Shih Tzu 101: Irk Bilgisi, Mizaç, Kişilik Özellikleri ve Daha Fazlası

Shih Tzu 101: Irk Bilgisi, Mizaç, Kişilik Özellikleri ve Daha Fazlası

Sevecen, giden Shih Tzu (telaffuz edildi Sheed-zoo) üyesidir Oyuncak grubu . Bu aynı grup teriyerleri de içerir ve diğer küçük köpekler. Bu oyuncu küçük köpek şu anda 20 numarada AKC’nin en iyi ırklar tablosunda. Çin imparatorları bir zamanlar Shih Tzu'yu bir kucak köpeği olarak ödüllendirdi. Ve bu yavru şımarık olmayı seviyor! Sonuç olarak, küçük “Aslan Köpeği” tüm oyuncak ırklarının en popülerlerinden biridir.

Bir köpeğin evinizi kazmasını, avlamasını ve korumasını istiyorsanız, Shih Tzu değil Bunlardan hiçbirini yapmayacağı için sizin için en iyi seçim! Bu güvenen küçük köpekler, dışarıda bir arkadaştır. Bununla birlikte, Shih Tzu'nuz kapıda birini duyarsa bir uyarı havlayacaktır.Aslan Köpeğinin başka bir takma adı olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda, cinsin tüylerinin burundan ve yüzün etrafından farklı yönlerde yukarı doğru uzaması sayesinde, 'Krizantem köpeği' olarak da bilinir. Peki, bir Shih Tzu aileniz için ideal bir evcil hayvan olur mu? Bu sevimli küçük köpek hakkında daha fazla bilgi edinelim!

Tarih

Shih Tzu'nun, Budist mitolojisiyle yakından ilişkili bir aslanın minyatür bir kopyasını yaratmaya çalışan Tibet kutsal adamları tarafından yetiştirilmiş olabileceği düşünülüyor. Shih Tzu’nun tek amacı manastırlardaki rahipler için bir arkadaş ve bekçi olarak hareket etmekti.Shih Tzu'yu çevreleyen birçok efsane vardır. Bazen bu arsız küçük köpeklerin yaramaz tanrıların enkarnasyonları olduğu söylenir. Başka bir masal, Shih Tzu'nun, insanlığın nirvana'ya ulaşma arzusunu henüz aşmamış olan rahiplerin ruhlarını taşıdığını söylüyor.

Köpekler, lamalar tarafından Çinli hükümdarlara sunuldu ve köpeklerin adlarını 'Küçük aslan' anlamına gelen Shih Tzu Çin imparatorluk mahkemesinde aldı. Bu sevimli küçük köpekler, Çinliler tarafından ve daha sonra ABD'deki yetiştiriciler tarafından bir baykuş, bir aslan, bir oyuncak ayı, bir saray soytarı, bir ejderhanın parlak gözleri, pirinç taneleri gibi dişlerden oluşan parçalara sahip olarak tanımlandı. ve bir ayının gövdesi!

Çin'de imparatorluk yönetimi sona erdiğinde, Shih Tzu, Komünist Devrim sırasında neredeyse tamamen ortadan kayboldu. Cinsin ölümüne katkıda bulunan bir başka faktör de, Pekinli, Pugs ve Shih Tzus'un dünyaca tanınan bir üreme programından sorumlu olan Dowager İmparatoriçesi Tzu Hsi'nin 1908'de ölümüydü.Neyse ki, bazı köpekleri İngiltere'ye götüren General Douglas ve Lady Brownrigg sayesinde bazı Shih Tzus hayatta kaldı. Bugünün Shih Tzus'unun sadece on dört köpekten geldiği düşünülüyor. Cins, ilk olarak ABD'de 1940'larda ve 1950'lerde, bazı Shih Tzusların Avrupa'dan dönen Amerikan askerleri tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne götürüldüğü zaman ortaya çıktı.

