En Kısa Ömürlü 25 Köpek Irkı

En Kısa Ömürlü 25 Köpek Irkı

Bir sonraki evcil hayvanınız için doğru köpek ırkına karar verme zamanı geldiğinde, dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Daha fazla bilgi edinmek için bu alanlardan biri, bir köpeğin ne kadar yaşayacağıdır. Belirli ırklar Uzun ömürlü olarak bilinen ve diğerleri nispeten kısa bir ömre sahiptir.

Karışık cins köpeklerin safkan muadillerinden biraz daha uzun ömürlü olduğuna inanılmaktadır. Her köpek farklıdır ve bu, safkan veya karışık herhangi bir cins için akılda tutulması çok önemlidir. Kapsamlı rehberimiz, en kısa ömürlü 25 köpek ırkı hakkında genel bilgiler verir.Rehberimizdeki bilgiler, bir yetiştirici veya veterinerden profesyonel tavsiye yerine geçmez, bir referans noktası olmayı amaçlar. Bir evcil hayvan sahibinin sahip olabileceği en güçlü araçlardan biri bilgidir.

içindekiler

Ortalama Köpek Ömrü

American Kennel Club'a göre ortalama köpek ömrü 10 ila 13 yıl arasındadır. Bazı ırklar çok daha uzun yaşar ve diğerleri çok daha kısa ömürler yaşar . Genetik ve üreme, bir köpeğin ne kadar yaşayacağı konusunda kesinlikle bir rol oynar.köpeklerde, daha büyük ırkların genellikle daha kısa ömürleri vardır Bu, doğal dünyanın geri kalanında olanlardan biraz farklıdır. Çoğu hayvan krallığında, daha büyük boyutlu hayvanlar daha uzun yaşama eğilimindedir. Örneğin balinalar 100 yıldan fazla yaşayabilir. Boyut ve uzun ömür arasındaki bu ilişki, köpeklerde tersine çevrilir. Daha küçük köpeklerin daha uzun yaşaması bekleniyor . Bu, daha büyük köpeklerin kalıtsal hastalıklara eğilimli olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Büyük cins köpeklerin ortalama ömrü 8 ila 12 yıldır. Genel olarak, köpek ne kadar büyükse, ömrü o kadar kısa olur. Bu nedenle, köpeklerin, özellikle safkanların, belirli hastalıklara veya sağlık sorunlarına yatkın olup olmadıklarını belirlemek için genetik ve sağlık testlerinden geçmesi önemlidir.

En Kısa Ömürlü 25 Köpek Irkı

Tartışılan köpek ırklarının birçoğunun, daha küçük ırklara göre daha kısa ömre sahip olma eğiliminde olan büyük veya dev ırklar olduğunu göreceksiniz. Bunlar, uzunluk sırasına göre aşağıda listelenmiştir ve en kısa ortalama ömür önce gelir.Bordeaux Mastifi

 Dogue de Bordeaux Dış Mekan
Derinlerde kökleşmiş bir avlanma dürtüsüyle Dogue de Bordeaux, diğer köpeklere veya küçük hayvanlara iyi tahammül etmez.

bu Bordo Mastifi büyük, nadir bir Fransız köpek ırkıdır. Erkekler 150 pound ve daha fazlasına ulaşabilir. Dişiler 100 pound artı ulaşır. Bu dev köpek, hayvan avlamak ve bekçi köpeği olarak . Bu devasa köpeğin bunlardan biri olduğu düşünülüyor. Fransa'daki en eski ırklar . Genellikle Fransız Mastiff olarak da adlandırılan bu köpek gerçekten çok büyüktür. 23 ila 27 inç kadar duruyorlar (omuz yüksekliği). Dogue de Bordeaux köpeklerinin ortalama ömrü 5 ila 8 yıl kadar kısadır.

Dogue de Bordeaux mükemmel, sadık ve koruyucu bir arkadaştır. Ancak, daha küçük çocukların yanında huysuz olabilirler. Bu iri adamların sadece bir köpeğin olduğu bir evde olması gerekiyor. Köpekler, başta ortopedik ve eklem koşulları olmak üzere, büyük boyutlarıyla ilişkili sağlık koşullarına eğilimli olabilir. Ek olarak, Dogues kısa burunlu bir köpek ırkıdır, bu da onların aşırı ısınmasını kolaylaştırır ve onları nefes alma sorunları açısından daha yüksek risk altına sokar.

Kalıtsal tıbbi sorunlar ve büyük beden, türün kalp hastalığı, kanser, kalça displazisi, dirsek displazisi, mide burulması ve şişkinlik gibi daha kısa yaşam süresine katkıda bulunur. Gıda alerjileri yaygındır. Buğday alerjileri yaygındır. Bu köpek hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de anavatanları Fransa'da nadirdir.Napoliten Mastiff

 Napoliten Mastiff
Bir Napoliten Mastiff'in çok fazla alana ihtiyacı vardır, bir ton yer ve XXL'deki her şeye ihtiyacı vardır.

bu Napoliten Mastiff 110 ila 200 pound'a ulaşan dev bir köpek ırkıdır. Bu devasa cins aynı zamanda en az 5.000 yıl öncesine dayanan eskidir. Cins genellikle Mastino veya Neo olarak adlandırılır. İtalyan kökleri vardır ve çalışan çiftlik köpekleri olarak geliştirilmiştir. Bu behemothlar arazide çalıştı, arabaları çekti ve sadık bekçi köpekleri olarak çalıştı. Bu koca çocuğun ömrü 7 ila 9 yıldır.

Dişiler 110 pound veya daha ağırdır ve erkekler en az 150 pound'a ulaşır, genellikle 200 pound'un üzerindedir. Pençe omuza dişiler yaklaşık 29 inç, erkekler ortalama olarak 31 inç boyutlarındadır. Bu köpek hakkında küçük bir şey yok. Buna tavır ve salya da dahildir ve bu köpeğin sarkaç gıdıları vardır. Büyük ve korkutucu görünse de, Neo inatçı bir çizgiye sahip büyük bir oyuncak ayıdır. Bu çizgi, eğitimi zorlaştırabilir. Aslında, bu cinsin asla tam anlamıyla itaatkar olmadığı bilinmektedir.

