Alaskan Husky Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlığı

Alaskan Husky Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlığı

Alaskan Huskies çalışkan, yakışıklı kızak köpekleridir. Sibirya Husky'nin aksine, Alaskan safkan değildir. Bunlar, birincil amacı yarış kızağı köpekleri olarak eğitilmek olan, tarihsel olarak geliştirilmiş karışık bir cinstir. Bu cins en çok ünlü Iditarod gibi büyük kızak yarışlarıyla ilişkilendirilir. Onlar dünyanın en hızlı köpeklerinden biridir. Muazzam güçlerine ve dayanıklılıklarına rağmen, bunlar çok büyük köpekler değildir.

Bu atletik yavrular, fiziksel becerileri ve atletizmleri için yetiştirilir. Güçleri ve çekicilikleri, yüksek zekaları, hızları, aşırı dayanıklılıkları, sağlıklı iştahları ve aşırı kış koşullarında hayatta kalma yetenekleriyle tanınırlar. Alaskan Husky, en zorlu koşullardan bazılarında hayatta kalabilen inanılmaz sporcular olmasının yanı sıra, doğru sahibi için harika bir evcil hayvandır. Bu köpekler harika kucaklayıcılardır ve insan aile üyeleriyle birlikte olmaya bayılırlar.Yavruluk döneminde bir köpeğin boyutunu ve büyümesini izlemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu, sahiplerin, cinsleri ne olursa olsun yavrularının doğru kilometre taşlarına ulaşıp ulaşmadığını ve düzgün bir şekilde gelişip gelişmediğini bilmelerine yardımcı olur. Her köpek benzersizdir ve kendi hızında büyüyecektir ve sahiplerinin bakabileceği bazı genel kurallar ve kilometre taşları vardır. Hangi cins veya cinsiyette olduklarına bakılmaksızın, farklı faktörler bir köpeğin büyümesini etkileyecektir.

Kapsamlı büyüme kılavuzumuz, Alaskan Husky'nin ortalama büyüme döngüsünü bozar. İlk yıllarında büyümelerinin bir dökümünü ve kolay bir referans olarak kullanmak için bir büyüme tablosu sağlıyoruz. Ayrıca bir köpek yetişkin olduğunda neler bekleyebileceğimizi tartışıyor ve sahiplerinin Alaskan Husky'lerinin büyümesiyle ilgili en sık sorulan soruların bazılarını ele alıyoruz.

İçindekilerNe bekleyebileceğinizi

Alaskan Huskies, diğerlerinden biraz daha uzundur. Sibirya kurdu ve o kadar da ağır değil Alaska Kurdu her iki cinsle de aynı genetiği paylaşsalar da . Tamamen büyüdüklerinde 35 ila 60 pound arasında ulaşan orta ila büyüktürler. Aranacak ortalama büyüme kilometre taşlarını bilmek iyidir. Büyüme çizelgeleri yardımcı araçlardır, ancak sahiplerinin bir yavru köpeğin büyüme döngüsü hakkında bilmesi gereken her şeyi kapsamazlar. Yavruluk, bir köpeğin geçeceği en kritik ve etkili gelişim aşamasıdır. Düzgün bir şekilde bakıldıklarından ve büyümede eksik olmadıklarından veya çok hızlı büyümediklerinden emin olmak, dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Yavru köpeğinize bir köpek yavrusu olarak mümkün olan en iyi bakımı sağlamak, onun iri, kaslı ve sağlıklı bir yetişkin olarak büyümesini sağlayacaktır.

Alaskan Husky, ABD tarafından bir cins olarak tanınmamaktadır. Amerikan Kulübesi Kulübü (AKÇ). Mükemmel kızak köpeğini yaratmak için Siberian Husky ve Alaskan Malamute gibi Alaska kızak köpeği türlerinin İngiliz İşaretçileri, Tazılar, Alman Shorthair İşaretçileri, Alman Çoban Köpekleri ve diğer güçlü ırklarla yüzyıllarca melezlenmesinden kaynaklanırlar. Tüm Huskies, Spitz ailesinden genlere sahiptir. Bazı Alaska Kurdu Bazıları benzer olsa da, daha tanınan Siberian Husky'ye hiç benzemeyecek. Bunların hepsi, bunun gibi karışık ırklarda izini sürmek zor olan genetik yapıya bağlıdır.

Hatırlatıcılar

Bu makale, bir Alaskan Husky'nin ortalama büyüme modelleri hakkında bilgi sunmaktadır. Bu yavrular, tamamen büyüdüklerinde 20 ila 26 inç arasında durur ve tamamen büyüdüklerinde 35 ila 60 pound ağırlığında olurlar. Bazen diğerlerinden daha kalın olan çift kat kürkleri vardır, bu nedenle genellikle olduklarından daha büyük görünürler. Bu türler Sibirya Husky ile akraba olsalar da, her zaman aynı kalın, zarif görünümlü kürklere sahip değillerdir. Bu cins, diğer birkaç türün bir karışımından yapılmıştır, bu nedenle, karma cins büyümesi bazen tahmin edilemez olabileceğinden, sahiplerinin bunu hatırlaması gerekir. Ortalama olarak 12 ila 15 yıl yaşarlar.Bir köpeğin büyümesi birçok şeye bağlı olacaktır, ancak beslenme önemli bir faktördür. . Yanlış beslenen köpekler ya çok fazla kilo alabilir ya da yeterince alamazlar. Sahipleri, her köpeğin, özellikle de melez bir ırkın farklı olduğunu asla unutmamalıdır. Her köpek, büyüme sürecinde beklenmedik büyüme atakları veya platolar yaşayacaktır. Bunlar birçok nedenden dolayı olabilir ve genellikle normaldir ancak kafa karıştırıcı olabilir. Büyümedeki bu sıçramaların ve durgunlukların beklendiğini unutmayın. Köpek sahipleri, yavrularının çok hızlı veya çok yavaş büyüdüğünden endişe duyuyorlarsa, her zaman veterinerlerine danışmalıdır. Veterineriniz, yavru köpeğinizi muayene etmek ve büyümeyi etkileyebilecek altta yatan herhangi bir tıbbi durum olmadığından emin olmak için bir randevu ayarlayabilir.

Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

Bazı Husky yavruları daha büyük olabilir ve diğerleri daha küçük olabilir.

Bir Alaskan Husky yavrusunun yaşamının ilk yılındaki tüm genel büyüme aşamalarını ve kilometre taşlarını gözden geçirelim. Zaman çizelgemiz genel büyüme ve gelişmeyi kapsar ve sahiplerine yavru köpekliğin her aşamasında neler bekleyecekleri konusunda bir fikir verir. aklınızda bulundurun Alaskan Husky gibi karışık bir cinsle, her zaman bir öngörülemezlik düzeyi vardır. sahipleri köpeklerinin tam genetiğinden emin değillerse. Bilgilerimiz bir tahmindir, bu nedenle sahiplerin tam bir tahmin değil, ne bekleyeceklerine dair bir kılavuzu vardır.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Yavru köpekler doğumdan yaklaşık iki haftalık olana kadar pek bir şey yapmazlar. Beslenme ve bakım için tamamen annelerine bağımlıdırlar. Yavrular hem kör hem de sağır olarak doğarlar ve ilk birkaç hafta annelerinin yanında kıvranmaktan başka hareket etmezler. Yavruların ihtiyaç duydukları kadar emmelerine izin verilmelidir. İki haftalık işarete yakın, yavru köpekler kulaklarını ve gözlerini tamamen açmaya başlayacaklar. Yavrular şu anda çok fazla değil, yaklaşık iki ila beş pound arasında.1 ay

Bir aylık olduklarında, yavru köpekler beş duyularının çoğunu geliştirmiştir. inci Bir şeyleri görebilir ve duyabilirler ve titreyen bacakları üzerinde yürüme alıştırmaları yapmaya başlarlar. Yavrular, sosyalleşme eğitimlerinin başlangıcı olan yavru arkadaşlarına çok fazla ilgi göstermeye başlayacaklar. Anneleriyle emzirmeye devam edecekler, ancak yaklaşık bir aylıkken köpek yavrusu lapası ile tanıştırılabilirler. Bu, esas olarak biraz ıslatılmış ıslak veya kuru mama ile su olmalıdır. Yavrular şimdiye kadar yaklaşık beş veya altı pound ağırlığında olacak.

sibirya kurdu pitbull kırması

2 ay

İki ayda, yavru köpekler ayaklarını kontrol etmekte ustalaşacak ve etraflarındaki dünyayı keşfetmeye hazır olacaklar. Bu, sahiplerinin onları tamamen anne sütünden köpek mamasına değiştirdiği zaman da olmalıdır. Yumuşacık ve dövülebilir hale gelinceye kadar suya batırılmış kuru mama ile köpek yavrusu lapasını beslemeye devam etmeniz muhtemelen tavsiye edilir. Bir ölçü gıdaya üç ölçü su iyi bir kılavuzdur. Her zaman yavruların yeterince yemek yediklerinden emin olun, eğer daha aç görünüyorlarsa, azaltılacak su için hazır olabilirler. Büyümeyi desteklemek için her zaman onlara doğru beslenmeyi sağlayacak yüksek kaliteli yavru köpek maması kullanın. Sütten kesmek istemeyen yavru köpekler için su yerine köpek sütü formülü kullanılabilir. Yavrular doğacakları için sütten kesme sürecini başlatmak zorunludur. diş çıkarma yakında değillerse.

Sütten kesme ile birlikte, iki aydır lazımlık eğitimi başlamalı. Bu aynı zamanda yavru köpeklerin aşılanmaya başlayabileceği yaştır. Bu, veterineri aramak ve işleri başlatmak için mükemmel bir zaman. Dişi yavrular 5 ila 8 pound ağırlığında olacak. Erkekler biraz daha büyük olacak, 5 ila 10 pound arasında.

