Köpekler Tatlı Patates Yiyebilir mi? Evet, Ve Faydaları Var!

Köpekler Tatlı Patates Yiyebilir mi? Evet, Ve Faydaları Var!

Köpeğiniz tatlı patates yiyebilir mi? kısa cevap bu soruya EVET ! Yavru köpeğinizin olabileceği senaryoların dışında alerjik reaksiyon var Bu yumrular çoğu köpek için uygundur. Tatlı patatesler harika bir besindir. Cips yapmanıza yetecek kadar patates gözü olmayı başarırlar ve yine de günde beş saatinizden biri olarak sınıflandırılırlar. Ama fikrine kapıldıysanız onları birleştirmek Köpeğinizin diyetinde üzerinde düşünmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Hadi daha yakından bakalım.

Tatlı patates, birçok köpek mamasında, köpek çiğnemelerinde ve köpek ödüllerinde bulunur. Genellikle yüksek lif içeriği ve içerdiği vitamin sayısının yanı sıra nadiren alerjik reaksiyonlara neden olduğu düşünüldüğü için dahil edilir. Tatlı patates de düzenli olarak ev yapımı köpek maması tariflerinde kullanılır ve ev yapımı köpek ödüllerinde. Çoğu köpek tatlı patateslerin tadını güvenle çıkarabilir.Köpeğimi Hasta Edecekler mi?

Vet

Bununla birlikte, tatlı patatesler tüm köpekler için harika değildir ve bazı köpeklerde yalnızca çok az miktarda tatlı patates olmalıdır. Örneğin, yüksek miktarda oksalik asit türevleri (ıspanak, buğday tohumu, tatlı patates) içeren diyetler idrarda oksalat kristallerine katkıda bulunabilir. Bunlar neden olabilir rahatsız edici idrara çıkma ve idrarda kanın yanı sıra ağrılı olan ve çıkarılması için acil ameliyat gerektirebilen mesane veya üretral taşları oluşturur.

Bu tür taşlar en çok Minyatür Schnauzer, Bichon Frise'de yaygındır. Shih Tzu , Lhasa Apso ve Yorkshire Teriyerleri . Köpeğiniz bu ırklardan biriyse, diyetlerine fazla oksalik asit eklemeye dikkat etmelisiniz. Ara sıra az miktarda tatlı patatesin zarar vermesi olası değildir, ancak halihazırda ıspanak içeriği yüksek bir diyete düzenli olarak fazladan tatlı patates eklemek olabilir. onlar için çok fazla . Köpeğinizin daha önce mesane taşları çıkarılmışsa, diyetini değiştirirken çok dikkatli olmalısınız ve planlanan değişiklikleri veterinerinizle görüşmelisiniz.Diyabet hastası olan köpekler için, diyetin son derece istikrarlı olması gerektiğini zaten bilmelisiniz. Köpeğini vermek şekerli meyveler veya sebze çerezleri diyabeti bozması ve kontrolsüz hale gelmesine neden olması muhtemeldir. Bu, özellikle çok fazla karbonhidrat içeren tatlı patatesler için geçerlidir ('tatlı' olarak adlandırılmalarının bir nedeni vardır) ve yüksek glisemik indeks . Bu karbonhidratları sindirmek, kan şekerinde büyük bir artışa neden olur ve bu, diyabetik bir köpek için ciddi sorunlara neden olabilir. Ek tatlı patates atıştırmalıklarının yanı sıra, şeker hastalığı olan köpekler için tatlı patates açısından zengin diyetlerden de kaçınılmalıdır.

Ek olarak, her köpek farklıdır ve - nadir de olsa - köpeğinizin tatlı patatesi tolere edemediğini fark edebilirsiniz. Bazıları için mide kusmasına neden olur, ishal veya karın ağrısı . Diğerleri için, tedavi edilebilen cilt reaksiyonuna ve artan kaşıntıya neden olabilir. kaşıntı önleyici köpek şampuanı ile . Köpeğinize az miktarda tatlı patates vermek ve düzenli olarak vermeye başlamadan önce herhangi bir yan etkiyi 24-48 saat beklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Köpekler İçin İyiler mi?

Köpekler İçin İyi Tatlı Patates

USDA'ya göre, tatlı patates (200 gram başına) 180 kalori, 41.4 gram karbonhidrat, 4 gram protein ve 0.3 gram yağ içermektedir. Aynı zamanda 6,6 gram lif içerir. Tatlı patatesler aynı zamanda beta-karoten, A vitamini, B vitamini, C vitamini, manganez ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. normal vücut işlevi için önemli görme, saç ve pençe büyümesi ve nörolojik fonksiyon gibi.Tatlı patatesler ayrıca antioksidanlar içerir. Tatlı patateste bulunan antioksidan türlerinden birine antosiyanin denir. Bunun bazı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve tatlı patates ile beslenen farelerin daha düşük kolon kanseri oranları olduğu gösterilmiştir. Ayrıca daha azı vardı beyin iltihabı , daha iyi hafıza ve artan öğrenme yeteneği - harika ha? Bu etkinin köpeklere geçip geçmeyeceği tam olarak belli değil, ancak tatlı patateslerin ne olursa olsun mükemmel beslenmenin güç kaynağı olduğuna hiç şüphe yok!

