Whippet vs Greyhound: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Whippet vs Greyhound: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Greyhound ve Whippet, ailelerine karşı şefkatli ve sevgi dolu tatlı ruhlardır. Ayrıca, kediler veya küçük hayvanlar olmadığı sürece harika bir aile hayvanı yaparlar! Popüler hale gelirken bu iki cinsi karıştır , genellikle birbirleriyle karıştırılırlar.

Aralarındaki en büyük fark, Tazı'nın Whippet'e kıyasla çok daha büyük ve biraz daha pahalı olmasıdır. Mizaç olarak o kadar benzerler ve görünüşe göre erkek ve kız kardeş olarak kolayca geçebilirler.Bununla birlikte, aralarında sizin veya yaşam tarzınız için önemli olabilecek küçük farklılıklar vardır ve bu nedenle bunları ayrıntılı olarak karşılaştırmak önemlidir. Ayrıca bu ikisinin aynı zamanda doğrudan torun olarak başka cinslere sahip olmak Bu nedenle, ailede birbirine benzeyen tek yavru bu ikisi değil.

Irk Karşılaştırma Tablosu

TazıWhippet
Yükseklik 28-30 inç (M)
27-28 inç (F)
19-22 inç (M)
18-21 inç (F)
Ağırlık 65-70 pound (M)
60-65 pound (F)
25-40 pound (M&F)
Mizaç Bağımsız, Asil, Nazik Sakin, Sevecen, Oynak
Enerji Enerjik Düzenli egzersiz
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Düşük bakım Düşük bakım
Ömür 10-13 yıl 12-15 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 800 - 1500 ABD Doları

Tarih

Tazı, bilinen en eski ırklardan biridir, oysa Whippet nispeten yeni bir cins olarak kabul edilir, ancak benzer geçmişi paylaşırlar ve aynı D.N.A .Tazı Geçmişi

Tazı, ilk olarak Mısır'daki Amten Mezarında adı geçen ve tarihi M.Ö.2900 yılına kadar uzanan eski bir cinstir. ve aynı zamanda İncil'de (Kral James Versiyonu olsa da) bahsedilecek tek türdür, bu kesinlikle şöhret iddiasıdır! Tazı, dünyanın en hızlı köpeği ve 45 mil / saate kadar hızlara ulaşabilir. Karanlık Çağda Avrupa'ya getirildiler ve bir süre sonra İngiliz Kolonistleri tarafından Amerika'ya götürüldü. Başlangıçta Coyotes, Stag ve wild Boars yakalamak için av köpekleri olarak kullanıldılar; Hare, bununla birlikte, ana taş ocağıdır.

Resmi olarak 1885'te American Kennel Club (AKC) tarafından tanındı. Bir yıl sonra ilk resmi görevli tavşan kurdu yarış gerçekleşti ve o zamandan beri spor dünya çapında çok popüler, ancak aynı zamanda çok tartışmalı. AKC, Greyhound'u sıraladı 145 olarakinci Amerika'daki 193 ırktan en popüler köpeğidir.

Whippet Geçmişi

Whippet, orta boy bir köpektir. Greyhound'un doğrudan soyundan gelen yani sadece benzer değiller, ailedirler. Whippet, yalnızca son birkaç yüzyıldır var olduğu bilinen nispeten yeni bir türdür. Yolculuğunun Viktorya dönemi İngiltere'sinde başladığı belgelenmiştir. 'Fakir adamın Greyhound' . Bir Greyhound'a ev sahipliği yapacak yer veya onu besleyecek kaynaklar olmadan, yerel madenciler daha ucuz ve daha küçük bir versiyon ürettiler, ancak yine de küçük hayvanları avlayacak kadar hızlıydı. Tazı ile başka hangi köpek ırkını ürettikleri bilinmemektedir, ancak bir tür uzun bacaklı Teriyer olduğuna inanılıyor. İngiliz göçmenler, cinsi 20'nin başlarında Kuzey Amerika'ya götürdüinci Yüzyıl.Whippet, 35 mil / saate kadar hızlara ulaşabilir, ancak dünyanın en hızlı hızlanan köpek . O da 61st Amerika'daki en popüler cins AKC'ye göre .

