 2
1 ay 4 - 7 3 - 6
2 ay 8 - 12 6 - 10
3 ay 10 - 14 8 - 12
4 ay 12 - 16 10 - 15
5 ay 15 - 20 11 - 17
6 ay 15 - 22 12 - 20
7 ay 17 - 25 14 - 21
8 ay 19 - 25 15 - 22
9 ay 20 - 28 16 - 22
10 ay 20 - 28 17 - 24
11 ay 20 - 28 17 - 24
1 yıl 20 - 28 17 - 26
18- 24 Ay 20 - 28 17 - 26

Dikkate alınacak faktörler

 Fransız bulldog yavruları

Bu çeşitli faktörlerin büyümesini etkileyeceğini anlamak, onun nasıl ilerlediğini daha iyi izlemenize yardımcı olacaktır. Her köpek farklıdır ve hiçbir köpek tamamen aynı şekilde büyümez. Yavru köpeğinizin büyümesini ve gelişimini izlerken bu farklı faktörleri göz önünde bulundurun.

Genetik

Her cins köpekte olduğu gibi, Fransız Bulldog'unuzun genetik yapısı bir yetişkin olarak ne kadar büyük olacağı konusunda çok önemli bir rol oynayacaktır. Irk standartları olsa da, köpeğinizin büyümeyi etkileyebilecek başka cins genlere sahip olma olasılığı her zaman vardır. Ayrıca, Fransız Buldozerlerinin çeşitli genetik sağlık sorunlarına sahip olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu durumlar lüks patella, kalça displazisi, spinal disk sorunları, dejeneratif miyelopati, intervertebral disk hastalığı, cilt problemleri, konjonktivit ve kulak enfeksiyonlarını içerebilir.

Beslenme

 Fransız Buldozerleri İçin En İyi Köpek Maması

Köpeğinizin beslenmesi, büyümesindeki en önemli faktörlerden biridir. . Yaşına uygun yüksek kaliteli köpek maması, Frenchie'niz için en iyisidir. Doğumdan sonra ve yaklaşık üç ya da dört aya kadar, beslenmesinin çoğu annesinin sütünden sağlanacaktır. Bu mümkün değilse, veterinerinizle bir ikame hakkında konuşun. Fransız Buldozerleri, kümes hayvanları, et veya balıktan elde edilen proteini içeren bir diyete ihtiyaç duyar.

Fransız Buldozerleri özel bir diyete ihtiyaç duymazlar. Ancak, bu cins yapar az yağlı, orta kalorili bir diyette en iyisi düzenli yağsız protein kaynakları ile. Köpeğinizin, yavruyken bir yetişkinden farklı beslenme ihtiyaçları olacaktır. Endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. köpeğin ağırlığı ve sağlığını korumak için hangi ek takviyelere ihtiyaç duyabileceğini öğrenin.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Yavru köpeğiniz, ilk yılı boyunca büyüme atakları ve platolar yaşayacaktır. Birkaç hafta hızlı gidebilir ve ardından bir ay yavaşlayabilir. Bir büyüme atağının veya platosunun ne zaman olacağını tahmin etmenin bir yolu olmasa da, gerçekleşirse paniğe kapılmayın. Köpeğiniz, kendisi için sağlıklı olan bir hızda büyüyor. Rahat bir ev, düzenli egzersiz, iyi beslenme ve birinci sınıf veteriner bakımı ile sağlıklı gelişimini destekleyin.

Bir randevu ayarlamak ve büyümesiyle ilgili endişeleriniz varsa köpeğinizi muayene ettirmek için veterinerinizin ofisiyle iletişime geçmek her zaman en iyisidir. Unutmayın, yönergeler sadece bir referans noktasıdır. Yavru köpeğinizin belirli büyüme kilometre taşlarına ulaşması için kesin bir zaman çizelgesi yoktur.

köpek isim önerileri

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Fransız Bulldog'unuzu çok erken kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın büyümeyi engellediği gösterilmemiştir. Ancak bu, davranışı kontrol etmek için yapılması gerektiği anlamına gelmez. Bu adımı çok erken atmak, köpeğinizin bir yetişkin olarak sağlığını etkileyebilir. Hatta bazı köpekleri daha sonraki yaşamlarında hastalıklara ve eklem sorunlarına yatkın hale getirebilir. Bazı veteriner hekimler, Fransız Bulldog'unuz yaklaşık dokuz aylıkken bu adımı atmanızı önerirken, diğerleri mümkünse 18 veya 24 aya kadar beklemenizi önerir. Bu seçimi onun için en iyi zamanda yapmak için veterinerinize soru sormaktan ve köpeğinizin büyümesini ve davranışını izlemekten korkmayın.

Fiziksel sağlık

Fransız Buldozerleri, hareketlilik sorunları geliştirmeye eğilimli bir cinstir. Bunlar hem genetik olabilir hem de yaşlandıkça gelişebilir. Fransız Buldozerleri ayrıca bir dizi solunum problemi için risk altında olabilir. Bu, düz burunlarına da neden olan brakisefalik sendromdan kaynaklanmaktadır. Brakisefali sendromu, üst solunum yollarında bir dizi anormalliktir. Brachycephalic sendromu, Frenchie cinsini solunum sorunlarına yatkın hale getirir. Köpeğinizin fazla çalışmadığından emin olun. Bu, solunum sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Düzenli, orta düzeyde fiziksel aktivite, onu sağlıklı tutmak için en iyisidir.