Napoliten Mastiff, Amerika'da bulunan nadir bir köpektir. Bir tane bulmak zor olabilir ve bir tane yetiştirmek büyük bir sorumluluktur. Korkunç görünmesine rağmen, bu cins insanları seven büyük bir tatlıdır. Diğer köpekleri sevmezler. Bu adam ilgi odağı olmayı seviyor. Ayrıca gördüğü her yiyecek kırıntısını yiyecektir. Diğer birçok büyük ırk gibi, Mastino da kalp hastalığına, yani kardiyomiyopatiye yatkındır. Ek olarak, obezite, kalça ve dirsek displazisi, göz sorunları ve şişkinlik gibi durumlar. Bu cins, gözün köşesinin tahriş olduğu ve kızardığı bir durum olan 'kiraz gözü' ile bilinir.

İrlanda kurt köpeği

 İrlanda kurt köpeği
İrlandalı Wolfhounds kesinlikle karmakarışık bir görünüme sahiptir.

Büyük bir av köpeği, İrlanda kurt köpeği , eski çağlardan selamlar. Ataları MS 391 yılına kadar av peşinde koşmuşlardır. Bu cins, köpek krallığındaki tüm ırkların en uzunudur. Dişiler omuz omuza en az 30 inç, erkekler en az 32 inç durur. Dişiler en az 105 pound ağırlığındadır, genellikle daha fazladır. Erkekler en az 120, genellikle 180 veya daha fazla vurur. Cins ortalama 6 ila 8 yıl yaşar.Cömert boyutlarına rağmen, bu devler insanlara ve diğer köpeklere karşı oldukça şefkatlidir. Çok muhtaçtırlar ve kucaklaşmayı severler. Bu cins yalnız kalmayı sevmez ve ayrılık kaygısı yaşayabilir. Çok uzun süre yalnız kaldıklarında endişeli ve yıkıcı olurlar ve cömert boyutlarıyla devasa bir karmaşa yaratabilirler.

Kısa ila orta uzunlukta çift kat tel gibi kürkleri vardır. Yüzleri, gözlerinin önünde uçuşan uzun saçları ile tüylü bir görünüme sahiptir. İrlanda Kurt Tazısı sağlıklıdır ancak diğer büyük ırkları rahatsız eden aynı koşulların çoğuna eğilimli olabilir. Buna kalp hastalığı, göz sorunları, şişkinlik, kalça ve dirsek displazisi, kanser ve karaciğer şantları dahildir. Ek olarak, bu cinsin genellikle enfeksiyon ve köpek kulübesi öksürüğü gibi diğer durumlarla bağlantılı olarak pnömoni geliştirdiği bilinmektedir.

Mastif

 İngiliz Mastiff Yaşlı dilini çıkarmış kameraya bakıyor
Mastiffler, tam vücut olgunluğuna ulaşmaları uzun zaman aldığı için çok benzersiz köpeklerdir.

Mastiff olarak da bilinen İngiliz veya İngiliz Mastiff , etraftaki en büyük köpeklerden biridir. Ayrıca bildiğimiz en eski köpeklerden biridir. Bu devasa köpeklerin çizimleri ve görüntüleri antik Yunanistan, Mısır ve Babil'e kadar uzanıyor. Mastiffler ve diğer dev ırklar uzun süredir iş köpekleri, bekçi köpekleri ve gladyatör tipi dövüşçüler olarak hizmet ediyor.

avustralya köpeği

Bir Mastiff ile yüz yüze gelmek, kişinin hemen unutacağı bir deneyim değildir. Gerçekten çok büyükler. Mastifflerin kalın, kaslı gövdeleri, kare biçimli ağır kafaları vardır. Sarkık kulakları, sarkık çeneleri, kısa ağızlıkları ve burun ve göz çevresinde siyah bir maske gibi işaretleri vardır. Dişiler ortalama 120 ila 170 pound veya daha fazla ve 27,5 inç veya daha uzun duruyor. Erkekler, omuzda en az 30 inç boyunda duran, teraziyi 160 ila 230 pound'un üzerine çıkarır. Mastiffler ortalama 6 ila 10 yıl yaşarlar. Şimdiye kadar yaşayan en büyük Mastiff, Londra'dan Zorba olarak adlandırıldı. En büyüğünde akıllara durgunluk veren 345 pound ağırlığındaydı. Evet, 354 kiloluk bir köpek gerçek bir şeydir.Dev gibi görünmelerine ve onları gören herkesi korkutmalarına rağmen, Mastiff dost canlısı, sabırlı, zeki ve sadık bir köpek arkadaşıdır. Sarılmayı severler ama gerçekten devasa boyutlarından dolayı küçük çocukları olan aileler için mükemmel bir seçim değildirler.

Bullmastiff

 Bullmastiff köpek açık havada
Bullmastiff'in %60 Mastiff ve %40 Bulldog olduğu düşünülmektedir.

bu Bullmastiff biraz daha küçük, Mastiff olarak bilinen devin yakın kuzeni. Sık sık Mastiff ile karıştırılır ama aslında Mastiff ve Bulldog'un bir karışımıdır. 19. yüzyılda neşeli eski İngiltere'de yetiştirilen Bullmastiff, ideal bekçi köpeği yaratmayı uman yetiştiricilerin ürünüydü. Av bekçilerinin büyük taşra mülklerini kaçak avcılardan korumalarına yardımcı olmak için geliştirildikleri için Gamekeeper's Night Dog olarak da adlandırılırlar.

Bullmastiff büyüktür, ancak Mastiff kadar büyük değildir. Tamamen büyümüş 100 ila 140 pound arasında ulaşırlar ve omuzda 24 ila 26 inç dururlar. Bu köpeklerin önemli ölçüde sarkık gıdıları vardır. İnanılmaz derecede salyaları akan hayvanlardır. Bullmastiff'ler, düz bir Bulldog yüzü olan Mastiff'e çok benziyor. Genellikle dev Mastiff ırkı için karıştırılırlar. Bu cins genellikle brindle renkli bir kaplamaya sahiptir.Bu cins ortalama 7 ila 10 yıl yaşar. Diğer birçok büyük köpek ırkı gibi, Bullmastiff'ler de muazzam boyutlarından dolayı bazı farklı sağlık koşullarına duyarlı olabilir. Bu, düz bir yüzle gelen brakisefalik sorunları içeriyordu. Bull Mastiff'ler ayrıca göz işlev bozukluğu, kalp sorunları, kalça ve dirsek displazisi, tiroid bozukluğu ve kanser riski altındadır.

