Sibirya Husky ve Kurt: İlişkili mi? (Farklılıklar ve Daha Fazlası)

Sibirya Husky ve Kurt: İlişkili mi? (Farklılıklar ve Daha Fazlası)

Köpek krallığında sorulan yaygın bir soru, 'Sibirya kurdu ve kurt uzun zamandır kayıp olan kardeşler mi?' Sorusudur. Cevap tam olarak net değil. Bazı insanların evlat edinmeye başladığını biliyoruz. kurt-husky karışımları Evcil Hayvanlar gibi.

Bazıları tarafından köpeğin kurttan geldiğine ve köpeğin evcilleştirilmesinin son birkaç bin yıl içinde gerçekleştiğine inanılmaktadır. Bu teori için bazı genetik kanıtlar varken, ortak bir atadan ayrı evrimleştiklerini düşünen başka bilim adamları da var. Binlerce yıl yüzünden melez köpekler şimdi tam olarak nasıl ilişkili olduklarını bilmiyoruz, ancak bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olduklarını biliyoruz.Geçmişleri ne olursa olsun, Sibirya kurdu ve Kurt arasında diğer evcil köpeklerden daha fazla benzerlik azdır, ancak bu makalede keşfedeceğimiz önemli ölçüde daha fazla sayıda farklılık vardır.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Sibirya kurduGri Kurt
Yükseklik 21 - 23,5 inç (M)
20-22 inç (F)
26-32 inç (M&F)
Ağırlık 45-65 pound (M)
35-50 pound (F)
70 - 110 pound'a kadar (M)
50-85 pound'a kadar (F)
yer Dünya çapında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrasya ve Afrika
Ömür 12-14 yaş 6-8 yaş (vahşi doğada)

Tarih

Sibirya kurdu, uzun ve eski bir tarihe sahip, yüksek enerjili ancak eşit huylu bir köpektir. Çoğu insan onları ortak bir kurtla karıştırır, ancak benzerliklerle birlikte çarpıcı farklılıklar vardır. Onları neyin farklı kıldığına geçmeden önce, nereden geldiklerini anlamamız gerekir.Sibirya Husky Tarihi

Sibirya Husky'nin binlerce yıl önce Rusya'da Chukchi Kabilesi tarafından yetiştirildiğine inanılıyor, bunun kesin olmanın ötesinde kanıtlanamasa da, kurt olma olasılığı yüksek diğer köpek hayvanlarından yetiştirildiği düşünülüyor. Husky, hafif yükleri çekmek geniş arazi üzerinde yüksek hızlar çok kolay yorulmadan. Çalışma günlerinden sonra ayrıca aile arkadaşı köpekler tatlı ve aptal doğaları için.

Sibirya kurdu, 1925'e kadar kabilesinin dışında nispeten bilinmiyordu; bir grup Husky, beş gün içinde donmuş arazide 658 mil koştu. hayat kurtaran bir panzehir getirmek ölümcül bir Difteri salgınıyla mücadele etmek için. Bir Sibirya kurdu sürünün baş köpeği olan Balto, en çok onur duyulan ve tüm zamanların ünlü köpekleri . O zamandan beri Husky, dünya çapında en popüler aile köpekleri arasındadır ve şu anda American Kennel Club tarafından 14.inci Amerika'daki en popüler cins.

Eşit mizaçları nedeniyle, dış yapraklar aynı zamanda birçok ülkeyi fırtınaya sürükleyen tasarımcı köpek çılgınlığında da kullanılan bir türdür. Bunun kanıtını bazı yaygın karışımlarla görebilirsiniz. Alman Çoban ve Husky olmak hatta daha küçük boyutlu bir karma cins varyantı husky-pom ile .Gri Kurt Tarihi

Var 2 çeşit kurt ; Gri ve Kırmızı, ancak bazı bilim adamları 3 tür olduğunu iddia ediyor, ancak birçoğu Etiyopya kurtunun Gri kurdun bir alt türü olduğuna inanıyor. Kadar olduğuna inanılıyor 38 alttür kurdun adı ve bunlar genellikle ikamet ettikleri bölgeden sonra adlandırılır. En yaygın kurt Gri kurt'dur ve bu makale boyunca ona değineceğiz.