rottweiler maması

1969'da cins, Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanındı ve o zamandan beri bir aile hayvanı olarak popülaritesini artırdı. Bugünün Shih Tzus'unun Oyuncak grubu derslerinde sık sık gösteri yüzüğünü süslediği görülüyor. Cinsin diğer ana mesleği, sevilen bir aile hayvanı ve sevilen bir arkadaştır. Shih Tzus kolay, arkadaş canlısı ve sevecen, bu da onları ilk kez köpek sahipleri için ideal kılıyor. Rahatsız mizaçları nedeniyle, genellikle diğer köpek ırklarıyla karıştırılır , sevmek chihuahua ve Shih Tzu karışımı ya da Shih Tzu Yorkie karışımı .

Shih Tzu günlerini kucağınızda uyuyarak geçirmeyi tercih etse de, birkaç kişi var çeviklik sınıfları bir miktar başarı ile ve itaat yarışmalarında da başarılı oluyorlar. Ayrıca, rahat, arkadaş canlısı doğası sayesinde, Shih Tzu harika bir terapi köpeği olur. Ayrıca sıklıkla diğer köpeklerle karşılaştırılırlar Lhasa Apso gibi .Sağlık

Shih Tzu'nun yaşam beklentisi on ile 18 yıl arasındadır. Bununla birlikte, çoğu küçük köpek gibi, cinsin de bilmeniz gereken birkaç sağlık sorunu vardır:

Diş problemleri: Shih Tzu, genellikle aşırı kalabalık, yanlış hizalanmış veya eksik olabilen küçük dişlere sahiptir. Bu nedenle cins, periodontal hastalığa yatkın olabilir. Köpeğinizin dişlerini ıslak mama yerine mama ile besleyerek sağlıklı tutmak için adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, Shih Tzu'nun dişlerinizi her gün özel bir köpek diş fırçası ve veterinerinizden alabileceğiniz diş macunu ile fırçalamalısınız.

Lüks patella: Lüks patella köpeğin diz kapaklarının yerinden çıkabileceği genetik bir durumdur. Durumu olan köpeklerin sıklıkla topal ve rahatsızlık içinde olduğu görülür.

Tedavi edilmezse, lüks bir patella, etkilenen diz eklemlerini osteoartrite yatkın hale getirebilir. Durum ameliyatla düzeltilebilir. Ancak, yavru köpeğinizin yetiştiricisinden her zaman bir veterinerin yavrunun ebeveynlerini ve büyükanne ve büyükbabasını lüks patella için taradığına dair kanıt göstermesini istemelisiniz.Proptoz: Shih Tzu'nun çıkıntılı gözleri var. Bu onları çiziklere ve diğer yaralanmalara karşı savunmasız bırakarak proptoz adı verilen bir duruma yol açabilir. Proptoz oluştuğunda, göze giden kan akışı kesilir, potansiyel olarak göz oksijenden yoksun kalır ve körlüğe yol açar.

Katarakt: Shih Tzus katarakta eğilimlidir. Köpeklerdeki katarakt insanlardakilerle aynıdır. Katarakt, göz merceğindeki bir kusurdur. Tıpkı bir kamera merceği gibi, gözün merceği de ışığı odaklar. Lens kristal berraklığında olmalıdır, ancak bir katarakt geliştiğinde görüşü karartır.

Kataraktlar, küçük bir noktadan tüm lensi kaplayacak şekilde değişir. Gelişiminin ilk aşamalarında, bir katarakt köpeğiniz için önemli görsel sorunlara, belki de biraz bulanıklığa veya bulanıklığa neden olmaz. Bununla birlikte, katarakt tamamlandığında, birkaç kalın yağlı kağıda bakmak gibi, evcil hayvanınızın görme yeteneği çok azalacaktır.

Progresif retinal atrofi (PRA): Progresif retina atrofisi sonuçta körlüğe neden olan bir durumdur. PRA kalıtsaldır.Kornea ülserleri: Shih Tzus'u etkileyebilecek diğer göz problemleri arasında kuru göz (keratokonjunktivitis sicca) ve iç içe geçmiş kirpikler bulunur; bunların her ikisi de kornea ülserlerine ve diğer ağrılı komplikasyonlara neden olabilir.

