Köpekler Soğan Yiyebilir mi? Soğanlar Köpekler İçin Zehirli mi, Kötü mü?

Köpekler Soğan Yiyebilir mi? Soğanlar Köpekler İçin Zehirli mi, Kötü mü?

Birçoğumuz soğanı akşam yemeğimize lezzetli ve lezzetli bir katkı olarak görüyoruz. Ama köpek arkadaşlarımızla paylaşmak güvenli mi? Ne yazık ki, soğan mükemmel olsa da insan tüketimi için güvenli , onlar köpekler için çok zehirli . Köpek arkadaşlarımıza asla soğan yedirilmemelidir.

Soğan toksisitesi, vücuda çeşitli şekillerde zarar verme potansiyeline sahip olduğu için köpekler için kötü bir durumdur. Soğanlar köpeğinizin bağırsakları için oldukça tahriş edicidir ve soğanları yemek genellikle aşırı salya akmasına, kusmaya, mide ağrısına ve ishale neden olur. Daha da kötüsü, bu istenmeyen etkiler, söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmıdır. soğan ne kadar tehlikeli olabilir !shih tzu koşum takımı

Yavrunuz yakın zamanda soğan tükettiyse, yapmanız gereken ilk şey veterinerinizle iletişime geçin , hemen. Soğanlar ve köpekler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Soğan Köpekler İçin Neden Zehirlidir?

Masada Soğan Grubu

Soğanlar, köpek arkadaşlarımıza zararlı toksik bir kimyasal içerir.Soğan da içerir N-propil disülfür denilen kimyasal. Kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olarak yıkımlarına neden olur (hemolitik anemi olarak bilinen bir süreç). Bu kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi, vücutta dolaşan yeterli hücre olmadığı anlamına gelir - buna anemi diyoruz.

Yeterli kan hücresi olmadan, vücutta yeterince oksijen dolaşmaz ve organ hasarına neden olur. Anemiyi tespit etmek zordur ve ölümcül olabilir, bu yüzden soğanlar köpekler için özellikle tehlikelidir.

Semptomlar ve Zamanlama Nelerdir?

Köpeğiniz soğanı yedikten 30 dakika sonra iştahsızlık, salya akması, kusma ve ishal gibi mide rahatsızlığı ile ilgili belirtiler görülebilir. Ne yazık ki, hemolitik aneminin daha ölümcül etkilerinin tam olarak ortaya çıkması günler alabilir ve şunları içerir: • Letarji
 • Egzersiz intoleransı
 • soluk diş etleri
 • zayıflık
 • Normalden daha hızlı nefes almak
 • Artan kalp atış hızı
 • Kırmızı/kahverengi renkli idrar
 • çöküş

Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, derhal veterinere başvurun.

Soğan Bir Köpeğe Ne Kadar Zarar Verir?

Toksik Edibles Yakınındaki Köpek

Soğan toksisite seviyeleri büyük ölçüde köpeğinizin ağırlığına bağlı olacaktır.

Az miktarda yemek bile toksisite belirtilerine veya köpeklerde soğan zehirlenmesi . Kadar küçük Vücut ağırlığının kilogramı başına 15-30 gram köpek kırmızı kan hücrelerinde değişikliklere neden olduğu bildirilmiştir. Çalışmalar, köpekler kendi vücut ağırlıklarının %0,5'inden fazlasını soğanda yediklerinde toksik etkilerin görüldüğünü göstermiştir. Bu nedenle daha küçük köpekler soğan toksisitesine karşı çok daha hassastır. Bunun nedeni, toksik bir doz almak için sadece az miktarda soğan yemeleri gerektiğidir.Örneğin, 45 lb (20 kg) bir Border Collie'nin potansiyel olarak toksik bir doz (yaklaşık bir küçük-orta boy soğan) alabilmesi için 3.5 oz (100 gram) soğan yemesi gerekir. Sonuçlar, bir soğan tarafından zehirlenmek için yalnızca 25 gramdan daha az yemesi gereken 12 libre (5 kg) bir Malta Terrier için çok daha tehlikelidir. Ne yazık ki, soğan yemenin toksik etkilerinin kümülatif olduğu düşünülmektedir. Köpeğiniz birkaç gün içinde az miktarda soğan yerse, hala soğan toksisitesi geliştirme riski altındadır.