Gri kurdun yaklaşık bir milyon yıl önce Avrasya kıtasından geldiğine ve yaklaşık 750.000 yıl önce Kuzey Amerika'ya göç ettiğine inanılıyor. O zamandan beri tüm dünyaya yayılmışlardır ve içinde bulundukları iklime uyacak şekilde şekil ve boyutlarda çeşitlilik gösterirler. Çok uyumlu canlılardır ve sahip olunabilecek birkaç memeliden biridir. Buz Devri'nde hayatta kaldı .

Görünüm

Husky ve kurt birbirine çok benziyor . İkisinde de var kalın kürk Bu onları dış etkenlerden korur ve bu kürkün altında vücut ısısını yalıtan ve tutan bir alt kaplaması vardır. Görünüşlerindeki bir başka benzerlik de, benzer şekilli kafa Ancak benzerliklerinin bittiği yer burasıdır.Husky büyük bir köpektir, ancak kurt çok daha büyüktür ve köpek ailesindeki en büyük hayvan unvanına sahiptir. Husky önlemleri 23,5 inç'e kadar pençeden omuza kadar uzundur, oysa Gri kurt aralarında çok daha uzundur. 26 ve 32 inç .

Husky'nin parlak mavi gözleri varken kurdun sarı gözleri vardır. Husky'nin kürkü çok sayıda renk alabilir, oysa Gri kurdun genellikle gri ve beyaz kürkü vardır. Kurtta çok şey var daha uzun bacaklar Husky'ye kıyasla çok daha uzun mesafeler koşmasını sağlayan daha büyük adımlar.

rottweiler koşum takımı

Husky'nin, özellikleri onu kanıtlayacağı için, evcil bir köpek mesaisine dönüştüğünü görmek de açıktır. vahşi doğaya uygun değil . Kurt, buzlu kar ve kaynayan sıcak çöl kumu gibi birçok farklı arazide yürümesini sağlamak için çok daha büyük pençelere sahiptir. Kurt da var daha uzun dişler Husky'nin eşit becerilere sahip bir avcı olması pek olası değilken, daha dar bir ağızlığın yanı sıra avını avlayıp yırtmasını sağlamak için.

Kurt ayrıca, vücuduyla orantılı olmayan Husky'den daha büyük bir kafaya sahiptir. O kafasında beyni daha büyük kapasite, ve kurtun çok daha üstün bir zekaya sahip olduğu söylenir, bu da onun vahşi yaşamın zorluklarından kurtulmasına yardımcı olur. Bu ekstra kapasite hayatta kalmaya yöneliktir ve insan emriyle takla atma veya ters çevirme gibi ekstra numaralar yapmasına yardım etmesi pek olası değildir.Eğer peşinde olduğunuz kurt benzeri bir köpekse, o zaman şuna bir göz atmalısınız. Çekoslovak Wolfdog . Nispeten yeni bir cins olmasına rağmen evcilleştirilmiş bir köpektir ve Sibirya kurdu ile karşılaştırıldığında daha çok bir kurt gibi görünür. Sibirya kurdu da genellikle yanlış görünüş benzerliklerinden dolayı bir Akita için.

Mizaç

Husky ve kurt son derece farklı mizaçlarında biri evcilleştirilmiş bir hayvan, diğeri vahşi ve bu nedenle aralarında varsa pek çok benzerlik yok. Evcilleştirme süreci zihniyeti değiştirmek insanlarla barış içinde ve başarılı bir şekilde birlikte yaşayabilmek için hayvanın

İlk olarak, evcilleştirilmiş bir hayvan olarak Husky insan şirketinde büyür ve onlar olmadan sık sık kendini rahatsız hissediyor. Öte yandan kurt, insanlardan uzak durur ve yaşam alanları, insan nüfusunun olmadığı yerlere dayanır.

