Köpeğimi Bir Kedi Çizdi. Endişelenmeli miyim?

Köpeğimi Bir Kedi Çizdi. Endişelenmeli miyim?

Evcil hayvanlarımızı güvende tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmamıza rağmen kazalar olabilir. Bir kedi tarafından tırmalanmak, ne yazık ki en iyi niyetli köpeğin bile başına gelebilecek yaygın bir yaralanmadır. 'Kediler ve köpekler gibi dövüşmek' iyi bilinen bir sözdür ve bunda bazı gerçekler vardır.

Bir çizik yaralanmasının meydana gelmesinin en yaygın yolu, aynı evdeki evcil hayvanların çatışmasıdır. Kapalı bir alandayken, kediniz kendini tehdit altında hissedebilir ve saldırmaya daha meyilli olabilir. Sokakta bir kedi bir köpeğe rastlarsa ilk içgüdüsü muhtemelen kaçmak olur ama bu ev ortamında pek mümkün değildir.veterinerin bahis alerjisi ve yulaf ezmesi arasındaki fark

Kedilerden kaynaklanan yaralanmaların neden meydana geldiği hakkında daha fazla bilgi edinelim ve köpeğinizin ve kedinizin iyi geçinmesine nasıl yardımcı olursunuz ve barış içinde bir arada yaşarlar.

İçindekiler

Kediler Neden Köpekleri Çizer?

Genel olarak, kediler mümkün olduğunca yüzleşmekten kaçınmaya çalışır ve üst kata veya farklı bir odaya sığınır. , ama köpeğinizin onlara yaklaşmaya devam ettiğini fark ederseniz, uyarı atışı yapmaktan başka çareleri kalmaz. Bu genellikle bir tıslama, swat veya tırmalama şeklinde gelir. Yavru köpeğinizin sadece meraklı olması veya agresif davranması önemli değil, eğer kediniz yeterince aldıysa, o zaman saldırabilirler.Özellikle bölgesel bir köpeğiniz varsa, komşu kediler bahçenize girdiğinde de çatışma çıkması muhtemeldir.

Bir Köpek Bir Kedi Tırmağından Hasta Olabilir mi?

 Korkmuş kedi savunur ve saldırır, kırmızı kedi yavrusu köpeğin korkusuyla sırtını büker, terasın cam kapısının diğer tarafında

Bir köpeğin çizilebileceği en yaygın yer yüzleridir ve göz yaralanmaları özellikle yaygındır. Gözdeki bir çizik, hassas korneaya (göz yüzeyi) zarar verebilir. Bu, gözde oldukça ağrılı olabilen bir ülsere yol açabilir. Özellikle bir parça pençe göze gömülürse, bir delinme yaralanması meydana gelebilir. Göz yaralanmaları, özellikle tedaviye hemen başlanmazsa ciddi olabilir. Şüpheli göz travması için köpeğinizi her zaman mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürün.

Vücudun herhangi bir yerindeki diğer çizikler muhtemelen yüzeyseldir ve genellikle çok fazla müdahale olmaksızın iyileşir. Ancak herhangi bir yarada olduğu gibi, kedinin pençeleri yoluyla bakteri bulaştıysa her zaman enfeksiyon kapma olasılığı vardır. Kediniz köpeğinizi ısırırsa, bunun kötü bir apse veya enfeksiyonla sonuçlanma olasılığı daha da yüksektir.Köpekler Kedi Tırmalama Ateşi Yakalayabilir mi?

Enfeksiyon en yaygın olarak Bartonella henselae adı verilen bir bakteri ile bartonelloza veya 'kedi tırmığı' ateşine neden olur. Bu bakteri genellikle pire, kene ve bit gibi parazitler tarafından yayılır. Bu parazitler, enfekte bir hayvanın kanını emer ve sonra onu ısırdıkları bir sonraki hayvana iletir. Bakteri de bulunur parazit dışkısı (sindirilmiş kandan oluşur).

Bu enfekte parazit dışkıları, enfekte olmayan bir hayvanın deri yarasına bulaşırsa, hastalık bu şekilde geçebilir. Bu, pire bulaşmış bir kedinin kendini kaşıması, tırnaklarının altına pire kiri bulaşması ve ardından saldırarak bir köpeğe zarar vermesi durumunda olabilir. Bunun olma riski düşüktür, ancak potansiyel olarak meydana gelebilir.

Bartonellosis'e yakalanırlarsa tüm köpekler hasta olmaz, çoğu iyidir. Bunu yapanlar için, kedi tırmığı ateşinin belirtileri şunları içerir: • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Letarji
 • Eklem ağrısı
 • Solunum sorunları
 • Büyümüş lenf düğümleri

Her zaman bir veterinerden yardım isteyin köpeğinizin hasta olduğundan endişeleniyorsanız . Bu hastalığın semptomlarının çoğu, diğer hastalıklarda görülenlere benzer, bu nedenle kontrol ettirmek en iyisidir.

