Köpekler İçin Ne Kadar Soğuk Soğuktur: Yavru Köpeğinizi Kışın Sıcak Tutmak

Köpekler İçin Ne Kadar Soğuk Soğuktur: Yavru Köpeğinizi Kışın Sıcak Tutmak

Ne kadar soğuk çok soğuk köpekler için? Kışın kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız, kendinizi bu soruyu sorarken bulabilirsiniz. Köpeğinizin kürk mantosu olması, soğuğa sizden daha iyi tahammül edebileceği anlamına gelmez.

Çoğu evcil köpek, sahibinin evinin sıcaklığı ve soğuk hava onlar için sizin için olabildiğince zor olabilir. Bu yüzden, kış geldiğinde, tüylü arkadaşınızın biraz daha bakıma ihtiyacı var.Bu yazıda ne olduğunu açıklayacağız köpeğinizin yüzleştiği sağlık riskleri soğuk havalarda. Ayrıca köpek arkadaşınızı bu kış nasıl güvende ve sıcak tutabileceğinize dair 12 ipucu sunuyoruz. Öyleyse, bazı köpekler soğuk bir iklimde yaşamaya diğerlerinden daha uygun mu? Hadi bulalım!

12 Soğuk Hava Köpek İpuçları

Köpekler Soğuk Hava Kış İpuçları

Kışı seven ırklar bile sıcaklık düştüğünde ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Soğuğa dayanıklı bir tür olup olmadıkları ya da yavrularınızın karda oynamayı seven daha ince bir tüyü olup olmadığı önemli değildir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamadıklarından emin olmak için onları sıcak tutmanız gerekir. İşte bu kış köpeğinizi sıcak ve güvende tutmak için en önemli 12 ipucumuz.İyi sarın

Kalın tüylü bir köpeğiniz varsa, muhtemelen çok soğuk havalarda doğal olarak sıcak kalacaktır. Bununla birlikte, ince tüylü veya tüysüz köpeklerin, kış yürüyüşüne çıktığınızda bir palto veya süveter giymesi gerekecektir.

Dikkate almayı unutmayın Rüzgar soğutma faktörü yanı sıra hava sıcaklığı. Güneş parlasa bile, sert bir esinti hava sıcaklığını önemli ölçüde düşürebilir ve yavrularınızı riske atabilir. Kamçı ve tazı gibi bazı ırkların özellikle soğuk günlerde iç mekanda da süveter veya yün giymesi gerekebilir.

Dışarıda Yaşayan Köpekler

Günün veya gecenin bir kısmını bir kulübede geçiren köpekler özellikle üşüme riski altındadır. Köpeğinizin kulübesinin cereyanlardan çok uzakta olan ve hakim rüzgardan uzak olan korunaklı bir yere yerleştirildiğinden emin olun.Kulübenin uyku alanı, köpeğinizin rahatça uzanmasına izin verecek kadar büyük olmalı ve çok iyi yalıtılmalıdır. sıcak yatak malzemesi . Daha küçük bir alan soğuk hava akımlarını durdurur içeri sızmasını önler ve köpeğinizin vücut ısısının doğal bir radyatör görevi görmesini sağlar.

Kulübenin zemini yerden birkaç inç yukarı kaldırılmalı ve iyi yalıtım sağlayacak odun talaşı veya saman serpilmelidir. Kulübenin girişini su geçirmez kanvas veya plastik bir perde ile örtün. Zamanlarının çoğunu dışarıda geçirmeye alışkın köpekler içeriye getirilmeli aşırı soğuk havalarda günün bir kısmı için. Düzenli bakım Köpeğinizin dışarıda yaşamasının nedenlerinden biri buysa, tüylerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Güneş Çıkarken Yürüyün

Güneş doğarken karda dışarıda oynayan köpek

Çok soğuk havalarda, köpeğinizi sabah geç saatlerde veya sıcaklığın biraz daha yüksek olduğu öğleden sonra erken saatlerde yürüyün. Mümkünse sabahın erken saatlerinde veya akşam dışarı çıkmayın. Sizi ve köpeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olmak için, bir top veya Frizbi ile getir oynamayı deneyin ve oyununuz için güneşli bir yer seçin.Kışlık Yatak

Köpeğiniz genellikle soğuk, kiremitli bir yerde uyuyorsa, ona sıcak bir kış yatağı almanız gerekir. Yükseltilmiş yataklar, tüylü arkadaşınızı soğuk beton veya fayanslardan uzak tutmak için mükemmeldir ve birkaç ekstra battaniye rahat bir yuva oluşturabilir. Köpeğinizin yatağını koyduğunuzdan emin olun rahat bir yerde taslaklardan uzakta.

köpek geçirmez çöp tenekesi

Buz yok, lütfen

Sahiplerin genellikle gözden kaçırdığı şaşırtıcı derecede yaygın bir tehlike, dışarıya yerleştirilen metal su kaplarının oluşturduğu tehlikedir. Sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde, kasedeki su hızla buza dönüşebilir ve kasenin kendisi köpeğiniz için tehlike oluşturabilir.

