Shiba Inu Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

Shiba Inu biri olarak kabul edilir. Japonya'nın ulusal hazineleri . Onlar tartışmasız en popüler Japon yerli köpek ırkları ve nesiller boyu bu popülerliğin tadını çıkardılar. Bu antik köpekler, aslen dağlarda ve ormanlarda avlanmak için avcıların yoldaşı olarak yetiştirilmişti. Aslında, 'Shiba Inu' kelimeleri 'Brushwood Dog' anlamına gelir. Bu, adlarını avlandıkları araziden ya da sonbahar çalılarının renginden aldıkları anlamına gelebilir!

Daha yakın zamanlarda, birçok Shiba Inu, Japonya'nın hem kentsel hem de kırsal alanlarında aile refakatçisi olarak hizmet ediyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde istikrarlı bir şekilde popülerlik kazanıyorlar. Giderek daha fazla insan kesinlikle bu ilginç, neredeyse esrarengiz köpekleri sevmeye başlamak . Biraz tilki gibi görünseler de, neredeyse kedi gibi bir çevikliğe ve tavırlara sahipler!Shiba Inu kesinlikle harika köpeklerdir, ancak ihtiyaç duydukları bakımı anlamak için çok şey var. Bunun anlamı, onlar acemi köpek sahipleri için en iyi seçim değil . Biraz tecrübeniz varsa ve mücadeleye hazırsanız, kendi Shiba'nıza sahip olmanın çok faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Bu yazıda, bu büyüleyici tür hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz - tarihçeleri, nasıl göründükleri, gelişmek için ihtiyaç duydukları özen ve daha fazlası!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık17-23 Pound
  • yükseklik simgesiYükseklik13-17 inç
  • ömür simgesiÖmür13-16 Yaş
  • renk simgesiRenklerKırmızı, Siyah ve Tan, Susam ve Krem
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Ağaç Gövdeleri Arasında Köpek

Cinsin Japonya'da başlayan çok uzun bir geçmişi vardır.Shiba Inu, J'de MÖ 300'den önce olduğu düşünülen eski bir ırktır. Apanese Jomon Dönemi . Ancak, isimleri icat edilmedi 1920'lerin başına kadar . “Shiba” adının, avlandıkları çalılıklara veya sonbahardaki çalılıkların rengine atıfta bulunabileceğini belirtmiştik. Bununla birlikte, kelime aynı zamanda 'küçük' kelimesinin daha eski bir çevirisidir ve Shiba kesinlikle Japon ırklarının en küçüğüdür! Hangi teorinin doğru olduğuna bakılmaksızın, her biri türün doğasına uygundur.

Jomon Dönemine geri dönersek, Shiba Inu'nun Jomon Köpeğinden türediği düşünülmektedir. Arkeologlara göre, Jomon Dogs sivri kulakları ve orak kuyrukları vardı . Bu, günümüz yetiştiricilerinin, eski Jomon Köpeğine benzer özelliklere sahip Shiba yetiştirmeye adanmış Shibaho Derneği'ni kurmasına yol açtı.

Bu köpekler olduğundan beri evcilleştirilmemiş modern Shiba Inu'nun yanı sıra, çok daha inatçıydılar - modern Shiba'nın inatçılık yeteneği göz önüne alındığında, bunu not etmek komik! Yine de, bu köpekler yüzyıllar boyunca Japonya'da sevildi. Jomon Dönemi boyunca büyük bir özenle ve özveriyle yapılan köpek cenazelerinin kayıtları vardır.Erken tarih

MS 7. yüzyıldaki Yamato Dönemi'nde, Budizm popülaritesini artırmıştı ve hayvanlara insanlarla eşit muamele edilmesi gerektiği felsefesi de öyleydi. Bu süre zarfında, Yamato Mahkemesi bir köpek bakıcısı ofisi kurdu. Japon köpeklerini saygıyla selamladı Japon kültüründeki yeri için. Bu, Shiba da dahil olmak üzere Japon ırklarının korunmasına izin verdi.

altın beagles

Kamakura Şogunluğu (1190-1603) boyunca, samuraylar ve avcılar bu cinsi küçük oyun için av . Hafif yapıları, av sırasında onları tercih edilen bir arkadaş haline getirdi. Modern Shiba Inu, onları yüzyıllar önce iyi avcılar yapan özelliklerin çoğunu koruyor!