Büyük dane

 Hayfield'da Mavi Kaplamalı Köpek
Belki de en ünlü Great Dane, sevilen Scooby-Doo'dur.

kudretli Great Dane tüm dünyadaki en tanınan ve sevilen köpeklerden biridir. Bu köpek ırkının M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan eski kökleri olduğuna inanılmaktadır. Modern Great Dane, 16. yüzyıl Almanya'sına kadar izlendi.

Great Dane, iyi bilinen dev boyutlu bir köpektir. Tamamen büyümüşler, 110 ila 175 pound ağırlığındalar. Bunlar, 28 ila 32 inç boyunda duran çok uzun köpeklerdir. bu Kayıtlara geçen dünyanın en uzun köpeği, Zeus adlı bir Danua'dır. 44 inç boyunda etkileyici bir duruş sergileyen. Uzun, sıska bacakları ve uzun ince kuyrukları vardır. Bu cins aynı zamanda belirgin sarkık gıdı ve bol miktarda salya ile bilinir. Büyük Danimarkalıların ortalama ömrü 7 ila 10 yıldır. .

Büyük Danimarkalılar genellikle 'nazik devler' olarak adlandırılır ve sahipleri tarafından iri bebekler olarak anılır. Kendi boyutlarını bilmiyorlar ve bilseler bile mükemmel boyutta bir dizüstü bilgisayar olduklarını düşünüyorlar. Belirgin görünümlerine rağmen, bu köpekler inanılmaz derecede hassastır ve çabuk korkarlar. Mükemmel bekçi köpekleri yapmazlar, ancak bu büyüklükteki bir köpeği idare edebilecek haneler için harika aile hayvanlarıdır. Diğer birçok dev köpek ırkında olduğu gibi, Büyük Danimarkalılar kalça displazisi, kalp sorunları, göz sorunları ve tiroid bozukluğu gibi sağlık koşullarına eğilimlidir.Bernese dağ köpeği

 Büyük, tüylü Bernese Dağ Köpeği, kocaman pençeleri mutfakta mavi kaseden yemek yiyor, beyaz arka plan
Bernese Dağ Köpekleri, ters çevrilmiş bir haçı andıran beyaz bir göğüs işareti ile bilinir.

Bern Dağ Köpeği en yüksek puan alan bir aile yavrusu. Cins ayrıca terapi endüstrisinde de oldukça kullanılmaktadır. Bu cinsin İsviçre'de uzun bir geçmişi vardır ve en az iki bin yıldır İsviçre çiftliklerinde çalışmaktadır. Cinsin Mastiff veya Molosser türü ırklardan türetildiği ve Romalılar tarafından 1. yüzyılda İsviçre'ye getirildiği düşünülmektedir. Bernese Dağ Köpeği adını, İsviçre'nin en büyük ihracatlarından ikisi olan çikolata ve peynir üreten, İsviçre'nin tatlı tarım bölgesi olan Berne bölgesinden almıştır.

Bir Bernese Dağ Köpeği, tamamen büyümüş halde 80 ila 115 pound ağırlığındadır. Pençeden omuza 23 ila 27 inç boyunda duruyorlar. Bu, muhteşem üç renkli kürkleriyle tanınan tüylü bir cins. Bu yavrunun zemin kaplaması siyahtır ve yüz, göğüs, bacaklar ve kuyruğun altında paslı ve açık beyaz işaretler vardır. Ek olarak, gülümsüyormuş gibi görünmeleriyle bilinen bir köpek cinsidir. Bernese Dağ Köpeğinin ortalama ömrü yaklaşık 7 ila 10 yıldır.

Bu cins enerjiktir, sürekli oyuncudur ve başıboş olmasıyla bilinir. Cömert boyutlarından dolayı bazı sağlık koşulları için risk altındadırlar. Bernese Dağ Köpeği ayrıca diğer şeylerin yanı sıra kansere, panosteite (kendi kendini sınırlayan topallık) ve şişkinliğe eğilimlidir. Bu, ömürlerinin kısalmasına katkıda bulunur.

Weimaraner

 Weimaraner
Zarif, zarif ve gizemli Weimaraner'ın lakabı Gri Hayalet'i fazlasıyla hak ediyor.

bu Weimaraner alman av köpeğidir. 19. yüzyılın başlarında Almanya'nın Weimar kentinde soylulara av gezilerinde yardımcı olmak için geliştirildiler. Fiziksel yetenek ve zihinsel hüner için yetiştirilmiş spor köpekleridir. Geyik, kurt ve hatta ayılar gibi büyük oyunları avlamak için tarihsel olarak yetiştirildiler. Bu köpekler halka kolayca ulaşamadı ve 1930'lara kadar Amerika'ya giriş yapmadı. Bugünün Weimaraner'ı genellikle bir kuş ve küçük av hayvanı avcısıdır ve bazen bir su köpeği olarak avlanır. Dost canlısı, sevgi dolu doğaları ile tanınırlar. Çocukların etrafında olmayı severler, diğer köpeklerle iyi geçinirler ve uygun şekilde eğitildiklerinde harika aile hayvanları olabilirler.

Bu köpekler büyüktür, erkekler tamamen büyüdüğünde 70 ila 90 pound'a, dişiler ise 55 ila 75 pound'a ulaşır. Ortalama 10 ila 13 yıl yaşarlar. Tipik olarak, bakımı kolay olan kısa, ipeksi tüyleri vardır. Büyük bir cins olarak, bazı tıbbi durumlara duyarlı olabilirler. Mide burulması, bu cinste yaygın olan ve yaşamı tehdit eden son derece ciddi bir sorundur. göre AKÇ , bu türün karşı karşıya olduğu en ciddi sağlık sorunu. Bu cins ayrıca şişkinlik eğilimi yüksektir. Bunun gibi sindirim sorunlarına yardımcı olmak için gün boyunca daha küçük öğünler yemeleri gerekir.

Çığ Çıv

 Chow Chow köpek
Chow Chow, muazzam miktardaki kürkü nedeniyle dev gibi görünür.

Chow Chow ayıya yakın benzerliği ve kendine özgü mavi diliyle oldukça tanınan bir cinstir. Yaygın olarak anıldıkları gibi, Chow'un dünyadaki en eski köpeklerden biri olduğuna inanılıyor. Çanak çömleklerde ve eski eserlerde yemek tasvirleri bulunmuştur. Çin'in Han hanedanlığına kadar uzanan MÖ 200 civarında. Chows, Çin'de ve dünya çapında son derece popüler ırklardır.