Köpeğiniz bir içki içmeye çalıştığında, dili kolayca kaseye yapışır , çekmeye çalıştığında acı verici bir yaralanmaya neden oluyor. Üstü geniş plastik bir kaba konulan tenis topu, buzun tamamen donmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kuru cilt

Kış aylarında kaloriferinizi açtığınızda evinizin içindeki hava çok kuru olabilir. Kuru bir atmosfer, köpeğinizin cildinin kurumasına ve susuz kalmasına neden olabilir. Bu, köpeğinizin kaşıyıp kemirdiği kaşıntılı bölgelere neden olabilir, bu da ağrılı bölgelere ve saç dökülmesine neden olabilir.Savaşabilirsin kuru atmosferin etkileri köpeğinizi düzenli olarak tımar ederek. Bakım, evcil hayvanınız için sadece çok zevkli olmakla kalmaz, aynı zamanda ölü tüyleri gidermeye yardımcı olur ve cildin nemlendirilmiş ve esnek kalmasına yardımcı olacak doğal yağların üretimini uyarır. Kullanın hassas ciltler için köpek şampuanı Köpeğiniz bu problemle karşılaşmaya devam ederse.

Kayıp Köpekler

Yürüyüşe çıkarken keşfe çıkmayı seven bir köpeğiniz varsa, yağan karın kokunun kalıcı olmasını engelleyebileceğini unutmayın. Bu senin köpeğin anlamına gelir adımlarını geri alamayabilir bir tavşan veya sincap peşinde koşarsa ve evcil hayvanınız kaybolabilir.

Kar yağışı, tanıdık manzaraların görünümünü de değiştirebilir ve su kütleleri gibi potansiyel tehlikeleri gizleyebilir. Her kış köpeklerin nehirlerde ve göllerde ince buzların üzerinde gezindikleri kazalar oluyor, sadece altında gizli buzlu su . Kaçış geçirmez bir koşuma yatırım yapın Köpeğinizin karlı kış aylarında 'pist dışına çıkma' eğilimindeyse yürüyüş yapması için!

Yangın tarafından

Ateşin yanında oturan köpek

Soğuk bir kış yürüyüşünden eve döndüğünüzde veya buzlu bir akşamda yanan ateşin önünde oturduğunuzda, köpeğinizin güvenliği için aklınızda bulundurun. Pek çok köpek, sıcağa karşı rahatlamak için sizin kadar isteklidir, ancak başıboş kıvılcımlar evcil hayvanınızın üzerine düşerek yanmış kürk ve iğrenç cilt yanıkları . Gaz yangınları sallanan kuyruklar ve meraklı burunlar için de tehlike oluşturabilir.Açık ateşiniz veya çıplak alevle gazlı ateşiniz varsa, köpeğinizin yaralanmasını önlemek için daima bir yangın koruma görevlisi kullanın ve evcil hayvanınızı yangının yanmakta olduğu bir odada asla gözetimsiz bırakmayın.

köpek itaat eğitimi

Fazla Beslemeyin

Pek çok hayvan sahibi, bir yağ tabakasının evcil hayvanlarını sıcak tutacağına inanarak, kış aylarında köpeklerine fazladan yiyecek verme hatasına düşer. Ancak, soğuk havalarda evcil hayvanınız daha az aktif olabilir sıcaklık daha yüksek olduğunda olduğundan daha fazla.

Daha kısa günler ve sert hava, daha kısa yürüyüşler veya daha kısa oyun seansları için gittiğiniz anlamına da gelebilir. Köpeğinizin kilosuna dikkat edin ve onu fazla beslemeyin! Yavru köpeğiniz kilo alırsa, onları bir kilo yönetimi köpek maması formülü fazla kiloları azaltmak için.Kırık Pençeler

Neredeyse tilki kuyruğu kadar kötü bir köpeğin patilerindeki soğuk hava, köpeğin çatlamak ve ağrımak çok soğuk havalarda. Hasar, buzu çıkarmak için tuzlanmış kaldırımlarda yürümekten kaynaklanabilir. Tuz kalıntısından kurtulmak için yürüyüşten sonra daima köpeğinizin pençelerini yıkayın. Emin olun tırnaklar taşlanmış düzenli olarak. Aksi takdirde, çatlak pençeleri tedavi etmek daha zor olacaktır.