3 ay

Üç aylıkken, yavru köpekler ayakları üzerinde çok sağlamdır ve keşfetmekten mutlu olurlar. Çok meraklıdırlar ve çok fazla enerjileri vardır. Yavru köpeklerin bu dönemde çok fazla sabra ihtiyacı olacaktır. Her gün yeni şeyler öğrenecek ve sınırlarını test edecekler, bu nedenle kötü davranışların olumlu geri bildirimlerle yeniden yönlendirilmesi gerekiyor. Unutmayın, onlar çok genç ve gelişim aşamalarının başlarında. Bunlar, yavru köpeklerin, özellikle de bu yaştayken öğrendikleri temel derslerdir. Bu, uygun davranış için temel oluşturur ve evcil hayvanlar ile sahipleri arasında sınırlar oluşturur. Kürklü bebeklerimizi sevsek de kontrolün onların elinde olmasına izin veremeyiz. Onları sosyalleştirmek ve tanıştırmak basit Eğitim , bu genç bile onları doğru yola iletecektir. Ek olarak, Alaskan Husky çok yüksek enerjili bir cins olma eğilimindedir. Çok zekidirler ve eğitime kolayca kapılırlar, bu nedenle genç yaşta başlamak en iyisidir.Yavrular şimdiye kadar lazımlık eğitimi almış olmalıdır. Sahipler bunu bir tasma ile deneyebilir, köpekleri dışarı çıkarabilir ve 'hadi gidelim', 'lazımlık' veya 'işemek' gibi kelimeler kullanarak tuvalete gitme zamanının geldiğini belirtebilir. Sahipler, kendilerine uygun bir ifade seçebilirler. İkramlar, kucaklamalar ve oyuncaklar dahil olmak üzere olumlu pekiştirme, köpeklerin ev eğitimi sürecine daha iyi yanıt vermesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru mama veya yüksek kaliteli ıslak köpek maması yemelidirler. Onları her ikisinin bir kombinasyonu ile beslemek en iyisidir. Erkekler dişilerden daha büyük olacaktır. Bu, bu dönemde daha da belirginleşmeye başlayacak. Erkekler bu zamana kadar 10 ila 12 pound ağırlığında olacak. Dişiler muhtemelen 8 ila 10 pound ağırlığında olacak.

4 ay

Dört aylıkken yavru köpekler evin içinde yarışır ve hızla büyürler. Ağırlıkları gözle görülür şekilde artmaya başlayacaktır. Erkekler 15 ila 20 pound ağırlığında olacak, dişiler yaklaşık 15 pound ile onu takip edecek. Yavru köpekler enerjik ve eğlencelidir, yani çok fazla etkileşime ve denetime ihtiyaç duyacaklardır. İtaat ve eğitim derslerine bakmaya başlamak için asla erken değildir. Deneyimsiz köpek sahipleri, özellikle bu cins ile, bundan önemli ölçüde yararlanabilir.

Genetik öngörülemez olabileceğinden, bu yavruların inatçı bir çizgisi olabilir. Son derece zeki köpekler inatçı olma eğilimindedir ve eğitilmesi çok zor olabilir. Sorunun ilk işaretlerinde bu sürece erken başlamak en iyisidir. Köpek parkları ve hatta yavru köpek bakım sınıfları gibi ortamlarda köpekleri sosyalleştirmek de faydalı olabilir. Bu, onlara diğer köpeklerin yanında uygun davranışları öğrenmeleri için güvenli bir ortam sağlayacaktır.

Yavru köpekler, yavru köpek aşılama döngüsüne iyi bir şekilde girmiş olmalıdır. Bu aynı zamanda veterinerinizle kısırlaştırma ve kısırlaştırma süreci hakkında konuşmaya başlamak için mükemmel bir zamandır. Her veterinerin kendi tercihi olacaktır. Ancak bunu cinsel olarak olgunlaşmadan ve dişi köpekler kızgınlığa girmeden önce yapmak en iyisidir.5 ay

Beş aylıkken, yavru köpeğiniz artık küçücük bir bebek değildir. Daha büyük olacak, daha uzun uzuvları olacak ve bir köpek yavrusundan çok yetişkin bir köpeğe benzemeye başlayacak. Yine de oyuncu doğasını koruyacak, ancak daha büyük bedeninde gezinmeyi öğrendiğinde vücudunda biraz garip olmaya başlayabilir. Erkekler yaklaşık 25 ila 30 pound veya daha fazla ağırlığında olacak. Dişilerin kendileri 15 ila 25 pound arasında olacak. Ne yapacaklarını bildiklerinden daha uzun uzuvları olan, çirkin bir gence benzeyebilirler.

Yavru köpekler enerji doludur ve düzenli fiziksel egzersize ihtiyaç duyarlar. Günde en az bir yürüyüşe çıkmalı ve dışarıda koşmak, oyun oynamak ve diğer köpeklerle etkileşim kurmak için zamanları olmalıdır. Bu cins enerji dolu ve çok atletik olarak bilinir. Bu, sahiplerinin önümüzdeki birkaç yıl için hazır olması gereken bir şey. Bu, küçük alanlar veya bütün gün evde olmayacak sahipler için iyi bir tür değildir. Yalnız bırakıldıklarında çok yalnız kalabilirler ve bu davranışların bir kısmı şimdiden görülmeye başlayabilir. Ek olarak, yavru köpekler bu dönemde hala diş çıkarma sürecinde olacak ve bu da davranışlarını etkileyebilir.

