Newfoundland ve Great Pyrenees: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Newfoundland ve Great Pyrenees: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Newfoundland vs. Büyük Pireneler bir sonraki köpek arkadaşın için mi? Bunlar, büyük kişilikleri ve hatta daha büyük kalpleri olan iki köpek ırkıdır. Eğitilmesi kolay ve ailede keyifle vakit geçireceğiniz dev bir cins köpek istiyorsanız, bu köpeklerin ikisi de ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak, başka nedenlerle hangi cinsi seçeceğinizden emin değilseniz, biraz araştırma yapmanın zamanı geldi.

Bir köpek ırkı meraklısı değilseniz, her iki cins hakkında da ya da bakım, sağlık ve hatta fiyat gibi belirli kategorilerde nasıl farklılık gösterdiklerini bilmiyor olabilirsiniz. Neyse ki sizin için tüm ayak işlerini yaptık ve karşılaştırdık her önemli yönü her köpek ırkından.Orada bir sürü bu köpekler arasındaki benzerlikler ; ikisi de son derece arkadaş canlısı ve itaatkardır. Hatta bazıları akraba olduklarına bile inanıyor! Bununla birlikte, sağlık sorunları ve egzersiz ihtiyaçları gibi temel alanlarda da farklılık gösterirler. Seçtiğiniz köpek ailenize en uygun köpek olmalıdır, bu nedenle kararınızı vermeden önce tüm gerçekleri gözden geçirdiğinizden emin olun.

Irk Karşılaştırması

Newfoundland

 • Yükseklik 25-29 inç
 • Ağırlık 120-180 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sakin, Bağımsız
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 8-10 Yıl
 • köpek fiyatları 2.000 $ ve Üzeri

Büyük Pireneler • Yükseklik 25-32 İnç
 • Ağırlık 85-160 Pound
 • Mizaç Koruyucu, Stoacı, Görkemli
 • Enerji rahat
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-12 Yaş
 • köpek fiyatları 1500$ ve Üzeri

İçindekiler

Irk Tarihi

sen olduğunda iki farklı köpek ırkını karşılaştırmak , tarihlerini öğrenmek, kişiliklerini anlamanın ilk adımıdır. Köpekler zaman içinde birçok farklı nedenden dolayı yetiştirilmiştir. Bu iki dev cins söz konusu olduğunda, her iki köpek de büyüklükleri ve tüy uzunlukları ile bazı ortak özellikleri paylaşırlar, ancak çok farklı içgüdüleri vardır. Gelin ve her bir cins ve ne için yetiştirildikleri hakkında daha fazla bilgi edelim.

Newfoundland

siyah çaylak açık havada

Newfie, Kanada'da doğdu ve cins tarihi biraz gizemli.Yetiştiriciler aslen Kanada'da yetiştirilen Newfoundlands . Newfoundland eyaletinden geliyorlar (büyük sürpriz). Nerede olduğuna dair birkaç farklı teori var. Newfoundlands kökenli . Bazıları, yetiştiricilerin onları soyu tükenmiş kara kurtla melezlediğini söylüyor. Diğerleri, 9. yüzyıldaki Viking seferlerine (belki Leif Erickson'la birlikte bile!) Ek bir köken hikayesi, bazı benzerliklerini açıklayabilecek Büyük Pireneler ile olası melezlemeyi içerir.

George Cartwright, Newfoundland'ın adını 1775'te verdi. neredeyse soyu tükendi bir noktada. Kanada Hükümeti 1780'lerde tek köpeği olan tüm ailelere vergi koydu; birçok aile vergiden kaçınmak için evcil hayvanlarını bırakıyor. Ancak 1800'lerde Edward Landseer sayesinde hayatta kaldılar ve son derece popüler oldular. Ünlü bir ressamdı ve resimlerine köpekleri dahil etmeyi severdi.

Bugün, Newfoundland sahipleri onları sevgiyle “Newfies” olarak adlandırıyor.avustralya çoban laboratuvarı karışımı

Büyük Pireneler

Çim döşeme beyaz tüylü köpek

Büyük Pireneler, Avrupa'nın Pirene Dağları'ndan kaynaklanır.

Pirene Dağları sınırı oluşturur Fransa ile İspanya arasında . bu Büyük Pireneler başlangıçta yetiştirildi bu bölgede koyunları kurtlardan ve diğer yırtıcılardan korumak için. Bu köpeklerin atalarının bu bölgeye geldiği söyleniyor. 3000 kadar erken .

Cinsin tarihi, başlangıçta köylülerin köpekleri olarak kabul edildikleri için bir zenginlik hikayesidir. Ancak daha sonra Fransız soyluları tarafından evlat edinildiler ve Fransa'nın “Kraliyet Köpeği” ilan edildiler.

