Presa Canario vs. Cane Corso: Fark Nedir?

Presa Canario vs. Cane Corso: Fark Nedir?

Presa Canario ve Cane Corso, rüya gibi büyük yavrulardır. Ancak büyüklükleri, güçleri ve kökenleri nedeniyle kötü bir üne sahiptirler. İkisi de Molosser hattından geliyor ve özellikleri paylaş diğer zorba ırklara.

Yakın ailelerini seviyorlar ve sevgi ve sadakat gösterecekler. Cane Corso, efendisinin koruması olarak hareket edecek ve siz bunun uygun olduğunu belirtmedikçe, size yakın yabancılara izin vermeyecektir. Presa daha az yoğun, ancak yine de sizi koruyacak ve acil tehlikeye karşı uyaracaktır.Her ikisi de genellikle oldukça sağlıklıdır ve her ikisi de yoğun sosyalleşme ve itaat eğitimi gerektirir. Presa daha çok, eğitiminin kaymasına izin verirseniz, iğrenç hale gelebilir ve tüneni yönetmeye çalışacaktır.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Cane CorsoPresa Canario
Yükseklik 24-27 inç (M)
23-25 ​​inç (F)
24-26 inç (M)
22-24 inç (F)
Ağırlık 99-110 pound (M)
88-99 pound (F)
110-130 pound (M)
80-110 pound (F)
Mizaç Sevecen, Akıllı, Görkemli Kendine Güvenen, Sakin, Güçlü İrade
Enerji Düzenli egzersiz Düzenli egzersiz
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Haftalık Fırçalama
Ömür 9-12 yaş 9-11 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 1500+ ABD doları

Geçmiş Karşılaştırması

Farklı diğer mastiff çeşitleri , bu Akdeniz Mastiff'leri kardeş olarak kolaylıkla geçebilirdi ve güneşli Avrupa'nın farklı yerlerinde doğmuş olsalar da, yolculukları tuhaf bir şekilde yansıtılır.

Presa Canario

Presa Canario’nun yolculuğu, Kanarya Adaları o sığır gütmek için bir bekçi köpeği olarak kullanıldı ve vahşi köpekleri yok etmek bu sürüsünü tehdit etti. Presa Canario, köpek dövüşü ve Dobermann ve Alman Çoban gibi diğer koruyucu köpeklerin adaya getirilmesi nedeniyle 1940'larda neredeyse yok oldu. Bununla birlikte, cins meraklıları bir araya geldi ve 1970'lerde yoğun bir üreme programı başlattı. Sayı olarak iyileştiler, ancak hala büyük Kennel Kulüpleri tarafından tanınan statüye ulaşmak için çalışıyorlar.Cane Corso

Cane Corso’nun yolculuğu şurada başladı: İtalya, ve atalarının Roma kökenli olduğuna inanılıyor. Orijinal Cane Corso'lar savaşta düşman hatlarına saldırmak için kullanılmış, sırtlarına bağlanmış yanan yağ kovalarıyla silahlanmıştı; bugün bildiğimiz köpekten çok daha büyüktüler. Roma fetihleri ​​ve savaşları bittiğinde, iş rolleri arasında sürü koruyucusu, mülk koruyucusu, çiftçi, av köpeği ve sevgi dolu bir aile arkadaşı vardı.

Bu adam tüm esnafların ustası ve hepsinin ustası! Dünya Savaşları sırasında neredeyse nesli tükenmek üzereydi, ancak 1970'lerde bir İtalyan Doktor sayesinde yoğun bir üreme programı bu yavruları kurtardı. Bugün onlar popüler aile köpekleri ve şu anda 32. sıradand American Kennel Club tarafından Amerika'daki en popüler köpek. Cane Corso genellikle Güney Afrika çoban köpeği ile karıştırıldı , Boerboel ve Amerikan Pitbull Teriyeri .

Görünüm Karşılaştırması

Presa Canario ve Cane Corso, Mastiff tipi köpeklerden üretilmiştir ve bu nedenle bu adamlar oldukça görünüşte benzer .Presa Canario, Cane Corso'ya kıyasla ortalama olarak bir inç daha kısadır. Presa arasında duruyor 24 ve 26 inç Cane Corso ise birbirlerinden biraz daha uzun duruyor 24 ve 27 inç . Presa'nın boyunda kaybettiği şeyi kesinlikle telafi ediyor; Presa ağırlıkları arasında 110 ve 130 pound Cane Corso ise çok daha hafif 99-110 pound.

