Köpeğinizin Hızlandırılmış, Nefes Almış ve Huzursuz Olması 17 Sebep

Köpeğinizin Hızlandırılmış, Nefes Almış ve Huzursuz Olması 17 Sebep

senin varmi köpeğinizin etrafta volta attığını fark etti nefes nefeseyken eviniz? Belki de yavrunuz huzursuz veya endişeli görünüyor? Ara sıra nefes nefese kalma endişe verici bir şey olmasa da, nefes nefese ve sonu olmayan pacing, iki kez düşünmenize neden olabilir. Peki bu davranış ne anlama gelebilir? Veterineri arama zamanı ne zaman?

Çoğu durumda, nefes nefese ve pacing sadece yaygın bir tepkidir köpeğinizin çevresinden biraz emin olmamasına. Yakın zamanda rutin bir değişiklik olduysa, bu onların huzursuz görünmesine ve aşırı dökülme gibi diğer fiziksel semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Veterinerinize çağrı gerektiren biraz daha ciddi bir şey de olabilir.Bu yazıda, 17 en yaygın neden köpeğiniz neden nefes nefese kalıyor ve pacing yapıyor olabilir. Yine, bunlar genel sağlıklarına, ırklarına ve diğer çevresel faktörlere bağlı olarak tamamen normal davranışlar olabilir. Veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğini ve ne zaman biraz sinir veya endişe olabileceğini belirlemenize yardımcı olmak için aşağıdaki makalede elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Egzersiz yapmak

Teriyer Köpek Koşu

Fiziksel egzersiz, bir köpeğin huzursuz olmasının en yaygın nedenidir.Köpeklerde nefes nefese kalma ve huzursuzluğun en yaygın nedeni, ağır egzersiz . Yorucu bir aktivite, bir köpeğin nefes nefese kalmasına neden olabilir, bu, insanların yorucu bir egzersizden sonra nefes almasına benzer. Aktif köpeklerde uzun süreli nefes nefese kalma süreleri azaltılabilirken, zorlu bir antrenmandan sonra yine de nefes nefese kalabilirler.

Tüylü arkadaşınız bir oyundan sonra nefes nefese kalıyorsa, bu genellikle oldukça normaldir. Özellikle dışarısı sıcaksa, bir süre daha nefes nefese kalmaya devam edebilirler. Yavrunuz oyun seansı bittikten sonra bir süre hala aşırı derecede nefes alıyorsa, veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Endişe

ağır nefes nefese labrador

Bazı köpekler sadece endişelidir, bu da nefes nefese ve huzursuzluğa yol açar.Tıpkı bizim gibi, yavrularımız kaygı ile mücadele edebilir . Duygularını dile getirememekle sık sık köpeklerde kaygı nefes nefese, pacing, sallama, sızlanma şeklinde, pençe , ve dahası. Aslında, bu, köpeklerin nefes nefese kalması, hızlanması ve neler olup bittiği konusunda biraz emin görünmemesinin en yaygın nedenlerinden biridir.

Köpekler, normal rutinlerindeki veya ortamlarındaki herhangi bir değişiklikten endişe duyabilir ve bunun sonucunda aşırı derecede huzursuz olabilirler. Tüylü arkadaşınız evinizde veya rutininizde değişikliklere maruz kalıyorsa, nefes nefese kalması endişeden kaynaklanıyor olabilir. Onları da fark edeceksiniz yerleri takip etmeye başla , bu da biraz istenmeyen olabilir.

sinirler

sinirli köpek

Bazı köpekler diğerlerinden daha gergindir.Bazı köpekler nefes alacak ve hızlanacak gergin olduklarında yaklaşan bir olay veya yeni bir çevre hakkında. Bu yüzden pek çok yavru veterinere giderken ya da tanıdık olmayan bir ortama girdiklerinde donar. Sinirli bir köpek, ileri geri adım atabilir, soluyabilir, sallayabilir, sızlanabilir ve köpek stresini gösteren diğer davranışlarda bulunabilir.

Rutininizde tüylü arkadaşınızın gerginleşmesine neden olabilecek bir değişiklik varsa, nefes nefese kalmalarının nedeni bu olabilir. Nefes nefese kalmalarının nedeni gerçekten sinirlerse, normal ortamlarına geri döndüklerinde bu sorun çözülmelidir. Bazı ırkların kişiliklerinin bir parçası olan daha gergin olduklarını belirtmekte fayda var.