6 ay

Altı aylıkken, Alaskan Husky'niz yetişkin bir köpek kadar büyük olmayacak, ancak artık küçük bir köpek yavrusu da olmayacağı açıktır. . Enerji dolu olacak ve sürekli oynamak isteyecek, ancak dinlenmeye zaman ayırdığından emin olmak çok önemli. Hızla büyüdüğü için, sahipleri onu aşırı zorlamamaya dikkat etmelidir. Yavruların hızlı büyümelerini desteklemek için biraz ekstra enerjiye sahip olmaları gerekir. Erkekler en az 30 ila 35 kilo, muhtemelen daha ağır olacaktır. Dişiler 25 ila 30 pound arasında olacak. Yavru köpeğiniz bundan çok daha büyük görünüyorsa, daha büyük bir cins muhtemelen baskın olabilir. Bu köpeğin karışık genetiği nedeniyle büyümenin tahmin edilemez olduğunu tekrar belirtmeliyiz. Bazı hayvanlar daha küçük olacak ve bazıları çok daha büyüyecek.Yavru köpekler şu anda hala yüksek kaliteli köpek maması kullanıyor olmalıdır. Yaklaşık bir yaşına gelene kadar bu şekilde beslenmeye devam edilmelidir. Şimdiye kadar, iyi kurulmuş yemek zamanlarına sahip olmalılar. Gün boyunca ikramlar ve birkaç küçük atıştırmalık uygun olsa da, bu cinsi serbestçe beslemek iyi bir fikir değildir. Yemek yemeyi severler ve dizginleri serbest bırakılırsa kiloları toplarlar.

7 ay

Köpekler, yedi aylık işarete kadar günlük rutinlerinde iyi bir şekilde uygulanmalıdır. Kalıcı davranış endişeleri varsa, en kısa zamanda profesyonel bir eğitmenle iletişime geçmek en iyisidir. Sahipler sorun yaşıyorsa, katı sınırları nasıl belirleyeceklerini öğrenmek için kendi başlarına bir ders almak ve köpekleriyle bir ders almak iyi bir fikir olabilir. Bu, genetik öngörülemezliği nedeniyle bu cins için önemlidir. Tarihsel olarak zorlu koşullar altında çok çalışan yarış köpekleri olarak yetiştirildikleri için çok fazla enerjileri vardır, çok zekidirler ve aynı zamanda inatçı olabilirler. Bu davranışın, kendi yollarında daha kararlı hale gelmeden önce halledilmesi gerekir.

Bu köpeklerin sinsi, yaramaz bir çizgisi olduğu biliniyor. Sınırları test etmekle ve nelerden paçayı sıyırabileceklerini görmekle çok ilgilenecekler. Günde iki kez en az 30 ila 45 dakika yürümek faydalı olabilir. Günde iki öğün yemek yemeli ve çok fazla ikram edilmemelidir. Sahiplerin ayrıca insan yiyeceklerini gizlice sokan yavrulara karşı dikkatli olmaları gerekir. Bu, davranış ve sindirim de dahil olmak üzere birçok farklı soruna neden olabilir.

Erkekler ortalama 35 ila 42 pound ağırlığında olacak ve dişiler 30 ila 38 pound veya daha fazla olacak. Şimdiye kadar birkaç doz köpek aşısı ve bir spay veya kısırlaştırma prosedürü olmalıdır.8 ay

Yavrular sekiz aylık olduklarında hala büyüyor olacaklar, ancak birkaç ay önceki kadar hızlı olmayacaklar. Artık daha rahat olmalı ve uzuvlarını ve vücut ağırlıklarını daha iyi kontrol etmelidirler. Önümüzdeki birkaç ay boyunca haftada bir veya iki kilo almaya devam edecekler. Fiziksel egzersiz ve doğru beslenme şu anda çok önemlidir. Yavru köpeğiniz tamamen olgun görünse de, hala büyüme ve gelişme yaşıyor ve birkaç ay daha dengeli, yüksek kaliteli yavru köpek mamasına ihtiyacı var.

Tasma eğitimi bu yaşta özellikle önemlidir. Görünüşleri nedeniyle bu cins çok dikkat çekebilir. Bazı yavrular, Siberian Husky veya Alaskan Malamute'ye çok benzeyebilir ve her türden kızak köpeği, yoldan geçenlerden her zaman çok sayıda ooh ve huşu çeker. Bu orta ila daha büyük boyutlu bir cins olduğu için, sahipleri onları tasmalı, diğer köpeklerin yanında ve yeni insanlar arasında nasıl idare edeceklerini bilmelidir. Tamamen yetişkin köpekler gibi görüneceklerinden, tamamen eğitilmiş gibi davranmalarını beklemek kolaydır. Süreç henüz tamamlanmadı.

Erkekler 42 ila 48 kilo, dişiler ise 35 ila 42 kilo arasında olacak. Yine, bu konuda karışık bir cins ile bazı öngörülemezlikler olacaktır.

9 ay

Bu yaş civarında, köpek yavrusu enerjisinin bir kısmı azalmaya başlar ve köpeğiniz daha çok olgun bir yetişkin gibi davranabilir. Hâlâ çok fazla enerjisi olacak ve oynamak isteyecek olsa da, şimdiye kadar hangi davranışın uygun olup olmadığını bilmesi gerekir. Köpeklerin her gün bol miktarda egzersize ve fiziksel aktiviteye ihtiyacı olacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca günde en az iki kez yürümeyi bekleyin. Köpeklere ayrıca etrafta koşmaları için güvenli bir açık alana erişim verilmelidir. Bu cins, yaşamları boyunca yüksek enerjiye sahip olacaktır, bu nedenle fiziksel aktivite her zaman bir öncelik olacaktır. Ayrıca zihinsel uyarıma ihtiyaçları olacak ve çeşitli oyuncaklarla iyi iş çıkaracaklar.