Chows, yetişkin olarak yaklaşık 45 ila 70 pound'a ulaşan ve 17 ila 20 inç boyunda duran orta boy köpeklerdir. Ömürleri ortalama olarak 8 ila 12 yıldır. Bu cins sağlıklıdır ancak hipotiroidizm ve kalça ve dirsek disfonksiyonu gibi hastalıklara eğilimli olabilir. Ek olarak, Chow, ilerleyici retina atrofisi ve entropiyon dahil olmak üzere göz sorunlarına eğilimlidir. Entropion, köpeğin göz küresini tahriş eden ve sonunda yaralayan içe doğru yuvarlanan bir göz kapağı ile karakterize edilen, yemler için yaygın bir durumdur. Bu durum tam körlüğe yol açabilir. Ayrıca kiloları oldukça kolay toplama eğilimindedirler ve obezite ile ilgili sağlık sorunları geliştirebilirler.

Chows, diğer birçok köpekten daha oynak olmadığı sürece çok bağımsız bir cins olarak bilinir. Chow'lar, bağımsız çizgileri nedeniyle kedi benzeri olarak tanımlanmıştır. Yabancıları veya diğer köpekleri umursamıyorlar ve etrafta çocuk sahibi olmak için en iyi cins değiller.

İskoç Geyik Tazısı

 Dillerini Çıkarmış İki Koyu Gri Sırım Köpek
Bu cins, Deerhound olarak bilinir çünkü 400 kiloluk vahşi Kızıl Geyiği avlamak için yetiştirildiler.

Adından da anlaşılacağı gibi, İskoç Geyik Tazısı İskoçların kendileri oraya gelmeden çok önce İskoçya olarak bilinen bölgede bulunduğuna inanılan eski bir köpek cinsidir. Geyik tazıları olarak adlandırılırlar çünkü 400 kiloluk vahşi Kızıl Geyiği kovalarlar. Bu muhteşem yavrular, kraliyet ve soyluların popüler arkadaşlarıydı.

İskoç Deerhound, benzer tüylü görünümleri nedeniyle genellikle İrlanda Kurt Tazısı ile karıştırılır. İskoç Deerhound, Wolfhound'dan daha küçük bir cins olup, erkekler için ortalama 75 ila 110 pound ve dişiler için 75 ila 95 arasındadır. Uzunlar, 28 ila 32 inç uzunluğa ulaşıyorlar. Bu cins yaklaşık 8 ila 11 yıl yaşar. Eski Tazı soyundan geliyorlar.

İskoç Deerhound'un büyüleyici bir mizacı vardır, şefkatlidir ancak yapışkan değildir, zeki ve cesurdur, ancak saldırgan değildir. Büyük olmalarına rağmen yeni insanlara ilgi göstermedikleri için iyi bir bekçi köpeği olamazlar. İskoç Deerhound, gördüklerine göre avlanan bir göz alıcıdır. Bu nedenle, görüş alanlarını aşan her şeyi kovalayacaklarından, tasmasız veya kalabalık yerlerde çıkarması zor bir cins olma eğilimindedirler.

Buldok

 Bulldog veterinerde kontrolden geçiyor
İngiliz Bulldogları, büyük kaslarına ve ürkütücü yüzlerine rağmen harika aile arkadaşlarıdır.

yanlış anlaşılma yok Buldok diğer köpekler için. Bu kalın, tıknaz, iyi kaslı köpekler sevgili arkadaşlardır. Büyük kafaları, gevşek derileri, düz burunları, çatık kaşları, minik kulakları ve büyük dalgalı ağızları ile kolayca tanınırlar. Kısa ağızlıkları ve alttan çekilmiş çeneleri Bulldog'a benzersiz ifadesini verir. Ayrıca genellikle İngiliz veya İngiliz Bulldog olarak da adlandırılırlar. Bu cinsin kökleri İngiltere'dedir ve büyük dövüşçü Mastiff'lerin soyundan gelmektedir.

Bulldoglar, boyut olarak ulaştıklarından çok daha büyük bir üne sahiptir. Tamamen büyüdüklerinde 40 ila 60 pound'a ulaşan orta boy köpeklerdir. Bulldoglar yaklaşık 14 ila 15 inç yüksekliğindedir ve ortalama olarak 8 ila 10 yıl yaşarlar. Düz yüzleri nedeniyle Bulldoglar nefes almada zorluk çekmeye eğilimlidir. Aynı nedenden dolayı horlamaları ve burunlarını çekmeleriyle tanınırlar. Bu köpekler ayrıca diğer koşulların yanı sıra cilt alerjileri, mide burkulması, göz sorunları, eklem sorunları ve mesane taşlarından muzdariptir.

Çocukları severler ve uygun şekilde sosyalleştirilirlerse evdeki diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Daha küçük avları avlamak için yüksek bir içgüdüye sahip oldukları için kedilerle en iyisini yapmazlar, bu nedenle sadece köpeklerin olduğu evlerde daha iyi yapabilirler. Bu cins inatçı çizgisiyle tanınır ve bu da onları eğitmeyi zorlaştırır. Ancak yemeği severler ve komutları öğrenmelerine ve dinlemelerine yardımcı olmak için mükemmel bir motivasyon kaynağıdır.

Aziz Bernard

 Uzun Tüylü Saint Bernard Köpeği
Saint Bernards, harika aile hayvanları ve bekçi köpekleri olur.

Aziz Bernard başlangıçta İsviçre Alpleri'nin soğuk kış koşullarında gelişmek için yetiştirilmiş büyük, arkadaş canlısı bir köpek ırkıdır. Bu cins, Batı Alpler'de 1050 civarında Bernard of Menthon adlı bir keşiş tarafından kurulan bir bakımevine kadar izlenir. Büyük Saint Bernard Darülaceze, Saint Bernard'ın adını taşıyan buzlu, hain karlı bir geçitte bulunur. Kurucu keşiş, tehlikeli dağ yolundan geçen gezginler için endişelendi ve onlara güvenli bir sığınak noktası sağlamak için Darülaceze'yi kurdu. Saint Bernard köpekleri rehber olarak kullanıldı ve karlı Alpleri geçenler için kurtarma köpekleri .

Bildiğimiz ve bugün sevdiğimiz uzun tüylü Saint Bernards, bu erken kurtarma köpeklerinden geliyor. Bugün cins genellikle uzun kabarık tüylerle ilişkilendirilse de, önceki cins böyle değildi. Aslında uzun paltolar, kar ve buzla ağırlaştıkça işlerini zorlaştırıyordu.

