Köpekler Nohut Yiyebilir mi? Nohut Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler Nohut Yiyebilir mi? Nohut Köpekler İçin Zehirli midir?

Nohutları (aka 'garbanzo fasulyesi') kurutulmuş, konserve, ezilmiş veya un haline getirilmiş olarak bulabilirsiniz. Onlar ayrıca gıdalar için bir baz olarak kullanılır humus ve falafel gibi. İnsanlar yemeği sevdiğinde, sevdiğimiz şeylerden bazılarını köpek arkadaşlarımıza sunma eğiliminde olmamız çok uzun sürmez.

Morkie

Peki köpeğinize birkaç nohut ikram ettiğinizde ne olur? Nohut köpekler için güvenli midir? Ve köpekler falafel veya humus yiyebilir mi? Köpek tüketimi için güvenli olsalar da, yeni gıda maddelerinden emin olmak her zaman önemlidir. ölçülü olarak Fido'ya beslenir . Aşırı olan her şey sorunlara neden olabilir.Birçok fasulye köpekler için güvenlidir , Nohut da bunlardan biri köpeğinizin diyetinin küçük bir parçası olarak . Hatta bazı köpek mamaları onları lifli bir bileşen olarak içerir. Okumaya devam edin ve güvenli bir miktar olarak kabul edilen miktarı ve yerel veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğini öğrenin.

İçindekiler

Nohut Köpekler İçin Güvenli mi?

Bir Kase içinde Garbanzo Fasulye

Düzgün bir şekilde hazırlandığında nohut, yavrularınız için lezzetli ve besleyici bir muamele olabilir.Nohut doğru hazırlanırsa köpek tüketimi için güvenli olabilir. Köpeğinize etek beslemenin en güvenli yolu pişmiş, sade ve baharatsız veya ek bileşenler. Ayrıca obezite ve besin dengesizliğini önlemek için ölçülü olarak beslenmeleri gerekir. Nohut unu içeren köpek mamaları da güvenlidir, ancak yavrularınıza çok fazla ödül vermeyin!

Kaba bir kılavuz olarak, kalori ödeneklerinin en fazla %10'unu dengesiz bir kaynaktan, yani onun günlük konserveleri veya mama taneleri dışında herhangi bir şeyle beslemelisiniz. Bu %10 tedavi ödeneği yine de tüm ikramlara yayılmalıdır.

Bazen ticari evcil hayvan mamalarında alternatif bir protein kaynağı olarak kullanılırlar, bu nedenle köpeğinizi beslemek için güvenli bu şekilde hazırlanırsa. Nispeten küçük miktarlarda eklenirler ve bir köpeğin diyetindeki tek protein kaynağı olarak tasarlanmamıştır. Yine de bazı köpekler onlara karşı hassastır, bu nedenle hassas mideleri olan yavrular için buna bağlı kalmak en iyisidir. mercimek veya baklagillerden kaçınan köpek maması tamamen.Etsiz evcil hayvan mamalarına yönelik artan bir eğilim var, ancak et proteinini asla çıkarmayın önce veterinerinize danışmadan köpeğinizin diyetinden.

Besleyiciler mi?

Bir Masada Garbanzo Fasulye Kase

Nohut lif, protein, potasyum, magnezyum ve folat bakımından zengindir.

Evet! Nohut yüksek lif, protein, vitaminler ve mineraller . Bunlar büyüme, kasların onarımı, göz sağlığı, deri ve tüy sağlığı, kilo yönetimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Ayrıca yağları düşüktür, bu nedenle besleyici, düşük kalorili bir atıştırmalık yaparlar.Nohut, yüksek miktarda demir, fosfor, manganez ve folat ile kanserle savaşan saponinler içerir. İnsanlarda, düşündükleri abur cubur tüketimini azaltmak ve insanların iştahlarını kontrol ederek kilo vermelerine yardımcı olur.

Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kanserli insanlar için özellikle faydalı olabilirler. Bu hastalıklardan muzdarip köpeklerin dikkatli bir şekilde planlanmış diyetlere ihtiyacı vardır ve bunların eklenmesi uygun olmayabilir.

Listelenen koşullardan herhangi birine sahipse veya hastalık belirtileri gösteriyorsa, ev yapımı yemekler hazırlamaya kalkışmayın. köpeğinizin durumunu daha da kötüleştirin . Köpeğinizin diyetine nohut eklemenin yardımcı olup olmayacağını size söyleyebilecek olan tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Nohut Köpekler İçin Neden Kötüdür?