Daha sonra Edo Dönemi'nde (1603-1866) Japonya, geleneklerini ve doğal kaynaklarını koruyarak kendisini dış dünya ile ticarete kapatmıştı. Japonya'daki köpekler, bu çağda, avlanmanın dışında bile, binlerce yıldır olduğundan daha fazla sevilen, çok popüler oldular.Şogun Tsunayoshi (1680'den 1709'a kadar hüküm sürdü) köpekleri çok sevdi, onlara takıntılı olduğu düşünülen . O kendisi önceki hayatında bir köpek olduğuna inanıyordu ! Bundan dolayı köpekler, Şibas dahil , sanatta popüler oldu, resimlerde sıklıkla tasvir edilir heykellerin yanı sıra.

Japonya yüzyıllardır tecrit edilmiş olduğundan, yerli köpek ırkları çok saftı. Bu yüzden cins en çok köpek ırklarından biri olarak kabul edilir. genetik olarak kurtlara benzer . Ancak, 1850'lerde Amerikan Commodore Matthew Perry birliklerini Tokyo Körfezi'ne götürdü. Bu, Japonya'yı Meiji Restorasyonu olan küresel ticarete yeniden girmeye zorladı. Buradan, Japonya'ya daha fazla ırk getirildi . Bunlar popülerlik kazanırken, yerli ırklar yavaş yavaş düşüşe geçti.

cins düşüşü

Ne yazık ki, 1912'den 1926'ya kadar, neredeyse saf Shiba Inu yoktu . 1928'de Dr. Saito Hirokichi, daha iyi NIPPO olarak bilinen Nihon Ken Hozonkai'yi kurdu. Bu, Japon yerli ırklarını korumaya adanmış bir dernektir.

Koruma çabaları, ırkın Kültürel Varlıklar Yasası aracılığıyla tanınmasına rağmen işe yaramıştı. Japonya'nın Doğal Anıtı olarak . Irk, 1930'ların sonunda II. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar sağlıklı bir nüfusa dönüş yolundaydı. Bu zor zamanlarda, cins neredeyse yok oldu.NIPPO, savaştan sonra koruma çabalarını yeniledi ve meraklılar bir araya geldi Japonya'nın çeşitli bölgelerinden farklı Shiba yetiştirmek. Günümüz Gifu Eyaletinden Mino Shiba, Shimane ve Tottori Eyaletlerinden San In Shiba ve Nagano Eyaletinden Shinshu Shiba vardı. Bugün gördüğümüz cins bu köpeklerden iner .

AKC Tanıma

Savaş sırasında, Japonya'daki Amerikan askerleri Shiba Inu'yu fark ettiler. 50'lerin sonlarında, cins silahlı kuvvetler ailesi tarafından Amerika'ya getirildi. İçinde 1979, Shiba Inu'nun ilk ABD çöpü doğdu . Buradan Shibas, tüm Devletlerde büyük bir popülerlik kazandı. 1992 yılında, AKC cinsi resmen tanıdı , onları sportif olmayan bir cins olarak kategorize ederek - AKC'nin genel olarak 136. cinsi.

Bugün, Shiba Inu hem ABD'de hem de Japonya'da popüler olmaya devam ediyor. Aslında, çoğu internet süperstarı! Var Bodhi adlı Shiba Inu erkek giyimine modellik yapan ve kendisine yetecek kadar maaş alan ebeveynlerinin günlük işlerini bırakmalarına yardımcı oldu !

Daha da efsanesi Kabosu adlı Shiba Inu , viral meme şöhretinden daha iyi Doge olarak bilinir. 2010'ların başında başlayan mem olmasına rağmen, bugün hala oldukça popüler. Ayrıca şimdi, memeden başlayan bir kripto para birimi olan Dogecoin'in yüzü. Shiba'nın popülaritesinin bir kanıtı olarak, AKC onları sıraladı Sadece 1992'de tanınan bir köpek için harika olan 193 cins arasında 45.!Mizaç

Çimlerde uzanmış Tan Köpek

Shiba Inu'nun agresif olma ünü vardır, ancak aslında sıcak ve ruhlu arkadaşlar olabilirler.

Shiba Inu uyanık, dikkatli ve cesurdur. Avcı köpekleri olarak işlerinde bu onlardan istendi ve bugün de bu kişiliği koruyorlar. Arkadaş olarak, onlar neşeli ve sıcak . Ancak, oldukça çekingen ve hatta mesafeli görünebilirler.