Saint Bernard, büyük ve ağır bir köpek olarak bilinir. Erkekler yetişkin olarak yaklaşık 160 pound'a, dişiler ise ortalama 130 pound'a ulaşır. Omuzda 25 ila 30 inç arasında herhangi bir yerde dururlar. Muazzam boyutu, bu cinsin daha kısa ömürlü olmasına katkıda bulunabilir. Ortalama 8 ila 10 yıl yaşarlar.

Saint Bernard, insanları seven bir köpeğin dev bir oyuncak ayısıdır. Bu cins, çocuklarla çok iyi anlaştıkları için dadı köpekleri olarak bilinir. İnatçıdırlar, eğitilmesi zor ve uzun tüyleri nedeniyle düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak, Saint Bernards her zaman oradaki en popüler köpeklerden biri olacaktır.

Rottweiler

 Sahilde Tetikte Duran Siyah ve Paslı Köpek
Rottweiler'ların neden en ünlü koruyucu köpek ırklarından biri olduğunu anlamak kolaydır.

Rotties olarak da adlandırılan Rottweiler, bekçi köpekleri olarak hünerleriyle tanınan sadık çalışan yavrulardır. Bu cinsin kökleri, imparatorluk kurulurken gütme köpeği olarak kullanılan antik Romalılar arasındadır. Bu eski atalar, yol boyunca diğer köpek ırklarıyla çiftleşti ve Almanya'nın Rottweil kasabasında, bu melezler, yerel kasaplar için sadık gütme köpekleri haline geldi.

Rottweiler, iri boyutları ve belirgin tüyleri ile anında tanınır. Rottweiler her zaman siyahtır ve yüzlerinde, göğüslerinde, bacaklarında ve hatta ayaklarında daha açık renkli işaretler vardır. Yetişkin rottweiler'lar 75 ila 110 pound ağırlığında olabilir. Dişiler daha küçük olma eğilimindedir. Yetişkin köpekler, omuzda 22 ila 27 inç arasında duran uzun boyludur. Ortalama olarak, Rottweiler 8 ila 10 yıl yaşar.

Rottweiler, doğuştan bekçi köpeğidir. Çalışkan, koruyucu ve baskın olmak için yetiştirildiler. Rottweiler'lara genellikle doğası gereği agresif bir cins denir. Sürekli, düzenli eğitim ve yakın izleme gerektirirler. Çok koruyucudurlar, bu da özellikle diğer hayvanların ve yabancıların yanında saldırgan, korkutucu davranışlara neden olabilir.

Rottweiler, daha kısa ömürlerine katkıda bulunan çeşitli sağlık koşullarına eğilimlidir. Progresif retinal atrofi, kardiyomiyopati, subaortik stenoz, Addison hastalığı, Von Willebrand hastalığı, katarakt sorunları, dirsek ve kalça displazisi ve diz ve omuz osteokondrozu bu türün eğilimli olduğu durumlar arasındadır. Bu koşulların çoğu genetiktir ve kalıtsal olabilir.

rottweiler alman

Newfoundland

 Sahibinin Yanındaki Newfoundland Köpeği
Belki de en ünlü Newfoundland köpeği, klasik masaldaki hemşire köpek Nana'dır. Peter Pan .

Newfoundland sevilen bir köpek cinsidir. Cinsin nereden kaynaklandığı biraz muamma. Ancak, Kanada'nın Newfoundland ve Labrador eyaletinden olduklarına inanılıyor. Yaygın olarak inanılan bir teori, Newfoundland köpeklerinin Büyük Pireneler ile karıştırılmış yerli köpeklerin torunları olduğu ve bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Newfoundland cinsini yarattığıdır. Genetik testler, onları Labrador Retrieverler, Golden Retrieverler ve Nova Scotia ördek tolling avcıları dahil olmak üzere Kanadalı avcıların yakın akrabaları olarak gösteriyor.

Bu köpekler iri, ağır kemikli, kaslı hayvanlardır. Derin küçük gözleri olan büyük kafaları var. Newfoundland, daha yumuşak bir az pişmiş yağlı bir dış kattan oluşan bir çift kaplamaya sahiptir. Bu, Kanada kışlarının soğuk havalarında hayatta kalmalarına yardımcı olur ve kürkleri için suya dayanıklı bir doku oluşturur.

Newfoundlands tamamen büyüdüğünde 100 ila 150 pound'a ulaşır. 8 ila 10 yıl ömürleri vardır. Arkadaş canlısıdırlar ve üstün iş ahlakı ile tanınırlar. Bu köpeklerin çok sevecen, nazik ve sabırlı olduğu bilinen tatlı bir tavrı vardır.

Büyük İsviçre Dağ Köpeği

 Açık Havada Büyük Büyük İsviçre Dağ Köpeği
Büyük İsviçre Dağ Köpekleri, sanayi devriminden önce popüler çalışan köpeklerdi.

Büyük İsviçre Dağ köpeği Julius Caesar'ın ünlü savaş köpeklerinin soyundan geldiğine inanılıyor. Boyut olarak büyük ve koruyucu nitelikte olan bu nadir devler, Bernese Dağ köpeğinin bir akrabasıdır. Swissy olarak da adlandırılan bu köpekler, dört İsviçre ırkından biridir. Greater, bu cinsin orijinal ve en dev İsviçre dağ köpeği ırkı olduğunu ifade eder. Bu köpek İsviçre'nin her yerinde bulunur.

Büyük İsviçre Dağ köpeği, büyük ila neredeyse dev boyutlu bir köpektir ve toplam büyümede 140 pound'un üzerine ulaşabilir. Bu köpekler genellikle 85 ila 140 pound veya daha fazladır. 23 ila yaklaşık 29 inç boyunda, omuz omuza dururlar. Dişiler erkeklerden daha küçüktür, ancak her ikisi de oldukça büyüyebilir. Sağlam, uzun boylu, büyük kafaları ve geniş kasları olan kaslı köpeklerdir. Bu cins her zaman kahverengi gözlere sahiptir. Swissy'nin ayırt edici özelliklerinden biri, siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç renkli kürkleridir. Bu köpeğin ayrıca göğsünde genellikle beyaz haç şeklinde bir işaret vardır.