Presa, ekstra kas ağırlığı sayesinde daha tıknaz görünüyor, ancak eşit derecede etkileyici . Presa 6 renkte gelir, Cane Corso ise paylaştıkları açık kahverengi dışında tümü farklı olan 7 renkte gelir. Renk çeşitliliğine rağmen, Presa her zaman bir siyah maske gözlerinin üstüne çıkmayan, burnu, dudakları ve göz kenarları da hep siyahtır. İkisinin de kısa düz saçları var, ancak Cane Corso'nun biraz daha yoğun kürk dokunmak daha zor.

Presa ve Cane Corso, kendi kulaklar kırpılmış yaban domuzu avlarken ya da başıboş köpeklerle savaşırken yaralanmamalarını sağlayan geleneksel görünümleriyle uyum sağlamak. Kulakları hem büyüktür hem de doğal hallerinde bırakılırsa yanaklarının yanında aşağı iner.yetişkin goldendoodles

Mizaç Karşılaştırması

Presa Canario ve Cane Corso, mizaçları açısından eşit derecede benzer ve farklıdır. Onlar ikisi de zeki köpekler Efendilerini memnun etmek için çok sadık ve istekli olan. İkisi de güçlü bir sürü liderine ihtiyaç duyan kendine güvenen karakterler.

Onlar ikisi de koruyucu çalışan köpekler ve bu nedenle, doğal olarak aile koruyucusu rolünü üstleneceklerdir. Cane Corso’nun adı Latince ‘ Grup 'Koruyucu' anlamına gelen 've bu, bu adamın ne olduğunun mükemmel bir açıklaması. Yabancılardan özellikle şüphelenir, bu yüzden efendisi onlara doğrudan hitap etmedikçe, yabancıları efendisinin yanına yaklaştırması olası değildir. Bununla birlikte, o daha fazla Sosyal Presa Canario'dan daha fazla ve ailesine ve efendilerinin sürüye hoş geldin dediklerine karşı çok sevecen. Presa Canario, yakın ailesine karşı şefkatlidir, ancak yabancılara ve yabancılara karşı daha uzaktır.

Farklı olan, Presa Canario'nun daha küçük çocuklu ailelere veya diğer evcil hayvanlara sahip olması nedeniyle daha az uygun olmasıdır. yüksek av sürüşü . Onu zaten bir çocuğun olduğu bir köpek yavrusu olarak bir aileye getirirseniz, onlarla sosyalleşeceği için iyi olacaktır. Bununla birlikte, küçük çocukları olan bir yetişkin olarak onu bir eve getirmeniz tavsiye edilmez. Cane Corso hoşgörülü ve nazik çocuklu ve harika bir aile hayvanı yapar. Bununla birlikte, boyutu nedeniyle, aksilikleri önlemek için küçük çocuklar her zaman denetlenmelidir.

Egzersiz Karşılaştırması

Hem Presa Canario hem de Cane Corso şu şekilde tanımlanır: orta enerjili köpekler ve ikisi de gerektirir 60 dakika egzersiz bir gün.Cane Corso daha fazlasını gerektiriyor yoğun egzersiz Presa Canario'dan daha çok ve frizbi getirme, halat çekme ve köpek çevikliği kursları gibi interaktif oyunlar, bu köpeğe ihtiyaç duyduğu fiziksel ve zihinsel uyarımı sağlayacaktır. İkisi de bir harika koşu ortağı , onları sadece tamamen büyüdüklerinde ve kemikleri geliştikten sonra koşuya çıkardığınızdan emin olun!

Boyutları ve güçleri nedeniyle bu adamların eğlenmesi gerekiyor, aksi takdirde sıkılmış ve yıkıcı ve bu yol bir Kasırga ile karşılaştırılabilir olacak! Muhtemelen bir oyuncak oyuncağı yutacaklardır, bu yüzden onları eğlendirmek için çoğu zaman evde olmanız en iyisidir. etkileşimli egzersiz veya uzun yürüyüşler.

