Dachshund Dökülmesi: Doxies Aslında Ne Kadar Dökülür?

Dachshund Dökülmesi: Doxies Aslında Ne Kadar Dökülür?

Bir Dachshund pazarındaysanız ve ne kadar tüy döktüğü konusunda endişeleriniz varsa, dikkate alınması gereken ilk şey, tüm Dachshund'ların eşit şekilde tüy dökmediğidir. Dachshund ailesinde hem standart hem de minyatür olmak üzere üç tip kat vardır ve her biri farklıdır.

Çok fazla köpek kokusu olmayan temiz bir adam olan Doxie, en iyi şekilde tanımlanan bir kişiliğe sahiptir. 'arkadaş canlısı, meraklı ve cesur.' Kazanan kişiliğine aşık olduysanız, hangisinin ailenize en uygun olduğuna dair bilinçli bir karar vermek için her çeşit hakkında daha fazla bilgi edinin. Dachshund'lar genel olarak orta düzeyde tüy dökücüdürler ancak hipoalerjenik olarak kabul edilmezler.Cins içinde, onun Kürk çeşitliliği, en doğru şekilde o sevimli yavru köpeğin ne kadar tüy dökeceğini gösterir. yetişkin olduğunda. Evinizde köpeğe alerjisi olan bir üye varsa veya onun tımarını yönetebileceğinizden emin olmaya çalışıyorsanız, her türün özelliklerini göz önünde bulundurun. Dökülmeyi en aza indirmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin ve eşleşmeniz başarılı olacaktır.

İçindekiler

Dachshund Mont

Bir Dachshund'un ne kadar tüy döktüğü büyük ölçüde ceketine bağlıdır. Üç çeşit Dachshund kürkü vardır: tel tüylü, uzun tüylü ve kısa tüylü Dachshund'un versiyonları vardır ve her tür, belirli bir bakım türü gerektirir ve farklı bir oranda tüy döker.Tel saçlı Dachshund'un ceketi eşit derecede sıkı, kısa ve kalındır. . Kaba, sert dış kaplaması onu elementlerden korur ve üç çeşitten en az tüy dökmesinin nedeni budur. Bu kaba dış kaplamanın altında her yerde daha ince, daha yumuşak, daha kısa bir astar var. Astarını korumak, tüy dökmesini en aza indirmeye yardımcı olur. Kendine özgü sakalı ve kaşları, ona biraz kırlaşmış olsa da seçkin bir asalet havası veriyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, uzun tüylü Dachshund'un şık, zarif bir kürkü vardır, en uzun
boynu, göğsü ve vücudu. Kulaklarındaki ve kuyruğundaki tüyler uzun ve ipeksi, incelikle taşınan kuyruğu arkasında bir bayrak gibi mutlu bir şekilde dalgalanıyor. Paltosu, kaslı yapısını gizleyecek kadar ağır değildir ve uzun saçları asla kıvırcık olmamalıdır. Çoğu uzun tüylü Doxies, ek bir astara sahiptir ve mevsimsel olarak tüy döker.

Kısa Tüylü Dachshund'lara pürüzsüz kaplama denir ve ek bir astar olmadan kısa, şık bir kaplamaya sahiptir. Genellikle yıka ve giy köpekleri olarak tanımlanan pürüzsüz Dachshund'ların kürklerinin bakımı kolaydır. Onları havluyla çıkarmak ve bir tazı eldiveni ile fırçalamak, kirin çoğunu ve fazla tüyleri periyodik olarak temizler. Minimal düzeyde tüy dökerler, ancak yıl boyunca tüy dökerler.Dachshund Renkleri

  grup köpek daksund su kenarında oturur, daksund yavru köpek nehirde yüzer

Renk, kişisel bir tercih meselesidir ve yavrunuzun ne kadar tüy döktüğünü değiştirmez. Açık bej sandalyenizin üzerinde siyah bir köpeğin döktüğü tüyleri, daha açık renkli bir köpeğin döktüğü tüylerden daha fazla fark edebileceğinizi unutmayın. Dachshunds, düz beyaz olduğu için diskalifiye edilebilir, ancak birçok kabul edilebilir renk ve işaret vardır. Standart cins renkleri arasında siyah ve krem, siyah ve ten rengi, mavi ve ten rengi, çikolata ve ten rengi, krem, kırmızı, buğday, yaban domuzu, mavi ve krem, açık kahverengi ve ten rengi, açık kahverengi ve krem ​​ve çikolata ve krema bulunur. Standart işaretler arasında brindle, samur, benekli ve alacalı bulunur.

