Köpeğim Play Doh Yedi! Play Doh Köpekler İçin Toksik mi, Zararlı mı?

Köpeğim Play Doh Yedi! Play Doh Köpekler İçin Toksik mi, Zararlı mı?

Play-Doh çok büyük 1950'lerden beri popüler çocuk oyuncağı ve ülke genelinde birçok hanede bulunur. Doğal olarak bu, özellikle çocuklar biraz dağınıksa, evcil hayvanlarımızla temas etmesini sağlar! Çocuklarınız varsa, Play-Doh'un yerinize düşmesinin çok uzun sürmediğini bilirsiniz.

Play-Doh'u çocuklarımız için heyecanlandıran parlak renkler ve dokular gibi özellikleri, tam olarak aynı özelliklerdir. köpekler için çok ilginç hale getirmek . Pek çok köpek de kokusunu sever, bu da Play-Doh'un olduğu her an çocuğunuzun etrafında dolanmalarına neden olabilir.Köpekler genellikle dünyayı ve yeni nesneleri keşfeder burunları ve ağızları ile , bu nedenle köpeklerin Play-Doh yemesi nadir değildir. Bu yazıda, köpeğiniz bu yumuşacık maddenin bir kısmını yemeyi başarırsa neler olabileceğini ve bunu yaparsa neler bekleyebileceğinizi keşfedeceğiz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Play-Doh nedir?

El Sanatları Hamuru Küvetleri

Play-Doh, çocukların oynadığı su, un ve tuz karışımıdır.Play-Doh çoğunlukla su, tuz ve un karışımı . Bazı ürünler kokular, koruyucular, yağlar, petrol ürünleri (doku için), renklendiriciler ve anti-mikrobiyal elementler içerebilir.

Genellikle ticari bir tedarikçiden satın alınır, ancak evde oyun hamuru yapmak , yukarıdaki malzemeleri kullanarak. Bazı insanlar ev yapımı oyun hamuruna koruyucu olarak tartar kremi ekler. Tartar kreması, üzüm fermantasyonunun bir yan ürünüdür.

Köpeğim Play-Doh Yediğinde Kötü mü?

Renkli El Sanatları Hamuru

Yüksek tuz içeriği ve toksik tartar kremi potansiyeli nedeniyle Play-Doh köpek tüketimi için iyi değildir.Bu sorunun cevabı büyük ölçüde Play-Doh'daki malzemelere bağlıdır. Çoğu durumda, bir az miktarda Play-Doh olası değildir Ana bileşenler (su, tuz ve un) kendi içlerinde oldukça düşük risk taşıdığından sorun yaratması.

Çoğu köpeğin Play-Doh yemekten herhangi bir kötü etkisi olmaz. Bahsedilen, Play-Doh'daki bazı bileşenler toksik olabilir köpeklere, özellikle yeterince büyük miktarlarda yenilirse.

Tuz

Play-Doh oldukça fazla tuz içerir. Bunun anlamı büyük miktarlar köpeklerde tuz zehirlenmesine neden olabilir . Fazla tuz kan konsantrasyonunu yükseltir. Bunun organ fonksiyonu ve beyin fonksiyonu için ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Kan kimyası sıkı bir şekilde kontrol edilen ve hassas bir denge içinde tutulur. Bu, büyük bir tuz akışının bu dengeyi gerçekten bozabileceği anlamına gelir.bernese çoban karışımı

Tartar kremi

Genellikle ev yapımı oyun hamurunda bulunan tartar kreması da köpekler için toksik olabilir. üzüm, Kuru üzüm ve benzer ürünlerin hepsinin köpekler için toksik olduğu bilinmektedir ve bunların yan ürünleri de olabilir. hepsi neden oluyor böbrek yetmezliği bazılarında, ama tüm köpeklerde değil. Toksisitenin kesin nedeni hala tam olarak bilinmemektedir ve farklı köpekler çok farklı şekilde etkilenir.