ısı tükenmesi

Aşırı ısınan köpek

Köpeklerde ısı bitkinliği ciddidir. Köpeğinizin sıcak havalarda serin kalmasını sağlamak için elinizden geleni yapın.

Panting, bir köpeğin soğumaya çalışmanın ana yöntemidir. Bizim köpek arkadaşları terlemez , vücut sıcaklıklarını düzenlemeye yardımcı olmak için sadece nefes nefese bırakıyorlar. Bundan dolayı bir ısı bitkinliği yaşayan köpek veya sıcak çarpması aşırı derecede nefes alabilir veya hızlanabilir. Bu yüzden emin olmanız son derece önemlidir. köpeğin serinlemenin başka yolları var sıcak havalarda.Köpek arkadaşı uzun süre nefes alıyorsa, zayıf görünüyorsa, salya akıyor veya kızgınlığa girdikten sonra herhangi bir semptomla ilgili olarak, en iyisi hemen veterinerinize başvurun . Ayrıca onları sıcak ortamdan uzaklaştırmalı ve en kısa sürede serin bir ortama getirmelisiniz.

alman setter

obezite

Kilolu Köpek Dışında

Köpek obezitesi, köpeğinizin rahatsızlığına ve diğer birçok fiziksel semptomlara neden olabilir.

Tüylü dostlarımıza fazladan ağırlık verilmesi, her türlü egzersizden sonra onların hıçkırmasına ve şişmesine neden olabilir. Obezite, köpek arkadaşınızın fiziksel aktiviteden sonra nefes nefese kalmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda normal görevleri çok daha zor hale getirebilir. Köpeklerde obezite neden olabilir egzersizden sonra nefes nefese , genel aktivitelerinde azalma, eklem ağrısında artış ve daha fazlası.

Köpek arkadaşınızın kilo vermesine yardımcı olmanın birçok yolu vardır. Sağlıklı köpek kilo kaybı, muhtemelen düşük etkili fiziksel aktivitede bir artışı içerecektir. sıkı düşük kalorili diyet . Yavru köpeğinizin birkaç kilo daha aldığını düşünüyorsanız, veterinerinizle sağlıklı bir kilo verme planını tartışmak en iyisidir.Bedensel yaralanma

Köpek Pençesi Yaralanması

Fiziksel bedensel yaralanması olan bir köpek, adım atabilir veya nefes alabilir.

Köpek arkadaşlarımızdaki ani yaralanma, onların son derece huzursuz olmak . Acı çeken bir köpek hızlı hızlı soluyabilir veya nefes alabilir ve hatta hala yapabiliyorsa adım atabilir. Tüylü dostlarımız mevcut ağrı ve sızılarını dile getiremedikleri için olası yaralanma belirtilerinin farkında olmak bizim elimizde.

Yavrunuz nefes nefese kalıyor, pacing yapıyor, topallıyor, kanıyor, temkinli görünüyorsa veya başka herhangi bir anormal davranış varsa, kendilerini yaralamış olabilirler. Bir diken olabilir veya pençe yastığına sıkışmış ot veya bazıları diğer tip bağ yırtılması bu daha az görünür. Genellikle hayati tehlike oluşturmasa da, herhangi bir belirgin fiziksel yaralanma belirtisi görmek için yavrularınıza bakmaya değer.Solunum Sorunları

Köpek Ağır Solunum

Solunum yolu hastalığı olan köpekler normalden daha ağır nefes alabilir.

Köpek arkadaşlarımızda nefes nefese kalma, hızlanma ve huzursuzluğun bir başka olası nedeni de solunum yolu hastalıklarıdır. Solunum sorunları genellikle zor nefes almayı veya solunum hızının artmasını içerecek olsa da, bir köpek eğer varsa huzursuz görünebilir. nefeslerini yakalamakta zorluk .

Köpek kulübesi öksürüğü ve pnömoni gibi solunum sorunları solunumun artmasına neden olabilir. Bu, bazı durumlarda nefes nefese olmakla karıştırılabilir. Yavru köpeğinizin nefes nefese kalmasına zor nefes alma, öksürük veya diğer solunum semptomları eşlik ediyorsa, veterinerinizle konuşmanızı öneririz.