Büyüme ayda birkaç kiloya kadar yavaşlayacak. Erkek köpekler 48 ila 52 pound ağırlığında olacak. Dişiler biraz daha küçük olacak, yaklaşık 40 ila 45 pound. Bu cinsin baskın genlerine bağlı olarak daha büyük olma olasılığı vardır. Bazılarının yaklaşık 75 pound'a ulaştığı biliniyor. Bu, kuraldan çok istisnadır. Köpekler yine de yüksek kaliteli köpek mamasıyla beslenmelidir. Kuru mama ve yaş veya taze mama karışımı dengeli bir beslenme ve lezzet çeşitliliği sağlar.

10 ay

On aylıkken, Alaskan Husky'nin büyümesi artık eskisi kadar hızlı değil. Doldurmaya devam edecekler ama şimdiye kadar yetişkin boylarına yaklaşmış olmalılar. Erkekler ortalama 50 pound ağırlığında olacak. Dişiler 45 pound civarında olacak. İyi eğitim alacaklar ve uygun davranışı bilmelidirler. Köpekler artık hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlarla sosyalleştirilmelidir. Henüz yapmadıysanız, onları uzun yürüyüşlere ve yürüyüşlere çıkarmaya başlamak için iyi bir zaman. Eğitime ve olumlu pekiştirmeye devam edin. Hala bazı yavaş veya daha hızlı büyüme dönemleri yaşayabilirler ve bolca dinlenmenin yanı sıra oyun oynama fırsatlarına ihtiyaçları olacaktır.

11 ay

11 aylıkken, köpeğiniz eski bir profesyonel olmalıdır. Yerleşik yürüyüş, oyun ve yemek yeme rutinlerine sahip olacak. Diş çıkarma şimdiye kadar tamamen yapılmış olmalı ve Alaskan Husky'niz ekibin tam teşekküllü lideri olacak. İyi sosyalleşmeli ve mahallede günlük yürüyüşler, köpek parkını ziyaretler ve dağlarda yürüyüşler gibi aktivitelerden keyif alacaktır. Bu cins sıcak bir iklimde pek iyi durumda değildir, bu yüzden umarım daha serin bir yerde yaşarlar ve günün büyük bir bölümünde dışarıda olabilirler. T hey, bütün gün evde yalnız bırakıldığında pek iyi olmuyor, bu nedenle iş günü boyunca en az bir kez bir evcil hayvan bakıcısına bakmak veya birinin gelip onu kontrol etmesini sağlamak iyi bir fikirdir. . Enerjileri çok yüksek olduğu için kendilerini iyi durumda tutabilmek için pek çok farklı oyuncağa ve aktiviteye ihtiyaç duyacaklardır.

Erkek köpekler 55 ila 60 kilo arasında, dişiler ise 45 ila 50 kilo arasında olacaktır. Aralarında birkaç ikram veya atıştırmalıkla günde iki öğün yemelidirler. Geçiş yapmayı planladığınız yetişkin mamasına bakmaya başlamak için mükemmel bir zaman. 11 ayın sonuna doğru, geçiş sürecine başlayabilmeleri için yavru mamalarına biraz yetişkin mamasını karıştırmaya başlamakta sakınca yoktur.

1 yıl

Bir yaşında ve kutlama zamanı! O tatlı kürklü bebek bir yaşına girdi ve yetişkin bir köpek olarak kabul edildi. Yavrular önümüzdeki altı ay kadar olgunlaşmaya devam edecek. Ayrıca yetişkin bedenlerine yerleştikçe biraz kilo almaya devam edecekler. Köpekler kapsamlı bir şekilde eğitilecek, sosyalleşecek ve her durumda karışmaya hazır olacak.

Bazı ırklar yaşlandıkça bu köpek yavrusu enerjisini bıraksa da, Alaskan Husky her zaman bırakanlardan değildir. Nesiller boyunca çok fazla enerjiye ve dayanıklılığa sahip olacak şekilde yetiştirildiler ve kızak yarışının başında liderlik etmeseler bile, harcayacakları tüm bu enerjiye sahipler. Bu köpek ırkı her zaman egzersize ve insanlarla etkileşime yüksek ihtiyaç duyacaktır. İnsanların dikkatini çekerler ve aile hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmak isterler. İki ayaklı ya da dört ayaklı, sürünün bir parçası oldukları sürece onlar için farketmez.

Erkekler 60 pound ağırlığında olacak ve dişiler yaklaşık 50 pound ağırlığında olacak. Yine, bu bir melez olduğu için, bu gevşek bir tahmindir. Bu cinsin bazı köpekleri oldukça küçüktür, diğerleri ise 65 ila 75 pound'a ulaşır. Bunlar orta boy, kaslı köpeklerdir. Yaklaşık bir yaşında, tüm yavru köpek aşılarının yapıldığından ve güncel olduğundan emin olmak için veterineri ziyaret ettiklerinden emin olun.

Doğumdan 2 haftaya kadar 2 - 5 2 - 5
1 ay 5 - 6 5 - 6
2 ay 5 - 10 5 - 8
3 ay 10 -12 8 -10
4 ay 15 - 20 10 - 15
5 ay 25 - 30 15 -25
6 ay 30 - 35 25 - 30
7 ay 35 - 42 30 - 38
8 ay 42 - 48 35 - 42
9 ay 48 - 52 40 - 45
10 ay 50 - 55 45 - 50
11 ay 55 - 60 45 - 50
1 yıl ( 12 Ay) 60+ 50+

Sonra ne olur?