Kuru Tanelerde Tatlı Patates

Kuru Kibble

Tatlı patatesin çok çeşitli köpek diyetlerinde bulunması şaşırtıcı değildir. Alerjisi veya hassasiyeti olanlar için sınırlı içerikli diyetler olarak pazarlanan gıdalarda sıklıkla bulunur. Tatlı patates olduğu düşünülse de köpekler için güvenli içerik ölümcül kalp hastalığı Dilate Kardiyomiyopati (bağlantı) ile bağlantılı olduğundan, 'butik' veya 'egzotik' bir diyet tercih etme konusunda dikkatli olmalısınız. Bununla birlikte, güvenliği iyi olan birçok saygın marka tatlı patatesi başarıyla kullanır.

Köpeğinize Tatlı Patates Vermek

Köpeğiniz ilk kez tatlı patates yiyorsa, önce küçük bir miktarla denemenizi, ardından daha fazla vermeden önce herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat beklemenizi öneririz. Her şey yolunda giderse ve mide bulantısı olmazsa, o zaman güvenli bir şekilde devam etmelisiniz.Yiyecekleriyle birlikte veya atıştırmalık olarak tatlı patates gibi ikramların ve sosların kalori içerdiğini unutmamak önemlidir. İkramlar ve soslar köpeğinizin% 10'unu oluşturabilir günlük diyet kalorileri Ana öğünlerini dengelemeden, ancak akşam yemeğinde kibble'larının bir kısmını çıkararak ekstra kalorileri hesaba katmanız gerekir.

Köpeklerin% 50'den fazlası aşırı kilolu veya obez olarak kabul edilir ve bunun gibi atıştırmalıklar, köpeğinizin günlük olarak ne yediğini anlamaya çalışırken kolayca unutulabilir. Senin yerel veterinerlik uygulaması köpeğinizin ne kadar kalori yemesi gerektiğini size söyleyecek kalori hesaplamaları yapabilir, böylece farkında olabilir ve diyetini doğru miktarda tutabilirsiniz. Alternatif olarak, köpeğinizin yemeklerinin dengeli olmasını sağlamanıza yardımcı olması için bir beslenme uzmanıyla iletişime geçebilirsiniz.

Çiğ ve Pişirilmiş

Çiğ veya Pişmiş Tatlı Patates

Köpekler küçük miktarlarda çiğ tatlı patates yiyebilirler ve muhtemelen lezzetli bir çiğneme olarak tadını çıkarırlar. Farklı dokulara sahip yeni yiyecekler denemek köpeğinizin zihinsel sağlığı için iyidir. Tıpkı diğer yiyeceklerde olduğu gibi, köpekler sadece küçük bir miktar verilmelidir ve herhangi bir parçanın boğulmaya neden olacak kadar büyük olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bundan kaçınmanın en iyi yolu, köpeklerin çiğneyebileceği, ancak boğazına bu kadar kolay sıkışamayacak uzun, ince, çip benzeri parçalar vermektir. büyük küp şeklindeki parçalar . Köpeğiniz yiyeceklerini çiğneyecek türden değilse, çiğ tatlı patates vermekten kaçınmanız gerekebilir çünkü bu, düzgün çiğnenmezse bağırsak tıkanmalarına katkıda bulunabilir.İshali Tedavi Edebilir mi?

İshal Tedavisi Tatlı Patates

Bu ishalin kaynağına ve köpeğinize bağlıdır. Tatlı patates lif bakımından çok zengindir, bu da dışkının daha şekilli olmasına yol açar. Pek çoğuna dahil olmasının nedeni budur yüksek lifli formül köpek maması . Bununla birlikte, ishal nadiren basit bir lif eksikliğinden kaynaklanır ve genellikle başka bir şeyden kaynaklanır - bir toksin, bir bakteri, hastalık . Tatlı patates, bu şeylerin neden olduğu ishali tedavi etmeyecektir ve genellikle tatlı patates yemeyen bir köpeğe verilirse, mideyi daha da rahatsız ederek durumu daha da kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, anal bez problemleri ve kronik hafif yumuşak dışkıları olan köpekler için fazladan lif eklenmesi yardımcı olabilir. Genellikle çiğ havuç önerilir, ancak çiğ tatlı patates de işe yaramalı . Köpeğinizin diyetini buna göre ayarlamayı unutmayın: Sadece 50 g çiğ tatlı patates, 15 kg bir köpeğin günlük kalori ödeneğinin% 5'idir. Yani, günlük mama miktarları ayarlanmadan her gün 50 gr verilseydi, kısa süre sonra aşırı kilolu olacaklardı.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Köpekler tatlı patates kızartması yiyebilir mi?
C: Evet, köpeğiniz tatlı patates kızartması yiyebilir. Yine de kızartıldıkları için, alımlarını ayda birkaç defadan fazla olmamak üzere sınırlamak isteyeceksiniz.

