Köpeğim Kahve Telvesi Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğim Kahve Telvesi Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğiniz az önce çöp kutusundan biraz kahve mi yedi? sen bakmazken ? Özellikle taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile yapılmışsa, hiçbir şey sıcak bir kahvenin yerini tutamaz. Kullanılmış zeminler genellikle çöpe atılır veya bahçede gübre olarak kullanılmak üzere kompostlanabilir. Ama ya yavrularınız önce onlara ulaşırsa?

Köpekler doğaları gereği çöpçülerdir ve deneyecekler ve her türlü yemek ! Köpekler için alışılmadık bir şey değil farklı yabancı cisimler yemek kokusu, tadı, şekli veya dokusu nedeniyle. Bazı durumlarda, zararlı veya ölümcül olabilir. Maalesef kahve telvesiçoğu köpek için zararlı olabilirkafein içeriği nedeniyle, tıpkı çay gibi .köpeğim çok kokuyor ne yapmalıyım

Köpeğiniz az önce kahve telvesi yediyse, ilk aramanız veterinerinize olmalıdır . Ancak başka sorularınız varsa, bu makale neden tehlikeli olabileceklerini ve veterinerinizle görüştükten sonra neler bekleyebileceğinizi araştırıyor.

İçindekiler

Kahve Telvesi Köpekler İçin Tehlikeli mi?

Filtrede Kullanılmış Kahve

Köpeğiniz kahve telvesi yerse, kafein toksisitesine neden olabilir ve hızlı hareket etmeniz gerekir.Evet, kahve telvesi toksik olma potansiyeline sahip Köpekler için yüksek düzeyde kafein içerirler. Kafein (metilksantin olarak bilinen bir kimyasal türü) bir uyarıcıdır. Hafif dozlarda, bizi daha uyanık hale getirme ve bize biraz enerji artışı sağlama gibi özelliklere sahip olabilir.

Ama çok yüksek dozlarda olabilir. her türlü olumsuz etki . Hayvanlar ayrıca kafeinin etkilerine insanlara göre çok daha duyarlıdır, bu nedenle yüksek oranda kafeinli ürünler yemeleri onlar için zararlı olabilir.

Kahve Öğütücü Tüketimi: Sonraki Adımlar

Fido, siz bakmıyorken biraz kahve telvesi kurduysa, bir dizi adım var almanız gerekecek. Veterinerinizle iletişim kurmak elbette bunlardan biridir, ancak veterinerinizin sizden önce ayrıntılara ihtiyacı olabilir. Kendinizi bu talihsiz durumda bulursanız aşağıdaki adımları izleyin.Adım 1: Maddeyi Çıkarın ve Yavrunuzu Güvende Tutun

Bölgedeki tüm kahve telvelerini çıkardığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Ayrıca, belki bir yatak odasında veya bir çamaşır odasında, yavrularınızın güvende olduğundan emin olmanız gerekir. Tüketmemeleri gereken hiçbir şeye kolay erişimin olmadığı bir yerde.

Adım #2: Köpeğinizi İnceleyin

Yavrularına bakın ve sıkıntı belirtileri göstermediklerinden emin olun. Herhangi bir hastalık belirtisi var mı? Titriyorlar mı yoksa çöküyorlar mı? Kusma veya ishal var mı? Tüm bu problemler hızlı veteriner yardımı gerektirir.

Adım #3: Kanıtı Bulun

Yediklerinin kafeinli olup olmadığını biliyor musunuz yoksa kafeinsiz zemin olabilir mi? Onları hasta edebilecek başka bir şey yemiş olabilirler mi? Çöp kutusuna baskın yaptılarsa, artık kahvenin yanı sıra diğer öğeleri de tüketmiş olabilirler.Adım #4: Tavsiye İçin Veterinerinizle İletişime Geçin

Yerel veterinerinizi arayın ve ne olduğunu bildirin. Onlara köpeğinizin yaklaşık boyutunu veya ağırlığını söylemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca tükettikleri miktarı da bilmek isteyeceksiniz.

Adım #5: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Tüketilen hacme bağlı olarak, köpeğinizin muayene edilmesi gerekebilir. Veterineriniz yavrunuzu görmek ve muayene etmek istiyorsa, o anda iyi görünse bile onu mümkün olan en kısa sürede kliniğe getirdiğinizden emin olun. Semptomlar zamanla gelişebilir, bu yüzden onu geç olmadan görün.

Adım #6: Gelecekteki Kazaları Önleyin

Araziyi daha dikkatli bir şekilde elden çıkararak veya güvenli çöp kutuları kullanarak gelecekte meydana gelebilecek kazaları nasıl önleyebileceğinizi düşünün. Bunun bariz bir tavsiye olduğunu düşünseniz de, kaç köpek sahibinin tekrarlayan suçlular haline geldiğine şaşıracaksınız.