Eklem ağrısı

Yaşlı Siyah Labrador

Köpek arkadaşlarımız yaşlandıkça, genellikle eklem ağrısı izler.Eklem ağrısı nefes nefese kalmanın başka bir yaygın nedeni tüylü dostlarımızda. Köpeklerimiz yaşlandıkça, yaşlanmayla birlikte gelen ağrı ve sızılar geliştirmeye başlayabilirler. Yaş sadece yavrularımızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda köpek artriti ve diğer ağrılı eklem rahatsızlıklarından muzdarip olmaya başlayabilirler. Köpeklerde nefes nefese kalma bir ağrı belirtisi olduğundan, bu genellikle bir köpek eklem ağrısı yaşadığında görülür.

Köpeklerde eklem ağrısının diğer belirtileri arasında ayağa kalkıp inmede zorluk, yavaşlama, topallama, yürüyüşte değişiklik, sertlik ve fiziksel aktivitedeki diğer değişiklikler yer alır. Yavru köpeğiniz nefes nefese kalma ile birlikte bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, eklem ağrısı yaşıyor olabilir.

Sırt ağrısı

Eski Çikolata Laboratuvarı

Sırt ağrısı genellikle köpeklere yaşla birlikte eşlik eder ve huzursuzluğa neden olabilir.

Ne yazık ki sırt ağrısı dayanılmaz olabilir köpek dostlarımız için. Bazı köpekler, egzersiz veya kazalardan kaynaklanan akut yaralanmalar yaşayabilirken, diğerleri omurga anormallikleri ve iltihaplanma nedeniyle kronik ağrı yaşayabilir. Sebep ne olursa olsun, sırt ağrısı, bir köpeğin nefes nefese kalmasına ve hızlanmasına neden olacak kadar şiddetli olabilir. Köpeklerde en çok bildirilen sırt ağrısı semptomlarından biri aşırı nefes nefese kalmaktır ve köpek sahiplerinin köpeklerini veterinere götürmelerinin yaygın bir nedenidir.

Yavrunuz nefes nefese kalıyor, gergin görünüyorsa, normal aktivitelere katılmakta isteksizse, ağlamakta veya diğer anormal davranışlarda bulunuyorsa, sırt ağrısı ile mücadele ediyor olabilir. Sırt yaralanmaları çok acı verici olduğundan ve ciddi olabileceğinden, köpeğiniz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veterinerinize görünmek en iyisidir.

Karın ağrısı

Karın Ağrısı Olan Köpek

Karın ağrısı olan köpekler bunu huzursuzluk veya nefes nefese gösterebilir.

Köpeklerimiz karın ağrısına neden olabilecek birçok tıbbi duruma kurban gidebilir. Yavru köpeğiniz yememesi gereken bir şey yemiş olsun ya da bulaşıcı bir hastalıkla mücadele ediyor olsun, sonuç ağrılı bir karın olabilir.

Karın ağrısı da bir şeyden gelebilir yanlış köpek maması formülü kadar basit . Yavru köpeğiniz yemek yedikten sonra karın ağrısı gösteriyorsa, onu bir gıda alerjisi için test ettirmenin zamanı gelmiş olabilir. Birçok köpeğin sınırlı içerikli köpek maması yemesi daha kolay olur.

Gastrointestinal komplikasyonlar neden olabilir ciddi mide rahatsızlığı tüylü dostlarımız için. Acılarını gidermeye çalıştıklarında nefes nefese ve pacing'e neden olabilir. Köpeğiniz nefes nefese, pacing, ishal, kusma veya başka herhangi bir anormal davranış yaşıyorsa, karın ağrısı nefes nefese kalmalarının nedeni olabilir.

Gösterilen büyük bir ırka sahipseniz şişkinlik belirtileri , bu tıbbi bir acil durumdur. Bu genellikle, yavru köpeğiniz yemek yedikten ve çok egzersiz yaptıktan sonra midelerinin dönmesine neden olur. Bu ölümcül bir durumdur ve muhtemelen hemen ameliyat edilmesi gerekecektir. Yine, köpeğinizin şişkin olduğunu düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi arayın.

Diş ağrısı

Diş Ağrısı Olan Köpek

Köpeğinizin diş ağrısı varsa, bunu huzursuzluk yoluyla ifade edebilir.

Köpekler her türlü acıyı ifade etmekte zorlanırlar. Enfekte bir dişten kaynaklanan diş ağrısı veya bakımsız dişler, yavrularınızın normalden daha huzursuz görünmek . En sevdiği çiğneme oyuncaklarından kaçınmayı ve hatta yiyeceklerden kaçınmayı içeren diğer davranışları fark edebilirsiniz.