Yeterince ilginçtir ki, cins Kuzey Amerika'ya geldi , ulaştığı ilk bölge Kanada, Newfoundland oldu. Orada, cinsin Landseer çeşidini yaratmak için Newfies ile melezlendiler.Görünüm

Siyah Beyaz Köpekler Açık Havada Suda

Her iki köpek ırkı da büyük tüylü paltolarla benzer görünümlere sahiptir.

Her iki köpek ırkı da birbirine çok benzer kafa yapısına sahiptir. Üstleri geniş, ağızları büyük. Kürkleri de benzer uzunluktadır: a daha kalın ceket (özellikle kışın) yanlardan dışarı doğru çıkıntı yapan. Bacakları gür, kuyrukları uzun ve kabarıktır.

Her iki cins de soğuk iklimler için çok uygun katlarının uzunluğu ve yoğunluğu nedeniyle. Bununla birlikte, köpeklerin farklılık gösterdiği bazı temel özellikler de vardır.

Newfies tamamen siyah veya tamamen kahverengi olabilir. Ayrıca beyaz lekeleri olabilir veya siyah veya kahverengi benekli beyaz olabilirler. Onların üst dudakları daha uzun Pirenelerden daha fazla ve bu nedenle daha çok salyaları akıyor. Ayrıca Pirenelerden daha uzun kulakları vardır.Cins neredeyse her zaman tamamen beyaz ama bazen biraz kahverengi olacak vücudundaki lekeler . Daha kısa üst dudakları vardır ve göğüslerinde her zaman iki ön bacaklarının arasından akan bir eşarp gibi çıkan belirgin bir kürk arması vardır.

Mizaç

Ormanda İki Güzel Kabarık Köpek

Her iki köpek ırkı da görünüş olarak benzerlik gösterse de mizaçları oldukça farklıdır.

Hem Pireneler hem de Newfies daha yavaş çeşitlilik büyük köpeklere gelince. Uzun bir yürüyüşten sonra saatlerce kanepede mutlu bir şekilde uzanacaklar veya evde dolaşacaklar. Konukların üzerinden atlamaları, daireler çizmeleri ve mobilyaları kırmaları konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.Yetiştiriciler koyunları korumak için Pireneleri yetiştirdiler, bu yüzden onlar enerjilerini korumayı öğrendi savaşmaları veya aktif olmaları gerekene kadar sakin kalarak. Bu içgüdüsel doğa aynı zamanda sahiplerine karşı çok koruyucu oldukları ve davetsiz misafirlere karşı düşmanca davranabilecekleri anlamına gelir.

Bu düşmanlık şu anlama gelir: ölümsüz sadakat onları besleyen ele. Bir Pyrenees yavrusunu evlat edindiğinizde, bir koruma ve en iyi arkadaşı evlat edinmiş olursunuz. Ancak bu içgüdüsel çağrılar aynı zamanda itaat eğitimine pek açık olmayacakları anlamına da gelir; çoğunlukla istedikleri gibi davranırlar.

Yenilikler eğitmek daha kolay . Orijinal sorumluluklarından biri insanları tehlikeden kurtarmaktı, bu nedenle çok uyumlu olmaları ve insanları kurtarma becerilerini öğrenmeyi kabul etmeleri gerekiyordu. Biraz daha enerjikler ve Pireneler kadar tembel olmayacaklar.

Egzersiz yapmak

Koşan İki Dev Kabarık Köpek

Her iki cins de orta derecede aktiftir ve en az 30-45 dakikalık günlük egzersize ihtiyaç duyacaktır.Daha önce belirtildiği gibi, Pireneler Newfies'ten daha az egzersiz gerektirecektir. Ancak bu, aktif olmamaları gerektiği anlamına gelmez. Pireneler kendi topraklarında devriye gezmek için kullanılır düzenli olarak ve istedikleri gibi dolaşabilecekleri yeterli alan bırakılmalıdır.

Evde çok fazla alanınız yoksa, onları bir süre bahçeye çıkarmanız veya gün boyunca birkaç kısa yürüyüşe çıkarmanız iyi olur. Ayrıca araba çekmek gibi daha karmaşık egzersizleri severler.

Yeni başlayanlar orta derecede egzersiz gerektirir. Onlarla herhangi bir koşuya çıkmanız gerekmeyecek, ancak günde iki kez düzenli yürüyüşler yapmak çok önemlidir. Günde yaklaşık otuz dakika yürüyüş Newfie'nizi sağlıklı tutun . Ayrıca yüzmeyi de severler, bu nedenle evinizin yakınında bir göl veya başka bir şey varsa, bu onları formda tutmanın harika bir yoludur.

