Welsh Corgi vs. Dachshund: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Welsh Corgi vs. Dachshund: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Dachshund Corgi'ye Karşı bir sonraki bira bardağı büyüklüğünde köpek arkadaşınız için mi? Bu iki cins vücut tipi olarak benzer görünebilir, ancak birbirlerinden çok farklıdırlar! Her iki cins de küçük ve sevimli olsa da çok farklı mizaç ve kişilik özelliklerine sahiptirler.

Her iki cins de boyut olarak küçük olabilir, ancak çok büyük olabilir. kişiliklerine gelince . Her ikisi de çalışan köpek mirasına sahiptir ve çok fazla eğlence, sevgi ve elbette mükemmel bir arkadaşlık sunar. Sevimli olabilirler, ancak herkese, özellikle de inatçı ırkları eğitme deneyimi olmayan potansiyel köpek sahiplerine uygun değildirler.Bu cins karşılaştırma kılavuzunda size ihtiyacınız olacak tüm detaylar Hangi köpeğin bir sonraki aile arkadaşınız olacağına karar vermenize yardımcı olmak için. Kişiliklerini, egzersiz düzeylerini, bakım ihtiyaçlarını ve çok daha fazlasını karşılaştırıyoruz. Tüm kısa köpek ayrıntılarına atlayalım.

Irk Karşılaştırması

Corgi

 • Yükseklik 10-12 inç
 • Ağırlık 25-30 Pound
 • Mizaç Sevecen, Akıllı, Dikkatli
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-13 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

daksund • Yükseklik 8-10 inç
 • Ağırlık 15-35 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Meraklı, Cesur
 • Enerji Orta
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-16 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Tarih

Bir doggo cinsinin ne olduğunu anlamanın en iyi yolu, geçmişlerini ve genetiklerini anlamak . Size neden yetiştirildikleri hakkında bir fikir verecektir. Ve bunun diğer birçok şeyin yanı sıra kişilik, eğitim ihtiyaçları ve itaat seviyeleri açısından nasıl tercüme edildiği.

Pembroke & Hırka Corgi

İki Koşan Corgi Köpeği

Corgi'nin cins içinde iki farklı farklı tanımı vardır.Corgi'nin cins çizgisinin, MÖ 1200'e kadar uzanan en eskilerden biri olduğu söylenir. Ataları, ustalarıyla birlikte Avrupa'dan İngiltere'ye gittiler. Galler'e yerleşti Birleşik Krallık'ta. Zamanla, Corgi'yi kısa bacaklı çoban köpekleriyle, muhtemelen Fin Spitz'i yerel köpeklerle üreterek yarattılar. Corgi doğdu ve gerisi tarih oldu.

geleneksel olarak çoban köpeği , hala bu şekilde kullanılmaktadır. Ama şimdi daha çok aile evlerinde herkesi eğlendiriyor. İki farklı Corgi ırkı vardır. Pembroke ve Hırka . bu Pembroke ikisinin daha yenisi , ve çok benzerler. bu hırka corgi daha eski ama daha az popüler. İkisi arasında sadece birkaç ince fark var. Amerika'ya ne zaman geldikleri bilinmiyor ama bildiğimiz şey onları çok sevdiğimiz.

daksund

Benekli Dachshund

Dachshund, Almanya kökenli bir av ırkıdır.bu Dachshund Almanya'dan geliyor . Ana dillerine çevrildiğinde ise isimleri 'porsuk köpek' anlamına gelir. porsuk avlamak ve diğer küçük haşereler. Uzun gövdeleri, sivri burunları ve uzun, keskin, kürek benzeri pençeleri, oyukları kazmak için mükemmel olduğu anlamına geliyordu. Etraftaki en iyi yok edicilerden biri, bu adamla fare sorununuz olmayacağından emin olabilirsiniz.

Porsuk çetin bir dövüşçüdür, bu yüzden bu sinsi köpeğin ne kadar güçlü olabileceğini hayal edebilirsiniz. Alman karşıtlığı nedeniyle, Özgürlük Hound olarak adlandırılan kısa bir süreliğine. American Kennel çalışma kitabına girdiğinden beri süper popüler oldu. Yine, hala avlanmak için, ancak daha yaygın olarak bir aile hayvanı olarak.

Görünüm

Bandanalı İki Küçük Köpek

Her iki cins de benzer görünebilir ancak bazı belirgin farklılıkları vardır.

