Köpekler Patates Yiyebilir mi? Patatesleri Köpeklerin Düzenli Olarak Yemeleri Güvenli mi?

Köpekler Patates Yiyebilir mi? Patatesleri Köpeklerin Düzenli Olarak Yemeleri Güvenli mi?

Patates, çoğumuzun şu ya da bu şekilde düzenli olarak zevk aldığı bir şeydir. Bu bir çok yönlü sebze Haşlanmış, fırınlanmış, ezilmiş, kavrulmuş ve kızartılmış olarak servis edilebilir. Ayrıca çok çeşitli yemeklerde görünen birçok farklı patates türü vardır.

Yemeğinizi yerken, köpeğiniz sanki tabağınızda ne varsa istermiş gibi başını üzerinize koyabilir. Bu noktada, Merak edebilirsin , “Köpekler patates bile yiyebilir mi?” Ve yavrularınız için bile güvenli mi?Bu makale, bu fikri daha fazla araştırıyor ve patateslerin herhangi bir potansiyel sağlık sorununa neden olup olmayacağını inceliyor. olup olmadığını görmek için dalın paylaşmanız güvenli köpek arkadaşınızla patates yemeğinizin bir kısmı!

İçindekiler

Patatesler Köpekler İçin Güvenli mi?

Yemek Tabağına Ulaşmaya Çalışan Köpek

Ek malzeme veya baharat kullanılmadan sade bir şekilde pişirilen patatesler, köpek tüketimi için tamamen güvenlidir.Sade, pişmiş patatesler genellikle köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak çiğ patatesler değildir. Çoğu sade pişmiş patates türü güvenlidir. Tipik tatlı patatesler ticari köpek mamalarında kullanılır ve en popüler olanlarıdır.

Ancak, yavrularınızın itüzümü alerjisi olmaması koşuluyla, normal kızıl patatesler veya altın patatesler de genellikle iyidir. Pişmiş patatesler beslenmelidir. baharatlandırılmamış ve minimum miktarda yağda pişirilmiş komplikasyonları önlemek için. Bunun örnekleri şunları içerir:

 • Fırınlanmış patateslerin kepçeli eti (büyük miktarlarda kabuk sert ve hazmı zor olabilir)
 • Haşlanmış patates (tuzsuz haşlayıp sade servis yapın)
 • Patates püresi (minimum süt/tereyağı ile ve baharatsız yapılır)
 • Patates dilimleri (az yağlı ve baharatsız kavrulmuş)

Bu, ne yazık ki, esas olarak eklediğimiz malzemeler nedeniyle diğer birçok yemeği ekarte ediyor. Bunların çoğu evcil hayvanlarımıza zarar verebilir. sarımsak ve soğan , üyeleri olan allium ailesi . Bunlar, kırmızı kan hücrelerinin hasar gördüğü tehlikeli bir durum olan hemolitik anemiye neden olur.Çok miktarda süt ürünleri veya yağ içeren kremalı patates yemekleri mide rahatsızlıklarına neden olmak kusma veya ishal gibi. Yüksek düzeyde tuz veya pul biber veya baharat gibi diğer baharatlar da sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Yani, sadık kal sade patates türleri yukarıda belirtilen ve iyi olmalısın.

Beslenme Faydaları

Çeşitli Renkli Kök Sebzeler

Patates, insanlara karbonhidrat, lif, ayrıca C vitamini ve B6 sağlar.

İnsanlarda patateslerin bize sağladığı en önemli şey nişastalı karbonhidratlardır. Karbonhidratlar bize bir enerji kaynağı ve bizi iyi tutmak için günlük diyetimizin yaklaşık üçte birini oluşturmaları gerekir.Patates ayrıca, sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan C vitamini ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olan B6 vitamini içerir. nörolojik sağlık . Patatesin pişmiş kabuğu da yenirse, bu mükemmel bir lif kaynağı olabilir.

Köpekler de bu besinlerin bazılarından yararlanabilir, ancak hepsinden değil. Örneğin C vitamini, köpekler tarafından gerekli değildir . Diğer birçok hayvan gibi köpekler de kendi C vitaminini üretebilir, bu nedenle harici bir kaynağa ihtiyaç duymazlar.

Rus ayı köpeği

Ayrıca bizim kadar fazla karbonhidrata ihtiyaçları yoktur, bu yüzden onları yanlışlıkla aşırı beslemek kolay olabilir. Patateslerde bulunan potasyum ve demir gibi bazı faydalı besinler de normal köpek mamalarında bulunur.