Görünüm

Greyhound ve Whippet, görünüş olarak çok benzer ve bazıları Whippet'in sadece bir 'Mini-me' sürümü Tazı'nın. Her ikisinin de uzun, dar bir ağzı ve geriye katlanan küçük gül şekilli kulakları vardır, ancak uyanık veya heyecanlı olduğunda dik dururlar. İnce bir vücutları var. görünüşte sıska ve genellikle kısa tüyleri nedeniyle kaburgalarını ve omurgalarını görebilirsiniz. Göğüsleri geniş ve derindir ve sırtları kemerlidir ve kuyrukları genellikle bacaklarının arasına düşer.

Tazı, büyük bir köpektir ve çok daha uzundur. 28 ve 30 inç Whippet, aralarında çok daha kısa 19 ve 22 inç . Tazı çok daha kaslı, yani ağırlıkları arasında 65 ve 70 pound Whippet, 25 ve 40 pound.Mizaç

Greyhound ve Whippet de mizaç olarak benzerdir. İkisinin de oldukça ürkek bilmedikleri kişilerle ve sadece sinirsel titremeler değil, aynı zamanda beklenmedik bir şekilde ürktüklerinde veya dokunulduğunda zıpladıkları da bilinir. Ancak ikisi de çok nazik ve sevecen yakın akrabaları ve aşina oldukları arkadaşları ile. Çocuklarla da harikalar.

Sadece insanlarına sevgi duymazlar, aynı zamanda diğer köpeklerle de harikadırlar. Ancak, eğer varsa küçük evcil hayvanlar Evinizde, birlikte yetiştirilmedikleri çok küçük köpekler de dahil olmak üzere, muhtemelen kovalamak ve sık sık onları yaralar. Bu, özellikle eski bir yarış köpeği edinecekseniz geçerlidir.

İkisi de nadiren havlamak ve bu nedenle büyük bir bekçi köpeği yapmazlar. Ancak, gürültü düzenlemelerine tabi bir apartman dairesinde veya benzer tipte bir konutta yaşıyorsanız bu harika. Bununla birlikte, eğitimsiz yavruların bir sızlanma eğilimi Sizden bir şey istiyorlarsa veya çok uzun süre kendi başlarına bırakılırlarsa, bu da dikkate alınması gereken bir konudur.

Ayrıca ikisi de çok üşüyor ve gevezelik eden dişler sizi bu konuda uyaracak, bu yüzden bir kulübe yüküne yatırım yapmaya hazır olun! Gevezelik dişleri de çok mutlu olduklarının bir işaretidir. Tuzlu Tazı 60.000'den fazla takipçisi olan kendi Instagram sayfasına sahip ve bu özelliğin ne kadar sevimli olduğunu tam olarak gösteriyor!Egzersiz yapmak

Dünyanın en hızlı ve neredeyse en hızlı köpeği olduklarından, birçok insan yüksek enerjili olduklarını düşünür, ancak bu gerçekten doğru değildir. Onlar sprinters ve mesafe koşucuları değil ve bu nedenle kısa enerji patlamaları . Günde bir veya iki tempolu uzun yürüyüş, bu orta enerjili adamlara uyacaktır. Tazı, gün boyunca efendisiyle etkileşimli oyunlar şeklinde daha fazla zihinsel uyarımı da takdir ederdi ve tabii ki ikisinden daha büyük olanı, onu Whippet'e kıyasla haftada birkaç mil daha fazla yıpratır. Bunun dışında ikisi de olmaktan zevk alıyor kanepeli patatesler ve oldukça olduğu biliniyor rahat böcek !