Yakın tarihli bir araştırma, gerçek zehirin bir kimyasal olduğunu öne sürüyor. potasyum tartarat (hangisi üzümler çeşitli seviyelerde ) ve bu kimyasal tartar kreminde de bulunur. Zehirli olanın sadece potasyum tartarat olduğunu henüz kesin olarak bilmiyoruz. Daha da kötüsü, tam toksik doz da henüz kesin olarak bilinmiyor. Herhangi bir miktarda tartaratın tehlikeli olduğunu varsaymak genellikle en basitidir.

Belirli Play-Doh'lardaki diğer içerikler de toksik olabilir, bu nedenle emin değilseniz, her zaman yerel veteriner kliniğinize başvurmak en iyisidir tavsiye için ilk fırsatta.

Köpeğim Play-Doh Yedi – Ne Yapmalıyım?

üzgün suratlı mavi pitbull

Yavru köpeğinizin ne kadar Play-Doh yediği hakkında bilgi almak için yerel veterinerinizle iletişime geçmeniz tavsiye edilir.Köpeğiniz bir Play-Doh'ta pençelerini veya ağzını yeni aldıysa, minimum etki olduğundan emin olmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Şimdi büyük olasılıkla bir sonraki adımda ne yapmanız gerekeceğinin ana hatlarına bir göz atalım.

Adım 1: Köpeğinizi maddeden ayırın

Mümkünse, Play-Doh'u temizleyip kaldırabilmek için yavrularınızı ayrı bir güvenli alana alın. Güvenliyse, köpeğinizin ağzından herhangi birini çıkarın. Bu, sorunun daha da kötüye gitmesini önleyecektir.

2. Adım: Yakın zamanda ne kadar tüketildiğini belirleyin

Ne kadar yendiğini hesaplamaya ve üzerlerinde içerik listesi bulunan kapları daha sonra incelemek üzere saklamaya değer. Ev yapımı ise tarifi ve malzemeleri not edin. Ayrıca Play-Doh'un tüketildiği muhtemel zamanı da not etmeye değer.

Adım 3: Tavsiye için yerel veteriner kliniğinizle iletişime geçin

Topladığınız bilgilere göre; sizinle birlikte potansiyel riskleri değerlendirecek ve ileriye dönük bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaklardır. Tedavide çok çeşitli seçenekler olacaktır. Veterineriniz, yavrularınız için en iyi tedavi planını belirleyecektir.Adım 4: Veterinerinizin tavsiyesine uyun

Klinikte bir muayene önerebilir veya köpek arkadaşınızı evde yakından izlemenizi tavsiye edebilirler. Veterinerinizin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun ve semptomların kötüleştiğini fark ederseniz veterinerinizle iletişime geçin.

Köpeğim Play-Doh Yerse Ne Olur?

Daha önce olduğu gibi, Play-Doh yiyen köpeklerin çoğu hiçbir şekilde kötü etki göstermez ve herhangi bir tedaviye veya müdahaleye ihtiyaç duymaz. Ancak, eğer bir büyük miktarda Play-Doh tüketildi veya Play-Doh potansiyel olarak toksik bir bileşen içeriyorsa, acil profesyonel veteriner yardımı gereklidir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, eğer yavrunuz önceden var olan sağlık koşulları örneğin pankreatit veya hassas bir karın gibiyse, bunlar Play-Doh yedikten sonra onu daha fazla risk altına sokabilir.Tuz Zehirlenmesi Riski

Veteriner Kliniğinin Katında Yatan Gri Köpek

Çok miktarda Play-Doh tüketmekten kaynaklanan çok fazla tuz, yavrularınız için ölümcül olabilir.

Bir köpek çok miktarda Play-Doh yerse, sistemine önemli miktarda tuz girer. Bu tuz vücut ağırlığına göre fazla ise, kan dolaşımına emilir ve kan kimyasında değişikliklere neden olur . Genel olarak vücut ağırlığının kilogramı başına 2-3 gram tuz zehirlenmeye neden olabilir.

Tuz zehirlenmesinin belirtileri huzursuzluğu içerir , aşırı susuzluk, uyuşukluk, kusma ve sallamak . Yüksek tuz kanın kalınlaşmasına, organların bozulmasına ve beynin hasar görmesine neden olduğu için bunlar çok çeşitli şiddetli semptomlara ilerleyebilir. Nöbetler ve ölüm hızla takip edebilir.