Brakisefalik sendrom: Shih Tzus düz yüzlü boksör gibi ve ikisi de brakisefalik köpekler . Bu, çok sıcak havalarda nefes almalarının zarar görebileceği ve bazı durumlarda ciddi solunum problemlerinin gelişebileceği anlamına gelir.

Böbrek displazisi: Böbrek displazisi köpeğin böbreklerinin uygun şekilde gelişmediği başka bir kalıtsal durumdur. Bu durum, bir yavru köpeğin gelişmemesine, aşırı içmesine ve genellikle kötü yapmasına neden olur.Yine, yetiştiriciden her iki yavru köpeğinizin ebeveynlerinde normal böbrek fonksiyonunu gösteren belgeleri isteyin.

Obezite: Birçok kucak köpeği ırkını etkileyen yaygın bir sorun obezitedir. Aşırı kilolu olmaması için Shih Tzu'nuzun bol miktarda egzersiz yaptığından ve yaşına ve bedenine göre doğru miktarda yiyecek aldığından emin olmak size kalmıştır.

Shih Tzu yavru köpeğinizin genetik sağlığını kontrol etme

Bir yetiştiriciden bir Shih Tzu yavrusu satın alırken, her zaman yavru köpeğin ebeveynlerinin de geçirmiş olduğuna dair yazılı kanıt isteyin. Ortopedik Hayvanlar Vakfı (OFA) patella değerlendirmeleri.Ayrıca, göz atma sertifikalarını görmek istersiniz. Köpek Gözü Kayıt Vakfı (CERF). Yetiştirici, yavru köpeğin ebeveynleri üzerinde sağlık taraması yaptırmadıysa, uzaklaşın.

Egzersiz yapmak

Shih Tzu arsız ve yaramaz olabilir. Ayrıca sizi inanmaya yönlendireceği için harcayacak daha fazla enerjisi var. Genel olarak, Shih Tzus oldukça tembel ve diğer türler kadar egzersize ihtiyaç duymaz. Günlük yürüyüşler iyidir ve çekici değildir, bu yüzden rahat olun Shih Tzu boy koşum takımı tek ihtiyacınız olan şey.

Bu küçük köpekler günde birkaç yürüyüşün, köpek parkına bir gezinin ve arka bahçede bir top oyununun tadını çıkaracaklar. Öte yandan, Shih Tzu sizinle arkanıza yaslanıp T.V.'yi izlemekten oldukça memnun olacak!

Eğitim

Shih Tzu çok zeki ve oldukça eğitilebilir bir cinstir. Bu köpekler dedi inatçı bir çizginiz var ve Shih Tzu'nuzu tam olarak eğitmek için biraz sabra ihtiyacınız olabilir. Shih Tzus'a mini çeviklik etkinliklerinde yer alması öğretilebilir ve onlar da hileleri öğrenebilir ve komutları takip edebilir.

pitbull doberman mix

Shih Tzu köpeğinizin biraz ukala olduğunu, ayakkabılarınızı çaldığını ve bir şeyler çiğnediğini görebilirsiniz. Bir Shih Tzu, yiyeceklerini ve oyuncaklarını koruyarak da titiz ve otoriter olabilir. Bu nedenle, bu bazen inatçı cins için erken sosyalleşme ve eğitim şarttır. Bu yavrular, yavru olarak aktif olabilir, bu yüzden onlara bol miktarda verdiğinizden emin olun. Shih Tzu boy oyuncaklar oynamak için.

Boyut ve Yaşam Koşulları

Shih Tzu bir oyuncak türüdür. Yavru köpeğinizin, omuzda sekiz ila 11 inç arasında duran, dokuz ila 16 pound ağırlığında bir yetişkine dönüşmesini bekleyebilirsiniz.