Bundan Sonra Ne Beklemeliyim?

Çöpte Kahve Yedikten Sonra Endişeli Köpek

Aşağıda, göz kulak olmanız gereken yan etkilerden bazıları verilmiştir.Köpeğiniz makul miktarda kahve telvesi yerse görebilirsin Genellikle tüketildikten sonra bir veya iki saat içinde başlayan aşağıdaki yan etkilerden bazıları:

 • Hipereksitabilite (normalden daha aktif ve uyanık olma)
 • Kusma ve/veya ishal
 • Taşikardi (yüksek kalp hızı)
 • Aritmi (anormal kalp ritmi, örneğin kalp atışlarının atlanması veya atlanması)
 • titreme
 • nöbetler
 • çöküş
 • Ölüm

Bu belirtiler yüksek kafein seviyelerinin neden olduğu kahve telvesinde bulunur. Aynı toksisite belirtileri, bir köpek kafein içeren herhangi bir ürünü yerse görülebilir. Bunlardan bazıları tam kahve çekirdekleri, hazır kahve, gevşek çay veya çay poşetleri, enerji içecekleri, kafeinli soda ve bazı diyet haplarını içerir.

Veteriner Ne Yapacak?

Veterinerinizin evcil hayvanınızla ilgili endişeleri varsa, muayene ve tedavi için kliniğe getirmenizi isteyecektir. Yavrularını kontrol edecekler, nasıl davrandıklarına bakacaklar ve herhangi bir anormallik için kalplerini dinleyecekler.

Tedavi denemeye yöneliktir kafeinin daha fazla emilmesini önlemek . Çoğu veteriner, köpeğinizin midesindeki içeriği ortaya çıkarmak için kusmasını sağlamak için genellikle ilaç önerir. Tedaviye benzer çikolata toksisitesi , kalan kafein izlerinin emilmesine yardımcı olmak için aktif kömür verilebilir. Bu tedavi rejimi, köpeğiniz hemen getirildiyse genellikle etkilidir. Bu adımı takip ettikten sonra birçok köpek eve gidebilecektir.Bununla birlikte, köpeğiniz maddeyi birkaç saatten daha uzun bir süre önce tükettiyse veya toksisite belirtileri gösteriyorsa, o zaman İhtiyacı olabilir ileri tetkik ve tedavi.

Köpeğim Hastalanırsa Ne Olur?

Veterinerde Hasta Hisseden Köpek

Köpeğiniz veterinerdeyken hastaysa şunları bekleyebilirsiniz.

Senin köpeğin hastaneye kaldırılabilir intravenöz sıvılar ve izleme için. Bu şekilde damlatılarak verilen sıvılar, kan basıncını sabit tutmaya yardımcı olur, hidrasyonlarını sürdürmelerine yardımcı olur ve ayrıca 'yıkama' yoluyla kafeinin metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur.Kafein, mesane duvarından geri emilebilir, bu nedenle evcil hayvanınızı sık idrara çıkmaya teşvik etmek, ondan daha çabuk kurtulmasına yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, idrar sondası geçilebilir Herhangi bir idrarın dışarı akmasına yardımcı olmak için. Altta yatan karaciğer ve böbrek fonksiyon sorunlarını analiz etmek için kan örnekleri önerilebilir. Ardından, veterineriniz bu test sonuçlarına göre size daha fazla tavsiyede bulunabilecektir.

Yavru köpeğiniz endişe verici kardiyak semptomlar gösteriyorsa, o zaman bir elektrokardiyogram (EKG) tavsiye edilebilir kalp ritminin bazı izlerini almak için. Veteriner, ne tür aritminin meydana geldiğini görmek için bu çizelgeleri yorumlayacaktır ve bunlara karşı koymak için ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Evcil hayvanınız nöbet geçiriyorsa, bunu durdurmaya yardımcı olacak ilaçların verilmesi gerekebilir. Köpeğinizi sakinleştirmek için bazen sakinleştiricilere de ihtiyaç duyulur. onlar huzursuz veya aşırı uyarılabilir. Köpeğiniz çok hastaysa, tedavi ve izleme için birkaç gün hastanede kalmaları gerekebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

aksine köpekler macadamia fıstığı yiyor veya diğer toksik yiyecekler , hafif kafein toksisitesi vakaları çok iyi sonuç verir ve çoğu köpek kalıcı etkileri olmayacaktır. Çok az miktarda yemek yiyen köpekler genellikle biraz ajitasyon ve huzursuzluk gibi küçük yan etkiler gösterecektir.Daha fazla miktarda tüketen ve nöbetler ve kardiyak aritmiler gibi daha şiddetli semptomlar gösteren köpekler çok daha kötü bir prognoza sahiptir. Bu köpekler hemen tedavi edilmezse ölebilirler.

