Köpeğim Karton Yedi! Karton Köpeğime Zarar Verir mi?

Köpeğim Karton Yedi! Karton Köpeğime Zarar Verir mi?

Köpekler her zaman yaramazlık yaparlar ve genellikle yememeleri gereken şeyleri yemek ! Özellikle köpek yavruları, keşfederken ele geçirebildikleri her şeyi çiğnerler. Çünkü köpekler bir şeyleri ağzına almayı sever ile onların dünyasını keşfet , köpeklerin yalamamaları veya yememeleri gereken şeyleri yemeleri oldukça yaygındır.

Karton bazı köpekler böyle bir şeydir sadece çiğnemeye karşı koyamam . Beğenmek diğer kağıt ürünleri , kartonun yumuşak ama çiğnenebilir bir kıvamı vardır ve bu, bazı meraklı yavruların onu tatma ve çiğneme olasılığını artırabilir. Bu, özellikle köpeğinizin burnunu çekmeden önce kartonda lezzetli bir şey varsa geçerlidir.Ama köpeğiniz ne olur? aslında karton yutar ? Köpekler karton yiyebilir mi? Muhtemelen ona herhangi bir zarar verip vermeyeceğini ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Köpek arkadaşınızla sonraki adımlarınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Karton Köpekler İçin Zehirli midir?

Jack Russell Kafasını Kutudan Çıkarıyor

Çoğu durumda, az miktarda tüketilen karton kolaylıkla geçecektir.Hayır, karton köpekler için genellikle toksik değildir. Az miktarda yenir, herhangi bir soruna neden olma olasılığı düşük evcil hayvanınıza. Çoğu köpek, az miktarda karton veya kağıt yedikten sonra iyi olacaktır.

Köpekler kartonu sindiremezler ancak çoğu durumda kartonu sorunsuz bir şekilde geçirebilmelidirler. Ancak, daha büyük miktarlarda karton tıkanıklığa neden olmak . Karton, normal sindirim süreci tarafından parçalanmaz, bu nedenle büyük parçalar birbirine yapışmak ve köpeğinizin midesinde veya bağırsaklarında tıkanıklığa neden olur. Bu tıkanıklık acil veteriner müdahalesi gerektirecektir.

Ayrıca, kartonun çiğnenmeden önce içerebileceği içeriğin de farkında olmalısınız. Bazı ambalajlar köpekler için zararlı ürünler içerebilir , örneğin çikolata, ilaçlar veya kuru üzüm. Yavru köpeğiniz kartonun yanı sıra potansiyel olarak zararlı bir şey yemişse, hemen veterinerinizi aramalısınız.Köpeğim Karton Yedi, Şimdi Ne?

Sevimli Suçlu Gri Köpek

Fido karton tükettiyse, önce içindekileri de yiyip yemediğini kontrol edin.

Yavrunuz siz bakmıyorken yanlışlıkla karton yemişse, atmanız gereken birkaç adım var. Uygun bakımı aldığınızdan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa her zaman yerel veterinerinizle iletişime geçin.

Adım 1: Davranışı Durdurun ve Yavrunuzu Güvende Tutun

Kalan parçaları temizlerken daha fazla yemesini engellemek için onu bölgeden uzaklaştırın. Yavrunuzu muhtemelen köpek sandığı gibi güvenli bir yere veya kapısı kapalı bir yatak odasına koymak isteyeceksiniz. Bu, ne kadar karton yendiğini değerlendirmenize ve daha fazlasının yutulmasını önlemenize olanak tanır.2. Adım: Kanıt Arayın

Kalan kartonu atmadan önce, içinde ne olabileceğini kontrol etmelisiniz. Köpeğiniz içeriklerden herhangi birini yedi mi? Örneğin, Fido bir karton kutuyu çiğnediyse çikolata içeren , o zaman bu evcil hayvanınıza zarar verebilir.

Adım 3: Köpeğinize Bakın

Kendi içinde iyi mi, yoksa herhangi bir sıkıntı belirtisi mi gösteriyor? Görüyor musun herhangi bir salya belirtisi veya huzursuzluk normalden daha sık olan? Herhangi bir kusma veya ishal fark ediyor musunuz? Veterinerinize bahsetmeye değer yavrularınız için davranış dışında fark ettiğiniz başka bir şey var mı? Yerel veterinerinize başvurmadan önce yukarıdakilerin tümünü belgelediğinizden emin olun.

siyah beyaz kurt köpeği

4. Adım: Veterinerinizle İletişime Geçin

Ardından, çok miktarda karton tüketilmişse veterinerinizi aramak isteyeceksiniz. Bu, özellikle kartonlardan herhangi biri toksik içerik içeriyorsa veya Fido sağlıksızlık belirtileri gösteriyorsa geçerlidir.