Bu adamların her ikisi de kendilerini genellikle tehlikeli köpekler listesinde bulduğundan, yerel köpek yasaları , halka açık alanlarda yürürken veya egzersiz yaparken onları tasmanız ve ağızdan bağlamanız gerekebilir.

Eğitim Karşılaştırması

Hem Presa Canario hem de Cane Corso zeki ve kendine güvenen ırklardır, bu nedenle her ikisi de bir baskın grup lideri kim onları daima hizada tutacak. İçlerinden biri sizden yararlanabileceklerini hissederse, şüphesiz yapacaklardır ve hevesle sürü lideri pozisyonunu üstlenirler. Mutlu evinizi korumak istiyorsanız, bunun olmasına izin vermeyin!Erken sosyalleşme bu iki adam için anahtardır; hem insanlarla hem de hayvanlarla aynı şekilde iyi huylu yavrular olmayı öğrenmeli ve rahat ve sakin çeşitli durumlarda. Bu konuda erken yaşlardan itibaren ustalaşabilirseniz, daha mutlu ve pürüzsüz bir gelecek elde edersiniz. Her iki cins de iyi yanıt verir pozitif pekiştirme eğitimi .

İtaat eğitimi aynı zamanda önemlidir ve evinize disiplin aşılamak çok önemlidir. Bu ırklardan hiçbirine ücretsiz olarak hiçbir şey vermeyin ve herhangi bir muamele veya yemekten önce oturduklarından veya pençe verdiklerinden emin olun. Her aile üyesinin kurallara aşina olmasını ve her zaman tutarlı olmasını sağlamak önemlidir.

aussie pom

Bu, Cane Corso'dan çok daha inatçı olduğu için Presa Canario için biraz daha önemli. Olabileceği bir liderlik pozisyonuna asla izin vermeyin kontrol edilemez ve bazen agresif. Örneğin, bu adama asla halat çekme oyunu oynamayın, çünkü burada ona kazanma fırsatı veriyorsunuz ve o bunu bir oyun olarak değil, paket lideri pozisyonu için bir oyun olarak görebilir. Eğitimi boyunca devam edecek tüm yaşam ve bu nedenle Cane Corso'dan daha talepkardır.Sağlık Karşılaştırması

Hem Presa Canario hem de Cane Corso genellikle sağlıklı köpekler ve ortalama pooch ile karşılaştırıldığında daha az büyük sağlık sorunları yaşadığı bilinmektedir.

Her iki cins de büyük köpekler olduğundan, acı çektikleri bilinmektedir. Dirsek ve Kalça Displazisi Bu, hareketlilik sorunlarına ve sakatlayıcı artrite neden olabilen anormal bir eklem oluşumudur. Ayrıca her ikisi de duyarlıdır Mide Torsiyonu . Bu, köpek egzersizden hemen önce veya sonra büyük bir yemek yediğinde ve ardından mide büküldüğünde yaşanır. Semptomlar arasında aşırı nefes nefese kalma, kusmadan öğürme ve diğer sıkıntı sinyalleri yer alır. Hayati tehlike arz eden bir durum olabileceğinden, onu derhal Veterinere götürdüğünüzden emin olun.

Eklem displazisi sorunlarına ek olarak, Osteokondrit disekanları ve Panosteitis Presa Canario’da genellikle Cane Corso’dan daha kısadır, çünkü bunlar biraz daha kısadır ve çok daha ağırdır ve bu onların hızla büyüyen vücutları ve eklemleri üzerinde ekstra baskı oluşturur. Panosteitis bazen şu şekilde anılır: büyüyen ağrıları ve genellikle bu, köpek tamamen büyüdüğünde durur.

Cane Corso'nun da incelenmesi gerekir Kardiyak gibi sağlık sorunları Genişletilmiş kardiyomiyopati . Bu, kalbi zayıflatan ince duvarlarla karakterizedir.Beslenme Karşılaştırması

Presa Canario ve Cane Corso günde ortalama aynı miktarda yiyecek tüketiyor, bu ortalama olarak 3 bardak yemek . Sağlıklarının mümkün olduğunca optimize edilmesini sağlamak için yüksek kaliteli yiyecekler önemlidir.

Her iki cinsin de özel bir sevgisi var atıştırmalıklar ve bu nedenle tedavi alımına dikkat etmeniz önemlidir. İkramlar, eğitim için harika bir araçtır ancak çok fazla vermediğinizden emin olun. Bu onları sadece obez yapmakla kalmayacak, aynı zamanda zaten ağırlık yüklü eklemlerini daha da etkileyecektir.