Dachshund Atma Sıklığı

Tipik bir Dachshund'un ne kadar ve ne sıklıkta tüy döktüğü, büyük ölçüde onunkine bağlıdır. ceket tipi . Arkadaşınız pürüzsüz kaplamalı bir Dachshund ise, köpeğinizin tüy döktüğünü neredeyse hiç fark etmeyebilirsiniz. Tüyleri kısa ve düzgündür ve yıl boyunca döküldükleri için geride bıraktıkları tüyler minimum düzeydedir. Kendi yavrunuz istediğinizden daha fazla tüy döküyorsa, bakım rutininizi değiştirmeniz gerekebilir. Düzenli fırçalama ve banyo, normalde geride kalan tüyleri alır ve evinizde birikenleri en aza indirir.

işaret ışığı

Beklediğiniz gibi uzun tüylü Dachshund'lar daha belirgin bir şekilde tüy dökecek düz kaplamalı kuzenlerinden daha uzun saçları, giysi ve mobilyalarda daha belirgin olacağı için. Bazı uzun tüylü Dachshund'ların tek tüyleri olmasına rağmen, çoğu çift tüylü köpeklerdir. Bu yoğun astar, onları soğuk havalarda sıcak tutar, ancak yılda iki kez atarlar. Astarları döküldüğünde, bir kerede önemli miktarda tüy kaybederler. Astarlarını fırçalamak, tüy dökme mevsiminin süresini kısaltabilir.Wirehaired Dachshund, tüm türlerin en azını tutuyor . Yoğun astarları onları aşırı hava koşullarından korur ancak tipik bir şekilde tüy dökmez. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda mevsimlerin değişmesiyle tüy dökerler ve astarları gevşedikçe kaba dış kaplamaları onu hapseder. Pürüzsüz veya uzun tüylü çeşitlere göre evdeki yüzeylere daha azı düşecektir. Astarı çıkarılmaya hazır olduğunda, dökülmeyi en aza indirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, ceketini profesyonel bir kuaföre soydurmaktır.

Hipoalerjenik Köpekler

Ailenize eklemek için yeni bir arkadaş bulma arayışınız sırasında, bazı ırkların olduğunu duymuş olabilirsiniz. hipoalerjenik . Evinizin bir üyesinde evcil hayvan alerjisi varsa, bu özellikle arzu edilir. Evcil hayvanınızın idrarındaki, tükürüğündeki veya ölü deri hücrelerindeki (olarak bilinen) proteinler tehlike ), evcil hayvan alerjisi olan kişilerin kaşınmasına, sulu gözlere veya burun tıkanıklığına neden olabilir . Daha belirgin hassasiyetleri olan kişilerde, bu alerjenleri teneffüs ettikten sonra on beş ila otuz dakika içinde nefes darlığı kadar şiddetli semptomlar olabilir. Hassas kişilerde ayrıca yüzlerinde, boyunlarında ve göğüslerinin üst kısmında döküntü gelişebilir.

Evcil hayvan kepeğine alerjisi olan bir aile üyeniz varsa, insan aileniz için sağlık sorunu yaratmayacak veya yavrunuzun yeniden barındırılması gereken bir durum yaratmayacak tüylü bir cins bulmak istersiniz. . Dachshunds tüy döker ve bu nedenle hipoalerjenik olarak kabul edilmez. ancak çok az tüy dökerler ve dökülmeleri idare edilebilir düzeydedir. Bunun sizin durumunuzda işe yarayıp yaramayacağı, yeni yavrunuzu eve davet etmeden önce açık bir şekilde ele almanız gereken bir şeydir. Tüysüz olmadığı sürece herhangi bir köpeğin tüy dökeceğini unutmayın.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

  Saat ve Köpek Kasesinin Yanında Dachshund

Dökülmenin kendisi normal bir süreç olmasına rağmen, Anormal saç dökülmesi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bazen aşırı dökülme dermis olarak da bilinen deriden kaynaklanır. Derinin iltihaplanmasına dermatit denir (dermis=cilt iltihabı=iltihap) ve iç ya da dış kökenli bir kök nedeni olabilir.Bazı köpek ırkları, diğerlerine göre belirli cilt problemlerine daha yatkındır. Köpeğiniz normalden daha fazla tüy döküyor gibi görünüyorsa ve ciddi tüy kaybı (alopesi) lekeleri gösteriyorsa, tüyün altındaki deriyi incelemeniz gerekir. Bazı durumlarda, köpeklerde dermatite ve saç dökülmesine neden olan hormonal veya otoimmün bozukluklar olabilir. Yaşlanma bu koşulları şiddetlendirebilir. Cildinin normalden daha kalın göründüğünü ve aşırı derecede yağlı veya yağlı göründüğünü, pullu veya kırmızı hale geldiğini veya sağlıksız kokan bir kokusu olduğunu fark ederseniz, veterinerinizle bir konsültasyon planlayın . Köpeğiniz, vitamin veya mineral takviyesine veya belirli bir bakım rejimine yanıt verecek tedavi edilebilir bir durumdan muzdarip olabilir.

