İtalyan Tazı ve Whippet: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

İtalyan Tazı ve Whippet: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

Italian Greyhound ve Whippet çok benzer yavrulardır ve bunun nedeni tamamen her ikisinin de daha büyük kuzenleri Greyhound'un doğrudan torunları olmalarıdır. Bazen birlikte yetiştirilirler ve sonuçta popüler kırbaç karışımı .

Ancak onları birbirinden ayıran bazı farklılıklar vardır. En belirgin fark, İtalyan Greyhound'un küçük bir oyuncak cinsi ve Whippet'in orta boy bir köpek olmasıyla büyüklükleridir.Öyleyse, hangi türün size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için burada olsanız da, ya da sadece kendinize köpek eğitimi vermek için buradaysanız, farklılıklarının ve benzerliklerinin daha ince ayrıntılarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırma Tablosu

İtalyan TazıWhippet
Yükseklik 13-15 İnç (M & F)
19-22 inç (M)
18-21 inç (F)
Ağırlık 7-14 pound (M & F) 25-40 pound (M&F)
Mizaç Oynak, Dikkatli, Hassas Sakin, Sevecen, Oynak
Enerji Ortalama Düzenli egzersiz
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Düşük bakım Düşük bakım
Ömür 14-15 yaş 12-15 yaş
Fiyat 800+ ABD doları 800 - 1500 ABD Doları

Tarih

Hem Italian Greyhound hem de Whippet, Tazı ancak farklı geçmişleri var. Whippet genellikle Tazı ile karıştırılır farklı türler olsalar bile. İtalyan Tazı, tamamen köpek boyutuna göre ayırt etmek daha kolaydır (diğer ikisinden çok daha küçüktür).İtalyan Tazı

İtalyan Tazı'nın, etraftaki Akdeniz topraklarından geldiğine inanılıyor. 2000 yıl önce . 16 sırasındainci Yüzyılda İtalya'da popülaritesi arttı, çünkü minyatür köpek ırkları servet sembolü aristokrasi ve üst sınıflar arasında ve bu nedenle yüksek talep görüyorlardı. Adı burada ona İtalyan Tazı olarak verildi. İlk olarak 1886'da American Kennel Club'a (AKC) kaydoldu ve bu cinsi Dünya Savaşları sırasında savaştan etkilenen Avrupa topraklarında yok olmaktan kurtaran Amerika oldu.İtalyan Tazı, en küçüğü ama yine de çok hızlı ve güçlü. Başlangıçta küçük bir av köpeği olarak kullanılıyordu, ancak şimdi daha çok aile evlerinde arkadaşlık köpekleri olarak bulunuyor. AKC onu sıraladı 73 olarakrd Bugün Amerika'nın en popüler köpeğidir ve küçük boyundan dolayı kendisini diğer oyuncak ırkları arasında bulmaktadır.

Whippet

Whippet bir orta boy köpek köpek dünyasında nispeten yeni olan ve son birkaç yüzyılda Viktorya dönemi İngiltere'sinde bir cins olarak geliştirildi. Tazı ile aynı niteliklere sahip olacak şekilde tasarlandı, ancak basitçe boy olarak çok daha küçük olacak şekilde tasarlandı ve burası takma adını miras aldığı yerdir. 'Fakir adamın Greyhound' . Tazılar ve uzun bacaklı Teriyerler yetiştirerek yaratıldığına inanılıyor. Hem boyu hem de kilosu çok daha küçük, ancak saatte 35 millik yüksek hızları sayesinde tavşanları avlama gücünü hala korudu. Atası Tazı, hala dünyanın en hızlı köpeği unvanını korusa da, Whippet dünyanın en hızlı hızlanan köpek .İlk olarak 20'in başlarında Kuzey Amerika'ya geldi.inci Yüzyılda köpek yarışı ve avcılıkta kullanılacak. O şimdi 61st Amerika'daki en popüler cins AKC'ye göre .