Eğer büyükse içerilen avlu o zaman iyi bir koşudan da keyif alacaklar, ancak bir hayvanın kokusunu yakalarlarsa onu yakalayana kadar gün batımına doğru götürecekleri konusunda uyarılacaklar. Bunu akılda tutarak, tazı veya Whippet'inizin serbest bir alanda tasmasız bırakılmasına asla izin vermemeniz önerilir. Harika hatırlama becerileriyle sizi kandırabilirler, ancak yüksek av sürüşü bu yüzden yavru köpek gözlerine aldanmayın!

Eğitim

Hem Greyhound hem de Whippet, 'bağımsız' olarak kabul edilir; bu, ikisinin de inatçı yaratıklar olduğunu ve genellikle eğitilmelerinin zor olduğunu söylemenin kibar bir yoludur. Bu nedenle, bir yavru yetiştirme deneyimi olmayan ilk kez köpek sahibi için tavsiye edilmezler. Eski bir yarış tazı evlat edinirseniz, doğru koşumu seçin avları devreye girdiğinde onları doğal çekiciler olarak eğitmek.

Çünkü bağımsızlar, erken itaat eğitimi büyüdüklerinde sizi dinleme olasılıklarının artmasını sağlamak için çok önemlidir. Ek olarak, çekingenliklerinden dolayı olmaları onlar için gerçekten önemlidir. sosyalleştirilmiş mümkün olduğu kadar erken Böylece yeni durumlarda hem insanlarda hem de hayvanlarda rahat bir şekilde büyürler.Her iki cins de çekingen olabileceğinden, eğitimlerinin olumlu ve olumsuz olmaması özellikle önemlidir, aksi takdirde sizden korkma riskini alırsınız. Olumlu pekiştirme eğitimi herhangi bir köpek için en iyi eğitim türüdür, ancak bu adamlar gibi gergin köpekler için özellikle önemlidir. Daha yavaş olacaklar hileler öğren diğer cinslere göre.

Sağlık

Greyhound ve Whippet'in ikisi de genellikle sağlıklı köpekler , pek çok ciddi sağlık şikayeti olmadan. Bir Tazı'nın ortalama ömrü 10-13 yaş Whippet genellikle daha uzun yaşar The Greyhound 2 yıl farkla.

Her iki cinsin de çeşitli göz şikayetlerinden muzdarip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle ebeveynlerinin bir Göz doktoru değerlendirmesi , gözlerinin sağlıklı olarak onaylanmasını sağlamak için. Ebeveynlerinin de bir Kardiyak muayene kalplerinin de iyi durumda olduğunu tasdik etmek.Tazı'nın bir Polinöropati NDRG1 DNA testi . Bu sağlık sorunu, Kas Güçsüzlüğü ve hoşgörüsüzlük egzersizi yaparsanız ölümcül olabilir. Buna ek olarak, Tazı da şunlara karşı hassastır: Osteosarkom Kemik kanserinden agresif olan.

Whippet'in bir BAER testi Sağır olup olmadığını belirlemek için kulaklarının bileşenlerini inceleyen bir elektro-tanı testi. Von Willebrand hastalığı Whippets'te de bulunabilir; bu, kanındaki belirli trombositlerin sayısındaki bir eksiklikten kaynaklanır, bu da kanının pıhtılaşamadığı anlamına gelir.

Her iki cins de anesteziye duyarlı ve başka bir köpek için bir doz olarak kullanılabilecekler onlar için ölümcül olabilir, bu nedenle, köpeğinizi tedavi için almanız gerektiğinde, Veterinerinize bunu hatırlattığınızdan emin olun. Eski yarış köpekleri de yaşlandıkça daha zayıf tendonlara sahip olabilir, bu nedenle büyük bir veteriner faturasına hazırlıklı olun. Eğer yavrularınız ACL'sini yırtıyorsa.

