Shih Tzu Chihuahua Mix (ShiChi): Irk Bilgisi, Köpek Fiyatları ve Daha Fazlası

Shih Tzu Chihuahua Mix (ShiChi): Irk Bilgisi, Köpek Fiyatları ve Daha Fazlası

Chihuahua ve Shih Tzu'nun karışımı, canlı, cesur, mutlu ve sadık bir arkadaştır. Bu iki oyuncak türü, oyun seansları arasında kucağınızda oturmak isteyecek olağanüstü bir kucaklaşma arkadaşıdır. ShiChi veya Chi Tzu küçük olmasına rağmen, kişilikleri eşsizdir.

ShiChi, American Canine Hybrid Clube, Designer Breed Registry, the Dog Registry of America, the Designer Dogs Kennel Club ve International Designer Canine Registry tarafından tanınan birkaç melez ırktan biridir. Bu, cinsi diğer tasarımcı köpeklerden daha kolay bulmanızı sağlar.büyük dane vs mastiff

Chihuahua, eğri, dışa dönük doğası ve Shih Tzu ile bilinir. Kişilikleri birbirine çok benzediği için muhtemelen daha iyi bir kombinasyon türü bulamazsınız. Bu tasarımcı köpekler, yalnızca arkadaşlık için yetiştirilir, ancak yüksek sesle havlamalarıyla onların bekçi köpekleri olduğunu düşünürsünüz!

Çoğu oyuncak ırkına benzer şekilde, bir ShiChi, ilk kez köpek sahipleri için uygundur. Küçük boyutları, onları küçük bir aile veya küçük bir apartman odası arkadaşı için mükemmel kılar. ShiChi, çok fazla alan gerektirmediğinden çoğu ortamda başarılıdır. Size ve ailenize yakın olmak isteyeceklerdir, ancak muhtemelen favorileri seçeceklerdir!

ShiChi sizin için uygun mu? Bu rehber, bu küçük enerji topuna hazır olup olmadığınız konusunda size yol gösterecek!Tasarımcı Oyuncak Cinsi

Bir 'tasarımcı köpek', iki safkan ebeveyn arasındaki herhangi bir karışımdır. Herhangi bir karma cinsin tasarımcı olarak sınıflandırılması için, ebeveynlerin başka bir cinsle yetiştirilme noktasına kadar nesiller boyunca saf olarak yetiştirilmesi gerekir. Gerçek bir safkan köpek, ebeveynleriyle aynı özelliklere ve mizaca sahip yavrulara sahip olacaktır.

Safkan bir hayvana uygun kağıtlarla sahip olmanın faydaları, yavru köpeğinizin nasıl davranacağı konusunda makul bir tahminde bulunmanızdır. Tasarımcı bir köpekle, yavru köpekler her iki ebeveynden de karakteristik özellikler alabileceği için bu lükse sahip olamazsınız. Bununla birlikte, bu, bir tasarımcı köpeğe sahip olmanın tek gerçek olumsuzudur (kürk rengini önemsemediğiniz sürece).Tasarımcı köpeklerin, safkan ebeveynlerine göre hastalıkları miras alma olasılığı daha düşüktür ve bu, belirli ırklar için cankurtaran olabilir. Bazı haçlar daha az eşit bir bölünme gerektirdiğinden, tüm tasarımcı köpeklerin tamamen safkan olması gerekmediğini unutmayın.

Oyuncak, köpek ırkının büyüklüğünü ve cinsin belirli bir noktadan sonra ne kadar büyüyeceğini ifade eder. Oyuncak köpekler küçücük olacak; bulabileceğiniz en küçük ırklardır.

Shih Tzu Genel Bakış

Çinliler tarafından 'Aslan Köpeği' olarak bilinen bu cins, gezegende en çok fotoğrafı çekilen köpeklerden biridir. Bu ünlü cins zarafeti ve güzelliğiyle tanınır ancak kişilikleri onlara tamamen farklı bir unsur gösteriyor.Onlar prenses değiller; aslında oldukça bağımsızlar. Shih Tzus, yüksek sesle havlamaları nedeniyle mükemmel bekçiler yaptı ve başlangıçta bu amaç için yetiştirildi.