Görünüm

İlk olarak, İtalyan Greyhound ve Whippet boyutları ve boyutları bakımından çok farklıdır. İtalyan Tazı ölçüsü 13 ila 15 inç yükseklikte, pençeden omuza, oysa Whippet ölçüyor 18-22 inç yükseklikte. İtalyan Tazı sadece ağırlığında 7 ila 14 pound çok daha ağır olan Whippet ile karşılaştırıldığında 25 ila 40 pound , yani bu, her cinsin ortalama büyüklüğü arasında 22 pound'luk bir farktır.

Görünüşleriyle ilgili farklılıklarının gerçekten bittiği yer burasıdır. İtalyan Tazı, Whippet'in sadece mini bir versiyonudur! Aynı uzun kavisli sırtlara ve geyik gibi bacaklara sahipler. Onlar bir .. sahip dar kafatası kuğu şeklindeki bir boyun tarafından uzun tutuldu. Her ikisinin de büyük yuvarlak koyu renkli gözleri, dar bir ağzı ve küçük gül şeklinde kulakları vardır. Burun ve göz kenarları gibi tüm özellikleri koyu renkli olmalıdır.Her ikisinin de kısa ve pürüzsüz bir görünümü var, bu da parlak bir görünüme sahip. Her ikisinin de çok çeşitli kaplama renkleri vardır. Whippet'in tam cins standardı renginin önemsiz olduğunu ve sık sık brindle işaretleriyle bulunduğunu belirtirken, İtalyan Greyhound'un tam cins standardı herhangi bir brindle gölgeleme yapmasına izin verilmediğini belirtir.

Mizaç

Hem Italian Greyhound hem de Whippet, mizaçları bakımından çok benzerdir, çünkü onlar, sakin tavır . Sık havlamayan sessiz bir köpek arıyorsanız, bu adamların ikisi de kesinlikle bu gereksinime uyuyor. Siz de izin verirseniz, gün boyu kanepede mutlu bir şekilde tembellik edecekleri için en iyi kucaklaşan arkadaşlardan birini yaparlar.

Yaparlar küçük çocuklar için harika bir arkadaş özellikle nazik yaratıklar olarak. Yakın ailelerine karşı çok şefkatlidirler, ancak biraz da olsa bilinirler. yabancılarla çekingen . Çekingenliklerinden dolayı uzun süre yalnız bırakılmayı sevmezler ve ayrılık kaygısı yaşadıkları bilinmektedir.

Tembelliklerine rağmen, sahip oldukları biliniyor kısa enerji patlamaları ve köpek krallığında ve zumlarda bilinirler. Yakınlaştırmalar genellikle beş dakikaya kadar sürer ve bu seanslar evin etrafında daireler halinde süper hızlı koşmayı, kanepelere atlamayı ve zemini kazmayı içerir. Bu adamlardan birine sahipseniz, yan ünitelerde pahalı veya duygusal süslemeler bırakmamalısınız, çünkü eğer onlar bir mega zoom kasası alırlarsa, yanlışlıkla onlara çarpabilirler! Holly the Whippet bize videosunda bu yakınlaştırmaların ne olduğunu mükemmel bir şekilde gösteriyor ve tüm aile için harika bir eğlence kaynağı.Daha önce hiç avlanma için kullanılmamış veya bir hipodroma girmemiş olsalar bile, her ikisi de daha küçük hayvanların peşinden koşacaklardır. Bu nedenle yapmaları gerekir asla baştan çıkarılmasına izin verilmeyecek halka açık bir alanda ve bahçeniz çitleri kolayca atlayabilecekleri için kapatılmalı ve güçlendirilmelidir. Bu nedenle, sadece tavşan veya kobay gibi diğer küçük evcil hayvanları olmayan hanelere uygundur, çünkü onları kovalamak D.N.A'larıdır. Daha büyük Greyhound akrabalarının aksine, bu adamların hiçbirinin kedileri kovaladığı bilinmemektedir.

