Pomeranian vs Yorkshire Terrier: Ailen İçin Hangisi Daha İyi?

Pomeranian vs Yorkshire Terrier: Ailen İçin Hangisi Daha İyi?

Bu soru tamamen ailenize ve koşullarınıza bağlıdır, bu nedenle aileniz için hangi türün daha iyi olduğunu bulmak için yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza bakmak önemlidir. Pomeranian ve Yorkshire Terrier birçok yönden birbirine çok benziyor ve bu yüzden bu adamları birbirinden ayıracak sadece birkaç faktör var.

Boyut, mizaç, egzersiz ve sağlık gereksinimleri bakımından benzerdirler. İkisi arasındaki en önemli fark, görünüşlerinin yanı sıra, Yorkshire Terrier'ın hipoalerjenik bir köpek olmasıdır ve bu nedenle o, daha iyi cins seçimi köpek alerjisi olan herhangi bir aile için.Bu makalede Yorkshire Terrier, ortak takma adı Yorkie ile anılacaktır. Öyleyse, siz ve aileniz için hangi türün daha iyi olabileceğini görmek için karşılaştırmaya başlayalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

PomeranyaYorkshire Teriyeri
Yükseklik 6-7 inç (M & F) 7-8 inç (M & F)
Ağırlık 3 - 7 pound (M&F) 7 pound veya daha az (M & F)
Mizaç Meraklı, Cesur, Canlı Sevecen, Neşeli, Bağımlı
Enerji Orta Orta
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Günlük Fırçalama Günlük Fırçalama
Ömür 12-16 yaş 11-15 yaş
Fiyat 1.000 $ + 800+ ABD doları

Köpeğiniz Ne Yapacak?

Hangi türün daha iyi aile hayvanı olduğunu bulmak için önce kendinize sormalısınız, neden bir köpek istiyorsunuz? Bir aile hayvanı demek her aile için farklı bir şey . Bazıları için bir aile hayvanı, sadece arkadaşlık anlamına gelebilir veya bir hayvan eğlencesi kaynağı anlamına gelebilir. Küçük çocuklara evcil hayvan sahibi olma sorumluluğunu öğretmenin veya hatta dışarı çıkacak bir av arkadaşının olmasını öğretmenin bir yolu olabilir. Bir aile köpeğine sahip olmak sizin için ne anlama gelirse gelsin, sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına uygun birçok köpek cinsi olacaktır.American Kennel Club (AKC), 7 özel kategori Bazen insanlara hangi aile köpeğinin kendileri için daha iyi olduğuna karar vermelerine yardımcı olabilecek, hatta onlara daha önce düşünmemiş olabilecekleri farklı alternatifler sunan köpek grupları:

  • Çalışma Grubu
  • Hound Grubu
  • Terrier Grubu
  • Herding Grubu
  • Oyuncak Grubu
  • Spor Grubu
  • Sportif Olmayan Grup

Pomeranian ve Yorkie, oyuncak grubunun bir parçasıdır, bu nedenle aradığınızı varsaymak güvenlidir. büyük kişiliğe sahip küçük köpek yavrusu . Yorkie çay fincanı versiyonu var yanı sıra. Bu adamların her ikisi de küçük boyutları ve orta derecede düşük enerji seviyeleri nedeniyle şehir sakinleri arasında popülerdir ve bu nedenle apartman hayatına çok uygundurlar. Elbette büyük mülkler için de uygundurlar, ancak onları kaybedebilirsiniz! Bir Terrier olan Yorkie'nin de ateşli ve enerjik oldukları için mizaçlarını paylaştığını belirtmek de önemlidir.