Karda yürürken buz ve tuz olabilir köpeğinizin ayak parmakları arasında birikmek rahatsızlığa neden oluyor. Köpeğinizin pençelerini ona bir set ile donatarak koruyabilirsiniz. kar geçirmez köpek botları . Köpeğiniz ilk başta yeni botlarını biraz tuhaf bulsa da, çoğu yavru kısa sürede alışır.

Fido'yu Evde Bırak

Yatakta yatan köpek

Köpeğini asla arabanda bırakmamalısın biliyorsun sıcak bir günde . Aynı şey soğuk çırpıda da geçerlidir. Arabanızdaki sıcaklık hızla düşebilir rahat olanın çok altında ve köpeğiniz için güvenli olduğundan, işlerinizi halletmek için arabanıza çıktığınızda evcil hayvanınızı evde sıcak bir ortamda bırakın.

Görünürlüğü Artırın

Köpeğinizi güneş doğmadan önce ve alacakaranlıkta gezdirirken, özellikle yollara yakın yürüyorsanız, tasmasına küçük bir ışık takarak ve yansıtıcı şeritli Hi-Viz koşum takımı kullanarak köpeğinizin görünürlüğünü artırın.Donmuş Göller ve Nehirlerden Kaçının

Köpeğiniz yüzücüyse, siz yürürken her zamanki dalma noktasına yönelme şansı vardır. Göller, göletler ve nehirlerdeki buzun kalınlığını ölçmek imkansız olabilir, bu nedenle köpeğinizi daima tasmalı tutun veya hava ısınana kadar rotanızı değiştirin. Suyun yanından geçmek kaçınılmazsa, bir güvenlik cihazı kullanın. köpek can yeleği böylece köpeğinizi içeri girdiklerinde kolayca kapabilir ve hava çok soğuk olur.

Kış Riskleri

Çok soğuk havalarda köpekler için iki temel sağlık riski şunlardır: hipotermi ve donma . Bu semptomların her ikisi de, herhangi bir köpeğin maruz kalması gerekenden çok daha uzun süre elementlere maruz kalmanın bir sonucudur. Farklılıklara, ne olduklarına ve her bir durumun belirti ve semptomlarını nasıl tanımlayabileceğinize bakalım.

Donma

Frostbite ile Köpek

Frostbite çoğunlukla uzun süre aşırı soğukta kalan köpekleri etkiler. Sıcaklık düştüğünde 32 Fahrenheit derecenin altında , köpeğin derisinin yüzeyine yakın kan damarları daralmaya ve daralmaya başlar.

Bu, vücudun kanı hayvanın hayati organlarına ve köpeğin daha soğuk uçlarından uzağa yönlendirmenin bir yoludur. Ne yazık ki, koruyucu süreç bu bölgelerdeki kan akışını tehlikeli derecede düşük seviyelere indiriyor.

Düşük kan akışı ve soğuk sıcaklığın birleşimi, özellikle kulaklar, kuyruk ve pençe gibi bölgelerde dokuların donmasına neden olabilir. Ciddi durumlarda, donma kaynaklı doku hasarı cildin kararmasına ve sonunda düşmesine neden olur.

Frostbite'ın Belirtileri

Köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, donma olabilir:

 • soluk, mavimsi veya gri cilt
 • dokunulduğunda bölgenin kırılganlığı veya soğukluğu
 • etkilenen bölgelerde ağrı ve şişlik
 • cilt ülseri veya kabarcıklar
 • ölü veya kararmış cilt alanları

Donmuş doku çözüldükçe, bölge ağrılı, kırmızı ve iltihaplı hale gelebilir. Donma belirtilerinin ortaya çıkması birkaç gün sürebilir. Köpeğinizin donma olabileceğinden şüphelendiğiniz anda, derhal veterinerinize başvurun. Yavru köpeğinizin donma olduğundan şüpheleniyorsanız atabileceğiniz adımlar.