Shih Tzus aynı zamanda cesur, giden, uyanık, oynak, cesur, şiddetli ve eğlenceyi sever. Yetişkinler, çocuklar ve diğer köpeklerle arkadaş olmayı severler. Bir yabancı bile olsanız kapıyı açtığınızda Shih Tzu'nun size koşacağına bahse girebilirsiniz! Sadece kürk ebeveynlerinin koruyucu doğasına dikkat edin!

Sonuç olarak, Shih Tzus, doğru eğitildiğinde iyi huylu minik küçük sevgililerdir. Çok az tımar gerektirirler, eğitilmeleri kolaydır ve sağlıklı kalmak için çok az egzersiz gerektirirler. Shih Tzu's yaklaşık 13 yıl yaşayacak ve ağırlığı 16 lb'den fazla olmayacak. Shih Tzu harika bir ebeveyn ırkı yapar birçok karışım için geri kalmış kişiliklerinden dolayı.

Chihuahua'ya Genel Bakış

Küçük olmasına rağmen, Chihuahua, varlıklarını duyurmayı seven şiddetli ve sadık bir türdür. Çekingen onların sözlüğünde yoktur; en büyük köpekleri bile doldurmaları ile tanınırlar. Chihuahua'lar ne istediklerini ve onu nasıl elde edeceklerini biliyor.Bu cüzdan yavruları sadece bir kişiye ve bir kişiye sadık kalacaktır. Bu, geniş ailelerindeki her bir kişiyi sevecekleri için arkadaş canlısı olmadıkları anlamına gelmez. Ancak Chihuahua, en sevdiği kişiden şefkat isteyecek ve diğerlerinden uzak duracaktır.

Sahipleri genellikle bunu görmezden geldiğinden, Chihuahua'ların olumlu davranışları teşvik etmek için eğitilmesi gerekir. Bu cinsin sosyalleşmesi çok önemlidir, yoksa ellerinizde bir korku olabilir. Kimse şımarık bir veledi sevmez. Chihuahualar ikisine de sahip olabilir elma şeklinde bir kafa veya geyik şeklinde bir kafa .

Yapışıklıkları onları mükemmel bir bekçi köpeği yapar. Çok az tımar gerektirirler, eğitilmeleri ortalamadır ve minimum miktarda egzersiz gerektirirler. Chihuahua'lar yaklaşık 16 yıl yaşayacak ve 6 pound'dan fazla olmayacak. Boyutları ve yaşama sevincinden dolayı, genellikle diğer birçok cinsle karışık .

Shih Tzu ve Chihuahua Karışımı (Shichi)

Karışık cins Shichi'yi kimin yarattığına dair hiçbir kayıt yok, ancak 21. yüzyılın sonlarında veya belki 2000'lerin başında yaratılmış olmaları olasıdır. Irkların özellikleri, sağlığı, davranışı ve mizacıyla tekdüzelik oluşturmak her tür karma ırkta zordur, ancak geçerli evrak olmadan yeni bir karışımsa daha zordur.Shichi muhtemelen ebeveynlerine bakacaktır, bu yüzden yetiştiriciden kağıtları görmesini isteyebilirseniz, daha iyi bir fikriniz olur. Örneğin, Shichi’nin Shih Tzu ebeveynlerinin uzun bir ceketi varsa, muhtemelen uzun bir ceketi olacaktır. Ayrıca renklerini ve davranışlarını ebeveynlerinden de miras alacaklar.

İnsanları seven korkusuz, sadık ve dışa dönük bir bekçi köpeğine sahip olacaksınız. Her iki ebeveyn de düşük enerjiye ve bakım gereksinimlerine ihtiyaç duyduğundan, bu da geçecektir. Shih Tzu'nun eğitilmesi Chihuahua'dan daha doğal olduğu için eğitilebilirlikleri sorgulanabilir.