Erkek Shih Tzus tipik olarak kadınlardan daha büyüktür.

Bir Shih Tzu dışarıda yaşayabilir mi?

Kesinlikle değil!

Shih Tzu, insan ailesine çok düşkün, çok küçük ve sıcacık bir kulübede bile dışarıda yaşayamayacak kadar ısıya karşı çok duyarlı. Yani, modern bir Shih Tzu'nun bir sarayda yaşamasına gerek olmasa da, kesinlikle sevgi dolu bir eve ihtiyacı var!

Beslenme

Yapmanız gereken yiyecek miktarı Shih Tzu'nuzu besleyin aktivite seviyesine, yaşına, yapısına ve bireysel metabolizmasına bağlı olacaktır.

Genel bir kural olarak, Shih Tzu'yu her gün bir fincan kaliteli kuru mamaya vermelisiniz.

Mama mama çok önemlidir, çünkü bisküvileri kırmak, köpeğin dişlerindeki plağı gidermeye yardımcı olur, aksi takdirde diş eti iltihabına ve periodontal hastalığa neden olabilir. Bisküvilerin köpeğinizin rahatça yemesine yetecek kadar küçük olması için, özellikle oyuncak ırkları için formüle edilmiş bir kuru mama seçtiğinizden emin olun.

Shih Tzu yavruları, vücut ağırlığının kilogramı başına bir ons mama almalıdır. Bu, yetişkin bir Shih Tzu'yu besleyeceğinizden daha fazlası! Yavru köpekler tipik olarak yetişkin köpeklerden daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar, çünkü yavru köpeğinizin oyun zamanı gibi, büyümeleri ve gelişmeleri de beslenmelidir.

Shih Tzus obeziteye eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizi ne kadar ve ne sıklıkla beslediğinizi kontrol edin. İdeal olarak, bir Shih Tzu, ilk altı ayı boyunca günde dört kez beslenmelidir. Bundan sonra, her gün iki öğün yemek en iyisidir.

Ceket ve Renkler

Shih Tzu göz kamaştırıcı bir renk yelpazesiyle gelir:

 • Siyah
 • Beyaz
 • Gümüş (beyaz görünüyor ama derin bir gümüş parlaklığı var)
 • Kırmızı (koyu turuncu görünüyor)
 • Altın (açık ten rengi ile koyu altın arasında değişen açık kahverengi)
 • Brindle (altın-siyah brindle gibi başka bir gölge ile çizgili bir rengin kombinasyonu)
 • Mavi (kömür grisi)

Beyaz ile yukarıdaki tonlardan herhangi birinin renk kombinasyonlarını da bulabilirsiniz. Palto uzun ve ipeksi olup, uzamasına izin verilirse zemine kadar akar. Shih Tzus'un çift ceketi var, bu yüzden tüm yıl boyunca orta derecede tüy döküyorlar. Bununla birlikte, saçlar uzun tutulursa, dökülen tüyler yere ya da mobilyalarınıza düşmek yerine tüylere takılma eğilimindedir.

Bakım

Bu uzun, akan ceket güzel olsa da, görünüşünü korumak için çok fazla bakım gerektirir. Kürk günlük olarak taranmazsa, cilt sorunlarına yol açabilecek hızlı bir şekilde paspaslar oluşturabilir. Kabuğun bozulmamış olması için, bir tel fırça ile kaba ve ince dişlere sahip kaliteli paslanmaz çelik bir tarağa ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, birçok mal sahibinin Shih Tzus'u profesyonel bir kuaför tarafından kırpılır.

Shih Tzu yavrusu bir yaşına yaklaştığında paltosunu değiştirir. Bu üç hafta boyunca, köpeğinizi günde birkaç kez fırçalamanız gerekecektir. Yavru köpeğiniz paltosunu değiştirdikten sonra, onu haftada birkaç gün taramanız veya fırçalamanız gerekecektir.

kurt köpek cinsi

Köpeğinizin başının ve bıyığının her gün taranması gerekecektir. Köpeğin gözlerinin tahriş olmasını önlemek için, ipi bağlamalısınız. Bunun için her zaman bir lateks topuz bandı kullanın. Sıradan bir lastik bant saça zarar verir.