Gerçekte, bu cinsin saygısını sadece kimseye vermediği bilinmektedir; kazanılması gereken bir şeydir. Onların bağımsız doğa yetiştirmeyi ve eğitmeyi zorlaştırabilir. Bu muhtemelen Shibas'ın kedi gibi olma ününü aldığı yer! Yine de, tıpkı kediler gibi bu yavruların da çok temiz olduğunu belirtmekte fayda var. Kendilerini tımarlamak veya bu konuda başkalarını tımarlamak için çok zaman harcarlarsa şaşırmayın!Shiba Inu genellikle sizi dinlemekten çok kendi işini yapmaya meyilli olacaktır. Yüksek bir seyahat tutkusuna sahiptirler ve fırsat verildiğinde kaçmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu, daha kentsel alanlarda yaşamayı zorlaştırabilir; Shiba'ların arabaları kovaladığı bilinir ve bu şekilde her türlü belaya girebilir!

Bu yüzden, Shiba Inu'nuzu eğitmek inanılmaz derecede önemlidir , bazen yeterli olmasa da. Dışarıda olduğunuzda, her zaman çitin sabitlendiğinden veya köpeğinizin tasmalı olduğundan emin olun. Can sıkıntısı bu köpek için bir sorun olabilir ve bu da yıkıcı davranışlara neden olur. Özellikle siz yokken, onları meşgul etmek için oynayabilecekleri çok çeşitli oyuncaklar verin.

Av köpekleri olarak geçmişleri göz önüne alındığında, bu cins hala yüksek bir av sürüşünü sürdürecektir. Bu, evlerini paylaştıkları daha küçük hayvanlar için tehlike oluşturabilir. Uygun sosyalleşmeyle bile, Shiba hala daha küçük hayvanları avlamak istiyor .

Shibas diğer köpeklerle anlaşabilse de deyim yerindeyse “tek çocuk” olmayı tercih edecektir. cins çok olabilir bencil, sahiplenici ve bölgeci . Aslında, Amerika Ulusal Shiba Kulübü, “Bir Shiba sadece bir kelime söyleyebilseydi, muhtemelen 'benim' olurdu ! İnanılmaz derecede çekici köpeklerdir ve yollarını bulmak için bunu sıklıkla kullanırlar. Bu zayıflık anlarında sabit kalmaya çalışın - o sevimli gözleri küçümsemeyin!Yine de, Shiba, onların saygısına layık olduğunuzu belirlediğinde, inanılmaz derecede sevgi dolu ve sadık . Diğer köpekler kadar sevecen olmayabilirler ama hem sessiz hem de eğlenceli anlarda sizinle vakit geçirmekten kesinlikle keyif alacaklardır. Çocukların onlara nasıl iyi davranacaklarını bilmeleri koşuluyla, çocuklarla bile harika olabilirler. Bu cinsi evinize kabul ederken, tipik bir köpek gibi davranmayacaklarını anlamalısınız. Onlara saygılı davranırsanız, ikinizin de kısa sürede birbirinize aşık olduğunu göreceksiniz.

Boyut ve Görünüm

Yığın Pozunda Tan Köpek

Bu cins küçük ve kabarıktır, kurt ile tilki arasında bir haç gibi görünür.

Cinsine bakıldığında, aşık olmak kolaydır. Bu cins, bir köpek ve bir tilki arasında bir haç gibi görünmeye meyillidir. oyuncak ayının kabarıklığı . Cins hakkında sevimli olan çok şey var.

Tüm yerli Japon ırklarından, Shiba Inu aslında en küçüğüdür ! Yine de çok küçük oldukları söylenemez. onlar basitçe kompakt olması gerekiyordu , hala iyi gelişmiş, kaslı bir çerçeveye sahipken. AKC standardı, erkek Shiba'ları omuzlarda 14,5 ila 16,5 inç, dişi Shiba'lar ise 13,5 ila 15.5 inç olarak listeler. Erkeklerde tercih edilen ağırlık ortalama 23 kilo, kadınlarda ise 17 kilodur.

Shiba Inu kendinden emin bir ifadeye sahiptir. Kafaları vücuda göre iyi orantılıdır; geniş alınları ve sevimli dolgun yanakları vardır. Gözleri biraz üçgen, koyu kahverengi süsen ve siyah göz kenarları. Derinlere yerleştirilmişler ve biraz yukarıya doğru meyilliler – sebeplerinden biri bu tilki gibi görünüyorlar .

Kulakları üçgen ve küçüktür; ayrıca hafifçe öne eğilerek yukarı doğru yönlendirilirler. Shibaların siyah burunları ve siyah dudakları vardır. Ağızları sağlam ve dolgundur, durma noktasından burnun ucuna kadar hafif bir koniklik vardır.

