Köpekler Domates Yiyebilir mi? Domatesler Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Domates Yiyebilir mi? Domatesler Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Bir veya iki domatese düşkün bir köpek arkadaşınız varsa, domateslerin köpekler için güvenli olup olmadığını merak etmek . Genel bir kural olarak, cevap evet, ancak yavrularınıza domates beslemeye karar verirseniz bilmeniz gereken birkaç şey var.

Var çok sayıda çelişkili bilgi domates ve köpek tüketimine gelince. Yeni başlayanlar için, evet, köpekler için daha düşük sağlık riskleri oluşturan daha sağlıklı alternatifler var. Diğer bazı sağlıklı sebze atıştırmalıkları kabak dahil , kabak, dolmalık biber , ve tatlı patatesler .Size tavsiye ederiz bu sebzelere sadık kal çünkü genellikle köpek dostu olarak kabul edilirler. Ancak ara sıra olgun domates, yavrularınız için genellikle güvenli olmalıdır. Bilmeniz gereken her şeye ve köpeğinizin bir domatesin yakınında olmasının güvenli olmadığı durumlara bakalım.

İçindekiler

Domateslerin Köpeklere Faydası Var mı?

Kırmızı Meyveli Pis Köpek

Domates, lif ve vitaminlerle dolu, nemlendirici bir atıştırmalıktır.Pek çok köpek, domatesin tadından tıpkı insanlar gibi zevk alır. Hem tatlı kiraz domatesleri hem de büyük, etli biftek domatesleri lezzetli atıştırmalık köpekler için. Ancak belirtildiği gibi, olgun olmaları gerekir. Olgunlaşmamışlarsa veya köpeğiniz bir domates asmasının bir kısmını yerse, bunlar köpekler için toksik olabilir . Yavrunuz olgunlaşmamış domates veya domates asmaları yerse, veterinerinizi aramalısınız.

Köpekler bu süper meyveden değerli besinler alabilirler. özellikle vitaminler. C, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere önemli bir vitamin kaynağı oldukları iyi bilinir. Domates ayrıca potasyum, folat, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller sağlayabilir. Önemli su içeriğine sahiptirler ve sindirime yardımcı olabilecek bol miktarda lif içerirler.

Domates ayrıca antioksidanlar açısından da zengindir. Onlar biri likopenin en büyük besin kaynakları. Bu önemli bir antioksidandır. Bazı araştırmalar, belirli kanser türleri ve kalp hastalığı geliştirme riskini azalttığını öne sürüyor. İnsanlarda, likopenin bazı göz hastalıklarını önlediği de gösterilmiştir.Beta-karoten, naringenin ve klorojenik asit de antioksidanlar domateste bulunabilir.

Köpek Mamasında Domates

Bazı ticari köpek mamaları şunları içerir: az miktarda domates domates posası şeklinde bileşimlerinin bir parçası olarak. Bu, insanlar için domates bazlı ürünler üretmenin yan ürünüdür. Domates meyvelerinin kabuğunu, etini, suyunu ve tohumlarını içerebilir. Genellikle köpek mamalarına diyet lifi ve vitamin kaynağı olarak dahil edilir.

Domatesler Köpeğime Zarar Verebilir mi?

Beyaz, Siyah ve Tan Köpek Kameraya Bakıyor

Domateslerde eser miktarda hafif toksik madde vardır, ancak bir reaksiyonun oluşması için çok fazla tüketilmesi gerekir.domatesler yenilebilir meyve bitkininSolanum Lycopersicum. Patates, patlıcan ve ölümcül itüzümü içeren itüzümü bitki ailesine aittirler. Bütün bu domates akrabaları solanin adı verilen bir toksin üretir. Adından da anlaşılacağı gibi, ölümcül belladonna bir itüzümü bitkisidir ve insanlar kadar köpekler için de son derece toksik olduğu bilinmektedir.

Olgun domatesler köpekler için genellikle güvenlidir. Olgunlaşmamış domatesler ve domates asmasının parçaları, yüksek tomatin içeriği nedeniyle köpek arkadaşınıza toksik zarar verebilir. Kısacası, evet, domateslerin yavrularınıza zarar verme potansiyeli vardır, bu yüzden diğer daha güvenli alternatiflere bağlı kalmanızı öneririz.

sibirya kurdu maması

Köpekler İçin Zehirli midirler?