Büyük sivri kulakları ve kabarık popoları ile Corgi, tanınması kolay bir türdür. Uzun ve kalın, bu çocuk tüylü bir köpek eğlencesi topu. Dachshund da kolayca tanınır ve bariz nedenlerden dolayı komik terim sosis köpeğine gider. olduklarını söylemek güvenli görünüş olarak çok farklı ama aynı derecede çok sevimli.Her ikisinin de çift katmanlı bir ceketi var. Ancak Corgi'nin ceketi çok daha yoğun ve daha kabarık. Dachshund'un düz, tel saçlı veya uzun saçlı ceket seçenekleri vardır. Renklendirme söz konusu olduğunda, Corgi'nin resmi renkleri beyaz işaretli veya işaretsiz kırmızı, samur, açık kahverengi, siyah ve ten rengidir. Dachshund ayrıca kırmızı, siyah, ten rengi, krem ​​ve mavi dahil olmak üzere çeşitli renk seçeneklerine sahiptir. O da bir karışımından hoşlanıyor birden fazla renk ve desen alaca, brindle, samur ve benekli gibi birkaç isim.

Mizaç

Sevimli Corgi ve Dachshund Köpek

Her iki köpek de farklı nedenlerle yetiştirildi, ancak bazı benzerlikleri var.

Hem Dachshund hem de Corgi bazen hala çalışan köpekler olarak kullanılıyor. Mutlu, sevecen ve zeki doğaları nedeniyle daha çok aile hayvanları olarak kabul edilirler. Benzer şekilde, en popüler özellikleri onların insan sevgisi . Yapmayı en sevdikleri şey, sürüleriyle kucaklaşmaktır - yetişkinler ya da çocuklar, telaşlanmazlar. Sıcaklık, vuruşlar ve çizikler içeriyorsa, buna hazırlar.

Hem Dachshunds hem de Corgis, kendilerini eğlenceli ve eğlenceli köpekler olarak kurarken aynı zamanda korkusuz ve koruyucudur. İkisinin de yüksek bir havlaması var ve harika bekçiler yap . Aile dostları ya da yabancılar, size haber verecekler.Dachshund, iki ırktan daha koruyucudur ve insanları tehlikedeyse, hurdaya atlayacaktır. dachshund'lar agresif olabilir eğer uygun şekilde eğitilmemişse. Onların ateşli tutumlar genellikle kontrolsüz kalır büyüklüklerinden dolayı.

Corgi ve Dachshund da kendileri için düşünmeyi severler, bu da zaman zaman inatçıdırlar . Bu, tamamen itaatkar bir köpek arıyorsanız, bu adamların hiçbiri size göre değil demektir. Ama hepsi çekiciliklerinin bir parçası. Dachshund'un daha çok bir diva olduğu biliniyor ve kendi yolunu bulamazsa biraz somurtkan olabilir.

Dachshund'un yüksek bir av sürüşü var, bu yüzden kemirgenlerle yaşayamaz ya da ondan daha küçük diğer hayvanlar. Kedilerle arası iyi olabilir ama bu verilen bir şey değil. Corgi'nin yüksek bir av sürüşü yoktur, ancak hayvancılık için keskin bir kıskacı vardır. Bu yüzden evdeki diğer hayvanları gütmeye çalışabilir.Egzersiz yapmak

Açık havada oynayan iki küçük köpek

Her iki cins de tutarlı miktarda günlük egzersiz gerektirecektir.

french bulldog beslenme tablosu

Egzersiz ihtiyaçları farklıdır, bu da ana itici faktörler ikisi arasında seçim yapan aileler için. Dachshunds, apartman dairelerinde yaşayan veya aktif yaşam tarzının altında kalanlar için iyi bir seçimdir. Onu sağlıklı tutmak için çok miktarda egzersize ihtiyacı yoktur ve mücadele etmesi gereken sadece orta düzeyde enerji seviyeleri vardır. Her gün 45 ila 60 dakikalık egzersiz fazlasıyla yeterli olacaktır.

Öte yandan, Corgis 'doğmuş meşgul' olarak tanımlanan ve bu kadar küçük bir köpek için yüksek enerji seviyelerine sahiptir. Sığır gütmek için yetiştirildiğinde, günde 60 dakika yoğun egzersize ihtiyacı olacak. Aktif iseniz, bir koşu veya uzun yürüyüş için size memnuniyetle katılacak. Değilseniz, sorunlu hale gelecek ve muhtemelen sizi ve ailenizi hayal kırıklığından kurtarmaya başlayacak.

Dachshund, şehir sakinleri arasında popülerdir, çünkü küçük boyutu, bir avluya gerek olmadığı anlamına gelir. Apartman yaşamına iyi uyum sağlar ve rahat bir hayatı tercih eder. Egzersizdeki farklılıklarına rağmen, oynarken hem gürültülü ve kendilerini büyük yüksekliklerden fırlatacaklar. Bunu sınırlamaya çalışın çünkü omurilik yaralanmalarına yol açabilir.Eğitim

Corgi ve Dachshund Eğitimi

Her iki cins de, büyüdükçe iyi davranmalarını sağlamak için köpeklik döneminde başlayan eğitim gerektirir.