Peşinde olduğunuz küçük bir köpek paketiyse, diğer gruplarda da çok sayıda başka küçük köpek vardır, bu nedenle AKC'ye göz atmayı unutmayın. en küçük köpek ırkı Size başka alternatif türler sunabilecek ’sayfası.Egzersiz Karşılaştırması

Hem Pomeranian hem de Yorkie, her ikisinin de ihtiyaç duyduğu orta enerjili köpeklerdir. 30 dakikalık egzersiz her gün. Ayrıca, günlük egzersizlerinin arasında, bahçede iyi bir boğuşma veya oyuncaklarıyla oynama biçimini alabilen zihinsel uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Her ikisi de bir öğleden sonra erteleme insanlarıyla birlikte, tam zamanlı bir köpek olarak bütün gün içeride tutulmaktan hoşlanmayacaklar, bu yüzden daha önce birçok kişinin yaptığı gibi bu hatayı yapmayın.

Genel olarak, Pomeranian ve Yorkie'nin aynı miktarda egzersize ihtiyacı var. Her gün 30 dakikaya kadar egzersiz yapabilen bir aileyseniz, ikisi de size uygun olacaktır.

Görünüm ve Bakım

Pomeranian ve Yorkie, neredeyse aynı boyutlarına rağmen tamamen farklı görünüyorlar. Pomeranian, onun sayesinde bulanık bir dış görünüme sahip. kalın ve kabarık kürk ve çeşitli tekil gölgeler alıyor. İkisi de olabilir daha koyu renkli veya daha hafif. Yorkie, ancak düz ve ipeksi kilitler yere düşüyor. Ya siyah ya da seyreltilmiş mavi, altın ya da ten rengi lekelere sahip koyu bir renge sahiptir, Saçları genellikle ya görünümü tercih edenler ya da günlük bakım rutinini yapamayanlar için kısa kesilir.Farklı görünümleri olmasına rağmen yetenekleriyle ilgisi yok Harika bir aile hayvanı yapmak için, bu, potansiyel sahiplerin bir cinsi seçmelerine rehberlik eden ana faktörlerden biridir, çünkü bir bakışı diğerine tercih ediyorlar.

Hem Pomeranian hem de Yorkie, tımar rutinleri söz konusu olduğunda belirli bir özen gerektirir. Pomeranian, gerekenden daha kabarık bir dış görünüme sahiptir. günlük bakım ve Yorkie’nin paltosu geleneksel olarak uzun ve ipeksi bir yapıya sahiptir ve sağlıklı kalmasını sağlamak için yine günlük fırçalama gerektirir. Tabii ki, Yorkie'nizin kuaförlerde düzenli bir kesimi varsa ve geleneksel uzun saçlara sahip değilse, o zaman Pomeranian'dan çok daha az tımar gerektirecektir.

rottweiler koşum takımı

Genel olarak, her ikisi de ortalama yavrudan daha fazla tımar gerektirir. Her iki cinsin de uzun tüylerini karmakarışık ve kirden uzak tutmak için günlük fırçalama yapabilecek bir aileyle birlikte olması gerekir.

Eğitim Karşılaştırması

Pomeranian ve Yorkie bağımsız ve inatçı ve eğer sizi dinleme modunda değillerse, o zaman dinlemeyeceklerdir. Bağımsız özellikleri nedeniyle, ortalama bir yavruya kıyasla eğitilmesi zor olabilir.Bazı sahipler, Yorkie'nin bir Terrier olduğu için eğitilmesinin biraz daha kolay olabileceğini ve bu nedenle isteme olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürüyor. lütfen efendisi ve komutları daha hızlı alacak. Öte yandan, Pomeranian kadar inatçı olduğunu iddia eden bazı sahipler var. Nihayetinde, buradaki anahtar, onları olabildiğince erken eğitmek, tutarlı olmak ve eğitim oturumlarını sürdürmektir. kısa ve güzel , tıpkı bu adamlar gibi!

Genel olarak, Pomeranian ve Yorkie bağımsız yaratıklardır ve bu nedenle eğitilmesi zor olabilir. Tüm aile eğitimleriyle tutarlı olmalı ve% 100 tamamen itaatkar bir köpek beklememelisiniz. Treni bağladığınızda emin olun küçük bir köpek için özel olarak yapılmış bir koşum takımı alın buna hemen alıştıklarından emin olmak için.