Domatesler, bu diğer itüzümü bitkileriyle aynı aileye ait olsalar da, biraz farklı bir kimyasal üretirler. domates Bu solanin'den daha az toksik .

Tomatin sadece çok yüksek konsantrasyonlarda toksiktir. Neyse ki, olgun domatesler bu toksinden o kadar az miktarda içerir ki, çoğu köpeklere zarar verme olasılığı çok düşük . Birçoğunu tüketseler bile. Olgunlaşmamış (yeşil) domatesler, olgun domateslerden biraz daha fazla tomatin içerir. Ancak Fido çok fazla olgunlaşmamış domates yese bile, toksisite riski hala düşüktür.En yüksek tomatin konsantrasyonu ve dolayısıyla en yüksek domates zehirlenmesi riski, domateste bulunur. saplar, yapraklar ve çiçekler domates bitkileri. Bir domates bitkisinin yeşil kısımları keskin bir kokuya sahiptir ve küçük dikenli tüylerle kaplıdır. Bu onları çoğu köpek için tatsız hale getirmelidir. Ancak, ayrım gözetmeyen bir iştahı olan pooches veya genç meraklı köpek yavrularına dikkat edin!

Yavrunuz bitkinin bir kısmını yese bile, muhtemelen yeterince büyük miktarda tüketirdi sorunlara neden olmak. Ancak muhtemelen domates bitkilerinizi her ihtimale karşı çitle çevrili tutmak en iyisidir.

Domatesler, adı verilen potansiyel olarak toksik başka bir madde içerir. atropin . Bununla birlikte, içlerinde bulunan konsantrasyon, herhangi bir olumsuz etki yaratamayacak kadar düşüktür. Bu, çok sayıda yiyecek olsalar bile geçerlidir.

hollanda kurdu fiyatları

Köpek Domates Tüketim Riskleri

Pomeranya Köpeği Kiraz Domatese Bakıyor

Köpekler ve domatesler söz konusu olduğunda bilmeniz gereken birkaç risk vardır.Tüm ikramlarda olduğu gibi, domateslerin kendileri genellikle köpek tüketimi için güvenli olsa da, ılımlılık anahtardır . Büyük miktarlar, köpeğinize mide rahatsızlığı verebilir. Ayrıca asidiktirler. Bu nedenle, evcil hayvanınız asit reflüsüne yatkınsa veya hassas bir mideye sahipse özel dikkat gösterilmelidir.

Bir köpeğe vereceğiniz herhangi bir yeni mamada olduğu gibi, onu beslemekle başlamalısınız. çok küçük bir miktar nasıl tepki verdiklerini görmek için. Yavru köpeğinizin onlara alerjisi olma ihtimali olası değildir. Herhangi bir kurdeşen (ciltte aniden ortaya çıkan küçük şişlikler), şişlikler (özellikle baş ve yüzde), öksürük veya nefes almada zorluk görürseniz hemen veterinerinize başvurun.

Kalorisi düşük olsa da domateslerin dengesiz olduğunu da unutmamalısınız. Bu, aşağıdakileri izlemeleri gerektiği anlamına gelir: %10 tedavi kuralı . Bu, gün için diğer öğünlerdeki kalorilerle birlikte, günlük kalori ödeneklerinin %10'undan fazlasını oluşturmamaları gerektiği anlamına gelir.Köpeklerde Domates Zehirlenmesi Belirtileri

Veteriner Masasında Beagle Köpeği

Köpeğinizin domates zehirlenmesi yaşayabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi arayın.