Çalışan stoktan kaynaklanan bu ırkların her ikisi de sahiplerini memnun etmeye heveslidir. Çoğu zaman! İkisi de çok zekidir ve eğitimleri kolayca alabilirler. Sadece onları eğitimin onlara fayda sağlayacağına ikna etmeniz gerekiyor. Bir şey yapmak istemezlerse yapmazlar. Onlar hem bağımsız , bu yüzden eğitimlerine mümkün olduğunca erken başlamanız gerekir.

Dachshund bilinir biraz prenses ol eğer disiplini eksikse. Bu genellikle onun aşırı korumacı olabilen tek kişilik bir köpek olmasına yol açar. Buna karşılık, bu hızlı davranışlara yol açar, bu yüzden bu adamla adil ama sıkı bir usta olmanız gerekir. Corgi'den daha fazla. Bu köpeklerin her ikisinde de, özellikle de daha cılız Dachshund'da erken sosyalleşme çok önemlidir.

Olumlu pekiştirme eğitimi, ilerlemenin en iyi yoludur. Onları neyin motive ettiğini öğrenin, ama biliyoruz ki ikramlar iyi gider bu cinslerin her ikisi de deneyimden. Yine de yenilebilir güzellikler konusunda aşırı hevesli olmayın, eğer hüküm sürmezlerse ikisi de tıknazlaşacak.

Yürümek için eğitmek söz konusu olduğunda, her iki cins de uzun vücut ölçüleri nedeniyle bir tasma ve tasma yerine bir koşum takımı üzerinde daha iyi antrenman yapar. Bir Corgi'nin koşum takımı biraz daha büyük olması gerekebilir den Dachshund'un koşum takımı , daha uzun boyları, ek kürkleri ve daha büyük göğüs çevresi nedeniyle.

Sağlık

Oynayan Sağlıklı Küçük Irk Köpekler

Hem Corgi hem de Dachshund genellikle sağlıklı ırklardır.

Bu yavruların her ikisi de genellikle sağlıklıdır, ancak Dachshund'un daha uzun bir ömrü var . Tıpkı tüm safkanlarda olduğu gibi, genetiklerinden dolayı bazı hastalıklara yakalanma riskleri yüksektir. Her ikisi de kalça displazisinden ve ilerleyici retina atrofisi, retina displazisi ve kalıcı pupiller membranlar gibi yaygın göz rahatsızlıklarından muzdariptir.

Dachshund ve Corgis boy olarak benzerdir. Uzun vücutlar ve kısa bacaklar, özellikle aşırı kilolularsa, her ikisinin de sırt sorunlarına eğilimli oldukları anlamına gelir. Intervertebral Disk Hastalığı insanlardaki kaymış disklere benzer. Ağrılıdır ve kontrol edilmezse felce neden olabilir. Uzun ve zayıf en iyisidir. Tıknaz muz şeklindeki köpeklerden kaçınılmalıdır. Her iki cins için de akıllıca rampalara yatırım yapmak kanepenin zıplamalarını ve sırtlarını kırmalarını önlemek için.

Beslenme

Corgi ve Dachshund Yemek Yeme

Her iki cins de küçük ırklar için üretilmiş yüksek kaliteli mama tanelerini tüketmelidir.

Bariz olanı belirtmeden, Dachshund veya Corgi'nizin ne kadar köpek maması yediği birkaç faktöre bağlı olacaktır. Boyut, yaş, vücut yapısı, aktivite ve metabolizma. Aynı cinsin tüm köpekleri aynı miktarda yiyeceğe ihtiyaç duymaz. son derece aktif Dachshund daha fazla yemek yiyecek tembel birinden daha. Genel olarak ikisi de tüketecek her gün bir buçuk bardak yemek . Minyatür bir Dachshund'unuz varsa, bundan biraz daha az yiyebilir.

Yaşlandıkça, her iki köpeğin de ağırlığını izlemek isteyeceksiniz. Her iki cins de biraz kilo alma eğiliminde olabilir. Yetişkinlik döneminde, bunu gerekli bulabilirsiniz. Corgi'ni besle veya daha zayıf bir yapıyı korumak için daha düşük kalorili bir köpek maması Dachshund.