 • Köpeğinizi hemen kuru ve sıcak bir alana götürün.
 • Yapma etkilenen bölgeyi ovalayın.
 • İç mekandaysanız, donmuş alanları ılık suyla dikkatlice ısıtın.
 • Dışarıda iseniz bunu yapmayın, çünkü tekrar dondurma tehlikeli olabilir.
 • Elinizi suya rahatça koyabilmelisiniz.
 • Unutmayın, su çok sıcaksa daha fazla hasara neden olursunuz.
 • Ilık su kompresleri uygulayarak alanı ısıtın.
 • Yapma saç kurutma makinesi veya ısıtma yastığı gibi doğrudan ısı kullanın.
 • Etkilenen bölge sıcak olduğunda, nazikçe ve iyice kurulayın.

Veteriner kliniğine giderken, köpeğinizi elbise kurutucunuzda ısıttığınız kuru battaniyelere sarın. Acil durum yardımı alabilmeniz için aşırıya kaçmamak ve veteriner hekiminize gitmek önemlidir.

Hipotermi

Hipotermik Köpek

Hipotermi, köpek sahiplerinin bilmesi gereken ikinci ciddi soğuk hava durumudur. özellikle yaşlı köpekler . Durum, köpeğiniz çok fazla zaman soğuk havaya maruz kaldığında, özellikle de ıslanırsa ortaya çıkar. Yaşlı köpekler ve dolaşım bozukluğu olanlar veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve hipotiroidizm gibi rahatsızlıkları olanlar özellikle savunmasızdır.

Bir köpeğin normal vücut ısısı 101 derece F ile 102,5 derece F arasında . Köpeğinizin ısısı 100 derece F'nin altına düşer hipotermik olduğu kabul edilir. Hipotermi devam ederse, potansiyel olarak ölüme yol açan ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Hipotermi Belirtileri

Köpeğiniz dışarıda çok uzun süre üşüdükten sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, hipotermik olabilir. İşte izlemeniz gereken belirtiler:

 • soluk cilt
 • titreme
 • letarji
 • soğuk kulaklar ve pençeler
 • depresyon
 • zayıflık
 • yavaş kalp ve solunum hızları

Bir hipotermi durumunda yapmanız gerekenler:

 1. Bazı battaniyeleri saç kurutma makinesiyle veya bir elbise kurutucusunda ısıtın.
 2. Köpeği battaniyelere sarın.
 3. Sıcak su şişesini doldurun ve köpeğin derisini yakmaması için bir havluya sarın.
 4. Sıcak su şişesini köpeğin karnına yerleştirin.
 5. En düşük ayarında bir havluya sarılmış bir ısıtma yastığı da kullanabilirsiniz.
 6. Direkt ısı sorunlara neden olabileceğinden köpeği ısıtma yastığının üzerine koymayın.
 7. Her on dakikada bir köpeğin sıcaklığını kontrol edin.
 8. Sıcaklık 100 derece F'nin üzerine çıktığında, sıcak su şişesini çıkarın.
 9. Bu, yavru köpeğinizin aşırı ısınmamasını sağlayacaktır.
 10. Köpeği sıcak bir odada tutun ve her 15 ila 30 dakikada bir sıcaklığını izleyin.

Hipotermi potansiyel olarak yaşamı tehdit ediyor ve her zaman acil veteriner müdahalesi gerektirir, özellikle genç köpeklerde . Köpeğin sıcaklığı 98 derece F'nin altına düşerse, bu tıbbi bir acil durumdur!

Soğuk Toleranslı Köpek Irkları

Malamute Açık Havada

Bazı köpek ırkları, en sert kış koşullarına kolaylıkla dayanacak şekilde gelişmiştir. Çoğu zaman, bu köpekler karda ve buzda çalışmak üzere yetiştirildi, bu nedenle birkaç hafta sıfırın altındaki sıcaklıklar bu yavrular için sorun değil. Özellikle kış ikliminin şiddetli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu türlerden birini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Tibet Teriyeri

Tibet teriyeri listemizdeki en küçük kışı seven köpek ama yine de soğuk kışları sorunsuz bir şekilde idare edebilir. Eski bir cins olan Tibet teriyeri, Tibet dağlarındaki Kayıp Vadi'de bekçi köpeği, sürü bekçisi ve çoban olarak çalıştıkları yerde yetiştirildi. Bu yavrular, dağların çok yukarısındaki uzak Budist manastırlarında yaşayan keşişlerin de değerli arkadaşlarıydı.

Tibet topraklarının uzun, kalın kürkleri ve kar ayakkabısı görevi gören dev pençeleri, onları soğuk ve buzlu bir iklimde hayata mükemmel bir şekilde adapte etmelerini sağlar. Ve bir köpek alerjiniz varsa, bu yavrulardan biri mükemmel evcil hayvanınızı yapabilir, çünkü onlar çok hafif tüy dökücülerdir!

