Köpeğim Neden Gittiğim Her Yerde Beni Takip Ediyor?

Köpeğim Neden Gittiğim Her Yerde Beni Takip Ediyor?

Köpeğiniz gittiğiniz her yerde sizi takip ediyor mu? Dört ayaklı arkadaşınızı yakından takip ederek ofisinize girerseniz, sevimli bir başlangıç ​​yapabilir. Bir süre sonra olabilir ama davranışsal sorunları işaret etmeye başlayın ele alınması gereken şey.

Evet, köpeğinizin size musallat olması çok sevimli bir gölge gibi eviniz boyunca. Sahipler olarak tüylü dostlarımıza son derece bağlı olun. Ama bir köpeği, gittikleri her yerde insan arkadaşlarını takip etmekle bu kadar ilgili yapan nedir?Bu makalede, tartışacağız en yaygın sekiz neden yavru köpeğin neden seni her yerde takip ediyor? Bu davranışın neden gerçekleştiğini ve tercih ederseniz gelecekte olmasını önlemek için bazı ipuçlarını öğreneceksiniz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Köpeğinizin Sizi Takip Etmesinin Nedenleri

Aşağıdaki listede, tartışıyoruz en yaygın nedenler köpeğiniz sizi takip ediyor. Bununla birlikte, başka davranışlar eşlik ediyorsa, veterinere gitme zamanının gelmiş olabileceğini not etmek önemlidir. Köpek arkadaşınız sizi takip ediyorsa ve ayrıca evin etrafında dolaşmak , bu bir sıkıntı işareti olabilir. Benzer şekilde, mide bulantısı yaşıyorlarsa veya dengesiz görünüyorlarsa, veterinerinizi aramanızın zamanı gelmiştir.Köpeklerin sahiplerini takip etmesinin en yaygın nedenleri davranışsal olma eğilimi , olası tıbbi sorunları göz ardı ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Köpek arkadaşınızın sizi her yerde takip etmesinin en yaygın nedenine bir göz atalım. banyoya bile .

Size Yakın Olmak İstiyorlar

Kabarık Köpek Kucakta Yatar

Köpeğiniz için çok şey ifade ediyorsunuz, bu yüzden her zaman yanınızda olmak isteyebilir.

Köpeklerimiz sadece dünyamızın bir parçası olsa da, biz onların tüm dünyası . Bir köpeğin günü, varlığımız ve ne yaptığımız etrafında döner ve yolun her adımında yer almak ister. Bu nedenle, yavrunuz her fırsatta sizi takip edebilir.Köpeklerimiz en çok kalçamıza yapıştırıldıklarında mutlu olurlar ve bu sadece sizin her zaman bir sadık Arkadaş senin tarafında. Köpeğiniz sizi odadan odaya takip ediyorsa, en sevdiği kişinin yanında olmayı sevebilir.

Paket Liderisin

Sahibiyle Güzel Benekli Köpek

Köpekler evcilleştirilmeden önce sürüler halinde yaşıyordu, bu nedenle bir lideri takip etme içgüdüsü bugün de devam ediyor.

Yavrularımız şimdi evcilleştirilmiş olabilir, ancak hala vahşi köklerine bağlılar. olmak ile kurtların torunları , köpek arkadaşlarımızın başkalarıyla ilişkilerini etkileyen birkaç kökleşmiş özelliği vardır.Bu kökleşmiş özelliklerden biri, bir pakette olması gerekiyor , ve bu beraberinde sürü liderlerinin hayranlığını da getiriyor. Hayatlarının merkezi olan köpeklerimiz genellikle bize tam da buna bakar.

Köpeklerimiz birçok durumda bizi sadece sürü lideri olarak görmezler, aynı zamanda onları genç yaşta evimize getirirsek üzerimizde iz bırakabilirler. Bu tüylü arkadaşlar bize ebeveyn figürleri olarak bakabilir, daha da güçlendirerek her zaman yanınızda olma ihtiyaçları. Yavrunuz sizi her yerde takip ediyor gibi görünüyorsa, sizi yalnızca sürü lideri olarak görebilir.

Sizi Koruduklarını Düşünüyorlar

Siyah ve Kahverengi Köpek Ailesi Arkasında Kameraya Yakın

Köpeğiniz sizi izleme ve koruma ihtiyacı hissettiği için sizi takip edebilir.