Gıda hassasiyetlerini teşhis etmek zordur. Köpeğinizin aşırı kaşınmasının ve tüy dökmesinin kaynağının kuru mamanız olduğundan şüpheleniyorsanız, alerjik reaksiyonları tetiklememek için formüle edilmiş içeriklerle özel bir diyet deneyin. Veterinerinize hangi markaları ve formülleri önerdiklerini sorun. Birlikte yaşayabileceğiniz bir fiyat noktasında, arkadaşınızı sağlıklı ve mutlu tutan bir karışım bulabilmelisiniz.

Tüy dökülmesinin birkaç dış nedeni, ırkı ne olursa olsun tüm köpekleri etkiler. Köpekler pire ısırıklarına alerjisi olabilir. Saç dökülmesinin diğer parazitik nedenleri arasında sarkoptik veya demodektik uyuz bulunur. Cildin hem mantar hem de bakteriyel enfeksiyonları aşırı dökülmeye neden olabilir. Bir pire sorununuz olduğunu biliyorsanız, etkili bir pire yönetimi rejimi oluşturmak ilk savunma hattıdır, ancak arkadaşınız pireler gittikten sonra hala kaşınıyorsa, veterinerinize bir ziyaret yapmanız gerekir. Bir 'deri kazıma' gerçekleştirebilir ve uygun tedavi sürecine karar vermek için numuneyi mikroskop altında inceleyebilirler.

Dachshund'un Dökülmesini Yönetme

Genel olarak Dachshund'lar ve özellikle de tel tüylü Dachshund'lar düşük tüy döken bir cinstir, ancak yine de tüy tiplerine göre tımar edilmeleri gerekir. İşte tüylerini yönetmenin ve düz tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü çeşitlerde tüy dökümünü azaltmanın en iyi yolları.Fırça Çeşitleri

Dachshund'unuzu ne kadar fırçalamanız gerekiyor ve bunu yapmak için ne tür bir fırçaya ihtiyacınız olacak? arkadaşınızın ceket tipine bağlıdır . Bakım araçlarınızı özenle seçin. Kıllı bir fırçayla, tel saçlı Dachshund'un kürkü günlük dikkatle çiçek açacak. Uzun tüylü Doxie'nin uzun, ipeksi kürkünü açmak için daha ince bir fırça ve ardından parlak bir hale getirmek için kıllı bir fırça gerekir. Bay Smooth için, bir tazı eldiveni veya bakım eldiveni, ceketini ayna gibi parlatıyor.

  İnce Dişli Tarak

İnce Dişli Tarak

Chewy.com'da görüntüle
  Daha İnce Fırça

Daha İnce FırçaChewy.com'da görüntüle

Bakım Eldiveni

Chewy.com'da görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi ek ürün bilgileri ve müşteri incelemeleri alabileceğiniz Amazon.com'a götürür. Bir satın alma işlemi yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Tel saçlı bir yavrunuz varsa, döktüğü saçlar tekrar ceketinin içine düşer. Fırçalamak onu çıkarır, size veya mobilyalarınıza bulaşma olasılığını azaltır. Düzenli fırçalama, kan dolaşımını uyarır ve yağları saçına dağıtır, böylece kaba tüyleri bile sağlık ışıltısına sahip olur. Mevsimler değiştiğinde, tel saçlı Doxies astarlarını dökecek ve profesyonel bakımdan faydalanacaktır. Evde, tel saçlı Dachshund'unuzu günlük olarak bir ince dişli pire tarağı ceketine sıkışan tüm tüyleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Uzun tüylü Dachshund'un ceketi, özellikle dışarıda çok zaman geçiriyorsa, daha fazla dikkat gerektirebilir. Dışarıda topladığı kir ve kalıntıları temizlemek için onu neredeyse her gün fırçalamanız gerekecek. A daha ince fırça ceketlerindeki kiri ve kiri temizlemenize yardımcı olur ve bir kıl fırça ceketlerini parlatmak için. Kulakları ve ayakları keçeleşme olasılığı en yüksek olan bölgelerdir, bu nedenle tamir edilemeyecek şekilde düğümlenmeden önce iyice kontrol edin.Pürüzsüz Dachshund, üç çeşidin bakımı için en kolay kaplamaya sahiptir. . Pürüzsüz ceketi günlerce fırçalanabilirdi, ancak dökülen tüyleri en aza indirmek için (ceketi sürekli dökülüyor), onu günde bir kez bir tazı eldiveni veya eldiveni ile temizleyin. bakım eldiveni . Onu okşuyormuşsunuz gibi hissedecek, ama aslında doğal yağların üretimini uyararak ve onları saçına dağıtarak cildinin sağlığını iyileştireceksiniz. Paltosu sağlıkla parlayacak.