Ciddi olmasa da, diş ağrısı muhtemelen veteriner müdahalesine ihtiyaç duyacak bir şeydir. Bu, bir kök kanalı yapmak veya potansiyel olarak bir dişi çıkarmak şeklinde olabilir. Yavrunuz bile bitebilir titanyum veya seramik taç ile kanal yapıldıysa dişlerini kapatmak için.

Diş enfeksiyonları köpeğinizin çenesine hareket ederek bu süreçte uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, enfekte dişlerin zamanında çözülmesi önemlidir. Köpeğinizin dişlerini haftada bir fırçalayarak veya birkaç diş fırçası kullanarak diş çürümesini önleyebilirsiniz. Dişlerini temiz tutmak için kendin yap yöntemleri .

Diğer Ağrı

Acı İçinde Eski Çikolata Laboratuvarı

Yavru köpeğinizin başka ciddi hastalıkları varsa, huzursuzluk, hızlanma ve nefes nefese kalmasına neden olabilir.

“Diğer acı” dediğimizde, bu temelde her şeyi yakalamadır. Bu, olabilecek herhangi bir acı türüdür. başka bir ciddi hastalıktan gelmek , köpek kanseri dahil. Köpekler, diğer organlarında bulunan bir tür iç ağrı yaşadıklarında, huzursuz olmalarına neden olabilir.

Bu olabilirken yaşlı köpeklerde yaygın , daha fazla sağlık etkisi ortaya çıkabileceğinden, çıplak gözle belirgin olmayan bir ağrısı olan herhangi bir köpek için gerçekten bir semptom olarak kendini gösterebilir. Genellikle bu ağrının nedenini teşhis etmek, herhangi bir potansiyel büyüme veya herhangi bir iç düzensizlik gösterecek bir ultrason veya röntgen çekecekleri veterinere gitmeyi gerektirir.

gırtlak felci

Küçük Yaşlı Köpek

Laringeal Felci olan köpekler genellikle daha ağır nefes alır.

Larinks, köpeklerin seslendirilmesinde ve gıda alımında büyük rol oynar. Köpek nefes alırken gırtlak açılıp kapanmalıdır. Bu, seçtikleri zaman havlamalarına ve yemek yerken herhangi bir yiyecek solumasını önlemelerine izin verir. Zaman köpeğin gırtlak felci var (LAR PAR olarak da bilinir), gırtlak normal işlevinden kısmen felç olur. Bu, nefes alırken ses tellerinden biri veya her ikisinin açılmadığı ve yemek sırasında yiyeceklerini aspire etme şanslarının olduğu anlamına gelir.

Çünkü LAR PAR gırtlak içerir ve normal solunum süreci, bu durumda aşırı nefes nefese olduğunu fark edebilirsiniz. Onların nefes nefese normalden daha yüksek olabilir ve her nefeste bir korna sesi eşlik edebilir. LAR PAR'lı köpekler, artan nefes alma çabası nedeniyle endişeli görünebilir ve bu nedenle hızlanabilirler.

Köpeğiniz aşırı nefes nefese kalıyorsa, havlama sesinde değişiklik, yüksek sesle nefes alma, korna sesleri, nefes darlığı, öksürük veya başka herhangi bir anormal davranış yaşıyorsa, nefes nefese kalmalarının nedeni LAR PAR olabilir.

nöbetler

Siyah Kaplamalı Kıdemli Köpek

Ne yazık ki, nöbetlerin ağır nefes alma da dahil olmak üzere birçok yan etkisi vardır.

köpek kiraz yermi

Nöbetler bunlardan biridir en çok rapor edilen nörolojik durumlar tüylü dostlarımızda. Epilepsi genç köpeklerde oldukça yaygındır ve uzun bir anormal davranış listesine neden olabilir. Köpeklerimiz sadece epilepsi ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlandıkça diğer nöbet bozukluklarına da maruz kalabilirler. Bu koşullar, bir köpeğe çok fazla sıkıntı verebilir ve huzursuzluğa neden olabilir.

Köpek nöbetlerinin en yaygın semptomlarından biri, nöbetin kendisinden önce veya sonra değişen davranıştır. Bir nöbet veya nörolojik atak, tüylü arkadaşlarımızda ciddi kafa karışıklığına neden olabilir. Bu, olayı takip eden anlarda kaygı yaşamalarına neden olabilir. Nöbet, köpeğin şiddetli bir şekilde sallanmasına ve sarsılmasına da neden olabilir. ağır solumaya neden olur . Yavru köpeğiniz ağır nefes alıyorsa ve davranış değişikliği yaşıyorsa, nöbet geçiriyor olabilir.