Bazı köpeklerin, belirlenen toksik dozlardan daha fazla veya daha az soğan yedikten sonra etkileneceğini hatırlamak önemlidir. Bu, yaşlarına, sağlık durumlarına, ırklarına ve bireysel varyasyonlarına bağlıdır. Soğan toksisitesine daha duyarlı olduğu bildirilen ırklar, Japon ırkları Japon Çenesi gibi. Ayrıca duyarlı olanlar Akita ve Shiba Inu .

amerikan yolculuğu köpek maması vs mavi bufalo

Pişmiş Soğan Köpekler İçin Güvenli mi?

Karamelize Pişmiş Soğan

Allium ailesindeki pişmiş soğan ve diğer bitkiler köpekler için güvenli değildir.

soğan bir bölümüalliumbitki ailesi . Tüm çeşitler (kırmızı, kahverengi, sarı, yeşil ve taze soğan dahil) köpekler ve kediler için zehirlidir. bu alliumaile ayrıca pırasa içerir , sarımsak, frenk soğanı ve arpacık. Bunların her biri köpeğiniz tarafından yenmesi kadar tehlikeli . Bitkinin tüm kısımlarının (yapraklar ve meyve suları dahil) zehirli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bahçenizde soğan yetiştirirseniz bunu hatırlamanız önemlidir.Soğan yiyen bir köpeği düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak yemek yerken yere düşen çiğ soğan ve ısırık alan meraklı bir köpek yavrusu gelebilir. Bununla birlikte, soğanlar pişirildiğinde de aynı derecede tehlikelidir.

Soğanlar evde yemek pişirmede, hazır yemeklerde ve paket yiyeceklerde (soğan halkalarını düşünün, Pizza , ve Çin yemeği). Soğan da çok genellikle tatlandırıcı olarak kullanılır soğan tozu şeklinde (hazır çorbaları ve erişteleri, hatta doldurma ve sosları düşünün).

Sahiplerin, riskleri fark etmeden soğan içeren yiyecekleri beslediği bilinmektedir. Tüylü arkadaşınız da yemek hazırlarken soğan çalabilir. Bu, yiyecekler masanın üzerinde veya çöp kutusundan gözetimsiz bırakıldığında meydana gelebilir. Çöp kutusundan atıldığında, şu olasılık da vardır: diğer yüksek riskli gıdalar ( üzüm gibi , pişmiş kemikler , yağlı gıdalar, ve çikolata ) veya plastik veya alüminyum folyo gibi yenmeyen maddeler işlem sırasında tüketilecektir.

Köpeğim Soğan Yiyor Ne Yapmalıyım?

Soğan ve Frenk Soğanı Koklayan Köpek

Köpeğiniz soğan veya frenk soğanı yerse, hemen atmanız gereken adımlar vardır.Köpeğinizin soğan tüketmesi gibi talihsiz bir durumda, hemen atmanız gereken bazı adımlar vardır. Hemen veterinerinizle iletişime geçmenizi zaten tavsiye etmiştik, ancak beklerken bu adımları atabilirsiniz.

Belirtileri İzleyin

Normal mi davranıyorlar? Normalden daha hızlı mı nefes alıyorlar? Kusma veya ishal oldu mu? Köpeğinizin diş etleri solgunsa, çökmüşse veya nefes almakta zorlanıyorsa, hemen en yakın acil veterinerinize gitmeniz gerekir. Köpeğiniz zekiyse, uyanıksa ve normal şekilde nefes alıyorsa 2. adıma geçin.

Daha fazla erişimi engelle

Diğer evcil hayvanların katılmadığından ve köpeğinizin daha fazlası için geri dönmediğinden emin olmak için herhangi bir soğanı (veya soğan içeren yiyecekleri) yerden temizleyin. Bu, özellikle lezzetli bir yemeğin parçası olan soğan kokusu köpekler için son derece cezbedici olduğu için çöp tenekesini de içerir.Veterinerinizi Arayın

Soğanın köpeklerimiz için toksik etkilerinin ne kadar şiddetli olabileceği göz önüne alındığında, mümkün olan en kısa sürede veteriner tavsiyesi almak en iyisidir. Küçük cins köpeklerin ve köpek yavrularının toksisite belirtileri göstermek için çok az miktarda soğan yemeleri gerektiğini unutmayın. Veterinerinize ilgili tüm bilgileri verdiğinizden emin olun:

 • Köpeğinizin yaşı, cinsi, sağlık durumu (bilinen herhangi bir hastalık) ve boyutu.
 • Muhtemelen yenen soğan miktarı.
 • Yenmiş olabilecek diğer yiyecekler.
 • Köpeğinizin soğanı ne zaman yediği (veya mümkün olan en iyi tahmin).
 • Herhangi bir hastalık belirtisi veya olağandışı davranış.

