Köpeğim Neden Beni Banyoya Giriyor? İşte 10 Neden

Köpeğim Neden Beni Banyoya Giriyor? İşte 10 Neden

Her köpek sahibinin başına gelmiştir… tuvalete gidersiniz ve köpek yardım edemez ama sana katılır . Siz işinizi yaparken, neden onların yanından ayrıldığınızı kontrol etmek için sürünürler. Bu sevimli bir davranış olsa da, bunun olmasının başka nedenleri de var.

Buraya indiyseniz, muhtemelen bunun neden olduğunu merak ediyor . Köpeğinizin aslında birden fazla nedeni olabilir. seni boşluklara kadar takip ediyor biraz daha mahremiyete ihtiyaç duyduğunuz yerde. Köpeğin cinsine bağlı olabilir veya belki de öğrenilmiş davranışlardan dolayıdır.Bu yazıda, tartışacağız en önemli on neden köpeğiniz neden sizi banyoya kadar takip edebilir? Ayrıca bu tuhaf köpek davranışının neden oluştuğunu anlamayı öğreneceksiniz. Hedefiniz buysa, onu durdurmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu da öğreneceksiniz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Köpekler Neden Banyoda Size Katılır?

Bu listenin her şeyi içermediğini söyleyerek başlayalım. Köpeğinizin sizi özel banyo alanınıza kadar sürekli takip etmesinin başka nedenleri olabilir. Çoğu durumda, öğrenilmiş davranış veya endişeli bir köpektir.Ancak, köpeğiniz olağan dışı davranıyorsa, sizi aramasına neden olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için yerel veterinerinize danışmanızı öneririz. Aşağıda, siz tuvalete giderken köpeğinizin sizi aramasının en yaygın on nedeni bulunmaktadır.

Paket Liderisin

Kurtlar Birlikte Bir Pakette

Köpeğiniz sizi sürü lideri olarak görerek daha ilkel bir içgüdüye dönüyor olabilir.

Evinizdeki tüylü dostun türü ne olursa olsun, hepsi kurtların torunlarıdır. Vahşi kökleriyle bir gelir kökleşmiş paket zihniyeti , yavrularınızın olabildiğince sık yanınıza yapışmasına neden olur. Köpeklerimiz sadece arkadaşlık istemekle kalmaz, aynı zamanda üzerinizde de iz bırakabilirler. Bu, yaşamlarının ilk birkaç ayında evinize getirdiğiniz köpeklerde en yaygın olanıdır, çünkü size genellikle bir ebeveyn figürü olarak bakarlar.kaniş karışımı

Köpeğinizin sürüsünün bir üyesi olduğunuzda, sizi evinizde takip etme zorunluluğu hissedeceklerdir. Banyo gezilerimizi özel bir an olarak görsek de köpek dostlarımız bunu anlamıyor. Bu nedenle, yavrunuz banyo kapınızdan içeri doğru itebilir ve yanınıza tüneyebilir. Köpeğiniz her an sizi takip ediyor gibi görünüyorsa, onların sürüsünün önemli bir üyesi olabilirsiniz.

Sizden Uzak Olmaktan Hoşlanmıyorlar

muhtaç köpek

Cinsinden bağımsız olarak, bazı köpekler daha muhtaç bir kişiliğe sahiptir ve sizinle birlikte olmak ister.

Biz köpeklerimizin tüm dünyasıyız. Biz ise çok fazla dikkat dağıtıcı olabilir hayatımızda, köpeklerimiz sadece bize sahip. Bu nedenle, mümkün olduğunca bizimle birlikte vakit geçirmek istiyorlar. Bu, özellikle bir günlük işiniz varsa geçerlidir ve yavrularınız sizi istedikleri kadar görmeyebilir.Evinizin neresine giderseniz gidin, yavru köpeğiniz en sevdiği kişiyle vakit geçirmek için muhtemelen aynı şeyi yapacaktır. Köpeğiniz her taraftan kalçanıza bağlıysa, etrafınızda olmayı sevebilir!

Seni Korumak İstiyorlar

Koruyucu Köpek Açık Havada

Bazı köpekler doğaları gereği daha koruyucudur ve sadece sahiplerinin bulunduğu yerden haberdar olmak isterler.

Köpeğimizin ataları ormanda dolaşırken, genellikle diğer sürü üyelerine güvenirlerdi. arkalarını kolla . Bu vahşi köpekler sürü üyelerine her zaman koruma sağlarken. Bu özellikle tuvalete giderken çok önemliydi. Bu aktivite savunmasız bir durum olarak görülüyor köpek dostlarımız arasında. Bunun nedeni, bir köpeğin tuvaleti kullanırken savunmasız bir konumda olması ve ayrıca biraz dikkatlerinin dağılmış olmasıdır.