Köpeklere Patates Beslemenin Artıları

Orada olabilir birkaç fayda ara sıra bir muamele olarak Fido'ya birkaç patates yedirmek. • Pişmiş formlarında vermek güvenlidir.
 • Enerji için nişastalı karbonhidrat kaynağı sağlarlar.
 • Pişmiş patateslerin sindirimi genellikle kolaydır
 • Vitamin, mineral ve lif içerirler.
 • Patatesler ucuz olabilir ve elde edilmesi nispeten kolay olabilir.

Patates Ne Zaman Kötüdür?

Patateslerin olduğu birkaç durum vardır. köpekler için zararlı olabilir . Malzemelerin eklenmesi ve patates pişirmenin belirli yolları evcil hayvanlarımız için sorunlu olabilir. İçindeonların ham hali, patatesler zehirli olabilir ve bazı potansiyel olarak ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bazı Patates Müstahzarları Tehlikeli Olabilir

Bir Çipe Göz Atan İki Köpek

Cips, patates kızartması ve graten gibi yavrularınızın düzenli olarak yememesi gereken birçok hazırlık vardır.

Sade, baharatsız patatesler genellikle köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak bazıları türleri sorunlara neden olabilir . Aşağıdaki preparatlardan bazıları evcil hayvanınızda yan etkilere neden olabilir:

Kızartma

Bunlar genellikle yüksek yağ ve tuz ve besin değeri düşüktür. Aşırı verilirse mide rahatsızlıklarını tetikleyebilirler, hatta muhtemelen zararlı bir epizodunu tetikleyebilirler. pankreatit yüksek yağ içeriği nedeniyle. Birinin çok fazla zarar vermesi olası olmasa da, düzenli beslenmeyin.kavrulmuş patates

Kızartmalara benzer şekilde, genellikle yüksek miktarda katı veya sıvı yağda pişirilirler ve daha sonra genellikle tecrübeli . Yavru köpeğinize sadece az yağ ile sade pişmiş kavrulmuş patates verin.

Patates Graten veya Dauphinoise

Genellikle sarımsaklı, krema ve/veya süt içeren zengin bir yemek. Bir kaç köpek laktozu sindiremez (inek sütünde bulunan bir şeker) mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Sarımsak, kırmızı kan hücreleriyle ilgili ciddi bir sorun olan hemolitik anemiye neden olabileceğinden köpekler için tehlikelidir. Bu nedenle bu yemeklerden kaçınılmalıdır.

cips

Köpeklere patates cipsi vermeyin çünkü bunlar beslenme yolunda çok az ve tipik olarak yağ ve tuz bakımından yüksektir. Tipik olarak işlenirler, bu da köpek arkadaşlarımızın sindirmesi daha zordur.Çoban Turtası veya Kulübe Turtası

Bu yemeklerde, kendi başına çok fazla sorun yaratmaması gereken patates püresi bulunur, ancak bu turtaların et dolgusu şunları içerebilir: bol baharat ve soğan . Soğanlar hemolitik anemiye ve köpeğin kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına neden olan köpekler için zararlı olabilir.

köpek bilmeceleri

Kızarmış veya Sote Patates

Eğer kızarmış fransız ya da derin yağda kızartılmış patatesler, yavrularınıza büyük miktarlarda yağ içinde ya da soğan ilavesi veya Sarımsak , bunlar sorunlara neden olabilir evcil hayvanınızın içinde. Yavrularınıza beslerken kullanılan baharatlara dikkat etmeniz ve çok seçici olmanız gerekir.

Topingler

gibi malzemeler içeren patates yemeklerinden kaçının. eritilmiş peynir veya sos ve biber gibi diğer şeyler , bu da karın sorunlarına neden olabilir. Tereyağlı patatesler de yağ ve süt içeriği nedeniyle sorunlu olabilir.

Yavrunuz yanlışlıkla bu yemeklerden yüksek miktarda yerse, buna değecektir. veterinerinizi aramak tavsiye için, özellikle dpup'ınız herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa. Büyük miktarlarda soğan ve sarımsak özellikle endişe vericidir ve tedavi gerektirebilir.çiğ patates

Patates çiğ olarak yenirse köpeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Onlar toksik pişmediğinde ve solanin içerdiğinde, glikoalkaloid zehir . Yeşil veya filizlenmiş patateslerde özellikle yüksek düzeyde solanin bulunur, bu nedenle bunlar özellikle tehlikelidir.

Patates bitkisi itüzümü ailesinin bir üyesi olduğu için içeriği de yüksektir. solanin . Bu zehir yavaş kalp hızına, mide rahatsızlığına (kusma ve ishal) ve olası görme sorunlarına neden olur. Yavrularını asla çiğ patates veya patates kabuğu ile beslememelisin.

