Dachshund Renkleri: 15 Standart ve Standart Olmayan Çeşit

Dachshund Renkleri: 15 Standart ve Standart Olmayan Çeşit

Dachshund'lar dünyadaki en ikonik köpek ırklarından biridir. Uzun vücutları, küçük bacakları, sarkık kulakları ve insana benzeyen gözleri onları süper sevimli bir tür haline getiriyor. Dachshund'lar meraklı, arkadaş canlısı ve cesurdur ve küçük vücutlarına çok sayıda köpek kişiliği sığdırılmıştır. Sevimlilikleri ve eğlenceli karakterleri, dünya çapında popüler köpek ırkları olmalarının sebeplerinden biridir.

Bu kadar popüler olmalarının bir başka nedeni de inanılmaz çeşitlilikte kaplama türlerine, renklerine ve işaretlerine sahip olmalarıdır. Bazı ırkların yalnızca birkaç rengi vardır, ancak Dachshund'da aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla renk vardır. 15 adet standart ve standart dışı kaplama rengi bulunmaktadır. Bunlar Siyah ve Ten Rengi, Çikolata ve Ten Rengi, Krem, Buğday, Yaban Domuzu, Kırmızı, Mavi ve Ten Rengi, Açık Kahverengi ve Ten Rengi, Siyah ve Krem, Açık Kahverengi ve Krema, Çikolata ve Krema, Mavi ve Krem, Siyah, Çikolata ve Açık Kahverengi. Kaplama renklerini etkileyen beş işaretleme türü de vardır: Brindle, Dapple, Piebald, Sable ve Brindle Piebald.Bazı renkler diğerlerinden daha yaygındır ve belirli renkler farklı kaplama türlerinde daha yaygındır. Tüm bunları ve kürk renginin sağlığını, kişiliğini ve daha fazlasını nasıl etkilediğine dair sık ​​sorulan soruları açıklıyoruz. İster hangi Dachshund rengini seçmeniz gerektiğini araştırıyor olun, ister hangi rengi belirlemeye çalışıyor olun Dachshund var, doğru yere geldiniz. Lafı daha fazla uzatmadan heyecan verici Dachshund palto renklerine ve desenlerine bakalım.

İçindekiler
 1. Dachshund Genetiği ve Sağlığı
 2. Standart Dachshund Renkleri
 3. Standart Olmayan Dachshund Renkleri
 4. Dachshund Renk Değişimi
 5. Dachshund İşaretleri
 6. Dachshund Palto Çeşitleri ve Renkleri
 7. Sıkça Sorulan Sorular
 8. Son düşünceler

Dachshund Genetiği ve Sağlığı

Köpek rengi genetiği dünyası karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Özetle, tüm köpeklerin kürklerinin rengini iki pigment belirler; bunlar eumelanin ve feomelanindir. Eumelanin siyah ve kahverengi gibi koyu renkler üretir, feomelanin ise tüylerdeki sarı ve kırmızı miktarına neden olur. Dachshund'un kürkündeki pigmentler, ebeveynlerinden miras aldıkları renk genlerine bağlıdır. Dachshund'lar ayrıca kürklerinin farklı işaretlere sahip olup olmadığını belirleyen diğer genleri de miras alabilirler.

Köpekler standart bir renk genini miras alabilir veya seyreltik bir geni miras alabilirler. Seyreltik gen esasen rengi seyrelterek onu tamamen farklı bir renk haline getirir. Seyreltik genle doğan Dachshund'larda yüksek risk vardır. renk seyreltme alopesi (CDA), herhangi bir mavi, açık kahverengi veya diğer seyreltik renkteki bir köpeği etkileyebilir. Bu cinsteki işaretlerden biri olan dapple, görünüm ve ilgili sağlık sorunları açısından merle'ye benzemektedir.Standart Dachshund Renkleri

Dünya çapında birçok farklı köpek kulübesi kulübü vardır ve her birinin, o türün ideal özelliklerini listeleyen bir cins standardı vardır. Amerika'daki birincil köpek kulübesi kulübü Amerikan Köpek Kulübesi Kulübü'dür (AKC). AKC'nin Dachshund cinsi standardı kabanları ve gösteri halkasında hangi renkleri kabul ettiklerini ayrıntılarıyla anlatıyor. Saygın yetiştiriciler genellikle Dachshund'ları bu renklerle yetiştirdiler, bu da onları standart olmayan renklerden daha yaygın hale getirdi. Ancak bu renklerin bazıları diğerlerinden daha nadirdir. Her birine daha yakından bakalım.