Bir vahşi köpek sürüsünün dinamiklerine bakıldığında, her köpeğin belirli bir rolü vardı . Köpeğimizin vahşi ataları zamanlarını ormanda dolaşmak , genellikle gelen yırtıcılara dikkat etmek için sürü üyelerine güvenirler.Çünkü köpeklerimiz bizi onların sürü lideri olarak gör , “koruyucu” rolüne girme ihtiyacı hissedebilirler. Evinizin etrafında sizi takip etmek onların yolu olabilir sana göz kulak ol ve savunmasız olduğunuzda herhangi bir yırtıcının devreye girmesini önleyin.

Bu içgüdü, sahiplerini aşırı derecede koruyan köpeklerde veya sahiplerini ve evlerini koruduğu bilinen ırklarda daha yaygın olabilir.

Yavrunuzun Ayrılık Kaygısı Var

Sahibi ile Endişeli Köpek

Ayrılık kaygısı olan köpekler, sahiplerini çok fazla takip etme eğilimindedir ve yalnız bırakıldıklarında sıkıntılı hale gelebilirler.

Tüylü arkadaşın her an kalçana bağlı mı? Evden ayrılırken mücadele ediyor mu? uluyan kapıdan çıktığın an? Eğer öyleyse, yavrunuz ayrılık kaygısı ile mücadele .Ayrılık kaygısı yaşayan bir köpek normalden daha fazla stres sahiplerinden uzaktayken. Katılımsız bırakıldığında uluyabilir, yıkıcı davranışlara dönüşebilir veya siz dönene kadar sakinleşmeyi reddedebilir.

Köpek arkadaşınızda zorlandığında kaygı belirtileri görüyorsanız, kendi başına olmak , ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir.

Meraklılar

Kapının Etrafına Bakan Köpek

Köpeklerin çoğu zaman bir şeyleri kaçırma korkusu vardır, bu yüzden hiçbir şeyi kaçırmamak için yakınlarda dururlar.Köpeklerimiz her şeyin bir parçası olmayı sever! Köpekler, özellikle sevdiklerinin hayatları söz konusu olduğunda meraklı yaratıklardır. Şirket bittiğinde uyumak istemeyen bir çocuğa benzer şekilde, köpeklerimiz kaçırmak istemiyorum evlerinde olan tek bir şey üzerine.

Bu FOMO (kaçırma korkusu) nedeniyle yavrularımız bizi takip edecekler. gittiğimiz her yer . Her zaman her şeyin ortasında olan meraklı bir yavru köpeğiniz varsa, bu sadece burnunu çekebilir!

Yalnız Kalmaktan Korkuyorlar

Bir Çift Terliğin Yanında Ahşap Zeminde Yatan Köpek

Bazı köpekler yalnız veya farklı bir ortamda olmaktan gerçekten nefret eder ve sahiplerine yakın olmayı tercih eder.

Bazı köpekler yalnız kalma korkusuyla mücadele eder. Ayrılık kaygısı olan köpeklerden farklı olarak, bu yavruların korkularından kaynaklanan bir korku vardır. kendine güvensiz veya onların ortamı.Güvensizlikleri, evlerinde belirli bir kişiye bağlı olmalarına bağlı değildir. çevrelerinden korkmak Genel olarak. Bir köpek yalnız kalmaktan korkuyorsa, bu korkunun kanıtlarını farklı şekillerde görebilirsiniz.

Yalnız kalmaktan korkan köpekler sahiplerini takip edebilir her zaman etrafta. Onlar da olabilir kenarda veya agresif görünmek ve yerleşemezler. Ayrıca evlerinde dolaşabilirler ve diğer kötü davranışlarda bulunabilirler. Bazı örnekler bir yeni sahiplenilen köpek , yeni bir eve taşınan veya cildinde güvensiz olan biri.

Evinizde korkak bir köpeğiniz olduğunu düşünüyorsanız, sizi her yerde takip etmesinin nedeni bu olabilir.

Bunun İçin Yetiştirildiler (Velcro Köpekler)

Bir Halının Üzerinde Mutlu Köpek Ararken

Bir 'cırt cırtlı köpek', nereye gitmeye çalışırsanız çalışın yanınıza yapışan bir köpektir.

Her zaman başkaları tarafından kuşatılması gereken bir köpek arkadaşınız varsa, velcro köpek olabilir ! Velcro köpekleri, diğerlerinden daha muhtaç olan yavrulardır ve insan arkadaşlığı gerektirir diğerlerinden daha sık.

Hatta bazıları bazı köpek türlerinin daha yatkın diğerlerine göre cırt cırtlı köpekler olmak, oyuncak ırklarını listenin en başında sıralamak. Köpek arkadaşınız sizi her zaman takip ediyorsa, cırt cırtlı bir köpek olarak kabul edilebilir.