Adım 5: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Veterineriniz evcil hayvanınızı muayene etmek istiyorsa, en kısa zamanda kliniğe getirmelisiniz. Veterinerinizin köpeğinize göz kulak olmanızı ve daha büyük sorunlara işaret edebilecek olası uyarı işaretlerini aramanızı önermesi mümkün olabilir.Bir Köpek Karton Yerse Ne Olur?

Bulldog Ortalığı Karıştırıyor

Muhtemelen biraz karton yedikten sonra yavrunuz iyileşecektir, ancak bu riskli olmadığı anlamına gelmez.

Sadece az miktarda karton tüketildiyse, o zaman hiç semptom göstermeyebilir sindirilmemiş kartonların bir kısmını taburesine geçirmekten başka. Bununla birlikte, köpeğiniz sık sık yerse veya tek seferde çok miktarda yerse, bağırsak tıkanması riski daha yüksek olabilir. Bir tıkanıklık varsa aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz:

 • Kusma
 • İshal veya kabızlık
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • aşırı salya
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Letarji

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede yerel bir veterinere gitmelisiniz.

Bir Tıkanma Olursa Veterinerim Ne Yapacak?

Veterinerde Sevimli Tüylü Köpek

Bir tıkanıklık ile ilgili endişeniz varsa, veterineriniz ameliyatın gerekli olup olmadığını belirlemek için bazı ekstra testler yapacaktır.Veterineriniz, karnında dehidrasyon veya ağrı belirtileri olup olmadığını değerlendirmek için yavrunuzu muayene edecektir. Evcil hayvanınız için endişeleniyorlarsa, bazı tavsiyelerde bulunabilirler. ek testler onun için. Kan testleri, organ fonksiyonunu değerlendirmek ve dehidrasyon belirtileri aramak için genel bir sağlık kontrolü olarak faydalıdır.

X-ışınları veya ultrason taramaları onların midesinden. Bu önlem, bir engelin olası olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Karton, kemik veya metal gibi diğer malzemelerle karşılaştırıldığında görüntülemede iyi görünmez, ancak veterineriniz, bir tıkanıklık olduğunu gösterebilecek artan gaz hacmi belirtileri arayacaktır. Ara sıra keşif ameliyatı şeyleri daha fazla değerlendirmek ve tıkanıklığı gidermek için gereklidir.Köpeğinizin ihtiyacı olabilir birkaç gün hastanede kal çok hastaysa veya ameliyat olursa. Ameliyattan sonra, eve dönmesine izin verildiğinde devam etmesi gerekebilecek bir dizi ağrı kesici veya antibiyotik de gerektirebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Çoğu köpek kesinlikle iyi karton yedikten sonra, özellikle az miktarda tüketildiyse. Çok miktarda karton yenmişse veya bir karton kutunun içindekiler de yenmişse, bu, özellikle içeriğin zehirli olması durumunda sorunlara neden olabilir.

Olası bir tıkanıklık belirtileri görürseniz, derhal bir veteriner tarafından görülmesi iyi bir sonuç alma şansını artırmak . Herhangi bir hastalık belirtisini göz ardı etmeyin. Yavrunuzu normal, mutlu benliği değilse kontrol ettirin.

Köpeğimin Karton Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Bir Kutuda Gülen Pug

Güvenli geri dönüşüm kutuları veya çöp kutuları kullanarak tüm kartonları güvenli bir şekilde kilitli tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.Mümkün olduğunca, özellikle de gözetimsiz bırakıldıklarında, birçok köpek can sıkıntısından veya ayrılık kaygısından muzdarip olduklarında bir şeyleri yok edip çiğneyeceğinden, mümkün olan her şeyi köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde tutmaya çalışmalısınız. Yatırım yapmayı düşünün güvenli çöp kutuları Çöp kutusu baskınlarında bir artış olduğunu fark ettiyseniz, karton ve kağıt geri dönüşümünüzü güvende tutmak için.

Cardbord ile oynama süresine izin vermeyi alışkanlık haline getirmeyin, çünkü bu sadece onları teşvik edecektir. Çiğnemek doğal bir davranıştır, ancak köpeğe güvenli oyuncaklar ve ikramlar verin onun yerine. Köpek arkadaşınız oynamak için karton alırsa, onu bir oyuncak veya bir ödülle değiştirin.