Siyah & Ten Rengi

Siyah ve ten rengi en yaygın Dachshund ceket rengidir ve çoğu insanın düşündüğü renk. Paltoları ağırlıklı olarak ten rengi işaretlerle siyahtır. Bu ten rengi lekeler kaşlarında, ağızlarında, ön göğüslerinde ve bacaklarında görülür. Bu ceket tipindeki ten rengi işaretler, siyah temel renkten öne çıktığı için ayırt edicidir.

Çikolata ve Tan

 Dachshund köpek yatağında oturuyor

Çikolata ve ten rengi Dachshund'lar bir sonraki en yaygın kaplama rengidir. Kaşlarında, ağızlarında, ön göğüslerinde ve bacaklarında tipik ten rengi işaretler bulunan koyu kahverengi çikolata kaplamaları vardır. Ten rengi lekeler siyah ve ten rengi Dachshund'lar kadar çarpıcı değildir çünkü temel renk ve işaretlerin her ikisi de kahverenginin tonlarıdır.Krem

 Krem Dachshund yukarıya bakıyor

Krem Dachshund'ların her yeri krem ​​renginden altın rengine kadar değişen renktedir. Bazı kremlerin kulaklarında ve kuyruklarında siyah tüyler bulunur ve bazıları bu köpeklere “gölgeli kremler” adını verir. Bazen samur desenli kremlerle karıştırılırlar. Ancak kökte açık, uca doğru koyulaşan samur kılların aksine, tüyleri kökten uca tamamen siyahtır. İki tür kremalı Dachshund vardır: Amerikan ve İngiliz. Ancak ikisi de aynı renk kategorisine giriyor. Nasıl farklı olduklarına bir göz atalım.

Amerikan Kreması

Amerikan kremleri Amerika'da en yaygın olanlardır ve sarı kürklerini kırmızı ve seyreltik mavi genlerin birleşiminden alırlar. Açık renkli doğarlar ve ceketleri krem ​​renginden soluk rengine döner. yaşlandıkça kırmızı gölge. Amerikan kremleri herhangi bir kürk tipinde veya vücut çeşidinde olabilir. Bazı Amerikan kremlerinin göz kenarları, burunlar ve pati yastıkları gibi koyu özellikleri vardır. Ancak bazılarının daha açık renk özellikleri de vardır.

İngiliz Kremi

İngiliz kremleri sarı kürklerini chinchilla geninden alır ve koyu renkli doğarlar ve yaşlandıkça rengi açılır. Orijinal İngiliz kremalı Daschund'lar yalnızca minyatür uzun tüylü türlerde bulunur ve her zaman koyu özelliklere sahip olmalıdır. İngiliz kremaları çok nadirdir ve yalnızca birkaç gerçek İngiliz kremalı Amerikalı yetiştiricinin bulunduğu, Birleşik Krallık'taki bir avuç yetiştiriciden gelmektedir. İngiliz kreması satan herhangi bir yetiştirici, mirasını kanıtlayacak belgeleri size sağlamalıdır. İngiliz kremleri Amerikan kremlerine göre çok daha pahalıdır.Buğday

Buğday Dachshund'ları onlara buğday rengi veren, baştan sona kahverengi ve beyaz tüylerle dolu açık altın rengi bir kürkü vardır. Bu renk daha çok kısa ve uzun tüylü çeşitlerde görülse de, esas olarak tel saçlı Doxies'te görülen nadir bir Dachshund rengidir. Buğdaylar bazen kremlerle karıştırılır, ancak buğday rengindeki yavrular biraz daha koyudur.