Çocuklarla Hangi Cins Daha İyi?

Pomeranian ve Yorkie nazik yaratıklar küçük çocukların arkadaşlığından zevk alan. Buradaki tek sorun, küçük çocukların bu minik yavruları nasıl idare edeceklerini bilemeyecekleri ve bu küçük köpeğin yaralanmasına neden olabileceğidir. Pek çok insan küçük çocuklar için uygun olmadıklarını söyler, ancak bu kişisel bir seçimdir, eğer çocuğunuzun küçük bir köpeği düzgün bir şekilde nasıl kullanacağını anladığını düşünüyorsanız, ikisi de çocuklar için harika birer arkadaş olacaktır.

Ayrıca ikisi de oldukları sürece diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. sosyalleştirilmiş genç yaşta düzgün. Bir yavru olarak bu çok önemli eğitimi kaçırırlarsa, diğer köpeklerden, özellikle de daha büyük köpeklerden korktukları bilinir ve korku saldırganlığı havlaması sergileyeceklerdir. Bu istenmeyen davranış sadece değil, aynı zamanda yanlış köpeği seçerlerse onları sıcak suya da düşürebilir.Genel olarak, çocuklar bu hassas köpekleri nasıl idare edeceklerini anlayacak kadar büyüdükleri sürece, ikisi de harika aile hayvanları yapar. Yavru olarak yeterli sosyalleşme eğitimi alırlarsa, diğer evcil hayvanlarla eşit derecede iyi geçinirler.

Mizaç Karşılaştırması

Pomeranian ve Yorkie'nin ikisi de tatlı mizaçlara sahiptir, ancak alıngan ve enerjik kıvrım . Pomeranian, Yorkie'den çok daha bağımsız ve kendinden daha emin. Pomeranian ayrıca sesini Yorkie'den çok daha fazla sever, bu nedenle, gürültü kısıtlı bir evde yaşıyorsanız, Yorkie muhtemelen koşullarınız için daha iyi bir türdür. Teriyer olan Yorkie biraz daha soğuk ve rahat, ama aynı zamanda nasıl eğleneceğini de biliyor.

Sevimli enerji toplarıdırlar ve sizi ve ailenizi saatlerce eğlendireceklerdir. Her ikisi de bahçede iyi bir boğuşma yaşarlar ve küçük boyutları nedeniyle büyük bir köpeğin aksine çiminizi muhtemelen mahvetmeyeceklerinden emin olabilirsiniz.Genel olarak, mizaçları, her ikisinin de hoş ve eğlenceli bir kişiliğe sahip olması bakımından benzerdir. Daha bağımsız bir köpek arıyorsanız, Pomeranian muhtemelen sizin için daha iyi bir seçimdir, oysa daha kolay giden bir köpek yavrusu peşindeyseniz, Yorkie faturaya uyar.

Hangi Cins Daha Sağlıklı?

Pomeranian ve Yorkie genellikle sağlıklı köpekler Pomeranian yaşayanlarla birlikte, ortalama olarak Yorkie'den bir yıl daha fazla. Her ikisi de benzer sağlık sorunlarına eğilimlidir ve ebeveynleri hem Luxating Patella hem de çeşitli göz sorunları için test edilmelidir. Pomeranian ayrıca bir kardiyak muayeneden geçmelidir. Hem Pomeranian hem de Yorkie küçük köpekler olduğundan küçük ağızlar Ayrıca büyük köpeklere göre dişlerinin düzenli olarak fırçalanmasına ihtiyaç duyacaklardır.

Genel olarak, hem Pomeranian hem de Yorkie, benzer 'küçük köpek' sağlık sorunlarına eğilimli sağlıklı köpeklerdir ve Pomeranian'ın ek kalp problemleri için incelenmesi gerekirken, Yorkie'den biraz daha uzun yaşama eğilimindedir.

Alerjisi Olan Var mı?