Vücutları sağlam ve atletiktir, her ikisi de avcıların yoldaşı olarak geçirdikleri günlerden kazandıkları önemli niteliklerdir. Onlar sahip kalın, orta uzunlukta boyunlar . Sırtları, kuyruklarının tabanıyla aynı hizadadır. Bir Shiba, yüksek ayarlanmış kuyruğunu orak veya kavisli bir pozisyonda sırtında taşır.

Ön ayakları düz ve paralel, arka ayakları ise güçlü, geniş duruş . Bu onların mükemmel koşucular olmalarını sağlar. Ayakları oldukça kedi gibi görünüyor; ayak parmakları kemerlidir ve birbirine sıkıca oturur. Bunlar, engebeli araziyi geçmelerine izin veren kalın yastıklarla sona erer.

Ceket ve Renkler

Sevimli Köpek Açık Havada Dinleniyor

Tüm Shiba Inu'ların vücudunun alt tarafında Japonca'da urajiro adı verilen beyaz lekeler vardır.

Shiba Inus, astarın yumuşak ve yoğun olduğu ve dış katın daha sert, daha kalın ve düz olduğu çift katlıdır. Shibas'ın her zaman kısa saçları olacaktır; AKC, uzun veya yünlü bir ceketi cezalandırır. Kuyruk kılları, yüz ve vücutta bulunan kıllardan biraz daha uzundur; bu fırça gibi ve gür . Paltoları çok uzamaz; Köpek gösterilerinde yarışan köpekler, herhangi bir kırpmanın ciddi şekilde cezalandırıldığı doğal uzunluklarında olmalıdır.

Paltolarını düşünürken, düşünmek önemlidir urajiro . Urajiro gerekli karın işaretleridir , kremden beyaza bir gradyan olarak sunulur. Cinsin belirli kısımlarında mevcut olmalıdır. AKC'ye göre bunlar:

 • Namlu kenarlarında
 • yanaklarda
 • kulakların içinde
 • Alt çene ve üst boğazda
 • Bacakların içi
 • karın üzerinde
 • Havalandırma ve kuyruğun ventral tarafı çevresinde

Kuyruğun ucunda, gözlerin üstünde lekeler veya ayaklarda “çorap” gibi başka beyaz işaretler bulunabilir, ancak bu işaretler urajiro değildir.

Cins standardı dört farklı renge izin verir: kırmızı, siyah ve ten rengi, susam ve krem . Urajiro kremalı bir köpekte görülemeyeceğinden, AKC bu tüy rengini cezalandırır. Kırmızı, cins için en popüler ceket rengidir ve muhtemelen cinsi düşünürken hayal edeceğiniz şeydir - ikonik kızarmış hatmi görünümü. Siyah ve ten rengi Shibas, gerekli urajiro beyaz olduğu için aslında üç renklidir. Kürklerinin paslı siyah bir tabanı, bronzluk noktaları ve olması gereken yerde urajiro vardır.

Susam Shiba'ları en nadir olanıdır ve “gerçek” susam renginde bir köpek bulmak oldukça zordur. sahip olacaklar siyah uçlu bir kaplama ile kırmızı taban kat . Ağır siyah konsantrasyonu olmamalıdır; daha genel olarak, kaplama %50'den fazla siyah olamaz. Susam renkli bir köpeğe dul doruklarına izin verilir.

Egzersiz İhtiyaçları

Karda koşan köpek

Yaklaşık 45 dakikalık günlük egzersiz, cins için idealdir.

Atletik Shiba Inu'nun avcılık işi için yetiştirilmiş olmasına rağmen, çok aktif bir köpek değil . Tüm köpekler gibi, bir tür günlük egzersize ihtiyaç duyacaklar; 45 dakika ila bir saat arası, zihinsel ve fiziksel olarak uyarılmalarına yardımcı olacaktır.

Yürüyüşler iyi bir fikirdir, ancak kaçma eğilimleri göz önüne alındığında onları güvenli bir tasma üzerinde tutmaya dikkat etmelisiniz. Çoğu zaman, Shiba'lar içeride vakit geçirmek içerik , oynayacak oyuncakları olduğu sürece. Bahçede vakit geçirmelerine izin vermek, genel sağlıkları için hala harika, ancak çitinizin iyi bir şekilde sabitlendiğinden emin olmalısınız!

Yaşam Gereksinimleri

Dışarıda Oynayan Siyah Beyaz Köpek

Bu köpekler gerçekten hemen her ortamda yaşayabilir.