Yaban domuzu

Yaban Domuzu rengi Doksiler yaban domuzu kürküne çok benzeyen gümüş ila koyu gri-kahverengimsi saç karışımına sahiptirler. Bazı bireysel tüylerin üzerinde farklı renk bantları bulunur. Bu nadir bir kürk rengidir ve en çok tel saçlı çeşitlerde yaygındır. Diğer birçok iki tonlu Doxie gibi, çoğu yaban domuzu Dachshund'un da kaşlarının, ağızlarının, ön göğüslerinin ve bacaklarının etrafında daha açık renkli işaretler vardır.

Kırmızı

 Sarı Halının Üzerinde Yatan Uzun Saçlı Dachshund

Kırmızı Dachshund'lar tipik olarak bazılarının sarı bir tonu olmasına rağmen, her yerinde paslı kahverengiden kırmızıya renkte bir kürk var. Bazen çikolata kaplamalarla karıştırılırlar ancak rengi kahverengiden çok kırmızıdır. Bazı kırmızı kürklü Dachshund'ların kulaklarında ve kuyruklarında siyah tüyler vardır ve bu yavrulara bazen 'gölgeli kırmızılar' denir. Gölgeli kırmızılar bazen samur işaretli kırmızı kürklerle karıştırılır, ancak kulaklarındaki ve kuyruklarındaki siyah tüyler iki ton yerine tamamen siyahtır.

köpek alma oyunları

Mavi ve Ten Rengi

Mavi ve ten rengi Doxies nadirdir. Seyreltik renk genini miras almaları dışında siyah ve ten rengi Dachshund'lara benzerler. Esasen bu seyreltik gen, siyah rengi sulandırarak onu bazı köpek ırklarında mavi olarak bilinen griye dönüştürür. Genellikle bronzluk işaretleri kaşlarda, ağızda, ön göğüste ve bacaklarda görülür. Seyreltik gen aynı zamanda özelliklerinin rengini de seyrelterek onları daha gri hale getirir. Mavi renkli Doxie'nin CDA riski yüksektir.Açık kahverengi (Isabella) ve Ten rengi

Açık kahverengi esasen seyreltilmiş çikolata rengidir ve bazı köpek ırklarında 'Isabella' olarak da bilinir. Yani, mavi ve ten rengi yavrular gibi, bu köpekler de seyreltik gen haricinde çikolata ve ten rengi renkli Doxies'tir. Kaşlar, ağız, ön göğüs ve bacaklardaki ten rengi izleri bazen diğer renklerle karşılaştırıldığında görmek zordur, çünkü ten rengi ve açık kahverengi gölgede birbirine yakındır. Özellikleri genellikle siyah yerine açık kahverengidir. ve CDA'yı devralma şansları artıyor.

Siyah & Krem

Siyah ve krem ​​rengi Doxies ten rengi işaretlerin renginin çok daha açık olması dışında görünüş olarak siyah ve ten rengi yavrulara benzer. Kaşları, ağızları, ön göğüsleri ve bacaklarındaki işaretler ten renginden ziyade krem ​​rengindedir. Bunlar siyah ve ten rengi renklerden daha nadirdir.

Açık kahverengi (Isabella) ve Krem

Açık kahverengi ve krem ​​rengi Doxies, açık kahverengi ve ten rengi ile aynıdır, ancak işaretlerinin rengi çok daha açıktır. Bu Doxies seyreltik renk genine sahip Bu da CDA riskinin arttığı anlamına gelir. Bu renkler nadirdir.

Çikolata kreması

Çikolata ve kremalı Doxies görünüş olarak çikolata ve ten rengine benzer, ancak işaretleri krem ​​rengindedir, Daha yaygın olan bronzluk işaretlerinden çok daha hafiftir. Bu Doxies nadirdir.Mavi & Krem

Mavi ve krem ​​rengi Dachshund'lar siyah ve kremalı yavrulara benzer, ancak seyreltik gen, siyah kürklerinin çok daha açık mavi-gri olduğu anlamına gelir. Krem işaretli doxies, ten rengi işaretlere göre çok daha nadirdir. ve seyreltik mavi kaplama rengi çok daha nadirdir. Seyreltik gene sahip herhangi bir Doxie gibi onlar da CDA'dan muzdarip olma riskiyle karşı karşıyadır.