Bakım Karşılaştırması

Genel olarak, Presa Canario ve Cane Corso, bakımı ve bakımı kolay türlerdir. Onlar ışık kırıcılar kısa tüyleri nedeniyle çok az banyo gerektirir. Her banyo 2 ay güçlü bir köpek kokusuna sahip olmadıkları için ikisine de uyacaktır. Onları bundan daha fazla yıkarsanız, doğal palto yağlarına zarar verme riskiyle karşılaşırsınız ve bu da cilt tahrişi .

Presa Canario, Cane Corso'dan farklı olarak, bir alt kaplamaya sahip değildir, ancak her ikisi de yıl boyunca hafifçe dökülür, ancak daha çok İlkbaharda. Genellikle bir fırça Haftada 2-3 kez sağlıklı görünmelerini sağlar, ölü tüyleri alır ve saç uzamasını destekler. Dökülme mevsimi boyunca onları fırçalamak iyi bir fikirdir. her gün koltuğunuzdaki saç miktarını en aza indirmek için.

İkisi de baş şüpheliler salya akıtma , özellikle Cane Corso, bu yüzden kıyafetinizde salya izlerine tahammül edememe şansınız varsa, başka bir yavru almayı düşünmelisiniz.

Fiyat karşılaştırması

Saygın bir yetiştiriciden gelen Presa Canario yavrusu, ortalama olarak 1.800 $ ve 2 $, ooo. Bu, aralarında herhangi bir yerde fiyatlandırılan Cane Corso'dan biraz daha pahalıdır. 1.500 $ ve 1.800 $ . Daha pahalıdırlar çünkü daha az sayıda yetiştirici vardır ve bu nedenle onlar için daha fazla talep vardır.

Bir ihtiyacınız varsa çalışma örneği her iki cinste de ortalama maliyetten daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Büyütülmüş olacaklar ve farklı eğitildi genel yavrulardan ve muhtemelen belirli bir soydan yetiştirilmiş olacaklar.

Satın almak önemlidir saygın yetiştirici ilk birkaç hafta, yavruların mizacında çok önemli olacağından ve bu güçlü iradeli adamlar için, hayata mümkün olan en iyi başlangıcı yapmış bir köpek yavrusu almak önemlidir.

Son düşünceler

Genel olarak, Presa Canario ve Cane Corso, hem görünüm hem de mizaç olarak çok benzerdir, aralarında ağırlıkları ve fiyatları gibi birkaç küçük fark vardır.

Hem koruyucu hem de girişkenler. Bir aile evcil hayvanının peşindeyseniz, Cane Corso daha uygun olacaktır, oysa bir mülk koruyucusunun peşindeyseniz, Presa bu rolü daha bağımsız ve yetenekli olanıdır.

Yoğun eğitim ve çok sıkı bir usta gerektirdikleri için hiçbir cins acemi köpek sahibi için değildir. Ancak, meydan okumaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, o zaman gerçekten çok faydalı bir ilişki olacaktır.