Shiba Inu, dışarıda oynamak için çok fazla zamana ihtiyaçları olmadığı için apartman dairelerinde yaşayan insanlar için popüler bir seçimdir. Onlar ayrıca çok havlama , bu komşularınız için iyi bir haber olacak. Bununla birlikte, sıkıntıda olduklarında veya spektrumun diğer ucunda çok sevindiklerinde şaşırtıcı, insan benzeri bir bağırma olan Shiba çığlığıyla tanınırlar. Bu olduğunda biraz ürkütücü olabilir, bu yüzden mümkün olan en kısa sürede komşularınızı uyarmaya çalışın!

İklimle ilgili olarak, sıcaklıklar aşırı olmadığı sürece Shiba Inu hemen hemen her yerde yaşayabilir. olmak için yetiştirildiler tüm hava köpekleri dış ortam koşullarından bağımsız olarak avlanmaya daha iyi yardımcı olmak için.

Yine de onlar soğukta daha iyi çift ​​katlı olmaları nedeniyle sıcakta yaptıklarından daha fazla. Onları içeride güzel ve serin tutmak sağlıkları için önemlidir. Özellikle yaz aylarında düzenli olarak içebilecekleri bir temiz su kaynağı verdiğinizden emin olun.

Eğitim

Sahibine bakan küçük köpek

İtaat eğitimi zor olabilir, bu nedenle ilk kez köpek sahipleri için önerilen bir cins değildir.

Shiba Inu'nuzu eğitmek, onları iyi durumda tutmak için çok önemlidir. Shiba bağımsız bir köpek olduğundan, hızlı bir şekilde kendilerini lider olarak düşünmek paketin. Bu alfa zihniyeti birlikte yaşamanız için zararlıdır, bu nedenle köpeğinizi eve getirir getirmez eğitime başladığınızdan emin olun. Onlara size saygı duymayı öğretmek, eğitimlerinin geri kalanı için gereklidir, yoksa ünlü inatçılık kendini gösterir.

Tasma eğitimi, kısıtlanmaktan nefret ettikleri için zor olabilir. sabretmek önemli ve sabırlı ol Bu süreçte, herkesin güvenliği için olduğu gibi - arabaları kovalamayı ne kadar sevdiklerini unutmayın! Köpeğinizin eğitimine devam ederken, çok sayıda ödülle sıkı çalışmayı teşvik edin.

Bu şekilde olumlu pekiştirme, evcil hayvanlar ve övgü ile olduğu gibi, Shiba Inu'nuz için harika bir motive edici . Sertlik her zaman kötü bir fikirdir, çünkü köpeğiniz size küskün olacak ve bu da daha da tatsız davranışlara yol açabilecektir. Cins gerçekten bir acemi köpeği değil; Köpeğinizi dizginlemekte sorun yaşıyorsanız, itaat dersleri harika bir seçenektir.

Sınıflardan bahsetmişken, köpek yavrusu anaokulu kurslarınıza kaydolmayı düşünün. sosyalleşme, Shiba'nın gelişimi için inanılmaz derecede önemlidir. Bu, diğer köpeklerle ne kadar iyi oynadıklarını ve insanlara nasıl davrandıklarını belirleyen şeydir.

Herhangi bir şeyi engellemek için buna öncelik verin Shiba'nızın geliştirebileceği potansiyel saldırganlık . Bu, evi diğer köpeklerle paylaşmayı çok daha kolay hale getirecek. Shiba'nızın aynı cinsiyetten köpekler etrafında bölgesel hale gelebileceğini unutmayın - bu davranıştan vazgeçilmelidir.

Köpeğinizi kendiniz sosyalleştirirken, kendilerini tehdit altında hissetmemeleri için yeni durumlar ve yüzlerle tanışmaları için onlara bolca zaman verin. Shiba Inu'nuzun her zaman olacağı gibi aşırı derecede sevecen bir köpek olmasını beklememelisiniz. kendi başlarına sessizce vakit geçirmeyi tercih büyük gruplarda sosyalleşmeye karşı. Gerçekçi beklentileri sürdürmek, Shiba'nızla mutlu ve uyumlu bir ev hayatının anahtarıdır.

Sağlık

Bir Sonbahar Gününde Mutlu Köpek

Yaygın sağlık sorunları eklem ve göz rahatsızlıklarını içerir.

Shiba Inu'nuz neyse ki oldukça sağlıklı, sağlam bir köpek. Sağlık durumunuzu yetiştiricinizle doğrulayabilirseniz, bu daha iyi yapılır. Onlar da daha küçük bir cins oldukları için, daha uzun yaşama eğilimindedirler daha büyük ırklardan daha. Orta boy bir köpek için mükemmel olan 12 ila 15 yıllık bir ömre sahiptirler.

