Tahılsız Diyet ve Kalp Sağlığı Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Tahılsız Diyet ve Kalp Sağlığı Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Evcil hayvan ebeveynleri olarak, köpek arkadaşlarımızı olabildiğince sağlıklı tutmak için her zaman en iyi köpek mamasını arıyoruz. Bu nedenle, köpeğiniz için sağlık yararları olduğunu iddia eden yeni bir diyet türü ortaya çıktığında, onu denemek istemeniz doğaldır.

Peki ya faydalarına rağmen, köpeğinizin yeni diyeti gelecekte başka sağlık sorunlarına neden olma potansiyeline sahipse? Bu gerçek bir endişe olurdu, değil mi? Pekala, tahılsız diyetler buna bir örnek olabilir.Peki tahılsız beslenme nedir? Köpeğinize tahılsız bir diyet vermenin potansiyel faydaları nelerdir? Ve tahılsız diyetler ile köpek kalp sağlığı arasında olası bir bağlantı var mı? Bazı cevaplar bulalım.

shi tzu oyuncak

İçindekiler

Tahılsız Ne Demektir?

  Tahılsız Köpek Maması

Tahılsız köpek maması tahıl içermez (ve şekerli olanı kastetmiyoruz!). Bu, buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç ve darı ile daha az bilinen diğer tahılları içermediği anlamına gelir. . Bununla birlikte, köpeklerin köpek mamalarında sadece etten daha fazlasıyla sağlanan bir besin dengesine ihtiyaçları olduğundan, tahılların başka bir bitki proteini ve karbonhidrat kaynağı ile değiştirilmesi gerekir. Birçok tahılsız diyette, tahıllar sebzelerle değiştirilir. Genellikle fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller kullanılır.Birçok kişi yanlış bir şekilde tahılsız ve glütensiz terimlerinin aynı anlama geldiğini varsayar, ancak bazı tahıllar tahılsız olmanın yanı sıra glütensizdir. Bu yüzden, Köpeğinize glüten vermekten kaçınmak istiyorsanız, tahılsız bir diyete sahip olmaları gerekmez.

Tahılsız Diyetin Faydaları Var mı?

  Evcil hayvan maması ve tahıl kaselerinin önünde bir kişiyle köpek

İnsanların köpeklerini tahılsız bir diyetle beslemeyi seçmelerinin ana nedeni, Tahıllara alerji veya intolerans semptomlarından kaçının. İnsanlar gibi, köpekler de gıda alerjileri alabilir ve köpeklerde en yaygın gıda alerjileri sığır eti, kuzu eti, tavuk ve süt ürünleri. Köpeklerin tahıllara alerjisi olması da mümkündür.

Bunu hatırlamak önemlidir köpeklerde gıda alerjileri insanlarda olduğu kadar yaygın görünmüyor, ve tahıl alerjileri, köpek maması alerjilerinin küçük bir kısmını oluşturur. Bu yüzden, köpeklerde tahıl alerjileri çok nadirdir . Tüylü arkadaşınızın alerjisi varsa ishal, gaz, şişkinlik, kusma, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi belirtiler fark edebilirsiniz. Tahılsız bir diyet, bu semptomları hafifletmeye yardımcı olur, ancak yalnızca alerji tahıl ise.Köpeğinizin olası alerjilerini öğrenmek istiyorsanız, evde köpek alerji testi itibaren KolayDNA . Ancak sonuçlara göre büyük değişiklikler yapmadan önce veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.

Neden Köpeğiniz İçin Beslenme Açısından Dengeli ve Eksiksiz Bir Diyet Seçmelisiniz?

Beslenme açısından eksiksiz ve dengeli bir diyet, köpeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için hayati önem taşır. Belirli bir vitamin, mineral veya diğer besinlerden yoksun bir diyetin ciddi sonuçları olabilir. . İşte bu yüzden ev yapımı veya butik diyetler evcil hayvanınız için bazı riskler taşır. Yine de, beslenme açısından eksiksiz olan ticari köpek mamaları sorun olmamalı, değil mi?

Bazen, Bir besin maddesi bir gıdada doğru miktarda bulunsa bile, biyolojik olarak kullanılabilir . Bu, köpeğinizin onu ememeyeceği veya işleyemeyeceği anlamına gelir ve sanki besin köpek mamasında hiç yokmuş gibi köpeğinizin sağlığına zarar verebilir.Tahılsız Diyet Köpeğinizin Sağlığı İçin Kötü mü?

  Veteriner küçük bir Jack Russell Terrier'i inceliyor's haert

Birçok tahılsız diyet, fasulye, bezelye ve mercimek gibi büyük oranda baklagiller içerir. Bunlar tahılların yerine geçiyor, bu nedenle diyet hala bitki proteinleri ve karbonhidratlar içeriyor, ancak farklı bir kaynaktan. Araştırma göstermiştir ki tahılsız diyetler ve kalp hastalığı arasındaki olası bağlantı , özellikle Dilate Kardiyomiyopati (DCM). Tahıl içermeyen bir diyetle beslenen köpeklerde ortaya çıkan DCM türü, amino asit taurin eksikliği ile ilgilidir.