Standart Olmayan Dachshund Renkleri

Dachshund cinsinde çeşitli renkler görülür ancak nadirdir ve standart bir renk olarak kabul edilmez. Gösteri ringine aşağıdaki renkteki yavruların girmesine izin verilmemektedir. Ringten diskalifiye edildikleri için çoğu yetiştirici bu nedenle aşağıdaki renklerde köpek yetiştirmemektedir. Ancak zaman zaman yavrular halinde ortaya çıkarlar.

Siyah

 Siyah Dachshund

Siyah Dachshund'ların başka hiçbir rengi veya işareti olmayan düz siyah bir ceketi vardır. Tamamen siyah bir Doxie bulmak çok nadirdir ve bunlar arasında en nadir bulunan renktir .Çikolata

Çikolatalı Doxies hiçbir işaret veya başka renk bulunmayan katı bir çikolata kaplamasına sahip olun. Renk, kırmızımsı ten rengi veya seyreltik bir renk yerine, çikolata gibi zengin kahverengidir. Saf çikolata Doxies, saf siyah yavru kadar nadir olmasa da çok nadirdir.

Geyik yavrusu

Açık kahverengi renkli Dachshund'lar herhangi bir işaret veya başka renk olmayan sağlam açık kahverengi bir ceketi var. Teknik olarak çikolata Doxies'idirler, ancak tüylerinin rengini çok daha açık hale getiren seyreltik gene sahiptirler. Saf açık kahverengiler katı çikolatalardan daha nadirdir.

Dachshund Renk Değişimi

Dachshund renk rehberimizde belirtilmeyen başka bir renk veya desenle karşılaşırsanız, onların safkan bir Doxie olmama ihtimali oldukça yüksek. Bunun yerine, muhtemelen bir Doxie karışımı cins . Ancak bazı sorumsuz yetiştiriciler onları nadir renkli bir Doxie olarak pazarlayabilir. Şüpheniz varsa, sağlıklı, safkan bir Doxie aldığınızdan emin olmak için ebeveynlerini, belgelerini ve sağlık sertifikalarını görmeyi isteyin.

Saf beyaz bir Dachshund'un var olup olmadığı konusunda tartışmalar var. Beyaz, cins standardında tanınan bir renk olarak belirtilmemiştir. Çoğu 'beyaz' Doxie krem ​​rengindedir ancak çok soluk krem ​​rengindedir, bu da onların beyaz görünmesini sağlar. Bu yavruların karanlık özellikleri vardır. Eğer beyaz renkli bir yavru köpekle karşılaşırsanız onun albinizm hastası olmadığından emin olmalısınız. Albino köpekler pigmentasyonu yoktur ve genellikle soluk mavi gözleri ve pembe burnu vardır. Sevimli evcil hayvanlar yapabilmelerine rağmen çoğu zaman birden fazla sağlık sorunu ve davranışsal kaygıları vardır.Dachshund İşaretleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok Dachshund ceket rengi vardır, ancak dikkate alınması gereken birçok Dachshund işareti de vardır. Bu farklı işaretler herhangi bir kaplama renginde görünebilir ve bazı Doxies'lerde çeşitli işaretlerin bir karışımı bulunur. Bu onların kürk çeşitliliğini büyüleyici kılıyor. İlk dört işaret standarttır ve gösteri halkasında kabul edilebilir. Benekli benekli desen tanınmasına rağmen standart bir renk değildir. Her Doxie işaretine daha yakından bakalım.

Brindle

Benekli desen, kaplanın üzerindeki çizgilerle karşılaştırılır ve diğer birçok cinste görülen güzel bir desendir. Genellikle açık kahverengi veya kırmızı bir taban rengine, bazen krem ​​rengine ve üstte daha koyu çizgilere sahiptirler. Seyreltik gene sahip doxy'ler seyreltilmiş şeritlere sahiptir. Brindle Doxies nadirdir. Uzun ve tel saçlı Dachshund'larda bu modeli tanımlamak zordur.

benekli

Benekli desende benekli renk lekeleri bulunur. Diğer cinslerde bu desene merle denir. Bu desen tek veya çift renkli Doxies'te ortaya çıkabilir. Benekliler benekli olmayanlardan daha nadir olmasına rağmen, çarpıcı görünümleri nedeniyle giderek daha popüler hale geliyorlar. Genellikle heterokromya adı verilen parlak mavi veya farklı renkli gözlere sahiptirler. Benekli desen herhangi bir ceket veya vücut tipinde görünebilir.