Bir yaşındaki Alaskan Huskies'e ulaştıklarında, neredeyse tam büyüme ve vücut ağırlığına ulaşmış olacaklar. Önümüzdeki iki yıl içinde biraz doldurmaya devam edecekler. Çoğu, yetişkin boylarına bir yılda ulaştı. Sahipler, düzenli veteriner bakımı ve yetişkin köpekler için yılda en az bir kez kontrol planlamalıdır. Yaklaşık yedi yaşına geldiklerinde, eski sahipler onları veterinere götürmeyi daha fazla düşünmek isteyebilirler. Köpekler doğru beslendikleri, bol egzersiz yaptıkları ve bolca sevgi aldıkları ve kendilerini fazla çalıştırmadıkları veya yaralanmadıkları sürece, hayatlarının büyük bir bölümünde sağlıklı kalmalıdırlar.

Yetişkin Alaska Kurdu

Yetişkin bir Alaskan Husky, olağanüstü atletik yeteneğe sahip, orta büyüklükte, kaslı bir köpektir. Bazıları daha büyük olsa da, tamamen büyümüş ortalama 50 ila 60 pound'a ulaşacaklar. Bu cinsin karışık genetiği nedeniyle, biraz öngörülemezlik vardır. Sahipler, mümkünse, yavrularının ne kadar büyük veya küçük büyüyebileceğini daha iyi tahmin etmek için ebeveynlerine bakabilirler.

Bu cins, dışarıda çok fazla zaman geçirmeyi, yürüyüş yapmayı, sırt çantasıyla gezmeyi ve keşfetmeyi seven sahipler için harika bir arkadaş olan çok aktif bir köpektir. T Bütün gün içeride tutuldukları veya keşfetmek için yeterli alana sahip olmadıkları evlerde pek iyi durumda değiller. Bu köpeklerden birini sahiplenen herkesin yüksek enerji ve egzersiz ihtiyaçlarına hazır olması gerekir. Yetişkinlerin yetişkin formülü köpek maması kullanması gerekir. Orta ila büyük cins formüller en iyi sonucu verecektir. Köpekler, beslenme dengesi ve tat çeşitliliği sağlamak için kuru mama ve yaş veya taze mama karışımıyla beslenebilir.

Yüksek enerjili olmasının yanı sıra, bu cins aynı zamanda acı çekmeye eğilimlidir. ayrılık kaygısı . Sahipler bunun için kolaylık sağladıklarından emin olmak isteyeceklerdir. Bu üreme davranışının yıkıcı hale gelmediğinden emin olmak için bu eğitimi periyodik olarak düzgün bir şekilde eğitmek ve pekiştirmek önemlidir.

Alaskan Huskies, bazı sağlık koşullarına yatkın olmalarına rağmen, sağlam ve nispeten sağlıklıdır. Bunlar, ilerleyici renal atrofi, kalça displazisi ve otoimmün hipotiroidizm dahil olmak üzere göz sorunları ve hastalıkları içerir. Bu cins ayrıca şarkı sözlerinin doğuştan deformasyonuna karşı hassastır. Bu durum onların hırıltılı bir ses çıkarmalarına neden olur ve bu da türün bazen 'Hırıltı' olarak anılmasına neden olur.

Ağırlığa Göre Alaska Husky Büyümesi

Tüm köpekler farklı büyüme dönemlerinden geçecektir. Büyüme tablosundan da görebileceğiniz gibi, erken yavruluk döneminde çok kilo alacakları bazı aylar vardır ve sonra işler düzelir. Çoğu köpek, bir yaşına geldiklerinde yetişkin ağırlığına yaklaşacaktır. Çoğu cins, bundan sonra birkaç ay ila bir yıl kadar dolmaya devam edecektir. Tam yetişkin boyuna genellikle ilk doğum günlerinde ulaşılır.

Dikkate alınacak faktörler

Birçok şey, herhangi bir cinsten veya bireysel yavrudan bir köpeğin ne kadar büyük olduğunu etkiler. Genetik yapı ve yaşam tarzı önemli bir rol oynar. Büyüme çizelgeleri ve köpek yavrusu yönergeleri, sahiplerin kilometre taşlarını ve büyümeyi izlemesi için harika araçlardır, ancak herhangi bir köpeğin ne kadar büyüyeceğine dair mükemmel bir tahmin veya ölçü değildir. Tüm köpekler bireylerdir ve benzersiz ihtiyaçları ve yetişkin olarak ne kadar büyük veya küçük olduklarına katkıda bulunan koşullara sahiptir.