İşaretçi Köpek Dudaklarını Yalıyor

Soğan veya sarımsak gibi diğer malzemelerle işlenmiş nohutlar asla köpeklere verilmemelidir.Fido'nun diyetine nohut eklemek cazip gelebilir. Harika bir beslenme kaynağı olsalar da, köpeğinize fayda sağlamak için ne kadar gerekli olduğunu henüz bilmiyoruz. Ayrıca şunlardan da haberdar olmanız gerekir: potansiyel risk ve onlardan nasıl kaçınılır.

Bu, yalnızca belirli hazırlıklardan kaçınmayı değil, aynı zamanda yavrularınızı beslemekle ilgili olası sağlık sorunlarını da göz önünde bulundurmayı içerir.

Hangi Hazırlıklardan Kaçınmalıyım?

Bazı nohut müstahzarları köpekler için kötüdür. Aşağıdaki hazırlıklardan herhangi birinden kaçınmalısınız:

 • Konserve
 • Kurutulmuş
 • falafel
 • Humus

Konserve Nohut

Teneke kutularda saklanan nohutlar genellikle suya zarar verebilecek tuz ve diğer koruyucu maddelere sahiptir. yFido'nun diyetinde çok fazla tuz neden olabilir aşırı susuzluk ve daha ciddi problemler kusma, ishal ve kas titremeleri gibi.Kurutulmuş nohut

Kuru nohutlar çok serttir ve yumuşatmak için pişirilmeli veya pişmeden önce ıslatılmalıdır. Küçük boyutları onları kolaylaştırır boğulma tehlikesi ve köpeğinize verilirse, kuru nohut boğazda tahrişe neden olabilir, sindirimi zor olabilir ve çok miktarda yerse bağırsak sorunlarına neden olabilir.

falafel

Falafel genellikle ıslatılmış çiğ nohut veya nohut unu ile yapılır. Bunların hiçbiri zarar vermese de, diğerleri soğan gibi malzemeler veya Sarımsak falafele eklendi köpekler için kötü . Bunlar ölümcül anemiye neden olabilir. Bazı anemi belirtileri zayıflık, depresyon veya hızlı nefes almadır.

Falafel genellikle derin yağda kızartılır, bu nedenle en iyi yiyecek seçimi değildir. Yağdaki yağ, bağırsak sorunlarına ve pankreatit adı verilen ağrılı bir duruma neden olabilir.Humus

Falafel gibi humusta kullanılan nohutlar da diğer malzemelerle karıştırılmış , zarar verebilecek sarımsak ve limon suyu gibi. Sarımsak, köpeğinizin tehlikeli derecede anemik olmasına neden olabilir. Limon suyu asidiktir ve bağırsaklarını tahriş edebilir. Bu nedenle, yavrularınıza humus vermekten kaçının. Fido bu müstahzarlardan herhangi birini yemişse ve hasta görünüyorsa, tavsiye için veterinerinizle konuşmak en iyisidir.

Nohut Sağlık Riskleri

kahverengi ve beyaz köpek yalvarıyor

Ne kadar yalvarırsa yalvarsın, köpeğinize özel sağlık sorunları varsa asla nohut yedirilmemelidir.

destekleyici yetiştiriciler

Yavrularınıza çok fazla nohut yedirmek sağlık sorunlarına neden olabilir ve mevcut bazı koşulları daha da kötüleştirebilir. Köpek arkadaşınıza nohut veya başka bir yiyecek vermeden önce daima veterinerinizle görüşün. her zaman en iyisidir önce herhangi bir diyet değişikliğini tartışın durumlarını daha da kötüleştirmeyeceğinden emin olmak için. Nohut bu koşullar için önerilmez:

Gaz veya Bağırsak Problemleri

Herhangi bir diyet değişikliği, kusma veya ishal gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Ancak onları çok fazla beslemek, rahatsız edici şişkinliğe veya aşırı gaza neden olabilir. yüksek lif içeriği .Yavru köpeğinizin altta yatan ishal veya kabızlık gibi bir bağırsak sorunu varsa lif faydalı olabilir, ancak çok fazla lif durumlarını daha da kötüleştirebilir . Diyetlerinde kaç tanesinin doğru miktarda lif sağlayacağını bilmek zor.

Köpeğinizin diyetini değiştirmeden önce veterinerinizle konuşun. Aşırı gaz veya bağırsak sorunlarının başka nedenleri olabilir ve nohut eklemek durumu daha da kötüleştirebilir!