Merle köpekleri gibi benekli köpeklerde de sağırlık ve körlük gibi sağlık sorunları riski artar. Herhangi bir köpek satın alırken sorumlu bir köpek yetiştiricisiyle çalışmak önemlidir. Ancak benekli Dachshund'lar için bu çok önemlidir. Yetiştiriciler asla iki alacalıyı bir arada yetiştirmemelidir çünkü her iki ebeveynden de benekli bir genin miras alınması daha da fazla sağlık sorununa neden olabilir. Bu yavrulara denir çift ​​benekli . Dapple modeliyle ilgili olarak ebeveynleri tanımalı ve ilgili sağlık sertifikalarını görmeyi istemelisiniz.

alacalı

Benekli desenin vücutlarında genellikle baş, sırt, bacaklar ve kuyrukta görülen büyük beyaz lekeler bulunur. Ayrıca beyaz lekeler üzerinde benekler veya küçük renkli noktalar bulunabilir. Genellikle tipik Cocker Spaniel ceket modeliyle karşılaştırılır. Benekli desen herhangi bir ceket veya vücut tipine sahip bir Doxie'de ortaya çıkabilir. Ancak kısa tüylü bir köpekte bu modeli belirlemek çok daha kolaydır. Özellikle baş ve kulakların etrafındaki büyük beyaz lekeler nedeniyle benekli Doxies'in test edilmesi gerekir. işitme sorunları .

Samur

Samur deseni ne zaman olduğunu açıklar kıllar kökte daha açık renktedir ve uçlara doğru koyulaşır. Samur deseni nadirdir ancak en yaygın olarak kırmızı veya açık kahverengi renkli Doxies'te bulunur. Kırmızı ve krem ​​​​gölgeli yavrular genellikle samurlarla karıştırılır ancak siyah uçlu tüylerden ziyade birkaç konsantre koyu renkli tüyleri vardır.

doberman rottwieler

Brindle Piebald

Brindle alacalı tanınmış bir işarettir ancak standart bir işaret değildir ve bu nedenle gösteri ringinde kabul edilmedi. Tipik olarak koyu renkli şeritler ve büyük beyaz lekeler içeren kahverengi veya kırmızı bir taban kaplamasına sahiptirler. Beyaz lekeler genellikle gövdelerinin etrafındadır, ancak başlarında veya kulaklarındaysa işitme testine ihtiyaç duyarlar. Benekli benekli Doxie son derece nadirdir.

Dachshund Palto Çeşitleri ve Renkleri

Var üç Dachshund ceket türü Bunlar pürüzsüz, uzun saçlı ve tel saçlıdır.

 • Pürüzsüz Ceket. Pürüzsüz kürk en yaygın kürk türüdür ve her yeri kısa, pürüzsüz ve parlaktır. Pürüzsüz kürkler her türlü renk ve işarete sahiptir ve uzun ve tel tüylü tüylerle karşılaştırıldığında bunların tanımlanması çok daha kolaydır.
 • Uzun saçlı Ceket. Uzun saçlı Dachshund'ların şık, parlak ve hafif dalgalı saçları vardır. Tüyleri boyun çevresinde, ön göğüste, vücudun alt kısmında, kulaklarda ve bacakların arkasında daha uzundur. Uzun saçlı Dachshund'lar zarif bir görünüme sahiptir. Pürüzsüz ceket gibi, yukarıda listelenen tüm renkleri ve işaretleri taşırlar.
 • Tel saçlı Ceket. Tel tüylü bir kürk, daha ince bir astar ile sıkı, kısa, kalın, pürüzlü, sert bir dış kaplama ile karakterize edilir. Çene ve kaş çevresindeki kıllar daha kalın ve belirgindir, bu da onlara sakallı ve kalın kaşlı, sert bir 'büyükbaba' görünümü verir. Tel saçlı bir Dachshund'da en yaygın renkler yaban domuzu, kırmızının çeşitli tonları, siyah ve ten rengidir. Ancak listelenen renk ve işaretlerden herhangi birinde olabilirler. Ten rengi noktalar ve diğer işaretler kısa tüylü bir yavrudaki kadar belirgin olmayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 4 adet Dachshund yavrusu