Egzersiz yapmak

Yarış ve avcılık geçmişlerine rağmen, birçok insan yüksek enerjili köpek olmadıklarını öğrenince şaşırır. Çok rahatlar (sınırda tembel) ve sadece kısa seanslar yoğun egzersiz gerektirirler. Bu adamlar orta enerjili köpekler Günde iki tempolu yürüyüşten hoşlanan. Güçlendirilmiş bir avluya veya oyun parkına erişiminiz varsa, tazı enerjilerini atmak için bir ziyaretinizi gerçekten takdir edersiniz! Cazibesi Bu adamların vahşi hayvanların öngörülemezliğini uyaran mekanize bir nesneyi kovalayarak bu enerjiyi serbest bırakmaları için mükemmel bir yoldur, ancak kontrollü ve güvenli bir ortamda.

Tabii ki, İtalyan Greyhound'un Whippet'ten çok daha küçük olması çok daha az egzersize ihtiyaç duyacaktır. İtalyan Tazı, etrafından yararlanacak 20 dakikalık egzersiz bir gün Whippet takdir edecekti 40 dakika egzersiz bir gün. Yavru köpeğinizin evde sakin ve bastırılmış olmasını istersiniz ve bunu sağlamanın en iyi yolu onları sık sık yürümek.

Eğitim

Italian Greyhound ve Whippet'in eğitilmesi genellikle zordur. bağımsız ve genellikle inatçı . Eğitim seanslarına katılmaktansa öğleden sonraları film izleyerek tembellik etmeyi tercih ederler. Bu nedenle erken itaat eğitimi ilgilenmeseler bile rutinlerine temel bir disiplin düzeyi katmak önemlidir. Kısa ve eğlenceli eğitim seansları tavsiye edilir ve yavrularınızla ilerlemediğinizi düşünseniz bile, çabalayın ve tutarlı.Paylaştıkları çekingenlik, kendileri için gerçekten önemli olduğu anlamına gelir. sosyalleştirilmiş küçük yaşlardan itibaren hem insanlarla hem de hayvanlarla aynı şekilde ve alışılmadık durumlarda rahat bir şekilde büyüyorlar. Ayrıca, pozitif pekiştirme yöntemi eğitimlerinde kullanılır, aksi takdirde sinirleri yakın ailelerine ve efendilerine kadar uzanır.

Sağlık

Italian Greyhound ve Whippet bazı sağlık sorunlarını paylaşıyor ve ayrıca ayrı sağlık sorunları var.

Whippet National Breed Kulübü aşağıdakiler için test edildiğini önerin:Beyin Sapı İşitsel Uyarılmış Tepki Testi - BAER olarak da bilinir ve bu, her iki kulağında normal bir işitme seviyesi sağlamaktır.

Göz Doktoru Değerlendirmesi - çeşitli göz rahatsızlıkları için taranmalıdır. Progresif Retinal Atrofi .

Kardiyak Değerlendirme - kalp hastalığı, yaşlılıkta kamçıların başlıca ölüm nedenidir.

İtalyan Tazı Ulusal Irk Kulübü Whippet'e benzer bir Oftalmolog Değerlendirmesinden ve ayrıca aşağıdaki konulardan geçmesini önerir:Kalça Displazisi - bu, ağrılı artrite neden olabilen anormal bir kalça eklemi oluşumudur.

Tiroid Değerlendirmesi - Bu tiroid, tüm hormonları ve metabolizmayı kontrol eden bezdir ve normal düzeyde çalışmazsa çok sayıda ilgili sağlık sorununa neden olabilir.

Lüks Patella - Basitçe ifade etmek gerekirse, bu ağrıya ve rahatsızlığa neden olacak çıkık bir diz kapağıdır.