Evcil hayvanlarda domates zehirlenmesi son derece nadirdir. Ancak, köpeğinizin yediğinden şüpheleniyorsanız büyük miktarda olgunlaşmamış domates veya domates bitkisi varsa, tavsiye için hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Bir köpeğin çok fazla olgunlaşmamış domates veya büyük miktarda yeşillik tüketmesinin en olası sonucu, hafif karın rahatsızlığı ishale ve/veya kusmaya neden olur. Bununla birlikte, tomatin toksisitesinin daha ciddi belirtileri arasında uyuşukluk, salya akması , kas zayıflığı, koordinasyon kaybı, titreme ve düzensiz kalp atışı. Çok yüksek dozlarda semptomlar bilinç kaybı veya ölümle bile sonuçlanabilir.

Bu semptomların tomatin zehirlenmesine özgü olmadığını bilmek önemlidir. Çok var bu belirtilere neden olabilecek diğer koşullar . Bir veteriner tarafından hızlı ve başarılı tedavi ile çoğu köpek, 24-48 saat içinde tomatin toksisitesinden tamamen kurtulacaktır.Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler domates sosu veya ketçap yiyebilir mi?

  Ketçap, Pizza Sosu , ve diğer domates bazlı ürünler, küçük miktarlarda herhangi bir toksik etkiye sahip olacak kadar tomatin içermez. Bununla birlikte, genellikle çok miktarda şeker, tuz veya zararlı olabilecek diğer kimyasalları içerdiğinden, bunları köpeğinize kasten vermemek en iyisidir. Herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye için veterinerinize danışın.

 • Peki ya çiğ domates?

  Çoğu köpek için cevap evet, ara sıra bir muamele olarak çiğ domates herhangi bir zarara neden olmaz. Asla bir kerede çok fazla beslemeyin ve istenmeyen yan etkilerin olup olmadığını kontrol etmek için sadece çok küçük bir parça domates besleyerek başlayın. Köpeğinize asla yeşil domates vermeyin.

 • Köpekler olgunlaşmamış domatesleri yiyebilir mi?

  Olgunlaşmamış veya yeşil domatesler, olgun veya kırmızı domateslerden daha fazla miktarda tomatin toksini içerir. Bir veya iki olgunlaşmamış domatesin kazara yutulması pek olası değildir, ancak çok fazlası zehirli olabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Yavrularınızın olgunlaşmamış domatesleri yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, tavsiye için hemen veterinerinize başvurun.

 • Peki ya pişmiş domates?

  Pişmiş domatesler, olgun pişmemiş domatesler kadar güvenlidir. Bazı ticari köpek mamaları, bileşenlerinin bir parçası olarak az miktarda pişmiş domates içerir. Yavrunuzu ölçülü bir şekilde besleyin ve pişmiş domates içeren bazı ürünlerin zararlı maddeler de içerebileceğini unutmayın. soğan gibi .

 • Domates köpeklerde ishal yapar mı?

  Çok fazla domates köpeğinize ishal verebilir ve aslında ishal tomatin zehirlenmesinin erken bir belirtisi olabilir. Bununla birlikte, bazı köpekler karın ağrısına diğerlerinden daha yatkındır. Sadece birkaç domates yedikten sonra ishal fark ederseniz, midelerinin hassas olması çok daha olasıdır. Bu durumda, gelecekte onlara domates beslemekten kaçınmak en iyisidir.

Son düşünceler

Fido'nun birkaç domates yemesinin güvenli olup olmadığını kendinize soruyorsanız, kısa cevap evet. Çoğu köpek ara sıra olgun domatesin tadını çıkaracak lezzetli bir muamele olarak. Onu sevip sevmediğini görmek için ona bir iki ısırık domates vererek başlayın. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyler vardır. Bazı köpekler kendilerine teklif edilse bile domates yerken burunlarını yukarı kaldırabilir! Hoşuna gidiyor gibi görünüyorsa ve istenmeyen yan etkileri yoksa, köpeğinize arada sırada bir tedavi olarak domates vermekten çekinmeyin.

Ancak, emin olun onları asla olgunlaşmamış domateslerle beslemeyin. Domates bitkisinin hiçbirini yemediklerinden emin olun. Köpeğinizin bir domates bitkisinin parçalarını, olgunlaşmamış domatesleri yemiş olabileceğinden veya endişelendiğiniz herhangi bir belirti olduğundan endişeleniyorsanız, tavsiye için derhal veterinerinizle iletişime geçin.

Yorumlar