Dachshund En Çok Hangi Rengi Döküyor?

olan miktar Dachshund kulübesi dır-dir kürk rengiyle değil, sahip oldukları kürk tipiyle ilgilidir. Tüm Dachshund'lar minimum ila orta dereceli tüy dökücülerdir. Uzun tüyler mevsimsel dökülmelere rağmen en belirgin şekilde dökülürler. Pürüzsüz katlar minimum düzeyde ancak yıl boyunca dökülür. En az dökülen ise tel saçlardır.

Ceket Rengi Dachshund'un Sağlığını Etkiler mi?

Doxie genel olarak sağlıklı bir köpek ırkı olmasına rağmen birkaç sağlık durumuna yatkındır, bu nedenle şunu göz önünde bulundurmalısınız: evcil hayvan sigortası . Bu sağlık durumlarından birkaçı kürk rengiyle ilgilidir. Mavi veya açık kahverengi gibi seyreltik bir kürkü olan herhangi bir Doxie'nin CDA'yı devralma riski daha yüksektir. Tedavi edilemez, ancak yönetimi nispeten basittir. Özellikle baş ve kulak çevresinde artan beyaz lekelere sahip bir ceket giyen herhangi bir Doxie, sağırlık riskiyle daha fazla karşı karşıyadır. Aynı şey körlük ve sağırlık riski yüksek olan alacalı Dachshund'lar için de geçerli.

Ne yazık ki sorumsuz yetiştiriciler Dachshund'ları renk için yetiştiriyorlar çünkü 'nadir' renklerden daha fazla para kazanabiliyorlar. Ancak sağlık yerine renk için üreme, onların sağlık sorunları geliştirme olasılığını daha da artırıyor. Genellikle yakın akraba köpekleri de yetiştirirler, bu da doğuştan kusurları artırabilir. Dachshund'lar popüler köpekler oldukları için yavru köpek fabrikalarında bolca bulunurlar. Bu nedenle lütfen sorumsuz yetiştiricilerden ve yavru köpek fabrikalarından her ne pahasına olursa olsun kaçının. Yalnızca bir Sorumlu ve etik Doxie yetiştiricisi .

Hangi Renk Dachshund'u Almalıyım?

Bu, Doxie'nin hangi rengini sevdiğinize ve yavrunuz için planınıza bağlıdır. Ailenin evcil hayvanı olacaklarsa rengi çok önemli değil. Bazı aileler ikonik siyah ve ten rengi pürüzsüz paltoları tercih ederken, bazıları daha nadir krem ​​veya açık kahverengi ve krem ​​rengi tercih eder. Ancak Doxie'nizi göstermeyi veya yetiştirmeyi planlıyorsanız standart renkte bir yavru seçmek akıllıca olacaktır.

Son düşünceler

Dachshund cinsinin kürk renkleri ve desenleri çeşitlilikle doludur. İkonik siyah ve ten renginden benekli veya benekli desenlere kadar herkesin zevkine uygun bir palto rengi ve deseni mevcut. Hepsi kendi tarzlarında güzeller ve daha iyi bir renk yok. Ancak birkaç kürk rengine ve bunların taşıdıkları artan sağlık sorunları riskine karşı dikkatli olmanız en iyisi olacaktır. Ancak köpeklerini sağlık kontrollerine tabi tutan sorumlu bir yetiştiriciyle çalışarak sağlıklı ve lezzetli bir Dachshund'a sahip olmalısınız. Ve ben de bir Doxie sahibi olarak, bir Doxie'nin etrafta olduğu sıkıcı bir gün asla olmaz!

Yorumlar