Diğer büyük ve dev köpek ırklarında olduğu gibi, Büyük İsviçre Dağ köpeğinin 8 ila 11 yıllık kısa bir ömrü vardır. ortalamada. Sağlıklı bir türdürler, ancak diğer birçok ağır köpek gibi dirsek, kalça ve omuz displazisinden muzdarip olabilirler. Bu cins, ilerleyici retina atrofisi ve yaşa bağlı katarakt dahil olmak üzere göz sorunlarına eğilimlidir. Swissy, dalak döndüğünde ve kanla dolduğunda meydana gelen dalak burulmasına diğer köpeklerden daha yatkındır. Bu hayatı tehdit eden bir durumdur.

Broholmer

 Otların arasında oturan broholmer
Broholler, genellikle kasap dükkanlarının basamaklarında ve kapılarında asılı kaldıkları için 'kasabın köpeği' lakabını aldılar.

Broholmer dikdörtgen gövdeli, iri, kocaman başlı, mastıfa benzeyen iri bir köpektir. Bu köpeklerin kökleri Danimarka'dadır. Etrafta, özellikle Kopenhag bölgesinde görülecek tipik köpeklerdi. Bunlar, Danimarkalı çalışan köpekler, bekçi köpekleri ve çobanlardı. Bu köpekler hem şehir hem de kırsal alanlarda yaygındı.

Bu cins büyüktür, 90 ila 150 pound'a ulaşır ve pençeden omuza 27 ila 29 veya daha fazla herhangi bir yerde durur. Bu köpeğin sekiz ila 10 yıllık bir ömrü vardır. Sağlıklı bir cins olarak bilinirler, ancak diğer büyük, ağır kemikli köpek ırklarıyla aynı ortopedik sorunlara eğilimli olabilirler.

'Kasap' köpeğinin siyah, kırmızı-altın rengi veya beyaz ve siyah benekli sarı bir kürkü olabilir. Oldukça çevik, enerji dolu ve maceralarda insanlara eşlik etmeyi severler. Cömert boyutları nedeniyle küçük evlere uygun olmayabilirler ve küçük çocukların yanında gözetim altında tutulmaları gerekir.

Borzoiler

 Okyanusa yakın sahilde duran Borzoi
Borzoiler, kısmen ihtiyaç duydukları geniş bakım düzeyi nedeniyle inanılmaz derecede muhtaç köpeklerdir.

Borzoiler benzersiz, zarif görünümlü orta ila büyük bir köpek ırkıdır. Bu muhteşem cins, tazı ailesine aittir ve köpek parkında koşuşturan nadir bir türdür.

Orta ila daha uzun, ipeksi tüyleri olan orta cinslerdir. Borzoi, yetişkinler olarak 60 ila 105 pound daha ulaşır. Erkekler daha ağır olma eğilimindedir. Boyları 26 ila 34 inç arasında değişir. Bu cins vücut olarak bir tazıya benziyor, uzun ince kasları artık vücudumuza ve uzun boyunlara sahip. Borzois çok sakin ve nazik, rahat köpekler olarak bilinir.

Borzois ortalama 10 ila 12 yıl yaşar. Bu, burada bahsedilen diğer bazı ırklara kıyasla daha büyük bir köpek ırkı için daha uzun bir yaşam süresidir. Borzoiler genel olarak sağlıklıdır ancak kalp sorunları, tiroid sorunları, göz sorunları ve Dejeneratif Miyelopati gibi bazı durumlara yatkın olabilir. Tüylerinin yumuşak ve ipeksi kalması için günlük veya gün aşırı bir veya iki kez bakıma ihtiyacı vardır.

Leonberger

 İki Leonberger Köpeği
Leonberger'in paltoları siyah bir maske ile kırmızı, maun, kahverengi, sarı veya kumlu olabilir.

Leonberger sadece arkadaşlık için yetiştirilmiş bir köpek ırkıdır. Onlar başka bir büyükten dev türe. Erkekler ortalama 110 ila 170 pound ağırlığındadır. Dişiler 90 ila 140 pound'a ulaşır. 25 ila 29 inç boyunda, omuz omuza dururlar. Erkekler daha iridir, gözle görülür derecede tıknaz yapıları ve aslan benzeri yeleleri vardır. Dişilerin yelesi yoktur ve incedirler, daha kadınsı görünürler.

Leonberger'in 9 ila 10 yıllık bir ömrü vardır. Nispeten sağlıklıdırlar, ancak bozulmaya başlamadan önce sadece dokuz yaşına kadar yaşarlar. Diğer birçok safkan ve daha büyük köpek ırkı gibi, Leonberger de eklem displazisi, göz rahatsızlıkları, hipotiroidizm vb. polinöropatiler . Leonberger polinöropatisi kalıtsal bir nöromüsküler hastalıktır. Lökoensefalomyelopati, merkezi sinir sisteminin beyaz maddesindeki bozulmadan kaynaklanır.

Bu köpek, ekstra kalın çift katıyla tanınır. Bu ceket, köpeği soğuk aylarda sıcak tutar ve daha sıcak aylarda onu serin tutmak için sıcaklığını düzenler. Bu cinsin ağır kürkleri nedeniyle sıcak olduğu yanılgısıdır. Bu kürk aslında vücudunun ısıyı düzenleme yollarından biridir. Bu cinsin tüm köpeklerinin siyah bir maskesi vardır ve vücutlarındaki tüylerin siyah uçlu olması yaygın bir durumdur.

Boksör

 Çok uzun bir dili olan boksör köpek
Bu şiddetli underbite, Boxer'a bulldog tipi bir görünüm verir ve bazen nefes alma problemlerine yol açabilir.

Boksör orta boydan cömert boyuta kadar bir köpektir. Yetişkinler 48 ila 85 pound ağırlığında olabilir ve 22 ila 25 inç boyunda, pençe omuza durabilir. Boxer'ın ömrü sekiz ila 10 yıldır.

Bugünkü Boxer'ın erken bir atasının Bull Terriers, Bulldogs ve diğer Mastiff tipi ırklarla aynı aileye ait olduğuna inanılıyor. Bugünün Boxer'ı bu atalardan daha küçük ve 1880'lerde ortaya çıktı. Birinci Dünya Savaşı sırasında rehber köpek, polis köpeği olarak ve Alman ordusunda görev yaptılar. 1950'lerde Boxer, bir aile köpeği olarak popülerlik kazanmaya başladı.