Sahipler, herhangi bir gelişme veya büyüme endişesini her zaman mümkün olan en kısa sürede veterinerleriyle tartışmalıdır. Bir köpeğin büyümesini pek çok farklı şey etkileyebileceğinden, köpekler gençken tıbbi durumları dışlamak önemlidir. Köpeklerde tıbbi durumlar ortaya çıksa bile, erken teşhis, köpek sahiplerinin ve veterinerlerin durumu yönetmek ve uzun, sağlıklı yaşamlar sürmelerini sağlamak için birlikte çalışmasına yardımcı olabilir. Alaskan Husky'nizin büyümesini izlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

Genetik

Genetik, bir köpeğin ne kadar büyüdüğü konusunda büyük bir rol oynar. Alaskan Husky söz konusu olduğunda, genetik önemlidir, ancak izini sürmek zordur. Bu nedenle, sahiplerin, belirli köpeklerinin ne kadar büyük olabileceğine dair bir fikir edinmek için ebeveyn köpeklere ve önceki yavrulara bakmaları gerekecektir. Bu mümkün değilse, bizimki gibi büyüme tablolarına bakabilir ve Siberian Husky ve Alaskan Malamute gibi ırklar ve Alaska Husky ile bazı genetiği paylaşan diğer kızak köpekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Ancak, sahipler öngörülemeyen durumlara hazır olmalıdır. Alaskan Husky, Sibirya Husky ile aynı genetiği ve adı paylaşsa da, her zaman bu cinse benzemezler. Yine, bunların hepsi genetik yapıya bağlıdır. Farklı ırklardan, belirli bir köpeğin soyu karışmıştır.

Beslenme

Genetiğin yanı sıra, beslenme muhtemelen bir köpeğin boyutunu etkileyen en önemli faktördür. Alaskan Huskies büyük, sağlam, çalışan köpeklerdir ve onları desteklemek için yeterli protein, vitamin ve iyi besinler içeren bir diyete ihtiyaçları vardır. Sağlıklı proteinler, meyveler, sebzeler, tahıllar ve daha fazlasıyla dolu bir diyete ihtiyaç vardır. Sağlıklı proteinler arasında sığır eti, kuzu eti, somon balığı, beyaz balık, ördek, tavuk, hindi ve tavşan bulunur. Geyik eti ve bizon gibi daha sıra dışı proteinler bile büyük besinsel faydalar sağlayabilir. Köpeklerin beslenmesi gerektiğini unutmayın köpek maması yaklaşık bir yaşına gelene kadar ve daha sonra yavaş yavaş yavru mama ve yetişkin mamasıyla karışık yetişkin mamasına geçin.

Ara sıra taze, konserve ve hatta çiğ yiyecekler eklemek, bir köpeğin genel sağlığını destekleyen bir beslenme artışı sağlayabilir. Bazı sahipler, yavrularını her zaman taze veya dondurularak kurutulmuş bir diyetle beslemeyi seçebilir, bu da inanılmaz derecede faydalı olabilir. Bu seçenekler maliyetlidir, bu nedenle herkes için gerçekçi olmayabilirler, ancak ara sıra harika bir ikram eklerler. Çok fazla yapay renklendirici, dolgu maddesi ve hayvansal yan ürün kullanan düşük kaliteli ve düşük bütçeli gıdalardan kaçının. Bir köpeğin genel sağlığı, yaşamı boyunca doğru beslenmeye bağlıdır. Düşük kaliteli gıdaların sindirimi daha zor olabilir, bu da başka sorunlara yol açar ve büyüme ile gelişmeyi etkiler.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Safkan veya karışık her köpek ırkı, yavrulukları boyunca farklı büyüme dönemleri ve platolar yaşayacaktır. Büyümek, bir köpeğin ruh halini, iştahını ve davranışını etkileyebilecek çok fazla enerji gerektirir. Büyüme atakları ve seviyeleri normaldir, ancak bunlar tahmin edilemez ve bir köpeğin ilk birkaç yılında herhangi bir zamanda olabilir. Bu yavruların ilk doğum günlerinden birkaç ay sonra olgunlaşmaya devam ettiğini unutmayın.

Sahiplerin, yavrularını büyümeleri ve gelişmeleri boyunca besleyici ve duygusal olarak desteklediklerinden emin olmaları gerekir. Büyüme atakları ve durgunluklar sahipler için kafa karıştırıcı olabilir ve bir köpeğin nasıl hissettiğini etkileyebilir. Yavrular hızla büyürlerse, yorgun olabilirler veya her zaman aç hissedebilirler. Sahipler, önemli yavaş veya hızlı büyüme dönemlerinden endişe duyuyorlarsa, veteriner hekimleriyle konuşmalıdır.

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Sahiplerin ve veterinerlerin çoğu, hayvanlarını kısırlaştırmayı ve kısırlaştırmayı seçecektir. Bunu çok erken yapmak bazı gelişimsel sorunlara neden olabilir. Bir köpeğin genel boyutunu etkilediği gösterilmese de, yaşam boyu sağlıkları üzerinde bir miktar etkisi olabilir. Bu, kemik büyümesini etkilemeyi, özellikle de tam olarak gelişmelerinin ne kadar sürdüğünü içerir. Bir köpeğin hayatı boyunca zayıflamış eklemler ve diğer eklem sağlığı sorunları da olabilir. Dişilerin cinsel olarak olgunlaşması genellikle biraz daha uzun sürer, bu nedenle erkek köpekler genellikle dişiler kısırlaştırılmadan önce kısırlaştırılır.