Bu durumda yardımcı olması için 'bırak' veya 'bırak' gibi komutları da öğretmelisiniz. Birçok köpek yavrusu zamanla çiğneme evresinden çıkacak ve olumlu eğitim yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin çok sayıda egzersiz, ilginç oyuncaklar ve olumlu etkileşim ile bol miktarda zihinsel uyarı aldığından emin olun. yıkıcı davranışları azaltmak . Kaliteli ve eksiksiz bir diyet, ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini de almasını sağlayacaktır, bu nedenle onları başka bir yerde aramasına gerek yoktur.

Kartona ani ve takıntılı bir ilgi fark ederseniz, bunun altında yatan bir sağlık şikayeti olabilir. Bazı köpekler başlayacak gıda dışı maddeleri çiğnemek ve yemek , pika olarak bilinir.

İştahınızda ani bir değişiklik veya kilo, susuzluk ve enerji değişiklikleri gibi başka herhangi bir hastalık belirtisi fark ederseniz, veterinerinize başvurmalısınız. A köpek davranışçısı Veteriner hekiminiz herhangi bir tıbbi durumu ekarte ederse, yeni karton takıntısı için gerekli olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğimin pika olup olmadığını nasıl anlarım?

  Pika, gıda dışı maddeleri yemek anlamına gelir. Köpek yavruları, dünyayı ağızlarından keşfederken, birçok farklı şeyi çiğnerken bunu çok yapacaklardır. Bazı hayvanlar bunu can sıkıntısı, hayal kırıklığı veya diğer zihinsel sorunlardan yapacaktır. Diğerleri, iştahlarında değişikliğe neden olabilecek altta yatan sağlık şikayetleri nedeniyle bunu yapabilir. Köpeğiniz aniden gıda dışı yiyecekleri yemeye başladıysa, veterinerinizle konuşmalısınız.

 • Köpeklerin tuvalet kağıdı rulosu yemesi güvenli midir?

  Köpeğinizi herhangi bir tür kağıt veya karton yemeye teşvik etmemelisiniz, ancak tuvalet kağıdı rulosunu çiğniyorsa, az miktarda yemişse muhtemelen zarar görmeyecektir. Bununla birlikte, bir rulo tuvalet kağıdı da tüketmişse, özellikle küçük bir köpek cinsiyse, bunun tıkanmaya neden olma potansiyeli olabilir.

 • Köpeğinizin karton yemesi ne anlama geliyor?

  Birçok köpek çiğnemekten hoşlanır, bu nedenle karton üzerinde çiğnemeyi zevkli bulur. Onu cesaretini kırmaya çalışmalı ve onun yerine oyuncaklarını veya diğer güvenli ikramları çiğnemeye teşvik etmelisiniz. Bazı köpekler altta yatan sağlık şikayetleri nedeniyle karton yerler, bu nedenle ani bir karton takıntısı veya herhangi bir hastalık belirtisi görürseniz veterinerinizle konuşun.

 • Köpeğimde tıkanıklık olup olmadığını nasıl anlarım?

  Midelerinde veya bağırsaklarında tıkanıklık olan köpekler, yiyecekleri ve suyu normal şekilde sindiremezler. Genellikle kusma, kabızlık veya ishal, iştah değişiklikleri ve uyuşukluk gibi sağlık sorunlarının belirtilerini göstereceklerdir. Bazı köpeklerde tıkanıklık ile birlikte ağrılı bir karın da olabilir. Endişeleniyorsanız, veterinerinizle konuşun.

 • Bir köpeğin bir nesneyi geçmesi ne kadar sürer?

  Yiyecekleri yemekten dışkı olarak geçirmeye kadar geçen süre 'bağırsak geçiş süresi' olarak bilinir ve farklı köpekler arasında değişir. Bu süreyi etkileyen şeyler köpeğinizin boyutunu, egzersiz seviyelerini ve sıvı alımını içerebilir. Serbestçe geçebilen nesneler, sindirilmiş yiyeceklerle birlikte bağırsaklardan geçecektir, ancak bir tıkanıklık olursa, köpeğin sağlıksızlık belirtileri göstermeye başladığını görebilirsiniz.

Son düşünceler

Çoğu durumda, köpekler karton yedikten sonra, özellikle de az miktardaysa ve zararlı hiçbir şey içermiyorsa, iyi olacaktır. Yavru köpeğiniz çok miktarda yediyse veya gösteriyorsa herhangi bir hastalık belirtisi yine de, o zaman veterinerinize başvurmalısınız.

Mümkünse karton çiğnemeyi deneyin ve caydırın ve öğeleri özellikle çiğnemeyi seven genç köpek yavrularının erişemeyeceği yerlerde tutarak ayartmaktan kaçının!

Yorumlar