Köpeğinizi düzenli olarak egzersiz yapmak, obeziteyi önlemeye yardımcı olacak ve aynı zamanda onları daha sakin hale getirecektir. İyi egzersiz yapan köpeklerin aşırı ve itaatsiz olma olasılığı daha düşüktür. etrafında harcamak için bekliyoruz Her gün 30 ila 45 dakika bu dev cins yavruların ikisini de çalıştırıyor.

Eğitim

Eğitim Sırasında İki Büyük Kabarık Köpek Irkı

Her iki cins de inatçıdır, ancak Newfie'yi eğitmek biraz daha kolay olabilir.

Pireneler çok bağımsız köpeklerdir. Koyun sürülerini güvende tutmak için içlerinde beslenmiş bir dizi içgüdüleri vardır ve bu içgüdüler ilk başta dinleyecekleri tek şey . Onlara oturmayı veya durmayı öğretmeye çalışırsanız, çok fazla ilgisiz ve yavaş tepki verirler.

Ancak, bu sadece erken eğitimi daha kritik hale getirir. Pyrenees yavru köpeğinizi eğitim kurslarına götürün veya iyi huylu bir köpek elde etmek için onlarla gerekli saatleri geçirin.

Newfies, eğitiminize çok daha hızlı yanıt verecektir. Daha önce de belirtildiği gibi, Newfie sahipleri onları oldukça karmaşık görevler için eğitti. su kurtarma gibi . Öğrenmek onların doğasında var.

Bir Newfoundland'ın gelişimi için erken sosyalleşme ve insanlarla çok zaman harcamak çok önemlidir. Bu olmadan, olabilecekleri kadar sıcak veya sevgi dolu olmayacaklar. eğitiminizi vermek istiyorsanız sudaki acemi , dört aylıkken başlayabilirsiniz.

Büyük köpeklerin çoğunda erken ve sık eğitim, gelişimlerinin kritik bir parçası . Enerji seviyeleri yüksektir ve evinizi mahvedecek ve çok fazla hayal kırıklığına neden olacak alışkanlıklar geliştirebilirler. En iyi Pyrenees veya Newfie'yi elde etmek için yavru oldukları andan itibaren hemen eğitime başlayın.

Sağlık

Açık Havada Uzanan Sağlıklı Tüylü Köpekler

Çoğu dev cins köpeklerde olduğu gibi, her iki cinsin de ömrü 10 yıldan azdır.

Her iki cins de genetik koşullara yatkındır. Yetiştiriciler bu sorunlara çok dikkat ederler. Bir yetiştirici, köpeklerinden birinde genetik bir hastalık fark ederse, o köpeğin üremesine izin verilmez, bu nedenle durum devam etmiyor gen havuzunda. Köpeğinizi etik ve saygın bir yetiştiriciden satın alırsanız, ciddi genetik koşullar geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Boyutları nedeniyle, her iki cins de şişkinlik riski altındadır. Hastalığı varsa mideleri şişecek ve bu da şiddetli ağrıya ve hatta ölüme neden olacaktır. her zaman yapmalısın köpeğinizin sağlığını izleyin yaşlandıkça ve göz kulak olduklarında şişkinlik belirtileri .

3 aydan küçük yavrular için çiğneme

Her iki cinsin de kulakları aşağıya doğru inip kulak deliğini düz bir şekilde yapıştırmak yerine kapladığı düşük kulaklara sahiptir. Sevimli, ama aynı zamanda kolayca enfekte olabilir. Yılda bir veya iki kez köpeğinizi kulak enfeksiyonlarına karşı kontrol etmelisiniz. Kulağına dokunmaya çalıştığınızda sızlanırsa veya herhangi bir irin veya kalıntı görürseniz hemen veterinere götürün.

Her iki cins de diğer köpeklere kıyasla çok uzun yaşamaz. Ancak Pireneler, Newfoundland'dan biraz daha uzun yaşar. Ömrünün uzamasını beklemek 7 ila 10 yıl arasında herhangi bir yerde büyük ırklar için ortak olan her iki ırk için.

Beslenme

Dışarıda Çok Kabarık Aktif Köpekler

Boyutları nedeniyle, her iki köpek türü de köpek mamasından paylarına düşeni yiyebilir.

Her iki cinsi de doğal kaynaklardan kaliteli malzemelerle yeterince beslemelisiniz. Köpeğinizin sağlığına zarar vereceği ve ömrünü kısaltacağı için ucuz markalar satın almayın. Saygın markaları satın almak çok daha pahalı değil ve bu sayede köpeğiniz daha sağlıklı olacaktır. Büyük bir köpeği doğru şekilde beslemek aylık yaklaşık 60 $ maliyeti .

Beslenmelerine gelince, her iki köpek ırkı da hızla obez olabilir. Köpeğinizin diyetine dikkat etmeli ve yağları yüksek sağlıksız insan yiyecekleri beslememelisiniz.

