Doberman Pinscher Sibirya Husky Mix: Dobsky Irk Bilgisi

Doberman Pinscher Sibirya Husky Mix: Dobsky Irk Bilgisi

Doberman Pinscher Sibirya Husky karışımı, daha sevimli köpekler bu tasarımcı köpek çılgınlığından geliyor. Sevgiyle Dobsky olarak adlandırılan bu cins, son derece popüler iki safkan arasında eşsiz bir karışımdır.

Karışık bir yavru olmak 2 farklı safkan ebeveyn , onun hangi özelliklerden miras alabileceği konusunda açık fikirli olmanız gerekir. İşte bu kılavuzda, tipik bir Dobsky'den, eğlenceli ve yoğun kişiliğinden özel eğitim ihtiyaçlarına ve ne tür bir aileye yerleştirilmesi gerektiğine kadar size neler beklediğinizi anlatacağım.Bu yavruyu halletmeye hazırlıklı olmak isteyeceksiniz. enerji ihtiyacı ve onları egzersiz yapmak için daha büyük bir avlu. Bu yavrunun bazı temel ihtiyaçlarını karşılayabilirseniz, ömür boyu en iyi arkadaşınız olacak. Tüm Dobsky detaylarına hazır mısınız? Hemen başlayalım!

köpek çevikliği eğitimi

Ebeveyn Irkları

Doberman Husky karışımını tam olarak anlamak istiyorsanız, her iki ebeveyni hakkında olabildiğince çok şey öğrenin . Bu ırklar hem büyüklük hem şekil hem de beslenme ihtiyaçları bakımından birbirinden çok farklıdır. Bazı mizaç benzerlikleri var. Ebeveyn ırkları hakkında biraz daha öğrenelim, ardından bu eğlenceyi seven karışıma bakalım.Doberman pinscher

Doberman pinscher

Doberman Pinscher, 1800'lerde Almanya'da kuruldu. özellikle korumak için haydutlardan ve ona zarar vermek isteyenlerden vergi toplama ustası. Artık vergi tahsildarı olarak kullanılmamakla birlikte, kişisel koruma hizmetlerinde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. o cesur, uyanık ve sadık bir köpek.

Yabancılardan çok şüphelenmesine rağmen, aynı zamanda yakın ailesiyle çok şefkatli ve tatlı, ve o, köpek krallığındaki en büyük yumuşaklardan biridir. 2020 yılında American Kennel Club (AKC) tarafından Amerika'nın en popüler 17. köpek ırkı . O 60 ila 100 pound ağırlığında ve 24 ila 28 inç yüksekliğinde . Bu büyük gelen dev cins çok zeki ve enerjik ve çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyacı var.

Doberman, koruyucu yetenekleri ile tanınır ve genellikle korumayı seven diğer köpek ırklarıyla karşılaştırılır. Daha yaygın karşılaştırmalardan bazıları Rottweiler'a karşı veya Alman Çoban Köpeğine karşı .Sibirya kurdu

Sibirya kurdu

Sibirya kurdu, binlerce yıldır etrafta olan eski bir köpek ırkıdır. Dondurucu Sibirya bölgesinden gelen bu adam, kızak köpeği olarak yetiştirildi ve kabileler arasında hem malları hem de insanları taşıyacak olanı. Halen kızak köpeği olarak kullanılırken, şimdi daha yaygın olarak dünya çapında aile evlerinde bulunur.

14 olarak tanınırinci Amerika'daki en popüler köpek ırkı AKC tarafından . O olarak tanımlanıyor sadık, yaramaz ve dışa dönük ve köpek krallığındaki en büyük palyaçolardan biridir. 35 ila 60 pound ağırlığında ve 20 ila 23 inç yüksekliğinde Boyu Doberman'a göre daha küçük, ancak dayanıklılığı hiç bitmedi ve her gün en az 90 dakika egzersize ihtiyacı var.