Şampuan

Daima köpekler için güvenli bir şampuan seçin. Yavru köpeğinizin cildi hassassa, bir tane seçin. Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş şampuan . Nazik bir şampuanla bile, onu çok sık şampuanlamak tüylerindeki doğal yağları yok edebilir ve cildini kurutabilir, bu nedenle banyoları birkaç ayda birle sınırlayın. Hala ıslak veya nemliyken Dachshund'unuzun ceketindeki tüm gevşek kürkü çıkarmak en kolayıdır.

Diyet

Dachshund'unuzun ceketi sağlığını doğrudan yansıtır ve sağlık iyi beslenmeyle başlar. Bilinen alerjenleri içermeyen köpek mamaları ile beslemek, tüy sağlığının ilk yapı taşıdır. Birçok köpeğin ticari köpek mamalarında bulunan tavuğa alerjisi vardır. Yavru köpeğinizin gıda hassasiyeti olabileceğinden endişeleniyorsanız, bir deneyin. tavuk içermeyen formül.

Düşük kaliteli köpek mamalarından kaynaklanan beslenme eksiklikleri de dermatite ve aşırı tüy dökülmesine neden olabilir. Köpeğinizin tolere edebileceği malzemelerle kaliteli bir mama bulmak, başlangıçta biraz bacak çalışması gerektirebilir, ancak uzun vadede ek takviyeler ve veteriner faturalarında size para kazandıracaktır. Daha da önemlisi, en iyi arkadaşınızı gereksiz rahatsızlıktan kurtaracak ve sağlığını iyileştirecektir.

Seçtiğiniz marka şunları içermelidir: Omega-3 yağlı asitler. Omega-3 yağ asitleri, köpeklerin derisi ve tüyleri için faydalı olduğu düşünülen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, omega-3'lerin köpekler için tüylerini parlatmanın ötesinde sağlık yararları olduğunu göstermiştir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltırlar, arkadaşınızı daha rahat tutarlar ve kaşıntılı cildi uzak tutarlar.

Takviyeler

Omega-3 takviyeleri ve ikramları Doxie'nin diyetine daha fazla omega yağı eklemenin kolay bir yoludur. Balık yağları, sağlıklı bir kürkü desteklemek ve tüy dökümünü azaltmak için omega-3'ler ekler. Bazı takviyeler, üç ana tip omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) arasında dengeli bir oran sağlamak için balık ve bitki bazlı yağların bir karışımını içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dachshunds Çok Tüy Döker mi?

Diğer köpek ırklarıyla karşılaştırıldığında, Dachshund'lar orta ila minimum tüy dökücüdür. Uzun Tüylü Dachshund'lar, mevsimsel tüy dökücüler olmalarına rağmen en belirgin biçimde tüy dökerler. Pürüzsüz kaplamalı Doxies sürekli olarak dökülür, ancak çok fazla değil. Tel saçlı Dachshund en azını tutuyor.

Dachshund'umu Bir Damacanaya Götürmem Gerekir mi?

Tel saçlı Doxie'niz astarını değiştirmedikçe muhtemelen Dachshund'unuzu bir kuaföre götürmeniz gerekmeyecek. Ceketinin profesyonelce soyulması, tüy dökme mevsimini kısaltacaktır.

Dachshund'umu Veterinere Götürme Zamanı Ne Zaman?

Köpeğiniz normalden daha fazla tüy döküyorsa, ceketinin altındaki deriyi inceleyin. Cildinin kalın, yağlı, pullu, kırmızı veya kötü kokulu göründüğünü fark ederseniz, veterinerinizle bir konsültasyon planlayın.

Son düşünceler

Bir Dachshund'a aşık olursanız, bu muhtemelen onun cesur, eğlenceyi seven kişiliği içindir. Yeni Doxie en iyi arkadaşınız için kriterlerinizin bir parçası minimum saç dökülmesiyse, ağırbaşlı tel saçlı Dachshund ile tanışmak isteyeceksiniz. Tüm çeşitler arasında en azını tutuyor. Dachshund'ların diğer köpeklerden daha az tüy dökmelerine rağmen hipoalerjenik köpekler olmadığını unutmayın. Wirehaired Dachshund'unuzun ceketine uygun aletler ve ara sıra hafif şampuanla bakım yapın. İltihabı azaltmak ve cildini içten dışa sağlıklı tutmak için onu omega-3 yağ asitleri ile kaliteli bir diyetle besleyin. Doxie'niz yine de mobilyalarınızda tüyler bırakabilir, ancak doğru yönetimle fark edeceğiniz tek şey, kalbinizde bıraktığı pati izleri olacaktır.

Yorumlar