İkincisi, evcilleştirilmiş bir köpeğin olgunluk yaşına asla tam olarak erişemeyeceği söylenir. her zaman bağımlı vahşi doğadaysa annesine bağımlı olmaya benzer şekilde insan efendisine. Kurt tamamen olgunlaşır 2 yaş civarında ve bu aşamaya geldiğinde, aile biriminden kendi çantasını oluşturmak veya başka birine katılmak için ayrılır ve bu nedenle kendi başına hayatta kalabilecek kadar olgunlaşır.Üçüncüsü, Huskies aptaldır, insan ya da tüylü kardeşleriyle oyun oynar ve oynarlar ve aileleriyle kanepede uzanmayı severler. Onlar sevgi alışverişinde bulunmak sevildiğini hissetmekten başka bir amacı olmayan insanlarıyla. Kurt bunu yapmaz; kurdun yaptığı her şey bir amaç için yapıldı . Oyun arkadaşlarıyla kavga edebilirler, ancak bu, nasıl savaşılacağını veya avlanacağını öğrenmek için gerekli bir derstir; paket arkadaşları tarafından sevildiğini hissetmek için kesinlikle kucaklaşmazlar.

Potansiyel olarak sahip oldukları bir benzerlik, hem Sibirya kurdu hem de kurt ulumak . Bunun bir olduğuna inanılıyor ilkel özellik köpeklerde ve sıklıkla diğer köpekleri kendi bölgelerine tecavüz etmemeleri konusunda uyarmak için sergileniyorlardı. Bununla birlikte, Beagle veya Labrador gibi diğer köpeklerin uluması da doğrudur ve bunu piyanoda sirenler veya belirli perdeler duyduklarında yaparlar, bu nedenle bu, yalnızca Husky ve kurt arasındaki bir benzerlik olmak zorunda değildir.

Kurt-Köpek Melezleri

Köpekler ve kurtlar interfertildir, yani Başarıyla çiftleşebilirler ve onların yavruları da çocuk sahibi olabilir. Bu, vahşi doğada nadiren meydana gelir, çünkü sürüler dişilerini korur, bu yüzden çiftleşmelerine izin verilmez. Bununla birlikte, insanlar evcil bir köpeği bir kurtla karıştırmaktan etkilenirken, son birkaç yüzyıl içinde deneyler yapmaya başladılar.Bu tür melezler aile evlerine alındı, ancak başarıları çeşitlilik gösterdi. Başarılı olursa, genellikle sahipler, sahip oldukları diğer köpeklerden daha fazla, çok zor olduğunu belirtirler. Köpekler ve kurtlar farklı bir hızda olgunlaşır ve bu da onların öngörülemeyen davranış ve bu nedenle, hibrit yetiştirmeye uyan tek cevap yoktur.

Hatta melezin, avlanma içgüdüsünü koruduğu için insanlar için tehlike oluşturduğuna inanılıyor, ancak çok daha az insan ihtiyatına sahip ve bu kesinlikle son nesil saf kurtlar için geçerli. Örneğin, Kanada'da ve Almanya gibi diğer yerlerde Kurtların daha cesur hale geliyor ve insan alanlarına tecavüz ediyor ve bu kesinlikle endişeye neden olmak . Bunun nedeni, yiyecek için çaresiz olmaları mı, yoksa şimdi insanları gıda kaynaklarıyla mı ilişkilendiriyorlarsa, bu davranış nispeten yeni ve biyologların izlemek istediği bir şey mi olduğundan emin değil.