Evcil Hayvanlar gibi

Şimdi muhteşem, ruhlu Shih Tzu hakkında her şeyi öğrendiniz; Bu çekici küçük köpeklerden birinin sizin için uygun bir evcil hayvan olup olmadığını görmenin zamanı geldi. İşte Shih Tzu ile ilgili sizi doğru karara yönlendirecek en önemli noktalar:

 • Shih Tzus, bir apartman dairesinde yaşıyorsanız onları ideal kılan minik köpeklerdir.
 • Shih Tzu, günlük tarama gerektiren muhteşem uzun ipeksi saçlara sahiptir.
 • Göstermeyi planlamıyorsanız, paltosunun profesyonel bir köpek bakıcısı tarafından kırpılmasını tercih edebilirsiniz.
 • Bu, kaplamayı daha kolay yönetilebilir hale getirecek ve paspasların oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Shih Tzu dökülmesine rağmen, dökülen saçlar ceketinde sıkışıp kalma eğilimindedir.
 • Bu nedenle Shih Tzu, evcil hayvan tüyü alerjisi olan bir ev için mükemmel bir seçimdir.
 • İyi sosyalleşmiş Shih Tzus genellikle çocuklar ve diğer aile hayvanları ile çok iyi geçinir.
 • Shih Tzu, insan ailesinin ilgi odağı olmayı seviyor!
 • Isıya duyarlılık sorunları nedeniyle, Shih Tzu bir kulübede dışarıda tutulmamalıdır.
 • Shih Tzu küçük olmasına rağmen, yine de bol miktarda egzersize, eğlenceye ve oyuna ihtiyacı var.
 • Shih Tzus, çok çeşitli kalıtsal sağlık sorunlarına eğilimlidir.
 • Nakit paranızla ayrılmadan önce yavru köpeğinizin ebeveynlerinin sağlık taramasından geçtiğini kontrol edin.
 • Shih Tzus çok sevecen küçük köpeklerdir ve mutlu bir şekilde saatlerce kucağınıza yerleşir.
 • Bu, ırkı yaşlılar ve eve bağlı insanlar için çok iyi bir seçim yapar.

Öyleyse, bir Shih Tzu, yaşam tarzlarının nispeten hareketsiz olması koşuluyla, büyük olasılıkla yaşlı bir hane veya çocuklu bir aile için ideal bir arkadaş olacaktır. Bir Shih Tzu sahibi olmak için, köpeğinizi tımarlamanız veya ceketinin kısa kesilmesi için onu bir tımarhaneye götürmekten mutlu olmanız gerekir.

Yavru Köpek Almak

Bölgenizdeki yerel cins kulüplerinden Shih Tzu yetiştiricileri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Veterineriniz de iyi bir yetiştirici tavsiye edebilir.

Shih Tzu yetiştiricileri için bir başka harika kaynak da Amerikan Shih Tzu Kulübü . Seçtiğiniz yetiştiricinin, kulübün açık artırmalar, komisyoncular ve evcil hayvan dükkanları gibi ticari işletmeler aracılığıyla yavruların satışını yasaklayan etik kurallarına uyacağına dair taahhüt verdiğinden emin olun. Ayrıca aşağıdaki 'Yavru Köpekler' bölümüne de göz atmak isteyebilirsiniz. AKC Shih Tzu cins profil sayfası .

İyi bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın aldığınızda, evcil hayvanınızı herhangi bir nedenle tutamazsanız, yetiştiricinin yavrunun yaşamı boyunca herhangi bir noktada köpeği geri alacağına söz veren yazılı bir sözleşme yapılmalıdır. Ayrıca, her iki yavru köpeğin ebeveynlerinin de genetik sağlık sorunları açısından muayene edildiğini doğrulayan belge ve sertifikaları görmek istersiniz.