Bir Köpek Bir Kedi Tırmağından Kuduz Olabilir mi?

Onları tırmalayan bir kediden kuduz kapmak pek olası değildir. . Kuduz virüsü, enfekte bir hayvanın tükürüğünden bulaşır, bu nedenle olağan bulaşma yöntemi ısırma yaralanmasıdır. Teknik olarak, kuduz bulaşmış bir kedi patilerini yalıyor ve temizliyorsa, enfekte tükürük tırnaklarında kalıntı olarak kalabilir. Bu nedenle, kuduzun bu şekilde bulaşma riski azdır, ancak bu yaygın bir olay değildir.

Köpeğinizin rutinine sahip olduğunu varsayarsak kuduz aşısı , bu hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır, bu yüzden bunları her zaman güncel tutmalısınız. Kuduz bir kedinin köpeğinize saldırdığına dair endişeleriniz varsa, tavsiye için mümkün olan en kısa sürede bir veterinerle konuşmalısınız.

Bir Kedi Köpeğimi Çizerse Ne Yapabilirim?

 sıfırdan köpek pençeleri, pembe dil ve köpek korkar

1. Güvende Kalın

Birinci, daha fazla yaralanmayı önlemek için kedi ve köpek kavgasını durdurmaya çalışın. Bunu yaparak kendinizi riske atmadığınızdan emin olmalısınız. Dikkatlerini dağıtmak için tencereleri birbirine vurmak veya ıslık çalmak gibi yüksek sesler çıkarmayı deneyebilir veya belki onlara su püskürtebilirsiniz. Çoğu zaman, kedi sadece saldırır ve sonra geri çekilir, böylece köpeğinizi bölgeden uzaklaştırabilirsiniz. Kendiniz yaralanırsanız, bir doktor tarafından kontrol edildiğinizden emin olun.2. Köpeğinizi Yaralanmalar İçin Kontrol Edin

Köpeklerin en çok çizildiği yer yüzleridir. . Kan veya yara olup olmadığına bakın ve gözlerini açık tutup tutmadığını kontrol edin. Gözlerini kısıyor veya kapalı tutuyorsa, bu bir yaralanmaya işaret edebilir.

3. Veterinerinizi Arayın

Derin bir yara veya göz yaralanması bulursanız veterinerinizi arayın. Köpeğinizi muayene etmek isteyebilirler.

4. Veterinerinizin Tavsiyesine Uyun.

Veterineriniz köpeğinizi görmek isterse, mümkün olan en kısa sürede onu veterinere götürün. . Özellikle göz yaralanmaları acil tedavi gerektirir, aksi takdirde daha da ciddi hale gelebilirler. Veterineriniz, muayenelerinin bulgularına bağlı olarak daha fazla tedavi önerebilir.

5. Gelecekte Dövüş Riskini Azaltma Yolları Bulun

Kavga, köpeğiniz ile evinizde yaşayan bir kedi arasındaysa, bunun tekrar yaşanma riskini azaltmak için adımlar atmanız gerekebilir. Gibi şeyler kedinizin isterse köpekten uzaklaşmasını sağlamak, köpeğinizi kediyi taciz etmekten caydırmak ve sakinleştirici feromonlar stresi azaltmak için yardımcı olabilirKedi Tırmığı Yarasını Nasıl Tedavi Edebilirim?

Evcil hayvanınız için önerilen tedavi, yaralarının bulunduğu yere bağlıdır.

Eğer köpeğiniz göz yaralı , o zaman veterineriniz buna yakından bakar. Kontrol ederken işleri daha rahat hale getirmek için bazı lokal anestezik damlalar uygulamaları gerekebilir. Göz yüzeyindeki küçük çizikleri veya ülserleri vurgulamak için floresein adı verilen özel bir boya da kullanılabilir. Bir sorun bulunursa, veterineriniz ağrı kesicilerin yanı sıra antibiyotik göz damlaları reçete edebilir. Daha ciddi göz yaralanmaları ameliyat gerektirebilir.

Köpeğiniz derin bir cilt yarasına maruz kaldıysa, veterineriniz yarayı daha etkili bir şekilde temizlemek için o bölgedeki kürkü kesebilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, veterineriniz antibiyotik önerebilir, ancak çoğu çizik yarası yüzeyseldir ve herhangi bir ilaca ihtiyaç duymaz.Köpeğiniz bir kedinin neden olduğu bir yaralanmanın ardından hastalanırsa, örneğin kan örnekleri Bartonellosis gibi durumları dışlamak için önerilebilir. Bu standart değil ama çünkü çoğu köpek Bartonella enfeksiyonu ile kötüleşmez.

Bir Kedi Tırmağından Sonra Köpeğim İyi Olacak mı?