Bu hala üstlenmek istediğinizi düşündüğünüz bir zorluksa, hibrit yavruyu satın almadan önce bile önünüzde bir engel olabilir. Pek çok eyalette melez kurt-köpeğin bir Egzotik hayvan tıpkı kurt olduğu gibi ve bu nedenle bir özel lisans . İlgilendiğiniz bir konuysa yerel yasalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Öte yandan, bir Sibirya Kurdu sahibi olmak için özel bir lisansa ihtiyacınız yoktur.

Kurtlar evcilleştirilebilir mi?

Kurt sahipliği, Amerika'da çok uzun zamandır tartışmalı bir konu olmuştur ve bu nedenle güvenilir bilgi alınabilecek çok fazla bilgi veya örnek yoktur. Bir kurdu evcilleştirme konusundaki başarısız girişimin ünlü bir örneği, Gysinge kurt . Birkaç yıl tutsak kaldıktan sonra kaçtı ve 12'si ölümcül 31 kişiyi yaraladı.olmasına rağmen son çalışmalar kurtların ana bakıcılarıyla bir bağ kurabileceklerini bir şekilde göstermişlerdir, bu sadece yavru ve ergen olarak gelişirken geçerlidir. Cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra üzerinde çalışılmamıştır ve vahşi doğada bu, kurdun aile birimini terk edeceği noktadır, dolayısıyla bunun böyle bir bağlılık değil, hayvan olması mümkündür. sadece bağımlılık sergilemek Artık ona ihtiyacı kalmayana kadar ana bakıcısı üzerinde. Bir Husky, bu eki aşağıdakiler için sergileyecektir: tüm hayatı boyunca . Bununla birlikte, açık olan şey, hepimiz ev ortamında kurtları evlat edinmeye ve yetiştirmeye başlamadan önce çok daha fazla araştırma yapılması gerektiğidir.

Uzmanlar ayrıca, bir kurdun evcilleştirilmesindeki en büyük tehlikenin, bir kurda köpek gibi davranılmasının ortaya çıktığını söylüyor; kurt köpek değildir ve asla böyle davranılmamalıdır. Köpek davranışçısı olarak, Ian Dunbar açıklıyor, 'Kurt davranışını inceleyerek köpekleri eğitmeye çalışmak, şempanzeleri izleyerek çocuk yetiştirmeyi öğrenmek gibidir'.

Yani cevap şu ki, evcilleştirilebilirler, ancak risksiz olamazlar ve bu süreci kesinlikle bir köpeğin veya bu durumda bir Sibirya kurdu ile karşılaştırmamalısınız.

Yaygın Mitler ve Gerçekler

  • Huskies ve Malamutes yarı kurt
  • Huskies ve Malamutes kurttan tamamen ayrı bir tür
  • Bir kurt evim için daha iyi bir bekçi köpeği yapacak
  • Kurtlar doğal olarak insanlardan uzak dururlar, bu yüzden ya kaçarlar ya da korkudan hareket edip onlara saldırabilirler.
  • Kurtlar aileme uyacak ve diğer köpeğim için harika bir arkadaş olacaktı
  • Kurtlar evcil köpekleri avlarlar ve bazı ülkelerde onlar ana besin kaynaklarıdır, çünkü kurtunuzun veya kurt melezinizin evcil köpeğinize saldırması riski her zaman vardır.

Son düşünceler

Sibirya kurdu ve kurt son derece farklıdır ve bu nedenle aralarında çok az benzerlik vardır. Birbirlerine biraz benzer görünseler de, benzerlikleri gittikçe bu kadardır.

Kurt, tıpkı Sibirya kurdu gibi birkaç bin yıl boyunca evcilleştirilirse, evcil bir köpeğinkine biraz daha benzeyebilir, ancak o zamana kadar tamamen evcil bir köpek olarak kabul edilirdi. her durumda farklı türler.

Bu nedenle, uzmanlar aksini kararlaştırıncaya kadar, güvenli bir bahis, ailenizin evine, tıpkı güzel göründükleri için bir Husky almak ve vahşi kurtlara uzaktan hayran olmak olacaktır.

Yorumlar