Bu cins bazen gören göz köpekleri olarak kullanılır ve son derece popüler bir evcil hayvan haline geldi ve American Kennel Club'ın cins popülerlik tablosunda 10. sırada yer aldı. Bu köpekler dışa dönük, enerjik ve oldukça zekidir. Kaslı göğüsleri ve ince belleri vardır. Boxer'ın alt çenesi üst kısmından daha uzun olan yuvarlak bir yüzü vardır.

Doberman pinscher

 Siyah Doberman Pinscher Kameraya Bakıyor
İlk kez kürkü olan hiçbir ebeveyn Doberman'a başvurmamalıdır.

Doberman Pinscher sert bir kurabiye olmakla yaygın olarak ilişkilendirilen bir köpektir. Bu cins genellikle filmlerde kullanılır ve bir çürük olarak tasvir edilir. Yavrunun Alman kökenli olduğu düşünülüyor. İyi bir aile ve arkadaş köpeği olabilseler de, bu cins baskın olma eğilimindedir ve deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaç duyar.

Doberman Pinschers, ortalama 60 ila 100 pound ağırlığındaki büyük bir cins. Yaklaşık 10 ila 12 yıl yaşarlar. Diğer safkan ve daha büyük ırklarda olduğu gibi, diğerlerine göre sağlık sorunları yaşama olasılıkları daha yüksek olabilir. Kalp sorunları yaygındır. Cinsin en az yüzde 50'sinin genişlemiş, kusurlu bir kalp olan kardiyomiyopatiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu, tedavi edilmezse kalp yetmezliğine ve ani ölüme yol açabilir.

Dobermanlar veya Dobies, çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. Kaslı, atletik ve enerjiktirler. Devam eden eğitim ve gözetim ile iyi aile hayvanları olabilirler. Doberman, yoğun bir kişiliğe sahiptir ancak büyük bir sevgili olabilir.

Cane Corso

 İtalyan Mastiff Kameraya Bakıyor
Cani Corsi sadece korkutucu değil, aynı zamanda çok zekidir.

Cane Corso'da karşılaşsalar unutamayacakları bir ırktır. Eşsiz bir görünüme ve herhangi bir türün en etkileyici çene güçlerinden bazılarına sahiptirler. Aslanlarınkiyle karşılaştırılabilecek 700 PSI gibi muazzam bir ısırma gücüne sahipler. Cane Corso'nun kafası, kare ağızlıklar ve kısa yüzlerle muazzamdır. Bazılarının ağır gıdıları ve bolca salyaları vardır. Eğlenceli bir gerçek, bu çok gazlı köpek . Yemek yerken bir ton havayı yutarlar ve sık sık gaza neden olurlar.

Cani Corsi büyüktür. Napoliten Mastiff ile birlikte İtalyan Mastiffleri olarak bilinirler. 85 ila 120 pound veya daha fazlasına ulaşırlar. Bazıları dev durumuna ulaşabilir. Cane Corso'nun ortalama ömrü yaklaşık 10 yıldır. 12 yıl bu cins için nispeten uzun ömürlüdür.

Cane Corso'nun sorumluluğu üstlenecek bir sahibine ihtiyacı var, yoksa yapacaklar. Zeki, sadık ve sevgi doludurlar. Erken yaşta tanıştırılırlarsa, Cane Corso diğer hayvanlar ve çocuklarla iyi anlaşır. Değilse, tek evcil hayvan veya çocuk olmaları gerekir. Bu cins baskın ve inatçı olabilir, ilk kez veya tereddütlü köpek sahipleri için harika bir seçim değildir.

Eski İngiliz Çoban Köpeği

 Tarladaki Olde İngiliz Çoban Köpeği
Eski İngiliz Çoban Köpeği tüylü, neşeli görünümlü bir arkadaştır.

Birinin isteyebileceği daha tatlı bir köpek ırkı yoktur. Eski İngiliz Çoban Köpeği . Bu kabarık aşk demetine Bobtail de denir. Bu cins Amerika Birleşik Devletleri'nde nadirdir. Cins, aşağıdaki gibi filmlerle ünlü olmuştur: Tüylü Köpek . Bu köpek teknik olarak ne İngiliz ne de Çoban köpeğidir.

Bobtail, 80 ila 100 pound veya daha fazlasına ulaşan benzersiz bir görünüme sahiptir. Tüylü bir çift katla kaplı, muazzam görünüyorlar, neredeyse başka bir dünyadan. Yaklaşık 10 ila 12 yıl yaşarlar. Genel olarak, sağlıklıdırlar ancak sağırlığı miras alabilirler. Daha büyük ırklar için yaygın olan kalça displazisinden etkilenebilirler. İngiliz Çoban Köpeklerinin, en yaygın olarak ilerleyici retina atrofisi ve katarakt olmak üzere göz sorunları geliştirme olasılığı yüksektir.

Rodezya Ridgeback

 Rhodesian Ridgeback Agresif
Rhodesian Ridgeback'ler erken sosyalleşmezlerse agresif olabilirler.

Rodezya Ridgeback Afrika kökenli orta boy bir yavrudur. Evde toplumdakinden farklı bir kişiliğe sahip olma eğilimindedirler. Sevdiklerine karşı tatlı ve sevecen, katı ve koruyucu. Bu cins baskın bir kişiliğe sahiptir ve kişisel olarak tanımadıkları kişilere karşı saldırgan olabilir.

Bu cins, uzun bacakları ve birçok kasıyla çevik ve inanılmaz derecede hızlıdır. Büyük oyun avcıları olarak yetiştirildiler. Büyük, yüksek kulaklar, sezgisel gözler ve uzun bir boyun, onlara meraklı, neredeyse araştırmacı bir yüz ifadesi verir. Bu köpek omurga boyunca benzersiz bir saç çıkıntısı vardır , türün bilinen nedeni budur.

Ridgeback, 75 ila 80 pound'a ulaşıyor ve yaklaşık 27 inç boyunda duruyor. Ortalama olarak 10 ila 12 yıl yaşarlar. Bu köpekler, eğitim sırasında çok fazla dikkat ve sağlam bir ele ihtiyaç duyar ve daha önce inatçı, baskın ırklarla deneyimi olmayan insanlar için uygun değildir.

tazı

 Açık havada tazı
Tazılar genel olarak sağlıklıdır ve dikkate alınması gereken birkaç yaygın sağlık durumu vardır.

bu tazı farklı bir görünüme sahip sevimli bir yavru. Büyük, hatta dev cinsin uzun ve dar bir yüzü, gevşek bir derisi ve sarkık kulakları vardır. Bir Bloodhound'un yüzü, bilgelik duygusuyla asil ve ağırbaşlı olarak tanımlanmıştır. Bu cins keskin bir koku alma duyusuna sahiptir ve genellikle polis veya arama kurtarma köpekleri olarak kullanılır.