Yine de, yatkın olabilecekleri belirli sağlık koşulları vardır. Tüm Shiba Inu bu koşulları geliştirmeyecek olsa da, onları anlamak tedavileri için çok önemlidir . Bu, veterinerinizle daha erken bir tedavi planı düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Kemik ve Eklem Koşulları

Shiba Inu birkaç farklı kemik ve eklem bozukluğu geliştirebilir. patellar lüks diz kapaklarının uyluk kemiği üzerindeki normal konumundan yerinden çıktığı bunlardan biridir. Köpeğiniz için rahatsızlık verme noktasına ilerlemedikçe bu durumu fark etmekte zorlanabilirsiniz. Köpek genellikle tekme atarak bu durumu kendi kendine 'düzeltir'. diz kapağı yerine oturana kadar . Daha ciddi olarak, patellar lüks, arka bacak topallığı olarak ortaya çıkabilir.

Shiba Inu da eğilimlidir kalça ve dirsek displazisi Kalça ve dirseklere bağlı kemiklerin tam oturmadığı durumlarda. Bu, garip bir yürüyüşe, düzensiz duruşa veya topallamaya neden olabilir. Bu durum normalde kalıtsal olduğundan, yetiştiriciniz, köpeğinizin bu duruma duyarlı olup olmadığını size söyleyebilecektir.

Doğru teşhis ve düzeltme olmadan, bu koşullardan herhangi biri, bu cinsin de eğilimli olduğu artrite ilerleyebilir. Artrit çok ağrılıdır ve köpeğinizin yaşam kalitesini kolayca düşürebilir. için köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürün. Bu koşullar için ekran Böylece mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilirler.

Göz Koşulları

Bu cins birkaç farklı göz rahatsızlığına eğilimlidir. Tedavi edilmezlerse ağrılı olabilirler ve sonuçta görme kaybı veya tam körlük . Katarakt, köpeğinizin gözünün bulanık bir mercek geliştirdiği böyle bir durumdur. Bu genellikle genetik olarak kalıtsaldır ve ağrılı olmasa da görme kaybı nedeniyle köpeğinizin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Bu genellikle ameliyatla tedavi edilir.

glokom başka bir göz rahatsızlığı Bu tıbbi bir acil durum olsa da Shiba'nız miras alabilir! Bu hastalık son derece acı vericidir ve körlüğü tamamlamak için kolayca mezun olabilir. Fark ederseniz köpeğinizi acil servise getirin korneanın mavileşmesi , gözün açık ön kısmıdır. Diğer semptomlar arasında şaşılık, sulu gözler ve sklerada veya gözlerin beyazlarında kızarıklık bulunur. Daha gelişmiş glokom, şişmiş, şişkin gözler olarak da ortaya çıkabilir.

Distichiasis, Shibas'ın gelişebileceği başka bir yaygın göz rahatsızlığıdır. köpeğinizin göz kapağının içinde büyüyen ekstra tüyler . Bunlar korneaya sürtünür ve kornea ülserlerine ve kronik göz ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte, veteriner tüyleri aldığında, köpeğinizin tamamen iyileşmesi gerekir.

Beslenme

Tam ve dengeli besinler için en iyi seçenek bu olduğundan, Shiba Inu'nuzu yüksek kaliteli kuru mama taneleriyle beslemeye odaklanın.

Shiba Inu'nuzun beslenmesi, vücutlarının sağlıklı gelişimi ve daha sonraki yaşamlarında sağlıklarını korumak için çok önemlidir. Bu cins orta boy olarak kabul edildiğinden, cins boyutlarına uygun yiyecek bulmak zor değil . Ancak köpek mamasını yaşam evrelerine uygun beslemek, yaşları ne olursa olsun sağlıklı kalmaları için gerekli beslenmeyi sağlayacaktır. Yavruların güçlü büyümek için çok fazla besleyici gıdaya ihtiyacı olacaktır. Yetişkinler ve yaşlılar, yiyecekleri kalori açısından zengin olmasa da daha büyük porsiyonlara ihtiyaç duyacaktır.

Köpeğinizin maması için porsiyon boyutlarını bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıdakiler dahil, köpeğinizi ne kadar beslemeniz gerektiğini belirleyen birçok farklı faktör vardır: yaş, boyut ve aktivite düzeyi. Genel olarak, daha aktif köpekler, fazla hareket etmeyen köpeklerden daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır.