Bir yırtıcı, ne zaman bir köpeğe gizlice yaklaşabilir? savunmasız bir durumdalar . Köpeklerimizin bu anlayışı zihinlerine yerleşmiştir. Bu nedenle köpeğinizi işlerini yaparken sizinle göz teması kurarken yakalayabilirsiniz. Bu, gelen herhangi bir tehlike konusunda onları uyarabileceğinize dair karşılıklı bir anlayıştır. Köpeğiniz, savunmasız durumunuz sırasında sizi korumak için sizi takip ediyor olabilir. Yavrunuz her zaman nöbet tutuyor gibi görünüyorsa, sizi korumaya çalışıyor olabilirler.Meraklılar

kapıdan bakan köpek

Bazı köpekler ne yaptığınızı merak ediyor.

Köpekler meraklı yaratıklardır. Köpek arkadaşlarımız çevrelerini incelemek ve keşfetmek istiyor ve buna bizim de yaptıklarımız dahildir. Biz sık sık kapıyı arkamızdan kapat banyoya girdiğimizde, bu alanı yavrularımız için daha da gizemli hale getiriyor. Köpeklerimiz bizi takip etmeye çalıştığında, onlara çok yabancı görünen odayı keşfetmek isteyebilirler.

Diğer bir olasılık da, köpeklerimizin her zaman ne yaptığımızı merak etmesidir. Şirket bittiğinde uykuya dalmak istemeyen bir yürümeye başlayan çocuğa benzer şekilde, köpeklerimiz her zaman döngüde olmamakta zorlanıyor. Yavrunuz tuvalete girdiğinizde eğlenceli bir şeyler olduğuna inanabilir. Herhangi bir heyecanı kaçırmak istemeyebilirler.

Ayrılık Kaygısı Yaşıyorlar

Endişeli Köpek Banyoya Girmek İstiyor

Ayrılık kaygısı olan köpeklerin sahiplerine daha sık yaklaşması gerekebilir.Köpeğiniz yalnız kalmakta zorlanıyor mu? Belki uluyorlar Evinizden dışarı adımınızı attığınız an, seni pençe çıkarken ya da önlerine kapattığınız kapıyı kaşıyarak. Bu tüylü arkadaşınıza benziyorsa, ayrılık kaygısı ile mücadele . Ayrılık kaygısı olan bir köpek kendi başına kalmakta zorlanabilir.

Bu, tuvalete adım attığınız anda sizi takip etmelerine neden olabilir. Yavru köpeğinizde kendi başına kalmaya zorlandıklarında stres belirtileri görüyorsanız, sizi takip etmelerinin nedeni bu olabilir.

Olumlu Takviye Alırlar

Sahibine bakan köpek

Köpeğinize tuvaletin yakınında olumlu takviye verirseniz, geri gelmeye başlamasını bekleyin.Köpeklerimiz son derece zekidir ve onlar çabuk yakalamak dikkatinizi çekecek gibi görünen davranışlara Tuvalette yanınızda oturan bir köpek, uzanmanıza ve başını okşamanıza, hatta etkileşimden sonra onlara bir ödül vermenize neden olabilir. Bu sık sık oluyorsa, yavru köpeğiniz muhtemelen bu davranışın onlara bir ödül getirdiği gerçeğini anlayacaktır.

shih tzu koşum takımı

Köpeğiniz sizi sık sık banyoya kadar takip ediyorsa, onlara olumlu pekiştirme sağlayabilecek herhangi bir şey için etkileşimi incelemeye çalışın. Çoğu zaman yanlış davranışı ödüllendirmek sahibine gelir. İstedikleri şey bir ziyafet veya ekstra ilgiyse, tuvalete girmeden önce onlara bir ziyafet vermeyi deneyin.

Onlar “Velcro Köpekler”

Sahipli Velcro Köpek

Bazı köpek ırkları, konum ne olursa olsun, Velcro gibi sahiplerine yapışır.

Bazı köpekler sadece diğerlerinden daha muhtaç . Bu her zaman böyle olmasa da, bazı köpek ırklarının diğer köpek dostlarından daha yapışkan olduğu bilinmektedir. Örneğin, oyuncak köpek ırklarının sahiplerinin yanına yapışması ve evin içinde onları takip etmesi daha olasıdır.Sürü ırkları genellikle biraz daha bağımsızdır ve sahiplerinden uzun süre uzakta çalışabilir. Bu genellikle bazı köpeklerin insan arkadaşlığına ve hatta büyüdükleri çevreye daha fazla ihtiyaç duymasından kaynaklanır.

Köpeğiniz sizi evin içinde her zaman takip ediyorsa, cırt cırtlı bir köpek olarak kabul edilir . Bu aynı zamanda ayrılık kaygısı, sahiplerine baskı yapma alışkanlığı veya bir köpeğin evlerindeki insanlara yapışmasına neden olan diğer davranışlarla da bağlantılı olabilir.

Gizliliği Anlamıyorlar

Sahibi olan Köpekler

İster inanın ister inanmayın, çoğu köpek mahremiyet kavramını anlamıyor.

Senin ve benim için tuvalete gitmek özel bir andır. Köpek arkadaşlarımızın kişisel sınırlar konusunda hiçbir anlayışları yok, yani neden böyle davranacağımızı anlamıyorlar. yalnız zamanını takdir et tuvalete girerken Köpeğimizin ataları, hedeflerine ulaşmak için her zaman birlikte çalışırlardı, yani asla yalnız zaman geçirmediler. Köpeğiniz her zaman sizi takip ediyorsa, sadece bu kökleşmiş davranışı takip ediyor olabilir.