Görünüm ve Bakım

Kürk bebeğinizin kısa bir paltosu varsa, bakım sorun olmayacaktır. Yere yakın olmak, daha hızlı kirlenecekleri anlamına geldiğinden, tüylerini temiz tutmak için haftada bir fırçalamak gerekir. ShiChi'nizin paltosu Shih Tzus'a ne kadar yakınsa, herhangi bir topak, paspas veya karışıklığı gidermek için onları günlük olarak fırçalamanız daha olasıdır.ShiChi'ler ayrıca uzun bir kürkle de yetiştirilebilir. Evcil hayvanınızın bu paltosu varsa, onu ayda en az bir kez yıkarken aynı zamanda düzenli olarak bakım yapmalısınız. Tırnaklar, bakım rutininin bir parçası olarak kırpılmalı ve kulaklarını da temizlemelidir. İltihaplanma, akıntı veya kötü koku olup olmadığına bakın. Köpek diş hekimini ziyaret etmelerini önlemek için her zaman haftada bir veya iki kez dişlerini fırçalayın.

Palto renkleri siyahtan beyaza ve aradaki her şey arasında değişebilir. Yavru çöpün büyük olasılıkla neye benzeyeceğini görmek için ebeveynlerine bir bakın.

Eğitim

Küçük bir köpeği eğitmeme hatasına düşmeyin. Hala büyük bir köpek kadar bakıma ihtiyaçları var ve erken sosyalleşmeleri gerekiyor, bu yüzden gördükleri her yabancıya havlamıyorlar. Yavru köpeğiniz iyi huylu, eğlenceli ve enerji dolu olsa bile, ona diğer köpekler gibi yaklaşmanız gerekir.

Küçük köpeklerin mesaneleri daha küçük olduğundan, her küçük köpeğin evde kırılması gerekir. İlk başta bunu eğitmek zor olabilir. Yavru olduklarında bir gecede birden fazla kaza meydana gelir. ShiChi'nize öğretirken sabırlı olun, çünkü gururlu ve heyecanlı iki evcil hayvanı ebeveynleri var.Bu, eğitilmelerinin zor olduğu anlamına gelmez. ShiChi’nin hoşunuza giden bir şeyi yaptıklarında övgü ve ikramlar vererek biraz ego-okşamaya ihtiyacı vardır. Onları iyi davranışları için ödüllendirirseniz, dikkatinizi çekmek için çabucak taklit etmek isteyeceklerdir.

köpeğim kaka yapmıyor

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Daireler, az yer kapladıkları ve neredeyse hiç egzersiz yapmadıkları için küçük ShiChi'ler için harika evler. Her gün yoldaşınızı yürümek zorunda kalmayacaksınız. Onlarla bir top atarak veya 30 dakika boyunca daire içinde koşarak oynamak, egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır.

Oyun, ShiChi'nin egzersiz yapmanın en sevdiği yol, bu yüzden onlarla istediğiniz gibi oynayın! Evde küçük çocuklarla veya diğer yetişkinlerle oynamayı bile sevecekler. Çocukların ShiChi'nin küçük olduğunu ve nazikçe evcil hayvan olması gerektiğini anladığından emin olun.

ShiChi'ler ev köpekleridir ve uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Ayrılık kaygıları kötüdür ve alışveriş gezilerinizde sizinle seyahat etmeyi tercih ederler. Ayrıca sizinle yatma olasılıkları daha yüksektir, bu nedenle mobilyalarınızın üzerine koymaları şarttır.

Yeterince eğitilmemiş köpekler, düzgün bir şekilde eğitilmemiş veya sosyalleşmemiş küçük köpeklerde bulunan 'küçük köpek sendromu' geliştirebileceğinden, eğitimin önemini yeterince vurgulayamayız. ShiChi'nin olumlu pekiştirme ile eğitilmesi kolay olduğundan, her gün onları eğitecek sabrınız varsa, bunun gerçekleşmesi olası değildir.

Sağlık

Oyuncak ırkları genellikle sağlıklıdır, ancak ortalama büyüklükteki bir köpekten daha yüksek bir hipoglisemi riski taşırlar. Bu, köpeğinizi yeterince beslemediğinizde olur. Küçük olmaları nedeniyle muhtemelen onları daha az beslemek isteyeceksiniz, ancak çok hiperaktif oldukları için enerjilerini hızla tüketirler.

Günde birkaç kez küçük porsiyonlarda beslerseniz bu sorun çözülebilir. Yavru köpeğiniz yetişkinliğe ulaştığında veterinere gittiğinizden emin olun, böylece yavrularınızın kalori ihtiyaçlarını belirleyebilirler.

