Köpeğim Üzüm Yedi: Sonra Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Üzüm Yedi: Sonra Ne Yapmalıyım?

Köpekler üzüm yiyebilir mi? Zehirli mi? Bunlar, köpeğinizin yakın zamanda bir üzüm yediyse, kendinize sorduğunuz sorulardır. Cevap hayır, köpekler üzüm yiyemez. Ve evet, bir üzüm veya kuru üzüm bile köpekler için zehirli olabilir . Aslında, son zamanlarda yapılan bazı bilgilendirici kampanyalar sayesinde, üzümlerin köpekler için zehirli olabileceği yaygın bir bilgi haline geliyor.

Ama ne kadar zehirlidirler? Köpeğiniz bir tane yerse hangi adımları atmalısınız? Buradaki cevap, çeşitli faktörlere bağlı olacak, ancak toksisite seviyeleri nedeniyle, başka bir araştırma yapmadan önce yapmanız gereken ilk şey hemen veterinerinize başvurun .En yaygın belirti kusma olsa da ve köpeğiniz hikayeyi anlatmak için yaşayabilir ancak acilen harekete geçmeniz önemlidir. Veteriner hekimimiz Jo Woodnutt, neler bekleyebileceğiniz konusunda bazı tavsiyelerde bulunur ve bu gerçekleştikten hemen sonra atmanız gereken adımlar.

Üzüm Köpekler İçin Zehirli mi?

Zehirli yiyecekleri olan Malta köpeği

Veteriner hekimler üzümlerin zehirlidir köpeklere yaklaşık 20 yıldır . Keşif, merkezi bir toksin veri tabanının, üzüm, kuru üzüm, kuş üzümü ve çekirdeksiz kuru üzüm tükettikten sonra böbrek yetmezliğinden ölmekte olduğunu açık bir şekilde açıkladıktan sonra geldi. Köpekler için oldukça zehirli olan birçok farklı yiyecek vardır. Bu Sarımsak içerir , Çikolata , Soğan, Kahve ve Macadamia fıstığı gibi fındık .Kafa karıştırıcı olan şey, bazı köpeklerin bunları sorunsuz yiyebilmesi, bazılarının ise tek bir kuru üzümden sonra ölmesidir. 20 yıl sonra, bu şeylerin neden köpekler için zehirli olduğunu ve neden yalnızca bazı köpeklerin etkilendiğini bilmiyoruz. Üzümlerin taze, kurutulmuş, pişmiş, çiğ, organik veya evde yetiştirilmiş olması önemli değil.

Köpekler hem çekirdekli hem de çekirdeksiz çeşitler ile kırmızı ve yeşil üzümler tarafından zehirlenmiştir. Yemek pişirme ve fırınlamada kullanılan kuru üzümlerin de zehirli olduğu ve üzümlerle aynı garip işaretlere neden olduğu bulunmuştur.

acana ve orijen

Tek Bir Üzüm Köpeğimi Öldürebilir mi?

Üzümlü Tarlada Köpek

Ne yazık ki, evet, tek bir üzümün köpeği öldürmesi mümkün. Pek çok zehirden farklı olarak, üzüm toksisitesi doza bağlı görünmemektedir. Başka bir deyişle, yutulan üzümün ağırlığını ve köpeğin ağırlığını alıp endişelenmeniz gerekip gerekmediğine karar veremezsiniz. Üzümlere duyarlı olanın köpek mi yoksa bazı üzümlerde olup bazılarında değil mi olduğunu henüz bilmiyoruz. Her iki durumda da, siz ve köpeğiniz şanssızsanız, tek bir üzüm bir köpeği öldürebilir, hatta büyük bir tane bile.Köpeğim Üzüm Yedi, Ne Yapmalıyım?

Üzümlere bakan köpek

Ne yazık ki, üzümler çok öngörülemez olduğu için, köpeğinizin acil tedavi için gerçekten bir veterinere gitmesi gerekiyor. Gibi belirtiler gösterene kadar beklemeyin hayvan yemi , kusma vb. O zamana kadar hasar verilmiş olacak ve destekleyici bakım dışında herhangi bir şey yapmak için çok geç olabilir. Köpeğiniz bir üzüm yerse ne yapmanız gerektiğine dair adım adım talimatlarımız.

Köpeğinizin Artık Yiyemeyeceğinden Emin Olun

Sevmek Tavuk kemikleri , sabun veya potansiyel olarak tehlikeli herhangi bir nesne veya yiyecek için maruziyeti derhal sınırlamanız gerekir. Bu genellikle köpeğinizi bir odaya kilitlemek anlamına gelir, böylece daha fazla üzüm erişemez veya dökülenleri temizleyemezler. Evdeki diğer evcil hayvanları da unutma! Onları yoldan çekin ve (mümkünse) köpeğinizin tam olarak kaç üzüm tükettiğini bulun.

Veterinerinizi Hemen Arayın

Bazı toksinler ne kadar yediklerini ve nasıl hissettiklerini görmenize ihtiyaç duyarken, üzüm yutulduğunda en iyisi hemen veterinerinizi aramaktır. Veterineriniz açık değilse, en yakın açık veteriner kliniğini aramanız gerekir, bu bir acil durum kliniği olabilir. ABD'de iseniz, tavsiye almak için Pet Poison Yardım Hattını da arayabilirsiniz.Veterinerinizin Talimatlarını İzleyin

Veterineriniz, bundan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilecek en iyi kişidir. Dan beri üzüm zehirlenmesi çok tahmin edilemez muhtemelen tedaviye başlamak için ziyarete gitmenizi önereceklerdir. Bu genellikle köpeği hasta etmeyi, toksinlerin emilimini engellemek için ilaç vermeyi ve daha sonraki bir tarihte bir sorun olup olmadığını netleştirmek için temel bir kan örneği almayı içerir. Güncel tavsiyeler, köpeklerin üzüm veya kuru üzüm yedikten sonra 72 saate kadar hastanede tutulmasını önermektedir, ancak veterineriniz bunu sizinle görüşecektir, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Köpeğinize Kendi Kendine Muamele Etmeyin