Husky, diğer tasarımcı köpek karışımları için giderek daha popüler bir ebeveyn ırkı haline geldi. Bulabileceğiniz daha popüler mikslerden bazıları Rottsky'yi dahil et , Husky Altın karışımı ve son olarak Husky Alman Çoban karışımı .Dobsky

Dobsky Köpek

Diğerlerine kıyasla hala nispeten nadir olsa da Doberman karışımları , Dobsky giderek popüler bir tasarımcı köpek ve şüphesiz buradasın çünkü sen ve ailen bu güzel adamlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsunuz.

Ancak, ona tam olarak bağlanmadan önce, bu kapsamlı kılavuzu okuduğunuzdan emin olun, böylece en yeni aile üyeniz ne tür bir köpek olabileceğini bilirsiniz. İnanılmaz derecede sevimli bir köpek olmasına rağmen, herkese uygun değil , işte tipik bir Dobsky'den bekleyebilecekleriniz.

Mizaç

Husky Doberman Mizaç

Benzer Pomsky , Doberman Husky karışımı ailesini her şeyden çok seven sadık ve koruyucu bir köpek onun dünyasında başka. İlk başta yabancılara mesafeli olacak ve sizi varlıkları konusunda uyarmak için havlayacak, ancak ailesinin onları orada istediğini anladığında, sosyal Husky doğası devreye girecek ve hiçbir zaman onlarla arkadaş olmak isteyecektir. Bu karışık cins büyük bir sosyallik ve koruyuculuk dengesi her iki ebeveynden.

Seni o kadar çok seveceği için yoğun bir köpek olacağından emin olabilirsin ki uyanık olduğunuz her dakikayı şirketinizde geçirmek isteyecek . Bir köpek arkadaşında bu özelliği seviyorsanız bu harikadır, ancak daha bağımsız bir köpeği tercih eden kişiler için tamamen farklı bir cinsi düşünmek isteyebilirsiniz. Ama sizi köpek öpücükleri ve şefkatle boğacak bir köpek gölgesi arıyorsanız, o zaman bu adamdan başka bir yere bakmayın!Muhtaç doğası nedeniyle, ayrılık kaygısıyla acı çekebilir , bu yüzden günün büyük bir bölümünde onunla birlikte olmayı garanti edebilecek bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor. Bu, köpek yavrusu eğitimi sırasında ele alınması gereken bir şeydir.

Neyse ki yine de, Dobsky ile her dakika kahkaha ve eğlence dolu olacak ve etrafta bu adamdan asla sıkılmayacağından emin olabilirsin. Her zaman bir getirme oyununa, uzun bir hafta sonu yürüyüşüne veya sizi eğlendirmekle meşgul olacak. konuşkan kişilik, sadece geri verecek çok enerjiniz olduğundan emin olun!

Boyut ve Görünüm

Dobsky Görünüm

Doberman Husky karışımı, aralarında herhangi bir ağırlıkta olacak büyük boyutlu bir köpek olacak 40 ve 90 pound ve arasını ölçün 22 ve 26 inç yüksekliğinde pençeden omuza.

Genel görünümü genellikle her iki ebeveyninin eşit bir karışımı, ancak güçlü ve atletik bir görünüşe sahip olacağından emin olabilirsiniz. Yüzü, arsız Husky gülümsemesiyle birlikte iş anlamına gelen bir köpeğin hoş bir karışımı olacak. Gözleri kahverengi veya mavi veya belki her biri olabilir. Kulakları büyük ve üçgen olacak, ağzı ve kuyruğu uzun olacak.Ceket ve Renkler

Dobsky Mont ve Renkler

Doberman Husky karışımı, siyah ve paslı veya gri ve beyaz ebeveynlerden herhangi birinin kaplama rengi kombinasyonunu miras alacak ve ebeveynlerden birinin işaretlerini devralır Husky maskesi veya Doberman kaşları olsun.