ipeksi teriyer

Beslenme

Tazı yiyecek 2 ila 3 bardak günlük yiyecek sayısı, oysa Whippet bu süre arasında biraz daha az yer 1 ve 1 ½ bardak Günde yemek miktarı, elbette bu yavrularınızın büyüklüğüne bağlıdır. Küçük çerçevelerle çok kırılgan olduklarından, obezite özellikle kendilerine ve eklemlerine zararlıdır, bu nedenle yiyeceklerini izleyin ve öğünler arasında alımını tedavi edin.Bakım

Hem Greyhound hem de Whippet'in kısa ve pürüzsüz katlar çok az bakım gerektirir. Bununla birlikte, hala dökülüyorlar ve düzenli fırçalama, aksi takdirde koltuğunuzda ve giysilerinizde bulan saçları toplayacaktır; haftada bir yada iki kere yeterli olacaktır. Sadece iki ayda bir banyo yapmaya ihtiyaçları vardır ve çok nadiren köpek kokusu kokarlar.

Hem Whippet hem de Greyhound acı çekiyor diş problemleri dar ve sığ çeneleri nedeniyle ve bu nedenle dişlerinin fırçalanması gerekir. Haftada birkaç kez ağız kokusunu ve diğerlerini korumak için periodontal hastalıklar koyda. Köpekler için son derece zararlı olabileceğinden insan diş macunu kullanmayın, yerel evcil hayvan dükkanınız özel köpek diş macunu sağlayacaktır.

Onların cilt çok ince , almaya eğilimliler kesikler ve sıyrıklar karınlarının altında, özellikle çim ve ince dalların bulunduğu alanlardan geçmelerine izin veriliyorsa. Enfekte olmadıklarından emin olmak için sık sık kontrol edin ve ağrılı görünseler de, derin bir yırtık olmadıkları sürece nadiren poochlara sorun yaratırlar.

Fiyat

Fiyat, cinsler arasındaki başka bir farktır. Tazı, aralarında herhangi bir yere mal olabilir. 1.500 - 2.000 ABD Doları . Whippet'in maliyeti 800 dolar ve 1500 dolar . Ünlü bir soydan ödüllü bir yarışçı Greyhound arıyorsanız, şu kadar ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz: 15.000 $ . Sonuçta, Tazı yarışı hala yapılacak büyük paralarla büyük bir spordur!

Yukarıdaki fiyatlar, saygın yetiştiriciler ve bunlar en sağlıklı yavrular olacak. Öyleyse bir yavru satın alacaksanız, o zaman saygın bir yetiştiriciden satın aldığınızdan emin olun, yavru değirmeni değil. Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir!

Yarışamayacak duruma geldikten sonra atılan o kadar çok Tazı ve Kırbaçla, bir son derece yüksek sayı Ötenaziden kurtulacak kadar şanslılarsa, bu adamların çoğu evlat edinilebilir. Ortalama benimseme maliyeti arasında 50 $ ve 350 $ , kesinlikle çok para biriktiriyor olacaksınız, ancak aynı zamanda bir cankurtaran ! Amerika Ulusal Tazı Derneği, her eyalette yalnızca eski yarışçı Tazıların yeniden evlendirilmesine adanmış kurtarma merkezlerinin bir listesini sağlar, bu nedenle bir hayat kurtarmayı düşünüyorsanız, bunu kontrol edin bağlantı .

Son düşünceler

Greyhound ve Whippet, tüm aile için etrafta olmaktan zevk alan tatlı ruhlardır (Garfield veya Thumper olmadığınız sürece!) Tazı ile tazıya karşı bir pençe yarışında hangisinin kazanacağını söylemek zor, ama ikisi de köpekler hızlıdır ve ayakları kadar çabuk severler!

Gerçek şu ki, bu ikisi arasında boyut ve fiyat dışında çok fazla fark yok. Öyleyse, hangi yavru kalbinizi hızlandırırsa, kesinlikle bir kazanan olacaksınız!

Yorumlar