Köpeğinizi evde tedavi etmeye çalışmak cazip gelebilir. Bu tavsiye edilmez. Kişisel durumunuzda size en iyi tavsiyeyi vermesi için veterinerinize güvenin. Köpeğinizin hayatı tehdit eden bir reaksiyonu olmayabilir, ancak kendi kendini tedavi ederek bunu riske atmak istemezsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpek üzümü tüketimi hakkında sıkça sorulan bazı sorular var. Bir sonraki hareket tarzınız konusunda hâlâ net değilseniz, aşağıda bunları önceden yanıtladık ( veterinerini ara !).

pomeranian vs yorkie

Köpeğimi Kusturmalı mıyım?

Köpeğiniz bir üzüm veya kuru üzüm yerse, tavsiye için veterinerinizi veya Pet Poison Yardım Hattını aramalısınız. Köpeğinizi evde hasta etmenizi ve size kullanmak istedikleri ilaç kombinasyonlarını vermenizi isteyebilirler. Alternatif olarak, daha agresif tedavi için bir ziyaret önerebilirler. Köpeğinizi evde hasta etmek risksiz değildir, çünkü köpeğiniz kusmuğunu soluyabilir.Ek olarak, işe yaramazsa, veterinerinizin seçeneklerini sınırlar, bu da köpeğinizin daha kötü bir durumda olacağı anlamına gelir. `` Veteriner hekiminiz, onları tavsiye için aradığınızda ve en iyi eylem planını belirlediğinizde bu riskleri tartacaktır. Geçmişte size söylemiş olsalar bile, önce bir profesyonelle konuşmadan köpeğinizi hasta etmek asla iyi bir fikir değildir.

Köpekler Üzüm Yediğinde Ne Olur?

Üzüm, köpeklerde akut böbrek yetmezliğine neden olur. Üzümdeki toksinler köpek böbreğinin bir kısmına saldırıyor gibi görünüyor. Böbreğin bu hasarı sıklıkla atlatabildiği görülmesine rağmen, köpeklerin iyileşene kadar aşırı destekleyici bakıma ihtiyacı olacaktır. Üzüm zehirlenmesinin ilk ve en yaygın belirtisi kusmadır. Ardından ishal, uyuşukluk, iştahsızlık, karın ağrısı ve titreme gelir. Böbrekler etkilendikçe, köpekler idrara çıkmayı bırakabilir ki bu çok kötü bir işarettir.

Belirtiler Ne Zaman Ortaya Çıkacak?

Üzüm zehirlenmesinin ilk belirtileri genellikle 24 saat içinde ortaya çıkar. Kan testlerinde böbrek yetmezliği belirtileri 24-48 saat sonra görülmeye başlar. Bir köpek 72 saat içinde semptom göstermezse, büyük olasılıkla tam bir iyileşme göstereceklerdir. Bu noktada bir kan testi, daha fazla bakıma gerek olup olmadığını gösterebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Üzüm zehirlenmesi ilk keşfedildiğinde, sadece yaklaşık Köpeklerin% 50'si hayatta kaldı bir kez böbrek sorunları belirtileri göstermeye başladıklarında. Modern tıp ve daha hızlı müdahaleye yol açan artan farkındalık ile bu durum gelişti. Neyse ki, uygun tedaviyi gördükleri sürece bir köpeğin üzüm yemekten ölmesi çok daha nadirdir. Güncel öneriler, köpeklerin kusturulması gerektiğidir.Daha sonra aktif kömür almaları gerekir. Tamamlandığında, 72 saat hastanede kaldı sıvılar için. Tüm köpeklerin üzümler tarafından zehirlenmeyeceğini ve birçoğunun tedavi olmaksızın iyileşeceğini biliyoruz. Bununla birlikte, bazı köpeklerin neden etkilenmemiş göründüğü hakkında daha fazla şey öğrenene kadar, herkes için hızlı ve agresif tedavi gerekli görünmektedir.

Köpeğimin Üzüm Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Üzümler, kuru üzümler, kuş üzümü ve çekirdekler son derece tahmin edilemez . Köpeğinizi güvende tutmanın en iyi yolu, köpeğinizin herhangi bir yere ulaşmasını engellemektir. Evdeki herkesin köpeğe asla üzüm yedirmemesi gerektiğini bildiğinden emin olun. Toksik olan her şeyi aktif olarak köpeğinizden uzak tutmalısınız.

Çocuklar kuru üzüm düşürmeye meyilliyse, atıştırmalık sırasında köpeğinizi kapatın. Ayrıca granola gibi tahıllara ve flapjack, sıcak çörekler ve Noel kekleri gibi unlu mamullere de dikkat etmelisiniz.Son düşünceler

Küçük bir üzüm zararsız görünebilir. Özellikle büyük bir köpeğiniz varsa. Maalesef bu küçük miktar bile köpeğin böbreklerine zarar vermek . Pek çok köpek iyi olacak olsa da, köpeğinizin iyi olup olmayacağını veya ciddi şekilde etkilenip etkilenmeyeceğini bilmenin bir yolu yoktur.

Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu ilgiyi hemen almasını sağlamanın tek kesin yolu, tavsiye için hemen veterinerinizle iletişime geçin . Bu, yapabileceğiniz en iyi şeydir ve yavrularınızın ulaşabileceği yerlerden üzümleri çıkardıktan hemen sonra olan ikinci şey olmalıdır.

pomeranya husky

Yorumlar