Dilate Kardiyomiyopati Nedir?

Dilate Kardiyomiyopati (DCM), kalp büyüdükçe kalbin kas duvarları incelir ve gerilir . Daha ince duvarlar da kasılamaz, bu nedenle kalp vücuda kan pompalamada daha az etkili hale gelir. Kalp her kasıldığında, kanın neredeyse tamamı odacıklardan dışarı atılmalıdır. DCM'li bir köpekte, kalp kasılması kanı dışarı atacak kadar güçlü değildir.

amerikan yolculuk köpek maması üreticisi

DCM'li köpekler ayrıca ölümcül olabilen kalp ritmi bozukluklarına daha yatkındır. Köpeklerde DCM'ye genetik neden olabilir ve bazı ırklar yatkındır. Bununla birlikte, taurin gibi beslenme eksikliklerinden de kaynaklanabilir.

Tahılsız Diyetler ve Köpeğinizin Kalp Sağlığı Hakkında Gerçekler?

  Buğday tarlasında dilini çıkaran köpek

Bunun farkına varmak önemlidir Tahılsız diyetlerin kalp sağlığı ile ilgili riskleri tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak sanılmaktadır ki, baklagillerin yüksek protein içeriği ek olarak et sorunun köküdür. Baklagiller amino asitler açısından tahıllar kadar zengin olmayabilir veya amino asitler biyoyararlı olmayabilir. Bu nedenle bir taurin eksikliği gelişebilir. İçinde bir çalışma Taurin eksikliği DCM olan Golden Retrieverlerin 24 köpeğinden 23'ü tahılsız bir diyetle veya bezelye, fasulye, baklagiller ve patates gibi baklagiller açısından zengin bir diyetle beslendi.Tahılsız Diyetler Güvenli mi?

Tahılsız diyetlerin taurin eksikliğine yol açmasına neden olan mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. ve faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, riskler tam olarak anlaşılana kadar tüylü aile üyenizi güvende tutmak için birkaç yönergeye uymak en iyisidir.

köpeğin boğazına kemik takılırsa nasıl çıkarılır

İçindekiler listesi ilk on bileşen içinde baklagiller gösteriyorsa, tahılsız diyetlerden kaçınmak mantıklı olabilir. Üçüncüsü, köpeğinizin Cocker Spaniel, Cavalier King Charles Spaniels, Golden Retriever, Newfoundlands ve Saint Bernards gibi taurin eksikliği DCM'ye yatkın bir cins olduğunu varsayalım. Bu durumda, tahıl içermeyen veya baklagil açısından zengin diyetlerden tamamen kaçınmak en iyisi olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler için tahılsız beslenme kalp hastalığına neden olur mu?

Tahıl içermeyen diyetler ve kalp hastalığı arasında potansiyel bir bağlantı gösterilmiştir. Çalışmalar, tahıl içermeyen veya baklagil açısından zengin bir diyetle beslenen önemli sayıda köpeğin daha sonra taurin amino asidinde bir eksiklik geliştirdiğini göstermiştir. Taurin eksikliği genellikle Dilate Kardiyomiyopati (DCM) adı verilen bir duruma yol açar. . Bazı köpek ırkları taurin eksikliği DCM geliştirmeye yatkın olsa da, diğer cinslerin birçok köpeği de etkilenmiştir.

Tahıl içermeyen diyetler neden DCM'ye neden olabilir?

Taurin eksikliği, köpeklerde DCM'nin başlıca nedenlerinden biridir. Tahılsız diyetlerin neden DCM'ye neden olduğu tam olarak anlaşılamamıştır, ancak etkilenen köpeklerde taurin eksikliği vardır. Bu, tahılsız diyetlerin yeterli taurin içermediğini veya köpeklerin bu diyetlerden taurini emip kullanamadıklarını gösterir.Tahılsız köpek mamasının nesi yanlış?

Köpeğinizin diyeti, olabildiğince sağlıklı kalabilmeleri için beslenme açısından eksiksiz ve dengeli olmalıdır. Bazı ev yapımı veya butik diyetler, köpeğinize ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için doğru içerik dengesini içermez. Tahılsız diyetler genellikle tahıl bazlı içeriklerin yerine baklagilleri kullanır. Baklagil açısından zengin diyetler, ya yeterli taurin içermedikleri ya da taurin biyolojik olarak bulunmadığı için riskli görünmektedir.

Son düşünceler

Nihayetinde, bir evcil hayvan ebeveyni olarak, değerli dostunuzu neyle besleyeceğinizin seçimi size kalmış. Bununla birlikte, köpeğinizin bir tahıla alerjisi veya intoleransı olması riskinin nispeten düşük olduğunu düşündüğünüzde, tahılsız diyetlerin oluşturabileceği daha önemli riskle karşılaştırıldığında, en azından tahılsız bir diyet seçmemeye karar verebilirsiniz. şimdilik. Ancak, köpeğinize fayda sağlayıp sağlayamayacağını hala merak ediyorsanız, tatlı yavru köpeğiniz için ne önereceklerini görmek için veterinerinize danışın.

Yorumlar