Böbrek Yetmezliği Riski

Veteriner köpeği steteskopla kontrol ediyor

Ev yapımı Play-doh'daki yaygın bileşenler böbrek yetmezliğine neden olabilir.Bir köpek, tartar kreması (veya üzümle ilgili başka bir ürün) içeren bir ürün yerse, bu böbreklere zarar verir. Bu toksinlerin tüketimi, köpekleri hızla böbrek yetmezliğine gönderebilir. Bu tip zehirlenmelerde doz tam olarak bilinmemektedir ve köpeklerin hepsi farklı tepki verebilir. Bu, herhangi bir miktarın tehlikeli olabileceğini varsaymanın en iyisi olduğu anlamına gelir.

Böbrek yetmezliği neden olabilir aşırı içme ve idrara çıkma , ayrıca kusma ve uyuşukluk. Aşırı durumlarda, aşırı idrara çıkma, böbrekler tamamen başarısız olduğu ve idrar üretmeyi tamamen durdurduğu için hızla sıfır idrara çıkma haline gelebilir. Yine, nöbetler ve ölüm hızla takip edebilir.

bulldog karışımı

Kusma, İshal ve Karın Ağrısı

Vizsla Köpeği Kanepede Kıvrılmış

Play-Doh tüketimi ile mide bulantısı meydana gelebilir.

Köpeğinizin önceden mevcut sağlık sorunları varsa, özellikle hassas bir mide veya pankreatit öyküsü varsa, Play-Doh bunları üzmek için yeterli olabilir ve onu hasta et . Semptomlar muhtemelen kusma, ishal ve karın ağrısı olacaktır.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veterinerinizin farkında olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu, durumun ciddiyetini anlamalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, devam eden başka bir şey olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Olası Tedaviler

Veterinerde Benekli Köpek

Veterineriniz, biraz Play-Doh yerse, köpeğinizi kusturmak için getirmenizi isteyebilir.

Bu potansiyel sorunlar genellikle benzer şekilde yönetilir. Köpeğiniz Play-Doh'u henüz yutmuşsa (son dört saat içinde), yoğun kusmaya ve Play-Doh'u geri getirin potansiyel zehirler emilmeden önce.

Kusma, yalnızca güvenli bir ortamda bir veteriner tarafından başlatılmalıdır - birçok ev ilaçları vardır, ancak bunlar genellikle riskli ve işleri daha da kötüleştirebilir ! Play-Doh geri getirilebilirse, bu, sorunun en basit çözümüdür.

Köpeğinizin zehirleri emmek için zamanı olduysa veya halihazırda hastalık belirtileri gösteriyorsa, veterineriniz daha yoğun bir tedavi önerecektir. Bu, yavrunuza hızlı bir iyileşme için en iyi şansı sağlayacaktır. veteriner yapacak muayene yapmak ve genellikle kanın tuz içeriğine ve böbreklerin mevcut sağlığına bakmak için bir kan testi önerir.

Sonuçlara göre, yavrularınızın genellikle bir damladan intravenöz sıvılar zehirleri (özellikle tuzu) seyreltmek ve böbreklerde sıvı hareketini teşvik etmek için onları çalışır durumda tutmak için.

Köpeklerin bu sıvı tedavisine 1-3 gün kadar ihtiyacı olabilir. ne kadar ciddi şekilde etkilendiğine bağlı onlar. Ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaçlar gibi diğer destekleyici bakım da kullanılabilir.

Köpeğim Play-Doh Yedikten Sonra İyileşecek mi?

Büyük Köpek Bir Masanın Altından Yukarıya Bakıyor

Tipik olarak, çoğu köpek biraz Play-Doh yedikten sonra iyidir.

Çoğu durumda, köpeğiniz az miktarda Play-Doh yedikten sonra hiçbir problem yaşamayacaktır. Ancak, eğer bir risk varsa riskler ortaya çıkar. büyük miktarda tuz veya diğer potansiyel olarak toksik bileşenler ev yapımı oyun hamurlarında tartar kreması gibi tüketilmiştir.