Köpeklerde nöbetler ayrıca yüz seğirmesi, çiğneme, salya akması, ani hareketler, oryantasyon bozukluğu, ses çıkarmalar, halüsinasyonlar, tüm vücut kasılmaları, bilinç kaybı ve daha fazlası şeklinde ortaya çıkabilir. Tüylü arkadaşınızda bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, daha fazla bakım için veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

toksisite

Veterinerde Toksisite Belirtileri Olan Köpek

Toksisite semptomları olan köpeklerin hemen bir veteriner görmesi gerekir.

Köpekler sıklıkla potansiyel toksinlere maruz çevrelerindeki dünyada. Yavrularımız da bilinmektedir. patilerini almamaları gereken şeylere kaptırmak . Bu, potansiyel toksisite olasılığını açar: sağlıklarını etkileyebilir H. Normal gıda maddelerinden ev temizlik ürünlerine kadar değişen ürünler, tüketildiklerinde köpeklerimizin aşırı derecede hasta olmasına ve bir dizi ilgili semptomlara yol açmasına neden olabilir.

Köpeklerde toksisiteler nefes nefese kalma, zor nefes alma, hiperaktivite, hızlanma, kusma, ishal, karın ağrısı ve daha pek çok belirtiye neden olabilir. Köpeğiniz bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa ve yememesi gereken bir şeyi tükettiyse, daha fazla bakım için derhal veterinerinizle iletişime geçmeniz önemlidir.

Kalp hastalığı

Kıdemli Golden Retriever

Kardiyak sorunlar bazen huzursuzluk, hızlanma ve nefes nefese ortaya çıkabilir.

Ne yazık ki, köpek arkadaşlarımız kalp hastalığına karşı bağışık değil . Köpeklerde yaşlılık yıllarına geldiklerinde ve hatta kardiyak anormallikleri olan genç yavrularda kalp hastalığı gelişebilir. Kalp sorunlarının kaynağı ne olursa olsun, bu teşhisin akciğerler üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Bir köpeğin kalbi düzgün çalışmadığında, kalpte aşırı basınç oluşur. Bu basınç, akciğerlerde sıvı birikmesine neden olacak ve bu da onu aşırı derecede zorlaştıracaktır. nefes almak zor . Bu nedenle, bu tüylü arkadaşlarda nefes nefese kalma ve diğer solunum sıkıntısı belirtileri görebilirsiniz.

Nefes nefese kalmanın yanı sıra, köpeklerde kalp hastalığı başka semptomlara neden olabilir. Kalp hastalığı olan köpekler öksürük, zor nefes alma, köpüğü tükürme, kanlı köpük tükürme, halsizlik, çökme ve daha fazlasını yaşayabilir. Köpeğiniz bu diğer belirtilerden herhangi biriyle birlikte nefes nefese kalıyorsa, daha fazla bakım için derhal veterinerinizle iletişime geçin.

Nörolojik Sorunlar

Köpek Demanslı Yaşlı Köpek

Köpek bunaması ve diğer nörolojik sorunlar, yaşlı köpeklerde daha sık ortaya çıkar.

İnsanlara benzer şekilde, köpeklerimiz bir dizi nörolojik duruma kurban gidebilir bilişsel işlevlerini etkileyebilir. İnvaziv beyin tümörlerinden köpek bunamasına kadar her nörolojik bozukluk, bir köpeğin bir dizi anormal davranış yaşamasına neden olabilir. Bu koşullar, oryantasyon bozukluğuna ve strese yol açabilir ve sonuç olarak genellikle huzursuzluğa neden olabilir.

Örneğin, köpek bunaması bilinmektedir. ciddi oryantasyon bozukluğuna neden olan durum ilerledikçe köpeklerde. Bu durumdaki köpekler genellikle saatlerce yürüyecek, huzursuz görünecek, aşırı derecede nefes alacak, amaçsızca dolaşacak ve diğer birçok farkındalık bozukluğu belirtisi olacaktır. Yavrunuz yorulmadan nefes nefese kalıyorsa ve başka anormal davranışlar yaşıyorsa, nörolojik bir durumdan muzdarip olabilir.

Veterinerinizi Ne Zaman Görmelisiniz?