Çift ceketi olacak dokuda kalın ve düz ve genellikle her iki ebeveynin de ortasına düşen bir uzunluk alacaktır, bu nedenle orta uzunlukta bir paltosu olmasını beklemelisiniz. O yapacak yıl boyunca orta derecede döküldü ve her dökülme mevsiminde tam bir patlama yaşayın.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Dobsky Egzersiz İhtiyaçları

Çoğu Sibirya Husky karışımı gibi Dobsky'nin her yere ihtiyacı olacak her gün 60 ila 90 dakika arası yoğun egzersiz, bu nedenle, bu düzeyde egzersizi garanti edebilecek aktif bir aileye yerleştirilmesi gerekir. Lütfen bu adamın enerjisini küçümseme çünkü ihtiyacı olanı alamazsa yıkıcı hale gelecek ve davranış sorunları ortaya çıkmaya başlayacaktır. Ama eğer yapabilirsen, o zaman kesinlikle cennette yapılmış bir maç olacaksın!Çok fazla enerjiye sahip büyük bir köpek olan Dobsky, sahip olduğu bir eve yerleştirilmelidir. bol miktarda iç ve dış alan . Arka bahçesi yüksek çitlerle güçlendirilmelidir, çünkü bu adam Husky ailesinin peşine düşerse, bu çitleri kolaylıkla kaldıracaktır.

Bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece o da olacaktır. diğer evcil hayvanlarla mutlu bir şekilde yaşayın. Doberman ailesinin evdeki daha sakin tavrı sayesinde, bu adam çocuklu evlere de uygundur, diğer köpeklerde olduğu gibi onu denetlediğinizden emin olun.

Eğitim

Eğitimde Dobsky

Dobsky ailesine karşı aşırı korumacı olma potansiyeline sahip ve bu, köpek yavrusu eğitimi sırasında ciddiye alınması gereken bir şey. Birinci olarak, her şekil ve büyüklükteki köpeklerle sosyalleşmesi gerekiyor , diğer varlıkların çoğunun arkadaş olduğunu (ve Nemo'nun dediği gibi yiyecek değil!) anlaması için aile birimi dışındaki diğer hayvanlar ve insanlar.

İkincisi, Dobsky itaat eğitiminden yararlanmak böylece patronun kim olduğunu anlar ve efendisi olarak otoritenize meydan okumaz. Çıkış yapmak bu ipuçları aşırı korumacı bir köpeği sosyalleştirmek, ki bu bir yavru olarak kullanıldığında ilk etapta aşırı korumacı olmasını engelleyebilir.Ailesinden ayrıldığında endişelenme şansı yüksek olduğu için, onu bir yavru olarak eğitmek önemli çünkü bu ona yalnızken güvenli bir alan sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda onu kendi haline bırakmanız gerektiğinde size huzur verecektir. Toplama daha endişeli bir köpek yavrusu için bir sandık iyi bir fikirdir, bu yüzden yıkıcı olmaları konusunda endişelenmezsiniz.

Sağlık

Karışık bir köpek olan Dobsky, her iki ebeveynin de sağlık endişelerini miras alabilir ve işte dikkat edilmesi gereken ana endişeler:

Kalça ve Dirsek Displazisi - bu çoğu köpek arasında yaygın bir sağlık sorunudur ve etkilenen eklemlerin anormal oluşumundan kaynaklanır. Bu, daha sonraki yaşamda şiddetli ağrı ve felce neden olabilir.

Göz doktorunun endişeleri - her iki ebeveyni de çok çeşitli göz endişelerinden muzdarip olma riski altındadır. Progresif Retinal Atrofi, Retina Displazisi ve Katarakt sadece birkaç tanesidir, bu nedenle her hafta göz sağlığını temizlediğinizden ve izlediğinizden emin olun.

Von Willebrand Hastalığı - bu, kanın normal olarak pıhtılaşamaması ile karakterizedir; bu, çok kan kaybedebileceği bir yaralanma yaşarsa ölümcül olabilir.

Genel olarak, Dobsky nispeten sağlıklı bir köpektir 10 ila 14 yıl gibi uzun bir ömre sahip olan.

Beslenme

Dobsky olacak her gün 2 ½ ila 3 fincan yemek tüketin Bu, boyutuna ve enerji seviyelerine bağlıdır.

İyi yapardı yüksek kaliteli mama Bu, atletik kaslarına yüksek protein içeriği ile enerji verecek ve koruyacaktır. Eklem displazisi yaşayabilen büyük bir köpek olduğu için beslenmelidir. özellikle büyük ırklar için tasarlanmış yaşa uygun yiyecekler.