ShiChi'ler ayrıca lüks patella, kalça displazisi ve katarakt gibi solunum sorunları açısından risk altındadır. Genel olarak ShiChi'niz uzun vadede muhtemelen sağlıklı olacaktır.

Beslenme

ShiChi'ler küçük oldukları için yüksek kalorili ihtiyaçları yoktur. Bu aynı zamanda obez olma riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir, bu nedenle bu yavruları düzenli olarak beslerken dikkatli olunmalıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, günde birkaç kez küçük porsiyonlar onlar için idealdir.

Veterinerler, her gün 140 ila 325 kalori protein açısından zengin, yüksek kaliteli köpek maması önereceklerdir. Oynamayı ne kadar çok seviyorlarsa, o kadar çok yemek isteyecekleri ve ihtiyaç duyacakları için köpeklerinizin aktivite seviyelerine dikkat edin. Genellikle, bir Shi Chi için günde yarım fincan ila bir fincan yemek önerilir.

Bununla birlikte, köpek maması kalorilerde önemli ölçüde değişiklik göstereceğinden, köpeğinizi günde kaç fincan beslemeniz gerektiğinin aksine, köpeğinizin mamasındaki kalori sayısına dikkat edin. Kalori yerine ölçümler uyguladığınız için köpeğinizi yanlışlıkla aşırı beslemek istemezsiniz.

Aile Hayvanları Olarak

ShiChi, evinizde ilgi odağı olmayı seviyor, bu yüzden onlara bolca sevgi gösterin, ancak aileniz için iyi bir eşleşme olacaklar mı?

 • ShiChi, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar dahil herkesi seven arkadaş canlısı, eğlenceli köpeklerdir.
 • Uygun sosyalleşme, kapıya her geldiğinde havlamamalarını sağlayacaktır.
 • Çok fazla alana ihtiyaç duymazlar. Küçük bir daire onları barındırmak için idealdir.
 • Tüyleri kısa, tüyleri uzunsa tımar gereksinimleri düşüktür.
 • Daha uzun katlar için haftalık banyolar da gereklidir.
 • ShiChi dökülmez, bu yüzden hipoalerjenik olarak kabul edilebilirler.
 • Oyun oynamak, ShiChi'nin egzersiz yapmanın en sevdiği yol!
 • Günde en az 30 dakika titiz oyun oynadıklarından emin olun.
 • Tembel, ShiChi'ye yabancı bir kelimedir. Bunlar aktif yavrular!
 • Shichi'nin kişiliği küçük bir pakette büyük köpekler olacak.
 • Bu yavrular çok fazla sevgi ve övgü gerektirir.
 • Sağlık sorunları çok azdır ve çoğu aşırı kilolu veya yaşlılıkla ilgilidir.
 • Gençken iyi bakıldıkları sürece, çoğu sağlık sorununun gelişmesi olası değildir.
 • Saygın bir yetiştirici bulmak, yavru köpeğinizin ebeveynlerini takip etmeyi kolaylaştıracaktır.
 • ShiChi sağlık sorunlarına eğilimli olmadığından, ancak satın almadan önce araştırmak her zaman daha kolaydır.

Bu, eve götürmek istediğiniz refakatçiye benziyorsa, nasıl bulacağınızı öğrenmek için aşağıyı okumaya devam edin!

Yetiştiriciler ve Köpek Fiyatları

Sahiplerinin çoğu o kıtada yaşadığı için ShiChi'yi Kuzey Amerika'nın herhangi bir yerinde bulmak zor olmayacak. Ayrıca ortalama olarak daha ucuz bir köpek ırkıdır.

Karma bir ırk için saygın bir yetiştirici şarttır çünkü safkan ebeveynlerinin kağıtlarını görmek isteyeceksiniz. Bahsedildiği gibi, sağlık sorunları olduğu bilinmediği için ShiChi ile büyük üreme gerekli değildir. Yavru köpeğinizi bir yetiştiriciden almak ilginizi çekmiyorsa, kurtarmaları arayabilirsiniz. Yerel yetiştiriciler ve kurtarıcılar için yerel Chihuahua ve Shih Tzu kulüpleriyle iletişime geçin.