Çay fincanı veya Imperial Shih Tzus denen şey satın almaya kalkmayın. Bunlar sadece cılız köpeklerdir. Süper küçük yavrular genellikle sağlık sorunları ile boğuşur ve genellikle anormal derecede kısa ömürlere sahiptir.

Shih Tzu fiyatları nerede yaşadığınıza, yavru köpeğin cinsiyetine ve yavruların ebeveynlerinin gösteri halkasında başlık sahibi olup olmadığına bağlıdır. Ebeveynleri istenen tüm sağlık sertifikalarına sahip olan kaliteli bir Shih Tzu yavrusu için, 1.800 ila 3.600 dolar arasında bir şey ödemeyi beklemelisiniz.

Puppy Mills

Çok ucuz bir fiyata sunulan bir Shih Tzu yavrusu satın alırken çok dikkatli olun. Şanslar böyle yavruların gelmesidir köpek değirmenleri . Yavru değirmenler, tek amacı olabildiğince çabuk ve ucuza çok sayıda yavru köpek üretmek olan ticari işletmelerdir. Çoğu yavru değirmen, sağlık sertifikası olmayan üreme stoku kullanır.

Köpekler asla gün ışığını görmeden kötü koşullarda tutulur. Ve yavru köpekler genellikle genetik sağlık sorunları veya bazen ölümcül olabilen hastalıklarla satılıyor. Pek çok evcil hayvan dükkanının stoklarını yavru değirmenlerden sağladığını bilmelisiniz.

Kurtarmalar

Barınaktan bir köpeğe sonsuza dek bir yuva sunma fikrinden hoşlanıyorsanız, bir göz atmak isteyebilirsiniz. ABD Shih Tzu Rescue web sitesine bu bağlantı . Shih Tzu'nun genel olarak iyi bir mizacı olsa da, barınaklardan ve kurtarma merkezlerinden gelen köpeklerin genellikle bilinmeyen geçmişlerden geldiğini ve bu nedenle karakterlerinin garanti edilemeyeceğini unutmamalısınız.

Bunu akılda tutarak, kurtarma ekibine köpeği bir ay kadar deneme amaçlı almanıza izin verip vermeyeceklerini sormaya değer. Bu şekilde, köpek mizaç nedenlerinden dolayı ailenize uygun değilse, barınak onu geri alır.

Son düşünceler

Bahçesiz küçük bir yerde yaşıyorsanız ve sakin bir yaşam tarzından hoşlanıyorsanız, mükemmel köpek arkadaşınızı rahat, kucak köpeği Shih Tzu'da bulabilirsiniz. Shih Tzu, top oynamayı, kısa yürüyüşlere çıkmayı ve siz evde çalışırken sizi takip etmeyi seviyor.

Sonra siz televizyonun önünde dinlenirken o mutlu bir şekilde kucağınızda kucaklaşacak. Yaşlılar ve çocuklar Shih Tzu ile çok iyi anlaşacaklar. Alçakgönüllü küçük evcil hayvanınız evinizi koruyacak ve misafirperverliğinizi çok fazla sevgi ve şefkatle karşılayacak; Onu evinize davet ettiğiniz için asla pişman olmayacaksınız.

Bazı Ünlü Shih Tzus

 • Wicket, Isaac, Taylor ve Zac Hanson'un köpeği
 • Mariah Carey'in sahibi olduğu Bing ve Bong
 • Talulah ve Gracie, Joy Behar’ın (The View) köpekleri
 • Jerry Lewis'e ait Lady ve Jolie (çizgi roman oyuncusu)
 • Munch-Munch, şarkıcının köpeği, Beyonce Knowles
 • Rusty, sahibi David Hasselhoff (America’s Got Talent)
 • Vanessa Williams'a ait Sebastian (şarkıcı / oyuncu)
 • İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in köpeği Choo Choo
 • Fantasia Barrino'nun (American Idol) sahibi olduğu Diva

Yorumlar