Fiziksel sağlık, uygun büyüme ve gelişmenin merkezinde yer alır. Hasta olan veya yetersiz bakım koşullarından muzdarip olan yavru köpekler, uygun sevgi ve bakım verilenler kadar başarılı olamayacaklardır. French Bulldog'unuzun kendini aşırı zorlamasına izin vermeyin, ancak yeterli fiziksel aktivite yapmasını da engellemeyin. Bir köpek yavrusu olarak genel fiziksel sağlığı, yaşam boyu sağlığını etkiler. Her zaman veterinerinizle nefes alma, büyüme veya diğer sağlık sorunlarını tartışın. Rutin kontrolleri, aşıları ve ek kalp kurdu ve pire önleme tedavilerini sürdürün. Bunların hepsi genel fiziksel sağlığını ve büyümesini etkiler.

Sıkça Sorulan Sorular

Fransız Buldozerleri Nereden Geliyor?

Fransız Buldozerleri, İngiltere'nin Nottingham kentinde doğdu. İngiliz Bulldog'un kasıtlı olarak daha küçük bir cinsidir. Teriyerlerle melezleme, onlara yarasa şeklindeki kulakları ve düz burunları verdi.

Fransız Buldogları Pahalı mı?

Fransız Buldozerleri daha pahalı bir cinstir. Sorumlu bir yetiştiriciden safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 $ ile 4.000 $ arasında değişmektedir. En kaliteli safkan köpekler önemli ölçüde daha pahalıya mal olacak . Fransızlar barınaklara gelebilir ve çok daha ucuza kurtarabilir.

Fransız Buldozerleri Eğitilmek Zor Mu?

Fransızlar inatçı olabilir, bu da eğitimi zorlaştırır. Genç başlayın ve sağlam ama pozitif kalın. Küçük ama güçlüdürler ve düzgün eğitilmezlerse oldukça yıkıcı olabilirler. Enerjiktirler ve memnun etmeleri kolaydır, bu nedenle olumlu pekiştirme ve övgü bu cinsle çok iyi çalışır.

Biliyor musun?

Fransız Buldozerleri yüzemez vücut ve kafa şekillerinin kombinasyonu nedeniyle. Yüzlerinin düz şekli, suda yeterince hava almalarını imkansız kılar. Vücutlarında yağdan çok kas vardır, bu da onları yüzemez hale getirir. Sadece batarlar. Fransız Bulldog'unuzun gözetimsiz olarak suda dolaşmasına asla izin vermeyin. Ona yüzmeyi öğretmeye çalışmayın. O sadece bunu yapmak için doğru şekilde inşa edilmedi.

Fransızların çoğu sezaryen doğumlarla doğar. Yavru köpeğin kafasının boyutu, onu hem anne hem de bebek için potansiyel olarak ölümcül bir deneyim haline getirir. Bu cins, garip bir kalça şekli nedeniyle doğal olarak üreyemez. Tüm üreme suni tohumlama ile yapılır.

Fransız Buldozerleri çok osurur. Bu cins oldukça hassas bir mideye sahiptir. Ayrıca düz yüzleri nedeniyle genellikle hızlı yemek yerler. Bu, fazla havanın yutulmasına neden olarak çok fazla osurmaya neden olur. Osuran Frenchie'den esinlenerek yazılmış birçok kitap var ve ayrıca Bu kokulu soruna yardımcı olabilecek özel köpek mamaları .

Son düşünceler

Fransız Buldozerleri, popüler bir aile evcil hayvanı ve refakatçi köpeği türüdür. Küçük boyutları nedeniyle küçük evler ve apartmanlar için mükemmel bir cinstir. Bu arkadaş canlısı, enerjik, sevecen köpekler, aile üyeleri ve evcil hayvanlarla mutlu bir şekilde etkileşime girer. Ancak, yapışkan hale gelebilir ve ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Bu köpek ırkı çok fazla denetime ihtiyaç duyar ancak bazı daha büyük ırklar kadar fazla egzersiz gerektirmez. Hastalığa karşı bazı genetik yatkınlıkları vardır ve diğer bazı küçük ırklar kadar uzun ömürleri yoktur.

Birçok farklı faktör, Fransız Bulldog'unuzun büyümesini etkileyecektir. Bununla birlikte, cinsi önceden öğrenmek ve ne arayacağınızı bilmek sizi daha iyi bir evcil hayvan ebeveyni yapacak ve köpeğinize daha sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır. Bir evcil hayvan sahibi olarak evcil hayvanlarımızın ilk tanıştığımız andan itibaren sağlıklı olmasını sağlamak hem büyük bir ayrıcalık hem de büyük bir sorumluluktur. Bu cins ve sahip oldukları özel ihtiyaçlar hakkında bilgi edinmek için zaman ayırmak, size köpeğinize mümkün olan en iyi bakımı verme konusunda bilgi ve güç sağlar. Evcil hayvanınızın sağlıklı olduğundan ve büyümesinin yolunda olduğundan emin olmak için her zaman veterinerinize danışabilirsiniz.

Yorumlar