Köpeğinize iyi bir sonuç için en iyi şansı vermek için, yerel veteriner kliniğinizle erken iletişim kurun mümkün olan en kısa sürede en iyi profesyonel tavsiyeyi almak için. Hafif tuz zehirlenmesi veya hafif bir karın rahatsızlığı gibi daha hafif semptomlar fark ederseniz, bu vakaların çoğu biraz hastane bakımı ile tamamen iyileşir.

Daha şiddetli hastalık veya zehirlenme, daha kötü bir prognoz taşır - sonuç, aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olarak oldukça değişkendir. yavrularınızın önceki sağlığı ve emilen zehir miktarı. kuru üzüm ve üzüm zehirlenmesi tartar kreminden zehirlenme de dahil olmak üzere, sonuçta çok daha değişkendir.

Bu toksinler çok kötü olabilir ve ciddi böbrek hasarına neden olabilir. Köpek arkadaşınız ilk böbrek hasarını atlatsa bile, uzun vadeli etkiler ve böbrekler asla tam olarak iyileşmeyebilir. Yine köpeğiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, en kısa sürede veteriner kliniğinizle iletişime geçmek ve tavsiyelerine uymaktır.

Play-Doh Yutmayı Önleme

Craft Hamurun Renkli Kapakları

Yavrunuzu Play-Doh'tan elinizden geldiğince ayırın ve erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Köpeğinizi mümkün olduğunca çocukların oyun alanlarından uzak tutmaya çalışmakta fayda var. Bu alanları mümkün olduğunca düzenli tutmak da yararlıdır. buna değer çocuklara Play-Doh sunmamayı veya beslememeyi öğretmek köpekler için, çünkü bu da bir faktör olabilir.

Play-Doh satın aldığınızda, potansiyel olarak toksik içerik olup olmadığını kontrol edin ve bir seferde yalnızca küçük bir miktar açın. Bu, köpek arkadaşınız için potansiyel tehlikeyi sınırlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Ev yapımı oyun hamuru köpekler için toksik midir?

  Ev yapımı oyun hamuru genellikle hala önemli miktarda tuz içerir ve ayrıca, tümü köpeklerimiz için zehirli olabilen tartar kremi gibi evde kullanılan koruyucu maddeler içerebilir. Örneğin tartar kreminin böbrekler üzerinde toksik etkileri vardır.

 • Tuzlu hamur köpekler için toksik midir?

  Tuzlu hamur ve Play-Doh büyük ölçüde birbirinin yerine kullanılabilir – ikisi de genellikle çok güvenlidir ancak büyük miktarlarda yenirse, yüksek orandaki tuz hem çocuklar hem de köpekler için tehlikeli olabilir.

  Tuzun kan kimyası ve kan konsantrasyonu üzerinde büyük etkisi vardır ve organ fonksiyonlarını ve beyin fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyebilir. Tuzlu hamurlar, ana bileşenlere eklenen toksik koruyucular veya diğer kimyasalları da içerebilir.

 • Play-Doh köpeğimi öldürebilir mi?

  Ne yazık ki Play-Doh, onunla birlikte yeterli miktarda belirli bir toksik bileşen yenirse köpekler için öldürücü olabilir. Bunlar özellikle ev yapımı Play-Doh'larda çok miktarda tuz ve tartar kremasını içerir. her zaman değer yerel veteriner kliniğinize başvurmak emin değilseniz tavsiye için.

Son düşünceler

Play-Doh, birçok evde oldukça popüler bir oyuncaktır. Genel olarak, çocuklarımız için son derece güvenli ve köpeklerimiz. Ancak Play-Doh'lar, yutulduğunda kan kimyası üzerinde kötü etkileri olabilecek çok fazla tuz içerir.

Bazı Play-Doh'lar, özellikle ev yapımı olanlar , tartar kremi gibi spesifik toksik maddeler de içerebilir. Bu madde, böbrekler üzerindeki etkileri nedeniyle köpeklerimiz için ciddi derecede tehlikeli olabilir. Köpeğinizin zehirli bir şey yiyip yemediği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, en kısa zamanda yerel veteriner kliniğinizle iletişime geçmeniz çok önemlidir.

Yorumlar