Bakım

Dobsky'nin ihtiyaç duyacağı kalın bir çift kat vardır. Haftada 2 ila 3 kez kapsamlı bir fırça. Paltosu Doberman ailesinin peşinden giderse, bu daha az olabilir ve eğer paltosu daha çok Husky ebeveyninin paltosuna benziyorsa, bu daha fazla olabilir.

Genel olarak temiz bir köpek ırkı olarak, sadece Dobsky'yi 2-3 ayda bir yıkayın . Yıkamalar arasında ciddi şekilde kirlenirse, kiri durulamaktan korkmayın, ancak doğal palto yağlarına zarar verme riskiyle karşılaşacağınız için ürünleri çok sık kullanmaktan kaçının.

Onun büyük kulakların haftada bir kez temizlenmesi gerekecek bakteri oluşumunu önlemek ve yukarıda açıklanan göz sağlığı sorunlarını dikkate alarak gözlerini düzenli olarak izlediğinizden emin olun.

Yavru köpekler

Dobsky, tasarımcı köpek bloğunda nispeten nadir bir karışımdır ve bu nedenle, bol miktarda fiyatlandırma bilgisi mevcut değildir. Bununla birlikte, benzer büyüklükteki diğer tasarımcı köpeklerin fiyatları ve popüler ebeveynlik göz önüne alındığında, fiyatın herhangi bir yere düşmesini bekleyebilirsiniz. 500 ila 1.000 ABD Doları arasında.

Aile Hayvanları Olarak

 • Doberman Husky karışımı çok yüksek enerjili bir cins olabilir.
 • Bu karışımın günlük 60 ila 90 dakika egzersiz yapması gerekir.
 • Bu cins, özellikle sosyalleşmemişse ailesini koruyabilir.
 • Yeterli sosyalleşme sağlandığında, zaman verilen yabancılarla arkadaş olabilir.
 • Dobskys vokaldir ve onları iyi birer bekçi yapar.
 • Bu karışım uzun süre yalnız bırakılmamalı veya yıkıcı olabilir.
 • Erken sosyalleşme ve eğitim gerektirecekler.
 • Katlarına bağlı olarak, haftalık veya iki haftada bir tımar gerektirebilirler.
 • Şiddetli enerjisinin ailesi tarafından karşılanması gerekiyor.
 • Eğlenceyi seven ve maceracı bir aile ideal olacaktır.
 • Çok evcil hayvanlı bir evde yaşayabilir ve çocuklarla iyi geçinir.

Bir Dobsky Yetiştiricisi Bulmak

Nadir bir karışım olarak, saygın bir Dobsky yetiştiricisi aramaya başlamak için en iyi yer çevrimiçi. Genel olarak yetiştiricileri arayarak başlayın ve sonra Yetiştiricilere itibarlarına ve yetiştirme uygulamalarına göre öncelik verir.

Onlarla tanışmak için seyahat etmeniz gerekebilir, ancak saygın ve etik olduklarını bilmek size huzur getirecek ve yeni yavrunuzun olabildiğince sağlıklı olma olasılığını artıracaktır.

Kurtarma ve Sığınaklar

Nadir bir karışım olduğu için, yerel kurtarma merkezlerinde daha da nadir olacak. Kimseyi yerel kurtarma merkezini ziyaret etmekten asla vazgeçirmesek de, özel cins kurtarma merkezlerinde bir Dobsky bulma şansınızı artıracaksınız.

Bu yüzden kontrol ettiğinizden emin olun. Siberian Husky Rescue web sitesi ve Amerika Pinscher Kulübü Kurtarma merkezlerinin ve iletişim ayrıntılarının eyalete göre listelendiği Kurtarma sayfası.

Son düşünceler

Doberman Husky karışımı, kesinlikle başları döndürecek güzel bir tasarımcı köpeğidir! İstenmeyen davranışlardan kaçınmak için çok fazla egzersiz ve enerjinin yanı sıra tutarlı ve erken eğitimi garanti edebilecek bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor.

Ama bunu ve yukarıdakilerin hepsini bir Dobsky'ye sunabileceğinizi düşünüyorsanız, onunla her dakika onu seveceğinizi biliyoruz ve o da sizinle, öyleyse ne bekliyorsunuz ?!

Yorumlar