Yorumlar

Charles Dupuis
İlginç bir makale, bir bastonum var ve onu orada tanıdım… iyi aile köpeği gerçekten çok sevecen, çocuklarla gerçekten çok iyi ama bazen de kucaklaşmak istediği için onlara yattığı için çok? ???
Kelly Wilson
Charles yorumunuz için teşekkürler! Şu anda İngiliz Mastiff'lerimiz var, ama Korsos'u kesinlikle seviyoruz!
Krista
İlginç bir makale için teşekkürler. Makalenin üst kısmındaki resimlerde soldaki Corso ve sağdaki Presa mı? Sağdaki köpek benim köpeğim olabilir! O bir kurtarıcı, bu yüzden cinsi hakkında emin değiliz. Teşekkürler!
Kelly Wilson
Merhaba Krista - evet, bu doğru. Presa Sağda ve Corso solda. Eğer karşılayabiliyorsanız DNA testleri her zaman eğlencelidir. Yavrularımızda bir tane yaptık ve sonuçlar oldukça hızlı geldi.
Krista
Merhaba Kelly. Veterinerimin ofisindeki personel de bir DNA testi önerdi. Modern ırklar, yaşlı cinslerin seçici olarak yetiştirilmesiyle yaratıldığından, köpekler üzerinde DNA testlerinin nasıl çalıştığını merak ediyordum. Çoğu çağdaş ırk, genetik zaman açısından çok yenidir. Köpeğimde yapılan bir DNA testi, onun bir parçası Presa olduğunu mu söyleyecek veya bana mastiff, bulldog ve terrier kombinasyonu olduğunu mu söyleyecek? Teşekkürler!
Kelly Wilson
Merhaba Krista - Kabarık Mastiff'imiz için yaptığımız test, şüphelendiğimiz safkan İngiliz Mastiff olarak geri döndü (uzun saç, resesif bir özelliktir yetiştiriciler sevmek). Testler gerçekten ayrıntılı hale geliyor ve ne kadar ayrıntılı olduğunu görünce şaşırdık. Diğerlerinin bir kısmı, içlerinde sahip oldukları cinslere göre% 2/3 / 4'e kadar düşürüyor. Oldukça doğru olduklarını söyleyebilirim! Embark ile gittik ve onunla sağlık testini yaptık ve yaptığımız için mutluyuz. Embark'ın e-posta listesine girerseniz, bazen her şeyi 99 $ karşılığında yapmak için özel işler çalıştırırlar. Google 'Embark Presa Canario' yazarsanız, web sitesinde Presa'nın olduğunu göreceksiniz. Bu yardımcı olur umarım!!
Reggie
İkinci Corso'mdayım. İlk bende
Kelly Wilson
Kulağa harika bir köpek Reggie gibi geliyor. Yorum yaptığınız için teşekkürler ve şu anki köpeğinizle iyi şanslar. Korsolar harika köpeklerdir. Birkaç EM'imiz var ve tüm 'mastiff' cins köpekleri seviyoruz!
Darryl Johnson
Bir zamanlar bir Presa sahibiydim. Çok güzel bir hayvandı ve bir tane daha almak istiyorum, herhangi bir önerim var mı?
Kelly Wilson
Merhaba Darryl! Sosyal grupları arayarak başlardım. Facebook gibi sosyal platformlarda iseniz, genellikle yetiştiricileri bulabileceğiniz belirli ırklara adanmış gruplar vardır. Araştırmanızı orada yapın ve daralmaya başlayın. Presa'yı da seviyoruz! Araştırmanda iyi şanslar!
Candy Rudningen
Bir
Kelly Wilson var
Kulağa harika bir yavru Candy'ye benziyor! Yorum yapmak için uğradığınız için teşekkürler! Corso'ları seviyoruz!
Erinn
Cidden bir Corso veya Mastiff'i ailemize ek olarak düşünüyoruz, ancak küçük çocukları var. Hem köpek hem de çocuklar için başarılı bir geçiş sağlamak istediğimiz için, daha genç bir köpeği seçiyorum, böylece iki küçük yaşama daha sorunsuz bir şekilde adapte olabilir ve devam edip edemeyeceğimi görmek için bekliyorum uzaktan çalışmak için. Köpeğe elimden geldiğince çok zaman ayırabilmek istiyorum. Daha önce çukurlara sahiptim ama maalesef şu anda sorumsuz sahipler yüzünden yaşadığım ilçede yasaklandılar.
Kelly Wilson
Erinn yorumunuz için teşekkürler! Korsosu olan arkadaşlarım var ve onları seviyorlar. İngiliz Mastiff'lerimiz var ve onlar hakkında söylenecek harika şeyler dışında hiçbir şeyimiz yok. İyi şanslar!
norman bell
9 aylık bir melez ırkımız var. Babasının Cane Corso olduğunu ve orospunun yarı Corso, yarı Presa olduğunu söyledim. O zaten
Kelly Wilson
Kulağa harika bir köpek yavrusu Norman gibi geliyor! Yorum yapmak için uğradığınız için teşekkürler ve yeni türünüz için iyi şanslar!
Sam Caldwell
Bilgileriniz için teşekkürler. Bugünlerde bir Presa alıyorum. Koşması için daha fazla odaya ihtiyacım var. Her zaman Shar-Pei vardı.
Kelly Wilson
İyi Şanslar Sam! Bağımsız doğalarını idare edebilirseniz, Presa harika köpeklerdir.