Çoğu köpek, bir kedinin saldırısından sonra iyileşir, çünkü çoğu çizik oldukça yüzeyseldir. Dikişlere nadiren ihtiyaç duyulur ve birçok yara da antibiyotik gerektirmez. En iyi tedavi, yarayı temizlemek için seyreltik antiseptik ile yıkamak ve ayrıca herhangi bir enfeksiyon veya şişlik belirtisi olması durumunda bölgeye göz kulak olmaktır.

Göz yaralanmaları, gözün ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak biraz daha ciddi olabilir. Her zaman bir veteriner tarafından kontrol edilme seçeneği vardır, ancak o zaman bile, çoğu uygun tedavi ile iyileşir. Korneadaki birçok çizik çok küçüktür ve antibiyotik göz damlası gibi uygun ilaçlarla birkaç gün ila bir hafta içinde iyileşebilir.

Bununla birlikte, çok nadir durumlarda, bir kavga sırasında bir köpeğin gözü delinebilir, hatta kedinin pençesi dökülüp göze takılı kalabilir. Bu yaralanmalar daha ciddidir ve hatta bir veteriner göz doktorunun (gözlerde uzmanlaşmış bir veteriner) tavsiyesine ihtiyaç duyabilir. Bunun gibi daha derin yaralar, özellikle genç yavru köpeklerde kalıcı izlere veya göz yüzeyinde hasara neden olabilir.Kedimin Köpeğime Saldırmasını Durdurabilir miyim?

 Yavru kedi ile oynayan oyuncu köpek yavrusu

Görülen kavgaların çoğu evcil hayvanlar arasındadır. Bu nedenle, köpeğinizi tırmalayan kendi kedinizse, bunun tekrarlanma olasılığını azaltmak için bazı önlemler almak isteyebilirsiniz.

 • Kedinizin köpekten kaçış yolları olduğundan emin olun, evin köpeğin geçemeyeceği alanlara ulaşmak için sıkışarak girebilecekleri merdiven kapıları veya dışarı çıkmak için kedi kanat çırpması gibi.
 • Kedinizin mama, su ve kum tepsilerinin köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde olduğundan emin olun. potansiyel çatışma ve çatışma alanlarından kaçınmak için.
 • Henüz uygun sosyal ipuçlarını öğrenmedikleri için yavru köpekler daha fazla çizilme riski altındadır. ve meraklı ve oyuncu yapıları nedeniyle kediyi rahatsız etme olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca gözlerini tehlikeden korumak için göz kırpmakta da pek iyi değiller. Yavru köpeğinizi, kediyle etkileşime girerken daima denetleyin.
 • Kediniz genellikle evde bir köpek olduğu için strese giriyorsa, o zaman bir eklenti sakinleştirici feromon difüzörü faydalı olabilir
 • Sorun yaşamaya devam ediyorsanız, nitelikli bir hayvan davranış uzmanından tavsiye alın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Tırmığı İçin Köpeğimi Veterinere Götürmeli miyim?

eğer senin köpeğin sadece cildinde yüzeysel çizikler var, bunları temizleyebilir ve onlara göz kulak olabilirsiniz. Herhangi bir şişlik, kızarıklık veya akıntı belirtisi, enfeksiyonun meydana geldiğini gösterebilir ve veterinere gidilmesi gerekir. Göz yaralanmaları farklıdır ve her zaman veterineriniz tarafından derhal kontrol edilmelidir.

Köpeğinizin Gözü Çizilirse Ne Yapmalısınız?

Gözünün çizildiğinden şüpheleniyorsanız, köpeğinizi daima bir veterinere kontrol ettirin. . Çok fazla göremeseniz bile, veterineriniz özel bir boya kullanarak korneadaki küçük çizikleri veya ülserleri tespit edebilir. Tedavi edilmediğinde bunlar zamanla kötüleşebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

elizabeth beagle ve beagle farkı

Bir Köpek Bir Kedi Tırmağından Bartonella Alabilir mi?

Bir köpeğin bir kediden Bartonella alması mümkünken, pek olası değil. Bartonella, kediler tarafından yaralanan insanlarda köpeklerde olduğundan daha sık görülür. Bununla birlikte, bir kedinin neden olduğu bir yaralanmanın ardından yavru köpeğiniz rahatsız görünüyorsa, onu kontrol ettirmek her zaman en iyisidir.

Son düşünceler

Bir kedinin pençelerinden kaynaklanan yaralanmaların çoğu yüzeysel olma eğilimindedir ve köpeklerin çoğu çizik olmadan hayatta kalır. Ancak göz yaralanmaları biraz daha ciddi olma potansiyeline sahiptir. Özellikle endişe verici semptomlar varsa, gördükleriniz konusunda endişeleniyorsanız, köpeğinizi her zaman bir veterinere kontrol ettirin. Kedinize köpekten kaçabileceği alanlar vererek ve genç yavruları yakından denetleyerek gelecekteki kavgaları azaltmaya çalışın.

Yorumlar