Hangi yavruya bakarsan bak, besleyici yoğun gıda büyümeleri ve gelişmeleri için gereklidir. Özellikle yavruluk yıllarında. Bunu yapmanın en iyi yolu, karşılayabileceğiniz en doğal malzemelerle en kaliteli yiyecekleri satın almaktır. Küçük cins mama tanelerini arayın, çünkü bunları çiğnemeleri daha kolay olacaktır. Obezite ve bağlantılı sağlık sorunlarına yatkınlıkları nedeniyle her iki ırka da sofra artıkları çok az verilmelidir.

tımar

Bakıma İhtiyacı Olan İki Küçük Köpek

Her iki cins de tüy döker, bu nedenle yavrularınızı tımarlamak için bolca zaman ayırmaya hazır olun.

Her ikisinin de çift kat olmasına rağmen, farklı katları vardır, bu nedenle bakım programları değişiklik gösterir. Corgi'nin haftada birkaç kez fırçalanması gereken kalın ve kabarık bir kürkü vardır. Dökülme mevsimi boyunca ölü tüyleri almak için onu her gün fırçalamanız gerekecek. Corgiler ağır öğütücülerdir kesinlikle ve bir Dachshund'dan biraz daha talepkar .

Dachshund orta boy bir tüy dökücüdür ve kısa tüylü versiyonu seçerseniz, az bakım gerektirir. Haftada bir fırçalamak, onun en iyi şekilde görünmesini sağlamak için yeterli olacaktır. Öte yandan, uzun saçlı Dachshund, haftada iki ila üç kez ekstra fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır. önemli olan uzun saçlarının dolaşmasına izin verme .

Tımar zamanı söz konusu olduğunda, yavrularınızla bağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Erken yaşlardan itibaren doğru yapılırsa, bir fırçalama seansı sağlık kontrolü de . Gözlerini, kulaklarını ve tırnaklarını sorun olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca kompakt küçük ağızları ve periodontal hastalıklara yatkınlıkları nedeniyle haftalık diş temizliğine ihtiyaçları olacaktır.

Corgi olmalı her 8 ila 12 haftada bir banyo ve çamurlu maceralarında kiri daha kolay toplaması muhtemeldir. Dachshund kısa tüylüyse bundan daha az sıklıkta yıkanabilir. Değilse, benzer şekilde her 8 ila 12 haftada bir idealdir.

Fiyat

Dachshund ve Corgi Yavruları

Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için 1.000 dolardan fazla harcamayı bekleyin.

Regal Corgi'nin ortalama fiyatı yaklaşık Saygın bir yetiştiriciden 1.000 $ ve üstü . Dachshund yavrularının maliyeti yaklaşık olarak aynıdır, ancak daha nadir renk kombinasyonları ve daha uzun tüylü yavrular daha yüksek bir fiyat alabilir. Biraz daha yüksek başlangıç ​​fiyatlarına rağmen, saygın bir yetiştiriciyle çalıştığınızdan emin olun. Arka sokak yetiştiricilerine ve köpek değirmenlerine kıyasla daha sağlıklı ve daha mutlu yavrular yetiştirecekler. Ve bu adamların her ikisinin de ne kadar popüler olduğunu düşünürsek, etrafta onlardan çok olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden lütfen araştırmanızı yapın.

Son düşünceler

Hem Dachshund hem de Corgi mükemmel aile arkadaşları olun . Yaşamdan daha büyük bir kişiliğe sahip olan her bir cinsle yapmanın inanılmaz derecede zor bir seçim olduğunu biliyoruz. Sonsuza kadar bir köpek yavrusu büyüklüğünde olmanın sevimliliği ile birleştiğinde. Hala aralarında seçim yapamıyorsanız, neden ikisini birleştirip kendinize bir Dachshund bir Corgi ile geçti , aynı zamanda bir Dorgi olarak da bilinir. Göletin karşısından Kraliçe Elizabeth, Dorgi'nin büyük bir hayranı çünkü ikisini de seçemedi!

Birçok cins karşılaştırmasında olduğu gibi, seçim genellikle yavrunun mizacının ve diğer ihtiyaçlarının nasıl olduğuna bağlıdır. evinize, yaşam tarzınıza ve ailenize uyacak. Enerjik, egzersize aç bir Corgi, aktif yaşam tarzınıza tam olarak uyuyorsa, gidilecek kişi odur.

chihuahua tüy döker mi

Size hala harika bir ev köpeği olarak hizmet edecek daha az aktif bir kucaklama arkadaşına ihtiyacınız varsa, o zaman Dachshund yeni mülk cep roketiniz olabilir. Her iki durumda da, her iki cins de doğru aile ile uzun yıllar mükemmel aile arkadaşları olabilir.

Yorumlar