Şüphe duyduğunuzda, büyüdükçe ve değiştikçe Shiba Inu'nuza uygun porsiyon boyutları için veterinerinize danışın. Tavsiye edilenden daha fazlası ve köpeğiniz obezite geliştirebilir. Bu, özellikle yukarıda bahsedilen artrit olmak üzere birçok önlenebilir hastalığa kapı açabilir.

Cins bağımsız, inatçı bir kişiliğe sahip olduğundan, yiyecekleri ile seçicilik geliştirebilirler. Yemleme süresi konusunda daha katı olmak bu konuda fark yaratabilir; 30 dakika geçtiyse köpeğinizin kasesini almayı deneyin koyduğundan beri. Lezzeti için mama tanesine ıslak mama eklemeyi de deneyebilirsiniz, ancak ekstra kalorilere dikkat edin.

tımar

Fönle Kurutulmuş Kabarık Köpek

Banyodan sonra iyi bir üfleme yılda sadece birkaç kez yapılmalıdır.

Bu cinse sahip olmanın en kolay yanlarından biri onların tımar edilmesidir. İçine giren pek bir şey yok, onları yapıyor diğer birçok ırktan daha az bakım . Paltoları daha önce de belirttiğimiz gibi çok uzamaz, bu yüzden gerçekten saç kesimine ihtiyaç duymazlar. Bir Shiba için yalnızca temel bakıma ihtiyacınız olsa da, sağlıkları için düzenli olarak yapmanız gerekecektir.

Shiba Inu'nuz çift katlıdır; bu ceket ağır tutuyor mevsim değişikliği ile - ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez. Bu alerjisi olanlar için kötü bir haber ama Shiba'nın düzenli olarak taranıp taranmadığı kontrol altında tutulabilir. Haftada birkaç kez fırçalayın veya deshedder dökülen kürkün çıkarılmasına yardımcı olmak için. Dökülme mevsimi dışında, bu cins hala tüy döküyor, ancak oldukça yönetilebilir bir oranda. Bu zamanlarda sadece haftalık olarak fırçalanmaları gerekecektir.

Shiba Inu'nun yılda sadece birkaç kez, genellikle gözle görülür şekilde kirlendiğinde banyoya ihtiyacı olacaktır. Çok sık banyo yapmak cildi soyar doğal yağlarından arındırın ve kaplamasının su geçirmezliğini ortadan kaldırın. Banyo sırasında sadece ılık su ve hafif şampuan kullanın. Daha sonra, ceketi tamamen kuruyana kadar fönle kurutun.

Shiba Inu'nun sahip olması gerekiyor kulaklar düzenli olarak temizlenir ; Bunları fırçalarken haftada bir kez yapabilirsiniz. Köpeğinizin kulak kanalının etrafındaki kiri, birikintileri ve kulak kiri birikimini gidermek için pamuklu bir ped ve kulak temizleme solüsyonu kullanın. Ayrıca plak ve tartar birikimini gidermek için dişlerini haftada birkaç kez fırçalamalısınız.

Köpek Maliyetleri

Dışarıda Oynayan Köpek Yavrusu

Bu sevimli köpek yavrularından biri için 1.200 ila 2.500 $ ödemeyi bekleyin.

Bir yetiştiriciden bir Shiba Inu evlat edinmeyi düşünüyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun! Sorumlu bir yetiştirici bulmak hem yeni köpeğiniz hem de ırkın geleceği için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Etrafta sorarak sorumlu yetiştiricileri çevrimiçi olarak bulacaksınız. Çevrimiçi araştırma yapın, sosyal kaynakları kontrol edin veya AKC'nin önerilen yetiştiriciler bölümünü kontrol edin. İyi yetiştiriciler ayrıca sizi köpek yavrusunu ziyaret et onları eve getirmeden önceki haftalarda.

Bu, Shiba'nızın size aşina olmasına yardımcı olacak ve bu da birlikte ev hayatına daha kolay geçişi kolaylaştıracaktır. Hem temiz hem de konforlu olacak yaşam alanlarını da inceleyebilirsiniz. Son olarak, yetiştiriciniz, veterinerde yapılan tüm testlerden, aşılardan ve solucanlardan arındırma işlemlerinden sertifika sağlayabilecektir.

İyi bir yetiştirici aramak göz korkutucu olabilir, ancak sizi doğru yöne yönlendirecek birçok kaynak var. Veterinerinize, bölgede bu yavruları sorumlu bir şekilde yetiştiren herhangi bir yetiştirici tanıyıp tanımadıklarını sorarak başlayabilirsiniz. Köpek gösterileri de potansiyel müşteri bulmak için harika bir yerdir. Yerel köpek meraklılarınıza sorabilirsiniz. iyi bir yetiştirici için, özellikle yarışmaya bir köpek girerlerse.