Şeker hastalığı

Diyabet karmaşık ve ciddi bir hastalıktır ve diyabetli köpeklerin son derece dikkatli beslenmesi gerekir. Enerjiyi yavaşça serbest bırakırlar ve enerjilerini korumaya yardımcı olabilirler. kan şekeri seviyeleri stabil . Ancak diyetlerini değiştirmek veya takviye etmek, bazı durumlarda diyabet üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Diyabetin yaygın yan etkileri aşırı açlık ve kilo değişimidir (kilo alımı veya kilo kaybı). Fido yapabilirler tok hissetmek ve aşırı açlıklarını kontrol etmek , ancak diyabetik köpeğiniz zayıfsa, düşük yağları bir sorun olabilir.

Köpeğinizin şeker hastalığı varsa veya şeker hastası olabileceğini düşünüyorsanız, diyetleri hakkında veterinerinizle konuşun. Kabul edilebilir bir besin kaynağı olup ekleyemeyeceğinizi size söyleyeceklerdir. Ancak besleme bir formüle edilmiş diyabetik köpek diyeti en güvenlisidir , çünkü bu hassas beslenmeye izin verir. Veterineriniz, yavrularınızın ihtiyaçlarına göre hazırlanmış yiyecekleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Kalp hastalığı

Nohut, özellikle kalp hastalığı varsa, kalplerini desteklemek için hayati önem taşıyan potasyum gibi mineraller içerir. Ancak yanlış miktarlarda verilirse kalp problemlerini daha da kötüleştirebilirler.

Nohuttaki diğer besinlerde olduğu gibi, örneğin liflerde, onlara doğru miktarda mineral vermek için kaç tane nohut köpeğinin gerektiğini bilmiyoruz. Köpeğinize bir kalp sorunu teşhisi konulduysa, veterinerinizle konuşun diyetleri hakkında.

2018'de FDA başladı olası bir bağlantıyı araştırmak DCM (dilate kardiyomiyopati) adı verilen bir kalp rahatsızlığı ile tahılsız diyetlerle (nohut içerenler dahil) beslenen köpekler arasında. 2020 yılı sonuna kadar, doğrudan bağlantı yapılmadı , ancak soruşturmalar devam ediyor.

Köpeğiniz kardiyomiyopatiye yatkın bir cinsse, ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olana kadar çok miktarda mercimek, bezelye ve nohut içeren diyetlerden uzak durmaya değer olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler humus yiyebilir mi?

  Hayır, humus genellikle sarımsak ve limon suyuyla karıştırılır ve ikisi de zarar verir. Sarımsak şiddetli kansızlığa neden olabilir ve limon suyunun asiditesi kusmaya veya ishale neden olabilir. Humus tüketildiyse, iyi görünseler bile veterinerinize başvurun.

 • Konserve nohut köpekler için uygun mu?

  Konserve nohutlara genellikle tuz ve zarar verebilecek diğer koruyucular eklenir. Diğer bileşenler veya tatlandırıcılar, kaçınılması gereken bir baharat olarak eklenebilir.

 • Nohut köpeklerde gaz yapar mı?

  Nohuttaki bazı lifler kolayca sindirilmez. Bir yan etki olarak, bakteriler gaz üretir, bu nedenle ne kadar çok nohut yenirse, o kadar fazla gaz üretilir. Gaz ağrısı belirtileri fark ederseniz, gaz diyetle ilgili olmayan başka hastalıkların bir belirtisi olabileceğinden veterinerinize başvurun.

 • Köpeğime falafel besleyebilir miyim?

  Yavrularınıza falafel vermekten kaçının. Falafel'e sıklıkla eklenen soğan ve sarımsak, şiddetli kansızlığa neden olabilir. Ek baharatlar kusmaya veya ishale neden olabilir. Derin yağda kızartılmış yiyecekler evcil hayvanınızın karnını rahatsız edebilir. Köpeğiniz falafel yemişse, tavsiye için veterinerinize başvurun.

Son düşünceler

Köpeğinize nohut yedirebilirsiniz, yani güvenli, ölçülü ve veterinerinizin onayı ile yapıldığı sürece . Ek malzemeleri veya baharatları olmadığından ve iyi pişmiş olduklarından emin olun. Yavru köpeğinizin bağırsak hastalığı, şeker hastalığı veya kalp hastalığı varsa, yeni bir mama vermeden önce veterinerinize danışın.

Onları sağlıklı tutmanın en iyi yolu, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm beslenmeyi sağlaması gereken eksiksiz ve dengeli bir diyete sahip olduklarından emin olmaktır.

Yorumlar