Bloodhound hem eğlenceli hem de maceracı bir ırktır. rahat ve tembel . Ya bir şeyleri koklamak ve kovalamak için burnunu kullanıyor ya da kestiriyor. Daha az muhtaç bir köpek türü arayanlar için Bloodhound mükemmel bir seçim olabilir. Bu köpekler genellikle mutlu bir mizaçla oldukça rahattır. İnsanların karşılaştığı en inatçı köpek ırkı olmasa da, inanılmaz derecede inatçı oldukları da biliniyor.

Bloodhounds, yetişkinler olarak 80 ila 110 pound ağırlığında, muazzamdır. Erkekler kadınlardan daha önemlidir. Bloodhounds ayrıca pençeden omuza 23 ila 27 inç arasında değişen uzun bir cins. Genel olarak, bu köpekler nispeten sağlıklıdır ve ortalama 10 ila 12 yıl yaşarlar. Diğer büyük köpeklerde olduğu gibi, kalp rahatsızlıklarına, göz rahatsızlıklarına ve kalça ve dirsek displazisine eğilimlidirler. Bloodhounds, gevşek derilerinde hapsolmuş nem nedeniyle deri kıvrım dermatitinden muzdarip olabilir.

vizsla vs weimaraner

Fransız Bulldog

 Benekli Fransız Bulldog
Adına rağmen, Fransız Bulldog İngiltere'nin Nottingham kentinde doğdu.

Listemizdeki en küçük yavrulardan biri, küçük ama güçlü Fransız Bulldog veya Frenchie, köpek severler arasında favoridir. Bu sevimli küçük adamlar, birçok kişiliği küçük bir pakete sığdırıyor. Tamamen büyümüş halde sadece 20 ila 28 pound ağırlığındalar ve yaklaşık 11 veya 12 inç boyunda duruyorlar. Frenchie ortalama olarak sadece 8 ila 10 yıl yaşıyor.

Frenchie'ler, gövdeleri sağlam kaslardan oluşan küçük, tıknaz köpeklerdir. Yarasa şeklindeki kulakları, küçük yüzleri, kısa yüzleri, kalkık burunları ve siyah dudaklı iyi belirgin gıdıları vardır. Frenchie'nin parlak tek katmanlı katları var. Alışılmadık görünümleriyle kolayca tanınırlar.

Fransız Buldozerleri sadık, arkadaş canlısı ve memnun etmeye bayılırlar. İnatçı bir çizgiye sahip olabilirler ve aşırı korumacı olabilirler, bu nedenle çok fazla ilgiye ihtiyaçları vardır. Fransızlar havlamada büyük değildir ve korkunç bekçi köpekleri yaparlar ama harika evcil hayvanlar olurlar. Bu minik buldozerler, yeterli egzersiz yaptıkları sürece küçük, dar alanlarda iyidirler.

Katkıda Bulunan Ömür Faktörleri

Herhangi bir köpeğin ne kadar yaşayacağını birçok faktör etkiler. Üreme ve soy önemli bir rol oynar. Beslenme, egzersiz miktarı, bakım, diş sağlığı ve benzersiz yaşam ortamı, bir köpeğin ne kadar yaşayacağını etkiler.

Beslenme, bir köpeğin genel sağlığı ve ömrü için özel bir öneme sahiptir. Ucuz köpek maması ve çok fazla dolgu maddesi ve ikame ürün kullanan markalar, köpeklere sağlıklı olmaları için ihtiyaç duydukları optimum dengeli beslenmeyi sağlamazlar. Uzun yaşam, sağlıkla birlikte beslenme ile başlar. Aşırı kilolu köpekler birçok ilginç sağlık sorunu için risk altında olduğundan, egzersiz seviyesi önemli bir rol oynar.

Köpekler, cinsleri ne olursa olsun, düzenli bakıma, yüksek kaliteli mamaya ve sahiplerinin önemli ölçüde bağlılığına ihtiyaç duyar. Köpek sahibi olmak bir ayrıcalık ve büyük bir sorumluluktur. Hayvanlara nasıl bakıldığı, ne kadar yaşayacaklarını ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkiler. Köpeğinizin özel sağlık sorunları hakkında her zaman veterinerinizle konuşun ve ne tür yiyecek ve takviyelere ihtiyaç duyabileceklerini öğrenin. Köpekler yaşlandıkça farklı bakım seviyelerine ihtiyaç duyacaktır. Kıdemli köpek bakımı, bir köpeğin ne kadar yaşayacağını önemli ölçüde etkileyebilir.

Kanser gibi hastalıklar, köpeklerde erken ölümün en yaygın nedenlerinden biridir. Kanser, büyük köpek ırklarında önde gelen ölüm nedenidir. Büyük ırkların neden küçük ırklardan daha fazla kanser geliştirdiği bilinmemektedir. Bu, bilim adamlarının ve araştırmacıların bulmak için uzun süredir çalıştıkları bir şey.

 En Kısa Ömürlü Köpek Irkları Bilgi Grafiği

Son düşünceler

Evcil hayvan sahipliğinin sorumluluğunun büyük bir kısmı, köpek arkadaşınızın ne kadar süre etrafta olmasını bekleyeceğinizi bilmektir. Üreme de dahil olmak üzere bir köpeğin beklenen yaşam süresini etkileyen farklı faktörleri anlamak, sahiplerinin köpekleri için en iyi kararları vermesine yardımcı olabilir.

Bazı köpeklerin beklenen yaşam sürelerinin daha uzun olduğu ve bazı köpeklerin beklenen yaşam sürelerinin daha kısa olduğu inkar edilemez. Büyük ve dev cins köpekler, daha küçük köpek ırklarının çoğuna göre daha fazla bakıma ihtiyaç duyma eğilimindedir ve beklenen yaşam süreleri daha kısadır. Büyük bir türe girmeden önce bu bilgiyi aklınızda bulundurun.

Bir evcil hayvan sahibinin, her bir cinsi farklı kılan genetik sağlık koşulları, yaşam süresi ve kişilik özellikleri gibi belirli şeyleri anlaması her zaman iyi bir fikirdir. Yavru köpeğinizi tanıyın, böylece daha kısa ömürlü bu köpeklerden ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Yorumlar