Bu köpeklerin beslenmedeki en büyük farkı yedikleri miktardır. bu Büyük Pireneler yiyecek kendi boyutlarındaki köpekler için nispeten küçük bir miktardır ve yüksek proteinli bir diyetle beslenirler. Pirenelerinizin herhangi bir yerden yemek yemesini bekleyin Günde 3 ila 5 bardak kuru köpek maması .

Newfie'nizi hemen hemen her şeyi besleyebilirsiniz ve tüm kaseyi iki dakikadan daha kısa sürede yutacaktır. Yeniler daha büyük. Ve siz tahmin ettiniz, bu daha fazla yiyecek anlamına geliyor. Beklemek yemek için yetişkin bir Newfie herhangi bir yerden Günde 3 ila 7 bardak yemek , boyutlarına bağlı olarak.

tımar

Açık havada yapraklarda yatan büyük tüylü köpekler

Uzun tüyleri ve dökülme eğilimleri nedeniyle, her iki cins de düzenli bir tımar programına ihtiyaç duyar.

Pireneler çift katlıdır ve fazla fırçalama gerektirmez . Kürkleri doğal olarak karışmaya karşı dayanıklıdır ve bu nedenle çok kolay düğümlenmez. Tüy dökme mevsimi boyunca (ilkbaharın başlarında), astarlarını dökeceklerdir. Bunu ve günlük dökülmeyi uzak tutmak için, Pirenelerinizi haftada bir fırça veya uzun dişli tarakla fırçalamalısınız.

Newfies'i fırçalamalısın hemde sadece haftada bir . Newfie'nizi dışarıda veya gevşek saçlara sahip olmanızı umursamayacağınız bir yere oturun ve bir fırça ve tarakla paltosunun üzerinden nazikçe süzülün.

Acemilerin yılda iki kez (iklime bağlı olarak) gelen kendilerine ait bir tüy dökme mevsimi vardır. Bu süre zarfında, onları günlük olarak fırçalamanız gerekecek. Çürümüş veya kısırlaştırılmış yeni doğanlar düzenli olarak dökülecek ve daha sık fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır.

Köpeğinizi düzenli olarak fırçalamak onlara yardımcı olacaktır. rahatsız edici düğümlerden kaçının kürklerinde ve tüm bu ölü tüylerin evinizin her yerine yayılmasını önleyin. Köpeklerin ayrıca ilgili sağlık sorunlarını ve daha fazla rahatsızlığı önlemek için tırnaklarının kesilmesi ve dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir.

köpek fiyatları

Siyah Beyaz Tüylü Tüylü Köpek Yavrusu

Her iki köpek türünden de safkan bir köpek yavrusu için 1.500 dolardan fazla ödemeyi bekleyin.

Ortalama Pireneler Newfies'ten daha ucuzdur, ancak aynı zamanda daha yüksek bir tavana sahiptirler. Daha pahalı Pirene yavruları mal olabilir neredeyse 4500$ , ama genellikle 1500 dolardan başla saygın bir yetiştiriciden. Köpek için ödeyeceğiniz fiyat, yetiştiricinin itibarına ve genetik soy kalitesine bağlı olacaktır.

Newfoundlands olabilir yaklaşık 2.000 $ ve üstü maliyet , yetiştiriciye ve bölgenizdeki mevcut köpek sayısına bağlı olarak. Yetiştiriciler ayrıca büyüklük, kürk deseni, renk ve mizaç gibi şeyleri köpeklerinin fiyatına listeleyeceklerdir.

Doğru yetiştiriciyi seçmek için her zaman köpeğin geçmişini sormalı ve ulusal veya uluslararası bir kuruluşa kayıtlı bir yetiştirici temin etmelisiniz.

Son düşünceler

Newfoundland - Great Pyrenees karşılaşmasına gelince, birçok farklılıkları var özellikle diyetlerinde, enerji seviyelerinde ve egzersiz ihtiyaçlarında. Ne zaman büyük bir köpek satın aldığınızda, beklediğinizden daha fazla iş olabilir, ancak sonunda, tüm ailenin keyfini çıkarabileceği dev bir arkadaşınız olacak.

Hangi köpeğin sizin için doğru olduğunu seçmekte hâlâ sorun yaşıyorsanız, yukarıda listelenen karşılaştırmalara bir kez daha göz atın. Yaşam tarzınıza göre mükemmel köpeği seçmek isteyeceksiniz.

Korunması gereken büyük bir mülkünüz varsa, belki de Pireneler sizin için doğru köpektir. Arka bahçenizde büyük bir göl varsa ve bir köpeği çocuklarınızın cankurtaran olması için eğitmek istiyorsanız, bir Newfie ile yanlış gidemezsiniz. Hangisine karar verirsen ver, bir kuyruğunu sallayan sadık arkadaş kapıyı açtığınızda.

Yorumlar