ShiChi Kurtarır

Hem Shih Tzu hem de Chihuahua popüler ırklar olduğu için, bir kurtarmayı oldukça kolay bulabilirsiniz. Büyük ırklara göre evlat edinilme olasılıkları daha yüksektir, bu nedenle barınakta bir tane görürseniz hemen aşağı iner ve evlat edinirim.

Bu seçenek daha ucuzdur, tek olumsuzun köpeğin ebeveynlerini bilmemesi. Yine de, bu evcil hayvanların sevgi dolu evlere ihtiyacı olacak ve safkan olsun ya da olmasınlar harika arkadaşlar olacaklar. Kontrol et Chihuahua Kurtarma ve Taşıma ya da Shih Tzu Kurtarma A.Ş. kurtarmalar hakkında daha fazla bilgi için.

Son düşünceler

Her zaman sevginize, ilginize ve şefkatinize ihtiyaç duyan mutlu bir küçük adam istiyorsanız, ShiChi'den başkasına bakmayın. Bu sevimli, sevimli oyuncak boyutlu arkadaşlar, çok az eğitim ve neredeyse hiç egzersiz gerektirmediklerinden, geçmişte köpeği olmayan herkes için harika çalışacak.

ShiChi'nin ebeveynlerinin mükemmel bekçi köpekleri yaptığını unutmayın, bu da muhtemelen köpeğinizin de bir köpek olacağı anlamına gelir. Uygun sosyalleşme ve eğitim, yavrularınızın yabancılara havlamamasını sağlayacaktır. Ancak, yavru köpeğinizin kapınıza giren herhangi birinin kollarına atlaması daha olasıdır.

Gevrek, gürültülü köpeklerden nefret ediyorsanız, meşgul bir profesyonelsiniz veya çok küçük çocuklarınız varsa, onları bırakmanızı tavsiye ederim. Dikkat gereksinimleri çok yüksektir (bu yüzden bundan iki kez bahsetmiştim) ve onları uzun süre yalnız bırakan herhangi bir mal sahibinin durumu kötü olacaktır. Eğitim sırasında olumlu pekiştirme uygulamakta iyi değilseniz, bu tür size içerlemek için büyüyecek.

Yetersiz eğitim, yavru köpeğinizin genellikle eğitimsiz küçük köpeklerde görülen 'küçük köpek sendromu' kapmasına neden olabilir. Bunu ihmal etme hatasını yapmayın; Elinizde bir prenses istemeyeceksiniz!

Ancak, 8 yaşından büyük çocuklarınız varsa, alerjiniz varsa veya aşırı duyarlılığınız varsa, küçük bir alana sahipseniz, onları her gün yürüyebiliyor ve onları eğitmek için yeterince sabrınız varsa, sizin için mükemmel olacaklar!

Yorumlar

Helen Nelson
Şu anda bir shichi var. 14 yaşında önümüzdeki ay 115 olacak. Merdivenlerden inip çıkmakta zorlanıyor, bir gözü kör olmuş, diğeri bulut olmaya başladı. Aşıları var. Geçen hafta bakıldı. Onu çok sevdik. Hayvanları sevebileceğimi hiç düşünmedim. Biraz eve bağlıyım, bu yüzden o benim arkadaşım, ancak kocalarım etrafındaki geçmişte onun peşinden gittiğinde. Yaşlanmayla birlikte yavaşlıyor ama arka ayakları üzerinde durmayı gerektirmediği sürece yavru köpek numaralarını yapmaya devam edecek. Tüm mahalle tarafından sevilen postacı Evan, ona evcil hayvan vermesi için arabasına binmesine izin verecek. Bir köpek yavrusu istiyoruz ama sadece cinsi. Beni birine yönlendirirseniz çok memnun olurum. Biz çok iyi ebeveynleriz… ve Bize çok neşe getiriyorlar! Küçük tatlı kocam ona milyon dolarlık köpek diyor.
Kelly Wilson (Yazar)
Hey Helen, hikayeni paylaştığın için teşekkürler! Aslında belirli yetiştiricilerle bağlantı kurmuyoruz, ancak önce yerel kurtarmalara bakmanızı öneririz. Bazen safkan bir kurtarma barınağında, evlat edinilebilecek karma cins yavrular olacaktır. Facebook'u kullanarak bölgenizdeki tasarımcı köpek yetiştiricileri de arayabilirsiniz - orada gerçekten iyi şanslar bulduk!