Davranışı Güçlendirdiniz

İnsan Eli Bir Köpeğin Yüzüne Nazikçe Dokunuyor

Her türlü olumlu pekiştirme, dokunma veya konuşma gibi basit bile olsa, köpeğinizin sizi takip etme arzusunu vurgulayabilir.

Tüylü arkadaşınız sizi evinizde takip ediyorsa, bu davranışı pekiştiriyor olabilirsiniz. farkında olmadan ondan. Köpeklerimiz, her türlü dikkati üzerine çekerler ve arzuladıkları olumlu pekiştirmeyi getirdiğini düşündükleri davranışları tekrarlarlar.

Örneğin, sizi odadan odaya takip ederken köpeğinizle konuşursanız, bu onu bu davranışı tekrarlamaya teşvik etmek için yeterli olabilir. Bu daha da doğrudur eğer ikramlar dahil , çünkü tüylü dostlarımız genellikle yemek motivasyonludur. Bir dahaki sefere evinizin etrafında sizi takip ettiklerinde, olası bir teşvik için davranışınızı inceleyin.

Bu Davranışı Durdurmalı mısınız?

Genel olarak, bu zararlı bir davranış değil tüylü dostlarımızın katılması için. Çoğu köpek sahibinin yanında olmayı sever ve mümkün olduğunca sık bizim yanımızda olmayı seçer. Ancak, köpeğinizin sürekli varlığı engel oluyorsa, bu davranışı sınırlamanın birkaç yolu vardır.

 • Yavru köpeğinize çeşitli köpek oyuncakları sağlayın

  Odadan çıkmak üzereyken köpeğinize en sevdiği oyuncağını verin.Bu, onu olduğu yerde kalmaya ve kendi başına geçirilen zamanın tadını çıkarmaya teşvik edebilir. Çoğu zaman, köpekler sadece çiğnemek veya peşinden koşmak için bir şeyler isterler. Yavrularını sağlamak bazı daha sert köpek oyuncakları ile biraz eğlenmek, onları bağımsız olarak meşgul olmaya teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

 • Yavrunuzu güvende tutmak için bir bebek kapısı kurun

  Köpeklerinizin herhangi bir nedenle bir alanda kalmasına ihtiyacınız varsa, onları her zaman bir alanda tutan bir bebek kapısı kurabilirsiniz. Bu, onlara bir sandıkta sahip olduklarından daha fazla özgürlük verirken, yine de ne yaptığınızı görmelerine izin verir.

 • Temel eğitim komutları üzerinde çalışın

  Pyrador

  Köpeğiniz temel itaati anlıyorsa, 'kal' komutunu uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu, yavrularınız ayaklarınızın altında olmadan evinizde dolaşmanız gerektiğinde kullanışlı olacaktır.

 • Olası davranışsal tetikleyicileri inceleyin

  Köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşayabileceğini düşünüyorsanız, bu davranış için olası tetikleyiciler için hayatınızı incelemeniz önemlidir. Köpeğinizle yeterince vakit geçiriyor musunuz? Yeterince evde misin? Rutininde herhangi bir değişiklik oldu mu?

 • Köpeğinizin güven seviyelerini oluşturun

  Köpeğinizin kendi başına kalmaktan korktuğunu düşünüyorsanız, güvenini artırmanın zamanı gelmiş olabilir. Bunu, temel komutları öğreterek, etkileşimli yemek bulmacaları sunarak, onu yeni (kontrollü) ortamlara getirerek ve diğer ilişki kurma fırsatlarına katılarak yapabilirsiniz.

Son düşünceler

Sonuç olarak, köpeklerimiz birçok nedenden dolayı bizi evlerimizde takip eder. İlk olarak, bu davranışın tıbbi olarak ilgili bir şey olmadığından emin olun. Veterinerinize yapılan bir çağrı ile bu durum ortadan kaldırıldığında, davranış değişikliğine geçilir. Bazı insanlar sadece davranışla başa çıkmayı seçebilir.

Bazı köpek sahipleri, yavrularının onları her yerde takip etmek bir baş belasıdır , diğerleri şirketi memnuniyetle karşılayacaktır. Bu davranış, kalıtsal bir cins özelliği olmadığı sürece çoğu durumda öğrenilebilir veya öğrenilmeyebilir. Yapışkan bir köpek istemiyorsanız, bağımsız bir cins düşünün.

Doğru cinsi seçerek ve doğru davranışı teşvik etmek , sahibinin kararına bağlı olarak sizi takip eden veya etmeyen bir yavru köpeğiniz olacak.

Yorumlar