Her ikisi de sıska ve ince tenli oldukları için, donma ve hipotermi Bu nedenle, kışın bundan kaçınmak için bir köpek ceketi satın almalısınız. Ek olarak, ikisi de anesteziye duyarlı Bu nedenle, herhangi bir nedenle Veterineri ziyaret etmeleri gerekiyorsa ve herhangi bir ameliyata ihtiyaç duyuyorlarsa, bunu Veterinerinize hatırlatmayı unutmayın.

border collie'ler karda iyi mi

İtalyan Tazı'nın biraz daha fazla sağlık sorununa yatkın olmasına rağmen, genellikle Whippet'ten biraz daha uzun yaşayacaktır.

Beslenme

İtalyan Tazı aralarında yiyecek ½ ve 1 bardak yemek Whippet her gün biraz daha fazla yemek yiyecektir. 1 ila 1 ½ bardak Günde yemek. Gün boyunca bir ya da iki atıştırmayı yarıda bırakırlar, bu nedenle, küçük çerçeveleri için çok büyük olmadıklarından emin olmak için ikramlarının izlenmesi tavsiye edilir.

Her iki köpek de obez olmaya eğilimli değildir, çünkü genetikleri varsa. Her iki köpek de koşmayı sever, bu nedenle köpeğinize gün boyunca uygun enerji çıkışlarına sahip olmak için yeterli alan sağladığınızdan emin olmalısınız. Bu yavruların her ikisinin de daha hızlı metabolizmaları olduğundan, onları serbestçe besleyebilirsiniz, ancak yine de yemek alışkanlıklarına göz kulak olmak isteyeceksiniz.

Bakım

Italian Greyhound ve Whippet, söz konusu olduğunda çok az bakım gerektirir. kısa ve pürüzsüz katlar. Tüy dökerken çok az tüy dökerler ve bu nedenle sadece haftada bir fırçalanmaları gerekir. Bu adamların da sık sık yıkanmasına gerek olmayacak, bu nedenle iki ayda bir yeterli olacaktır. Her ikisinin de çok ince bir cildi vardır, bu yüzden onları fırçalarken cilt enfeksiyonlarına dikkat edin ve uygun şekilde tedavi edin.

Dar çeneleri nedeniyle hem İtalyan Greyhound hem de Whippet acı çekiyor. diş problemleri, bu nedenle dişlerinin haftada birkaç kez köpek diş macunu ile fırçalanması gerekir. Bu sadece nefeslerinin taze kokmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda başkalarının periodontal hastalıklar .

Fiyat

İtalyan Tazı'nın fiyatı, ikisinden küçük olanı, 500 dolar Whippet'in maliyeti yaklaşık olarak 800 ABD doları , her ikisi de saygın bir yetiştiriciden. Elbette, belirli bir şampiyon soyundan yavrular arıyorsanız, birkaç bin dolarlık bölgeye giderek bundan çok daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Saygın yetiştiriciler hakkında daha fazla bilgi için, İtalyan Tazı Kulübü Amerika Amerika'daki saygın yetiştiricileri listeleyin. Amerikan Whippet Kulübü .

Son düşünceler

Genel olarak, hem İtalyan Greyhound hem de Whippet çok benzer köpeklerdir çünkü ataları Greyhound aracılığıyla birbirleriyle akraba olurlar. O kadar benziyorlar ki, İtalyan Tazı küçük kardeşine ve Whippet ağabeyine benziyor. Müstakbel sahipler için genellikle belirleyici faktör boyut farklılıklarıdır, çünkü mizaçları da neredeyse aynıdır.

Daha büyük versiyonu olan Whippet'in İtalyan Tazı'dan biraz daha fazla egzersize ve yiyeceğe ihtiyacı var ve yanlışlıkla tasmasız bırakmanız durumunda çok daha hızlı!

İkisi de 5 dakikalık yakınlaştırmalarıyla fevkalade eğlencelidir, ancak günün geri kalanında sakin ve naziktirler ve her ikisi de aynı derecede harika aile hayvanları yaparlar!

Yorumlar

Yasemin
I
Kelly Wilson
Kulağa harika köpekleriniz varmış gibi geldi Jasmine! Yorum yapmak için uğradığınız için teşekkürler!