Böyle veterinerinizi ne zaman görmelisiniz köpeğinizin nefes nefese ve pacing için? Tüylü dostlarımızda nefes nefese kalmak normal bir davranış olabilir ve bu da profesyonel tavsiye alma zamanının geldiğini bilmeyi zorlaştırır. Köpeğinizin ilerlemesini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, veterinerinizle ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğine dair birkaç ipucu sıralayalım.

 • Yavrunuz, fiziksel aktiviteden sonra hala 30 dakika ila 1 saat arasında nefes alıyor.
 • Sıcakta zaman geçirdikten sonra aşırı nefes nefese ve huzursuzluk görüyorsunuz.
 • Herhangi bir solunum sıkıntısı yaşıyor gibi görünüyorsa
 • Yavrunuz herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmadan nefes nefese ve pacing yapıyor.
 • Günlük rutinlerini engelleyen kaygı belirtileri fark ediyorsunuz.
 • Kaygıları, ciddi davranış sorunlarına veya yıkıcı davranışlara neden oluyor.
 • Yavrunuz hafif fiziksel aktiviteden sonra soluk görünüyorsa.
 • Yavrunuz fiziksel aktivite sırasında zayıf görünüyor veya çöküyor.
 • Köpeğinizin aktivitesi kilolarından dolayı çalışıyorsa.
 • Nefes nefese kalmaları ve hızlanmalarıyla birlikte acı belirtileri fark ettiniz.
 • Gastrointestinal semptomları fark ettiniz.
 • Köpeğiniz herhangi bir solunum sıkıntısı veya zor nefes alma belirtisi gösteriyor.
 • Yavru köpeğiniz bilinen bir toksini yuttu
 • Köpeğinizin yönünü şaşırmış, yavaş veya dengesiz olduğunu fark ettiniz.

Yavru köpeğiniz nefes nefese kalma ve hızlanma ile birlikte yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa, daha fazla bakım için derhal veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Köpeğinize Evde Yardım Etmek

Köpeğiniz yukarıda bahsettiğimiz ilgili semptomlardan herhangi biri olmadan evde nefes nefese kalıyor ve pacing yapıyorsa, yine de veterinerinizi aramanızı öneririz. Aramadan önce köpeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olmak için evde de yapabileceğiniz birkaç şey var.

Adım 1: Fiziksel Aktiviteyi Durdurun

İlk olarak, onları yorulmalarına neden olan herhangi bir fiziksel aktiviteden uzaklaştırmak önemlidir. Eğer nefes nefese kalmaya ve fazla çalışmış görünmeye başladılarsa, işi bırakmanın zamanı gelmiştir. Oyun oturumunu her zaman daha sonra devam ettirebilirsiniz.

Adım 2: Yavrunuzu Daha Soğuk Bir İklime Getirin

Dikkate alınması gereken bir sonraki faktör, mevcut ortamlarındaki sıcaklıktır. senin köpeğin ise sıcak bir günde açık havada ve nefes nefese kalmaya başlarlarsa, soğumalarına yardımcı olmak için onları daha serin bir iklime getirmek önemlidir. Onlara soğuk su da verebilirsiniz.

Adım 3: Tüm Uyaranları Kaldırın

Yavrunuzu aktiviteden çekip serin bir ortama getirdikten sonra, en iyisi uyaranları ortadan kaldırmak ve dikkati dağılmadan sakinleşmelerine izin vermektir. Bu onların daha hızlı sakinleşmelerine yardımcı olacaktır. Umarım, nefes nefese kalmalarını, ilerlemelerini ve huzursuzluklarını da durduracaktır.

**Yukarıdaki işlemleri yaptıysanız ve köpeğiniz 30 dakika ila 1 saat sonra nefes nefese duramıyorsa, veterinerinizle iletişime geçin. Köpeğiniz yakın zamanda yemek yemişse ve egzersiz yaptıysa ve semptomlar gösteriyorsa, beklemeyin. Bu, köpeklerde potansiyel olarak ölümcül bir durum olan şişkinlik olabilir.**

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, birçok faktör var bu bir köpeğin nefes nefese kalmasına ve hızlanmasına neden olabilir. Çoğu durumda, nefes nefese kalma, hızlanma ve huzursuzluk, köpeğinizin size çevreleriyle ilgili endişelerini göstermenin bir yolu olabilir. Davranış tutarlı olmadığı sürece genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Yorumlar