Veterineriniz köpeğinizin zehirli miktarda soğan yediğinden endişe ederse, kliniğe gelmenizi tavsiye edeceklerdir. Kliniğiniz yakındaysa, beklemek yerine doğrudan veterinere gitmeye değer olabilir.

Ne Kadar Tüketildiğini Hesaplayın

Yere çiğ bir soğan düşürdüyseniz ve köpeğinizin onu yemesini izlediyseniz, bu oldukça basittir. Daha sıklıkla soğan pişirilir veya bir yemeğe eklenir. Tabağa ne kadar soğan girdiğini ve köpeğinizin ne kadarını yiyebileceğini hatırlamaya çalışın. Soğan, soğan tozu veya sarımsak gibi ilgili gıdalar için etiketleri kontrol edin. Köpeğinizin zehirli miktarda soğan yeme ihtimali olduğunu düşünüyorsanız (yukarıya bakın) veya emin değilseniz, veterinerinizi aramanız gerekir.

Yakından İzleyin

Köpeğiniz veterinerden eve döndüğünde, tüm tahliye talimatlarını dikkatlice izleyin. Soğan toksisitesi ile ilgili herhangi bir belirti için köpeğinize yakından bakmak isteyeceksiniz (yukarıya bakın). Bu, veterineriniz, köpeğinizin zehirli olmak için yeterince soğan yemediğini düşünüyorsa ve size 'bekle ve gör' yaklaşımını tavsiye ettiyse de geçerlidir.Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpek soğan tükettiğinde yaygın olarak sorulan diğer bazı sorular. Bunun her şey dahil olmadığını belirtmekte fayda var ve hala sorularınız varsa veterinerinizle iletişime geçin.

Soğan toksisitesinin tedavisi nedir?

Veterineriniz kapsamlı bir klinik öykü alacak ve köpeğinizin fiziksel muayenesini yapacaktır. Köpeğiniz yakın zamanda soğan yemişse ve bunun dışında durumu iyiyse, veteriner hemolitik anemi gibi toksik etkilerin gelişmesini önlemek için onları kusturabilir.

Ancak, lütfen bunu evde denemeyin. Köpek kusması risksiz bir işlem değildir ve yalnızca bir veteriner hekim tarafından denenmelidir. Bunu mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yapması için köpeğinize bir enjeksiyon yapacaklardır. Köpeklerde kusmaya neden olan ev ilaçları internetin her yerinde. Birçoğu güvensizdir ve veterinerinizin ameliyatta köpeğinize verebileceği yardımı kısıtlayabilir. Aktif kömür de uygulanabilir. Bu, emilmeden bağırsaktan geçebilmesi için kusma ile atılmayan herhangi bir toksinin bağlanmasına yardımcı olabilir.

isveç kurt köpeği

Soğan toksisitesini nasıl önleyebilir ve köpeğimi güvende tutabilirim?

Köpeğinizin soğanlara hiçbir şekilde erişemediğinden emin olmak, köpeğinizi güvende tutmanın ve soğan toksisitesini önlemenin en güvenli yoludur. Soğan veya herhangi birini yetiştirirsenizalliumbahçenizde aile, bu bölümün çitle çevrili olduğundan emin olun. Mutfakta, sehpalar (ve daha uzun ırklar için mutfak tezgahı!) gibi köpeğinizin ulaşabileceği yerlerde yiyecek bırakmaktan kaçının.

Yemek hazırlarken köpeğinizi mutfaktan uzak tutun. Yiyeceklerin düşmesi durumunda ve çöp kutunuz evcil hayvanlar için güvenlidir , veya ulaşılamıyor. Mümkünse, artıkları veya 'insan mamasını' beslemekten kaçınmak en iyisidir ve eğer yaparsanız, köpeğinize vermeden önce içindekileri soğan veya soğan tozu için kontrol edin.

Son düşünceler

Bahsettiğimiz gibi, eğer köpeğin soğan yedi , ilk adımınız veterinerinizi aramak olmalıdır. Net olup olmadığınızı anladıktan sonra, yavrularınızın iyileşmekte olduğundan emin olmak için veterinerinizin tavsiyelerine uymak isteyeceksiniz. Her zaman olduğu gibi, ilk etapta soğan yemeyi önlemek için uygun önlemleri almak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Biraz şansla, yavru bir soğanı soymaya karar verirse iyi olacak.

Yorumlar