Kazaların olmasını önlemek için, patatesleri erişemeyeceği bir yerde tutun evcil hayvanınızın veya bir dolaba kapatın. Patates yetiştiriyorsanız, köpeğinizin erişemeyeceğinden ve yiyemediğinden emin olmak için bahçede dikkatli olun.

Yavru köpeğiniz yanlışlıkla çok sayıda çiğ patates yerse, tavsiye için veterinerinizi arayın. Toksisitenin yanı sıra, tıkanma riski altında olabilir büyük miktarda sindirilmesi zor çiğ patates yemişse, sindirim sisteminde

Köpeklere Patates Beslemenin Eksileri

bir birkaç sorun Patates besleme ile herhangi bir köpeğinize sunmadan önce bilmeniz gerekir. Bunlar:

 • Patateslerin enerjisi yüksektir ve yavrularınızın beslenmesine ekstra kalori katacaktır.
 • Yavru ovanıza baharatsız verilmelidir.
 • Baharat ve çeşitli diğer bileşenler köpeklerde sağlık sorunlarına neden olabilir
 • İçerdikleri besinler diğer sebzelere göre minimaldir.
 • Köpeklere patates beslemenin sağlığa hiçbir faydası yoktur.
 • Kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir, bu nedenle diyabetik hayvanlarda dikkatli olunmalıdır.

Yani, sadece değer olabilir evcil hayvanınızın her zamanki eksiksiz ticari diyetine bağlı kalmak ve sadece ara sıra biraz pişmiş patatesi, eğer yavrularınız özellikle onlardan hoşlanıyorsa, bir tedavi olarak verin.

Peki, Köpeğimi Patates Besleyebilir miyim?

Dachshund Meraklı Bir Şekilde Başını Eğme

Yumuşak ve yumuşak pişmiş patatesler köpek tüketimi için uygundur.

Evet, pişirildiği ve köpekler için zararlı olabilecek malzemelerle hazırlanmadığı sürece. Malısın patatesleri sadece ölçülü olarak besleyin , diyetlerine fazladan kalori ekleyeceğinden, bu da istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Patatesleri ara sıra bir muamele için ayırmak en iyisidir.

Patatesten aldıkları besin miktarı diğer sebzelere göre çok azdır. Köpeğinize sağlık desteği vermek istiyorsanız, deneyin havuçlar , kabak , ve bezelye yerine. Bazı köpekler hiç patates yemek istemezler, bu yüzden istekli değillerse onları zorlamayın.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler, pirinç veya patates için hangisi daha iyi?

  Beyaz pirinç ve patates, oldukça yumuşak ve sindirimi kolay gıdalar olarak birbirine çok benzer. Her ikisi de bir tür nişastalı karbonhidrat sağlar. Pişmiş ve sade/baharatsız bir biçimde servis edildiği sürece, köpekler için makul miktarlarda her ikisi de iyi olur.

 • Patates köpeklerde ishal yapar mı?

  Sade, pişmiş patateslerin köpeklerde ishal yaptığı bilinmemektedir, ancak bu, köpeğinizin midesinin ne kadar hassas olduğuna bağlıdır! Ancak çiğ patateslerin kusma ve ishal gibi sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir ve bundan kaçınılmalıdır.

 • Pişmiş patates köpekler için iyi mi?

  Pişmiş patatesler baharat eklenmeden sade olarak servis edildiği sürece herhangi bir zarar vermeleri olası değildir. Bununla birlikte, çok fazla besinsel fayda sağlamaları da olası değildir ve kalori alımını artırarak obezite riski taşırlar. Bu nedenle, ara sıra bir muamele olarak patatesleri yalnızca idareli olarak vermeli ve yavrularınızın normal diyetine bağlı kalmaya çalışmalısınız.

 • Köpekler patates püresi yiyebilir mi?

  Evet, köpekler oldukça sade servis edildiği sürece patates püresi yiyebilirler. Bazı köpeklerin inek sütündeki şekerleri sindirememesine neden olan şey genellikle süt, krema veya tereyağı gibi süt ürünlerinin eklenmesidir. Sarımsak veya tuz gibi diğer maddeler de köpeklerde yan etkilere neden olabilir.

Son düşünceler

Patates belirli şekillerde güvenli olabilir Köpeklerimizin yemesi için, ancak kanıtlanmış sağlık yararları yoktur. Bu nedenle, düzenli olarak değil, sadece ara sıra bir muamele olarak pişmiş patatesleri vermelisiniz. Köpeğinize kesinlikle tuzlu veya kremalı patates yemekleri vermeyin.

Köpeğiniz yanlışlıkla çiğ patates veya yüksek miktarda soğan veya sarımsak içeren bir yemek gibi yememesi gereken bir şey yerse, tavsiye için veterinerinizi arayın.

Yorumlar