Yalnız Kalmaktan Korkuyorlar

Sahibini Bekleyen Köpek

Bazı köpekler yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.

Bazı köpek arkadaşları, bir odada yalnız bırakılacak kadar kendilerinde veya çevrelerinde yeterince güvende değildir. Bu yavrular sahiplerini her zaman takip edebilirler. Onlar da olabilir kaygı belirtileri göstermek kendi başlarına olduklarında. Bir köpek yalnız kalmaktan korkarsa, uyandığı anda sahibini banyoya kadar takip edecektir. Bu davranışı, sahiplerinin evin etrafında yaptığı herhangi bir hareketle sıklıkla göstereceklerdir. Ayrıca başka ortamlarda sahibine tutunduklarında da olacaktır.

Bu, yeni bir eve taşınan, yeni sahiplenilen veya kendi derisinde güvensiz olan köpeklerde son derece yaygındır. Köpeğiniz her zaman sizi takip ediyorsa, gergin görünüyorsa veya ayrılık kaygısı belirtileri gösteriyorsa, yalnız bırakılmaktan korkabilir.

Sizinle Bağlantı Kurmak İstiyorlar

Sahibiyle Vakit Geçiren Köpek

Bazı yavrular sahipleriyle daha iyi bir bağ kurmak isteyebilir.

Köpeğiniz banyoda yanınızda oturuyor ve gözlerinize bakıyor mu? Tuvalette otururken başını kucağınıza koymaya ne dersiniz? Köpeğiniz bu davranışa katılırsa, seninle bağlantı kurmaya çalışıyorum gezileriniz sırasında.

Bu, bağlantı kurmak için garip bir zaman gibi görünse de, bazı köpekler herhangi bir bire bir ilgi istemek en sevdikleri insanla birlikte olabilirler. Tuvalete her girdiğinizde yavrularınızı gözlerinizin içine bakarken bulursanız, özel bir bağlantı arıyor olabilirler.

Bu Davranış Normal mi?

Sahiplerini tuvalete kadar takip etmek, köpek arkadaşlarımız için oldukça normal bir davranıştır. Köpeklerimiz varlığımızda olmayı sever. Mümkün olduğunca sık bizi takip etmeleri beklenmedik bir şey değil. Bu davranış, basit meraktan şiddetli ayrılık kaygısı , köpeğimize en uygun olası nedeni deşifre etmek bize kalmış. Yukarıda bahsettiğimiz 10 nedeni inceleyerek tüylü arkadaşınızdaki bu davranışı daha iyi inceleyebilirsiniz.

Bu Davranışı Durdurabilir misiniz?

Yavru köpeğinizin sizi tuvalete kadar takip etmesinden bıktıysanız, bu davranışa son vermenin birkaç yolu vardır. Her köpeğin sahibini takip etme mantığı farklı olsa da evde deneyebileceğiniz birkaç ipucu var!

 • Yavrularınızı eğitmek için banyo zamanınızı bir fırsat olarak kullanın.
 • Yavru köpeğinizi tuvalet kapısının dışında oturtarak alıştırma yapın ve sonrasında onu ödüllendirin.
 • Tuvaleti kullanmanız gerektiğinde yavrunuza en sevdiği oyuncağı veya kemiği verin.
 • Sizi takip etmek yerine bu nesneye dalabilirler.
 • Banyoya girmeden önce bir oyuncakla oynamayı deneyin.
 • Uzaklaşırken ters yöne atın.
 • Köpek arkadaşınızın ayrılık kaygısı yaşadığını mı düşünüyorsunuz?
 • Eğer öyleyse, özellikle gençken sandık eğitimini keşfetmek faydalı olabilir.
 • Mümkünse, evden uzakta olduğunuz süreyi azaltmaya çalışın.
 • Banyo gezileri sırasında kal komutunu öğretmeye çalışın.
 • Yukarıdakiler işe yaramazsa, tuvaletinizin yanına bir bebek kapısı kurun.
 • Bu, köpeğinizin bölgede olamayacaklarını anlamasına yardımcı olacaktır.
 • İzin verilmediğini öğrendiklerinde, zamanla kapıyı yavaşça kaldırın.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, var birçok olası sebep Yavru köpeğinizin sizi neden banyoya kadar takip ettiğine gelince. Yukarıda tartıştığımız bilgileri gözden geçirdiğinizden emin olun ve ileride bu köpek davranışını daha iyi anlayabilirsiniz! Her zaman olduğu gibi, köpeğinizin davranışıyla ilgili endişeleriniz varsa, olası tıbbi sorunları çözmek için yerel veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun. Yavru köpeğinizin herhangi bir tıbbi sorunu yoksa, bölgenizdeki bir köpek eğitmeni ile konuşmayı düşünün.

Kafkas çobanına karşı Tibet mastifi

Yorumlar