Pomeranian'ın tüy dökmeyen bir çift ceketi vardır ve bu nedenle köpek alerjisi olan hiç kimse için harika bir evcil hayvan değildir. Yorkie, uzun saçlarına rağmen, bir hipoalerjenik köpek Ailenizde köpek alerjisi olan biri varsa bu harika bir haber.Genel olarak, ailenizdeki herhangi birinin köpek alerjisi varsa, o zaman tek seçenek değilse, Yorkie ilk tercihtir.

Irk Maliyeti Karşılaştırması

Pomeranian'ın maliyeti Dan başlar 1000 dolar ve bir Yorkie'nin maliyeti 800 dolar. Pomeranian ve Yorkie, günde yaklaşık 1 ila 1 ½ bardak yiyecekle günde aynı miktarda yiyecek yerler, bu nedenle beslenme ihtiyaçlarının maliyeti de fiyatlandırma açısından aynıdır.

Pek çok vicdansız yetiştiricinin veya yavru değirmenlerinin, moda oldukları için oyuncak yavruları çıkardığını hatırlamak akıllıca olacaktır ve yapacaklar. sağlık kontrollerinde köşeleri kısmak ve hayatlarının çok önemli ilk aşamaları. Ucuz fiyat cazip görünse de yıllarca süren hastalık ve veteriner faturalarını ve tabii ki çok mutsuz bir yavru ve mutsuz bir aile yaşamını riske atıyorsunuz. Herhangi bir köpek ırkında olduğu gibi, yavru köpeğinizi saygın bir yetiştiriciden satın alın çünkü riske değmez!

AKC'ye kayıtlı Pomeranya yavruları bulunabilir buraya ve AKC'ye kayıtlı Yorkie yavruları bulunabilir buraya .

Genel olarak, Pomeranian, başlangıç ​​maliyeti açısından Yorkie'den biraz daha pahalıdır, ancak bundan sonra bu adamların yıllık maliyeti neredeyse aynıdır.

Irk Popülerliği

AKC sıralandı 23 olarak Pomeranianrd Amerika'daki en popüler köpek ve Yorkie onu 13 sıra (bazıları için şanslı!) 10'dainci en popüler köpek . Yorkie biraz daha popülerdir ve genellikle diğer terrier ırklarına kıyasla . Bu, bu adamların her birinin aile hayvanları olarak ne kadar popüler olduğuna dair bir fikir verse de, Yorkie'nin Pomeranian'dan daha iyi bir aile hayvanı olduğu veya tam tersi olduğu anlamına gelmez, bu sadece güncel bir trend.

Hala Karar Veremiyor musunuz?

Neden Yoranian veya Porkie olarak da bilinen Pomeranian ve Yorkie melez ırkını seçmiyorsunuz? Onlar kadar sevimliler, Pomeranian ve Yorkie ile aynı boyutta ve benzer bir mizaçları var. Bu köpekler tasarımcı yavru sahnesinde nispeten yeni olsalar da, oldukça popüler aile hayvanları olduklarını kanıtlıyorlar, bu yüzden ikisi arasında tam olarak karar veremiyorsanız, onları kontrol ettiğinizden emin olun.

Ailen İçin Hangisi Daha İyi?

Genel olarak, Pomeranian ve Yorkie, küçük, neşeli ve cidden sevimli benzer oyuncak yavrulardır! Aynı boyuttadırlar, aynı mizaçları vardır ve endişelenmeleri gereken bakım ve sağlık sorunları neredeyse aynıdır.

İki cins arasındaki birkaç fark, Pomeranian'ın daha bağımsız ve daha havalı olması, Yorkie'nin diva'dan daha geride olmasıdır. Yorkie, köpek alerjisi olan aileler için harika olan hipoalerjenik bir köpektir, oysa Pomeranian değildir. Boyutları neredeyse aynı olmasına rağmen, tamamen farklı görünüyorlar.

Umarım bu farklılıklar sizin ve aileniz için kimin daha iyi cins olduğuna karar vermenizi sağlar.

Yorumlar