Sibirya kurdu

Sibirya kurdu Cinsin, kızaklarını kilometrelerce kar ve buz üzerinde taşımak için kullanıldığı, en sert havalarda bile hiçbir rahatlık veya barınak olmadan açık havada uyuyan Sibirya'dan geliyor. Huskies, onları en zorlu koşullarda yalıtımlı, sıcak ve kuru tutan su tutmaz çift katlıdır.

Husky'yi kış havasında gelişecek sevgi dolu, sadık ve küstah bir arkadaş olarak göreceksiniz.

Alaska Kurdu

Alaskan malamute ayrıca bir kızak köpeği olarak çalışmak üzere yetiştirildi ve benzer görünüyor Sibirya kurdu için, cins tipik olarak daha büyük ve daha ağır olmasına rağmen. Alaskan malamute, en eski Arktik köpek ırklarından biridir ve ağır, uzun bir kürkü vardır ve kışların aşırı olduğu bir iklimde yaşam için mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır.

Aziz Bernard

Aziz Bernard omuzda 30 inç'e kadar ayakta duran ve 140 ila 180 pound ağırlığında dev bir cinstir! Bu nazik dev oyuncak ayı köpekleri, Menthon'lu Bernard adındaki bir keşişin, hacıların Roma yolunda dinlenebilecekleri Alpler'de bir sığınak kurduğu 1050'den beri ortalıkta.

Hacıların geçtiği geçit tehlikeliydi. Deniz seviyesinden 8.000 fit yüksekte, şiddetli kar fırtınaları, çığlar ve 40 fit derinliğe kadar kar sürüklenmeleri olağandı.

Kayıp yolcuları bulmaya ve kurtarmaya yardımcı olmak için keşişler, karı kazabilen ve kapana kısılmış olanları dışarı çıkarabilen devasa, güçlü çalışan köpekler yetiştirdiler. Ve böylece, Saint Bernard doğdu! Söylemeye gerek yok, bir Saint Bernard, kışların soğuk geçtiği bir bölgede yaşamaktan daha fazlası olacaktır!

Newfoundland

Newfoundland Kanada kökenli bir başka büyük çalışan köpek türüdür. Bu yavrular gemilerde çalıştı, denize düşen adamları kurtarmak, balık ağlarını çekmeye yardım etmek ve arabalarla günlük avı pazara taşımak konusunda uzmanlaşmışlardı.

Newfoundland, bu köpekleri buzlu sularda çalışmaya mükemmel bir şekilde adapte eden kalın, su geçirmez kürk ve perdeli ayaklara sahiptir.

Japonca Akita

Akita bir zamanlar Japon kraliyet ailesi tarafından tutuldu ve Kuzey Japonya'nın soğuk bölgelerinde av köpeği olarak kullanılır. Bu köpeklerin, kışı soğuk tutmak için mükemmel şekilde uyarlanmış kısa ve kalın bir kürkü vardır.

dişi dogo isimleri

Akitalar, yabancılara karşı temkinli olabilen ve genellikle bir evdeki diğer hayvanlarla anlaşamayan sessiz köpeklerdir. Bu büyük, güçlü köpekler, insan ailelerini korumaya yöneliktir ve doğumdan itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilmelidir.

Norveç Elkhound

Norveç elkhound, kışların oldukça soğuk geçtiği İskandinavya'dan geliyor. Bu kalın tüylü, sağlam küçük köpekler Vikingler zamanından beri buralardaydı ve bir zamanlar çiftlikleri korumak, sürüleri sürmek ve yüklerini ayılardan ve kurtlardan korumak için kullanılıyordu.

Elkhounds ayrıca elk ve diğer büyük geyikleri avlamak için kullanıldı ve avını efendileri gelene kadar körfezde tuttu. Kış avının popüler bir eğlence olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, Norveçli bir elkhound sizin için mükemmel bir spor arkadaşı olacaktır.

Sarmak

Karlı kış yürüyüşleri ve rahat odun ateşleri köpeğiniz için de aynı derecede eğlenceli olabilir onlar sizin için olduğu gibi. Soğuk havanın köpek arkadaşınız için oluşturabileceği tehlikeleri aklınızda bulundurun. Yavru köpeğinizi güvende tutmak için, köpeğinizin bu kış sıcak ve güvende kalmasını sağlamak için ihtiyaç duyacağınız adımları atın.

Yorumlar