shiba köpek cinsi

S: Köpekler tarçınlı tatlı patates yiyebilir mi?
C: Köpeğinizin tarçın alerjisi olmadığı sürece, tarçın genellikle köpekler için toksik değildir. Çoğu durumda, bu iyi olmalıdır. Yavru köpeğiniz herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi gösterirse, hemen veterinerinize danışmanız gerekir.S: Köpekler tatlı patates kabuklarını yutabilir mi?
C: Evet, köpeğinizin tatlı patates kabuklarını ölçülü bir şekilde yemesi güvenlidir. Köpekler için zehirli olabileceğinden, derilerinde küf olup olmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz.

Q : Köpekler her gün tatlı patates yiyebilir mi?
C: Yavru köpeğinizi ölçülü olarak her tür yiyecekle beslemenizi öneririz. Tatlı patatesin ılımlı kullanımı, günlük olarak bile köpekler için yeterli olmalıdır. Yavru köpeğinizin tuvalete gitmesini zorlaştırabileceğinden, muhtemelen birincil öğün yapmak istemeyeceksiniz.

S: Yavru bebeğim esmer şekerli tatlı patates yiyebilir mi?
C: Evet, esmer şeker ölçülü köpekler için iyidir. Günlük olarak çok fazla esmer şeker tüketerek kilo almamaları için esmer şeker alımını sınırlamak isteyebilirsiniz.en iyi yüksek lifli köpek maması-anal bezi sorunları

S: Yavru köpeğim cevizli tatlı patates yiyebilir mi?
C: Köpekler ceviz yememelidir. Cevizlerin içinde köpeğinizi aşırı derecede hasta edebilecek toksinler vardır, bu nedenle tatlı patates maceralarınızda cevizlerden kaçının.

S: Yavru köpeğim balkabağı ile tatlı patates yiyebilir mi?
C: Evet, köpeğiniz balkabağıyla tatlı patates yiyebilir. Konserve çeşidi tercih etmenizi tavsiye ederiz, ancak taze de yapılabilir. Köpeğinizin balkabağı alımını boyutlarına göre sınırlandırmak istiyorsunuz. Çok fazla balkabağı köpekler için zehirli olabilir.

S: Köpekler susuz kalırsa veya kurutulursa onları yiyebilir mi?
C: Evet, susuz kalırlarsa veya kurutulurlarsa yenebilirler. Susuz kalma sürecinde zararlı kimyasallar kullanılmadığı sürece her iki yöntem de köpeklerin tüketmesi için tamamen kabul edilebilir.

S: Yavru köpeğim tatlı patates yaprağını yiyebilir mi?
C: Hayır, köpeğiniz gerçek patatesten başka bir şey yememelidir. Yavru köpeğinizi asmayı veya bitkinin diğer kısımlarını beslemeyin, çünkü fazlalık gastrointestinal problemlere neden olabilir.S: Köpeğim tatlı patates turtası yiyebilir mi?
C: Tatlı patates turtası için kullanılan malzemeye bağlı olarak, köpeğiniz onu yiyebilir. Aşırı şekerleme, yavrularınız için iyi değildir, bu nedenle ölçülü olarak tüketilmelidir.

S: Tatlı patatesler köpeğimin kokmasını sağlayabilir mi?
C: Tatlı patateslerin köpeğinin kokmasını sağla . Lif artışından dolayı köpeğinizin biraz gaz yapmasına neden olabilirler. Var gazı önleyen köpek mamaları sorun olursa yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Artık resmi olarak köpekler ve tatlı patates yemek hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrendiniz. Yapılması gereken tek şey aslında onları yavrularına beslemeye başlamak! Köpeğiniz onlardan hoşlanmıyorsa, her zaman onları içeren sınırlı içerikli bir köpek maması arayabilirsiniz. Yiyecekleri onları birincil içerik olarak listelerse, yavrularınızın dışkılarını sağlamlaştırmaya ve günlük olarak daha düzenli tutmaya yardımcı olabilir.

Yorumlar