Fiziksel Sağlık ve Aktivite

Bir köpeğin fiziksel sağlığı ve genel refahı da ne kadar büyüyeceğini etkiler. Doğru beslenmeyen veya altta yatan bir hastalığı veya sağlık sorunu olan köpekler, büyümeleri üzerinde etkiler görebilir. Kronik bir hastalıktan muzdarip yavrular, sağlıklı yavrulardan daha yavaş gelişebilir. Egzersiz, fiziksel sağlığı önemli ölçüde etkiler. Yeterince egzersiz yapmayan köpekler uyuşuk olabilir ve büyüyemezler. Çok fazla egzersiz yapan köpekler kendilerini aşırı zorlayabilir ve çok fazla enerji harcayabilir. Düzenli, uygun fiziksel aktivite, her köpek için, özellikle de Alaskan Husky gibi oldukça aktif bir köpek için hayati önem taşır.

Fiziksel sağlık, bir köpeği çok erken yavruluk döneminden yaşlılık yıllarına kadar etkileyecektir. Uygun sağlığı koruyan ve uygun beslenme, veteriner bakımı, güvenli bir ev ve yeterli egzersiz verilen köpekler, son yıllarına daha sağlıklı giriyor. Bu, yaşlanmaya ve hastalık ve hastalıkla mücadeleye ne kadar iyi tepki verdiklerini önemli ölçüde etkileyebilir. Her zaman bu son derece aktif orta ila büyük boy türün etrafta koşacak çok yeri olduğundan, iyi bir ilgi çekici oyuncak seçimi olduğundan ve her gün gezdirildiğinden emin olun.

Diş sağlığı ihmal edilmemelidir. Bir köpeğin dişlerini, özellikle de bunun gibi daha büyük olanları fırçalamak genellikle zor olsa da, bu gereklidir. Diş hastalığı, bir köpek iki yaşına geldiğinde gelişebilir ve genel sağlık ve gelişimlerini ciddi şekilde etkiler. Diş bakımı, daha erken değilse bile, yetişkin dişleri çıkar çıkmaz başlamalıdır. Sahipler, köpeklerinin diş sağlığı konusunda endişeleri varsa veterinerleriyle konuşabilirler. Birçok veteriner ve bakım salonu diş temizleme hizmetleri sunacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Alaskan Husky'nin ortalama boyutu nedir?

Alaskan Huskies, ortalama olarak, tamamen büyümüş yaklaşık 50 ila 60 pound'a ulaşır. Bazılarının yaklaşık 75 pound'a ulaştığı bilinirken, bazılarının önemli ölçüde daha küçük, yaklaşık 35 pound olduğu biliniyor. Tamamen büyüdüğünde, omuzda 20 ila 26 inç yüksekliğinde dururlar.

Köpeğim bir Alaskan Husky ama kalın bir kürk mantosu yok. O'nun nesi var?

Tüm Alaskan Huskies, genellikle Husky köpeğiyle ilişkilendirilen imza kalın, tüylü kaplamaya sahip olmayacaktır. Bunun nedeni, Alaskan Huskies'in karışık bir cins olmasıdır. Alaskan Malamute ve Siberian Husky gibi türlerle aynı genetiği paylaşıyorlar ve delici mavi gözler gibi bazı aynı fiziksel özelliklere sahip olacaklar. Bu cins genetik olarak karışık olduğundan, fiziksel görünümlerinde her zaman biraz öngörülemezlik vardır. Onlarda yanlış bir şey yok. Bu sadece bilinmeyen bir genetik meselesidir.

Alaskan Husky'imin uygun ağırlıkta olmadığından endişeleniyorsam ne yapmalıyım?

Köpeğinizin doğru kiloda olmadığından veya düzgün büyümediğinden endişe ediyorsanız, veterinerinizle iletişime geçmeniz önemlidir. Köpeğinizi inceleyebilir ve büyüme kilometre taşlarının üzerinden geçebilirler. Veteriner hekimler ve mal sahipleri, hastalık veya yetersiz beslenme gibi altta yatan koşulları ortadan kaldırmak için birlikte çalışabilirler. Bir köpeğin diyetini değiştirmeden veya takviye eklemeden önce veterinerinizle konuşmak her zaman en iyisidir.

Son düşünceler

Alaskan Husky, doğru sahibi için mükemmel bir arkadaş olabilecek yüksek enerjili, sadık ve sevecen bir köpektir. Çok aktif olduklarından, sağlıkları, büyümeleri ve gelişmeleri için beslenme inanılmaz derecede önemlidir. Bu köpek karışık bir cins olduğu için boyutu ve görünümü biraz tahmin edilemez olabilir. Sahipler, ne bekleyeceklerini bilmek için yavru köpek büyüme kilometre taşları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Sorumlu sahipler, araştırma yapmak gibi her zaman çok çalışırlar. Mutlu, sağlıklı bir Alaskan Husky yetiştirme yolculuğunuzda size yardımcı olabildiğimiz için mutluyuz. Yavru köpeğinizi düzenli veteriner kontrollerine götürdüğünüzden emin olun ve yaşlandıkça bunu yapmaya devam etmeyi unutmayın. Yetişkin köpeklerin çok fazla veteriner bakımına ihtiyacı olmasa da, düzenli kontroller, durumların erken teşhis edildiği ve önleyici tedbirlerin alınabildiği yerdir. Köpeğinizin genel sağlığı veya büyümesi ve gelişmesiyle ilgili endişeleriniz varsa, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak için veterinerinizle iletişime geçmek her zaman en iyisidir.

Yorumlar