Shiba Inu son yıllarda daha popüler hale geldi, bu yüzden daha yüksek bir fiyata satılıyorlar. etrafında ödeme bekliyoruz Evcil hayvan kalitesinde bir Shiba için 1200 ila 2500 $ .

Kurtarmalar ve Sığınaklar

Kanepede yatan köpek yavrusu

Bu cinsi yerel barınağınızda bulmanız mümkün, bu yüzden önce orayı kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir yetiştirici bir sonraki köpeğinizi bulmanıza yardımcı olabilir, ancak her zaman önce yerel kurtarma merkezlerine danışmanızı öneririz. Onun bir Shiba Inu bulmak kesinlikle mümkün barınaktaki hayvanlar arasında. Bu köpeklerin çoğu, sevgi dolu bir yuvaya çok ihtiyaç duyan yaşlılar veya özel ihtiyaçları olan köpeklerdir.

Kurtarmak için bir köpek seçerken, barınaktaki personele yeni köpeğinizin geçmişini sorduğunuzdan emin olun. Sağlıklarını ve mizaçlarını anlamak, onlara sağlayabileceğiniz bakımın kalitesinde gerçekten fark yaratabilir.

Bu ilk başta biraz zor olabilir. Kurtarma köpekleri oldukça korunuyor , ve Shiba Inu olduğu gibi yeterince ayrılmıştır! Yine de, yeterince sabır ve özenle, Shiba'nızı düşündüğünüzden daha kısa sürede ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Kurtarmanın bir avantajı, safkan bir köpek yavrusu için beklediğiniz kadar beklemeyeceğinizdir. Bu, özellikle bir ürünü benimsemeye açıksanız geçerlidir. Shiba Inu karışımı . Karışımlar safkanlardan daha sağlıklı olabilir ve tıpkı safkan yavrular gibi iyi yuvalara ihtiyaç duyarlar.

Aile Hayvanları Olarak

 • Shibas, yeni başlayanlar için en iyi köpek değildir.
 • Doğru ellerde harika bir arkadaş olabilirler.
 • Bu cins, onlarla birlikte yetiştirilirse çocukları çok kolay sevmeye başlar.
 • Shiba Inu, avcıların yoldaşı olarak yetiştirildi
 • Tüm hava koşullarına uygun paltoları, onları aşırı olmayan iklimlerin çoğu için iyi bir seçim haline getirir.
 • Yüksek bir av sürüşüne ve bölgesel içgüdülere sahiptirler.
 • Bu cins en iyi, tek evcil hayvan oldukları bir evde tutulur.
 • Onlar en sevecen köpek arkadaşı değiller.
 • Ancak sevdikleri ve saygı duydukları kişiler için sessiz bir arkadaş olmaktan hoşlanırlar.
 • Bu cins seçici yiyiciler olarak bilinir, bu nedenle beslenme zamanı konusunda katı olun.
 • Ev hayatına daha kolay uyum sağlamak için kapsamlı bir eğitime ihtiyaçları olacak.
 • Shiba Inu, apartmanlar da dahil olmak üzere çoğu yaşam ortamında başarılı olur.
 • Küçük tilkilere benziyorlar ve paltolarının çok fazla tımarlanmaya ihtiyacı yok.

Son düşünceler

Umarız bu makale size iyi bir bakış açısı sağlamıştır. Shiba Inu'yu bu kadar harika yapan nedir? g, artı onların bakımına girenler. Bir Shiba'yı hayatınıza kabul etmeyi düşünüyorsanız, meydan okumaya hazır olsanız iyi olur! Onlara en iyi nasıl bakılacağını anlamak, hem sizin hem de köpeğiniz için işleri kolaylaştırmanın harika bir yoludur.

Shiba Inu, alışılmamış bir köpek arkadaşıdır, bu kadarı doğrudur. Kanepede size sokularak vakit geçirmeye daha az meyilli olsalar da, onlar gerçek, sadık bir arkadaş seni koşulsuz sevecek olan. Birbirinize karşılıklı saygı duymak, size ve Shiba Inu'nuza benzersiz bir bağ verecektir. Birlikte geçireceğiniz yıllar eğlence ve mutlulukla dolu olacak - ikinizin de tüm hayatınız boyunca değer vereceği bir şey.

Yorumlar