Bir köpeğin ne kadar ciddi şekilde etkilendiği yalnızca yedikleri miktara değil, aynı zamanda boyutlarına da bağlıdır. daha büyük köpekler daha fazla miktarda işleyebilir daha küçük olanlardan. Altta yatan sağlık sorunları olan köpekler de daha fazla hastalık riski altında olacaktır. Yavru köpeğinize mümkün olan en iyi sonucu vermek için hemen veterinerinizi aramalı ve hızlı tavsiye almalısınız.

Köpeğiniz kafeinsiz kahve telvesi yerse, hasta olma riski Çok düşük . Kusma veya ishal gibi hafif karın ağrısı semptomları gösterebilirler, ancak kafein bulunmadığından herhangi bir özel tedavi gerektirmemelidirler.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kahve telvesi bir köpeği öldürebilir mi?

  Potansiyel olarak, evet. Çok miktarda tüketilirse ve hemen tedavi edilmezse, köpeklerde ölüme yol açabilecek ciddi yan etkiler gelişebilir. Köpeğin boyutu küçükse veya altta yatan herhangi bir sağlık sorunu varsa, bu faktörler büyük miktarda kafeini tolere etme yeteneklerini etkileyeceğinden prognoz daha kötüdür.

 • Kahve telvesi yerse köpeği kusturmalı mıyım?

  Veteriner tarafından tavsiye edilmedikçe asla evde kusturmamalısınız. Kusmaya neden olmak, aspirasyon pnömonisi de dahil olmak üzere riskler taşır. Buna ek olarak, internette bulunan köpek kusmuğu tarifleri genellikle tehlikelidir ve hatta kahveden daha fazla zarara neden olabilir.

  Veterineriniz, köpeğinizin kusturulması gerektiğini düşünürse size tavsiyede bulunacaktır. İstisnai durumlar dışında, köpeğinizin kusması gerekiyorsa, ilaçları daha güvenli olduğundan ve köpeğinizin yan etki riskini daha iyi yönetebileceklerinden, veterineriniz ameliyata gelmenizi tavsiye edecektir.

 • Kullanılmış kahve telvesinde ne kadar kafein kaldı?

  Kesin kafein miktarı, kullanılan kahve çekirdeğinin türüne bağlıdır. Robusta çekirdekleri, Arabica'dan daha fazla miktarda kafein içerir. Kafeinin bir kısmı sıcak içeceğe karışmasına rağmen, kahve telvesi içlerinde hala büyük bir konsantrasyonda kafein içerecektir.

  Ürünün ambalajına bakarak kabaca kafein içeriği tahmini yapabilirsiniz, ancak kullanıldıktan/demlendikten sonra kalan zemindeki miktar bundan biraz daha düşük olacaktır.

 • Köpekler için ne kadar kahve telvesi zehirlidir?

  Potansiyel olarak ölümcül dozlarda kafein başlar. 140-150mg/kg vücut ağırlığı (diğer semptomlar bundan daha düşük miktarlarda başlayacaktır). Ancak, farklı markalar ve türler kafein içeriği açısından farklılık gösterdiğinden, kalan zeminde tam olarak ne kadar kafein bulunduğunu hesaplamak zordur.

  acana ve orijen

  Köpeğinizin gerçekte ne kadar tüketmiş olabileceğini tahmin etmek genellikle zordur, bu nedenle kafein içeriğini ve hacimlerini tam olarak hesaplamaya çalışmak yerine, tavsiye için veterinerinizi aramak en güvenli yoldur.

 • Kafein bir köpeğin sisteminde ne kadar kalır?

  Kafein, tüketilen miktara bağlı olarak bir köpeğin sisteminde ortalama 24-48 saat oyalanabilir. Kafeinin sistemde kaldığı süre, köpeğinizin ne kadar yediğine, boyutlarına ve temel sağlık durumuna bağlı olabilir.

  Köpek intravenöz sıvılarla tedavi edilirse ve sık idrara çıkmaya teşvik edilirse kafein daha hızlı elimine edilir, bu da kafeinin mesane duvarından yeniden emilmesini önlemeye yardımcı olur.

Son düşünceler

Önemlidir bir veterinerden yardım isteyin köpeğiniz kahve telvesi yerse. Kendinizi bu durumda bulursanız hemen veterinerinizi aramak isteyeceksiniz. Yüksek dozlarda kafein birçok toksik yan etkiye sahip olabilir. Ne kadar erken tavsiye alırsanız, sonuç o kadar iyi olur.

Gelecekte kazaların olmasını önlemek için, herhangi bir kahve telvesi olduğundan emin olun. ulaşılamayacak kadar iyi saklandı köpek arkadaşınızdan. Evsel atıklarınıza karışmalarını önlemek için güvenli çöp veya kompost kutularına yatırım yapmayı düşünün. Çoğu köpek, uygun veteriner bakımı ile çok başarılıdır ve mükemmel bir iyileşme sağlayacaktır.

Yorumlar